Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30451) Golota válasza Multibit (#30450) üzenetére


Golota
aktív tag

Igen, nálam is így van. Az újabb alaplapok már gyakran eleve 2.5GBe LAN porttal jönnek, így a jövőben még inkább elérhető lesz a házon belüli gyors hálózat, még ha az internet nem feltétlenül igényli. NAS-t hosszabb távra vesz az ember, így az nem lesz szűk keresztmetszet.

[ Szerkesztve ]

(#30452) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Végül csak beadtam a derekamat. A 253d be lett rendelve, mellé +4gb RAM, 256 GB m2 sdd, és egy távirányító. Ahhoz képest, hogy 60e-ret akartam erre szánni...

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#30453) ugyes válasza Speeedfire (#30452) üzenetére


ugyes
aktív tag

Mindig így indul :N

(#30454) Golota válasza Speeedfire (#30452) üzenetére


Golota
aktív tag

:D

Szerintem nem fogod megbánni. Nagyon hasznos tud lenni egy ilyen cucc és ha már költ az ember ilyesmire, akkor legalább legyen tényleg frankó. Majd számolj be, mik az első tapasztalatok.

(#30455) Speeedfire válasza Golota (#30454) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Persze, érdemes többet szánni rá. Csak a 32gb ddr4 rám, i5 10 gen és az alaplap mellé olcsóbb volt, mint ez. 😅😅

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#30456) Sh4rKy


Sh4rKy
senior tag

Sziasztok
Kettő kérdésem lenne egy Wd my cloud home duoval kapcsolatban.

Egyik, tápegységről valaki tudna küldeni képet hozzá?
Szeretném tudni, hogy milyen kellene, mert sajnos anélkül jutottam hozzá egyhez.

Illetve másik kérdés, ez egy 4TB-s verzió, de vinyó sincs benne, amennyiben másik HDD kerül bele, jár e valamilyen jellegű beállítással, vagy csak rakjam bele és felismeri?

Köszönöm a választ előre is. :R

Az is lehet hogy minden kincsem csak egy másodperc töredéke...

(#30457) Noxy válasza Sh4rKy (#30456) üzenetére


Noxy
veterán

Se táp, se vinyó akkor azt valaki kiba...a :K
Nem véletlenül. :DDD [link] [link]

[ Szerkesztve ]

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#30458) Sh4rKy válasza Noxy (#30457) üzenetére


Sh4rKy
senior tag

Majd kiderül, remélem nem :C

Az is lehet hogy minden kincsem csak egy másodperc töredéke...

(#30459) Alex91 válasza Sh4rKy (#30456) üzenetére


Alex91
félisten

Hat… Valoszinuleg nemmfogja felismerni, es valoszinuleg a hdd se mindegy, hogy milyen kerul bele, aztan valoszinuleg mokolni kell vele PC-n, hogy mukodjon vele…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#30460) Patice válasza Speeedfire (#30452) üzenetére


Patice
nagyúr

Jól döntöttél, ha gyengébbet veszel és menet közben jössz rá, hogy a megnövekedett igényekhez kevés a vas, na az a csere lett volna igazán drága....

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#30461) Speeedfire válasza Patice (#30460) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ez valóban így van, sokszor az olcsó drága 😬

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#30462) Sh4rKy válasza Sh4rKy (#30458) üzenetére


Sh4rKy
senior tag

Lehet mégis ráb*sztam :DDD

Szóval megvan az eszköz, táp megoldva, raktam bele egy SSD-t tesztre, de sajnos csak annyit csinál a drága, hogy felpörög a venti egy pillanatra, majd leáll és kezdi újra.
Se a LAN körül nem villognak a ledek, se az elején lévő fehér csík nem világít.

Viszont akárhogyan próbálom szétpattintani, hogy belenézzek a lapjába, nem tudom szétkapni (egyenlőre).

Valakinek, ha esetleg addig is van ötlete, szívesen fogadom :R

[ Szerkesztve ]

Az is lehet hogy minden kincsem csak egy másodperc töredéke...

(#30463) Golota válasza Golota (#30451) üzenetére


Golota
aktív tag

Hozzám hasonló konzumkényszereseknek jelzem, hogy a Qnap QSW-1105-5T 2.5GBe 5 portos switch most nagy diszkonttal kapható a német Amazonon. Szállítással együtt is kb 34 ezerre jön ki, a legalacsonyabb itthoni ára is 44K körül van.

(#30464) Speeedfire válasza Sh4rKy (#30462) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Szerintem ez egy boot loop lesz. Esetleg nézd meg neten, hogy van e hozzá valami lehetőség új fw-re. Lehet olyan megoldás, hogy pendrive-ra kell rakni valamit, és arról indítani.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#30465) Alex91 válasza Sh4rKy (#30462) üzenetére


Alex91
félisten

Nekem ennek a jo par evvel ezelotti verzioja van. Abban csereltem anno lemezt. Itt sajna nem olyan egyszeru, hogy beteszed az uj HDD-t... 1. Azt hiszem csak WD-t fogad el, es lehet, hogy ott se mindegy a tipusa. 2. PC-n kellett a HDD-t megparticionalni, es a rendszert is feltenni...

Egyebkent mintha lenne itt kulon topicja, ott hatha jobban tudnak segiteni.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#30466) Noxy válasza Sh4rKy (#30462) üzenetére


Noxy
veterán

Én szóltam. :DDD
Egy üzemképes is, csak egy NAS-nak nevezett ipari hulladék. (Táp meg a HDD-k kivételével.) Minimális dogokra alkalmas.
Ereszd el. :K

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#30467) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Osztom az észt, aztán én sem tudok semmit...

A helyzet a következő:

A minap összefutottam egy jóemberrel, akiről okkal feltételezem, hogy ért a fényképek kezeléséhez. Amikor szóba került, hogy Asustor NAS-om van, ruházatát megszaggatta, a fejére hamut szórt, zokogásban tört ki, majd remegő hangon megkérdezte, hogy mégis hogyan tudok így életben maradni.

Szerinte ugyanis a Synology fényképkezelő szolgáltatásai annyira természetfelettiek, hogy más márkát említeni sem szabad, ha valaki a fotóit szeretné rendezgetni. Mer'hogy van arcfelismerés, meg témaazonosítás, és még az orromat is tisztíccsa...

Azt szeretném tudni, hogy ennek mennyi a valóságtartalma. Az Asustor tudtommal ilyen szolgáltatásokat nem nyújt, a Qnap erősen vitatott módon teszi ezt -- tényleg ennyire istenkirály lenne a Synology?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30468) MaCS_70 válasza Noxy (#30466) üzenetére


MaCS_70
félisten

Csakhogy ezek a minimális dolgok, amelyekre a WD NAS-ok alkalmasak, szerintem pont lefedik a felhasználók 90%-ának az igényeit.

Több ismerősöm is nagyon boldog velük.

Mondjuk ajánlani én sem ajánlanám őket...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30469) ugyes válasza MaCS_70 (#30467) üzenetére


ugyes
aktív tag

Próbáld ki a Nextcloud-ot, 25-ös verzió felett. Mobil kliens (droid és iphone) szinkronizál az általad megadott mappába. Dockerben, https csatlakozás kell hozzá.
És akkor nem kell lecserélned.
Egyébként a Qnap-ét mondják a legjobbnak.

(#30470) MaCS_70 válasza ugyes (#30469) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm -- de szerintem másról beszélünk.

Vagy a NextCloud már tud intelligens fotótartalom-elemzést?

Régen nextcloudoztam, de az Asustorra sosem sikerült feltennem, mindig a MariaDB-nél akadtam el...

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30471) hegegabi80


hegegabi80
addikt

Üdv.

Egy kis segítség kellene nekem.
A nagyszülöknek vettem egy brand gépet, (mivel a régibe unoka beleöntötte a teát :DD ),amiből kikerül a 3,5" 500 Gb-os HDD, mert fölösleges bele, van ssd meg kisebb hdd. Az én gépembe is fölösleges, mert abba 2,5" 500Gb-os van.

Gondoltam mindegy legalább jó lesz lementeni rá dolgokat (pl. családi képek, dokumentumok, munka anyagok stb.) Erre van/volt egy kis 100 Gb-os külső 2,5 hdd, ami már amúgy is kezd betelni.

Találtam is aprón egy Seagate házat (pont ilyen márkájú hdd van/volt a brand gépbe :D ), amibe mehetne is bele. Vagy akár mehetne a routerre média tárnak, van rajta usb.

És most jön a csavar. Kicsit tovább gondoltam a dolgot és mi lenne, ha inkább egy pl. 2 lemezes NAS-ba raknám a hdd-t? Így a gyerkőc gépéről is lehetne mentegetni, meg akár ő is elérhetne dolgokat mert egyre több dolog kell a suli miatt is. Az otthoni hálózat most lesz kiépítve, falban a csövek megvannak, csak eddig nem volt lényeges, de most már bővülnek a dolgok, telekom router megy majd át a spájzba a nappaliból switch-el, és innen megy majd a nappaliba 2 vezeték, meg a két szobába 2-2.
Így a NAS mehetne a spájzba a többi cucc mellé.

Viszont még sose volt NAS-om, nem is foglalkoztam sose a témával. Ha jól olvasom és értelmezem, akkor 2 db 500Gb hdd is mehetne bele raid-1 -be. Vagy akár egy 1 terrás az 500-as mellé, ahogy az összefoglalóba is van.
Ezeket viszont mind nekem kell beállítgatni? Ha meghal pl. a NAS, akkor az adatok visszanyerhetők róla? Mert azoknál más fájlrendszer van.

Természetesen nem akarok most sokat költeni rá, apróról is elég nekem a NAS, csak gondoltam akkor fel lenne használva az 500-as hdd, aprón úgy se adnak már érte sokat.

Vagy a NAS-on kívül is érdemes tartani backupra külső hdd-t?

Bocsi a hosszú szövegért, csak hangosan gondolkoztam és ebben kérem a segítségeteket.

(#30472) Noxy válasza MaCS_70 (#30468) üzenetére


Noxy
veterán

Ja lehet hogy ebben igazad van, de nekem több ismerősöm is panaszkodott, hogy nem ilyen "NAS"-ra gondolt amikor megvette. :N

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#30473) ugyes válasza MaCS_70 (#30470) üzenetére


ugyes
aktív tag

Korábban is tudott, de a 25-ben sokat javítottak rajta.
Docker-compose-t tudok küldeni. :)

(#30474) MaCS_70 válasza ugyes (#30473) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm, erről fogalmam sem volt!

Mi az a Docker-Compose?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30475) ugyes válasza MaCS_70 (#30474) üzenetére


ugyes
aktív tag

Privátban ment a válasz.

(#30476) -mugen- válasza Alex91 (#30374) üzenetére


-mugen-
tag

Ez a kombó mindent is lejátszik?
Kiváltja teljesen a laptoptopot?(felirat kezelés stb)

"nankurunaisa"

(#30477) Alex91 válasza -mugen- (#30476) üzenetére


Alex91
félisten

Ki. (Mondjuk azt, hogy 99%-ban :D )

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#30478) -mugen- válasza Alex91 (#30477) üzenetére


-mugen-
tag

Az az 1% mi lehet?(jellemzően mindig a kivétel ami borsot tör az ember orra alá :DD )

Mondjuk egy 60ezres NAS+Apple tv majdnem annyi mint az itt ajánlgatott 253D

[ Szerkesztve ]

"nankurunaisa"

(#30479) Golota válasza -mugen- (#30478) üzenetére


Golota
aktív tag

"Mondjuk egy 60ezres NAS+Apple tv majdnem annyi mint az itt ajánlgatott 253D"

Ez attól függ, mit szeretnél a NAS-tól. Ha kizárólag a médialejátszás érdekel, akkor igaz lehet (bár egy Apple TV ára 70K körül van). Viszont ez esetben én simán egy külső HDD-ben gondolkodnék. Minden más esetben az Apple Tv nem tudja pótolni egy drágább NAS képességeit, pl virtualizáció.

(#30480) -mugen- válasza Golota (#30479) üzenetére


-mugen-
tag

Mondanál olyan helyzeteket,amikben szükség van a virtualizációra,csak hogy ertsem a dolgot. :DD
Hátha megjön a kedvem :D

"nankurunaisa"

(#30481) Alex91 válasza Golota (#30479) üzenetére


Alex91
félisten

Apple TV az ugye nem NAS…

Ha valaki nem akar szenvedni a dlna-val az okos TV-n, amit par even belul otthagynak a gyartok, streaming szolgaltatok, akkor annak egy jo megoldas lehet, egy olcsobb NAS+Apple TV kombo…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#30482) 4Grider válasza Alex91 (#30481) üzenetére


4Grider
nagyúr

Legalább egy évtizede használok dlna-t, és nem értem a "szenvedés"-t. Miért kellene vele szenvedni. Kiválasztom forrásként, bemegyek a mappáimba és használom tv-n a NAS médiatartalmait. Otthagyják? Nem találok okostv-t dlna támogatás nélkül. Hány évet kell várjak, hogy kikerüljön belőlük? :F
@-mugen-
Millió dologra használható egy NAS. Csinálhatsz rajta otthoni vpn kiszolgálót. Távolról és biztonságosan hozzáférhetsz a fájljaidhoz, használhatod a nas-t a telefonjaid médiatartalmainak felhőjeként, stb...

(#30483) Alex91 válasza 4Grider (#30482) üzenetére


Alex91
félisten

Menj be par TV-s topicba, ott azert van panasz mondjuk felirat kezelesre…

Nem a dlna tamogatasra gondoltam, hanem, hogy a TV-t sokszor par ev utan nem tamogatjak a gyartok, streaming szolgaltatok.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#30484) Golota válasza -mugen- (#30480) üzenetére


Golota
aktív tag

Nézz meg róla egy videót, de ha kérdezed, akkor neked speciel valszeg nincs rá szükséged.

Sokan kihasználják az erősebb NAS adottságait, mondjuk redundancia miatt, vagy kell a gyorsabb hálózati kapcsolat, a privát felhő, a fotózás workflow támogatás, vagy mondjuk SQL szervert futtat rajta.

Amit te javasolsz, az kizárólag media szerverként, pontosabban háttértárolóként tekint a NAS-ra. Ezért kell neked elé az Apple TV, de ehhez lényegében felesleges a NAS, elég a külső HDD. Viszont nem mindenki filmet néz NAS-ról.

(#30485) Golota válasza Alex91 (#30481) üzenetére


Golota
aktív tag

Annak igen, de valszeg annak meg tök felesleges egy NAS- Mehet egy küldő HDD az Apple TV-re vagy a routerre és akkor olcsóbban is megússza.

(#30486) Alex91 válasza Golota (#30485) üzenetére


Alex91
félisten

Az Apple TV-re te nem dugsz kulso hdd-t… A routeres megoldas mehet, de imho az se tokeletes megoldas.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#30487) -mugen-


-mugen-
tag

Lehet,hogy csak nem tudok róla, hogy szükségem van rá,megadnám az esélyét, hogy új megoldásokat ismerjek meg.

Egyébként az alap koncepció az volt, hogy NAS-sal torrentezek és játszom le a tv-re a tartalmat és így nem kell a tv-re a laptopot rádugdosni.
A laptoppal csak a feliratozást csinálnám meg, ha szükséges, illetve ha letöltök valamit akkor az egyből a NAS-ra megy.

"nankurunaisa"

(#30488) Alex91 válasza -mugen- (#30487) üzenetére


Alex91
félisten

Azt mi a gond a felirattal a TV-n…?

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#30489) -mugen- válasza Alex91 (#30488) üzenetére


-mugen-
tag

Ha csak azzal lenne :DD van hogy a videó/hang formátum nem jó...
Felirat:
1.meg sem jelenik
2. bizonyos soroknál számsort jelenít meg..nyilván ott ahol a legfontosabb lenne a szöveg

[ Szerkesztve ]

"nankurunaisa"

(#30490) Borisz76 válasza -mugen- (#30487) üzenetére


Borisz76
veterán

Egyébként az alap koncepció az volt, hogy NAS-sal torrentezek
Ez megoldható bármelyik tipussal.

és játszom le a tv-re a tartalmat
és lejátsza a filmet a tv szoftvere....a jobb megfogalmazás.
És itt van a kutya elásva.

A NAS "csak" kiszolgálja , stream-eli az adatokat a lejátszó felé.
Ha jó a lejátszó, akkor lesz kép,hang,felirat.
De a lejátszó nem csak a TV belső szoftvere lehet ( DLNA ) hanem egy külső eszköz is ! Lehet PC , HTPC , média player , pici box stb...
Esetleg a TV-re telepített másik lejátszó szoftver.

Tehát a lejátszón múlik a dolog.

Másik lehetőség, hogy alaposan utána jársz annak, hogy a TV-d milyen kép-, hang- , felirat- formátumokat támogat és olyat töltesz le !!!

Amúgy pedig a NAS-al tetöltött filmeket a laptoppal lejátszod ami - gondolom - HDMI-vel csatlakozik a TV-re.

Nálam a NAS végzi a letöltést.
A hálózaton 3 db PC is van......mindre van TV kötve.
Mindenki azt néz , amit éppen akar.
Hiába van DLNA-s elérés és lehetőség PC nélkül filmet nézni.....nem szeretem. Már megszoktam, hogy Total Commander-el a felcsatolt mappában megkeresem a kívánt filmet , sorozatot és mehet a lejátszás amire az MPC-BE progit használom.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#30491) Hunzealand


Hunzealand
friss újonc

Sziasztok!

Egy kis segitséget szeretnék kérni tőletek. Több ismerősöm jó tapasztalata alapján gondolkozom azon, hogy beruházzak egy NASba. A fő motiváció az eddig statikus, wincsesztereken tárolt adatmentéssel szemben az alábbiak lennének:
- A család összes tagjának van felhője, de engem leszámitva mindenki küzd felhős tárhely problémákkal.
- A felhős minőséget alapvetően szeretem de azt gondolom egy jó NAS megoldással ki tudnám váltani a mostani előfizetéseket igy azon kivul hogy lenne egy új "játékszerem" még pénzt is tudnék spóroli vele
- Sok olyan családi archiv felvétel van ami jelenleg egyetlen helyen van archiválva igy egy RAID-elt tárolással és a jelenlegi külsős vinyómmal nagyobb biztonságban lennének a régi felvételek
.
A szoftvertámogatottság miatt mindképpen Synology márkában gondolkozom, méghozzá az alábbi kombóban:
DiskStation® DS218
Western Digital WD Red 3.5 4TB 5400rpm 256MB SATA3
Western Digital WD Red 3.5 2TB 5400rpm 256MB SATA3
Viszont lenne pár kérdésem aminél kiváncsi lennék a tapasztalataitokra:
- Több eszköznél is ott szerepel a wifi támogatás melletti, hogy nem nem támogatja. Ez azt is jelenti, hogy emiatt mindenképpen a router mellé kellene beállitanom, hogy tudjak internetelérés biztositani hozzá. Viszont ebből jön a kérdés, hogy mennyire hangos működés közben a NAS és a két vinyó. A router jelenleg egy hálószobában van ezért számit, hogy éjszaka mennyire csendes a szerkezet, zavarja-e az alvást vagy sem.
-Ez lehet egy laikus kérdés lesz, de ha mulitmédáis központként hasznánlnám akkor tudod közvetlen egy másik helyen lévő (Sony Bravia) okostévére 4ks minőségű filmet küldeni vagy ehhez a funkcióhoz, rá kellene kötnöm hdmivel egy gépet a tévére hogy igy tudjuk megnézni a felmentett tartalmakat.
- Ahogy fentebb is irtam egy nagyobb és egy kisebb vinyot szeretnék beletenni, és a nagyobbat particionálnám úgy hogy a családi fényképek, videók lennének az a particio amit aztán raidelnék a kettes számú kisebb merevlemezzel. NAS wincseszereket ugyanúgy lehet particionálni? Ha igen akkor tudok egy specifikus particiot RAIDelni?

Köszi a segitséget előre is.
Péter

(#30492) Borisz76 válasza Hunzealand (#30491) üzenetére


Borisz76
veterán

Olvasgass kicsit.

1.
NAS-t vezetékkel kötünk hálózatra.
Közvetlenül ( 0 - 100 méter utp kábel ) a router-re vagy switch-re.
Legalább CAT5e kábel kell de lehet CAT6 is.

2.
Nem hangos a NAS.....
Kell egy spájz , kamra ahol áram és UTP kábel van.

3.
4K , film , média lejátszása NEM A NAS-on múlik hanem a lejátszón !

4.
A NAS-ba rakott lemezeket majd a NAS szépen particiózza magának.
Ezzel nem kell foglalkoznod.

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#30493) ugyes válasza Hunzealand (#30491) üzenetére


ugyes
aktív tag

A wifit nem tud azt jelenti, hogy nincs benne wifi modem. Vannak típusok, amelyekben USB-s wifi egységet szerelhetsz és akkor wifin keresztül eléred. Ahogy Borisz76 is írta, azért NAS-t inkább kábellel érdemes betenni a helyi hálózatba.

(#30494) -mugen- válasza Borisz76 (#30490) üzenetére


-mugen-
tag

"és lejátsza a filmet a tv szoftvere....a jobb megfogalmazás.
És itt van a kutya elásva."
-Így kéne legyen,de a mostani TV nem teszi és ha másikat is veszek az sem biztos...

"A NAS "csak" kiszolgálja..."
-Mindenképp az a cél, hogy amit választok az boldoguljon a lejátszással, a TV-n ne múljon.

Leírom,hogy mi van a fejemben, mert lehet ott a hiba:
Nem akarok a forrasztott SSD-s géppel torrentezni és a másik laptopot csak azért bekapcsolni, hogy torrentezzek(és ugye a nassal jobb is :visszatöltés, fogyasztás ).

A TV:van amit lejátszik amit nem azt gépről kell és itt szeretném a laptopos rádugdosos dolgot kiváltani.
(HDMI-n gondoltam a tartalom továbbítást,de ha mindent teljesít egy olcsó eszköze nincs. HDMI akkor lehet az is megteszi)

Amit még számításba vettem:
-bárhonnan hozzáférnék a tartalmakhoz
-amikor szükséges tudok biztonsági mentést végezni bármilyen eszközről bárhonnan
(ezt egy külső HDD-re tenném).

A NAS merevlemezein kb soha nem lenne olyan amit tartósan tárolni szeretnék

"nankurunaisa"

(#30495) AiRLAC válasza Hunzealand (#30491) üzenetére


AiRLAC
addikt

Synology jó választás. Ha kétlemezesben tükrözöd a két lemezet akkor nem lesz a fennmaradó hely használható, inkább válassz két egyforma lemezt vagy ne tükrözz.

Médialejátszásra pedig médialejátszót vegyél, pl. Amlogic chippes CoreELEC-el, és/vagy Amazon FireTV Stick család. Ez utóbbi jobb lesz streaming-re is (Netflix, Disney+, Prime Video stb).

Számítógép mentése pedig tökéletes az Active Backup for Business csomaggal (csak + sorozatú Synology-hoz, ott viszont ingyen használható). Windows/Linux/Mac mentése és visszatöltése hálózaton keresztül, illetve fájlok visszatöltése is megy. Én nagyobb SSD-re is ezzel költözök mindig.

[ Szerkesztve ]

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#30496) Borisz76 válasza -mugen- (#30494) üzenetére


Borisz76
veterán

Leírom,hogy mi van a fejemben, mert lehet ott a hiba:
Nem akarok a forrasztott SSD-s géppel torrentezni és a másik laptopot csak azért bekapcsolni, hogy torrentezzek(és ugye a nassal jobb is :visszatöltés, fogyasztás ).

Nem kell a laptoppal torrentezni...már írtam.
A NAS-on fut a torrent kliens.
PC-ről , telefonról lehet irányítani , torrentet hozzáadni stb...

A TV:van amit lejátszik amit nem azt gépről kell és itt szeretném a laptopos rádugdosos dolgot kiváltani.

Már írtam : NAS adatokkal kiszolgálja a lejátszót.
A lejátszó lehet :
- TV gyári alkalmazása. ( DLNA )
- TV-re telepített másik lejátszó. ( DLNA )
- PC
- HTPC
- Külső akármilyen BOX

(HDMI-n gondoltam a tartalom továbbítást,de ha mindent teljesít egy olcsó eszköze nincs. HDMI akkor lehet az is megteszi)
Oké...a HDMI-n megy a tartalom de miből is ?
Hát a lejátszóból ami lehet : .....előző rész megint csak TV nélkül:

- PC
- HTPC
- Külső akármilyen BOX

El kell döntened, hogy mit is akarsz:
Ha TV-t használni mint lejátszó , akkor készülj arra, hogy nem mindent fog lejátszani ....olyat kell letölteni amit "megeszik" a szoftver.

TV-re telepíthetsz még KODI-t , PLEX-et...ha támogatott.
Ezek is lejátszó programok....némi extrával. ( borítók , leírások stb... )

Amit még számításba vettem:
-bárhonnan hozzáférnék a tartalmakhoz
Ez szinte alap szolgáltatás minden NAS-nál.

-amikor szükséges tudok biztonsági mentést végezni bármilyen eszközről bárhonnan.(ezt egy külső HDD-re tenném).
Ezt is meg lehet oldani , akár időzitetten is.
Nálam pl a telefon képei , videói kerülnek fel azonnal a NAS-ra.

A NAS merevlemezein kb soha nem lenne olyan amit tartósan tárolni szeretnék.
Érdemes a NAS-on tárolni a fontosabb adatokat ( RAID vagy SHR köteten , hogy lemez hiba esetén se vesszenek el az adatok )
Ugyanakkor kell / érdemes egy külső usb-s lemezre is menteni.
Ezt azért javaslom mert a NAS-ban tönkre mehet a lemez....arra ott a RAID mint "biztonság"....DE maga a NAS is tönkre mehet ( alaplap, cpu , táp stb...) tehát emiatt kell / érdemes más külső egységre is menteni.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#30497) -mugen- válasza Borisz76 (#30496) üzenetére


-mugen-
tag

Azt értettem, hogy a NAS adatot küld(és valami le kéne játssza),én arra lennék kiváncsi a NAS tud-e lejátszó is lenni.
HDMI-n menne a NAS-ról arra gondoltam.

PC,HTPC az kilőve akkor ott a laptop.
Lejátszó meg ami normális (amennyire én tudom)az meg elég magas áron van.
TV-t mint lejátszó azt is szeretném kizárni.

Tudom,hogy a tartalom megosztás alap, csak mint szempont említettem(vásárlást motiváló tényező)

Adattárolás:
Ha akarnék fontos adatot tárolni rajta akkor vennék egy fullosat legalább 4 fiókkal és akkor van miről beszélni és ugye mellé nyilván a külső mentés, ha már csinálom legyen értelme...
Szeretek biztosra menni
DE nem fogok ...persze lehet idővel igen...akkor viszont veszek másikat :D

"nankurunaisa"

(#30498) AiRLAC válasza -mugen- (#30497) üzenetére


AiRLAC
addikt

Van QNAP vagy Asustor NAS amin van HDMI meg tud lejátszó is lenni, nem az igaziak.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#30499) -mugen- válasza AiRLAC (#30498) üzenetére


-mugen-
tag

Nem az igazi az miben nyilvánul meg?
(gondolom a nem hdmi-s re is igaz h nem az igazi)

"nankurunaisa"

(#30500) Borisz76 válasza -mugen- (#30499) üzenetére


Borisz76
veterán

Van olyan tipus , amin van HDMI kimenet....
Igen erre gondolt.

Egy NAS amiben HDD ketyeg, venti hűti...stb.
Tehát ....nem hangos de....zajjal jár.
Ezt akarod a TV mellé, alá tenni, hogy HDMI-vel rákösd a TV-re.

Ez a koncepció kb mint az " öszvér ".

Nem volt még ilyen modellem....lehet akár halk is.
De mint már oly sokszor emlegettem....az a bizonyos szoftver ami az adatokból képet , hangot , feliratot csinál.

Egy NAS-nál elég sok és fontos program, szoftver fut , és nem a lejátszó program stabilitása , naprakész-sége a legfontosabb...

De majd valaki akinek van HDMI-s NAS a birtokában esetleg hoz ellenpéldát, hogy milyen jó is valójában ?!

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.