Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4501) kiskornel válasza EkSYS (#4493) üzenetére


kiskornel
addikt

A gond a Full automata módban lehet. Mind a 2,8, mind az 1/30 indokot ad az elmosottságra. És az ISO100 se javasolt, mikor kevés a fény. Fogadjunk kézből ment...

Próbáld meg: Tv-re kapcsolni, 1/200-adot beállítani. Fényhiány esetén javasolt az ISO emelése. Dedikáltan a középső fókuszpontot válaszd ki (ezt csak kreatív módokban lehet).
Ha meg... akkor használj állványt.

Ez csak vicc: Menj gyúrni, hogy legalább az 1/30-ot ki tudd tartani egy nagylátós obinál. :DD

Ui.: azért rakd fel nagyfelbontásban a képet. Kicsinyítve nem látszik, hogy mi lehet a baj. Így mindenki csak találgat.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4502) mc-4 válasza Dtomi (#4498) üzenetére


mc-4
aktív tag

Bövebben?

A 50-500asról írták azt, hogy a 10x-es optikai zoom miatt nem jók a szinei.

(#4503) werttzui válasza mc-4 (#4502) üzenetére


werttzui
őstag

Nézd meg a weboldalát az adatainál a madaras képei szinte mind azzal készültek :K ;)

PENTAX

(#4504) Oliverda


Oliverda
félisten

Ezzel a Canon obival kapcsolatban van valakinek személyes tapasztalata?

[ Módosította: Cassidey ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4505) Szten Márs válasza mc-4 (#4502) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Hidd el, tudja mit beszél :) Nem elméleti és/vagy tesztoldalakról szedett tudás alapján mondja, amit, szóval érdemes megfontolni.
Az 50-500 színei rosszak? Na ilyet sem hallottam még...

(#4507) duduati


duduati
aktív tag

HAli mindenki!

Egy kis segítséget szeretnék kapni tőletek.

Gondolkodom tele vásárlásban, és ezek jöttek szóba:

Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG Macro Super ~24k
Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM ~30k

Használtban gondolkodom, mert sajnos nem tudok most kiadni annyit az újakért.
Igazából nem vagyok még annyira jártas ezekben a dolgokban, mert most tértem nemrég át dslr-re, és nem tudom hogy tudásbeli különbség menyi van a kér obi között. HA valaki megírná hogy melyik a tutibb vétel azt megköszönném! És még annyi hogy a Sigma az jobb e makróra int a canon obi. Csak mert Super macro, gondolom nem véletlen van ráírva.

Előre is köszönöm a segítségeteket! :R :R
Üdv

(#4508) Jinxx válasza duduati (#4507) üzenetére


Jinxx
senior tag

Lehet kicsit elfogult leszek, de én a Canont venném. Mindkét obi elég gyengén teljesít 200mm felett, főleg a 300as végén, talán a Canon kicsit élesebbnek mondható, de ha jól tudom kicsit jobban aberrál cserébe. Igazából kb. egy kutya. Árukat tekintve mást nem is nagyon lehet ajánlani helyettük aminek van 300mm-es vége. A Sigmáknál érdemes odafigyelni a fókuszhibákra is, a gyári Canonnál kevésbé fordul elő ez a probléma. A Sigma "makró" módját 200 és 300mm közt lehet használni, de jóformán nem sokat ér vele az ember ott a legroszabb a képe, nekem nagyon nem tetszettek azok a képek amiket a Sigmával lehetett alkotni ezzel a módszerrel. Ha kifogsz egy jól működő Sigmát azzal sem jársz rosszul ezért a pénzért, de ha nincs kedved szenvedni vele, hamarabb találhatsz tökéletes állapotú Canont. Ha gondolod nézd még meg a Canon 100-300at, vagy a régi 70-210 f/3.5-4.5 is lehet néha venni, ha figyeled a használt kínálatot. Remélem nem írtam hülyeségeket, és segitettem a döntésben is.

(#4509) duduati válasza Jinxx (#4508) üzenetére


duduati
aktív tag

HAli. Köszi az infókat :R . Átgondolom a dolgot hogy mi is legyen. Esetleg tudnál ajánlani ilyesmi árba valami 200-250mm-ig obit? Nem feltétlen fontos a 300mm ha jobb a képe egy 200-asnak.

Üdv

(#4510) Degeczi válasza Jinxx (#4508) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nikon oldalról csak megerősíteni tudom: volt egy Sigma 70-300 Macrom, de az is rendszeresen melléfókuszált

(#4511) Szten Márs válasza duduati (#4509) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Tamron 55-200, újonnan, Kicsi, olcsó és eléggé dícsérik.
Tamron 70-300: ezt is eléggé szokták dícsérni, bár van gyenge pontja is: a kromatikus aberáció.

A Sigma 70-300-at nem dícsérni szokták, hanem szidni, én nem venném meg. A makró felirat meg pont annyit ér azon az objektíven, hogy el lehet benne gyönyörködni. Mármint a feliratban.

(#4512) Jinxx válasza Szten Márs (#4511) üzenetére


Jinxx
senior tag

A Tamronok sem rossz ötlet ebben az árkategóriában, a Canon 55-200asa sem rossz vétel ennyiért. Néha szokott lenni használtan még a filmes korszakból Canon 80-200. Az is kicsi, és fillérekért dobálják. Kezdő kistelének tökéletes.
Persze ez főleg Duduatinak szólt, csak te voltál közelebb. :DDD

(#4513) rumos14 válasza Szten Márs (#4511) üzenetére


rumos14
nagyúr

Tamron 55-200-at használom, igaz, Sony vázon, de teljesen bevált. kicsi, könnyű, nekem, aki csak elvétve telézik, tökéletesen megfelel. volt alkalmam összehasonlítani egy régebbi, elég jónak számító 75-300-as Minolta obival, és nem vallott szégyent. két hátránya: műanyag bajonett (súly- és költségcsökkentés miatt) és vékony, táv.mérő nélküli fókuszgyűrű.

(#4514) duduati válasza rumos14 (#4513) üzenetére


duduati
aktív tag

Huh gyerekek nehéz lesz itt a választás ahogy érzem :D Tamron tényleg jó áron van, és aránylag jókat is hallok róla :D
Azért ha valakinek van még tapasztalata azt szívesen meghallgatom, és köszönöm az eddigi infókat mindenkinek! :R :R :R

(#4515) rumos14 válasza duduati (#4514) üzenetére


rumos14
nagyúr

én mondjuk nem vennék nem stabis telét... szóval esetleg Canon 55-250 IS? egy kicsit persze drágább.

(#4516) Tüzi

Valszeg lecserélném a dcr250-et egy makro obira...
Sigma 100 / 2.8
Canon 100 / 2.8
Canon 50 / 2.5

Ezeken gondolkodom. Vélemény, esetleg más ajánlás?
köszi :)

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#4517) Papichulo


Papichulo
tag

Min. 300mm végű telék közül mit ajánlanátok ami jó áron van és jól is teljesít? Eddig a Canon 70-300 IS USM a befutó...

Fotóim: http://www.flickr.com/photos/papichulooo

(#4518) Jinxx válasza Papichulo (#4517) üzenetére


Jinxx
senior tag

Megsúgom, hogy az is fog maradni a befutó...
A nagyobb telékhez már mélyebbre kell nyúlni a pénztárcában. Kb. 1 éve én is pont ezen vaciláltam és ezt az obit vettem meg. Nagyon jó, szerethető obi, főleg az IS miatt. Sajnos meg kellett válnom tőle anyagi okok miatt.

(#4519) Jinxx válasza Tüzi (#4516) üzenetére


Jinxx
senior tag

Kicsit leírhatnád bővebben mire szeretnéd használni pontosan. Teljesen más szerintem egy 50mm-es és egy 100as makróobival fotózni. A Sigma nem árul 100as-t, csak 105öst, amit sokan dícsérnek, a Canon 100mm-esét szintén, egyikkel sem jársz rosszul. Érdemes még szemezni a Canon EF-S 60mm f/2.8 USM-el is, ha tehetném én ezt használnám, kiegészítve egy 150-es Sigma telével. Egy szóval szerintem döntsd el milyen témákra lesz legtöbbet használva és mennyit szánnál rá, úgy többet lehet erre mondani.

(#4520) Papichulo válasza Jinxx (#4518) üzenetére


Papichulo
tag

Köszi! Láttam vele készült képet és elég jónak tűnt a rajzolatata,te mit gondolsz?

Fotóim: http://www.flickr.com/photos/papichulooo

(#4521) Tüzi válasza Jinxx (#4519) üzenetére

Hát olyan 90-120k körül gondoltam, főként sárbanfekvős virág-zúzmó-moha fotózáshoz, de rovar-bogár fényképezéshez is kellene. Aztán kb ennyi.
Ez mind 1:1-es ugye?

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#4522) Jinxx válasza Papichulo (#4520) üzenetére


Jinxx
senior tag

200mm-ig teljesen okés, mintha valami "fehér színű" obival fotóztál volna, 300mm-hez közeledve látványosan romlik a minőség, 300mm-en már kicsit életlennek tűnik, de még ott is teljesen használható képet ad (nem úgy mint a sima 70 vagy 75-300 vagy a Sigma 70-300), főleg ha lerekeszeled. CA-t nekem nem nagyon sikerült belőle kihozni, amin csodálkoztam is, de örültem neki.

(#4523) Jinxx válasza Tüzi (#4521) üzenetére


Jinxx
senior tag

Mindnek 1:1 a leképezése, igen. Igazából nem vagyok nagy makrós, de talán egy 100mm környéki obival járnál jól. A Sigmát, és a Canont is sokan dícsérik, talán én a Canont választanám a masszívabb felépítése miatt. Ha mégis sok a 100mm, akkor pedig a 60as Canont venném. Érdemes lenne kipróbálnod egy 100mm-est, milyen a munkatávolsága, fogása, szaga stb, és aztán dönteni, hogy kell-e a kisebb. Na, hátha erre jár majd valami makrós szaki, és kimerítőbb választ ad mint én... :)

(#4524) Tüzi válasza Jinxx (#4523) üzenetére

Igazából csak puhatolózom. Ma elmentem makrózni 70-200 meg DCR250, és messze nem lettek olyan képek, mint amiket szerettem volna, ezért gondolkodom egy makrós obiban. Lehet, hogy akkora a 100as sigmát kölcsönkérem holnap ismerőstől :U
No holnap kiderül, köszi a válaszokat :)

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#4525) Oracle


Oracle
senior tag

Üdv!

Találtam egy porszemet a makró obim belsejében, mit lehet azzal kezdeni :F

Második kérdésem pedig hogy az objektívek hátsó lencséjét szabad tisztítani, és ha igen mivel mi a legjobb tisztító szett, vagy valami jól bevált módszer.

(#4526) Zozzant válasza Tüzi (#4524) üzenetére


Zozzant
addikt

Mi volt a problémád a dcr-el? Lehet hogy csak ezt kellene kideríteni az eredményességhez.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#4527) johnjohn válasza Oracle (#4525) üzenetére


johnjohn
addikt

Igazából semmit, ha több lesz esetleg érdemes tisztíttatni,de ha a képeken nem látszik akkor mindegy. Csurgó úr-hoz érdemes vinni.
Fotóboltokban illetve szemüvegszalonban kapsz Hoya mikroszálas törlőkendőt, avval törölheted.

[ Szerkesztve ]

(#4528) Stitch válasza Oracle (#4525) üzenetére


Stitch
őstag

Hello!

Tudomásul venni. :)

Szabad hát, ha van kéznél, a szemüvegtisztitó folyadék is megteszi. A legjobb (legolcsóbb) az óvatos lehellés és pamut póló páros. :)

Szerk.: hogy nem láttam johnjohn hozzászólását..most már mindegy. :)

[ Szerkesztve ]

(#4529) Zozzant válasza Stitch (#4528) üzenetére


Zozzant
addikt

Legjobb??? :Y huhh...

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#4530) Stitch válasza Zozzant (#4529) üzenetére


Stitch
őstag

Kinek, mi. :C Egyébként igaz, csak a legolcsóbbat kellett volna írnom. Amíg nem sáros ronggyal törlöd, nem kimondottan szól bele a képalkotásba a tisztítás módja. :)

(#4531) Tüzi válasza Zozzant (#4526) üzenetére

70-200al alig van mélységélességem, és átfogásom. Valahogy úgy tudnám elmondani, hogy eqv 110mm-en 5-7 centi a tárgytávolság, és 32-es rekesszel is cca 1 centi a mélységélesség. Az nem zavar, hogy le kell tennem a gépet, és önkioldóval játszok.
Lehet, hogy valami kisebb gyújtótávolságú obit kellene vennem, mert ez a 2.5x nagyítás nagyon bejön, annyit meg nem ront a képminőségen az előtétlencse...
Nem tudom na :D Kipróbálom a 100as Kanyont úgy érzem, aztán eldöntöm.

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#4532) Oracle válasza johnjohn (#4527) üzenetére


Oracle
senior tag

Köszi neked is Stitch :)
A hátsó lencsére egy mini lenspent néztem ki azzal könnyen oda férek.

Tüzi: Én is nemrég vettem 100as canont makrózni, nem bántam meg szuper éles obi.

[ Szerkesztve ]

(#4533) Szten Márs válasza Tüzi (#4531) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A kis mélységélesség a nagy leképzés folyománya. Ha veszel egy 60mm-es makróobit, akkor ott ugyan kisebb a gyújtótávolság, ami miatt nagyobb mélységélességet várhatunk, de közelebb kell menni a témához, ha ugyanolyan leképzést akarunk vele elérni, mint mondjuk egy 200mm-essel. Így elég jó közelítéssel ugyanakkora mélységélességed lesz.

Magyarán, akár DCR-250 + 70-200mm, akár 50-60mm-es makróobi, akár 100mm-es makróobi az, amit használsz, ugyanakkora leképzési arányhoz jó közelítéssel ugyanakkora mélységélesség fog tartozni. Emiatt ne vegyél makróobit.

(#4534) Zozzant válasza Tüzi (#4531) üzenetére


Zozzant
addikt

Nézd meg ezt: [link]
Ez 105-ös fizikai gy. távon készült az pentax 50-200-as obival és dcr150-el, F9, kézből, de lehet hogy épp sárban feküdve:) Azért a dcr250-nek nagyobb a nagyítása, de az emberfia nem 1:1-ben makrózik folyamatosan, és a makróobival is igen kicsi a mélységélesség. Úgy tapasztaltam hogy F9-11 fölé már nem is érdemes menni számottevően nem lesz nagyobb a mélységélesség, pláne ahhoz képest, hogy megemelkedik a záridő. Meglátod, szerintem megjön a tavasz adj neki még esélyt.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#4535) Zozzant válasza Stitch (#4530) üzenetére


Zozzant
addikt

Pillanatok alatt el lehet kenni a porszemeket a lencsén egy ronggyal, lehet hogy először fel sem fog tűnni, de tuti megkarcoltad. Először is le kellene fújni, lesöpörni ecsettel és utána jöhet a többi, lenspen vagy optikai papír vagy ami erre alkalmas.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#4536) johnjohn válasza Zozzant (#4535) üzenetére


johnjohn
addikt

Lehet, hogy vannak esetek amikor kvarchomok vagy hasonló kerül a lencsére, és karcol, bár Én eddig még szerencsére csak szösszel, vagy puha szemcsékkel találkoztam. Egy erőteljes lefúvás nyilván nem árthat a törlés előtt.

(#4537) Tüzi válasza Szten Márs (#4533) üzenetére

Ettől féltem, bár valami hasonló elképzelés derengett bennem is a logika útját követve...

Akkor spóroltatok nekem 100k-t, köszi szépen, rendesek vagytok :R

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#4538) Szten Márs válasza Tüzi (#4537) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

50mm és 200mm között a DOF beli különbség talán 1% körül mozoghat ugyanakkora leképzésnél.

Kicsit bővebben: [link]

"CLARIFICATION: FOCAL LENGTH AND DEPTH OF FIELD"
"Even though telephoto lenses appear to create a much shallower depth of field, this is mainly because they are often used to make the subject appear bigger when one is unable to get closer. If the subject occupies the same fraction of the viewfinder (constant magnification) for both a wide angle and a telephoto lens, the total depth of field is virtually* constant with focal length!"

Örülök, hogy segíthettem :K

(#4539) kiskornel válasza Tüzi (#4531) üzenetére


kiskornel
addikt

Nagyon régen készítettem egy tesztet:
[link]

Jaja... 1:1-en nagyon pici a mélységélesség a 100mm-es obinál..

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4540) Papichulo válasza Jinxx (#4522) üzenetére


Papichulo
tag

Köszi a választ!

Fotóim: http://www.flickr.com/photos/papichulooo

(#4541) Tüzi válasza kiskornel (#4539) üzenetére

Valami ilyesmit akarok csinálni én is, csak fókosz-tesztre. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy tényleg backfocus-os a 70-200am, vagy szimplán balf**z vagyok. A másodikra nagyobb esélyt látok mint az elsőre...

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#4542) BEE válasza kiskornel (#4539) üzenetére


BEE
addikt

" A fókusztáv 28cm "
Ez kicsit meglepő egy 100mm-es objektív esetén ! ;]
Vagy tárgytávolság lesz az, vagy munkatávolság, attól függően
hogy honnan méred.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#4543) Szten Márs válasza BEE (#4542) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A magyarok gyakran a "focal lenght"-et és a "focal distance"-t is fókusztávnak fordítják, rengeteg helyen, szóval ez nem meglepő és nem is szokatlan.

(#4544) BEE válasza Tüzi (#4541) üzenetére


BEE
addikt

Az a 70-200+DCR kiszolgálja a makróst, ha nem akar makróobit venni.
Ha pedig mégis akarsz, akkor ki ne hagyd a listádról a Tamron 90/2,8-at,
mert az most az egyik legjobb optika.
A mélységélesség meg a makrós nagy ellenfele ! :))
Abból mindig kevés van, ezért nagyon fontos a pontos élességállítás.
Nagyobb nagyításoknál az AF-et el lehet felejteni, nem arra van kitalálva.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#4545) BEE válasza Szten Márs (#4543) üzenetére


BEE
addikt

Ha sokan hibásan tesznek valamit, az még nem teszi azt helyessé. :(

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#4546) kiskornel válasza BEE (#4545) üzenetére


kiskornel
addikt

Kösz a jelzést... Ha lesz időm javítom.

Egyébként meg csoda, ha eltéved az ember:
[link]
Jah és ez:
[link]

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4547) kiskornel válasza BEE (#4545) üzenetére


kiskornel
addikt

Azért én vitatkoznék veled! Íme a Canon.hu oldalon olvasható:

Legrövidebb fókusztávolság (m): 0,31

vagyis a fókuszsíktól (érzékelő) a tárgyig terjedő távolság.

[link]

Én 28cm mértem a 31 helyett a fókuszsíktól...

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4548) kiskornel válasza BEE (#4545) üzenetére


kiskornel
addikt

Lemértem... akkor még akkora láma voltam, hogy az objektív csatlakozásánál kezdtem a mérést, és az nem a fókusztávolság... igaz, 3cm téved a mérésem.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#4549) Szten Márs


Szten Márs
nagyúr

Na, ezért szoktam én mindig gyújtótávolságot, meg tárgytávolságot írni, akkor nincs ilyen probléma :)

(#4550) BEE válasza kiskornel (#4546) üzenetére


BEE
addikt

Fotós szakkifejezéseket érdemesebb fotós könyvekben keresni ! :U
Mint minden szakmánál...

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.