Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#21401) *Ropi* válasza BigBlackDog (#21400) üzenetére


*Ropi*
félisten

Eleve nem tárolnám DNG-ben a képeket: csak egy plusz konverzió, amivel információk vesznek el. A rendes rawok is tömöríthetőek 7zip-pel (ultra fokozaton és combos gép kell hozzá) és évek múlva is olvashatóak lesznek a megfelelő programokkal, mivel a gyártói formátumoknak mindig meg lesz a támogatottsága, a keresztplatformosoknak viszont koránt sem biztos. ;) Nálam például egy teljes esküvői nap anyaga 80-100 GB, tömörítve 50-60 (igaz, hogy elég sok PSD is van benne). ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#21402) BigBlackDog válasza *Ropi* (#21401) üzenetére


BigBlackDog
veterán

DNG adott sajnos (telefonos "raw"). Akkor amit nem tartok fontosnak, törlöm (jpeg elvileg van úgyis), a többi meg megy tömörítésre. A normális NEF képeket tömörítetlenül tárolom, ami pedig csak dokumentálási szerepkörre esélyes, az megy 50%-os jpegbe, 3840px oldalszélességgel.

(#21403) jjeahh válasza *Ropi* (#21399) üzenetére


jjeahh
nagyúr

Image/mode rgb color-on van, ha erre gondoltál, de mostmár mindegy, megoldódott a probléma :D . Az volt a gond, hogy dng-t próbáltam vele feldolgozni (bár fogalmam sincs mi a gondja vele), jpg-vel nem hisztizik, ugyanúgy néznek ki a képek a ps-ben is mint képnézegetőkben.

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#21404) *Ropi* válasza BigBlackDog (#21402) üzenetére


*Ropi*
félisten

Ja, ha csak az van akkor ne töröld! A lényeg, hogy a 7zip Ultrán durván tömörít. :K

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#21405) *Ropi* válasza jjeahh (#21403) üzenetére


*Ropi*
félisten

"Image/mode rgb color-on van, ha erre gondoltál, de mostmár mindegy, megoldódott a probléma :D ."

Nem arra gondoltam, de az jól van beállítva.

"Az volt a gond, hogy dng-t próbáltam vele feldolgozni (bár fogalmam sincs mi a gondja vele), jpg-vel nem hisztizik, ugyanúgy néznek ki a képek a ps-ben is mint képnézegetőkben."

Az hogy rosszul van beállítva a program és importálásnál nem rendeli hozzá a megfelelő színprofilt a dng-hez. Jpg-vel azért nem hisztizik, mert az már eleve be van állítva, ráadásul nem látod az eltérést, mert a jpg 3x8 Bitjében színcsatornánként 64x kevesebb információ van mint a rawban / dng-ben.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#21406) jjeahh válasza *Ropi* (#21405) üzenetére


jjeahh
nagyúr

Akkor fogalmam sincs :B Esetleg itt vagy itt kéne átállítanom valamit? Elég láma vagyok ehhez...

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#21407) *Ropi* válasza jjeahh (#21406) üzenetére


*Ropi*
félisten

Az elsőn a "profile mismatches" és a "missing profiles" legyen bepipálva!

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#21408) Phvhun


Phvhun
őstag

Sziasztok!

Van valakinek itt eladó adaptere ami megoldja hogy a sony dslr szögletes befogóval rendelkező tripodra rá lehessen tenni olyan fényképezőt, aminek csavar tud menni az aljába?

Erre gondolok:

Szerk: Vagy hol lehetne venni ujonnan ilyet olcsón?

[ Szerkesztve ]

(#21409) Lassú Víz válasza Phvhun (#21408) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Elég furcsa kérdés lett. Egy konkrét állványtípushoz tartozó gyorscseretalpat keresel szerintem. Annak semmi köze a Sony DSLR-hez. Közelíts az állvány felől, hamarabb célba érsz.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#21410) mutyuru


mutyuru
aktív tag

Sziasztok!

Surgosen vennem kell egy kb. 40x40-es fenysatrat targy fotozashoz. Tudnatok ajanalni boltot, termeket, ahol Budapesten lehet venni ilyet legyszives. Sajnos nem vagyok ismeros, en a neten ezeket talaltam:

1
2
3

Koszonettel:

M

(#21411) Phvhun válasza Lassú Víz (#21409) üzenetére


Phvhun
őstag

Igen rossz volt a kérdés, mindenesetre megtaláltam egy webshopban már a cuccot az állvány típusa alapján.

(#21412) Colonel993


Colonel993
senior tag

Droidra valami normálisabb RAW kidolgozására alkalmas appot keresek.
Valaki valami ötlet?
RAW droiddal korábbi tapasztalatom van, de nem szerettem, és duplán nem mert vízjelezett...

||| NE kérdezz, mert a végén még valaki válaszol! ||| ThinkPad & Nikon user ||| Samu s8.4 LTE RulezZz "Mikor 2 hónap elmélete vitatkozik, 8 év tapasztalatával..." - :") -

(#21413) *Ropi* válasza Colonel993 (#21412) üzenetére


*Ropi*
félisten

Lightroom.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#21414) *Ropi* válasza Colonel993 (#21412) üzenetére


*Ropi*
félisten

Hogy ez miért dupláz...?

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#21415) JoeCockBill válasza Colonel993 (#21412) üzenetére


JoeCockBill
senior tag

snapseed

új lemezünk: https://wmmd.lnk.to/BMB_RegiVagas

(#21416) Colonel993 válasza *Ropi* (#21413) üzenetére


Colonel993
senior tag

Külső USB eszközt nem lát, NEF-et nem ismer... illetve úgy nemigazán stabil... pedig egy premium tab van a segge alatt

JoeCockBill: teszek egy próbát vele!

[ Szerkesztve ]

||| NE kérdezz, mert a végén még valaki válaszol! ||| ThinkPad & Nikon user ||| Samu s8.4 LTE RulezZz "Mikor 2 hónap elmélete vitatkozik, 8 év tapasztalatával..." - :") -

(#21417) *Ropi* válasza Colonel993 (#21416) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nekem működik, igaz Canon fájlokkal etetem és egy 3 éves vason fut... :D

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#21418) mad1


mad1
veterán

Sziasztok, Olimpus Stylus 1s féle fix optikás gépet keresek,de olcsóbbat. Az a lényeg hogy nagy optikája legyen és az ne legyen cserélhető.Jó lenne minél olcsóbban kijönni,de ne feltétlen a minőség rovására menjen.
Köszi szépen előre is. :R

Ne szemetelj ! = Steam

(#21419) t.imi


t.imi
addikt

Reggelt urak!

Létezik fotós beárazós topik ?

(#21420) A Zéé válasza t.imi (#21419) üzenetére


A Zéé
addikt

létezik :)

Just a simple Lineman...

(#21421) t.imi válasza A Zéé (#21420) üzenetére


t.imi
addikt

Nagyon köszönöm a gyorsat :R :R én itt kerestem, nem a lokálban :B

(#21422) estikornel


estikornel
tag

Sziasztok,

Helios 44-2-t szeretnék kicsit megolajozni mert nehézkesen jár a fókusz, milyen szert kell venni hozzá? Műszerolaj vagy valami sűrűbbet? Ha tudtok linkelni valamit vagy valami konkrétabb megnevezést, hogy mire keressek rá azt megköszönném. :)

Hasonló kérdés, irodai széket mivel lehet megolajozni? Nyekereg mint a fene, egy átlagos gázemelős székről van szó.

(#21423) *Ropi* válasza estikornel (#21422) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nem olajozni kell, hanem teflonzsírt használni.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#21424) estikornel válasza *Ropi* (#21423) üzenetére


estikornel
tag

Ezt a szót kerestem, köszönöm :R

(#21425) beginnerguy


beginnerguy
tag

Sziasztok!

Adott egy nikon d7000. M42 bajonettes objektív(ek)et szeretnék feltenni rá, ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem. Hiába olvastam el számtalan cikket vagy néztem magyarázó youtube videót, egyre jobban úgy érzem, hogy összekavarodtam...

Ha minden igaz, ehhez adapter kell. Ebből is ha jól tudom létezik sok fajta, chipes/nem chipes, vagy olyan, ami benyomja a pöcköt a vázon... Vegyünk mondjuk egy helios 44m-2-t (vagy 4-et vagy 6-ot...), ehhez pontosan milyen adapter kell, hogy fel tudjam rakni? (linket megköszönök) Lesz "végtelen" is vele? Rosszakat olvastam azokról a korrektor lencsékről, szóval ha nem vennék hozzá ilyet, akkor körülbelül hány méterre tudnék még úgymond normálisan fókuszálni?

Olvastam olyat is, hogy a nikonnál van olyan veszély, hogy a tükröt is megsérthetem ha felrakok egy ilyen obit. Vagy ez csak FF-nél lehetséges? Ilyet semmiképp nem szeretnék, de gondolom ez evidens, fő a biztonság. Emellett van beépített fókuszmotor a vázban, tehát nem kell manuálisan fókuszálnom vele? (ha nem akarok, természetesen)

Előre is köszönöm a segítséget!

(#21426) estikornel válasza beginnerguy (#21425) üzenetére


estikornel
tag

Nekem Canonra van m42 adapterem, chipes. A chip azt tudja, hogyha tekered az obin a fókuszt és közben nyomod az exponáló gombot félig, (rendesen af lép életbe) akkor pittyeg a kis piros fókuszkocka a keresőben, ugye amelyik éppen éles a gép szerint, ún. af visszajelzés. Nikonnál lencsés adapter kell úgy tudom de ezt majd más megerősíti, hogy legyen végtelened. Illetve a fullframes mizéria (ezt most megalapozatlanul mondom) talán azért lóghat a tükörbe, mert közelebb van a szenszorhoz az objektív vége.

Meghajtani nem fogja szerintem a váz, mivel egyrészt az adapter csak a fókuszt jelzi vissza. A peremes adapterek jók minden m42es objektívhez, mert benyomja az a/m kapcsolós objektíveken is. Azért kell benyomni azt a pöcköt mert anélkül nem állítható a blende autó módban. (A állás).

Helios 44-2 lencsém van, elég szuper és pazar képe van 4ezer forintért. A 44M az 6 blendés, a 2 pedig 8, így azt vettem inkább. Van valahol egy lista ahol a tulajdonságaik szerint van rendezve, valaki majd biztos linkeli, illetve várj még egy Nikonost aki mond konkrétumot a fentiekre, mert Canonom van.

Továbbá van egy M42-es topik [itt]

(#21427) copass válasza beginnerguy (#21425) üzenetére


copass
veterán

nem lesz végtelened nikonon m42-vel, csak átalakított obiknál. komáromi domonkos készít átalakítást nikonra, bizonyos objektívekkel csak. mert gyakorlatilag át kell építeni egy pöttyet az egészet.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#21428) Vyndree válasza beginnerguy (#21425) üzenetére


Vyndree
őstag

Nikonra felejtsd el az M42-es manuálozást, mert csak néhány méterre lesz fókuszod (talán három). Lencsés adapterrel se lesz végtelen, pár méterrel lesz hosszabb, viszont erősen rontja a képet.
Manuálozni inkább a Sony NEX 3-tól felfelé, már nem drága és egy 1600Ft-os adapterrel bármilyen M42-es obit rá tudsz tenni. Vagy vegyél régi Nikon manuális obit hozzá, nem kell adapterezni, és lesz végtelened is:
Nikon NIKKOR 35mm f/2.8
Nikon NIKKOR-H Auto 50mm F2
Nikon Nikkor HC Auto 50mm F2
Nikon EL NIKKOR 50mm F2.8
Nem feltétlen ezeket, csak valami ilyesmit, hirtelen ezeket találtam. Lehet Mo.-n is találsz, nem is kell ebay-ezni.

(#21429) faki_ válasza Vyndree (#21428) üzenetére


faki_
senior tag

Az összes linkelt eBay-es objektív problémás! Karc, gomba, köd...

(#21430) Vyndree válasza faki_ (#21429) üzenetére


Vyndree
őstag

* mégegyszer a gyk.: nem ezeket, hanem ilyen manuális Nikonokat! A linkek csak illusztrációk, hogy így néznek ki.
Ez kimaradt: Nikon Nikkor 50mm f/1.8 és ez a példány is karcos, nehogy ezt vedd meg. :)

[ Szerkesztve ]

(#21431) beginnerguy válasza estikornel (#21426) üzenetére


beginnerguy
tag

Először is köszönöm mindenkinek a hozzászólást, segítséget!

@estikornel: Nagyon köszönöm a leírást, így már kicsit világosabb. Igazad van, a linkelt topikot kerestem, de valamiért nem találtam, pedig biztos voltam benne, hogy kell ilyennek lennie. Az objektívek topikjába meg nem akartam feltenni, mert úgy éreztem, nem eléggé objektív specifikus. Nekem is nagyon bejön a heliosok háttérmosása (minta képeken), egy trioplan 100mm/2.8-ról nem is beszélve, bár az eléggé drága. Néztem pár éves hozzászólásokat fórumokon, 3k forintért kelt el egy asszem 2006-ban, 2010-ben egy másik talán 20k-ért. Most meg 450 euró körül vannak :)

@copass: Ezt sajnálattal hallom, bár még végtelen nélkül kibírnám, azonban a Vyndree által említett kb 3 méter húzósnak tűnik. A mester nevével már nagyon sok helyen találkoztam, valószínűleg nem véletlenül :)

@Vyndree: Huh, eléggé lelombozódtam, váltani nem szeretnék, másodváz sem hoz lázba annyira. Igazából túlságosan tetszik nekem a d7000, bár egy olympus milcen elgondolkoztam már párszor, bevallom őszintén, nagyon dicsérik azok, akik nálam jóval tapasztaltabbak. A linkelt obikat ismerem, de azoknak a háttérmosása nem annyira tetszik, nem annyira egyedi. Nekem egy újabb 50mm/1.8g-m van (ebben már van af motor). Ezt is azért választottam az 1.8d helyett, mert a vele készített képek sokkal szebbnek tűntek..

@faki_ : Azért köszönöm, hogy figyelmeztettél :)

(#21432) Akos1994


Akos1994
aktív tag

Sziasztok!

Valaki már barkácsolt magának AF segédfényt?
Pentax K20D-ben ugye nincs, viszont a vakupapucs által kiadott jellel simán lehetne egy piros led-el világítani.
Már megtaláltam külföldi fórumon, hogy melyik érzékelő ad ki stabil 3.9voltot félig lenyomott exponáló gombnál.
Ebay-en nem találtam ilyen kész cuccot, pedig szerintem lenne rá igény, viszont valami kisebb méretű adaptert vagy vakukioldót vehetnék és azt barkácsolnám át.. Valaki csinált már ilyet?.

(#21433) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Tegnap vettem kézbe az új rx100(4)-amat, két kérdés merült fel:

#1: küső vakut szeretnék használni, amit a beépített segítségével vagy usb-n(??) sütnék el. -> létezik kábeles megoldás? Ha nem, valahogy le lehet vinni a beép vakuteljesítményt 1/8 (a memüben beállítható -3FÉ) alá, h ne pusztítsa feleslegesen az akksit?

#2: van közvetlen geotaggelésre mód? (szimkronizálás gps loggerrel v telefonnal)

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#21434) JohnyBlue válasza Akos1994 (#21432) üzenetére


JohnyBlue
őstag

A Yongnuo gyártotta anno

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#21435) grgapitic


grgapitic
csendes tag

Sziasztok!
Olyan szakit keresek, aki foglalkozik régebbi 1.4/50-es objektív javításával.
Nem baj, ha Békés megyében van. :)

Ilyen:

Köszönöm!

(#21436) mad1 válasza mad1 (#21418) üzenetére


mad1
veterán

Erre valaki? :U

Ne szemetelj ! = Steam

(#21437) Akos1994 válasza JohnyBlue (#21434) üzenetére


Akos1994
aktív tag

Köszi, ez lenne nekem az igazi (Ha a pentax TTL-je is elvillantja) csak kár, hogy kérész életű volt és gyakorlatilag beszerezhetetlen.. YN622 meg elég bumszli/felesleges lenne, még ha el is villantaná a rajta lévő piros led-et..

(#21438) Lassú Víz válasza mad1 (#21436) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Panasonic FZ200

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#21439) Dyingsoul


Dyingsoul
veterán

Sziasztok!
Átnéztem a topikokat, talán ez a legmegfelelőbb hely ahhoz, hogy feltegyem a kérdést:

Tudnátok olyan írót, tudományos iratot, publikációt, könyvet ajánlani, ami a digitális fényképezésbe a lehető legmélyebben belemegy? Akár (főleg) többet is.

Szakdolgozathoz kellene, szeretném tágítani az ismereteimet ilyen téren. Leginkább a képek rögzítésének folyamatai (részletesen a fotonok töltéscsomaggá, majd digitális jellé alakításáról), a nyers képek készítéséről és a bennük hordozott információról kellene anyag. Ha programozás is van benne, az plusz pont, de nem kötelező. A Bayer szűrőről is jöhet tudományos cikk valamilyen neves szerzőtől.

Ezen felül színtranszformációkról is szívesen fogadok tudományos cikkeket (kontraszt változtatása, színinvertálás csak hogy egyszerűbbeket említsek, de jöhetnek ettől bonyolultabbak is).

Leginkább külföldi tudományos publikációk érdekelnének, de magyar is jöhet.

Az internet bugyraiban már eléggé átrágtam magam de nehéz valóban tudományos cikkeket, könyveket találni. A legtöbb oldallal az a baj, hogy túlságosan egyszerűen fogalmaznak, az atomi részletekbe nem mennek bele és marad egy csomó kérdésem már az olvasásuk közben, pláne utána.

[ Szerkesztve ]

- Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok, mivel másoknak is hasznos lehet. Erre való a szakmai fórum! -- YT: youtube.com/dyingsoulgaming -- FB: facebook.com/DyingsoulGaming/ Stream: http://twitch.tv/dyingsoul

(#21440) Vyndree válasza Dyingsoul (#21439) üzenetére


Vyndree
őstag

Ezeket már megtaláltad? [link]

(#21441) Dyingsoul válasza Vyndree (#21440) üzenetére


Dyingsoul
veterán

Ezeket még nem, mindjárt beleásom magam, hogy van-e benne használható.

Egyébként Scott Kelby-t ismerem, jó irományai vannak, de nekem pont az ellentéte kell: Ő mindenféle tudományos sallang néélkül próbálja a lehető legérthetőbb módon átadni a fotózás csínját-bínját.

Engem (ebben az esetben) pont nem az érdekel, hogy hogyan lőjjünk jó képet, hanem az, hogy mi és történik amikor megnyomod a gombot a kamerán. Ez után mi van a nyers fájlokban és azokat hogyan tudnám feldolgozni (tudományos értelemben véve).

Szóval belenézek köszi a linket. :)

- Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok, mivel másoknak is hasznos lehet. Erre való a szakmai fórum! -- YT: youtube.com/dyingsoulgaming -- FB: facebook.com/DyingsoulGaming/ Stream: http://twitch.tv/dyingsoul

(#21442) Lassú Víz válasza Dyingsoul (#21441) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Nagy fába vágtad a fejszéd. Olyan területre tévedtél aminek a részleteit minden gyártó hétpecsétes titokként kezeli. Ami meg az elnagyolt leírást illeti, azt szinte az ötlet megszületésének pillanatában szabadalmaztatják. Azt alapvetően el kellene döntened, hogy a szenzor kimenetén kiolvasható jelekkel akarsz-e foglalkozni, vagy az addigi folyamatokkal? Az előbbi esetben minden szenzornak kell lennie katalógusának, ahol a karakterisztikája, stb. megtalálható. Az is csak egy IC :) . Utóbbi esetben passz :F

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#21443) Dyingsoul válasza Lassú Víz (#21442) üzenetére


Dyingsoul
veterán

Igen ezt én is tudom. :) Alapvetően a szenzor kimenetén olvasható jelekkel szeretnék foglalkozni, de "bevezetőként" illetve az első néhány fejezetben szeretnék írni, de előzetesen pár fejezet erejéig az előtte lévő folyamatokról is.

Itt (és egymébként még pár helyen) alapvetően egy nagyon jó irományt találtam, ami beindította a fantáziámat és az első néhány fejezetben erről szeretnék írni illetve még többet megtudni. Ezzel az oldallal több gond is van: nincs konkrét szerző, a cég tiltja az oldalukon publikált anyagok megjelentetését és felhasználását más publikációkban.

Egyébként platformfüggetlen webes alkalmazást szeretnék készíteni, melyben raw fájlok feltölthetőek és feldolgozhatóak. A részletekbe most nem mennék bele, de ez a kódolás része is folyamatban van már csak problémákba ütköztem meg az nem is a topik témája.

[ Szerkesztve ]

- Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok, mivel másoknak is hasznos lehet. Erre való a szakmai fórum! -- YT: youtube.com/dyingsoulgaming -- FB: facebook.com/DyingsoulGaming/ Stream: http://twitch.tv/dyingsoul

(#21444) Lassú Víz válasza Dyingsoul (#21443) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Szép feladat! Sok sikert kívánok hozzá. Szerintem nem tud elkészülni egy tanév alatt egy ilyen munka, hacsak nem támaszkodsz valami open source alapokra (darktable, rawtherapee). Gondolj bele mióta reszelik a Lightroom-ot :)

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#21445) *Ropi* válasza Dyingsoul (#21443) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nagy fába vágtad...Drukkolok neked, de az első kérdés, hogy milyen módon szeretnéd a raw fájlok visszafejtéséért felelős algoritmusokat a gyártóktól licenszelni? Kétlem, hogy puszira átadnák.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#21446) Dyingsoul válasza *Ropi* (#21445) üzenetére


Dyingsoul
veterán

Mint mondtam ez eléggé bonyolult dolog és az ismereteimet én is azért szeretném szakirodalmakkal bővíteni, hogy még többet megtudhassak ebben a témában, elsősorban ezért írtam ebbe a topikba és nem azért, hogy magáról a kódról beszéljek, de ha már kérdezted nem titok, válaszolok:

A raw fájlok visszafejtéséért felelős algoritmusokat nem kell licencelni, ugyanis nincs rájuk szükség, ezeket az algoritmusokat (helyesebben metódusokat) már megírták mások helyettem, a kód pedig elérhető, szabadon felhasználható. Nem tudom, hogy több ilyen is van-e az interneten, én a legkézenfekvőbb megoldásnak erre a feladatra Dave Coffin dcraw szabadon felhasználható programját találtam (további infók).

Ha esetleg érdekel, hogy ő hogyan is volt képes megoldani a raw fájlok visszafejtését, elmondhatom, hogy nem egy ördögtől való dolog, de az valóban igaz, hogy mivel minden gyártó saját megoldást használ és ráadásul nem az összes készülékében ugyanazt, tehát készülékenként is lehetnek különböző eljárások ezen a téren, egyáltalán nem egyszerű a dolog.

Kezdetnek azért elég ismerni a RAW fájlok felépítését: többek között van benne egy header rész, ami alapból tartalmazza a bájtsorrendet, egy fájl azonosítót és még a fő adatrész kezdetét is. Itt már alapból be lehet azonosítani azt, hogy big vagy little endient használtak a tárolásra.
Átugorva az alacsony szintű architektúrális sajátosságokat ezek után már mondhatjuk azt, hogy "trükk" az, hogy a számításait egy merész feltételezésre alapozza (ami a legtöbb esetre igaz) és Bayer szűrő esetén ismert Bayer mintákat, CYGM szűrő esetén CYGM mintákat illeszt a képre, ezzel meghatározhatja a szűrő pontos felépítését és ez után alacsony szinten feldolgozza a fájlban tárolt információkat majd megjelenítésre alkalmas formában továbbítja a felhasználó fel azaz számodra a monitorra. Ez így nagyon pontatlan megfogalmazás, de dióhéjban ennyi. :)

Konklúzió: A RAW fájlok önmagukban nem kicsit bonyolultak, maga az egész téma nem egyszerű és ahogy ti is észrevettétek, igen mély ismeretek kellenek a megértésükhöz ha jelszinten akarunk róluk beszélni. Ezek után a kameragyártóknak szerintem nem céljuk további titkosítási eljárást alkalmazniuk a saját fájljaikra, miért is tennék? Ezzel csak tovább bonyolítanák a képek rögzítését-feldolgozását, ami még egyszer hangsúlyozom: így sem egyszerű. Magának a kamerának is komoly erőforrásokra van szüksége pláne ha belevesszük a kép készítésén kívüli egyéb funkciókat és a versenytársak megoldásait is plusz további titkosítással a költségek is igencsak megnőnének, mint a szoftverfejlesztés, mind a kamerában lévő hardver esetén is.

Úgy is mondhatnám, hogy eddig én még nem találtam (de annyira nem is kerestem) olyan raw formátumot amiben külön titkosítási eljárást használtak volna olyan célból, hogy elfedjék a tartalmát. Az olyan adat ami nincs titkosítva pedig a kellő ismeretek birtokában "könnyedén" feldolgozható. (pl itt egy szösszenet a canon .cr2 tartalmáról) Titkosítás helyett inkább különböző leképzési módszereket használnak, legalább is én így látom.

Ezzel nem azt állítom, hogy nincsenek olyan kamerák, formátumok, melyek nem használnak titkosítási eljárást a feldolgozás korlátozására, de a legtöbb ma használatos akár profi akár félprofi vagy amatőr gép tudtommal nem használ és az esetek 99%-ban most ezekről beszélünk.

Ez így nagyon pontatlan és pongyola megfogalmazás, de remélem félig-meddig választ adtam a kérdésedre.

Szerk: jah és még annyit hozzátennék, hogy én nem Amerikát akarom újra felfedezni, hanem inkább a webes azaz online feldolgozásba szeretnék kicsit belemenni. A fenti C programot könnyen át lehet ültetni javascriptbe, illetve nem olyan könnyen mert most épp ezzel szenvedek. :DDD Egyébként hasonló megoldás is van már (pics.io, de ők egy WebGL-t használnak), de az én elképzelésem kicsit másabb lenne bizonyos szempontokból.

[ Szerkesztve ]

- Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok, mivel másoknak is hasznos lehet. Erre való a szakmai fórum! -- YT: youtube.com/dyingsoulgaming -- FB: facebook.com/DyingsoulGaming/ Stream: http://twitch.tv/dyingsoul

(#21447) JohnyBlue válasza Dyingsoul (#21446) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Eperkutyus te vagy az? :DD

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#21448) *Ropi* válasza Dyingsoul (#21446) üzenetére


*Ropi*
félisten

Elhiszem, hogy nem titkosítottak, csak rémlett egy cikk ~10 évvel ezelőttről, amikor felhördült a fotós világ azon, hogy a Nikon titkosítja a nef fájlokat, vagy legalábbis egyes részeit (meg is találtam, közben már a folytatással együtt).

"Kezdetnek azért elég ismerni a RAW fájlok felépítését: többek között van benne egy header rész, ami alapból tartalmazza a bájtsorrendet, egy fájl azonosítót és még a fő adatrész kezdetét is. Itt már alapból be lehet azonosítani azt, hogy big vagy little endient használtak a tárolásra.
Átugorva az alacsony szintű architektúrális sajátosságokat ezek után már mondhatjuk azt, hogy "trükk" az, hogy a számításait egy merész feltételezésre alapozza (ami a legtöbb esetre igaz) és Bayer szűrő esetén ismert Bayer mintákat, CYGM szűrő esetén CYGM mintákat illeszt a képre, ezzel meghatározhatja a szűrő pontos felépítését és ez után alacsony szinten feldolgozza a fájlban tárolt információkat majd megjelenítésre alkalmas formában továbbítja a felhasználó fel azaz számodra a monitorra. Ez így nagyon pontatlan megfogalmazás, de dióhéjban ennyi. :)"

Értem mire gondolsz: gyakorlatilag a brute force szótárazós módszer átültetése. :)

Egyébként valami valóban van a Nikon fájlokkal, mert ugyanazon a gépen ~3x lassabban nyit meg a Lightroom egy nef-et, mint egy cr2-őt. Többszörösen teszteltük, több gépen. A cr2 fájlok egyébként relatíve jól tömörítettek, mert csak 3-4%-ot lehet rajtuk külső tömörítő programmal (7zip, ultra fokozat) faragni. Szemben mondjuk a psd-kkel vagy a bmp-kkel, amiket akár az 1/3-ukra is össze lehet nyomni. A jpg szintén rosszul tömöríthető, tehát már eleve jól van összerakva...Csak eszembe jutott, bár nem kapcsolódik szervesen a témához. :)

Egyébként milyen felhasználásra tervezed ezt az online alkalmazást? Masszív, kötegelt munkára combos internet kell a rawok feltöltéséhez (ugye aszinkron netkapcsolatban mindig a feltöltés húzza a rövidebbet), ami a Digi 1000-et kivéve még nem nagyon van hazánkban és az is csak kevés helyen.

(#21447) JohnyBlue: Ő már a v2-es verzió. :D

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#21449) jasonka


jasonka
aktív tag

Üdv !

(Nem digitális, de fényképezés... :D )

Van egy régi, de jól működő filmes Nikonom (F70).
Sajnos egy óvatlan pillanatban ujjlenyomatos lett a fém redőnyzárja. :O

Hogy lehet megtisztítani ? (Pl. : éterrel ? Lehet étert kapni vhol ?)

Help please !!! : :))

Hja kérem ! A Belváros !...

(#21450) *Ropi* válasza jasonka (#21449) üzenetére


*Ropi*
félisten

Inkább ne nyúlj hozzá: egyrészt olyan hajszálvékonyak azok a lamellák, hogy egy rossz mozdulattal könnyű megsértened őket, másrészt az étertől hamarabb alszol el mint, hogy meg tudnád tisztítani. :)) Harmadrészt ott senkit sem zavar szvsz: csak Te tudod, hogy ott van.

Egyébként miért kellett a tüköraknában nyúlkálni? Nemnyúlkapiszka! :DDD

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.