Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1151) Jim Tonic válasza gg72 (#1150) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Mekkora HDD-t igényel a WHS?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1152) gg72 válasza Jim Tonic (#1151) üzenetére


gg72
veterán

Most egy 320GB-os HDD-n van, de csak 13.7 GB-ot foglal el rajta a rendszer...

(#1153) zsolt501 válasza Jim Tonic (#1151) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Pontosan minimum 160GB-os HDD kell neki, ez alatt nem indúl a telepítés. FONTOS: semmi ne legyen a HDD-n, mert ő formázza, te nem tudsz bele nyúlni a formázásba!

[ Szerkesztve ]

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#1154) csballago válasza nvyktor (#1149) üzenetére


csballago
csendes tag

köszi az infót. Akkor ezzel nem lennék kisegítve. Picit gyanús is volt az ára végett. :(
Utána járok a HW-es raid dolgoknak, bár ha lenne konkrét javaslat, szívesen fogadnám. :)

(#1155) Jim Tonic válasza zsolt501 (#1153) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Minek akkora? Van egy 60-asom, nem is elég?

Most olvasgatok utána. Tényleg visszalépés a 2011 a 2008-hoz képest? Pl. hiányzik a Drive-pool. Nézegettem a 2011-et, jó az ára.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1156) worxland válasza gg72 (#1150) üzenetére


worxland
addikt

Attól függ, mire akarod használni. Alap esetben semmilyet.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#1157) zsolt501 válasza csballago (#1154) üzenetére


zsolt501
nagyúr

A HW-s RAID kártyákkal vigyázni kell, mert sok Linux alatt nem működik rendesen vagy csak szoft RAID működik vele, szóval ha linux alatt akarod használni és minden képpen HW raid kell akkor nagyon meg kell választani a típust.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#1158) zsolt501 válasza Jim Tonic (#1155) üzenetére


zsolt501
nagyúr

A 160GB-os HDD-t szét osztja, csinál magának egy 60GB-os partíciót a többit meg megosztja és oda dolgozik, de a telepítések a 60-as partícióra mennek.

Hogy a 2011 visszalépés e ezt döntse el mindenki maga. A Drive -Pool nem hiányzik belőle.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#1159) gg72 válasza zsolt501 (#1153) üzenetére


gg72
veterán

Tehát egy MS Server 2008 R2-t nem lehet feltenni egy 40 vagy 60GB-os SSD-re?

(#1160) ZCoyote válasza gg72 (#1159) üzenetére


ZCoyote
őstag

Dehogynem.
A Windows Home Servernek kell min. 160 GB.

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#1161) Jim Tonic válasza ZCoyote (#1160) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Jó, most már világosítsatok fel. Mert van egy 60GB-os felesleges vinyóm. Gondoltam, veszek e WHS2011-et mellé. Ha már vinyót is kell vennem, nem lesz olyan vicces.

szerk.: ahh, értem.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1162) zsolt501 válasza gg72 (#1159) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Megválaszolták helyettem :)

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#1163) csballago válasza zsolt501 (#1157) üzenetére


csballago
csendes tag

Alapvetően még nem d9ntöttem el 100% milyen OS lesz, de nagyon barátkozom az OMV-el. Legfőképpen NAS funkcióra + torrentre lenne, de mellette szeretném kiaknázni a további lehetőségeket is. Szívesen kialakítanék valami web gallery megoldást a rajta tárolt képeknek, ami távolról is megnézhető lenne kis méretben,stb. (Ne csak FTP-vel lehessen leszedni a fájlokat.)
Tehát alapvetően linux lenne. Nem értem miért nem lehetett még bele passzírozni egy radi5-t a microserverbe. :(
Mit tudnál javasolni merre kezdjem a keresgélést? Gondolom a HP P410 raid-je jó megoldás lehet, bár iszonyatos ára van. Ennyit nem ér az egész. :((

(#1164) zsolt501 válasza Jim Tonic (#1161) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Bele lehet rendszer lemeznek tenni akár 3TB-ost is, de abból ő a rendszer számára 60GB-ot levesz a többit egybe formázza. Szóval minimum a WHS 2011 minimum 160GB-ot kér de lehet több is.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#1165) gg72 válasza ZCoyote (#1160) üzenetére


gg72
veterán

Kösz, zsolt501-nek is! :)

Akkor most visszakanyarodnék az eredeti kérdésemhez, hogy milyen SSD-t ajánlotok hozzá? Pl:.
OZC Agility 3 60GB
Intel 320 Series 40GB

(#1166) zsolt501 válasza csballago (#1163) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Ebben így nem tudok neked teljes körű segítséget adni, de az tény, hogy a HW-s Raid nagyon sokszor problémás linux alatt, pl lassú vagy elveszti a tömböt de olvastam már olyat is hogy adat vesztés lett a vége linuxos HW raid mellet. Szoft Raid viszont probléma mentes szokott lenni.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#1167) zsolt501 válasza gg72 (#1165) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Szerintem mind a 2 jó hozzá, talán az OZC gyorsabb.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#1168) gg72 válasza zsolt501 (#1167) üzenetére


gg72
veterán

OK, kösz, feltettem a kérdést az SSD topicban is.

(#1169) csballago válasza zsolt501 (#1166) üzenetére


csballago
csendes tag

Értem. Jó volna sejteni hogy vajon mennyi erőforrást fogyasztana a soft raid. Alapvetően arra gondoltam, hogy beteszek egy rendszer winyót/pendrive-ot és 4db 3T-ás WD winyót raid5-be hogy a nettó tárhelyem megmaradjon 9T-nak. Ezen azért már el lehet férni egy jó ideig. :))

Egy kérdés a raid5-elkapcsoaltosan. Ha már van egy 3T-s winyüm amin adatok vannak. Akkor azt be tudom vonni a raid5-be úgy hogy az adatok ne tűnjenek el rajta, vagy a raid5 kialakításakor mindenképpen formáz/re-allocal valamit a rendszer?

Amúgy melyik lehet jobb választás: OMV vagy FreeNas? Mindkettővel szemezgetek.

(#1170) zsolt501 válasza csballago (#1169) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Csak üres HDD-vel kezd a RAID tömb létrehozást, mert adat vesztés lesz a vége.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#1171) Jim Tonic válasza csballago (#1163) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nem nagyon értem ezt a RAID5 kérdést. Minek?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1172) ZCoyote válasza csballago (#1169) üzenetére


ZCoyote
őstag

Nem, le kell menteni az adatokat mielőtt raid 5öt csinálsz belőle.

megelőztek.

Jim Tonic: Biztosít némi hibatűrést.

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#1173) nvyktor válasza zsolt501 (#1166) üzenetére


nvyktor
aktív tag

És a soft raid hogyan működőképes?

Két microserveren is próbáltam, de nem találtam olyan rendszert, ami hajlandó lett volna települni rá...

- vmware esxi gyárilag hw raid-et kér, nem látta a soft raidet
- hyper-v server szimplán nem látott semmit
- server 2008 nem látott semmit
- win7 kiakadt telepítés közben
- debian, ubuntu a soft raidbe rendezett lemezeket különálló lemeznek látta

De lehet persze, hogy én rontottam el valamit, bár konfigoltam már néhány raid tömböt, ráadásul a raid bios egységsugarú usereknek lett kitalálva, nagyon nem lehet elszúrni...

Védd a fákat! Egyél hódot...

(#1174) csballago válasza zsolt501 (#1170) üzenetére


csballago
csendes tag

Köszönöm a válaszokat.
Ez a soft-raid kialakítás engem is érdekelne.

(#1175) bugizozi válasza gg72 (#1165) üzenetére


bugizozi
őstag

Szia!

Nekem Kingston SVP200S3/60 SSD-m van a Win server 2008 R2-nek...Ténylegesen kb ~10 mp kell ahhoz hogy teljesen felálljon a rendszer ;)

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#1176) nvyktor válasza Jim Tonic (#1171) üzenetére


nvyktor
aktív tag

A tükrözéses raid esetében két lemezt használsz fel, és egy lemeznyi terület áll rendelkezésedre.

a raid5 ezzel szemben hibajavító kóddal, paritással, stb. (ne menjünk bele, ott a wiki) nagyobb terület használható.

Összehasonlítva:
4 db 1 TB HDD raid1-ben 1 TB
4 db 1 TB HDD raid01-ben 2 TB (raid0 + raid1)
4 db 1 TB HDD raid5-ben 3 TB

Ráadásul a hibajavítást is optimalizálja...

Védd a fákat! Egyél hódot...

(#1177) Jim Tonic válasza ZCoyote (#1172) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Tisztában vagyok vele, hogy mire való a RAID5. Azonban ha annyira fontosak az adatok, sokkal egyszerűbb, egyszerűbb, ha backuppal mented valami online tárhelyre. A RAID5 igazán akkor érné meg, ha mellé szükség van a nagy sebességre is, amiről NAS esetén nem beszélhetünk.
Ha pedig olyan adatokról beszélünk, akkor nem kell home server szinten gondolkodni, annál sokkal komolyabb eszköz ajánlott.

#1176: info mérnök vagyok, és nem a RAID5 érdekel, hanem hogy mi értelme ezen a szinten. :)

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1178) nvyktor válasza Jim Tonic (#1177) üzenetére


nvyktor
aktív tag

Akkor bocs. :R
Félreértettem...

Amúgy ezen a szinten is van értelme, ha az elérhető legnagyobb kapacitásra gondolsz.
Hiszen ez home ÉS small business szervernek lett tervezve...

Kisvállalkozásnak ideális bele a raid5, ha van, ami meghajtsa...

[ Szerkesztve ]

Védd a fákat! Egyél hódot...

(#1179) csballago


csballago
csendes tag

Nem igazán éri meg Raid5 kártyát venni, mert nagyon sok az ára. Szerintem maradok a natúr raid 1 esetleg raid 10 védelemnél. Kisebb hasznos tárterület, de mivel alaplapi szinten van kezelve, így biztosabb a dolog a különböző OS-ek esetében is.

RAID 1 és 10 esetén is adatvesztésem ugyanazon winyó raid tömbe való felhasználása esetén?

(#1180) Jim Tonic válasza nvyktor (#1178) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Lehető legnagyobb kapacitásnak elég ha nincs RIAD tömböd.
Egy normális hardveres RAID5 kártya 250€ körül indul. Ennél szerintem otthonra jóval okosabb egy jól beállított felhős backup.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1181) ZCoyote válasza Jim Tonic (#1180) üzenetére


ZCoyote
őstag

Ha van mondjuk 100 GB fontos adatom és egy gyér sávszélem akkor mit kezdjek a felhővel?

Romani ite domum.

(#1182) csballago válasza Jim Tonic (#1180) üzenetére


csballago
csendes tag

Igen persze, viszont napjaink adatvédelme azért kezd egyre fontosabbá válni. Értem én ezt a felhő terjedést, de azért az hogy ezért cserébe kiadom az adataimat 3. félnek, hogy ő tárolja valahol (persze állítása szerint biztonságos módon)......szóval nem véletlenül nem terjed olyan gyorsan..... (ez persze csak személyes vélemény)

(#1183) Jim Tonic válasza ZCoyote (#1181) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Akkor a MicroServer nem volt okos választás. Erre próbáltam utalni.
Vagy ott a RAID 0.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1184) ZCoyote válasza Jim Tonic (#1183) üzenetére


ZCoyote
őstag

Akkor mit kellett volna vennem? :U

Romani ite domum.

(#1185) Jim Tonic válasza ZCoyote (#1184) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ezen felesleges vitázni. Leszögezhetjük, hogy a HP nem egy RAID5 tömböket kezelő szervernek szánta a szerkezetet. Arra sokkal komolyabb megoldások vannak.
De, amint írtam is, ha csak 100GB-od van, olcsóbb dolog a tükrözés, mint a RAID5.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1186) ZCoyote válasza Jim Tonic (#1185) üzenetére


ZCoyote
őstag

Nem 100 GB adatom van hanem 100 GB igazán fontos adat. Azonban a kevésbé fontos adataimat is szeretem viszonylagos biztonságban tudni.
Ismerem a komolyabb megoldásokat.

Egyébként valóban felesleges vitázni.

Romani ite domum.

(#1187) radi8tor válasza Jim Tonic (#1185) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

NexentaStor tud kezelni natívan RAIDz-t.
Ez egy RAID5 szerű szorftveres RAID, csak sokkal jobb. Megfelelő hardverrel (ECC RAM) tökéletesen megbízható.

⭐ Stella

(#1188) Jim Tonic válasza radi8tor (#1187) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Csak megeszi a processzorodat a paritás adatok számításánál.

Más: Tudna valaki segíteni BIOS cserében? Találtam sok infót külföldi fórumokon, de akadt téglásított darab is. Nem dobna fel valaki egy how-to-t?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1189) radi8tor válasza Jim Tonic (#1188) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nagyon pesszimista vagy. :K
Utána olvastál a RAIDz-nek?

BIOS-ra és RAIDz-re is itt egy írás: [link]

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1190) krealon válasza Jim Tonic (#1188) üzenetére


krealon
veterán

"Csak megeszi a processzorodat a paritás adatok számításánál."

Hmmm.
4x 2TB RAID5 -ot 90MB/s tempoval tudtam irni gigabites halon. (FreeNAS 0.7)

A modern processzorokban a paritas szamitas gyakorlatilag I/O terhelest okoz.

Evekkel ezelott olvastam a BME-n keszult tesztet, amiben a HW es a SW Raid-ek sebesseget hasonlitottak ossze. Mar akkor nagyon keves HW eszkoz tudta megszorongatni a szoftveres RAID-et.

(#1191) Jim Tonic válasza krealon (#1190) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Amennyire én tudom, RAID5 esetén block inputnál akár gyorsabb is lehet a szoftveres megoldás, azonban outputnál nagyjából a fele teljesítményre képes a hardvereshez képest. A többi RAID megoldásnál, pl 10, hasonlóan elmarad a szoftveres.

A CPU használat általában függ az operációs rendszertől. Ha neked csak egy FreeNAS vagy valami hasonló rendszer van fent, talán meg sem érzed. Sok fórumon (Linuxosokon is) olvastam, hogy erősen terhelte a CPU-t. Erre mondjuk nincs konkrét tapasztalatom.

szerk.: performance

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1192) LordAndrew válasza Jim Tonic (#1180) üzenetére


LordAndrew
tag

Szia,
van valami bevált megoldásod az Online backupra? Én a CrashPlan-t próbáltam, de eszetlenül lassú volt (jelenleg kb 400 GB adat van, amit backupolnom kéne).

Előre is köszi a választ

(#1193) Jim Tonic válasza LordAndrew (#1192) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ekkora méretűt nem tudok. 2GB-ig ott a dropbox, de jó Skydrive is.
Ami nagy, csak nem tud automatikus szinkronizálást, az az ADrive (50GB, asszem).

A Crash Plant is ismerem, de azzal az a baj, mint sok más free szolgáltatóval. Azért lassú, mert azzal húznak a fizetős megoldásra...

Vállalati környezetben dolgozom, itthonra még én is most keresem a megfelelő megoldást. Ha Home Server lesz a vége, akkor Skydrive-nál maradok. Gyors, alapból 7GB, de régi felhasználóknak 25. Ez utóbbi nekem elég. Én csak a családi fotókat és a dokumentumokat tolom fel.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1194) csballago


csballago
csendes tag

Egy kicsit még böngészgettem raid-5 témában és az alábbi kártyát találtam esetleges megoldásnak, ami nem tűnik túl drágának. Itt szintén a hw vagy sw raid-ként dolgozik a kérdés illetve hogy a kártya egyáltalán beférne-e fizikailag a "dobozba".

(#1195) csballago válasza csballago (#1194) üzenetére


csballago
csendes tag

Hopppsss. :)
A link lemaradt:
http://www.ebay.de/itm/PROMISE-SUPERTRAK-EX8350-PCIE-4X-SATA2-300M-8-PORT-RAID-/400276488575?pt=US_Computer_Disk_Controllers_RAID_Cards&hash=item5d3256817f

(#1196) nvyktor válasza csballago (#1195) üzenetére


nvyktor
aktív tag

Leírás erről a kártyáról a szerver.hu-n:
[link]

Jó sok féle üzemmódot támogat, cserébe nem olcsó...

Viszont ténylegesen hardveres.
Ugyanakkor érdemes utánaolvasni vásárlás előtt, hogy milyen rendszerek támogatják (ahogy már előttem is írták)...

[ Szerkesztve ]

Védd a fákat! Egyél hódot...

(#1197) csballago válasza nvyktor (#1196) üzenetére


csballago
csendes tag

A leírtak nem rosszak, köszi a linket. Az ára is az ebay-es linken viszonylag még éppen az elfogadható kategóriába esik szerintem. Ott írnak windows és linux támogatottságról egyaránt. Vagy ez nem jelenti azt hogy minden linux alapokon menne?

(#1198) nvyktor válasza csballago (#1197) üzenetére


nvyktor
aktív tag

Nem szükségszerűen, bár nem vagyok egy linux-guru.

Ebben az árban van már brand Intel is:
árgép

Ez utóbbiakkal csak jó tapasztalatom van, eddig minden rendszer megismerte, amivel próbáltam (debian, ubuntu, WS 2003, WS 2008, FreeBSD, stb)

Védd a fákat! Egyél hódot...

(#1199) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Hali,

bár eddig nem nagyon nézegettem a BIOS-t, ma feltettem a hackelt változatot. Megmondaná valaki, mi az az NEC USB3.0 controller, amit be lehet állítani az onboard eszközök között?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1200) radi8tor válasza Jim Tonic (#1199) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Részemről passz. Én csak azt kapcsoltam át a BIOS-ban, amiatt felraktam (AHCI).

⭐ Stella

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.