Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2903) birno


birno
addikt

Sziasztok,

1 honapja volt PRK mutetem a sasszemklinikan, most mar ideje, hogy leirjam a tapasztalatokat. :)
Eloszor is az eddigi eredmenyek:

+------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+
| Szem | Shp | Cyl | Nyers visus | Szemuveggel | 1. nap | 1. het | 2. het | 1. ho |
+------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+
| Jobb | -1,50 | -2,25 | 0,20 | 0,65 | 0,60 | 0,55 | 0,95 | 1,20 |
+------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+
| Bal | -2,75 | -4,25 | 0,10 | 0,65 | 0,40 | 1,00 | 0,95 | 1,20 |
+------+-------+-------+-------------+-------------+--------+--------+--------+-------+

A mutet maga semmi extra, elotte kap az ember 4-5 fele szemcseppet, koztuk erzestelenitot is, szoval azon kivul, hogy valami enyhen hozzaer a szemhez, kb. mintha csukot szemmel megdorzsolned, nem erezni semmit.
Mikor a lezer dolgozik akkor van egy kicsit kellemetlenebb szag, kb. mint diszno porkolesnel, de engem mondjuk ez sem zavart, azon kivul, hogy eszembe jutott rola milyen jo pecsenyet lehet enni diszno vagason. :D
Delutan 4 fele volt a mutetem, aznap mar sok minden nem tortent miutan hazaertem, nem igazan fajt.

A 3 napban amig bent volt a vedo lencse, nekem nem volt kulonosebb gondom vele, neha ereztem, hogy kicsit szaraz, de sokat ittam es az segitett, mukonnyet talan ketszer ha hasznaltam a 3 nap alatt.
Miutan kiszedik kb. olyan, mintha fognanak egy marek homokot es szemedbe dobnak, minden egyes kis mozdulatra erezni a "homokszemeket". Kellemetlen, de nem veszesen.
4. napra ez javult es kb. 5. napra mult el.
Az elso heten sok mindent nem csinaltam, leginkabb zene hallgatas/podcast/sorozat hallgatas(Rem rendes csalad, kep nelkul is utos :D ), kis filmezes, mert azt mondtak azt lehet, de sokat nem ertem vele, mert elso napot leszamitva eleg homalyos volt minden.

6.-7. nap kornyeken mar kezdtem tabletezni, minimum fenyerovel, szemkimelo funkcio bekapcsolva, eleg jol birta, gepezni meg nem akartam.
Masodik heten mar eleg jol birta a gepezest is, nem faradt annyira, filmezni is tudtam, sokszor meg elegge behomalyosodott, de erezheto volt a javulas.

Amint a tablazatbol is lathatjatok az elso heten kicsit meglepoek lettek az eredmenyek, ugyanis a jobb szememmel rosszabbul lattam mint elotte, plusz mindig a jobb szem belso felet ereztem homalyosabbnak, olyan erzes volt mintha valami hamreteg vagy fatyol lenne meg ott elotte, ami ront rajta, de szinte fizikailag is ereztem.
A dokino meg volt lepodve rajta, vizsgalgatott csomo ideig, adott pupilla tagitot, amit pedig ilyenkor mar nem szoktak, megnezte a szemfeneket, mindent, de minden jo volt, semmivel nem tudta magyarazni a dolgot.
Azt mondta menjek el szemeszetre, vizsgaltassam alaposabban ki, hogy mi lehet, mert ok ilyen szinten mar nem tudnak belemenni.
Viszont mielott kiadta a leletet bevitt egy masik, idosebb dokihoz(aki engem vizsgalt 30-35 lehetett max), akinek kikerte a velemenyet, O is megvizsgalt es mondta, hogy valoban nem tudja O sem, hogy mitol lehet, de O viszont mar maskor is talalkozott ilyen furcsasaggal es szerinte meg varjunk egy hetet vele, mert rendbe szokott jonni.
Ezert aztan nekem 2. heten is volt egy kontrollom, ahol mar ugyanolyan volt a jobb is mint a bal, igazabol mar az elozo vizsgalat utani napon kezdtem erezni, hogy sokkal jobb, akkor kellett elkezdeni a Flucont, szerintem az segitett.

Azota folyamatosan erzem, hogy javulgat, kezd tisztulni, egyre tobbszor latok elesen, kevesebbet kell fokuszalni, de azert meg nem az igazi.
Majd idovel gondolom folyamatosan eles lesz, meg ha nem is olyan visussal mint most, igazabol felolem raer, mar most is jobban latok mint szemuvegben. :)
En ugy gondolom ha az ember PRK-t csinaltat, par dologra kell nagyon odafigyelni:

1. Tudd, hogy mire vallalkozol, legyel tisztaban a mutettel, a gyogyulasi idovel, a szorassal ami a PRK-ra jellemzo. Ehhez erdemes minel tobb beszamolot elolvasni innen a forumrol is, de kulfoldi blogokrol is, barhonnan igazabol. Minel tobbet olvasol, annal kevesbe leszel meglepve, mivel latni fogod, hogy iszonyat valtozatos a gyogyulas folyamata es ideje.
Ezert nem is tudok egyeterteni a kollegaval aki fentebb azt irja, hogy tobb panasz van a sima meg a No touch PRK-val, nekem nem is remlik, hogy ilyeneket irtak volna akar itt akar mashol.
Az nem panasz, hogy 1-2-3 honap utan, meg nem tokeletes a latas, mivel a PRK gyogyulasi, veglegesre valo beallasi ideje 6 honap, 1 ev, ha utana is azt mondja valaki, hogy neki gondja van, akkor ok, de a korai panikolasokat ne vegyuk ide.
En is panikolhattam volna elso heten, hogy te jo eg mi van a jobb, amugy vezer, szememmel, de nem tettem, mert tudtam, hogy itt lehetnek ilyen erdekessegek. Mikor dumalt a ket doki, az idosebb egyszer csak felem fordul, meredten ram nez, aszondja, "Izgulos fajta?", hat mondom nem jellemzo, "Akkor hagyjuk a szemeszetet egyelore" es ennyi. :D
Tudom, hogy mindenki felti a latasat, en is, de ha kb. egy ora vizsgalodas utan se latnak semmi problemat, akkor kar ragorcsolni szerintem.

2. Nagyon, de nagyon gondold at, hogy mit fogsz csinalni az elso heten, amikor kb. semmit nem csinalhatsz. :)
Amint irtam, nekem nem volt semmi ilyen "fal lekaparos" elmenyem mint amirol tobben is irtak, minden csak kisse kellemetlen volt, de siman elviselheto, ha van mivel elterelni a figyelmed.
En attol szenvedtem leginkabb, hogy 4-5. nap kornyeken mar nem nagyon tudtam mit csinalni, kezdtem raunni mindenre, de ha valakinek sikerul ertelmesen lefoglalnia magat vegig, akkor szerintem semmi gond nem lesz.

3. Ez gondolom nem csak PRK specifikus, de nem veletlen mondjak, hogy sokat igyon az ember, akinek alapbol nem megy, az szerintem eloszor szoktassa ra magat vagy valoszinuleg jobban fog szenvedni mint pl. en.
En betegseg miatt amugy is sokat iszom, 4-6 liter egy nap.
Tudom, letezik vizmergezes, de nekem meg soha nem volt ezzel gondom, sot, anno vakbelmutet utan amikor hetekig alig lehetett enni/inni, sokkal rosszabbul voltam, mint amikor elkezdtem vissza szokni ra, hogy sokat igyak.
No, de a lenyeg, hogy az elso 3 nap a 4-6 helyett, lement 8 liter es nem eroltettem, egyszeruen sokkal jobban kivantam a vizet mint korabban, ha ereztem, hogy kezd szaradni a szemem, ittam es jobb is lett. Ejszakara is hiaba ittam meg 3-5 dl-t, amitol maskor egesz ejszaka jarkalnek a wc-re, meg reggel is alig kellett elmenni. A masodik het fele amugy ez normalizalodott es visszaallt a rendes kerekvagasba, mind a nappali mind az ejszakai vizfogyasztasom.
Szerintem ez is nagyban hozzajarult ahhoz, hogy nem volt kulonosebb gondom.

Egyeb jo tanacs, hogy surubben latogatott es fenyt igenylo helyekben(konyha, furdo stb), erdemes lecserelni az izzokat valami gyengebben vilagito, meleg fenyure, nalam ez elmaradt es elso heten eleg zavaroak voltak az eros mesterseges fenyek is.
Ja es 2 het pihenot valahogy oldja meg aki PRK-t akar, mert egy het utan meg szivas lehet, foleg monitor elott, napi 8 oraba, ahogy ezt masok korabban le is irtak. Nekem 2 het utan mar gond nelkul ment a napi 8 oras monitoros munka.

Ami a surun emlegetett, 120/160%-os latast illeti, szerintem elegge marketing duma. :)
Utolso kontrollon 120%-os volt a latasom, ami ugye az jelenteti, hogy ha ulok egy helyben, fokuszalok 3-5 masodpercig, akkor epphogy el tudom olvasni a 1,25-os sort a 3. oszlopig.
Ez szep es jo, de az eletben nem all meg az ember minden lepes/fejmozdulat utan es fokuszalgat masodpercekig.
Persze, ez sokszor hasznos lehet, de szamomra a "valos/hasznos" visus az, amivel azonnal latok nagyjabol tisztan, ami inkabb 0.8-1.0 max.
Szoval szepen hangzanak ezek, de attol fuggoen, hogy ki mennyire elesen lat a 0.8, 1.0, 1.2-es visus-al, eleg becsapos lehet.

[ Módosította: radi8tor ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.