-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
rígel
őstag
válasz kardkovacsi #13097 üzenetére
-
kardkovacsi
senior tag
-
DrDobos
őstag
Sziasztok!
Tervezünk napelemeket kiépíteni. Az lenne a kerdesem, hogy lehetséges-e az, hogy az elem a déli órákban annyira felforrososodik, hogy visszaesik a teljesitmenye? Van e ertelme paneleket (manuálisan) buktatos/billentős modszerrel kiepiteni? Havonta állítgatnánk, hogy mindig merőlegesen érje a nap, vagy nincs értelme a dolognak mert felforrosodik és nem termel semmit, hanem gyakorlatilag ugyanannyit mint buktatás nélkül?
Köszi a segítséget!
[ Szerkesztve ]
Samsung Galaxy A55 5G
-
Geresics
Topikgazda
Több eltérő tájolás esetén. A többit Te is írtad, ehhez már csak a napelemek eltérő degradációja jöhet pluszba indokként, de nem hiszem, hogy mondjuk 25 év alatt akkora nagy difik lennének a panelek között, hogy ez valós indok lehetne az optik mellett.
Későbbi bővítésnél viszont jól jön, hisz az eltérő panelek nem befolyásolják egymást.
Az én esetem más, én sok mindent akarok majd nézni, és többféle napelemet akarok feltenni. Bárcsak ott tartanék már...*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
cd930
aktív tag
válasz Geresics #13088 üzenetére
És milyen esetben indokolt, ha nincs árnyékolás?
Úgy gondolom, hogy csak a monitoring miatt egy darabig érdekes, de aztán ráunnék.
Tehát tennék a dolgukat, minden további haszon nélkül. Nyilván értem, hogy egy panelhibát ez azonnal kijelezne, ami valóban vonzó, de hogy ez megér-e 340 ezret (félárat visszakapva 170 ezret).
Vagy ennyiből inkább +10év gari az inverterre?Szűk 70 ezerért beépíttetek viszont egy Smart Power Sensor-t (DTSU666-H 250A), ezt kézzelfoghatóan hasznosnak találom az összes termelés és fogyasztás pontosabb áttekintéséhez (+ hosszútávon a hibrid üzemhez amúgy is szükséges lenne rá).
20+ éve a Prohardveren
-
-
Coc@s
őstag
válasz MrZed001 #13089 üzenetére
Ha a válasz elmaradásától függetlenül kíváncsi vagy az ő árukra is,
próbáld meg tamas.szombathelyi@wagnersolar.hu címen.
Ő az értékesítési vezető.
Én vele kommunikáltam az elején, de nemrég is váltottunk levelet.
Én is még két plusz panelben gondolkodom - hosszabbtávú termelési
tapasztalatok függvényében.[ Szerkesztve ]
18 éve itt
-
Geresics
Topikgazda
Én magamnak 100%, hogy optis rendszert fogok csinálni, ha egyszer végre kijutok a panelből (az elmúlt 2 évben 2x is csúnyán ráfaragtam, remélem idén már nem fogok, bár most picit várakozó álláspontra helyezkedtem be). De az ügyfeleim nagyrészének vázolom, hogy mekkora felár volna, és milyen előnyökkel jár, és hogy milyen esetekben indokolt. A legtöbbször (95%) Fronius mellett döntenek, a maradékot pedig SolarEdge-el csináltuk. Ennek szerintem ahhoz is van köze, hogy ezekhez van papírom, míg a Huawei-hez jelenleg nincs, és hiába mondom, hogy az is tervben van, amíg nincs meg, addig nincs meg.
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Coc@s
őstag
válasz Blackmate #13079 üzenetére
Csak viszonyításképp, ha valaki akarja:
SE5000H, 10 db 470 Hyundai panel, 10 db SE P505 opti ill. minden más egyéb (szállítás, szerelés, "villanyszerelési-, rögzítési-, ... anyagok, tervezés, ELMŰ ügyintézés,...) együtt
2.23 MFt
(A szállítás nálam mondjuk nem volt sok, 2 km kb. a cég raktára, egyébként légvonalban kb. 500 m-re vagyok Wagneréktől.)
Erre jött még rá nekem pluszban a mérőszekrény szabványosítása, mint alapfeltétel.
Én azt is szempontnak tartottam, hogy már 19 éve vannak a piacon, illetve itt vannak helyben.18 éve itt
-
cd930
aktív tag
válasz Geresics #13080 üzenetére
Közeledve a telepítéshez (Huawei lesz), a monitoring miatt bennem is megint felmerült az optik használata.
Két egyenlő nagyságú DK és DNY munkapont lesz összesen 26 panellel + semmi beárnyékolás és esély sincs rá belátható időn belül, tehát tényleg csak fölösleges extrának tűnik.
Újfent hessentgessem el a gondolatot? Az árából kijönne egy 10 éves garancia hosszabbítás az inverterre, amin szintén gondolkodtam korábban, de most ott tartok, hogy nem kérem. Azt mondják, hogy javítható lesz, így ha elromlik garanciaidőn túl, akkor javíttatni fogom.Mi a véleményetek egyrészt az árnyék nélküli optik hasznáról és a garanciahosszabbításról?
Felújítósdi programban veszek részt, így a fele visszajönne mindkettőnek.20+ éve a Prohardveren
-
Samott
addikt
Ne kezdjetek ujra ezt a Sharp temat. Pls.
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.
-
pjen
félisten
válasz kardkovacsi #13082 üzenetére
Ha megvette az egész céget, tervezhetik japánban a terméket, ha a kinai tulaj határozza meg a költség keretet, és minden egyebet. Az almás egészen más, ők bérgyártatnak. Konkrétan kiadják az utasításokat annak alapján legyártják a terméket. Kb mint a magyar merci.
-
#81475328
törölt tag
válasz kardkovacsi #13082 üzenetére
Nincs japán tervező... szerintem.
-
kardkovacsi
senior tag
válasz #81475328 #13076 üzenetére
Attól még az japán napelem, mert ott tervezik, ott tervezik a gyártástechnológiát, mindent. Ahogy az iPhone is még amcsi cég amcsi termékkel ha a gyártást épp a Foxconn csinálja nekik, meg a Sharp adja a kijelzőt (vagy adta régebben). Teljesen lényegtelen, hogy hol gyártod, mert nem a helyszín számít hanem a terv ami alapján gyártod.
-
Samott
addikt
válasz Geresics #13080 üzenetére
Ha mar arak. Tudom hogy a teljes rendszert kell nezni, de en ilyesmiket talaltam iranyarnak:
Huawei SUN2000-5KTL M1 -> 440e
Smart PV Optimizer (SUN2000-450W-P) -> 16e
LONGi Solar LR4-60HPH-375M -> 50eBrutto, forint.
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.
-
Geresics
Topikgazda
válasz Blackmate #13079 üzenetére
Így optikkal tök jó a rendszer! A bal felső sarok árnyékos lesz, így oda kifejezetten ajánlanám is az optikat. Egyébként ha csinálnék magamnak most Huawei rendszert, tuti én is optikkal csinálnám!
Igen, tudja a monitoringot, és nem, nem fogja visszafogni
A jobb oldalon ha a fektetett panelek is állítva lennének, úgy már nem fér el? Én próbálnám erőltetni az állított elrendezést (lásd korábbi hsz.).
Az ár is rendben van szerintem, de nem néztem Huawei árakat mostanában...*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Blackmate
őstag
válasz Geresics #13058 üzenetére
Igen, tisztában vagyok a méreteivel és pont amiatt tetszik, mert jobban ki lehet vele "legózni" a tetetőfelületet. Mi a véleményed a következőről?
A tető 22 fokkal néz keletre a déli síktól. A hajlásszög 30 fok. A légkábelek, egyéb tárgy nem vet árnyékot a tetősíkra.
A rendszer 12 db SHARP NU-JD445 panelből, Huawei SUN 2000-5KTL-M1 inverterből és az általad említett Huawei SUN2000-450W-P optimalizálókból állna. Lehet, hogy felesleges, mivel nem indokolja az árnyékmentes felület, de a parabola antenna miatt jobbnák látom, no meg persze a panelenkénti monitorozás miatt is ( ugye tud ilyet a Huawei? )
Az optimalizálók ugye nem korlátozzák vagy folytják vissza a rendszer termelését optimális időben? (A 450W-os opti a 445Wp panel felett van)
Költségvetésként 2,27M reális egy ilyen 5,34 kWp rendszerért?
-
Geresics
Topikgazda
válasz kiliti #13067 üzenetére
Sajnos nem
A legtöbb lakossági rendszerem hozzáférése az előző munkahelyemen maradt, a mostaninál pedig a legtöbb (mint az előző példában is) ipari.
Most a pályázat miatt én is beszáltam picit a lakossági igények megnövekedett hajrájába, de ez nem érint túl sok projektet, és azok még csak nemrég óta termelnek, vagy csak nemsokára fognak egyáltalán elkezdeni. Van egyébként 50°-os K-NY telepítésem, ami ráadásul SE, azt majd hosszú távon érdemes lesz nézni, de az még 1 év, mire érdemes lesz vizsgálni behatóan.*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
7Heads Drago
veterán
válasz #81475328 #13069 üzenetére
Tudomásom szerint nem a gagyik közé tartozik a Foxconn. Talán nem véletlen hogy pl az Applenak is ő a bérgyártója. Sőt több amcsi cégnek is. A HP-vel is régi a kapcsolatuk.
Kínaiaknak is vannak jó termékeik.[ Szerkesztve ]
Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.
-
#81475328
törölt tag
válasz kardkovacsi #13071 üzenetére
Nekem a termék mögé rakott elhallgatós-terelős marketinggel van gondom...
Hisz szó nincs "japán napelem"-ről, pedig azt sugallják. -
#81475328
törölt tag
válasz Samott #13068 üzenetére
A tető ablak melletti szarufa esetén tudnak lenni kihívások-gondok a kampózással...
(a bádogozás/vízelvezetés miatt)
Illetve a tető széleinél is adott esetben.
Az árnyék már most is jóval lentebb jár :-)
Amikor MÉG süt a délutáni nap valamennyire.
Alighanem max a két alsóra érdemes/elég optit rakni miatta gazdasági szempontból nézve.
De figyeled meg most ismét az árnyék járást reggeltől estig.
Jegyezd meg a legmagasabb állását és az időpontját a napelemes részen.
A nyár felé haladva tovább csökken az árnyék és majd csak ősz vége felé kezd újra oda kerülni ahová most is. -
Geresics
Topikgazda
Jó volna, ha ezt a szélmalomharcot inkább privátban folytatnátok, lécci-lécci!
(Nem off a téma, és szankció sem lesz, amíg barátságos a hangnem, csak szerintem sokunknak unalmas már.)fezso21 egy értékesítő/telepítő, aki szerint nyilván a saját maga által forgalmazott termék a tuti. Más pedig más termékre esküszik, mert azzal van tapasztalata, vagy mert épp azt tudja jó áron beszerezni. Nincs ezzel baj, alapvetően én is márkahű vagyok, ez normális emberi tulajdonság.
Más kérdés, hogy azonos kritériumok között sok eltérő terméket van alkalmam vizsgálni, és azt látom, hogy napelemgyártó és napelemgyártó termékei között termelésben nincs jelentős különbség az első 5 évben. Megint más kérdés, hogy melyiknek milyen a kerete, és ez telepítésnél milyen meglepetéseket okoz, és megint más kérdés, hogy mi lesz 15 év múlva. Egy azonban elgondolkodtató, vagy legalábbis figyelembe veendő: a kristályok kb. 4-5 gyárból származnak...
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Samott
addikt
válasz kardkovacsi #13070 üzenetére
De ez este negykor volt, egy ora mulva mar sotet volt teljesen. Szerencsere napkozben nem kuszik fel addig az arnyek. Szoval napi 1-2 ora csak. De meg kellett volna nezem telen tobbszor is.
Szerk: es persze, pont ezekre a feluletekre terveztem optimalizaloval.
[ Szerkesztve ]
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.
-
kardkovacsi
senior tag
válasz #81475328 #13069 üzenetére
Mi van? Az van, láthatóan fogalmad sincs, hogy mitől lesz egy termék minőségi meg mitől szar. Elmondom. A tervezéstől meg a teszteléstől (és ebbe beletartozik a gyártás technológiája is). Nem attól, hogy hol gyártják. Mert a mérnök adja bele a tudást, aki történetesen Japánban ül, és nem a gyári munkás aki a sor mellett áll.
[ Szerkesztve ]
-
#81475328
törölt tag
válasz kardkovacsi #13064 üzenetére
...és akkor mi van, ha a székhelye japánban van?
A termék attól még nem lesz japán!
Hanem tényszerűen olcsó kínai/tájföldi cucc valójában.
Szépen rá is van írva a napelemre, hogy pl.: Made in THAILAND -
Samott
addikt
válasz #81475328 #13050 üzenetére
Koszonom a valaszokat!
1, A 210 cm-be necces a 2 napelem még a kisebb 100 cm-esből is. - nagyon konzervativan szamoltam, inkabb kevesebbre adtam, most ujramertem/szamoltam, 12 cserep szeles a hely ami 225cm-et ad ki. Az remelem eleg.
2, Arnyek:
En ugy gondolom hogy ez leginkabb a keso oszi - teli - kora tavaszi idoszakban lesz gond. Nyaron magasabban jar a nap, csak amikor nyugszik akkor erne oda az arnyek, de akkor mar talan csak a haz elott lesz. (ezt februar vegen, delutan 4 korul fotoztam)
3, Levezetes, tuzvedelem:
Igazabol a B felulet alatti reszre tervezem az invertert telepiteni, igy nez ki a teto alatt:
Majd a telepitok eldontik hogy pontosan hova, de a zold feluletekben gondolkozom. Ez itt arnyekos, jol szellozo csapadektol vedett. Ha ide nem lehet akkor a kazanhazba kell rakni, de oda eleg sokat kell kabelezni.Vegulis az nem art ha monitorozhato, hamarabb kiderul ha esetleg gond van. Huaweibol nem olyan megrazo a felara.
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.
-
bb71
őstag
válasz Geresics #13059 üzenetére
rosszul látom, hogy más is van?:
SUN2000P-375 W Smart PV Optimizer Quick Guide[ Szerkesztve ]
-
kardkovacsi
senior tag
-
#81475328
törölt tag
válasz Blackmate #13055 üzenetére
A SHRAP napelem egy "olcsó kínai/tájföldi" termék valójában.
Amit a régi nagyhírű márka nevével adnak el extra áron manapság.
Csak ezt nem szívesen árulják el az üzletkötők...A márkanév mögött már évek óta kínai cég van valójában (FOXCON asszem).
---
Ma az egyik nagyon jó ár/érték arányú és minőségi napelem
a magyar piaci kínálatban a 375 Wattos LONGi HiMo szerintem...[ Szerkesztve ]
-
hódmaci
senior tag
válasz Geresics #13057 üzenetére
Paneleken a csatlakozók nem butabarátak?
Mármint, a + és a - nem egyforma, nem?
Vagyis a + csak a - al tudom összedugni.
Így csak soros kötés tud létrejönni.
+ a + al nem csatlakoztathatók csak modul segítségével esetleges párhuzam kötés esetén.
Vagy tévedek?
Igaz ha kell közéjük valamiért kábelt gyártani azt elb@szh@tták.[ Szerkesztve ]
Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)
-
Geresics
Topikgazda
válasz Blackmate #13055 üzenetére
Nincs vele semmi baj.
Viszont a méretére a biztonság kedvéért szeretném felhívni a figyelmed! Ez egy 211x105cm-es panel, így a tetőn elhelyezése problémásabb, mint egy hagyományos méretű panelnak! Ezek eredetileg erőművekbe, földi telepítésre lettek méretezve (ezért is hívja "projekt megoldásnak"). Ezt leszámítva pontosan ugyan úgy használható!*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Geresics
Topikgazda
válasz kirkri #13040 üzenetére
Ahol 6 napelem van (volna) sorba kötve, és 36V-van, ott a klasszikus hibát követték el: egymással szembe kötötték a napelemeket! Konkrétan 2 napelemet kötöttek szembe 3 napelemmel, ezért van a 36V (Voc), és mikor bekötitek a 6. napelemet is, akkor 3-3 van egymással szemben, ezért lesz 0V körüli a fesz. Aki ilyen hibát még nem követett el, az még nem telepített elég rendszert. Aki viszont nem veszi észre ezt a hibát bekötésnél, az vagy buta, vagy sötétben dolgozott, ugyanis bekötéskor a sztringfeszültséget és a polaritást mindig ellenőrizni kell!
Szerencsére a hiba könnyen, gyorsan javítható, a napelemek termelésének kiesése pedig téli időszakban volt, ami kevésbé idegesítő, mint ha nyáron lett volna. Legyünk optimisták!*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Blackmate
őstag
Sharp NU-JD445 panelekről mi a vélemény? Ajánlott kategória? Az ismert prémium márkákkal (QCells, Longi, stb...) említhető egy kategóriában, vagy inkább alatta?
-
#81475328
törölt tag
válasz hódmaci #13039 üzenetére
A tűzvédelmi távkapcsolót HACSAK LEHET HAGYD KI!
Az egy ostoba módon előírt fölösleges szar csak.
Ami maga a TŰZVESZÉLY és a leggyakoribb hiba ok.
...és még pénzbe is kerül :-(A tető alján valahol az A vagy B mezőnél vidd le
a DC vezetékekett az inverter fölött a teraszra.
Akkor beleférsz az 5 méterbe kényelmesen, ha jól értem.A kép alapján...
Alsó soroknál valhol be a cserép alá az ereszig.
Eresz deszka átfúrva.
Kis kábelcsatorna a falra a két tető közé
Terasztetőn átvezetve.
Kábelcsatorna az inverterig.[ Szerkesztve ]
-
#81475328
törölt tag
válasz Samott #13035 üzenetére
Saccra akár 6 is bevarázsolható a B részre még a LONGI-ból is...
A 210 cm-be necces a 2 napelem még a kisebb 100 cm-esből is.
16x325=5200/375=~14
----
16...18 darab LONGi 375
5...6 kW HUAWEI
TIGO vagy HUAWEI optik szükség szerint.
A villanytartó melletire 1 és szomszéd miatt 2 vagy több.
HA optizva van mehet az egész egy sztringbe.
A nagyobb sztring feszültségj >> jobb hatásfok.
Vagy, ha 2 sztring akkor
Az A és a B felső napelemei nem árnyékosak szerintem.
Azok mehetnek 1 sztringbe, nagyobb feszültség jobb hatásfok.
A maradék pedig a kisebb sztringre.
---
Az árnyék időpont kifigyelésével eltűnödnék rajta, hogy kell biztosan optizni a szomszéd miatt.
A D-DNY-i tetőt hogyan árnyékolja délután?! a szomszéd tetője.
Annak reggel kéne árnyékolnia.... szerintem, ha előtted van. -
ancika14
lelkes újonc
Ha akarod , de minek?
Óracserekor kérdezte, hogy vigye-e azt is, de még nem volt átkötve a másikra, így maradt.
Most már átkötöttük azt is, úgyhogy hamarosan szólok, h vihetik. -
ALI_G
veterán
Ha van vezérelt óra bojler miatt, akkor ha napelemet telepítek, megmaradhat a vezérelt áram? dél alföld
-
Coc@s
őstag
válasz stickermajom #13043 üzenetére
Ilyen gondom nekem nem volt velük.
Igaz, én rendesen/rendszeresen b..sztattam telefonon meg emailben is az értékesítés vezetőt.
De mindig rel. gyorsan válaszolt mindenre, ha valamit változtattam, tök gyorsan átdolgozta az ajánlatot.
Már az elsőnél is háromfélét küldött konkrét típusokkal.
A "villany" része nem volt részletezve soha, de azt nem is kérdezgettem.
Most telepítés után a projektvezetőt volt nehéz elérni, de már a kivitelezéskor sem ő volt kint, hanem a "műszaki igazgató" és mondta, hogy covidos a prj-vez.
Egyébként minden az előre megadott ütemterv szerint ment, ha az ELMŰ gyorsabb volt, akkor ők is.
A kivitelezés csúszott az engedély megjötte után beköszöntő kedvezőtlen időjárás miatt, de mikor alkalom volt, jöttek és megcsinálták.
Hétfőn mérőcsere és mehet is a játék.18 éve itt
-
aleister
veterán
-
-
kirkri
addikt
válasz Geresics #12983 üzenetére
Igazán az a csúnya a dologban, hogy nem csak az ajánlatban szerepelt, hanem ki is fizette ennyiért a semmit... Amikor januárban belevágtam én is, hogy napelemet akarok, mondtam neki, hogy küldje már át a szerződését, hogy legyen viszonyítási alapom. Majd két hete nála jártam és mondtam neki, hogy megnézném a rendszerét, akkor figyeltem fel rá, hogy az AC dobozban csak egy három fázisú kismegszakító van és egy mechanikus kapcsoló. Mondtam neki, hogy ez a védelem 150e forintért kicsit túl lett árazva...
De ezt még lehet überelni, mondja nekem tegnap, hogy neki és a szomszédjának közel hasonló rendszere van, (mindkettőjüknek fél éve csinálták) ugyanolyan tájolásokkal, mégis sokkal kevesebb az ő termelése, mint a szomszédé. 17 darab napeleme van, az egyik stringen 11 darab, a másikon 6. Kíváncsiságból ma a napsütéses időben kihúzta az inverterből a DC kábeleket és rámért mindkét stringre. A 11 napelemes stringen 400V feletti értéket mért, a 6 napelemes stringen mindössze 36V feszültséget. Próbálta a lehetőségekhez képest megnézni a napelemek összekötő kábeleit és azt találta, hogy az egyik napelem be sem volt kötve a stringbe. Bedugta azt is, erre az inverternél a DC vezetékre rámérve a korábbi 36V-ról a feszültség valami nulla közeli értékre esett vissza. Ott valami nagy turpisság lehet... Hétfőn hívja a kivitelezőt, hogy menjenek ki és hozzák rendbe.
[ Szerkesztve ]
22 éve a Prohardveren! ™
-
hódmaci
senior tag
Sziasztok!
A tűzvédelmi főkapcsolót hol kell elhelyezni?
A tetőtérbe belépnek a DC vezetékek majd belépnek a lakótérbe ott található Inverterhez.
Az inverter és a tető belépési pont közt van 8m.
Hova kell helyezni a tűzvédelmi főkapcsolót? pl a tetőtérbe belépési ponttól 3m-re ok?
Vagy hova? Kintre a tetőre?Még mielőtt jönnének a kérdések válaszok nélkül. Nem! Nem nekem építette be a kivitelező így. Csak érdekel a kérdés.[ Szerkesztve ]
Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)
-
Samott
addikt
válasz balkoger #13037 üzenetére
"kimaxolnád az inverter panelezését" - ez az amirol itt par hozzaszolasban korabban volt itt szo, ugye? Ha ez nem okoz gondot, akkor nekem se baj. Szoval azt mondod erdemes a napos paneleket is ellatni optimalizaloval - na pont az ilyenekert kerdeztem, koszi!
Voltak mar kint nalam nehany cegtol felmerni, az egyik azt mondta a Huaweinek van olyan optimalizaloja ami 4 panelt is kezel. De en nem talaltam ilyet... o tevedett vagy en keresem rossz helyen?
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.
-
balkoger
tag
válasz Samott #13035 üzenetére
Szia,
Az elsővel kimaxolnád az inverter panelezését, de nincs ezzel baj, csak vedd számításba.
Ha huawei-nél nem raksz mindenhova optit, akkor árnyékkezelés pipa, viszont monitoring az nem lesz, a plusz 8 opti kb 120e.ft, ha ez szempont akkor érthető az elhagyása, ekkora rendszernél viszont rakasd fel mindegyikre (tűzvédelem, hibaelhárítás, probléma esetén DC 1V/panel,full monitoring). Tudom nem mindenhova kell, mert napos a hely, meg 1 felület. -
Samott
addikt
Atneztem az osszes ajanlatot, meghallgattam minden tanacsot, kezd veglegesedni mit is szeretnek, mik a lehetosegek.
Szoval erre a Del-Nyugati fekvesu, 40 fokos meredeksegu tetore kellene napelemet telepiteni. Harom feluletre gondoltam (A: 430x380cm, B: 210x380cm, C: 230x380cm). Ezek kozul az A mindig napos, a B+C viszont az arboctol es delutanonkent a szomszed hazrol kaphat arnyekot. A hazban van 3 fazis, es teljesen sajat zsebbol finansziroznam meg.
Ugy szamoltam hogy ennyi fer fel maximum: "A" felulet 8 napelem, "B" illetve "C" felulet 4 + 4 napelem. Ha jol tudom ket stringje van a lehetseges invertereknek, "A" lenne az egyiken B+C a masikon.
Ket opciora szukitettem le a lehetosegeket:
16 db LONGi Solar 375W panel (LR4-60HPH-375M) (1755x1038x35mm)
8 db Huawei Smart PV Optimalizalo (SUN2000-450W-P) (B+C feluletekre)
Huawei SUN2000-5KTL M1 inverterVagy
16 db Seraphim Maxim 325W (SRP-325-6MB-HV) (1665x1002x35mm)
Huawei SUN2000-5KTL M1 inverterEn az elso fele hajlok leginkabb. Felmerult meg lehetosegkent Fronius Symo 5.0-3-M inverter Tigo optimalizaloval is. Es a SolarEdge is, de az talan mar tulzas lenne, gondolnom kell a megterulesre is - es talan nincs is szuksegem ra igazabol. Az invertert az eloteto ala szeretnem telepiteni, arrafele van a villanyora is. Az mindig arnyekos, esotol vedett hely, mehet oda az inverter, vagy erdemes kabelezni a haz mellett allo kazanhaz fele? (az "A" felulet bal also sarkanal van az az epulet)
Mukodhetnek ezek a kombinaciok, felfer ez, jol mereteztem a paneleket meg az invertert hozza? Van barmi tanacsotok, javitasi, modositasi javaslatotok?
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.
-
balkoger
tag
válasz redingitell #13032 üzenetére
Szia, nálam nem is volt kérdés, hogy szükség van rá
Fázisonkénti monitor
Inverter is felhasználja az adatokat
Fusion szoftverben is látható, így gyűjti az adatokat visszamenőleg
Persze az akksis részt nem használom, de ott elengedhetetlen a használata -
redingitell
senior tag
Sziasztok!
Egy ilyennek lenne értelme? Huawei DTSU666-H 100A
Vagy esetleg az EON által felszerelt okosmérő is tudja azt amit ez a mérő? -
Coc@s
őstag
válasz 7Heads Drago #12992 üzenetére
A legdrágább ajánlatodtól (+ tervezési díjad)nekem csak egy minimálisan drágább volt a 4.7 kWp-s rendszerem Hyundai 470-es napelemekkel (10 db), SE5000H inverterrel, P505-ös optimalizálókkal és a korábban már feltett képeken látható egyéb elektromos cuccokkal.
És nem biztos, hogy az enyémet sem lehetett volna kicsivel olcsóbban is megcsináltatni.
Szóval keresgélj még szerintem is.18 éve itt
-
Samott
addikt
Kezdek a celegyenesbe fordulni, az elmult honapban a napelem szovetseg ajanlatkerojebol ezektol a cegektol kaptam ertelmezheto ajanlatot:
ASTRASUN Solar
EnerCharger
Energoptimo (Vac)
Extremesolar
Geo4Future
Liget Solar
NVSolar
Opi Solar
PJP Napelem
Privátenergia (Baja)
Solared Panel
Sunelectric
SunPro Napenergia
VPP Solar (Fuzia)
Zöld Ász ÉpítőErdeklodnek hogy van-e tapasztalat barmelyikkel, illetve van-e koztuk kifejezetten kerulendo ceg?
Volt nehany, szamomra egzotikus panel ajanlat:
TRINA SOLAR VERTEX 395WP
JA Solar 410
Maysun Solar 400W
Bluesun Bsm 370M-72Ismeritek, erdemes gondolkodni rajtuk vagy kerulendok?
Hamarosan jovok az altalam elkepzelt rendszerrel is, arrol is kikernem a velemenyeteket majd.
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.
-
Geresics
Topikgazda
Túlméretezés:
(később majd ezt is beteszem az összefoglalóba)Készítettem egy szemléletes grafikont arról, hogy mi van akkor, ha túlméretezünk egy ideális tájolású rendszert kb. 20%-kal!
Az ábárn két Fronius ECO 27-es inverter termelését láthatjuk, mindkettő azonos 30°-os dőlésszögű, tökéletesen déli tájolású rendszer, egymástól kb. 500m távolságban, így az összehasonlítást nevezhetjük pontosnak, egyéb befolyásoló tényezőtől mentesnek. A grafikon 2020.04.17-én, egy hűvös tavaszi napon készült, ahol verőfényes napsütés volt, így magas pillanatnyi teljesítményt lehet megfigyelni.
Az egyik inverterek sztringelése:
4 x 25 x 270 Wp = 27 kWp
5 x 20 x 320 Wp = 32 kWp
Mindkét esetben a munkaponti feszültségtartomány relatív közel van az optimálishoz, így az éves termelésük is ideálisnak nevezhető!
27 kWp 2020-as éves termelése 37,98 MWh, azaz 1407 kWh/kWp!
32 kWp 2020-as éves termelése 45,19 MWh, azaz 1412 kWh/kWp!Jól látszik, hogy a nagyobb teljesítményű rendszernél a vágás akkor következik be, mikor a kisebb termelési görbéje már laposodik, épp ezért a vágás nagy veszteséget nem eredményez, azonban a napi termelésben jelentős többletet regisztrálhatunk, hiszen míg a 27kWp rendszer 185,02 kWh-t termelt, addig a 32kWp rendszer 219,16 kWh-t, ami kb. arányban van a többletteljesítménnyel!
A napi, és különösen az éves termelés alapján kijelenthetjük tehát, hogy még ideális tájolás esetén is a 20%-os túlméretezés a lehető legoptimálisabb beruházás!
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Coc@s
őstag
válasz Geresics #13025 üzenetére
Eddig nem mélyedtem bele, de teljesen érthető, amit leírtál.
Nálam elsőre álló elemek és vízszintes sínek vannak kb. a korábban írt 1/4 - 3/4 helyeken.
Viszont ha bővítek még - erre van esély, akkor már csak fekvőben fér el. Ebben az esetben majd igencsak figyelek, hogy "létravázasan" csinálják.
Ma is tanultam valamit.18 éve itt
-
Geresics
Topikgazda
Amit láttál, az az ún. létravázas elrendezés (ábra 3. kép).
1. változat: normál eset, álló napelemek, és a rögzízés (leszorítókkal) is a hosszú oldalon történik, úgy, ahogy annak lennie kell.
2. változat: a legrosszabb megoldás, kivéve, ha a napelem kerete erre fel van készítve. A leszorítók a napelemek rövidebb oldalán van, így a napelem "belengésére" itt van a legnagyobb esély, ráadásul 2x annyi sín kell.
3. változat: a "létravázas", itt a napelemek rögítése szintén tökéletes, azonban 2x annyi sín kell.
4. változat: amikor a sínezés csak függőlegesen van (3. ábra vízszintes sínek nélkül), akkor a kampók oldalirányba nincsenek merevítve, így az oldalirányú terhelés ellen nem védettek. Extrém esetben ebből még baj is lehet!
Látni példát mindre, de hosszú távon az 1. és a 3. csak a jó, utóbbihoz viszont 2x annyi tartószerkezettel kell számolni!
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Zolee897
tag
válasz #81475328 #13021 üzenetére
kösz, értem. Ez alapján levágná a 4kW fölötti részt. Nekem pontosan déli, árnyékmentes 45 fokos tetőm van. Ez alapján ha ismerem a görbét, akkor el tudom dönteni. De az is lehet, hogy akkor pár év múlva, amikor már gynegülnek a napelemeim és lesz tapasztalat is, akkor rakatok fel plusz 2-3 cellát. Csak persze kérdés, hogy akkor kapható lesz-e még az a napelem, amivel most felrakják... Gondolom, nem...
-
Zolee897
tag
A https://solarbroker.hu/wp-content/uploads/2020/12/Huawei_SUN2000-4KTL-M0_2MPP_3x68_A_AC.pdf szerint egy SUN2000-4KTL-M0 esetén:
Recommended max. PV power: 8,200 Wp
Rated output power: 4,000 W
Max. apparent power: 4,400 VAebből most melyik mondja meg, hogy rakhatok-e rá több, mint 4kWp napelemet és fog-e többet is termelni?
-
Coc@s
őstag
válasz MrZed001 #13013 üzenetére
Én több olyan videót (és képeket is) láttam, ahol a fektetett táblákat nem vízszintesen, hanem függőlegesen szerelt sínre fogatták, így a felfogatási távolságok/pontok ugyanolyanok, mint az állított táblák esetében. A megoldás egyébként azt hiszem sín a sínen volt, vagyis vízszintes sínre voltak a függőlegesek szerelve. Gondolom a szarufa távolság nem jól adta volna ki egyébként, de nem néztem akkor ilyen szemmel a dolgot.
Ez nem jó megoldás?[ Szerkesztve ]
18 éve itt
-
#81475328
törölt tag
válasz Zolee897 #13015 üzenetére
Tájkép ....
https://prohardver.hu/tema/napelem_de_csak_finoman/hsz_6954-6954.htmlA 4 kW-os huawei elvben akár 6 kWp napelemet is elvisz (150%)
Életszerű a 25-30%-os túlnapelemezés a legtöbb helyszínen.
Azaz 5,0-5,2 kWp napelem a 4 kW-osra...
Általában, (mivel nem optimális a tájolás tipikusan)
Ennyi napelemmel még csak ritkán éri el az inverter 4 kW-ját a napáram.
(jelelmzően évente csak néhány napon és napi néhány órára)[ Szerkesztve ]
-
tolts.hu
őstag
válasz 7Heads Drago #12992 üzenetére
Nekem ennyiért 16táblát és 5kW invertert rak fel a tiszta energiák.
www.tolts.hu - elektromos járművek töltésárai
-
bonat
senior tag
-
addikt
Határozatlan idejű a szerződés. Így bármit megcsinálhatnának bármikor a szolgáltatók, de nyilván a kormány balanszíroz a fogyasztói érdekvédelem, a saját, az eu-s, és a szolgáltatói igényrendszer között a rendeletekkel, szóval nem lehet csak úgy a szolgáltatók kénye-kedve szerint megszünteti egy szaldós szerződést, hiába határozatlan.
Rohadt sok szempontból áll ez össze, szerintem még ők sem látják át (mármint akik az ezzel kapcsolatos rendeleteket írják), nem hogy mi. Jelenleg amit törvénybe foglaltak, az az, hogy 2024 január 1-ig köthető szaldó, és akinek már van, annak utána maradhat. Arról viszont nem nyilatkoztak még, hogy meddig. Nyilván nem arról van szó, hogy akkor ez végtelen időt jelent, hanem csak arról, hogy a fenti bonyolult feltételrendszer miatt még nem született döntés erről, ezért lebegtetve van.[ Szerkesztve ]
-
Geresics
Topikgazda
Ha még egyszer politikai töltetű kommentet látok, a szerző ki lesz tiltva innen!
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Zolee897
tag
válasz #81475328 #13005 üzenetére
"Érdemes megfontolni a ~5 kWp napelem mennyiséget egy 4 vagy 5 kW-os inverterrel."
föl lehet rakni egy 4kW-os inverterre 5kW-nyi napelemet?
Nekem 3 fázisú 4kW-os Huawei SUN2000-4KTL-M0 inverterem lesz. Erre rá lehetne kötni 4 kW-nál több napelemet is? (feltéte persze, hogy ha az adatlapon szereplő feszültségeket nem lépjük túl) És akkor 4 kW-nál többet is tudna termelni vagy ettől még 4kW-nál levágná a 4kW fölé eső részt (és akkor tulajdonképpen csak akkor termelne többet, ha valamennyire felhős az ég vagy épp lefele megy a nap) -
dobolan
senior tag
Az aluminium amúgy elég merev fém. Már egy L profilt se nagyon hajtogatsz. Nem tudom mekkora szélnyomásnak kell ahhoz lennie, hogy meghajoljon. Szerintem hamarabb szakad fel a rögzítési pontokon az egész.
-
Samott
addikt
válasz #81475328 #13005 üzenetére
Jo hogy mondod egyebkent mert en is ezert indultam feljebb, nem a mostani fogyasztast nezve hanem hogy mi fer fel a tetore. Egesz egyszeruen egy kisebb rendszer fajlagosan dragabb az egyeb tetelek miatt. Igyekszem osszerakni, mielott visszakuldom a komolyan veheto cegeknek megkerdezlek titeket is.
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.
-
kalif
csendes tag
Sziasztok !
A szaldós elszámolási szerződés pontosan mennyi időre köttetik meg ? Mindenkinél ugyanannyi ? 10 év, 20 év ? Hogy megy ez pontosan ? Csinálhatják-e azt, hogy megkötöm a szaldós szerződést, de mondjuk pár év múlva átkerül mindenki bruttóba ? Módosíthatnak-e szerződést ? Még egy : Valakinek utasítottak el már mostanában 1 fázisú 4-5 KW-os rendszert ? Én Émász területen vagyok, várok éppen arra,hogy elfogadják az 5KW-t 1 fázison 32A-el.[ Szerkesztve ]
-
MrZed001
tag
válasz Geresics #13004 üzenetére
Nem az állva rögzítés a rosszabb?
Állva panel 1x2m-es (szélesség-magasság):
- 2x 1m alátámasztás rövidebb oldal mentén pl 1/4 és 3/4-nél, azaz 0,5 és 1,5m aljától
- max forgatónyomaték a tábla közepén és széleken, erőkar 50cm
- nyomatékkal érintett felület: 0,5m x 1m = 0,5 m2Fektetve panel 2x1m-es (szélesség-magasság):
- 2x 2m alátámasztás hosszabb oldal mentén pl 1/4 és 3/4-nél, azaz 0,25 és 0,75m aljától
- max forgatónyomaték a tábla közepén és széleken, erőkar 25cm
- nyomatékkal érintett felület: 0,25m x 2m = 0,5 m2[ Szerkesztve ]
-
#81475328
törölt tag
válasz Samott #13001 üzenetére
Nem mindegy mi milyen áron szerepel?
Hisz komplett rendszert veszel >> azaz a végösszeg számít csak.Nálunk pl. pont ezért nincs is tételes árazás már jó ideje az ajánlatban.
Így nem tudnak a vevők/kritikusok fölöslegesen agyalni az egyes tételek árain...Van három fő adat, a napelemes rendszer esetén.
- teljes fizetendő ára minden fizetendőt összeadva >> eFt
- az árba foglalt napelem mennyiség darab X Watt /1000 = ... kWp
- fajlagos napáram termelés (kWh/kWp)Ezekből lehet fajlagos árat számolni: ár/kWp=... eFt/kWp
Az Így kapott fajlagos ár mutatja meg, hogy
az adott rendszer milyen árszinten van árazva.Illetve ezekből lehet számolni
az adott telepítés fajlagos napáram termelése (kWh/kWp) alapján.
megtérülési időt (év) >> fajlagosár/fajlagostermelés/áramár
A nappali áram lakossági ára most 37,4 Ft/kWh
pl. 430000/1180/37,4=9,74 év
és
napáram önköltéségi árat (Ft/kWh) a 25 éves elvárt élettartamra
pl. 430000/1180/254=9,74 Ft/kWh---
A fajlagos árat már lehet- és érdemes hasonlítgatni a többi ajánlattal és a piaci árszinttel.
Az egyébként kb. azonos beltartalmak esetén >> almát az almával ugyebár.Esetedben 12x345/1000=4,14 kWp napelemről van szó.
Mivel ez egy a viszonylag kis rendszer ezért sajnos fajlagosan drágább.
Mivel a fix költségek ugyanazok.Jelenleg... a piaci középárszint nagyjából a 4 kWp környékén.
"Occó kínai"-ból ~400 eFt/kWp a jellemző körül.
(ilyen cucc a kapott EU-SOLAR-os ajánlatod beltartalma is)Középkategóriás, minőségi cuccból (LONGi SHARP FRONIUS HUAWEI) 430 eFtkkWp körül
Optimalizálva (SolarEdge, Huawei, TIGO, a MAXIM felejtős) 500 eFt/kWp körül.
-----------
Érdemes megfontolni a ~5 kWp napelem mennyiséget egy 4 vagy 5 kW-os inverterrel.
Mert kevés többlet költséggel, több napáram lesz
és tipkusan nőni szokott az áram igény idővel.
A fajlagos árszint és ezzel a megtérülés viszont javul :-)Pl. a középkategóriás, már jó mőségű elegáns cucc sávban.
Mondjuk,
14x375/1000=4,875 kWp LONGI mono perc félcella, fekete keretes napelem
HUAWEI SUN2000-4KTL-M1 inverterrel
Normál cseréptetőre álló naplemeket rakva...Már 1900 eFt körül elérhető lehet jelenleg.
Vagyis ~1900/4,875=~390 eFt/kWp fajlagos árszinten.[ Szerkesztve ]
-
Geresics
Topikgazda
Pedig már többször is írtam, utoljára pl. itt:
Fektetett elrendezés potenciális veszélyei*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
7Heads Drago
veterán
Köszönöm mindenkinek!
Samott: pont ezen akadtam fel elsőnek.Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.
-
Samott
addikt
válasz 7Heads Drago #12992 üzenetére
Az elso es a harmadik ajanlatban az ugyanolyan inverter kulonbozo aron szerepel. Mindharom ajanlaltban az azonos tipusu napelemet kulonbozo egysegaron kinaljak. En azert megkerdeznem hogy ezt megis hogy.
Kerj ajanlatot a MNNSZ lapjan, de keszulj hogy rad fog omlani minden, de sokat lehet tanulni belole.
(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Vezetékes FEJhallgatók
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Automata kávégépek
- Házimozi belépő szinten
- SSD kibeszélő
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Napelem
- S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Régiházimozi összekötése új tv vel
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest