- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Meggyi001: Nyilvános wc-k.....még mindig hiánypótló...
- Meggyi001: Anya, tudsz segíteni a matekban?....Nem érek rá kisfiam, majd segít a ChatGPT...
- bitpork: Phautós tali a Balcsinál 2025 Augusztus 2 napján (szombat)
- KRTLPC: Ki és hogyan élt túl? Volt ám fennakadás
- Rap, Hip-hop 90'
- Gurulunk, WAZE?!
Hirdetés
Talpon vagyunk, köszönjük a sok biztatást! Ha segíteni szeretnél, boldogan ajánljuk Előfizetéseinket!
-
LOGOUT
Mindent a robogókról / kis motorokról topik
Első hozzászólás előtt olvasd át a téma összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
perge666
veterán
válasz
perge666 #74594 üzenetére
Ma felkerültek az új gumik a felnikre,összerakni sokkal könnyebb és gyorsabb volt mint szétszedni.
Ez egyébként érdekes mert fordítva szokott működni a dolog.
Mondjuk ezen most nem lepődtem meg,mert eléggé rá voltak gyógyulva a csavarok és nagyon nehezen lazultak.Ég és föld a külömbség az új és a régi gumik között,kövön úgy tapad ahogy kell,meg is ilyedtem kanyarba elsőnek,szokni kell.
-
Tamás9x
őstag
Váltó áttételezést variált már valaki?
4 helyett 5-6 sebességet?
-
perge666
veterán
Na rendeltem a Boosterhez új gumikat,ma hozta a futár.
Elég érdekes volt leszerelni a motorról a kerekeket,de lebűvészkedtem.
Nemrég írta valaki hogy fejreállította és úgy szerelte,na a hátsó kerék levételéhez énis megfordítottam a mocit,a kipufogót úgy tudtam a legegyszerűbben leszedni.
Ha már fejenállt ránéztem az önindítóra,megcsináltam a vezetékszakadást is,és mostmár gombnyomásra is indul hálistennek.Holnap munka után elviszem a felniket a gumishoz,remélem lesz idejük rá és megcsinálják gyorsba.
-
macilaci78
nagyúr
válasz
energy4ever #74591 üzenetére
30 nap az alapértelmezett válaszadási határidő.
-
dellfanboy
őstag
válasz
energy4ever #74591 üzenetére
akarmilyen hivatalnak irtam elektronikus formaban nekem az atlag valaszido +1honap megha egy tok egyszeru kerdes is volt...
-
energy4ever
addikt
-
Rivaul
addikt
válasz
energy4ever #74587 üzenetére
Nem vagyok motorszerelő csak egy segítőkész lelkes amatőr aki belecsöppent a dolgokba jobb híján
A nem értés meg azt jelenti hogy soha nem volt azzal sem dolgom
-
Rivaul
addikt
válasz
nyogo83 #74585 üzenetére
Köszi, megpróbálom. A szelepvezérlést nem tudom, nem hiába mondtam hogy ne hozzanak ide 4t-t mert nem ismerem... Valahogy viszont most már rendbe kell raknom. Benne van a pénzem az alkatrészekbe amit addig nincs pofám elkérni míg nem megy a motor. Kellett mind de akkor is. Gyanús hogy elemeire szedem és elkezdem megtanulni mi mit is csinál és miért. Ráadásul szóltak hpgy van egy rakás am6 super moto is. Nah azokról is ugyan ennyi a foggalmam 😁
-
nyogo83
Topikgazda
válasz
Rivaul #74581 üzenetére
Nagyon "videki" modszerrel tippelhetsz kompressziora: alajaraton befogod a kipufogot. Ha par masodperc utan elkezd erezhetoen esni a fordulatszam esetleg lefulladni, akkor ott gyanithatoan keves a kompresszio, de legalabbis ha a szelephezagok rendben vannak, valami nem kerek.
Normalis motornal szinte meg se erzi egy jo darabig ha befogod a kipuffot es van rendesen tomitettsege a mindenhol a leomlonek.
Szerk: a masodik kor az lenne, hogy ellenorzod hogy a vezerles a helyen van-e, de viszonylag ritkan szokott atugrani, vagy ha igen, akkor ott mar a lancnak is hangja van rendesen.
-
Rivaul
addikt
válasz
Tamás9x #74582 üzenetére
A berúgó nem jó. Önindító van de gombra azonnal indul. Lefogtam a gyertya helyét és közben indítóztam, úgy rendesen tolta a kezem. A szelepekhez semmit nem értek :/ Az kimaradt hogy vario nélkül sem pörög ki. Nem hiszem hogy létezik olyan rossz kompresszí ami az üres tengelyt ne hajtaná mint a barom. Akkor már nem indul, vagy tévedek? Mielőtt darabokra szedném inkább megkérdeztem van-e valami amit ilenkor lehet rajtuk nézni.
-
Rivaul
addikt
Sziasztok.
Kellene egy kis távgyógyítás
Hoztak hozzám egy Kymco Agility 125 4t-t... Annak ellenére hogy mondtam ne tegyék de 3 motor szerepelt az Aprilia Rally egyességébe így kénytelen voltam benyelni. Nem rossz állapotú motor de semennyire nem ismerem a 4t motorokat, nem is volt velük dolgom. Az a jelenség hogy nem pörög ki. Pöccre indul, szépen ketyeg de nem pörög és erő sincs. Nem fullad, nem áll le de ráülök és csak bőg. Sztederden is ugyan ez, meg tudom tartani max gázon kézzel a kereket. 57ekm van benne. Kompressziót nem tudok mérni mert nagyon mélyen ül a gyertya és ilyen iszonyat pici is, nem jó bele a mérőm feje egyik sem. A varióba a görgők fémig koptak, légszűrő korom fekete semmit nem engedett ár, egy vákum cső le volt szakadva.Ezeket mind kapott újat. Karbi membrános kiszakadva abból is kapott gyári bontott jó állapotút, állítani ezen semmit nem lehet se csavar, semmi. Kipufogót lelazítottam hogy hát ha el van tömődve de így sem. Elvileg minden jónak néz ki de még sem megy. Nincs több tippem 4t esetében. Van még valami amit nézhetek esetleg? -
Bib
őstag
válasz
piaggionrg #74573 üzenetére
Képet jó lenne látni róla, de ha nagyon eltérő színű a két fele, akkor lehet akár főtengely szimmering is, Bejelölöd hogy áll, kiszereled és meglátod hova esik.A kipufogó felé melegebb ,ott lehet világosabb.
-
#50433536
törölt tag
válasz
piaggionrg #74573 üzenetére
Engem is érdekelne a hogy mitől ilyen egy gyertya.
-
Helsing
aktív tag
válasz
macilaci78 #74577 üzenetére
Hát igen.
Mondjuk abban igaza van, hogy elég nagy marhaság az ilyen alacsony sebességkorlát. Sokkal balesetveszélyesebb az hogy az autósok folyamatosan letúrnak az úttestről mintha engefélyeznének egy 55km/h-át a robogóknak. -
macilaci78
nagyúr
válasz
nyogo83 #74576 üzenetére
Rákerestem a márkára, egy szakoldalon található írás.
a segédmotoros kerékpároknak engedélyezett, senki által be nem tartott 45 km/h-s végsebesség - szóval az 40 km/h, egy szakmai oldaltól elég csúnya tévedés. -
nyogo83
Topikgazda
válasz
Helsing #74574 üzenetére
Hogy elterjunk a tematol...
En lehet adnek egy eselyt a NIU-nak. Hiaba itthon illetve Europaban csak 1-2 eve honosak, de ha jol remlik Kinaban valami tobb szazbol uzeltbol allo viszonteladoi halozata van es iszonyat mennyisegu eladott robogo mennyiseg.
Ott pedig a robogok hasznalati modja ossze nem egyeztetheto az itthonival.
Ez messze nem az a kategoria, mikor valami ujjonan alapitott kis noname europai ceg a legolcsobb filleres dolgokbol legyartat valamit Kinaban(esetleg atbrandeli) es eladja mint sajat termek.Ha jok a garancialis feltetelek, illetve a hatotav/teljesitmeny arany, akkor ha mas nem egy probakort es megnezest meger a dolog hogy nagyjabol le tudd szurni szemelyesen milyen az egesz osszeszereles, anyaghasznalat minosege.
"Legtöbbször évek alatt jönnek elő a hibák." Sajnos jelenleg aki elektromos robogozasra/motorozasra adja a fejet, majdnem minden markanal evvel fog szembesulni.
-
dellfanboy
őstag
válasz
macilaci78 #74567 üzenetére
szvsz az osszes ny europai orszag hozza az 5-6 evet.
eu atlag asszem 11[link] -
Helsing
aktív tag
Nem tudom hogy került elő a hozzászólásom nyomán, hogy az elektromos környezetkímélőbb vagy sem mint a benzines. Nekem nem ez az elsődleges szempont, hanem az, hogy csendes és kb nulla szervizköltsége van.
Ha a gép jól van összerakva akkor kb az akkupakkot kell csak ötévente cserélni.
És nekem kényelmes, hogy bármikor, bárhol nekiállhatok tölteni.De ha már szóbakerült, akkor én is kifejteném a véleményem. Az elektromos hajtás nem lokálisan szennyez és ez egy nagyon fontos szempont, mivel a városokban komoly gondot okoz a szmog.
Valamint az elektromos motorok hatásfoka sokkal jobb mint egy robbanómotoré. Az egyetlen gyenge pontja az, hogy az akkumulátorok energiasűrűsége sokkal kisebb mint a fosszilis energiahordozóké.
Ezt leszámítva kb mindenben jobb az elektromos mint a benzinmotor.Az erőművek emellett arányaiban nem szennyeznek annyira mint az autók mivel hatékonyabbak és jobban szűrik a kimenő káros anyagokat.
És azt sem szabad elfelejteni, hogy nálunk a villamosenergia kb felét a paksi atomerőmű termeli.A benzineshez képest inkább csak az akkukat mondanám környezetszennyezőnek. Az előállítása is az és miután tönkrement, azután is sok gondot okozhat.
Viszont ezek csökkenthetők a megfelelő gyártástechnológiával és az előírások betartásával (ez az amivel Kína nem szokott törődni). Valamint a tönkrement akkuk megfelelő kezelésével.Szóval szerintem az elektromos hajtás a zöldebb. De mint mondtam nekem nem ez volt az elsődleges választási szempont mivel az ökológiai lábnyomom elég kicsi, belefér egy környezetszennyező robogó.
Nálam csak az a kérdés, hogy milyen márkájú elektromos robogókat nézegessek. Mintha a régi nagy márkák le lennének maradva. Nekem ez a NIU márka szimpatikusnak tűnik. Jókat is olvastam róla. De sajnos elég fiatal márka, szóval fene tudja. De az pozitívum, hogy Panasonic akku van benne és a Bosch gyártja a motort hozzá. De ettől ugye még lehet rossz, ha a többi része nem üti meg a mércét. Legtöbbször évek alatt jönnek elő a hibák.
Viszont azt már tudjuk, hogy a kínaiak tudnak jót gyártani, (pl Huawei, Xiaomi) szóval akár jó is lehet ez a márka. -
piaggionrg
újonc
sziasztok
tegnap azt vettem eszre hogy a gyertyam egyik fele szep barna a masik fele viszont elegge vilagos. mitol lehet ez? baj lehet belole? -
sityupityu
Topikgazda
Szia!
Én minden további ilyesfajta vitából kiszállok, csak még egy utolsó gondolat erejéig maradok amit meg is említettél:
"Pedig a következő lépés lehetne az áram kizöldítése mondjuk (nap, szél, víz)."
Na kérlek szépen, ez jelen pillanatban még sehol nincsen. Ha ez lenne, akkor szerintem senki nem szólna egy büdös szót sem, max akik annak idején megbódultak a benzintől akárcsak én. Magát a technikát már nem ellenezném, sőt, mellette is állnék, de én azért még szeretném az én kis benzinfalóimat szagolgatni.
Komolyra fordítva a szót, amíg világszerte (legyen az Európa vagy bármelyik földrész, az usá-t meg már külön ne is említsük) szén és olaj erőművekből nyerjük az elektromos energia igencsak döntő részét (mert így van, és előrejelzések szerint még nagyon sokáig így is lesz), addig az én véleményem nem sokban fog változni ezzel kapcsolatban. Kövezzen meg bárki, de akkor is ez van.
Azt én sem mondtam, hogy környezetszennyezőbb lenne elektromos gépeket használni, de a mennybemenetelt sem kell várni ezzel kapcsolatban ha a környezetszennyezést vesszük figyelembe. De innentől kezdve én inkább ki is maradnék a témából. -
perge666
veterán
Ez már nekem csak üres beszédnek tűnik,meg nem biztos hogy itt kéne megvitatni,de ahogy érzitek.......
-
nyogo83
Topikgazda
válasz
macilaci78 #74567 üzenetére
A teljes eletciklusra visszaterve itt amugy a jarmu utoelete(feldolgozas, ujrahasznositas) is beletartozik es ez ami meglepett elektromos vonalon. Mert nagyon lesarkitva muszaki ertelemben a ket jarmutipus kozott az akkumulator ami a kulonbseg ujrahasznositas szempontjabol.
Jelenleg az elektromos jarmuvekben alkalmazott akksikat nem tudjak ujrahasznositani, hanem taroljak csakNa most nem tudom ennek mi a technikai akadaja, de ebben a formaban necces.
-
suste
veterán
válasz
nyogo83 #74566 üzenetére
Pont ezért írtam amit írtam
.
Én sosem mondtam, hogy az elektromos teljesen ZÖLD. Ellenben az egy butaság, hogy ua vagy rosszabb mint a benzin/dízel.
Ráadásul ok, hogy újat újjal hasonlítunk, de ha kicsit messzebb nézünk, öregebb autókhoz, akkor ott van igazán gáz (füstöt okádó 20 éves szarok a városban). Ilyen nem lesz az elektromossal!
És amint írtam, pont a városokban kéne a változás. Közben meg a Tesla vonal vonzza a tekintet, ez érdekel mindenkit...Super Soco nekem is bejön, kár hogy nem 2 személyes.
-
macilaci78
nagyúr
válasz
nyogo83 #74566 üzenetére
A jármű életciklusa is egy érdekes kérdés. A VW például 5-6 évet, illetve 200k km-t ad meg, gyakorlatilag a generációváltásokat. Az, hogy a magyar gépjárműpark átlagos életkora és futásteljesítménye hogy áll ehhez képest, szerintem mellékes. Globálisan van-e olyan ország, ahol az átlagos futásteljesítmény és életkor megfelel-e ennek?
Persze a VW nem gyárt robogót. Nézzük mondjuk a Pegout-ot, vagy a Suzukit! -
nyogo83
Topikgazda
Rendben, en sem azon parton vagyok, hogy sokkal kornyezetszennyezobb az elektromos, mint a belsoegesu. Csak azon, hogy erdemes egy-egy jarmu teljes eletciklusara levetitve nezni a karosanyag kibocsatast, illetve ujrahasznosithatosagat, kornyezeti infrastrukturat stb megnezni.
Ezert is linkeltem a videot, mert viszonylag tomoren, erthetoen arnyalja a kepet azzal kapcsolatban, hogy mennyire is kornyezetkimelo az elektromos hajtas jelenleg es milyen problemak vannak,
Arra probaltam kilyukadni, hogy sok a tevhit/feluletes informacio es manapsag trendi elvakultsag az elektromos hajtassal kapcsolatban. Es most nem a moralis, elvi hozzaallasrol beszeltem amit Bib is felvetett (kb a "nem fustolok mas orra ala"), mert ez egy tok jo hozzaallas es becsulendo gondolkodas.
Csak azzal is tisztaban kell lenni, hogy a valosagban mennyit is jelent az elektromos jarmu kornyezetterhelese a teljes infrastrukturajara es eletciklusara levetitve.(es maris kicsit elszomorodik az ember mikor meglatja, mert sokkal jobb eredmenyre szamit)
De nem akarom hogy egyfajta benzin vs elektromos hitvita legyen itt is ebbol, mert sose ernenk a vegere.
Egyebkent en minden tovabbi nelkul elgondolkodtam egy uj Super Soco vasarlasan ide varosba, mert baromira bejon az elektromos hajtas adta elonyok, szoval tokre varom, hogy mit fognak meg az elkovetkezo evekben ezen a fronton fejleszteni. (Persze mindenkepp marad mellette valami benzinfalo, mert varoson kivul, nagyobb tavon nincs ertelmes alternativa jelenleg)
-
huniross
tag
Azt azért látni kell, hogy ez a nagy zöldülés összefügg az egyre nehézkesebben kitermelhető kőolajjal. Ha még mindig olyan egyszerű lenne a kitermelés, mint 50 éve, mind megrohadhatnánk tüdőrákban, akkor sem lenne villany autó.
-
suste
veterán
válasz
energy4ever #74560 üzenetére
Ok, akkor nézzük csak az utolsó allításod, miszerint az nem jó, hogy már az is előny, ha csak kiűzzük a városból a büdöset.
Hát szerintem első lépésnek nem olyan rossz ez! Mindenképp jobb, mint szarni bele, és maradjon minden a régiben, mert úgy sincs most jobb megoldás (szerinted és mások szerint se).
Pedig a következő lépés lehetne az áram kizöldítése mondjuk (nap, szél, víz).Azt pedig sajnálom, hogy nem értetted azt a részt, ahol a változó és állandó körülményekről írtam....
(#74561) nyogo83
Légyszi olvasd vissza, mert pont ezt írta, és utána meg vissza is idézték
-
Bib
őstag
Szerintem is nagyon jó az elektromos cucc és ha tetszik ha nem, ez a jövő. Van már 2db pedelec bicajom és már 1000km felett tekertem 2 hónap alatt, én aki 10 év alatt sem bicajoztam ennyit, Egy nagyon érdekes szemszög : csikket, szemetet eldobni az utcán rohadt nagy bunkóság, de a károsanyagot kieregetni ugyanott az nem.Ezen érdemes elgondolkodni. Amúgy meg a rohadt nagy tankerek, hajók szennyeznek legjobban.
-
KTMHobby3
tag
Abszolút egyet értek veled!
A friss jogosítvány nem jelenti azt hogy az illető tud is vezetni. Az élet majd megtanítja. Én szerencsésnek érzem magam, mert olyan oktatóm volt, aki a defenzív vezetést tartotta a legfontosabbnak és belénk is oltotta. Mondása volt: Egy balesethez két hülye kell. Az okos kivédi a másik hülyeségét. Én így vezetek, már 44 éve, még nem volt balesetem, koccanás is csak kettő, de az is jelentéktelen. Azt kell tudomásul venni hogy mindenkinek saját érdeke hogy tisztában legyen a szabályokkal, ha közlekedik, mert az élete függ tőle. Elsőbbsége annak van, akinek megadják! -
nyogo83
Topikgazda
En nem lattam itt, hogy barki azt kerdojelezne meg, hogy jobb-e vagy rosszabb a belsoegesu motornal.
Itt a vitaindito dolog az volt, hogy attol ,hogy nem latod hogy fustot nyomna ki magabol(jobb esetben
) meg nem biztos hogy kornyezetkimelobb.
Nekem mernoki es gepeszeti szempontbol zsenialis a felepitese, megoldasai, mert sokminden egyszerusodik, megse huz a szivem afele. Az meg hogy emiatt lesz kevesebb a karosanyag kibocsatas...haat attol nagyon messze van.Amugy ebben a temaban erdemes a Totalcar-os idevago Mesterkurzus eloadasat megnezni, tanulsagos hogy mit is hiszunk es mennyire kornyezetkimelonek [link]
Sokminden benne van, amit leirnek ide ezzel kapcsolatban hogy latom en is ezt az egeszet, de tul hosszu lenne.
Dr Hanula Barna, aki az elodasat tartja egy olyan ember, hogy itthon a gepjarmutechnikaban a karjat adna erte barki, ha fele annyi szaktudasa es szakertelme lenne mint neki. Erdemes az emberre rakeresni, mert egyfajta legenda/ -
energy4ever
addikt
Ha nem ertesz valamihez, akkor miert irod valakinek a hsz-ere, hogy abban butasag van irva!?
Az a baj, hogy mindenhol ezt mondjak, hogy majd az elektromos csodak eluzik a karosanyag kibocsajtast a varosokbol! De azt elfelejtik mondani, hogy az eromuvek korul nagyobb lesz a szennyezes, ami szep lassan visszahordoik a varosokba, illetve minden mashova.
Itthoni viszonylatban kb 1,7-1,9szeres a karosanyag kibocsajtasa, mig nemeteknel csak 1,2-1,4 koze teheto! Hogy miert? Itthon hoeromuvek vannak, amik az egyik legnagyobb kornyezetszennyezest vegzik. -
suste
veterán
válasz
sityupityu #74558 üzenetére
Pedig elég nagy butaságot mond szerintem!
Az nem kérdés, hogy nem ZÖLD teljesen az elektromos hajtás jelenleg, de biztosan nem rosszabb a belsőégésű motoroknál!
Viszont az biztos, hogy sokkal ZÖLDEBB lehet a jövőben!
Aki konyít valamit a motorokhoz, az tudja, hogy ég és föld a különbség amikor egy motort teljesen változó körülmények között vagy egy teljesen szabályozott azonos körülmények között üzemeltetsz.
Gépjárművek működésénél meg nincs jobban változó körülmény.....
A legnagyobb baj ebben az elektromos hajtasban, hogy pont ott nem éri még meg ahol legjobb lenne (kis városi forgalom, évi 5-10K km)
-
sityupityu
Topikgazda
válasz
energy4ever #74555 üzenetére
Ezek az elektromos dolgok amugy joval kornyezetszennyezobbek mint a benzines tarsaik. Csak nem epp a motor korul teszik kozvetlenul a szennyezest, hanem ott ahol gyartjak az akkut, illetve az eromu ami termeli az aramot akorul.
Teljesen ugyanezen a véleményen vagyok.
-
#50433536
törölt tag
válasz
macilaci78 #74553 üzenetére
Akkor nagy vonalakban egyetértünk és ez a lényeg.
-
molnarpeter
nagyúr
válasz
energy4ever #74555 üzenetére
4T-hez képest hasonló lehet, bár ezekben nagyon pici az akku. A 2T az instant tüdőrák kb, városban, ahol egy úton 125 ember orra alá füstöl a robogó, sokkal-sokkal jobb globálisan és lokálisan is szvsz
Erőműben hatékonyabb a szűrés, mint katalizátoros vagy épp anélküli kétütemű, de a karbis 4T-k is rendesen nyomják a jóságot. Csak ugye kis motor, nettó nem sok, de a villany is kevés ezen analógia mellett, egységnyi szennyezésben európai viszonylatban szvsz robogó vonalon nagy javulást lehetne elérni, ha csak az arányokat nézzük; csak sajnos ez eltörpül az autók szennyezése mellett.
-
energy4ever
addikt
válasz
Helsing #74554 üzenetére
Durvan tularazott kinai vacak. Akkor mar inkabb Z-tech, de azsem azert mert barmennyivel is jobb (ugyan akkora katasztrofa) csak fele annyiba kerul viszont.
Jo elektromos motort meg nem kapni itthon! Kiv.: KTM Freeride.
Ezek az elektromos dolgok amugy joval kornyezetszennyezobbek mint a benzines tarsaik. Csak nem epp a motor korul teszik kozvetlenul a szennyezest, hanem ott ahol gyartjak az akkut, illetve az eromu ami termeli az aramot akorul.
-
Helsing
aktív tag
Nézegettem az elektromos robogókat. Terveim szerint, ha egyszer veszek egy robogót, akkor az már elektromos lesz. Megakadt a szemem a NIU márkán. Egész jónak tűnik. Van valakinek a márkával kapcsolatban tapasztalata?
A NIU NPro már egész komoly kis robogónak tűnik. Sajnos az ára is az. (1,5 milla)Illetve van olyan elektromos robogómárka ami jobban ajánlott mint a NIU?
-
macilaci78
nagyúr
válasz
#50433536 #74544 üzenetére
Szögezzük le, szerintem kell a jogosítvány, illetve egy alapvető kreszoktatás, egy gyalogosnak, kerékpárosnak is, hogy lássák, értsék, mire számíthatnak a közlekedés többi szereplőjétől és tőlük mit várnak el. Például egy gyalogos nem 30 méterre a zebrától menjen át a 4-6 sávos úton, egy kerékpáros ne a sáv jobb széléről kanyarodjon balra...
Ezzel együtt én is azt mondom, hogy a papír szart nem ér az úton, igaz, én hamarabb ültem volán mögött, mint robogón. Anno 12 évesen már a határban róttuk a karikákat a Wartburggal.
Nem a jogosítvány tanít meg sem a kreszre, sem a jármű kezelésére, sem vezetni, sem közlekedni. Gyakorlat kell, de ha valakinek nincs hozzá érzéke, vagy figyelmetlen, akkor mindegy, mit és hogyan vezet, ön- és közveszélyes az úton.
Szerencsére egészségileg nem vagyok érzékeny rá, de a közlekedésen néha komolyan látni, ha front van.Akinek jogosítványa van, az áthajt a piroson lendületből, szabálytalanul fordul, előz, parkol, kivág, telefont nyomkod közben, stb. Nem teher, csak unalmas már azt lesni, találgatni, hogy az előttem menő barom azért megy-e jobbra húzódva, hogy a záróvonalon forduljon meg egy íven, ami persze nem megy lépésben sem, nemhogy 30-cal.
A jogosítvány megszerzésénél nem szűrik a hülyéket.
csurgoi: amikor tavaly tavasszal elővettem, volt benne 1,5 bar és már a garázsban kanyarodva is azt éreztem, hogy a gumi legurul a felniről.
Szerencsére a benzinkút a tömb mögött van, illetve azóta van már kompresszor is mellettel.
-
perge666
veterán
válasz
sityupityu #74543 üzenetére
Nekem a Booster kívülröl bontószökevény,de úgy jár mint egy svájci óra.
40K-ért berizikóztam,és bejött,pontosan nem tudom mikor,de kb 3-4 hónapja vettem.Vagyis 40-ért vettem egy komplett jó blokkot,a többi meg ajándék volt.
-
#50433536
törölt tag
válasz
sityupityu #74546 üzenetére
Dehogy, semmi sertés. Nem szokásom. Lehet félreérthető voltam ugyhogy elnézést!
-
suste
veterán
válasz
#50433536 #74545 üzenetére
Mondjuk az hogy hogyan néz ki, az engem sem nagyon érdekel általában. Egyik járművön sem (karcok, horpadások,stb).
Műszakilag legyen rendben, vigyen el A-bol B-be, ez a dolga.
Amikor valaki dísztárgyként kezeli közúton, attól kivagyok. Annak a "vitrin"-ben a helye
.
Persze ez nem azt jelenti, hogy nem kell rá vigyázni!!! De ha valaki meghúzza egy Tesco-hoz közeli parkolóban pa(r)kolás közben , nem megyek a falnak....
(Szigorúan saját vélemény.) -
sityupityu
Topikgazda
válasz
#50433536 #74545 üzenetére
Ezt most majdnem személyes sértésnek vettem, de aztán átgondoltam, hogy lehet, hogy nem az én vételeimre gondolsz.
De ha arra akkor nem, félreértesz! Azért nem nyúltam hozzájuk mert nem kellett!
És akár most is tudnék jó pár olyat venni (igaz, mindegyik ismerősé amiket vagy ők vagy én tartottam karba) amikre a kötelezőkön kívül normál esetben biztosan nem kéne költeni. -
#50433536
törölt tag
válasz
sityupityu #74543 üzenetére
Igen, ez elég szubjektív dolog, van akinek az is jónak számít, ha csak megy a motor, mindegy hogyan megy és hogy néz ki. Sok elhanyagolt motor van nalunk.
-
#50433536
törölt tag
válasz
KTMHobby3 #74536 üzenetére
Miért, szerinted a jogsi csak egy papir, ami mindegy hogy van-e vagy nincs? Ilyesmiket azok mondanak, akik vették a papírt, vagy a vizsgaikat kenőpénzzel tették le.
A nevelés részével egyet ertek. Az otthoni nevelés alap dolog, de sajnos sok embernek nincs része benne és ezt befolyasolni sem tudjuk.
A papír azért fontos, mert azt jelenti, hogy legalább életében egyszer hallott róla olvasta és levizsgazott belole az illető, tehát valamennyire alkalmas lehet a közúti közlekedére. Ami nem azt jelenti hogy pengen vág mindent, de a mostani nulla helyzetnel sokkal jobb.
-
sityupityu
Topikgazda
válasz
#50433536 #74531 üzenetére
"Hát igen... én mindig azt mondom, ha használt motort vesz az ember, azt biztosan fel kell újítani"
Hát ez azért nem egészen így van. Jó pár motort vettem már használtan én is saját célra futkosásra (a legtöbb honda dio), amiket szó szerint évekig használtam pedig 10 plusz évesek voltak már a javában. Ha robogóról volt szó, akkor max a hajtásra kellett ránézni néha... Lehet persze rosszat venni amit te is írsz, de ez egyáltalán nem törvényszerű. Ha kívülről is már egy bontószökevény, akkor természetesen fellehet készülni a javításra, de ilyen esetben nem is kell csodálkozni. Amit Rivaul vett azt szó szerint a legtöbben már bontanák alkatrésznek a kinézete alapján, számolt ő ezzel, hogy lesznek majd gondok. Viszont rengeteget is fog tanulni ezekből a szerelésekből ami csak a hasznára lesz később.
-
Tamás9x
őstag
válasz
spanglee001 #74537 üzenetére
Nyugodtan rúgható, csak ésszel, nekem semmi baja, rokonnak semmi baja pedig már 5+ éve rúgja csak.
-
KTMHobby3
tag
válasz
#50433536 #74518 üzenetére
Nagyon elszaladt Veled a paci. Bevitt a sötét erdőbe. Minden nap hallani halálos baleseteket, amik nem jogosítvány hiánya miatt, nem is műszaki, vagy rendszám tábla miatt következtek be, hanem emberi okai vannak. Erre kellene megtanítani az embereket, egészen fiatal korban, hogy vigyázzanak magukra. Semmi nem fontosabb, mint hogy élve egy darabban érkzzenek haza. Az életé az előny!
-
GEPESZ66
veterán
Van-egy 9 éves Keeway Fact-50-es robogónk (7500Km-el).
Eddig igazán különösebb gond nem volt vele.
Egyedül a berúgó karral van néha gondom.
Már 4-szer kellett cserélni, mivel a karon a recék elkopnak, s így elforog a kar.
Pedig mindig megnézem, hogy a csavarja nem lazult-e ki.
Nálatok is megadja magát néha a berúgó kar?
Lehet, hogy imkább önindítóznom kéne, nem mindig a karral indítani? -
#50433536
törölt tag
válasz
#50433536 #74531 üzenetére
A motorosok között is elterjed az a mentalitás, mint ami az autósok között dívik. Vásárlás után csak használja a motort, de nem költ rá egyáltalán, soha. Csak nyúzza. Amikor meg már költeni kéne rá, akkor okosba megcsináltatja, hogy pár métert még elmenjen és meghirdeti, garázsban tartott, karbantartott, csak nyáron használt motorként. Az óratekergetőkről meg ne is beszéljünk.
-
#50433536
törölt tag
válasz
Rivaul #74530 üzenetére
Hát igen... én mindig azt mondom, ha használt motort vesz az ember, azt biztosan fel kell újítani. Nem véletlenül adják el a motorokat. Másképpen nem lehet szavatolni az üzembiztonságot. Én az összes motoromat felújítottam vásárlás után (motorgenerál, elektronika felújítása, futómű és gumik, fényezés), kivéve amelyiket újonnan vettem
... máskülönben nem mertem volna elindulni hosszabb útra.
Csak én vagyok olyan balfasz, hogy teljesen felújított és karbantartott motorokat adtam el 5-10 év használat után. Én meg soha nem tudtam még olyan motort venni, ami tényleg olyan állapotban volt, ahogy hirdették.
-
Rivaul
addikt
Aprilia Rally helyzetjelentés.
Eltakarítottam. Összeraktam. 2x9 óra munka egy huzamba. Végül indítani is tudtam de nem volt légszűrőm így csak szívatóval tartotta az alapjáratot. Mondom oké akkor már ketyeg, végre sínen vagyunk. Vettem légszűrőt, feltöltöttem fagyállóval és... Nem jóGázra fullad, levegő csavar tökig be és ketyeg. Fasza. Aerox második kör
Mellé látom hogy valami csepeg. Bizony, a gyújtás dekni alól a fagyálló
Szóval az összes szimering kuka a motorba. Ott vagyok ahol a part szakad. Sokkal több meló lesz vele mint amire számítottam, pedig így sem számítottam kevésre.
-
#50433536
törölt tag
válasz
Boci23 #74526 üzenetére
Ha csak melegen hagyja el az erő, akkor kompresszió baj lehet. Ez úgy jelentkezik, hogy melegen is veszi a fordulatot üresben, lehet pörgetni, de elindulni nem lehet vele. Kompressziómérés, gyűrűzés.
Ha az alapjárat is ingadozik, vagy leáll, akkor főtengely szimmeringnél falsot szív.
-
-
#50433536
törölt tag
válasz
#07746304 #74519 üzenetére
Persze, pénzbe kerülne, mint minden más az életben. De a mostani helyzet egyre kaotikusabb. A biztonság egyre fontosabb, mert egyre több a közlekedő és egyre több a kresz ismeret nélkül közlekedő is. Alapismeretek nélkül kihajtanak a főútra egy 5km/h-val közlekedő hikomattal, berongyolnak vele a körforgalomba. Közben a lámpáik olyan haloványak, hogy nem lehet észrevenni, az index egyiken sem látszik nappali fényben. Tiszta életveszély.
Ezt nyilván jobban megérti az, akinek már mondta a biztosító, hogy hiába a videó felvétel, ha nincs rendszám az elkövető járművön, akkor nem beazonosítható és a biztosító nem akar fizetni, csűri-csavarja az ügyet, húzza az időt, stb... a rendőrség csak akkor kezdi keresni a rendszám nélküli bringást vagy motorost, ha személyi sérülés is történt.
-
suste
veterán
válasz
Kiki18 #74521 üzenetére
Az első része már rég megoldva! B125 a neve
.
Ez pont arra jó, hogy kiszűri azokat akik egyáltalán nem tudnak robogózni (sosem ültek robogón).
Abban egyetértek veled, hogy az 50-est is legalább ilyenhez kötném.......
Én anno megcsináltam 14 évesen az smkp jogsit. Nem is értem hogy bármiféle gyakorlat nélkül hogy engedhetnek motoros járművet vezetni -
#50433536
törölt tag
válasz
perge666 #74517 üzenetére
Igazad van, én is hasonlóan gondolom. A szabályozás nagyon lemaradt a technikától, ideje lenne egy nagy frissítésnek.
Öt problémakör van, amiben elmaradt a magyar szabályozás, szerintem ezeket kellene bevezetni:- B jogsival 125-ös robogót lehessen vezetni.
- Közúti kerékpározáshoz kötelező legyen egy kerékpáros kresz vizsga. Gyerekek csak kerékpáros jogsival rendelkező felnőtt kíséretében mehessenek ki főútra.
- Az elektromos eszközök külön kategória legyen, műszaki vizsga, rendszám és jogosítvány kelljen hozzá. Erősebb világítás és nappal is látható!!! helyzetjelző kötelező legyen.
- Az elektromos tolószékek, hikomatok közútra csak kresz- és műszaki vizsgával mehessenek ki, rendszámozva. Ezek is rendesen látható világítással és indexekkel!!!!
- Segédmotorok is műszaki kötelesek legyenek, rendszámmal.Ezek a dolgok nem egy szűk kör, hanem minden közlekedő érdekei!
- A műszaki vizsga egyértelmű, minden közlekedő személy biztonsága érdekében.
- A rendszám fontossága talán nem egyértelmű, ennek a beazonosításnál van fontos szerepe. Pl amikor egy 30ezer forintos bringával vagy egy szakadt kismotorral több százezres és/vagy személyi sérüléssel járó balesetet okoznak. Sajnos ez utóbbi egyre sűrűbben fordul elő és a felelős soha nem beazonosítható. -
perge666
veterán
Vannak itt érdekes szabályozások. .....
Én kerékpározni sem engednék senkit amíg nem tesznek le valami kresz vizsgát,elég sokan életveszélyes helyzetbe sodorják magukat meg másokat,mert nem ismerik a szabályokat,táblákat!
Ezekbe az elektromos “ közlekedési eszközökbe “ meg inkább nem mennék bele,mert azt érdekes módon mindenki tudja hogy nem kell rá jogsi,de a féket nem ismerik.
Babettára kell jogsi,van rá mindenféle szabályozás,pedig szerintem az összes elektromos cucc odaveri minden téren.Na itt fejeztem be.
-
#07746304
törölt tag
válasz
nyogo83 #74509 üzenetére
Nos igen, ezzel kifogtam az aranyhalat
(#74510) KTMHobby3 : Arra számítottam, hogy megbüntet, amit meg megpanaszoltam volna természetesen, ügyvédemen keresztül.
(#74511) energy4ever : Mert egyébként itt kezdtem el írni, és mert tudom, hogy hivatalosan kerékpárnak minősül, de azt is, hogy robogónak is néz ki, és ha nem lenne rajta a pedál, akkor hivatalosan is az lenne! Direkt ilyet vettem, mert a Tesco is 4 km-re van
Múltkor így jöttem haza. Ezt egy sima elektromos kerékpárral nem igen adnám elő
-
#50433536
törölt tag
válasz
energy4ever #74511 üzenetére
Mélyütés... ott a pont.
-
energy4ever
addikt
válasz
#07746304 #74508 üzenetére
Semmi bunkosag, se kotozkodes, se rosszindulat. De, ahogyan az szamomra lejott, ha te azt a targyat kerepkarnak tekinted, akkor miert nem a kerekparos topikba irtad?
-
KTMHobby3
tag
válasz
#07746304 #74508 üzenetére
Nagy bunkó volt az illető közeg. Annyira nincs képben hogy egy ember max 200W-ra képes, míg a moci ennél többet tud, akkor meg miért tekernéd? Talán villogott a kék fényed? Mert ha nem, elmehet a sunyiba. Azt kellett volna mondanod hogy jelentsen fel, kiröhögték volna, ha megteszi.
-
nyogo83
Topikgazda
válasz
#07746304 #74508 üzenetére
15-16 eve mikor meg Szabolcsban laktam, tobbet piszkaltak hasonlo szorszalhasogato modszerrel rendorok mint Pesten.
Persze nem mondom, hogy nem volt igaza a kek izzoval, de itt elvetve allitanank meg ilyenert. Max ha valami kiemelt NKH-val kozos akciojuk van.Nekem 3 eve Cegled-Albertirsa kozott a 4-esen 2 rendor is azt probalta megmagyarazni (5 km belul 2x allitottak meg, valami akcio volt) hogy nem szabalyos az oltozekem, mert nincs rajtam lathatosagi melleny.
125-os rendszamos motorral voltam, gondoltam nem kotozkodok, hamarabb szabadulok mert ugyse fog merni ezert megbuntetni. Megigertem neki, hogy a kovetkezo benzinkutnal ha felreallok, felveszem.Hat persze
Aztan par km utan a masik is megallitott, az is elkezdte ezt a mondokajat (mondom mivan, ezek testverek?
), neki is megigertem, hogy a kovetkezo piehonel kiallok, aztan magamra aggatom, csak most maceras a taskak miatt, meg elohalaszni.
Na azutan mar nem talalkoztam tobbel es nem is igazan allitott meg azota se rendor.
-
#07746304
törölt tag
Mai jogi ramazuri
Baromira ritkán igazoltatnak rendőrök… olyannyira, hogy az utolsóra még a 90«-es évek végén, Berettyóújfaluban, éjjel került sor.
Nos mióta ide költöztem Hajdúszoboszlóra, tudom, hogy a kukások khmm...
Aztán eljött a ma este… jó lendülettel kanyarodtam ki a Nádudvari útra, a Tescohoz igyekezvén. Szembe jött egy rendőrautó, ahol láttam, hogy kifelé integetnek nekem, hogy húzódjak le.
Oké, hátranézek, hogy jön e mögöttem valaki… látom, hogy senki, szóval a kocsiban ülő feltünően kékes színben pompázó egyének tényleg nekem jeleztek. Hmm, világítás be van kapcsolva, bukósisak van rajta, láthatósági mellény nem kell, de van nálam.
Biztos rutin. Megállok… kiszállnak, jó estét kívánnak, majd a csóka aki leintett aktívan érdeklődik, a papírok után, mint műszaki… na mondom magamban, ezt beszívta, mert kerékpárnak minősül, mivel 240W-os a motorja. Közben érdekli, hogy mókoltam e rajta valamit, vagy ez így jött ki a „szalonból”, illetve honnan vettem?! Szerintem műszakilag rendben van?
Mondom – higgadtan neki –, hogy kerékpárnak minősül. Azt mondja ez ránézésre is robogó, meg van reflektor is rajta. Kerékpáron ilyen nincs. Mondom bevihetjük futópadra, és nem fogja elérni a 300W-ot sem, nemhogy átlépni.
Erre idézi nekem ezt: „– A KRESZ előírásai értelmében kerékpár egy olyan, legalább kétkerekű jármű, amelyet emberi erő hajt, és ezt legfeljebb 300 W teljesítményű motor segíti. Alapvetően tehát az adott jármű közúti közlekedésre való alkalmassága e teljesítmény határ figyelembe vételével történik. “
Mondom neki, ott van rajta a pedál felszerelve. Azt mondja látja, de azt is látta, hogy nem tekerem, hanem önerőből megy… Ezen a ponton eszembe jutott, hogy Ó baszus ha láttál volna pár órával a 350W-os motorteljesítményű rollerrel amint hol járdán, hol meg lakott területen kívül mentem
Ja és a Roller hivatalosan nincs a Kreszben definiálva, mármint az elektromos roller nincs…
Aztán csak előjött, hogy miért is állított meg. Nos a „Robogón” gyárilag kék ledek világítanak. Megkérdezi, tudja, hogy kiknek a járműve világíthat kéken?! Mondom, várjon rákérdezek: hatósági járművek?! Igen azt mondja … hol vettem?! Jön a kérdés. Mondtam, hogy Berettyóújfaluban melyik boltban… Közben nézi a személyimet. Azt mondja Berettyóújfaluban lakik? Mondom már nem, csak még az új lakás nincs a telekönyvnél teljesen átírva, folyamatban van… Azt mondja, most jó utat kíván, de legközelebb nem szeretné meglátni, hogy kék leddel járőrözöm
Hajdúszoboszló!
-
Tamás9x
őstag
Átnéztem most a karbit, tiszta.
Folytás nincs benne
Cseréltem levegűszűrőt, megint, az előző is tiszta volt, a mostani is az, befőjva szűrőolajzóval.
Karbit beállítottam, megint, nem köpi a gyertyát,de már biztonság kedvéért azt is kicseréltem.
Vérszegény, ha leszedem a szűrőt, mint egy vadállat... megjön az ereje
Szomszéd 4T50-es motorján is hasonló, kicsitt nagyobb szűrőt látok...
Szerintem összekeverték a 2 légszűrőt vételkor. Reklamációnak már sajna helye nincs.
Szelepek jól zárnak, 10 bar felett van a henger nyomásom is, mást már nem tudom mit nézzek át. -
Tamás9x
őstag
Ez egy gyári 1P52FMI 125ccm-es 4T blok, gyári 19-es karbival, kb 2 max 3 hónapos, origi friss. a karbi végén pedig ahogy megfejtettük most délután egy szerelővel egy 50-es 4T szűrő van.
nem a gyárija. Nagyobbnak kellene lennie.
Azért lett furcsa a dolog, mert ugyan ezzel a kerék mérettel, karbival, "gyári"(neki nagyobb doboz volt a karbi után) levegő szűrővel (olajjal, 100-as benzinnel) mentem egy másik motoron és az valahogy sokkal vigoncabban viselkedett.
Képek: -
sityupityu
Topikgazda
Ment a privát.
(#74490) Tamás9x a többieknek igaza van. Ez most milyen motor is tulajdonképpen, gyári vagy tuning? Mert ha gyári, akkor teljesen felesleges mahinálni bármilyen más légszűrővel, a gyárinál egyik sem lesz jobb. Ha ez van, akkor ott valami más (pl karburátor) probléma lesz nálad amit már szintén megírtak.
-
sityupityu
Topikgazda
válasz
Casoli #74453 üzenetére
Én egy szóval nem mondtam, hogy nem lehet összerakni 12-es karbival. És természetesen ne vedd magadra, de írtam is, hogy vannak akik megteszik.
Össze lehet rakni, de rakhatsz bele bármekkora fúvókát akkor sem fog soha olyan mennyiségű üzemanyagot kapni mint amit megkapna egy 17,5-től vagy 19-től. Meg a gyertyaképet is megnézném egy 12-es karburátorral.
Új hozzászólás Aktív témák
- Star Trek
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Borotva, szakállnyíró, szakállvágó topic
- Steam topic
- Tudományos Pandémia Klub
- Ingatlanos topic!
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Számtech boltosok memoárjai, azaz amikor kiborulunk...
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- További aktív témák...
- Telefon Felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
- Gamer PC-Számítógép! Csere-Beszámítás! I7 6700 / GTX 1660Ti / 16GB DDR4 / 500GB SSD
- LG 34WQ75X-B - 34" Ívelt IPS Panel - 3440x1440 2K QHD - 60Hz 5ms - FreeSync - USB Type-C 90W
- LG 27GP95RP - 27" Nano IPS - UHD 4K - 160Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium PRO - HDR 600
- ÚJ Lenovo LOQ 15IRX9 - QHD 165Hz - i7-13650HX - 16GB - 1TB - RTX 4060 - Win11 - 3 év garancia - HUN