Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38751) mgoogyi válasza BMS (#38749) üzenetére


mgoogyi
senior tag

[https://www.youtube.com/watch?v=KTDZpYkEonY]
A tetőre csak hátulra raknék. A procihűtő elől ne szívd el a friss levegőt.
Elöl megfelelően kitölti a teret a két 140-es, 3 120-assal csak azt érnéd el, hogy az alsó 120-as fele ki lenne takarva.

(#38752) BMS válasza mgoogyi (#38751) üzenetére


BMS
őstag

Akkor csak előre kell vennem egy 140mm-est :) köszönöm.

"You will be remembered as the King who sacrificed his life... for NOTHING"

(#38753) chopin42 válasza BMS (#38752) üzenetére


chopin42
őstag

Szerintem először próbáld meg, hogy ahogy mgoogyi írta, kiveszed felülről, a ventit, majd berakod előre. Ha így a zaj és a teljesítmény is megfelelő, ne költs, felesleges. 3 venti 2 be 1 ki hátul felállással baromi jól átszellőzteti a kuckót, felülre nem kell.

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38754) chopin42 válasza Zamma (#38750) üzenetére


chopin42
őstag

Ha eddig a gyári borda elég volt az i5 6500-hoz, akkor igen, kiszolgálnak. Amúgy passzolok, mert nem tudom, mi van benne. Ha a proci is cserélve lesz, akkor ide: Milyen cpu hűtőt vegyek?

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38755) fahrii


fahrii
őstag

Kérlek segítsetek a következő probéma megoldásában:
A VGA hőmérséklete játék alatt folyamatosan emelkedik szép lassan, 1 óra játék után 80 fok, ezt követően általában kikapcsolom hogy visszahűljön.
Gép:
- Fractal Meshify S2
- Ryzen 3600X, BQ Pure Wings
- 2 db 140-es Shadow wings 2 elől és 1 hátul, PWM-esek (49,8 CFM (84,61 m3/h)
- MSI Gaming X 3060TI
Amíg a tápegység fejjel lefele volt bent nem ment a hőfok 70 fok felé.
Sanszos, hogy megreked bent a levegő és ez okozza a problémát.

Hogy tudnám orvosolni a problémát a lehető legfájdalommentesebben, úgy hogy lehetőleg halk maradjon a setup?

(#38756) krisz77 válasza kecsawi (#38740) üzenetére


krisz77
tag

csak 3 hely mert a 4 a cpu fan már csak elosztóba vagyok tanácstalan hogy milyet vegyek

(#38757) abdulka1 válasza krisz77 (#38756) üzenetére


abdulka1
őstag

Ha "PWM PST" ventilátorokat veszel, akkor nem kell mellé semmiféle elosztó, mert a ventilátor csatlakozója úgy van kialakítva, hogy több darabot össze lehet fűzni.
Erre próbáltak rávezetni az utolsó 3 neked címzett válaszban!

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38758) commanDOS


commanDOS
senior tag

Sziasztok!

Lehet valamit kezdeni a következő jelenséggel:
Gigabyte B250M-D2V Lap a hűtőventilátorok fordulatszámát folyamatosan változtatja. Úgyértem elég idegesítő módon nem hőmérséklet függvényében vezérli a ventilátorokat, hanem szerintem pillanatnyi terhelésre és egy szűkebb tartományban folyamatosan változik a ventik fordulatszáma. Igazából ez már új korában is zavart, de megszoktam. Viszont nemrég szereltem össze egy új munkahelyi gépet és az szépen fokozatosan a hőmérséklet függvényében vezérel, nincs ez az ideges ugrálása. Így megint elkezdett zavarni...
Egyébként gyári 7. generációs intel hűtő és két 12cm-es ház szellőztetőm van.

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#38759) mgoogyi válasza commanDOS (#38758) üzenetére


mgoogyi
senior tag

[https://youtu.be/EAT_qXQwdvs?t=5]
A biosban neked hogyan van beállítva?
Én azokkal a beállításokkal játszanák. Minden ventit a cpu hőmérséklethez kötnék, meg megnézném, hogy a CPU fan speed control / CPU fan control mode alatt milyen alternatívák vannak.

(#38760) commanDOS válasza mgoogyi (#38759) üzenetére


commanDOS
senior tag

Köszi! Átállítottam, megnézem mit mutat némi használat után.

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#38761) chopin42 válasza krisz77 (#38756) üzenetére


chopin42
őstag

Figyu, elolvasod, amiket neked címzünk? Grózi és én is leírtam, +abdulka1.
Esetleg beírnád a keresőbe amit venni készülsz, és megnéznéd, ha már nem értelmezed az "y kábellel" részt, "gyárilag több összefűzhető" részt, stb?
Arctic p12 PST (pwm sharing technology, pwm jel elosztó technológia, nem rádiósan, kábellel). Ott a holnap belinkelve, kis szürke karikában KÉPEN a kábel vége az elosztóval.A fórum arra is való, hogy OLVASSON az ember, ne csak írjon.

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38762) mgoogyi válasza fahrii (#38755) üzenetére


mgoogyi
senior tag

A "system" hőfok is megy feljebb folyamatosan?
Ha feltekered a ventiket, akkor is ugyanez a helyzet?
A két első ventiből az alsó a vga alá fújja a levegőt?
A procihőfok rendben van?

(#38763) Eversmann válasza steewcv65 (#38746) üzenetére


Eversmann
aktív tag

Köszi mindkettőtöknek :R Így már mindjárt más. (HWinfo-ban több adat van, viszont az valamiért csak jobbra ír mindent, míg az Afterburner szépen egymás alá, egyenként. Vagy én nem találtam hogyan is kell :D)

Life is better with a Titan

(#38764) steewcv65 válasza Eversmann (#38763) üzenetére


steewcv65
őstag

Rivatunerrel betudod allitani,hogy hol legyen

#MSI B550 Gaming Plus# Amd Ryzen 5800x3D# Kingston Renegade 3733mhz cl15 #Fractal Lumen S28#Nitro+ 7900 XT #Seasonic Focus Gold 850W# HYTE Y60#Epomaker Th80Pro#Razer Pro Click#Rog Cetra#34" Odyssey OLED G8 G85SB #Google Pixel7

(#38765) Eversmann válasza steewcv65 (#38764) üzenetére


Eversmann
aktív tag

Megvan, HWInfoban OSD (RTSS) Settings-en belül a Position - Line :)
mgoogyi:
Én is azért babrálom most a beállításokat. Hangos terhelés alatt. Most átállítottam CPU-t nézze hőmérsékletet a System FAN is. CPU fan control mode alatt Auto/Voltage/PWM van.

Úgy vettem észre, valamivel jobb lett. Becsatlakozik a system fan is. De 1000 rpm felett már hallani azért így is. Lehet állítok még, mert 54 fok körül van a cpu, és 1100-1200 rpm-el nyomja. 70fokig jók vagyunk, nem?

[ Szerkesztve ]

Life is better with a Titan

(#38766) GrotESC


GrotESC
aktív tag

Sziasztok!
A házhoz adott ventilátorom zajos: kerepel picit. Zavar. Úgy döntöttem lecserélem. A Be Quiet! Shadow Wings 2-est néztem ki. Nem tudom miért, de ennek kisebb a zajszintje, mint a Silent Wings 3-nak. Talán a fordulatszám tartomány?
A kérdésem elsősorban a PWM vs DC lenne. Az alaplapom mindkettőt kezeli (MSI B550M Mortar), illetve a ventilátorból is létezik mindkét fajta, de az ajánlóban csak a PWM-es szerepel 120mm-nél. Illetve 140mm-nél is csak PWM, de kisebb méreteknél: 92mm, 80mm szerepel a DC is.

Brit tudósok megállapították, hogy tíz emberből négy az hat.

(#38767) mgoogyi válasza Eversmann (#38765) üzenetére


mgoogyi
senior tag

80-ig is jók vagyunk. Én arra törekszem, h 800 rpm alatt maradjanak a 14-es ventijeim, a 12-es procihűtőm meg 1000 fölé ne nagyon menjen.

(#38768) chopin42 válasza GrotESC (#38766) üzenetére


chopin42
őstag

Szevasz! Gyári adat kamu, sokszor emlegettük már. Gyártón belül jó valamire talán, esetedben a shadow wings azért "halkabb" mert kisebb a max fordulat.
De ennyit nem kell költened, arctic p12/p14 pwm pst (gyáry y kábel, több összeköthető), és le vagy tudva. Mindenre is jó, szintén sokszor emlegetett.

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38770) trialboj


trialboj
őstag

Sziasztok.

Segítség kellene, hogy rendezzem el a ventiket, hogy a leg optimálisabb levegő áramlást kapjam.

Most vettem egy matrexx 55 házat, az egyik leg népszerűbb, és olcsóbb verzió, de egy több mint 10 éves házat váltott szóval nekem űrugrás.

A lányeg hogy rengeteg hely van benne, és ennél is több venti fér bele, nekem eddig 1 volt, most vettem még kettőt, és raktam mindenhova egyet.
Elejébe középre, tetejére a CPU fölé, és a hátuljára.
Nem tudom hogy ez mennyire fontos, de pl az első venti kb a GPU-ra fújja a levegőt, ami így viszonylag hűvösebb levegőt szív be, majd tol rá a CPU-ra amiről hátrafele és felfele is leszívja a levegőt 1-1 venti.

Szóval csak annyi érdekel hogy maradhat így, vagy van egy sokkal okosabb rendszer?

(off: Van rá mód, hogy egy bizonyos témán belül listázza nekem a fórum a kiemelt topikokat? Nagyon nehezen találok meg olyan kiemelt topikot, amiről nem tudom hogy van, amíg valaki oda nem irányít.)

Köszi

"Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail." // Ralph Waldo Emerson //

(#38771) chopin42 válasza trialboj (#38770) üzenetére


chopin42
őstag

Ha három ventid van, akkor kettő legyen elöl beszívó (cpu/gpu magasságban) és egy hátul kifújó. Akkor kb minimális pozitív nyomás lesz , vagy egyenlő és pont optimálisan áramlik a levegő.

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38772) trialboj válasza chopin42 (#38771) üzenetére


trialboj
őstag

De fent is van hely két óriási hűtőnek, ha oda nem rakok semmit, akkor is jó? Nem száll bele a por?
Mit lehet csinálni ha nincs több portom, de mondjuk a következő fejlesztés után kellene bele még venti? 3db 4 pines port van, mindegyik el van foglalva jelenleg.

Köszi

"Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail." // Ralph Waldo Emerson //

(#38773) chopin42 válasza trialboj (#38772) üzenetére


chopin42
őstag

Veszel egy ilyet: p12 pst 5 pack, vagy annyit ebből, amennyi kell. Ezek gyárilag összefűzhetőek. A por a pozitív nyomás miatt kevésbé száll, ha a tetejére is raksz kifújóra, akkor elöl vákumozza be, meg ahol tudja. Szóval nem leszel előrébb, tehát nem kell. Az a lényeg, hogy eggyel több befújó legyen, mint kifújó, és a befújók elöl legyenek mind, vagy alul.

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38774) abdulka1 válasza trialboj (#38772) üzenetére


abdulka1
őstag

Szia!
Ha több levegőt tolsz be, mint ki (ahogy chopin42 mester írta), akkor a pozitív nyomás miatt a ház nyílásain kifelé áramlik a plusz levegő.

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38775) chopin42 válasza abdulka1 (#38774) üzenetére


chopin42
őstag

Ohh, kösz a megszólítást, de nem vagyok én mester, csak 3 év után rengeteg tesztet megnézve, meg sok tapasztalatot gyűjtve merek ajánlani, ár-értéket figyelembe véve. De azért köszönöm :B

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38776) abdulka1 válasza chopin42 (#38775) üzenetére


abdulka1
őstag

;)

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38777) LEDaxz


LEDaxz
újonc

Sziasztok a segítségeteket szeretném kérni.
Vettem egy Silentium PC Signum SG1 TG házat amibe van 2 db ventilátor és annak a csatlakozója 3 pines.
Van egy Asus Rog Strix Z390 F gaming alaplapom. Nincsen rajta 3 pines csatlakozó csak 4 pinesek. Ilyenkor kuka mind a két venti ami a gépházban van, vagy hova lehet dugni?
Válaszokat előre is köszönöm!

(#38778) abdulka1 válasza LEDaxz (#38777) üzenetére


abdulka1
őstag

Szia!
Sajnos a lapod kézikönyve nem tér ki rá, ezért az UEFI-ben kellene ellenőrizned, hogy a ventilátorok vezérlését lehet-e PWM és DC mód között változtatni. Ha csak PWM szabályozás van, akkor a ventilátoraid folyamatos max fordulaton fognak pörögni a fix 12V miatt. Ebben az esetben érdemes cserélni a ventilátorokat.

Dug rá egyet a CHA-FAN1 vagy 2 csatlakozóra és a Q-fan controll panelen klikkelj az Optimize all feliratra,és ha ez végzett, ellenőrizd le a beállítás lehetőségét.

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38779) tothjozsi96


tothjozsi96
addikt

Sziasztok!

NZXT H710 házba keresnék házhűtő ventilátort.
Elméletileg előre mehetne 3x120mm is, de szerintem 2x140mm is elegendő lenne!
Hátulra pedig 1x140mm ventilátor menne.

A CHA_FAN-ek lábkiosztása az alábbi, [kép]

Érdemes választás lenne a Silent Wings 3?

A Pure Wings 2 az itthoni gépemben bevált, viszont nem tudom mennyivel lennék beljebb a SW3-al. Árban duplája a Pure Wings 2-nek.

A setup, 10700k, BQ! Dark Rock Pro 4, RTX 2060, NZXT H710

(#38780) LEDaxz válasza abdulka1 (#38778) üzenetére


LEDaxz
újonc

Rendben Van Köszönöm a segítségedet, megnézzem. Gondolom ha fullon pörög lesz elég komoly hangja a gépnek.

(#38781) abdulka1 válasza LEDaxz (#38780) üzenetére


abdulka1
őstag

:K

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#38782) krisz77 válasza chopin42 (#38761) üzenetére


krisz77
tag

szia meg jöttek a ventilátorok be is szereltem őket 3 ventit elöre tetem egyet hátra meg egyet fentre de hiába tettem még max ra is a fordulatot ugyan úgy melegszik a videókártya mint előtte szerinted mért pedig azt hittem legalább egy pár fokkal keveseb lesz

(#38783) boogie84 válasza tothjozsi96 (#38779) üzenetére


boogie84
veterán

Szia,
nalam van egy SW3 a hazban. 1000-1200-ig nincs hangja.
Es jol tolja a levegot.

A sütiknek is szükségük van szeretetre.

(#38784) tothjozsi96 válasza boogie84 (#38783) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Szia, köszönöm a válaszodat!

SW3-ból a sima PWM kiadást néztem ami 140mm-es ventilátornál 1000rpm-et tud maximum, gondolom neked a high-speed lehet.

Az volna a jó ha valaki megtudná érvelni hogy érdemesebb-e ezt venni mint a Pure Wings 2-öt. Árban a duplája annak és alapjáraton halk nagyon az is. Játék alatt amikor feljebb állítja magát van hangja, de itt már a VGA is elkezd azért jobban tekerni.

(#38785) chopin42 válasza krisz77 (#38782) üzenetére


chopin42
őstag

Szevasz.
Kérlek használj írásjeleket, mert úgy sokkal könnyebb lenne értelmezni, amit írsz. Mindenesetre sikerült.
"ugyan úgy melegszik a videókártya" - Egyrészt fogalmam sincs, menyi volt előtte és mennyi utána. Ha ezt megírtad volna, meg hogy milyen videokártya, az jó lett volna, sokat segítettvolna a válaszadásban. Az csak hab a tortán, hogy teljesen azonos terhelésel és szobahő alatt van pontosan összehasonlítható, de ez mindegy.
Mindenesetre vettem a fáradtságot, és berajzoltam a gépházadról készült képre a levegő irányát az egyes ventiknek. IDE kattints. Az a lényeg, hogy a ventiknek arra kell fújnia, amerre a piros nyíl mutat. Az arctic honlapján van egy kép, ami mutatja, hogy a venti honnan szív, és merre fúj. Amerre a lapátok vannak, onnan szív, erről is van kép, IDE kattitnts.
Ha az első három arra fúj, mint apiros nyíl, a hátsó úgy van beszerelve, mint a második képen, és a felső is kifelé fúj, nem lehet gond.

Szakmai kérdések csak a fórumban...

(#38786) Televan74


Televan74
nagyúr

Tervezem a CPU hűtésem cseréjét. Mugen 5 -re melyik passzolna jobban? 2db lenne, egy előre és egy a hűtő hátuljára. Vagy vegyek még hozzá egy KazeFlex 120 -ast?

B12-PS* 1500rpm 4 Pin (PWM) 6.2 V / 12.0 V 21 dBA 98.7 m³
B12-P 2000rpm 4 Pin (PWM) 6.0 V / 12.0 V 28 dBA 132.4 m³

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#38787) SenorGrande válasza chopin42 (#38785) üzenetére


SenorGrande
senior tag

De általában a ventin is meg van jelölve, hogy merre forog, és merre fúj.
Nagyon türelmes vagy. :)

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – (Kérjük ennél a vonalnál levágni!)

(#38788) mgoogyi válasza Televan74 (#38786) üzenetére


mgoogyi
senior tag

Jó esetben 2-3 fokot nyersz vele. A mugen 5 elég ritka bordázat, h profitáljon ebből.

(#38789) Televan74 válasza mgoogyi (#38788) üzenetére


Televan74
nagyúr

Akkor elég az egy saját ventilátor? Azt mondod?

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#38790) Grózi


Grózi
Topikgazda

Békés,boldog Karácsonyt!!

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#38791) Goldmember01


Goldmember01
tag

Üdv! Először is békés, boldog karácsonyt kívánok Mindenkinek!

Van egy Asus TUF Gaming X570-Plus alaplapom egy Phanteks Eclipse P400a házban. Mugen 5 hűtőre fogok cserélni két ünnep között. Ház elejébe (illetve talán hátra egy, mert nem tudom milyen minőség a házhoz járt) keresek ventiket, legfőbb szepont a jól hűtés és csendesség. Elől jelenleg 2x Arctic BioniX P140 (PWM, PST) van de mára már eléggé hangosak lettek, valamelyik kattog is (csapágyas lett vagy nem tudom mi a legmegfelelőbb kifejezés). Ár szempontjából 10.000 forint fölé nem szeretnék menni a 2(+1) ventiért. Mit ajánlanátok?

Előre is köszönöm!

(#38792) Khaosz55


Khaosz55
addikt

Sziasztok.
Boldog Karácsonyt mindenkinek !

Erősítőben akarok cserélni ventilátort ami 24V-os. 2 lépcsőben szabályozza a fordulatot. 10Volt és 24 Volt. Alacsony és max fordulat hőmérséklet vezérelt.
Az a kérdésem, hogy szerintetek mekkora lehet a következő ventinek fordulata és zajszintje 10volton ?
24 Volton 2600 Ford/perc zaj:26db. 80x80x25mm
[link]

(#38793) mgoogyi válasza Televan74 (#38789) üzenetére


mgoogyi
senior tag

Azt. Mugen 5-öm van nekem is. Egyébként van cpu hűtős topik.

(#38794) boogie84 válasza tothjozsi96 (#38784) üzenetére


boogie84
veterán

Azért vettem SW3 high speedet, mert ha úgy van és kell a teljesítmény, akkor van, ugyanakkor ha nem játszom, akkor halk. 1000rpm-en használom alapból. Így azért nem tol annyi levegőt sem, de 0 a hangja! Az van a ház hátuljánál.

Azt kell eldönteni, hogy játék közben megéri e a többlet légszállítást az SW3 HS, vagy ha elég az SW2, akkor nyilván felesleges a drágább! Én inkább teljesítményre mentem!

Ha nem akarsz drága SW3-at venni, akkor a sokak szerint ár/teljesítmény bajnok Arctic P14 PWM PST simán jó lehet ám!

A sütiknek is szükségük van szeretetre.

(#38795) Televan74 válasza mgoogyi (#38793) üzenetére


Televan74
nagyúr

Ok, átmegyek majd oda! :R

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#38796) LEDaxz válasza abdulka1 (#38778) üzenetére


LEDaxz
újonc

Szia, Ma reggel megnéztem működik a Ventilátorokat rádugtam a cha_fan 1-2 re. Van DC meg PWM beállítás is, azon belül tudom állítani hogy Standard, Silent, Full Speed, Manual.
DC-n hagyom az úgy jó? Illetve mi a legjobb elhelyezés? 2db van. Elől egy meg hátul 1. Elől szívjon és befele fújjon a gépházba, a hátsó meg a gépházból szívjon és kifele fujjon hátul?

(#38797) mgoogyi válasza LEDaxz (#38796) üzenetére


mgoogyi
senior tag

Igen, 1 elöl be, 1 hátul ki. A 3 pines ventit dc-ben használd, a 4 pinest pwm-ben. Te tudod, hogy mit vettél.

(#38798) LEDaxz válasza mgoogyi (#38797) üzenetére


LEDaxz
újonc

Gépházhoz tartozó 2 db ventilátor. Silentium Signum sgt T1 házam van. Abban van 2 db 3 pines ventilátor. Köszi szépen a választ!

(#38799) tothjozsi96 válasza boogie84 (#38794) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Köszönöm!

Gondolkodtam egy csomót, igazából nekem nem ér meg egy darab ventilátor 8-9-10 ezer forintot, a saját és tesóm konfigjába is Pure Wings 2-t raktam, mindkét gépbe 3-3 venti van, nagyon megvagyok elégedve ezekkel is.

Silent Wings 3 szériából 3db 140mm-es ventilátor az 25k, high-speed verzió esetén 30k!
A Pure Wings 2 140mm PWM verzióból 3 darab az pedig 12 ezer forint.

Biztos nagyon jó a Silent Wings, de ennyiért basszus..
(Kicsit a Pure Wings 2 is felé van árazva, szerintem)

Sose volt SW3 ventim, de a Pure Wings 2-nél nem érzem hogy többet tudna nyújtani számomra. Biztos hogy jobb és jobban produkál teszteken az SW3, de annyival nem ad többet, mint amennyivel többe kerül.

Köszönöm a tanácsokat!
Boldog karácsonyt! :)

(#38800) DeTomaso


DeTomaso
kezdő

Sziasztok! Mi a legegyszerűbb módja a képen látható venti csatlakoztatásának? Tapbol vettem ki és házba építeném, tehát a csati alapból nem jó. Y vagy 3-as elosztó? Vagy az alaplapon (Gigabyte) valahol találok szabad 12 V-os megfelelő csatit? (Pl. Találtam CI feliratut de az nem tudom mi). Köszi előre is a konstruktiv kommenteket.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.