Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz T J #52165 üzenetére

    A membrán szó valójában a pontos megfogalmazása a páraáteresztő fóliának. A fólia önmagában homogén, egy adott anyag elvékonyított rétege. A membrán ezzel szemben egy anyagában és/vagy struktúrájában szándékosan inhomogén anyag.
    Páraáteresztő fóliák (merthogy mégis használjuk ezt magyarul) esetén ez a membrán többféle lehet:
    - Készülhet egy adott anyagból, amiben vékony kapillárisok vannak a keresztmetszeten. Ezeknek a kapillárisoknak a külső végei olyan vékonyak, hogy a formálódó vízcseppek eltömítik (ezáltal a cseppvizet visszatartja, mert "eldugul" tőle) a párás levegő viszont közlekedik rajta.
    - Készlhet egy jó páramegkötő anyagból, és annak hidrofób borításából (egyik, vagy mindkét oldalon). Ezesetben a hidrofób szövet taszítja a vizet (túl sűrű a víz számára). A páramegkötő anyag a terhelt oldalon magába gyűjti a nedvességet, viszont a hidrofób szöveten át érintkezik egy szárazabb levegővel, aminek átadja.

    Az első variációnál valóban tud gondot okozni, ha a hidegpont a membrán belső oldala, ugyanis ilyenkor gyorsabban alakulnak ki vízcseppek a belső oldalon, és ha túl nagyra híznak, akkor eldugíthatják a kapillárist, ami persze ideiglenes, de csökkenti a hatékonyságot.

    Felteszem ezért próbálják elkerülni általánosságban, hogy a páraàteresztő fólia belső oldalán kicsapódás legyen. Ilyenkor jobb, ha a szigetelő anyag magába szívja a cseppeket, és ezután párás levegő formájában távozik a legnagyobb sebességgel.

    Érdekes, hogy magyar nyelven nem találok szakirodalmat, angolul a breathable membrane szóra is csak elszórt találatok, és zanzásított ábrák vannak. Valóazínűleg mindenki félti a ©opy®igh™ját.

Új hozzászólás Aktív témák