Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31051) Borisz76 válasza ripla (#31049) üzenetére


Borisz76
veterán

Nem tudom, hogy menni fog e vagy sem.
Sem LG TV-m sem ilyen SSD-m nincs...
( Van a 3 db PC-ben 3 db SSD a rendszereknek. )

Ezt talán az LG TV topikjában meg tudják neked válaszolni.

Amúgy érthető...ha csak havi 1-2 filmről van szó, akkor tényleg felesleges egy NAS-t vásárolnod.

Én heti 1-2 filmet megnézek de pl most a hosszú hétvégén 3 filmet is megnéztem. ( Néha lazítani is kell. )
Van ugyan TV előfizetésem de inkább letöltöm és reklámok nélkül nézem....

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#31052) ripla válasza 4Grider (#31050) üzenetére


ripla
őstag

Konkrétan *.mkv fájlokról lenne szó. Az gondolom menne SSD-n keresztül a tévén? Annyi csak, hogy a pendrive topikban nagyon szidják a pendriveokat, ezért gondolkodom én is inkább SSD-ben. :D

[ Szerkesztve ]

(#31053) Borisz76 válasza ripla (#31052) üzenetére


Borisz76
veterán

Apró megjegyzés :

A .mkv fájl egy "konténer" fájl amiben több minden is lehet.

Lehet illetve biztosan van benne 1 db videó sáv.
Lehet benne 1-2-3 stb...hangsáv.
Lehet benne 1-2-3 sok-sok felirat.
Ezen belül a videót lehet kódolni több féle képpen :
- x264
- x265
- stb....
Ezen felül HDR , DV stb metaadatokat is tartalmazhat....

A hangsáv kódolásra is több kodek létezik...
- Ac3
- DTS
- AAC
- DD+
- DTS-HD Master Audio
- Atmos
- stb....

Felirat szintén 2-3 variáció létezik, ha jól tudom.....
+ külső felirat is lehet nem az mkv fájlba ágyazva.

Tehát az, hogy egy film .mkv kiterjeszésű az nem árul el sokmindent róla......

Az, hogy a TV-d milyen kodeket ismer ( kép és hang ) azt a neten talán meg lehet találni.

Érdemes a " kölcsönzőből " olyan formátumban letölteni amit a TV belső lejátszója ismer / támogat...ekkor nem lesz gond a lejátszással.

Ha valamelyik kodeket nem ismeri a TV , akkor szaggatni , akadozni fog a kép vagy nem lesz hang. Legrosszabb esetben el sem indítja a filmet.

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#31054) 4Grider válasza ripla (#31052) üzenetére


4Grider
nagyúr

Nem gond, a legtöbb tv-n az mkv-k működnek a legjobban, az avi-k között szoktak leginkább válogatni. De ez itt off.

(#31055) Multibit válasza ripla (#31049) üzenetére


Multibit
veterán

Ezt Te írtad: “de fárasztó folyton másolgatni és hurcolászni a filmet a PC és a tévé között”. Már nem probléma másolgatás? Ebből a szempontból ugyanolyan az SSD, mint a pendrive.

(#31056) ripla válasza Multibit (#31055) üzenetére


ripla
őstag

Mondom máshogy. A mostani pendrive irgalmatlan lassú, talán 15 mbyte/s a másolási sebessége, egy 40 gigás filmnél ez olyan bő 55 percet jelent legalább. Egy SSD-vel ez nem tarthat tovább 4-5 percnél.
Meg végig gondoltam, a NAS drága, programozni kell, be kell kötni a rendszerbe, havi 1-2 film miatt ennyi macerát nem akarok magamnak. Akkor már inkább marad a másolgatás. :U

(#31057) 4Grider válasza ripla (#31056) üzenetére


4Grider
nagyúr

Havi 1-2 filmet pendrive-ra is ráér rámásolni...

(#31058) Borisz76 válasza ripla (#31056) üzenetére


Borisz76
veterán

Remélem van egy jó USB3-s merevlemez házad...és a PC-n is van megfelelő csatlakozás. Ha igen, akkor a 15 MB/s-t jóval át lehet lépni.
Sokat fog csökkenni a másoláshoz szükséges idő ! :K

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#31059) cigam válasza Borisz76 (#31058) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

És máris ott vagyunk egy belépő NAS áránál ;]
Plusz ripla használhatná a NAS-t a megosztáson kívül
- annak a pár fájlnak a letöltésére is amit meg akar nézni.
- a PC-n futó rendszer és az adatok biztonsági mentésére.

PL.egy Qnap 269, vagy 431 az apróról. Kevesebb mint 50k, és ha nem jön be kis buktával(vagy anélkül) továbbadhatja. 26k-ért meg már 1TB-os SSD-t vehet bele, amit ha nem jön be, belerak egy usb3-as házikóba.

A linkelt USB3-as SSD-vel az lehet a gond, hogy nem biztos hogy meg tudja táplálni a TV. Plusz kell hozzá egy USB-A-USB-C átalakító, ami plusz (kontakt)hiba forrás.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#31060) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Egy nagyon egyszerű NAS-ra lenne szükségem, ami két feladatot lát el:
1.) torrent
2.) videók és képek neten történő megosztása (a dyndns-t a routerem megoldja)

Nincs szükség nagy sebességre, 100Mbit/sec, vagy USB2 sebesség bőven elég nekem.
Eddig ezt a feladatot egy Padavan firmware-es router látta el egy USB-s külső winyóval.

Ezzel két probléma van/volt:
1.) lecseréltem a routert, ami már nem tud torrentezni
2.) 5 év alatt két megbízhatónak mondott külső ház ment tönkre a 24/7 használattól.

Az első tervem valami Odroid HC2-höz hasonló megoldás.
Annyi az elvárás, hogy 10 MByte/sec torrent letöltési sebességre azért képes legyen. Ennyit tudott a régi routerem is.

Kössz szépen! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#31061) ugyes válasza Bici (#31060) üzenetére


ugyes
aktív tag

Veszel egy mini pc-t, pl. HP Elitedesk mini G2/G3-at és teszel bele +1 HDD-t (2TB még belemegy 2,5" miatt) az nvme SSD mellé. Van 35W-os I5-ös procival szerelt verzió is
Olyan op.rendszert teszel rá, amilyet akarsz. Ennél olcsóbban gyorsabbat, többfunkciósat nem találsz.

(#31062) cigam válasza Bici (#31060) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Qnap TS133 ~60k. Csak bekapcsolod, és működik.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#31063) 4Grider válasza cigam (#31062) üzenetére


4Grider
nagyúr

Főleg ha még teszel bele valamilyen meghajtót...

(#31064) ripla válasza Borisz76 (#31058) üzenetére


ripla
őstag


2.5" SSD, 3.0-s USB-vel, egy ilyet rendeltem cirka 5000 forintért, itthon meg van egy régi 120-as SSD, pont jó lesz hozzá. Egy darab USB kábellal megy, nem kell hozzá külön táp sem.

[ Szerkesztve ]

(#31065) Bici válasza cigam (#31062) üzenetére


Bici
félisten

Köszi, de sajna ez messze túl van a kereten. :B
Bocsi, közben leesett, hogy nem írtam anyagi keretet, ami kb. 25-30 ezer.
Esetleg az Odroid HC2-höz hasonló megoldás nem létezik véletlenül?
Lehet, hogy nézek egyet használtan, bár a 32 bit nem tudom meddig lesz biztonsági szempontból megfelelő. :U

ugyes #31061: Köszi, ha nincs jobb megoldás, akkor ilyesmi lesz mondjuk OMV-vel.
AMD Brazos/Kabini lapokkal még olcsóbban is kijön talán.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#31066) ugyes válasza Bici (#31065) üzenetére


ugyes
aktív tag

A linux distrok egyre jobban dobják a 32 bitet. Az SBC-k ára nem csökken => vagy használt SBC 2-3 évre vagy SFF/mini PC több évre, szerintem.
Ahogy látom egy 4GB-s RPI 4, mindennel együtt bruttó 45-50 között indul. Szállítással vettem i5-7600 HP SFF-t 8GB RAM-mal és 240GB SSD-vel 60eFt-ért Win10-zel, amiben volt DVD-RW is. Igaz 65W-os proci és más a felhasználási cél.

(#31067) cigam válasza Bici (#31065) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Akkor játsz a játékban, és ha mákod van ingyen megkapod a Qnap TS233-at :C

HWaprón most vittek el egy Odroidot 50k-ért.

Nem mellesleg az Rpi3 is tudja azt amit szeretnél, felesleges a legújabb(drágább)at megvenni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#31068) AiRLAC válasza cigam (#31067) üzenetére


AiRLAC
addikt

Azért a HC1-HC2 ki tudja hajtani a Gigabit kapcsolatot, ez az RPI3-ról nem mondható el.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#31069) cigam válasza AiRLAC (#31068) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

az elvárás, hogy 10 MByte/sec torrent letöltési sebesség

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#31070) AiRLAC válasza cigam (#31069) üzenetére


AiRLAC
addikt

Nem vagyok benne biztos hogy az RPi3 tud ennyit torrenttel, ha egy külső HDD meg a 100Mbit-es hálókártyája ugyanazon az USB csatornán osztozik. A HC2-t gondolom körülbelüli viszonyítási alapnak írta, én ahhoz tartottam.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#31071) Sly189


Sly189
senior tag

Sziasztok,
köszönöm mindenkinek az információkat, végül marketplacen sikerült lőnöm egy bontatlan Asustor AS3102T V2-t.
Talán ez állt legközelebb az igényeimhez 65K ért. Hogy bestbuy volt-e vagy sem, az majd kiderül :))
Tudom nem mai kiadású, de láttam benne fantáziát.

Vétele előtt jofogason láttam egy D220+ (2x1TB WD RED-el) 80k-ért, persze már lecsaptak rá... nem, nem voltam ideges :DDD

ui.: QNAP nyereményjáték fődíja attól még jöhet :DD

(#31072) ugyes válasza Sly189 (#31071) üzenetére


ugyes
aktív tag

Nem lesz rossz.
A HDMI kimenettől ne várj sokat.

(#31073) Sly189 válasza ugyes (#31072) üzenetére


Sly189
senior tag

Leginkább a gyártó az ár és az Intel CPU valamint a 3xUSB 3.0 dominált. Nekem az jött le a hozzászólások alapján, hogy belépő szintre is javasolt a 2GB RAM, és a letöltések kezelésében is erősebbek az Inteles NAS-ok.

HDMI: Kevés infót találtam róla, Asustor Portal működteti, Kodi-t viszi, majd meglátjuk - nem ez volt a fő szempont az biztos :)

(#31074) ugyes válasza Sly189 (#31073) üzenetére


ugyes
aktív tag

Majd olvasd el a nemzetközi fórumon, hogy miként kell a Kodi-t feltenni.
A gyári letöltéskezelő szerintem jó, csökkentett/egyszerűsített Transmission. Ha az nem jön be neked, akkor Dockerben bármit is feltehetsz.
Az App Centralból letöltött alkalmazások alapértelmezetten az 1-es kötetre települnek és /vagy várják az adatokat. Ha két kötetet terveztél, akkor ezt jobb tudnod (én pl. több alkalmazást ezért nem onnan töltöttem le, hanem önállóan Dockerben futtatok).

(#31075) Sly189 válasza ugyes (#31074) üzenetére


Sly189
senior tag

Szia, írok egy kis summát mert már eltelt egy pár nap mióta használom a NAS-t. :D
Megérkezett a Seagete IronWolf 4TB CMR lemezem. Beraktam és az első gondolatom az volt, hogy kihajintom az egészet, mert hangos volt. Aztán rájöttem, hogy azért hangos, mert két slotos és a másikban csak egy 2,5"-os SSD-van, illetve a szekrény tetején helyeztem el, ami még jobban erősíti a rezgést. Mindegy is, akusztikai probléma leküzdve.

ADM felület nagyon bejön - minden szolgáltatása tetszik, egyedül a Photo Gallery 3 lehetne fejlettebb - de PhotoPrism helyettesíti ha kell.

Maga a vas szerintem nekem bőven elég, qBit kitudja használni a sávszélességemet maximmálisan, így a letöltés nem probléma.

Kodi után olvastam, plug&play felrakni, csak kicsit több a play :D. myHD appot kell felrakni, az intézi a kodi 19-es verzióját talán. Kodi működik, csak még nem tudtam a tartalmaimat beadni neki - ezzel még nem volt időm foglalkozni. Viszont a HDMI kimenete 1.4b - tudja a 4K@30Hz-et, ezt majd ha lesz időm próbálgatom még - egyelőre a miniDLNA appot használom, TV-m belső lejátszója megeszik mindent (Hisense U8QF - egy kalap sz*r az OS és a támogatása is, de legalább a belső lejátszó jónak mondható).

Biztonsági mentések tekintetében most 1db HDD van a gépben (SSD Read Only Cache 480GB - nem tudom van-e értelme, mindenesetre nem hiányzik sehonnan az SSD) és külső 2TB-os lemezre mentem majd a fontosabb dolgokat - amit a NAS-tól elszeparálva tárolok majd.

Ezt a lemezt NTFS vagy exFAT-ra formázzam? :U

(#31076) ugyes válasza Sly189 (#31075) üzenetére


ugyes
aktív tag

Örülök, hogy rendben van.
A Photoprism egyik hátránya, hogy nem kezel több felhasználót (pontosabban csak havi licenszdíj fejében), a másik az arcfelismerés elég karcsú hatásfoka. Ezt bizonyos paraméterek módosításával lehet javítani, de csak javítani.
Szerintem NTFS-re. Azt szinte minden gép/OS olvassa.

(#31077) cigam válasza ugyes (#31076) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Ahogy az exFAT-ot is ;]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#31078) ugyes válasza cigam (#31077) üzenetére


ugyes
aktív tag

Már, ha az op.rendszer licence megengedi. Az ADM-nél is csak 4.0 felett működik ingyenesen (Qnapnál is van/volt ilyen limitáció). A többinél is előfordulhat.

(#31079) cigam válasza ugyes (#31078) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Mára mindegyik NAS gyártó ingyen biztosítja a friss(ebb) rendszerekhez (Qnap, Asus, Synology), de én az op.rendszerekre gondoltam: Windows, macOS, Linux

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#31080) Endless


Endless
aktív tag

Sziasztok!
Szeretnék egy NAS-t vásárolni (használtan is megfelelne)
Igazából csak torrentre szeretném használni valamint filmnézésre 4k-ban, fájlmegosztásra.

Mit tudnátok ajánlani?
Synology DS119j-t vagy 212J-t néztem az erre megfelelő lenne vagy gyenge?

On October 6th the planet blacked out for two minutes and seventeen seconds. ***I12***

(#31081) Alex91 válasza Endless (#31080) üzenetére


Alex91
félisten

J sorozatot, plane tobb mint 10 evest felejtsd el…!

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#31082) Multibit válasza Endless (#31080) üzenetére


Multibit
veterán

:N
Ezeknél egy mai kommersz router is erősebb.

(#31083) Endless


Endless
aktív tag

Rendben köszönöm a felvilágosítást :) tudnátok írni olyan típust ami erre megfelelő lenne?

On October 6th the planet blacked out for two minutes and seventeen seconds. ***I12***

(#31084) Alex91 válasza Endless (#31083) üzenetére


Alex91
félisten

Mennyit szansz ra?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#31085) Endless válasza Alex91 (#31084) üzenetére


Endless
aktív tag

Max 60-70k. Jó lenne ha annyiból kijönne de ha szükséges akkor még tudok hozzá tenni kicsit.

On October 6th the planet blacked out for two minutes and seventeen seconds. ***I12***

(#31086) Multibit válasza Endless (#31085) üzenetére


Multibit
veterán

Nézz a HA-n egy mini PC-t és tegyél rá egy OMV-t!

(#31087) Alex91 válasza Endless (#31085) üzenetére


Alex91
félisten

Qnap ts-133, synology ds118. Hasznaltan meg ritkan lehet kifogni jot jo aron…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#31088) cigam válasza Endless (#31080) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Mekkora torrentbubus vagy? 10,100,1000 torrentet seedelsz? Kétségbe esel, ha a szolgáltató által biztosított sávszélességet nem maxolja ki a le/feltöltés?
A belépő eszközök (~100k alatt) ~80-100-nál több torrentet már nehézkesen kezelnek.
Ha ez így megfelel, akkora QNAP TS-133, vagy az ASUS AS1102T még belefér a keretedbe.
Érdemes az aprót is figyelni, néha befut egy jó árú újabb példány, pl. [link] amire hamar le is csapnak. De pl. ez még eladó.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#31089) Cyberbeni válasza Endless (#31085) üzenetére


Cyberbeni
addikt

Én egy Fujitsu S740-et vettem most év elején, plusz rá van dugva egy 2 TB-os külső vinyó. (Külső vinyó házból is lehet több helyeset venni) Plusz még a dell wyse 5070 is can tonnaszámra jó áron (100 euró körül/alatt), abban is ilyen/hasonló proci van. (Intel J4105, ennél is 3W a teljes rendszer fogyasztása alapjáraton, mint a NAS-oknak szokott lenni)

Ha nem kell a különböző NAS gyártóknak a fancy szolgáltatása, hogy a képeidet berendezi, vagy hasonló, akkor szerintem fölösleges NAS-t venni, ha úgyis használtat nézel.

(#31091) Patice válasza z123456789 (#31090) üzenetére


Patice
nagyúr

Még épp csinálja a kötetet szerintem.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#31092) z123456789 válasza Patice (#31091) üzenetére


z123456789
addikt

Szia Patice! :)

Kiírta, hogy 100%-os a szinkronizáció. De utána sem tudok vele semmit csinálni. :(
Viszont a másik topicban is válaszolt valaki, hogy megszűnt a támogatása ennek NAS-nak. :F Megpróbálok ott tovább okosodni. Ha nem kapok választ, vagy nem sikerül segíteni (Bár Tonyk biztosan tud majd, ha ideje engedi), merre tovább? Csere?

Érdekelne a véleményetek. :R

(#31093) Patice válasza z123456789 (#31092) üzenetére


Patice
nagyúr

Nyomj egy restartot, ha még nem tetted.
Amúgy igen, részemről erősen ajánlott egy csere.
Hogy merre, azt a jelenlegi és várható jövőbeli igényeid alapján tudjuk belőni.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#31094) z123456789 válasza Patice (#31093) üzenetére


z123456789
addikt

:(
Azt már próbáltam.
12 évvel ezelőtti igényeim vannak. :D
Szóval, ha nem sikerül bekurblizni, akkor visszatérek ide. Köszönöm. :R

(#31095) Comes


Comes
tag

Sziasztok!

NAS vásárlása előtt állok és a tanácsaitokat, segítségeteket szeretném kérni a megfelelő eszköz kiválasztásában, otthoni használatra, fontos adatok (Szerződések, fájlok ... ) tárolására.
Ezidáig a kétlemezes megoldásokat néztem, viszont szembe jött az egylemezes+Cloud megoldás.

Mennyire tekinthető az utóbbi megoldás "olcsóbbnak" és "megbízhatóbbnak" mint a két fizikai lemezes megoldás?

Mindezek mellett -működésük szempontjából- kérdezném, hogy amennyiben a HDD megadja magát (elvileg figyelmeztet rá a rendszer), vagy éppen maga a NAS, akkor az általam lementett adatokhoz hozzátudok valahogyan férni? Hogyan előzhető ez meg?

Nagyon fontos számomra az adatok védelme, amihez a legmegfelelőbb megoldásra lenne szükségem :)

Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket! :R :R

ASUS ROG 850W - ASUS Crosshair VIII Dark Hero - Ryzen 9 5950X - 128GB Kingston 3200Mhz DDR4 RAM -ASUS TUF RTX 4080 16GB

(#31096) Borisz76 válasza Comes (#31095) üzenetére


Borisz76
veterán

2 fiókos NAS , 2 db HDD , lemezek tükrözve.
+ 1 lemez külső usb-s házban.

Egy HDD meghal a NAS-ban , attól még a rendszer feláll a másik jó állapotú lemezről és az adatokat is eléred.
Persze a hibás lemezt érdemes gyorsan cserélni.

Az usb-s ház , benne egy lemezzel pedig a plusz biztonsági mentés miatt kell. Mert a NAS is tönkre mehet.

Ez a minimum!

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#31097) Sanyi.mTs válasza Borisz76 (#31096) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

ez kicsit drágább, mint a nas+cloud, de legalább ebben a felállásban minden adat a tulajdonosánál marad.

(#31098) Comes válasza Borisz76 (#31096) üzenetére


Comes
tag

Nagyon szépen köszönöm! :R
Ennek tükrében, melyik NAS ajánlott?

[ Szerkesztve ]

ASUS ROG 850W - ASUS Crosshair VIII Dark Hero - Ryzen 9 5950X - 128GB Kingston 3200Mhz DDR4 RAM -ASUS TUF RTX 4080 16GB

(#31099) Borisz76 válasza Comes (#31098) üzenetére


Borisz76
veterán

Egy kis műszaki összehasonlítás :

DS220+/DS223/DS423+/DS723+/DS923+

Ezek között van 2 és 4 fiókos is.
Egy NAS-t általában nem 1-2 évre szokás venni...hanem inkább 10+
Ebből következik, hogy hosszú évek alatt nagyon meg tud nőni a tárolandó adatok mennyisége.

Ilyen szempontból nem a legjobbak a 2 fiókos NAS-ok.
Mivel LEMEZVÉDELEM is szóba kerül....
2 lemezes modell esetében ez az adatok tükrözését jelenti.
Tehát 2 lemez megy be de csak 1 lemeznyi hasznos tárhely használható.

A későbbiekben ha a tárhelyet szeretnéd növelni, akkor mindkét lemezt cserélni kell ! Ez azért nem megoldhatatlan de kellemetlen tud lenni, ha mondjuk 2*2Tb lemezt le kell cserélni 2*4Tb-ra.
- Egy lemez ki
- Új nagyobb lemez be
- Kötet helyreállítása
- Második régi lemez ki
- Második új lemez be
- Megint kötet helyreállítása

Mint látható, megoldható....

Ugyanakkor egy 4 fiókos NAS-ba nem kötelező egyből 4 db lemezt tenni ! Lehet indulni mondjuk 2 lemezzel SHR kötettel ( Ez hasonló a RIAD5-höz ...amihez alapból 3 db lemez kell ! )

Synology NAS-on azonban az SHR ( Synology Hybrid RAID ) 2 lemezzel is működik ( ekkor olyan mint a RAID1 azaz tükör )...

de idővel bővíthető ha kell !


- Új lemez bekerül a 3. fiókba
- Meglévő kötet bővítése.
Ennyi a folyamat......
Amit érdemes tudni :
Új lemez hozzáadásakor legalább ugyanakkora vagy nagyobb kapacitású lemezt lehet hozzáadni a kötethez.

Másik hasznos infó...a gyártás éve és a fiókok száma alapján képezik a modellek számozását !
Pl. : DS918+
Alapból 4 fiók + 5 fiókos bővítőegység köthető rá : 9
2018 a gyártás éve.

Pl. : DS723+
Alapból 2 fiók + 5 fiókos bővítőegység köthető rá : 7
2023 a gyártás éve.

Szoftveres támogatás 10 év.
Azt követően csak biztonsági javítások érkeznek 3 évig.
13 év után megszűnik a támogatás.
Erről írtam a Synology fórumban másnak...
Itt a link : [hsz_86481-86481.html]

Nos , eme rövid kitérő után a választás joga a tiéd.
Igazából mindegyik modell megfelel a kitűzött célnak.

Ha még jobban belemerülnél akkor nézd meg az összefoglalót is :
Synology NAS összefoglaló
Régebbi írásaim, hogy ne felejtsem el a számomra fontosabb dolgokat.... A Synology NAS-ok operációs rendszere a DSM azaz a :
Disk Station Managger. A bejegyzés írásakor 6.2-s verzió volt.....azóta fejlesztettek rajta már 7.2-nél tart.....

Bocs....kicsit hosszú lett :D

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#31100) Comes válasza Borisz76 (#31099) üzenetére


Comes
tag

Köszönöm szépen a leírást és a magyarázatot! :R

ASUS ROG 850W - ASUS Crosshair VIII Dark Hero - Ryzen 9 5950X - 128GB Kingston 3200Mhz DDR4 RAM -ASUS TUF RTX 4080 16GB

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.