Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6251) *Ropi* válasza Digger (#6231) üzenetére


*Ropi*
félisten

"Amúgy engem érdekelne, hogy amikor a fényképezőgépben formázok, akkor tulajdonképpen mi történik? Gyanúsan hamar végez a formázással és emiatt azt gyanítom, hogy tulajdonképpen ilyenkor nem is formáz, hanem csak a munkakönyvtárat hozza létre, esetleg hasonlóan a Windows alatti "gyors" formázásnál, csak a FAT-okat és a főkönyvtárat hozza létre, na meg a munkakönyvtárát. Ha a Win alatt kiveszed a pipát a gyorsformázás elől, akkor minden egyes szektort megformáz és ezért egy több gigás kártyánál ez több tíz percig is eltart! Ilyenkor mindig FAT32-öt kell használni!"

Jól gondolod: a gyorsformázás (amit a képfényezőgép is végez) csak a FAT táblát nullázza (ami a kártyán lévő tartalom könyvtára). Tehát a tényleges adat nem törlődik csak láthatatlanná válik, mert a rá mutató "irányjelző" eltűnik.

(#6232) Sequoyah: Hogy miért nem olvastam tovább... :DDD

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#6252) Bazsee71 válasza *Ropi* (#6250) üzenetére


Bazsee71
őstag

Nincs hibaüzenet, szimplán nem csinálja meg.

Lock nincs bekapcsolva a memóriakártyán.

Fényképezőgépen nem állítottam be ilyesmit. Ma remélhetőleg végzek a képek lementésével, utána leformázom és megírom mi lett az eredmény. :)

(#6253) *Ropi* válasza Bazsee71 (#6252) üzenetére


*Ropi*
félisten

Akkor csak azt írja a Windows, hogy "a formázást nem sikerült befejezni"? Lehet haldolkik a kártya. Járt nálam adatmentésre olyan, ami hasonló tüneteket produkált: olvasni csak trükkösen lehetett, de törölni és formázni úgy sem. Annak ellenére, hogy minden egyes gépbe rakáskor közölte, hogy nincs megformázva és meg akarta formáztatni magát. Kis idő múlva már olvasni sem lehetett... :N Egy Sandisk Extreme IV volt. Szerencsére a képeket meg tudtam menteni róla.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#6254) Bazsee71 válasza *Ropi* (#6253) üzenetére


Bazsee71
őstag

Nos, valahol szerintem félrevezettelek. Formázást még nem is próbáltam PC-n, mikor megvettem akkor a fényképezőgéppel végeztem ezt el. Most csak annyi a gond, hogy PC-n nem tudok törölni a kártyáról, annak ellenére hogy a Lock nincs bekapcsolva. Lementem a képeket, aztán leformázom, és próba.

(#6255) MC Pite


MC Pite
veterán

Srácok, érdekel valakit újszerű Tamron 28-75 tokkal-vonóval?
Ha igen, nem dobálok fel hirdetésket. :R

[ Szerkesztve ]

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#6256) aleister válasza MC Pite (#6255) üzenetére


aleister
veterán

Mi történt? Eddig nagyon meg voltál elégedve vele.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#6257) MC Pite válasza aleister (#6256) üzenetére


MC Pite
veterán

Most is megvagyok, de most a 17-50est fogom egy darabig többet használni, és jövőre ki akarok próbálni egy 24-70et is :)
A külön nagylátó projektet töröltem, helyette a 17-50el tervezek lövöldözni, nászútra van is pár ötletem amit nagylátóra kinéztem, de ez is 90%ban megfelelő hozzá. Viszont egyszerre a 17-50 meg a 28-75 nem rossz, de a táskában sok, és most lesz pár olyan tenger/táj/beltéri eksön, amire jobb a kicsi. Igaz, hiányzik a 75ös vég, de a sigma 24-70esére is kíváncsi vagyok, úgyhogy gyűjtögetem a pénzmagot (vagy lehet hogy egy 90es tamront kipróbálok portrézni közben, meglátom).

[ Szerkesztve ]

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#6258) MC Pite válasza aleister (#6256) üzenetére


MC Pite
veterán

Ja, és khm, nem utolsó sorban az X10, illetve a kiegészítői a nyári/őszi keretet már kimerítették :DDD
Persze ez páromé, nem az enyém :K
Várom a retró tokot, de a másik is tetszik, úgyhogy lehet hogy az is követi, nem tudom a topiklakók közül van-e aki próbálta mindkettőt...

[ Szerkesztve ]

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#6259) Real_Necro válasza MC Pite (#6258) üzenetére


Real_Necro
veterán

Ja persze, mindenki a párjának veszi a gépet... :P ;] Látsz amúgy a két tami között minőségbeli különbséget?

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#6260) MC Pite válasza Real_Necro (#6259) üzenetére


MC Pite
veterán

Szintetikus teszteket még nem csináltam, sima összevetésen nem látni különbséget.
Max annyi, hogy néha a 28-75 nyitva fura picit, még sose sikerült rájönnöm, olyan mintha bemozdulna picit ami a kis dof miatt furi életlen eredményt hozna (mondjuk a D5100 amúgy is érzékenyebb ilyenre mint a D5K volt). De ez minden 50. nyitva ami ilyen, nem zavar, a 17-50nél még nem volt ilyen.
Mivel nem nagyon szeretem a 'torz' tartományt(főként hogy nem nikon üveggel korrekció sincs) , azok kivételével ahol jól áll a nagylátós nyújtás, kerülöm a 30 alatti tartományt, így viszont kicsit szűk a 17-50, mivel a felső felét használom elsősorban.
Itt a kicsi, fentebb a nagytesó tesztgalériája, de ezeken mondjuk nem látszik több/különbség (2×3 összehasonlító kép van 50mm 2,8/4en, .1.8G/28-75/17-50).

Sötétben egy kicsit jobb a fókuszálási sebesség, de a másikat is megszoktam, nem sok a difi. Építési minőség és kinézetben kicsit jobb a FF üveg sztem.

Freddy: Pfü, jó hogy mondod, filmet is kell vennem, idén a FED4 sem marad itthon :DD
Szeretek azért a naggyal is pufogtatni, de elég fénynél nem sok ellenérv van az X10 ellen. Nálunk már majdnem 1%-nyi képet nejem lőtt vele :DDD

[ Szerkesztve ]

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#6261) Freddy76 válasza MC Pite (#6257) üzenetére


Freddy76
addikt

Nálunk is így van, az x20 a páromé, a képek majdnem 2 %-át ő lövi vele...

Én a nyaraláson készült képek nagy részét az x20-szal követtem el. Elment még egy tekercs film is. A d7000 táskáját ki sem nyitottam...

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#6262) Begi


Begi
senior tag

Sziasztok!

Pár napja vettem egy D5100-at kitben egy 18-105-ös obival és mivel ez az első DSLR-em, igy nem vagyok biztos abban hogy amit tapasztalok az hiba vagy feature. Szóval azt csinálja, hogy világos háttér esetén, pl. fehér fal, ég, stb. a sarkokban sötétedést tapasztalok az elkészült képen. Mintha lenne egy belső kör, ahol minden okés és jó, de távolodva ettől a sarkok felé egyre sötétedik a kép. Sajnos most nem tudok képet mellékelni, de remélem érthető a problémám.

Előre is köszönöm a segítséget.

Üdv,
Begi

(#6263) Real_Necro válasza MC Pite (#6260) üzenetére


Real_Necro
veterán

"nem nikon üveggel korrekció sincs"

Ezt nem értem. LR-ban korrigálható pl a Tami 17-50 lencsetorzítása...

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#6264) forceberg válasza total90 (#6244) üzenetére


forceberg
veterán

És az a 11-16 megérkezett-e már?

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#6265) MC Pite válasza Real_Necro (#6263) üzenetére


MC Pite
veterán

Dehogy nem érted. Persze, LR-ban 'villám gyorsan' korrigálható, de azért kicsit gyorsabb és kényelmesebb ha már korrigálva esik ki a gépből. Ha lesz egy kis időm rá is keresek egyébként hogy van-e hozzá vmi profil(biztos), a nikkorokhoz meg a 28-75höz sose kellett idáig...

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#6266) Real_Necro válasza MC Pite (#6265) üzenetére


Real_Necro
veterán

Én Nikkor üvegre is rányomom a korrekciót LR-ban... :U

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#6267) Byk01 válasza Begi (#6262) üzenetére


Byk01
senior tag

Az objektív optikai hibája a peremsötétedés. Nem a te konkrét objektívedé, hanem mindegyiké (így nem szervizes téma). A 18-105-nél teljesen nyitott rekesznél majdnem eléri az 1 fényértéket is, rekeszelve csökken.
Nem akarok nagy hülyeséget mondani, de azért jelentkezik, mert a szenzor széle felé egyre kisebb a fény beesési szöge, így kevésbé hasznosul, sötétebb lesz a kép. Ezt lehet valamelyest az objektív tervezésénél korrigálni, de növeli az árát, így az olcsóbb objektíveknél jelentősebb ez a jelenség. Képszerkesztővel (pl. LR) egyszerűen javítható.

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#6268) aleister válasza Begi (#6262) üzenetére


aleister
veterán

Ez a peremsötétedés vagy más néven vinyettálás. Teljesen természetes jelenség LR-ben korrigálható.
Ettől függetlenül ilyen esetekben alap, hogy felteszel egy képet, mert lehet, hogy hiba is van ott.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#6269) Bazsee71 válasza Real_Necro (#6266) üzenetére


Bazsee71
őstag

RAW képeket ugye nem korrigálja a váz (még akkor sem ha ez az opció be van kapcsolva)? Most mentettem le egy rakás képet, mindegyikre ráeresztettem a LR-ot.

(#6270) imyourfriend válasza Bazsee71 (#6269) üzenetére


imyourfriend
őstag

Én nem korrigáltam még életemben egy képemet sem lencsekorrekcióval, mert nem figyelem a torzítását a lencsének. :) (szerintem hobbi szinten ez felesleges dolog)

(#6271) t181


t181
senior tag

Nem tudom hova tenni a dolgot, ezért megosztom Veletek.
Meghülyült a memkarim. (most megjavulni látszik, nem értem miért)
Fényképezni tudtam rá, lementeni tudtam róla mindent, de rárakni semmit nem tudtam, kártyaolvasóval sem.
Hülyeségből elindítottam egy videofelvételt, hogy megnyaggassam a karit (8 gigás class4-es).
Sikerült vele 2,3 gigányi, 15 perces videót felvennem. Ezt nem bírom felfogni.
Egyrészt a kártyának nem kéne bírnia ekkora adatsűrűséget, ezt írtátok Ti is, Én pedig tapasztaltam, hogy max ~1p45mp-t tudtam felvenni. Másrészt (ezt lehet másik fórumon írták) a szenzor elvileg 10perc körül túlmelegszik és a felvétel leáll.
A szenzor-melegedős részét még megértem, mert lehet, hogy a 15 perc még belefér.
De hogy, hogy tud olyan gyorsan írni, amilyen gyorsan nem tud... :D
Nem értem.

Szerk.: 15 percnél ment volna tovább, de leállítottam, mert elkezdtem félteni.

[ Szerkesztve ]

Nikon D3200 // Acer Aspire 5 A515-51G-51JP // OnePlus 3 // Nexus 4

(#6272) atok666 válasza imyourfriend (#6270) üzenetére


atok666
őstag

Mi koze a korrekcionak a hobbi-szinthez? :) LRban egy klikk az egesz, vagy rogton resze is lehet az importnak

Atok

(#6273) Fandango válasza atok666 (#6272) üzenetére


Fandango
veterán

A lencse korrekcio, mint ahogy Ropi mar ravilagitott, es be kellett latnom igaza van, nem egy szerencses dolog a legtobb esetben. Ha nagyon kiugrik a torzitas akkor ok, de egyeb esetben nem.

[ Szerkesztve ]

(#6274) imyourfriend válasza atok666 (#6272) üzenetére


imyourfriend
őstag

Egy klikk igen, és ha azt a részt rosszabbá teszi a korrekció akkor mi történik? Halszemet is lehet korrigálni "normál" képre, de annyi részletet elveszít így a kép szélén hogy nem érdemes. Én emellett is csak akkor használnám ha már zavaróan torzít, a 18-55VR-nek 18mm-eren van hordó torzítása de míg olyanom volt nem vettem észre szabad szemmel. Oké van ez a fícsör de számít valamit is? Egy 18-300-as nikkornál használnám már a tesztek alapján. :) off.

(#6275) Begi válasza aleister (#6268) üzenetére


Begi
senior tag

Értem. Köszönöm a megnyugtató válaszokat! :R

Sajnos most nem vagyok vezetékes net közelében, mobilnettel pedig nem töltök fel ekkora képet:)

[ Szerkesztve ]

(#6276) aleister válasza Begi (#6275) üzenetére


aleister
veterán

Nem fontos a NEF, bőven elég egy leméretezett jpg. A lényeg, hogy látszódjon a hiba.
De a jelen eset elég egyértelmű, csak gondoltam szólok, hogy legközelebb célszerű csatolni, hogy érdemben tudjunk segíteni.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#6277) Rent


Rent
senior tag

visszatérve egy régebbi témára, valszeg d5200 lesz 18-105-el. :D

(#6278) Peethy válasza Rent (#6277) üzenetére


Peethy
őstag

Mindjárt kezdődik a műsor.. :D

(#6279) JohnyBlue válasza Rent (#6277) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Tapogattad már egyébként a két vázat ? Lőttél velük tesztképet ? Vagy az 5200 ennyire jó ?

D7000 + 18-105 kitt 25K drágább csak ...

Peethy:

[ Szerkesztve ]

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#6280) imyourfriend válasza JohnyBlue (#6279) üzenetére


imyourfriend
őstag

Az asszony szakítani fog vele ha nem D5200-at vesz, ilyen ez a popszakma. :P

(#6281) Rent válasza JohnyBlue (#6279) üzenetére


Rent
senior tag

de d7100-as procija van a d5200-nak, illetve a d7000-es szenzora, tehát képminőségben tényleg semmivel nem jobb, max a profiknak (akik ebből élnek) előnyére válhat a sok kipakolt gyorsgomb. Nálunk nagyrészt auto funkcióban fog működni sokáig szerintem. Amúgy láttam őket vitrinben voltak nem akartam kikérni mert nem tudtam volna akkor ott megvenni. Ránézésre mind2 nagyon komolynak tűnt, d7000 nagyobb volt. Ennyi.

Azt szoktam mondani (vagyis asszony.. ;) )hogy tegyük mérlegre az előnyöket mind2 oldalon és meglátjuk mi jön ki. :D :D d5200 Kihajtható lcd + erősebb proci + ugyanolyan szenzor + több megapixel + 60fps video + rengeteg effekt + könnyebb + kisebb, míg másik oldalon a több gyorsgomb+tárcsa maradt. Így a mérleg nagyon odabillen. Képminőségben nem jobb a 7000. Egy dologban jobb, hogy sok rajta a kipakolt gomb, mondom ismételve magamat ami nekem kevés az előzőleg felsoroltakhoz képest, de ezt itt egy profibb jobban megfogalmazta pár oldallal ezelőtt. Ha 7000 sorozatot nézném kizárólag a 7100 jöhetne szóba de az már nem +25, viszont ebben az árban jobban kihasználnánk az 5200-at :)

csak hogy beinduljon újra az odavissza harc, mert jó volt olvasni tényleg ;)

[ Szerkesztve ]

(#6282) Freddy76 válasza Rent (#6281) üzenetére


Freddy76
addikt

Bánni nem fogod, valószínűleg, a gép remek. Ha auto módba ragad a tárcsa, akkor pláne. Ha megtanulod mi a rekesz, záridő, esetleg eljutsz oda, hogy felismered: mikor tudod te jobban beállítani a gépedet, mint ő maga, nos akkor lehet, hogy elfogadnál még egy tárcsát és néhány gombot, a státuszkijelzőről nem is beszélve.

Nekem a d5100-on ezek nem hiányoztak egyáltalán. De most már nem tudnék meglenni, a két tárcsa és a 2-3 dedikált gomb olyan szinten megszokottá vált, hogy nagyon nem szívesen mondanék le róluk.

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#6283) A Zéé válasza Rent (#6281) üzenetére


A Zéé
addikt

ezt az erősebb proci dolgot ne vedd előnynek, mert full lényegtelen, hogy milyen van benne, és igazából annyira számít a fényképezőnél, mint hogy milyen színű táskát veszel hozzá. Ez nem pc, hogy számítson.

Menjetek el, fogjátok kézbe a két vázat, és majd kiderül melyik mennyire jó, kényelmes, kézreálló.

szerk: bár igazából totál felesleges volt kérdezned, mert el van döntve, hogy mit vesztek, akkor meg nem tök mindegy, hogy itt mit írnak a többiek? Ha önigazolást vársz, úgyse fogod megkapni, nem jobb vásár a kisebb váz.

[ Szerkesztve ]

Just a simple Lineman...

(#6284) imyourfriend válasza A Zéé (#6283) üzenetére


imyourfriend
őstag

Kiderült már hogy a dé ötezerkéccázat veszik, már mikor először megkérdezte is tudta. Viszont laikusként tényleg nehéz dönteni hogy kellenek e dedikált gombok vagy sem, bár embere válogatja ezt is. Valaki jobban szeret menüben turkálni mint megnyomni 1 gombot és elcsavarni 1 tárcsát.

(#6285) Rent


Rent
senior tag

Még mindig a nagyobb váz, több gomb és tárcsán kívül eddig nem nagyon soroltatok fel előnyt és mintha a d5200 előnyei amiket én felsoroltam nem is léteznének, átsiklik felette elég sok ember. Mintha fejüket a homokba dugnák. Miért? (meghallják 5x széria és az 5000, meg az 5100-al azonosítják, hasonlítják, hogy mennyivel drágább de nem ér annyit, mert nem jobb annyival stb. Aztán szépen kiderül, hogy közel nem egy kategória már azokkal tudásban.)
Ennyire csak a gombok és tárcsák száma határozná meg, hogy melyik jobb gép?
Többi spec. ezeken kívül mind a másik oldalt erősíti.

[ Szerkesztve ]

(#6286) Peethy válasza Rent (#6285) üzenetére


Peethy
őstag

Tapasztalat nélkül ezt nem érted, max megbízhatsz bennünk, de szerintem jobban teszed, ha azt veszed, ami tetszik, egyikkel se nyúlsz mellé :) A procit nem veszed észre a mindennapi használat során, és minimális értéket ad hozzá a képeidhez, a plusz gombokon és tárcsákon viszont egy elkészült vagy el nem készült kép múlhat. Ezért szoktuk inkább a régebbi, de magasabb kategóriás gépet ajánlani.

(#6287) A Zéé válasza Rent (#6285) üzenetére


A Zéé
addikt

én szempontomból:
-kihajtható lcd nem rossz, egy évben 2x nekem is jó lenne.
-60 fps videót hajamra kenhetem, ha nem igazán jó videózni egyik váz se. Automata módokban buta, manuálisan meg rohadt nehéz többszáz k-s kiegészítők nélkül.
-Több megapixel vagy előny, vagy hátrány, ez nem egyértelmű. 16 is elég mindenre, cserébe nem kell erőmű az utófeldolgozáshoz
-több effekt hidegen hagy, pc-n utólag olyant csinálok, amilyent akarok
-kisebb könnyebb csak akkor derül ki, ha kézbe veszed. Engem nem zavar, hogy kisebb vázam van, valaki nem tud élni vele.

ellenben:
-2 tárcsa sokszor jól jönne
-nagyobb, világosabb kereső egyértelműen jobb, akárhányszor kézbe veszed a gépet
-gyors vakuszinkron jól tud jönni
-dedikált gombokból nekem személy szerint nem ártana legalább egy fénymérés gomb, akármikor kézbe veszem a gépet
-státuszkijelzőnek is látom létjogosultságát, vannak helyzetek, amikor jó, ha ott van.

Just a simple Lineman...

(#6288) Rent válasza A Zéé (#6287) üzenetére


Rent
senior tag

Köszönöm a hozzászólásokat tényleg!
Amúgy k.jó, hogy rálehet fogni mindent a Zasszonyra..
Majd megmutatom Neki a posztjaitokat és hátha elfogadja a sok jó tanácsot. :D

(#6289) imyourfriend válasza Rent (#6288) üzenetére


imyourfriend
őstag

Felesleges, 24 megapikszel kihajtható kijelző meg gyorsabb processzor meg könnyebb súly dominál nála úgyis. De így látatlanban erre is azt fogja mondani hogy nehéz, vegyél könnyebbet. Ami már milc lesz szerintem. :) Ne vidd bele a technikai dolgokba mert nem nagyon fogja érteni, szerelmes lett a számokba és kész, pedig a számok legtöbbször hazudnak. Meg neked is milyen kellemetlen érzés lenne már ha ennyi pénzért nem D5200-at írnak a vázra hanem D7000-et. El nem tudnám képzelni milyen lelki trauma érne. :DD

Státuszkijelzőről annyit hogy nemegyszer segített már rengeteget. Pedig csak egy D90-em van világító státuszkijelzővel. Mégis aranyat ér ez a fícsör.

[ Szerkesztve ]

(#6290) Freddy76 válasza Rent (#6285) üzenetére


Freddy76
addikt

Irreleváns dolgok.

Sokan odavannak a magas pixelszámért, de egy bizonyos szinten túl átlag felhasználásra lényegtelen - 12 megapixelből is bőven lehet A3 nyomatokat készíteni. Ha monitoron, vagy akár tévé képernyőjén nézed, és 10X15 cm-es nyomatokat készítesz belőle, majdnem mindegy, hogy 16 vagy 22 megapixel. A kisebb ugyanakkor kevesebb helyet foglal a kártyán, és gyorsabban tudsz velük dolgozni (pl. mentés).

A processzor sebessége szintén irreleváns. Olyan, mintha kizárólag az alapján választanál sportkocsit átlagsofőrént átlaghasználatra, hogy 320 km/h vagy 340 km/h a vége.

Kihajtható LCD? Ha makrózni fogsz, és a fűben mászva keresed a pókokat, hasznos lehet (persze ehhez kell egy megfelelő objektív is). Én a d5100-on egyszer sem használtam, márcsak azért sem, mert a kihajtható lcd-n liveview, és a hozzá tartozó kontrasztalapú autofókusz van, ami csiga a keresőn keresztül "működő" fáziskülönbség alapú autófókusznál.

Effekteket személy szerint letojom, és ha megtanulsz fotózni egy kicsit is, te is így tudsz tenni. Fontosabb, hogy jó legyen az expód (megfelelően fókuszált, jó rekesszel, záridővel, iso-val, stb.), és utólag egy másodperc alatt teszel fel rá bármilyen effektet, és még a minőséged is jobb lesz. Egyszer bohóckodni jó vele, de értelmes eredmény nem lesz. Konkrétan hiába fogod a tárcsát a pici torta ikonra tekerni, és lefotózni a gyerek szülinapi tortáját, a kész kép nem lesz olyan, mint amilyen mintakép a kijelzőn tartozik ehhez a menüponthoz.

Könnyebb-kisebb: nem annyival, hogy előnyöd legyen belőle. Ugyanúgy táska kell hozzá, ugyanúgy két kézzel kell megfogni.

Video 60 fps-e: na ehhez nem értek, dunsztom nincs, hogy ez mennyire előny.

A gombok és a tárcsa? Nos, nálunk most volt a második szülinapja a kislányomnak, kb. tízszer kellett meggyújtani a tortán a gyertyákat (egyszer nagyszülőknek, egyszer unokatesóknak, egyszer másik nagszülőknek stb.). A státuszkijelzővel és a gombokkal egy-két próbaexpó és kb. 30 másodperc alatt beállítottam a gépen a paramétereket, és a képek jók lettek, jól vannak kiexponálva, szinte mind. Ha lenne egy d5200-am, amit odatekerek a tortácska ikonra, akkor lenne egy rakat homályos, bemozdult képem, mert mindenhová 1/30 záridőt tesz iso 1600 mellett.

A helyzet az, hogy nagyon sokan jönnek ide kérdezni úgy, mint te. Akik aztán megveszik a gépet, és elégedetten használják auto módban, azok nem maradnak itt, ezért nem is fognak neked válaszolni. Akik megveszik a gépet, és használják, fejlődnek, tanulnak valamit, nos, azok fórumoznak itt, és ezen személyeknek bizony többet érnek a d7000 erényei a d5200 előnyeivel szemben. Ha te az első csoportba fogsz tartozni, akkor elégedett leszel a d5200-zal. Ha a másodikba, akkor nem fogod jónak tartani utólag a döntésedet.

És ott vannak az egyéb előnyök: kimagasló akkuidő, státuszkijelző, világos és nagy kereső.

De nem leszel boldogtalan a gépeddel, egyáltalán nem, mert remek gép a d5200 is.

[ Szerkesztve ]

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#6291) Rent válasza imyourfriend (#6289) üzenetére


Rent
senior tag

Hát már max 6 hét és meglesz a gép, addig el kell döntenünk. :D
Lassan el kell nézni valahova ahol tényleg "megfogdosható" ez a 2 típus. :)

[ Szerkesztve ]

(#6292) Graphy


Graphy
aktív tag

6 hét? Akkor még bőven van idő dönteni. :)
Hmm....mikor is kerül forgalomba majd a D400? :DDD

Ami nem öl meg, az megerősít. Kivéve a medvét...a medve az megöl!

(#6293) Bazsee71 válasza Rent (#6285) üzenetére


Bazsee71
őstag

Én egy D5000-t nyúzok egy hónapja, nagy megelégedéssel. Teljesen kezdő vagyok, de szándékosan nem használom az Auto üzemmódot. Inkább lövök RAW+JPEG üzemmódban, így kezdő hibáim miatt rákényszerültem a Lightroomra (veszett jó és egyszerű program, pedig nagyon nehezen vettem rá magam a használatára).

No de a lényeg. Két hét után már elfogadtam volna rajta pár plusz gombot, hogy ne kelljen menüzni. Kihajtható LCD-t nem használom (csak beforgatom mikor elteszem, hogy védje). Ilyen géppel illúzióromboló kijelzőn keresztül fotózni, meg úgy baromi lassú is.

D5000-ben kimondottan tetszett, hogy nagyobb váz, jobb a fogása (mint pl. D3100-nak). Hozzáteszem, közepes méretű kezem van, szokni kellett, kisujjam nem tudom hova tenni.

Videót nem használom, arra van egy kompaktom. De azzal sem szeretek videózni, mert irdatlan nagy helyet foglal egy 2 perces alkotás is.

Szóval így egy hónap D5000 után totál kezdőként azt mondom, hogy ha most kéne választanom hogy D5100 vagy D7000, én bizony a D7000-t választanám.

(#6294) aleister válasza Rent (#6281) üzenetére


aleister
veterán

Mondjuk akkor miért nem D5100-et veszel?

"d5200 Kihajtható lcd + erősebb proci + ugyanolyan szenzor + több megapixel + 60fps video + rengeteg effekt + könnyebb + kisebb"

Kihajtható kijelző: pipa.
Erősebb proci nem kell.
A szenzor ua, mint a D7k-ban.
Több megapixel felesleges. Marketing.
60 fps videó: a videó így is-úgyis bukó lesz.
Rengeteg effekt: bullshit kategória, megintcsak marketing.
könnyebb, kisebb a D5100 is.
...és marad 70k a zsebedben. Amiből vehetsz valami jó kis üveget.

Azt nem tudom honnét veszed, hogy a D7k szenzora van a D5200-ben. Kicsit következetlen vagy, mert később ki is emeled, hogy nagyobb az 5200-es felbontása. A D5100 és a D7k használja ugyanazt az érzékelőt. A D5200 pedig a D7100 és D3200-be szerelt szenzort kapta.

A D7k-nak meg szemmel láthatóan nem vagy tisztában az előnyeivel:

- pentaprizmás kereső
- beépített fókuszmotor
- master módot ismerő built-in vakú
- kettős kártyafoglalat
- gyorsabb sorozatkép
- minőségibb anyaghasználat, kialakítás
- valamint akárhogy is nem akarod megérteni, de a dedikált gombok és a plusz egy tárcsa állatira meggyorsítja, megkönnyíti a fotózást. Nem véletlenül írják ezt többen.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#6295) Chris Kiki válasza aleister (#6294) üzenetére


Chris Kiki
senior tag

De, megértette...

Ellenben neki kisebb gép kell, 60p video kell, sok megapixel az asszony miatt, sok effekt az asszony miatt. Viszont tojik a pentaprizmás keresőre, a beépített fókuszmotorra, vaku master módra, stb.

Attól tartok megint el fog itt indulni a miért nem ezt, vagy azt veszed a tanácsaink ellenére lavina.

[ Szerkesztve ]

Amiga 1200 - Blizzard 1230 MKIV 68030@50/68882@50 - 2MB Chip/128MB Fast - 4GB CF - Classic WB 3.1 - WHDLoad >>> and the Amiga lives forever

(#6296) imyourfriend válasza Chris Kiki (#6295) üzenetére


imyourfriend
őstag

De ha valaki nem képes megérteni hogy azt a megapixel számot soha az életben nem fogja használni amit a gép tud akkor mit lehet tenni? Szerintem itt nagyon kevés ember méretezi pl D7000-nél 16 megapixelre a jpeg képet. Főleg kezdőként és hobbi szinten ugyan ki méretezi 20 feletti megapixelre, vagy 10 felettire? Ezen tényleg nincs mit beszélni már, csak azt nem értem aki előre eldönti hogy milyent fog venni az miért kérdezi mások véleményét amikor úgyis azt veszi ami neki kell. Ez kb olyan mint amikor bemegyek egy boltba, eldöntöttem előre hogy 300 forintos tejet fogok venni majd elkezdem kérdezgetni az eladót hogy megfelelő e nekem a 300 forintos tej vagy teszkógazdaságost vegyek?
[link]

Számítógép monitorhoz és Online dolgokhoz 1-3 megapixelig érdemes méretezni a képeket, miről beszélünk akkor?

[ Szerkesztve ]

(#6297) aleister válasza Chris Kiki (#6295) üzenetére


aleister
veterán

Szerintem az itt lévők 100%-át nem érdekli, hogy milyen vázat fog venni. Mindenki arra költi a pénzét, amire akarja.
Ellenben, ha rászántuk azt a pár percet az életünkből, hogy segítsünk neki a vásárlásban, hogy rávilágítsunk mi fog TÉNYLEGESEN számítani a fotózás közben, és mi a marketing által a dilettánsok arcába tolt számháború eredménye, akkor kicsit visszás, hogy abszolút negálja, hogy mit mondunk neki, csak write only tolja a 60 és a 24-es számokat felváltva.

ps: ezt az egész "asszonyos" dolgot meg úgy ánblokk nem értem, de nem is igen akarom

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#6298) Kleroo válasza Rent (#6281) üzenetére


Kleroo
veterán

Hajrá! ;)
Remélem beszippant a fotózás(nem irónia),és jössz vissza jövőre dühöngeni. :)

Esetleg érdemes lenne várnod,hátha a lesz mihamarabb egy D5300 32MP-el,ami a snapsorton 1,2456 ponttal többet kap, 1080/60Pvideóval, 120 új effekttel, GPS-sel,Expeed 4 45nm-es quadcore központi egységgel, 8GB DDR4 rammal; beépített montázs-képmanipluláó,mely 2013 legnépszerűbb FB alkalmazásain alapul. Esetleg 2.1 hangszórórendszert kap a creative gondozásával.

[ Szerkesztve ]

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#6299) flash-


flash-
veterán

üdv

mostanában azt tapasztalom hogy sorozatnál pl fotózok egy alanyt akkor az első képen még a fókusz az alany szemén van,de a többi képen az alany már homályos,és a háttér lesz éles..

nikon d3100+18-105 obi

mi lehet baj?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#6300) Freddy76 válasza Kleroo (#6298) üzenetére


Freddy76
addikt

Srácok, azért túlzásba nem kell vinni. Idejött, kérdezett, de nem érti a válaszokat. Ez nem baj, vesz egy nagyon jó gépet. Nem biztos, hogy bánni fogja.

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.