Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1751) efem válasza Jim Tonic (#1750) üzenetére


efem
tag

szimpatikus, kosz, meg is vettem :) ( kerek £31-ert hazhozszallitva :DDD )

127.0.0.1 sweet 127.0.0.1

(#1752) zoltasan


zoltasan
csendes tag

Üdv!

Azt szeretném kérdezni, hogy eSata porton megy-e a TRIM támogatás ssd-hez? Mert ha nem muszáj, nem teszek fel másik biost (jótállás miatt, amilyen szerencsés vagyok :D)

(#1753) radi8tor válasza zoltasan (#1752) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Csak mókolt BIOS-al van TRIM a plusz két SATA porton.
Az a két port IDE módban üzemel a gyári BIOS-al, amivel nincs TRIM.

⭐ Stella

(#1754) Honkydoo válasza Jim Tonic (#1746) üzenetére


Honkydoo
őstag

Azt nem találtam meg, hogy ezek a serverek milyen raidet tudnak, deha mondjuk veszek egy N40L microservert, és egy Smart Array E200 Raid 8CH Sas 128MB Pcie kártyát, szerintem jobban járok árban és fogyasztásban is mintha az általad linkelt serverek bármelyikét venném.

Gyakorlatban persze nem tudom, hogy működne e ez a verzió..

Szerk.: vagy valami hasonló kártya félmagasban

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#1755) bencze válasza Honkydoo (#1754) üzenetére


bencze
senior tag

.nvm. ejsze kicsit elnéztem valamit, sas vezérlésről volt szó...

[ Szerkesztve ]

-= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

(#1756) bambano válasza bencze (#1755) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

van, aki eljut egy idő után oda, hogy unja, hogy a szoftveres raidet mindig Kenobi tábornok konfigurálja...

szerk: kiszerkesztetted a kérdést, amire válaszoltam...

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1757) bencze válasza bambano (#1756) üzenetére


bencze
senior tag

Bocs de utólag olvastam vissza és eredetileg nem is raidről volt szó hanem sas vezérlőről így nem releváns :) sajnálom a kavarodást, ezt most már nem bogzom ki :)

-= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

(#1758) #25954560 válasza Honkydoo (#1754) üzenetére


#25954560
törölt tag

neha korulmenyes lehet a madzagokat megszerezni hozza. ezen is 2db 4-es csati van.

(#1759) sellerbuyer válasza #25954560 (#1758) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Igen, én is hasonlót akartam neki írni. Nem is annyira körülményes, mint inkább bazidrága.

Érdemesebb már rögtön kábellel együtt kínáltat venni.

Amellett az oprendszerre is oda kell figyelni, főként ha mondjuk Win 7-el akarod használni, van-e hozzá driver?

(#1760) Jim Tonic válasza Honkydoo (#1754) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ez nem low-profile, ergo felesleges példaként felhozni. Te százezer forintos kártyáról beszéltél. Ez eredeti árán sem került annyiba. :)

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1761) Fex válasza Honkydoo (#1754) üzenetére


Fex
tag

Ezt a linkelt kártyát nem fogod tudni beletenni a szerverbe, mert egyszerűen nem fog beleférni, olyan nagy.

"...Az emberi tényezőt minden rendszer működtetésébe bele kellene tervezni, mint egy olyan random hibagenerátort, ami mindenképpen működésbe lép, csak nem tudjuk, mikor, hogyan, miért és milyen kaotikus belső logika alapján...."

(#1762) radi8tor válasza Fex (#1761) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Le kell kapni az ajtaját. Problem solved. :DDD

⭐ Stella

(#1763) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Low profile:
[link]

Kábelekkel is:
[link]

[link]

[ Szerkesztve ]

(#1764) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Én a kártyát általánosságban értettem, nem a SAS vezérlős szálra válaszoltam.

Mindenki:
Olyasmi kártyára gondoltam, mint amit sellerbuyer linkelt, csak drágábban, 100k körül.
Nem vagyok, rendszergazda (csak papíron), ezért elnézést, ha összekevertem valamit.

Szóval, csak azokhoz szólt a költői kérdésem, akik egy ~30k-s serverbe, nem tesznek, egy ~100k-s kártyát mert a kettő nem illik össze.
-Viszont-
Szerintem semmi akadája a kettőnek, ha hardveres és szoftveres szinten nem jelent problémát.

:R

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#1765) bambano válasza Honkydoo (#1764) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Mint ahogy annak sincs semmi akadálya, hogy az m3-as bevezetőjén 1500 lóerős sportkocsikkal nyomuljál Pest felé, csak legkésőbb a Hősök terénél bedugul az út, és akkor már mindegy, hogy 45 lóerős htp-vel nem mozdulsz a dugóban vagy 8 milliós maybach exeleróval (dollárban).

A megoldásnak illene egyenszilárdságúnak lennie, ahogy a mérnökök mondják.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1766) Honkydoo válasza bambano (#1765) üzenetére


Honkydoo
őstag

Aha, de mi van akkor, ha a microserver egy akciós sportkocsinak számít? :)
Azért kérdezem, mert régebben írták, hogy az eredeti ára, jóval drágább volt mint a mostani.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#1767) HummeRC válasza bambano (#1765) üzenetére


HummeRC
senior tag

Erre mondják mifelénk, hogy ágyúval verébre. ;)

Technikailag lehetséges, csak nem optimális. Egy 100k-s bővítőkártyát nincs értelme betenni egy microserverbe. Ennek minimum full redundáns szerverben lenne a helye.

(#1768) bambano válasza Honkydoo (#1766) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

egy háromhengeres skodára akárhány gyorstankoló matricát ragasztasz meg akármennyi ufóledet raksz alá, meg akárhány decibellel dübörög a teknics basszus a csomagtartóban, az skoda fóbia marad, nem lesz belőle akciós sportkocsi.

A hp microserver még a nevében sem szerver, az architektúrájában meg pláne nem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1769) ZCoyote válasza bambano (#1768) üzenetére


ZCoyote
őstag

Ne fikázd már a hőn szeretett kicsikénket! :)

Romani ite domum.

(#1770) Jim Tonic válasza bambano (#1768) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

A nevében szerver. Home Server. Mivelhogy kiszolgálónak kiszolgáló, de otthonra. Ezt nem érti meg az, aki olyan szolgáltatásokat vár tőle, aminek az ég adta világon semmi értelme otthon.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1771) Csarlee


Csarlee
tag

Én RAID-t is soknak tartom otthonra! Az alapvetően arra lett kitalálva, hogy _mindig_ hozzáférhető legyen a rajta tárolt adat de otthon felesleges, hiszen a véletlen törléstől nem véd, viszont fogyasztani fogyaszt rendesen! Sokkal célszerűbb két diszket rsync-el vagy robocopy-val összeszinkronizálni...

(#1772) Poplacsek válasza Csarlee (#1771) üzenetére


Poplacsek
senior tag

Egyetértek! :K

(#1773) buca84 válasza Csarlee (#1771) üzenetére


buca84
őstag

Az rsync csak linux alatt működik vagy nexentastor (solaris) alatt is működne?
Hogy épülne fel egy ilyen rsync parancs?

(#1774) #25954560 válasza Csarlee (#1771) üzenetére


#25954560
törölt tag

raidje valogatja. valamelyik (stripe) teljesitmeny-novelesre jo

(#1775) Jim Tonic válasza #25954560 (#1774) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Sok értelme nincs hálózaton. :)

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1776) Csarlee válasza buca84 (#1773) üzenetére


Csarlee
tag

Rsync Solaris alatt: [link]
Nálam egyébként Linux van...

(#1777) Csarlee válasza #25954560 (#1774) üzenetére


Csarlee
tag

Igen, RAID 0 de hálózaton keresztül nem a diszk I/O lesz a szűk keresztmetszet...

(#1778) #25954560 válasza Jim Tonic (#1775) üzenetére


#25954560
törölt tag

az igaz. nem tettem megfelelo kornyezetbe :)

(#1779) bambano válasza Csarlee (#1771) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Sokkal célszerűbb két diszket rsync-el vagy robocopy-val összeszinkronizálni...": raid1 helyett rsync? azt ugye teljesen tisztán érzed, hogy ez az ötlet az ökörség csimborasszója volt?

Úgy kb. mi a fene fogyasztana többet raidnél, mint az rsync? főleg szoftveres raidnél?

Uhh, belegondoltam, hogy ahhoz, hogy az rsync minden változtatást észrevegyen, md5-ös checksumot kell számítani az adatfájlokra. Ez az atomerőmű erejű amd proci majd terabájtokra fog md5-öt számolni, meg diszk io-ban is milyen kellemes, beolvasni kétszer az egészet...

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1780) efem válasza Csarlee (#1771) üzenetére


efem
tag

raid egyaltalan nem felesleges, nekem pl van egy 2x2GB disk tombom, abbol 1db 500gigas mirror a kepeknek es fontos adatnak, a maradek nem tul fontos anyagnak meg egy spanned disk.. az ordog nem alszik, doglott mar meg diskem... ( + egy kulso 2tb-os disk havernal )

127.0.0.1 sweet 127.0.0.1

(#1781) kammler


kammler
senior tag

Hello!

Olvasgattam a fórumot, én is beszerzek egy ilyen microservert. Kicsit ugyan megkavarodtam. Most két fajta van; AMD turion ll, illetve AMD Athlon ll proceszoros . Mindkettőt N40L típusnak írják, ugye az az ujabb. Mindkettő 1.5 GHz. Itt vmi kavar van, az Aathlon ll nem 1.3 GHz-es? De valami brutál sok oldalon így szerepel: AMD Athlon ll dual core 1.5 GHZ. Namost akkor melyiket érdemes megvenni? Turion, vagy Athlon?

(#1782) radi8tor válasza kammler (#1781) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Athlon II Neo N36L típust már nem nagyon árulják.
Gondolom sok oldalon, amikor megjelent a Turion II Neo N40L csak a típusszámot írták át, a fajtát nem.
AMD Turion II Neo N40L-ből csak egyfajta van (processzort tekintve), azt kell/lehet venni. :K

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1783) kammler válasza radi8tor (#1782) üzenetére


kammler
senior tag

Ok kössz, akkor elég ha a dobozon N40L van, akkor csak egy féle van abból.

(#1784) HummeRC válasza kammler (#1783) üzenetére


HummeRC
senior tag

Pláne, hogy az N40L az csak ezt az 1 fajta TurionII processzort jelöli. ;)
[link]

(#1785) Csarlee válasza bambano (#1779) üzenetére


Csarlee
tag

"Sokkal célszerűbb két diszket rsync-el vagy robocopy-val összeszinkronizálni...": raid1 helyett rsync? azt ugye teljesen tisztán érzed, hogy ez az ötlet az ökörség csimborasszója volt?"

Nem írtam le részletesen mire gondoltam: A számomra fontos adatok (fotók, doksik, stb) tárolását oldanám meg így. Adott egy vinyó amit használok erre és erről másolódnak át a cuccok rsync-el egy másikra. Nyilván nem folyamatosan menne az rsync hanem napi 1x vagy 2x cronból. Az első alkalommal átmásol mindent, utána csak a különbséget kell. Egy vinyó nyilván kevesebbet fogyaszt mint kettő, a második csak a másolás alatt kell, hogy menjen. Én a N40L-t elsősorban NAS-ként használom, ezért fontos a fogyasztás, másrészt nem megy állandóan, éjszakára bealtatja a router (OpenWRT) reggel meg ébreszti...

Nyilván ez sem 100%-os megoldás mivel ha az rsync előtt térdel be az első vinyó akkor gond van illetve akármilyen szintű RAID sem véd meg a véletlen töléstől tehát a fullos megoldás a RAID+rsync egy másik vinyóra...
Ennyit erről.

[ Szerkesztve ]

(#1786) Csarlee válasza Csarlee (#1785) üzenetére


Csarlee
tag

töléstől= törléstől

(#1787) bambano válasza Csarlee (#1785) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az előző ötleted önmagában is elég rossz volt, azon tovább rontani már felesleges.

csak ismételni tudom magam, kérlek, értelmezd: ahhoz, hogy az rsync biztosan működjön, a teljes adatmennyiséget újra és újra ellenőriznie kell. következmény: ahhoz képest, amennyi ideig fut az első rsync, a további napokon hosszabb ideig fog futni és szét fogja csapni a processzort. ezzel rögtön lőttek a fogyasztási álmoknak is, meg minden másnak, ami miatt esetleg értelme lenne kikapcsolgatni a fele vinyót.

ha a második vinyó nem megy folyamatosan, azt csak egy módon tudom elképzelni: bekapcsolod, rsync, kikapcsolod. Ezzel nagyon sokat rontasz a vinyó állapotán, sokkal többet, mintha egész nap menne.

rsyncet használni ott, ahol raidet kellene, tévedés.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1788) efem válasza Csarlee (#1785) üzenetére


efem
tag

#1780 hozzaszolasomat kovetve pontosan ezt csinalom enis, automatizalva.
Annyival kiegeszitve, hogy a veletlen torles problema is megoldva shadow copyval ( kotetenkent hagytam 10-10% -ot erre ), a ki be kapcsolas meg szerintem nem egy jo otlet...

127.0.0.1 sweet 127.0.0.1

(#1789) Honkydoo válasza bambano (#1768) üzenetére


Honkydoo
őstag

Értem.
Végül is ez igaz. Nincs akkor ateljesítménye, mint egy "igazi" servernek.

De:
Egy raid5-ös kártyával, meg mondjuk egy 4db-os 2,5-os bővítőhellyel, már ezzel a nassal versenyezne.

Ezt találtam ki:
Microserver N40L 55k
HP Raid 5 kártya 70k
2,5 HDD belső keret 22k

Összesen: 147k
Vagyis ennyiért, több férőhelyet, gondolom erősebb processzort, és legalább még egy bővítőhelyet kapsz.

Kérdésem: Ezzel a konfigurációval NAS-ként indulhatna a microserver vállalati körtnyezetben?

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#1790) Soak válasza Honkydoo (#1789) üzenetére


Soak
veterán

Ebbe mi a bukó? Azon kivül, hogy nincs benne HDD ?

(#1791) bambano válasza Honkydoo (#1789) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

szóval vettél 147k-ért egy üres dobozt. akarok neked ilyet eladni.

emlékeim szerint ennyiből tavaly nyáron kijött egy félszerver alaplap, egy rendes i5-ös proc, ház, rendes táp, 4 giga ram.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1792) radi8tor válasza Soak (#1790) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Semmi, itt most másról folyik a "vita".

⭐ Stella

(#1793) Soak válasza radi8tor (#1792) üzenetére


Soak
veterán

Köszi, az olvasás még megy, csak kérdés volt, mert szeretnék egyet majd venni ;)

(#1794) Jim Tonic válasza Honkydoo (#1789) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

NEM.
Könyörgöm, ne akarjátok már arra használni, amire nem való!
Ez egy intelligensebb NAS. Szabadon konfigurálható, kicsi a fogyasztása, elbír 5 lemezzel. Használható még HTPC-nek, aki akarja. Párfős irodát értéktelen adatokkal még ki tud szolgálni.
Arra született, hogy otthon olcsón, kis fogyasztással megoszd a fájljaidat, letöltögess, stb.

Nem való arra, amit Te csinálni akarsz. Nem, nem való semmilyen komolyabb feladatra fejlesztések után sem. Vállalathoz vegyél szervert, ott a az ML110-es széria. Az is csak belépőszint, bár már sok dologra elég.
Belegondoltál, hogy a RAID kártya többe kerül, mint a szerver? Akkor szerinted?

#1790: én is annyiért vettem. Ennyi az ára. [link]

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#1795) csballago


csballago
csendes tag

Én is az előbb ajánlott videokártyát vettem meg és használnám, de!
Múltkor piros halálba ment a microserverem! Most van egy teljesen új, amibe betettem ismét és egy napig jó volt minden, de megint elment a hang. Pontosabban a hang eszköz résznél semmi információ nem található! Mintha nem lenne a gépben hang lejátszó eszköz. Félek megint arra a sorsra jutok!
A két configban a memóriák és a videokártya a közös, így szerintem a videokártya lesz a ludas. Lehet kifogtam valami defektes darabot!

Valaki tapasztalt a fentiek közül valamit is ezzel a típussal? Mindenhol ezt ajánlják, így szerintem nem default problémáról van szó nálam.....

(#1796) sellerbuyer válasza csballago (#1795) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Rém egyszerű a diagnosztika. Kiveszed az egyik RAM-ot, ha így jó, akkor az volt a hibás. Ha úgy sem, jó, akkor a másikat veszed ki, előbbit visszateszed, ha így jó, akkor az volt a hibás. Ha továbbra sem jó, akkor VGA-t kiveszed, alaplapit használod, ha úgy jó, akkor az volt a hibás... :U

[ Szerkesztve ]

(#1797) Honkydoo


Honkydoo
őstag

bambano:
Értem, tehát nem éri meg...
Kár, pedig már azt hittem kitaláltam valamit! :D

Jim Tonic:
Belegondoltál, hogy a RAID kártya többe kerül, mint a szerver? Akkor szerinted?
Persze, épp ez benne a lényeg!
Nagy rendelkezésre állású nast építeni olcsón.
Én úgy hondolkodtam, hogy a Microserver egy jó alap, sok bővíthetőséggel, amibe esetemben a RAID a hiba.
Ezt javítottam ki most. :)

Persze, ha nem számít olcsónak, mert lehet egyszerűbben, és olcsóbban jobbat építeni, akkor megértem, hogy nem jó 5let.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#1798) csballago válasza sellerbuyer (#1796) üzenetére


csballago
csendes tag

Ez csak akkor ilyen könnyű ha a memória tesztelését nézem. A videokártya esetében nem ilyen egyszerű a helyzet, hiszen pont a hangkártya részének tesztelése lenne a lényeg, nem pedig a vizualitás része.

(#1799) bencze válasza Honkydoo (#1797) üzenetére


bencze
senior tag

A nagy rendelkezésre állásban nem is érdemes gondolkodni. Redundáns táp, ups, redundáns árramforrás, redundáns hálókártyák, más-más netre kötve, redundáns switch stb...
Ellenkező esetben pont az romlik el, ami nem redundáns.
Egy ilyen home cuccnál az ember inkább csak arra megy, ne veszítsen adatot (rendszeres és ellenőrzött backup), netán legyen kényelmes (software raid1 - inkább megveszek és betolok egy másik hdd-t de ne kelljen telepítsek, anyagot gyűjtsek mittomén). Netán sebesség, de oda valszeg elég egy raid0 2 diskkel, hogy eldugítsa a gigabitethernet-et. Egyedül raid5-el nem tudom, hogy boldogulna a microserver, mondjuk 5-6 disk esetén (cpu miatt) - ki kell próbálni.

-= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

(#1800) bambano válasza bencze (#1799) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Egyedül raid5-el nem tudom, hogy boldogulna a microserver, mondjuk 5-6 disk esetén (cpu miatt) - ki kell próbálni.": rosszul.
egyrészt kell hozzá a cpu, másrészt egyszerre kell hajtani az összes sata vezérlőt. pesszimista vagyok a végeredményt illetően.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.