Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38051) hoffman_ válasza steewcv65 (#38050) üzenetére


hoffman_
nagyúr

akkor ez nyert, köszönöm.

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#38052) seedorf88


seedorf88
tag

Sziasztok.
Nemrég vettem új gépet. Sajnos az alaplapra a cpu hűtőn kívül csak egy ház ventit tudok rákötni. vettem egy ilyen elosztót: [link]
ilyen ventiket kötöttem rá: [link]
Molex részét nem csatlakoztatom el se indulnak a ventilátorok.
Nem tudom szabályozni őket de az előző alaplapomba több hely volt a ventiknek és ott tudtam szabályozni.
Az lenne a kérdésem milyen elosztót vegyek amivel tudom szabályozni a ventilátorok sebességét.
A választ előre is köszönöm

(#38053) chopin42 válasza seedorf88 (#38052) üzenetére


chopin42
őstag

Ez a csatlakozó úgy működik, hogy a molextől kapja a 12 voltot, a pwm jelet meg az alaplapról. Szóval amíg nem kötöd rá a molexet, nem kapnak áramot a ventik. Amúgy inkább vettél volna ilyen ventiket: p12 pst. ezeket össze tudod kötni, mert van rajtuk y elosztó, és zaj/teljesítmény/árértékben verhetetlenek. Milyen lap egyébként?

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38054) seedorf88 válasza chopin42 (#38053) üzenetére


seedorf88
tag

Már régen vettem a ventiket.
Az alaplapom gigabyte b450m ds3h.

(#38055) abdulka1 válasza seedorf88 (#38054) üzenetére


abdulka1
őstag

Szia!
A kézikönyv alapján hibrid csatlakozó van a lapon (sys_fan)
A meglevő elosztón keresztül tudod szabályozni a rákötött ventilátorokat, csak csatlakoztasd a molexet, és az UEFI-ben állítsd be a DC vezérlési módot.
Ezután az UEFI-ben, vagy a gyári szoftverrel(ha van) tudod szabályozni a ventilátorokat.

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38056) seedorf88 válasza abdulka1 (#38055) üzenetére


seedorf88
tag

Nem találtam semmit amivel tudnám :((

(#38057) abdulka1 válasza seedorf88 (#38056) üzenetére


abdulka1
őstag

Nem létezik, hogy az UEFI-ben nincs állítási lehetőség.
A helyedben én megnézném a támogatási oldalról letölthető "Smart fan 5" nevű programot is.

[ Szerkesztve ]

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38058) seedorf88 válasza abdulka1 (#38057) üzenetére


seedorf88
tag

UEFI-be próbáltam de nem változott a sebesség.
Az a program ami a képen van fel van telepítve.
Csak annak tudtam állítani a sebességét ami közvetlenül az alaplapra volt dugva.

(#38059) abdulka1 válasza seedorf88 (#38058) üzenetére


abdulka1
őstag

Az elosztó egyik ágában egyel több érintkező van mint a többiben.
Arra figyelj, hogy abba az ágba legyen dugva ventilátor, mert csak azon az egy ágon kap visszajelzést az alaplap, és a lapra legyen rádugva a közös csatlakozó, valamint DC módra legyen állítva a vezérlés.

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38060) Grózi válasza abdulka1 (#38059) üzenetére


Grózi
Topikgazda

És hogy kapna visszajelzést?
4 pin-s elosztókábelt vett és 3 pin-s ventiket dugott rá-ha bedugja a molexet akkor 100%-n fog tekerni-anélkül meg el se indul.

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#38061) abdulka1 válasza Grózi (#38060) üzenetére


abdulka1
őstag

Igazad van!
Leragadtam a hibrid csatlakozónál, és nem vettem figyelembe, hogy a molexről jön a delej, így az fix, nem szabályozható. :B

seedorf88:
Bocsi de figyelmetlen voltam, és félre vezettelek.
Azzal az elosztóval csak a PWM-es ventilátorokat tudod vezérelni A fix 12V miatt. A meglévő ventikhez olyan elosztót vegyél ami közvetlenül a lapról kapja a feszültséget, mert csak akkor tudsz szabályozni.

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38062) seedorf88


seedorf88
tag

abdulka1
Semmi gond. Ez van . Proci hűtőt is vennem kell majd akkor mellé csapok egy elosztót is.
Milyen elosztót tudnál ajánlani amire 3 venti is köthető és persze amit szabályozni is lehet utána ?

[ Szerkesztve ]

(#38063) grizlisandor válasza seedorf88 (#38062) üzenetére


grizlisandor
addikt

Pl.: ARCTIC PST Cable Rev.2 ezzel 4db ventit tudsz sorba közni, ha PWM-es ventijeid vannak.

[ Szerkesztve ]

(#38064) Grózi válasza grizlisandor (#38063) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Ez szintén pwm-s+ problémás darab.
Sima 3 pines elosztókábelre van szüksége,csak kérdés hogy hány ventit akar szabályozni és mennyi az aljzat terhelhetősége.

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#38065) grizlisandor válasza Grózi (#38064) üzenetére


grizlisandor
addikt

Bocsi lemaradtam, hogy neki csak 3 pin-es kell. :B

(#38066) seedorf88 válasza Grózi (#38064) üzenetére


seedorf88
tag

Üdv.
3 max 4 ventit szeretnék szabályozni.
Az alaplapom gigabyte b450m ds3h.
A két gyári cooler master ventilátorhoz vennék még 1-2 ilyet [link]
Meg ezt az elosztót néztem [link]
Nem tudom hogy ez működőképes lenne így.
Előre is köszönöm a segítséget.

(#38067) Grózi válasza seedorf88 (#38066) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Így biztos nem,mivel a gyári ventik 3 pinesek-viszont az elosztókábel és amit néztél az pwm-s.
Mivel össz 2 aljzatod van,így egységesíteni kell a ventiket.Ha cpu-n bordát használsz,akkor megoldás az hogy veszel 3 általad nézett P12 pwm pst-ezek sorba köthetők szóval nem kell hozzájuk elosztó.1 megy a bordára,2 a házba és szabályzod együtt a cpu_fan-ról.A 2 gyári ventit pedig egy Y kábellel a másik aljzatról.

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#38068) abdulka1 válasza seedorf88 (#38062) üzenetére


abdulka1
őstag

Valami ilyesmi oldaná meg a problémádat.
Persze ahogy Grózi mester említette, vedd figyelenbe az aljzat terhelhetőségét.
A manualnban én nem láttam erre utaló bejegyzést de 1A-t vehetsz maximumnak.
Ahogy nézem, 0,18A a linkelt ventilátorod áramfelvétele, úgyhogy nyugodtan mehet egy aljzatról a 3db.

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38069) grizlisandor válasza seedorf88 (#38066) üzenetére


grizlisandor
addikt

Nanoxia 4 x 3-Pin adapter kell neked.
A nevében nem tudom mit keres a Molex szó, mert az EAN számra rákeresve a képen szereplő terméket hozza az internet. :U

Szerk.:
abdulka1, gyorsabb voltál, mire összedobtam a hsz-t meg rákerestem az EAM számra. :B

[ Szerkesztve ]

(#38070) abdulka1 válasza grizlisandor (#38069) üzenetére


abdulka1
őstag

;)

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38071) seedorf88


seedorf88
tag

Akkor az lesz amit linkeltetek, csak ne lenne ilyen zöld :D
Köszönöm a segítséget srácok.

(#38072) abdulka1 válasza seedorf88 (#38071) üzenetére


abdulka1
őstag

Tessék. Ez nem zöld viszont drágább, és csak 3 csatlakozó van rajta. :)

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38073) seedorf88 válasza abdulka1 (#38072) üzenetére


seedorf88
tag

Na ez már jobban néz ki :D
A bluechip-en is talátam remélem ugyanaz. Még egyszer nem akarok rosszat venni :D [link]

(#38074) cd930


cd930
aktív tag

Sziasztok!

Gigabyte GA-F2A88X-D3H laphoz kell vennem 2-3 darab 80-as házhűtő ventit.
A lapon 3 pines helyet látok. Csak ilyet tudok rádugni?
Milyet érdemes venni?

Az összefoglalóban ezeket látom, nem tudom, mennyire naprakész:
80mm 3 pin:
Xilence Red Wing
Be Quiet Pure Wings 2 80mm
Nanoxia Deep Silence 80mm 1200 rpm
Be Quiet Shadow Wings 80mm

Előre is köszönöm! :R

20+ éve a Prohardveren

(#38075) abdulka1 válasza seedorf88 (#38073) üzenetére


abdulka1
őstag

:K

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38076) Rison77


Rison77
senior tag

Sziasztok!

Hasonló 3/4 pin dilemmában szenvedek én is, 3 db rgb ventit szeretnék összekötni, amiknek 3 pin a vége, viszont én ilyen elosztót vettem, ezekre ha rádugom a 3 pines ventiket, majd 4 pines végét az alaplapra, hogyan fog működni? Vagy mindenképp 3 pines elosztót kell venni ami 4 pin-ként végzi a lap felőli részén?

(#38077) abdulka1 válasza cd930 (#38074) üzenetére


abdulka1
őstag


A manual alapján a CPU_fan aljzaton kívül, van 2db 4 pines csatlakozó a lapodon, de csak DC feszültség alapú vezérlést támogatnak (sys_fan1, sys_fan2), amihez 3 pines ventilátorokat használhatsz, akár elosztóval is
Illetve van egy fix 12V-os csatlakozó (sys_fan3) ami szintén 3 pines ventilátorhoz használható, de nem szabályozható, ezért az oda kötött ventilátor állandó maximális fordulaton fog pörögni. Esetleg használhatsz ezen a porton egy feszültség csökkentő adaptert ami egy alacsonyabb fix fordulatot fog biztosítani.

Az ajánlóban szereplő típusok közül azt választod amelyik neked tetszik vagy amelyik az ára szimpatikus, ebben a méretben nincs nagy változás a felhozatalban.

[ Szerkesztve ]

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38078) Grózi válasza Rison77 (#38076) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Ha picit visszaolvasol,akkor látod hogy nem fog müködni-ahogy abridabri is írta házas topicban.

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#38079) Rison77 válasza Grózi (#38078) üzenetére


Rison77
senior tag

Igen közben visszaolvastam viszont itt írták, hogy megy, kipróbáltam, de kuka, meg se mozdulnak a ventik.. Az a nagy szerencsém, hogy az alaplap dugig van pwm-es aljzatokkal, így rá tudtam dugni külön őket.

Van egy jó pár éves, talán 4-5, lepa bol quiet-em 2 db, és az egyik az nem akar 750 rpm fölé menni hiába állítok be neki max rpm-et is, ha dc controllra kapcsolom akkor meg leáll teljesen. Meghalhatott benne a szabályzó?

[ Szerkesztve ]

(#38080) Grózi válasza Rison77 (#38079) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Az akkor valószinüleg kukás lesz-kár érte,jó ügynök volt.. :D

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#38081) HREH


HREH
senior tag

Sziasztok!
140mm-es méretben van ajánlott RGB-s venti házhűtésre?

[ Szerkesztve ]

"Fun isn't something one considers when balancing the universe. But this... does put a smile on my face."

(#38082) Grózi válasza HREH (#38081) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Alpenföhn wing boost 3 argb 140mm.Az egyetlen amire azt merem mondani hogy ajánlható,de az ára..

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#38083) chopin42 válasza Grózi (#38082) üzenetére


chopin42
őstag

Amúgy annyira gáz, hogy az majd' az ÖSSZES rgb-s venti túlárazott hugykeverék :W :W :W
Egyrészt beáldozzák a lapátméretet, 140-es ventinél pl a propellerátmérő 135mm helyett 130 (pl wb3), a belső rész is vastag, ha ott is van rgb, a motorok csapnivalóak bennük, áruk pedig 6-7-8+++k. Az agyam eldobom :W :W :W

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38084) HREH válasza Grózi (#38082) üzenetére


HREH
senior tag

Akkor ezek a Corsair RGB-s ventik felejtősek?

"Fun isn't something one considers when balancing the universe. But this... does put a smile on my face."

(#38085) chopin42 válasza HREH (#38084) üzenetére


chopin42
őstag

Ugyan nem nekem írtad, de igen. Felejtős. Ahogy az összes corszar venti. Miért? Mert vagy szar, vagy drága, vagy szar és drága. (Ha van is rendes venti, az is drágább, mint a többieké, és nem jobb, szvsz ár-érték nem jó).

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38086) peu407


peu407
senior tag

Ismeri valaki ezt a terméket? Barátságos az ára RFB-s lévén. [Kworld Gaming E1-1201]

[ Szerkesztve ]

(#38087) chopin42 válasza peu407 (#38086) üzenetére


chopin42
őstag

Kalap szarnak néz ki, molexes, tehát nem szabályozható, kicsi a belső mérete az "erdzsibí" miatt, meg elég gagyinak is néz ki, a lapátforma sem valami spéci.
Összefoglalva: ez a szar cucc azért született, hogy világítson, nem azért, hogy csendben végezze a dolgát, és szellőztessen.

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38088) cd930 válasza abdulka1 (#38077) üzenetére


cd930
aktív tag

Szia!
Köszönöm a választ!
Ez azt jelenti, hogy fixen fog forogni az összes venti, maximum csükkenthetem a feszültséget és ezzel a fordulatszámot?

Vagy csak a sys_fan3 fog így működni és a másik kettő 3 pines venti elosztóval megy egy 4 pines csatira (sys_fan1 vagy sys_fan2), ami hő alapján szabályozza a fordulatszámot?

20+ éve a Prohardveren

(#38089) abdulka1 válasza cd930 (#38088) üzenetére


abdulka1
őstag

"Ez azt jelenti, hogy fixen fog forogni az összes venti, maximum csükkenthetem a feszültséget és ezzel a fordulatszámot?"

Ez az egyik ventilátor fordulatszám vezérlési mód. Ezt tudod alkalmazni a sys_fan 1-2 aljzatokon. A beállítást a BIOS/UEFI-ben, vagy a lap szoftverében(ha van) végezheted el. Jó esetben grafikon segítségével rendelhetsz hőfokhoz fordulatot %-os értékben megadva. Rosszabb esetben, előre beállított profilok közül választhatsz.
A sys_fan 3 aljzaton fix 12V jön ki. Itt fog max fordulaton pörögni a ventilátor. Ez az aljzat nem vezérelhető, csak hardveresen csökkenthető a feszültsége pl. a linkelt adapterrel.

A másik vezérlési mód A PWM, ami 4 pines ventilátorokkal használható, de a lapod ezt nem támogatja, annak ellenére sem, hogy ennek megfelelő csatlakozók is vannak rajta.

[ Szerkesztve ]

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38090) Grózi válasza chopin42 (#38083) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Teljesen egyetértek,ezért is írtam hogy csak a WB3-t merném ajánlani-legkisebb rossz alapon.

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#38091) Krisz0418


Krisz0418
őstag

Sziasztok! Ti ebben a hazban hogy rendeznetek el a hutest?

be quiet pure base 500.

van 3db silent wings 2 120es
es 2db silent wings 2 140es ventim.
illetve egy gigabyte aorus 280as aio-m.
jelenleg az aio fent van. (Bentrol szivja ki a levegot at a radin) es 1db 140es van elol szivonak illetve 1db 140es hatul ami szivja ki a levegot.

elolre 3 120as venti fer el. Illetve fentre is.

amit huteni kell az egy:
ryzen 3600 (ez majd csere lesz egy 4800x-re)
strix 1080ti (ez is csere lesz amint kaphato a 3080)

homerseklet gondom nincsen, de hatha lehet ennel jobb.

a proci asztalon 37-42fok. Terhelesen 55-65 (ugral)
a kartya meg alig 60 (45%os ventik mellett)

AMD RYZEN 5900X || GIGABYTE AORUS LIQUID 280MM || MSI TOMAHAWK B550 || CRUCIAL BALLISTIX 2x16GB 3600cl15 || CM V1200 PLATINUM || XFX MERC 6800XT ||

(#38092) cd930 válasza abdulka1 (#38089) üzenetére


cd930
aktív tag

Újfent köszönöm a választ! :R
Nem fogytam ki a kérdésekből: miért csak 3 pines ventik jók hozzá?
Ugyanannyiba kerül a Be Quiet! 3 pines venti mint a 4 pines PWM-es. Ne 4 pines pwm-eseket vegyek, azokhoz való elosztóval? Értékesebbnek tűnik.
Bár a leírás alapján egy decibellel halkabb a 3 pines..

20+ éve a Prohardveren

(#38093) abdulka1 válasza cd930 (#38092) üzenetére


abdulka1
őstag

Feleslegesen veszel PWM ventilátort, mert a lapod nem támogatja azt a vezérlési módot. Ez kiderül a korábban feltöltött manual képből, ha megnézed a topik összefoglaló elején a lábkiosztásokat.

Vannak olyan PWM ventilátorok a prémium szektorban amik jól tűrik a DC vezérlést, de azok elég drágák.
A lényeg, hogy a nem megfelelő vezérlés a ventilátorban általában rendellenes zajt okoz, illetve idő előtti károsodáshoz vezet.

Ha mindegy lenne, hogy milyen ventilátort használsz, akkor nem gyártanák többféle csatlakozási móddal. Az hogy a lapodon van 4 pines csatlakozó, az elég megtévesztő, de a leírásból egyértelműen kiderül, hogy csak DC vezérlésre alkalmasak.

Persze lehet hibás a leírás is. Ezt kiderítheted ha megnézed a BIOS-ban, hogy van-e lehetőség a vezérlés átkapcsolására.

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38094) chopin42


chopin42
őstag

Közérdekű infó: Van 4 db 2018-as Arctic p14 pwm pst, és most vettem 2 újat, amik 2020-asok. A cikkszám, vonalkód, minden ugyan az, de az újabbakban már nincs félpasszív mód 5% pwm alatt!!!! A korábbiakban még volt. A dobozt is megnéztem, minden ugyan az, csak az újon már nincs feltüntetve a "0db below 5% pwm". Aki ilyet vesz, legyen tudatában ennek (azért fogok írni az arcticnak, hogy mégis miért NEM jelölik ezt a lényeges különbséget sehol?) Emellett a minimum rpm is magasabb, kb 50 rpm-el, ahogy minden pwm jelnél is magasabb (korábbiak 50%-nál mennek 950 körül, a mostaniak meg 1050 körül, a maximum ugyan az). Ez most kicsit felkúr, mert annak tudatában ajánlottam, hogy mindenki olyat kap, ami nekem van. Hát nem, hangprofilra ugyan az, továbbra sem hangos, de ezek számomra lényeges különbségek. :W

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38095) grizlisandor válasza chopin42 (#38094) üzenetére


grizlisandor
addikt

Ez újdonság, nem is tudtam, hogy tud félpasszív módot. :U
Pedig kerestem sok mindent itt meg a CPU hűtős topikban...
Freezer 33-nál meg volt hirdetve a félpasszív mód, de a kérdésemre a topikjában nem felelt senki...

(#38096) chopin42 válasza grizlisandor (#38095) üzenetére


chopin42
őstag

Elképzelhető, hogy a tied is olyan, hogy már nem tud. Speciel nekem ez azért gond, mert tesztelgetek ezt azt, és néha egy-egy ventit le kell kapcsolnom, amihez baromi jól jött ez a funkció. Kapják be!!!

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38097) grizlisandor válasza chopin42 (#38096) üzenetére


grizlisandor
addikt

Nálam Bionix ventik voltak, utána gondolkoztam, hogy mi legyen helyette és végül a BQ hűtés lett.

(#38098) -=RelakS=-


-=RelakS=-
veterán

Ventilátorokat cseréltem, és akkor már a házon lévő egyik rögzítés csavartávolságát lemértem: kb 134x134mm :F A ház leírása szerint oda 200x200x20mm-es ventilátor illene.
Látott már valaki ilyet? :DD
Ma megnéztem párat, és azok mind 154x154mm-es csavartávolságot használnak :DDD
Thermaltake ház, de még az ő oldalukon sem láttam ilyesmit.

Itt streamelek játékot időnként: https://www.twitch.tv/relaks__

(#38099) Rain Blade


Rain Blade
tag

Sziasztok tudnátok segíteni?
Adott egy a Gigabyte Aorus B450 ELITE alaplap és egy Aerocool Aero One Eclipse ház...
Egyszerűen nem tudom összehozni ezt az ARGB varázslatot a FUSION-el...
Proci hűtő és alaplap világítás szépen megy együtt de a ház bármit csinálok bárhova kötöm saját életet él...Arra gondolok hogy esetleg a házhoz kapott HUB hibás lehet? Kitudom valahogy szűrni? Ötletetek hogy mit lehetne megpróbálni?

(#38100) mikormit


mikormit
csendes tag

Sziasztok!
Adott egy ilyen vga:
[link]
Gari nincs rá.
Ezen egy 3 pines venti van gyárilag ami megállt, de ha megy akkor is kerepel és üt mint a veszedelem.

Rendeltem egy gyári ventit rá, de sajnos 4 pinest küldtek!
Működésre lehet ezt a ventilátort bírni egy kisebb átalakítással?

(ez a gyári venti típusa.: T129215SU 3pin) Én sajnos magyarországon nem találok.

Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.