Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#4101) fsb1000 válasza brd (#4100) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Köszi a választ!
ha lesz időm, akkor több variációt is kipróbálok és majd beszámolok róla.

Lehet valamivel pontosan mérni a boot időt?

[ Szerkesztve ]

(#4102) brd válasza fsb1000 (#4101) üzenetére


brd
nagyúr

Nincs mit.
Stopper? :D

The only real valuable thing is intuition.

(#4103) fsb1000 válasza brd (#4102) üzenetére


fsb1000
nagyúr

hmmm... valami olyan progi kéne ami lejegyzi az időt háttértárra, aztán Restartolja a gépet, és induláskor utolsóként bejelentkezve kiírja az eltelt időt.

10sec alatt a stopperes megoldás már nem elég pontos.

(#4104) brd válasza fsb1000 (#4103) üzenetére


brd
nagyúr

Nézz meg egy-két HDD tesztet (itt a PH!-n is van), ott szoktak szerepelni ilyen programok, a legtöbb helyen leírják, hogy milyen programmal tesztelték a boot-ot (persze nem olyasmire gondolok, hogy egy programban van egy "windows boot" nevű teszt, mert az kb. semmit nem ér :D ).

The only real valuable thing is intuition.

(#4105) orbano


orbano
félisten

sziasztok!

PCI-E csatolós SATA Raid kártyát szeretnék venni, 2, vagy 4 csatornásat, a lehető legolcsóbban. Van esetleg valami tipp? Eddig ezt találtam a lehető legolcsóbban. Kicsit zavar, hogy PCI-os kivitelben ugyanennyi a 4 csatis, PCI-E-ben pedig vagy 30e.

Előre is köszi a segítséget

A vér nem válik VAZZE!™

(#4106) szelesjanos


szelesjanos
tag

Sziasztok!

Kérnék egy kis segítséget:

Van a gépemben 3db WD 320Gb-os HDD, szeretném őket RAID-ben használni, mert videózással foglalkozom és szeretnék egy kis gyorsulást elérni a kódolások alatt.

- Milyen RAID vezérlőt ajánlotok?
- Milyen típusú RAID legyen?
- Ha meg van a vezérlő, mennyire bonyolult egy ilyet megcsinálni?

Ha olyan típusú RAID volna a megfelelő ahol nem elég a 3db HDD, akkor hajlandó vagyok beruházni. Vezérlőket már olyan 20e körül láttam, gondolom ezek már nem gagyik.

Egyenlőre ennyi, ha valaki tud legyenszíves segítsen.

köszönöm!

www.windydigital.hu

(#4107) brd válasza szelesjanos (#4106) üzenetére


brd
nagyúr

Mind3 HDD egy RAID0-ba (máshol tárolod gondolom a kész anyagot, ezek csak a konvertáláshoz kellenek).
A vezérlő akár az OS beépített software-s RAID-je is lehet (windows esetén a nem server esetén kis buhera is szükséges, no meg ha látja a BSA, ahogy létrehozod a tömböt, börtönbe zár, utána már használhatod a tömböt, az hivatalosan is működik, buhera nélkül). Gyakorlattal rutinmunka, hozzáértés nélkül picit nehezebb létrehozni (jól beállítani meg még nehezebb).
Alapvető RAID típusok amúgy, amit a nem-túl-drága vezérlők is tudnak:
RAID0: a biztonság kisebb, mint egyedülálló HDD esetén, de a neked szükséges, stream-jellegű felhasználás esetén ez a leggyorsabb (a legtöbb nem-túl-drága vezérlő esetén nem sokkal gyorsabb a valóságban, mint egy egyedülálló HDD);
RAID1: csak egzotikus vezérlő esetén gyorsít, de akkor is csak az olvasást;
RAID5: az írás lassú, így neked ez is kiesik.

Ha a vezérlőd, ahol a HDD-k vannak, csak a 32 bit-es PCI-os, akkor amúgy sem lesz sokkal gyorsabb, mint 1 db olyan WD; 2-vel még gyorsul, de a harmadik HDD hozzáadásával már csak minimálisan.

The only real valuable thing is intuition.

(#4108) Lord Dragon


Lord Dragon
senior tag

Hali mindenkinek! :R Egy kis szakmai tanács jól jönne! :R

1, A kérdésem az lenne, hogy most vettem új alaplapot:
A régi lapom: Gigabyte N680SLI-DQ6
Az új: EVGA nForce 790i SLI FTW Digital PWM
és eddig a régi lapban Raidben ment 2 Db 80 GB-os vinyó meg kettő db 320-as szintén RAID-ben, (tehát egy db 160 meg egy 640 GB-osnak látta őket a windows és olyan 110.000 kb\sec-el másoltak egymás közt Total Commander szerint). Abban az esetben ha ugyanígy akarom használni továbbra is a vinyókat, akkor szükséges formázni őket és újra létrehozni a RAID tömböt? Vagy csak betolom az új alaplapot, és már alapból felismeri úgy, ahogy a régiben is mentek? :K Mert ha formázni kell őket akkor előbb adatokat kéne mentenem, mielőtt lapot cserélek....

2, Most IDE módban mennek asszem a vinyók, (de SATA-sak :F ) de van ilyen AHCI meg nem tom én még mik..... hogy lenne a legjobb, mit kéne állítgatni, hogy a legjobbat hozzam ki belőle? Eléggé kezdő RAID-es vok még és nem nagyon vágom! Köszi előre is mindenkinek a segítséget!

Üdv! L.D. :R

[ Szerkesztve ]

(#4109) brd válasza Lord Dragon (#4108) üzenetére


brd
nagyúr

Az a régi alaplap típusától függ (gondolom, ott is integrált volt a RAID vezérlő, mert nem írtad, hogy más lenne). Vagy igen, vagy nem, de valószínűbb, hogy nem fog menni, azaz adat lement, RAID újrakialakít, adat visszamásol lesz a megfelelő sorrend.

The only real valuable thing is intuition.

(#4110) Lord Dragon válasza brd (#4109) üzenetére


Lord Dragon
senior tag

Eh.... na mind1 :F Akkor másolgatni fog kelleni.... de integrált RAID van alap. Ilyen Raid kártyával tuti nem szenvednék. Csak a baj van vele.... :C

Na és az ilyen IDE meg AHCI módokkal mi a helyzet? :R

(#4111) szelesjanos válasza brd (#4107) üzenetére


szelesjanos
tag

Szia!

Van egy alaplapi RAID vezérlőm. A rendeszer egy másik vinyón van. Ezt a BSA-t nem értem... Kemerázni szoktam és ezeket e felvételeket szerkesztem. Ezt szoktam kódolni, és ezen szeretnék gyorsítani.

www.windydigital.hu

(#4112) brd válasza szelesjanos (#4111) üzenetére


brd
nagyúr

A BSA úgy jöhet a képbe, hogy pl. ha XP-ről van szó, akkor az ugyanúgy tudja létrehozni-kezelni a software-s RAID-et, mint a server, csak direkt ki van belőle hekkelve, amit pár file átírásával lehet gyógyítani, és ha ez megtörtént, akkor e tekintetben ugyanarra lesz képes, mint a server. Viszont az EULA tiltja az OS rendszerfile-jainak módosítását (más kérdés, hogy ki fogja ezt ellenőrizni, ha direkt nem ezt keresi :) ).
Azért kérdeztem, hogy hol tárolod az anyagot, mert a RAID0 nem éppen a biztonságot növeli (sőt csökkenti), ezért nem egészséges ilyen tömbön tárolni fontos adatot.
A mai CPU-knak nem gond a RAID0-val kapcsolatos adminisztrációszámítás, ezért bátorkodtam javasolni a software-s RAID0-t (egyébként az olcsóbb RAID-vezérlők is a driver-en keresztül a CPU-val végeztetik a piszkos munkát), egyedüli hátránya, hogy (windows esetén legalábbis), nem tudod állítani a stripe size-t, az mindig 64k lesz, de neked a stream-jellegű felhasználás miatt ez nem gond.
Egyébként biztos vagy benne, hogy a háttértároló a szűk keresztmetszet? Vagyis a CPU nincsen közel 100%-ra terhelve a kódolás közben, és a HDD-led szinte folyamatosan világit?

The only real valuable thing is intuition.

(#4113) brd válasza Lord Dragon (#4110) üzenetére


brd
nagyúr

Valószínűleg "RAID" módba kell kapcsolni a BIOS-ban a vezérlőt (ha van ilyen; ha nincs, akkor AHCI, de driver mindenképpen kell valószínűleg).

The only real valuable thing is intuition.

(#4114) szelesjanos válasza brd (#4113) üzenetére


szelesjanos
tag

Konfigom:
Q6600@2880MHz; Gigabyte GA-P35-DS4; 4x1GB GEIL@800MHz; GeForce 9800 GT 512MB; 3xWD@320GB; WD VelociRaptor@150GB; WD MyBook@1TB; WD@500GB; 2xNEC DVD Writer; Chieftec@650W;

Azt a 3db 320GB-t szeretném együtt látni és ha lehet nagyobb munkára bírni.
Az aplaplap BIOS ában is lehet RAID-et beállítani? Ha ott beállítom, akkor minden adat elveszik ami most ezeken a HDD-en van? Kell külön az XP-n is állítani?

www.windydigital.hu

(#4115) brd válasza szelesjanos (#4114) üzenetére


brd
nagyúr

Sorban:
A leírások szerint lehet RAID-et beállítani (bár a 3 HDD-s megoldásról nem találtam infót).
Igen, elvész minden.
Állítani annyit kell az XP-n, hogy a megfelelő drivert kell feltenni.

The only real valuable thing is intuition.

(#4116) letix


letix
aktív tag

Tiszteletem az uraknak!

Adott egy probléma, ebben kérném a szakik segítségét.

Gép.:
IBM Xseries 220, ServeRAID 4lx vezérlő, 3db 36Gb-os 10k-s SCSI hdd.

Létrehoztam egy (a raid vezérlő bios-ánál frisebb CD-ről) a tömböt a 3 hdd-ből, RAID 1E, 8kb stripe-size.)

Win2003+debian-t kapott tesztre a gép.

Everest szerint, átlag 10-12Mb/s írás olvasásra képes, a buffered read érték is a béka segge alat.
Debian alatt szintúgy konvergál a 0-hoz az írás olvasás.

Később a gép kapott egy friss bios-t, valamint a raid vezérlő bios-át is frissítettem, új tömböt hoztam létre (a RAID vezérlő biosának megfelelő CD-ről), RAID 1E szintén, 32kb stripe-size-al.

Az értékek nem egészen 28Mb/s körülre "ugrottak". Azt hiszem ez is édeskevés ahhoz képest amit tudnia kellene.

Természetesen lecseréltem a RAID vezérlő win-es driverét.

Mit hagytam ki?
Köszönöm!

udv
letix

[ Szerkesztve ]

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#4117) Lord Dragon válasza brd (#4113) üzenetére


Lord Dragon
senior tag

Értem, de nem vágod a lényeget.... a RAID mód be van kapcsolva.... de azon kívül van egy másik opció is ahol IDE meg AHCI mód között lehet választani! :R Ez két külön menüpontban van! :R

(#4118) Sunzi válasza letix (#4116) üzenetére


Sunzi
aktív tag

hdd-k pontos típusát megírod?

Ízirájder öcsém, ízirájder...

(#4119) TomiLi


TomiLi
addikt

Sziasztok!
Lenne egy Gyerekszínész kérdésem:
Asus striker II extreme lapban, mire kell állítani a raid típusát? "striped", vagy "spanned" -ra?
Ha simán két HDD-t akarok raidbe fűzni?

Köszönöm!!!! :R

Bogyóka

(#4120) letix válasza Sunzi (#4118) üzenetére


letix
aktív tag

Szia!

Mindhárom hdd a következő típusú.:

IBM DDYS-T36950
68Pin,ULTRA3 SCSI DRIVE, 10000rpm

udv
letix

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#4121) Finwe


Finwe
őstag

Lehet idevágóbb a kérdésem [kérdés] :B

Finwe

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#4122) Sunzi válasza letix (#4120) üzenetére


Sunzi
aktív tag

Volt egy ugyanilyen chippel szerelt Adaptec RAID kártyánk (80303), az i igenigen lassú volt, de, az általad írt sebességeknél mindenképp gyorsabb.
A Raid1E -nek 3 diszkkel illene közel egy 2 diszkes Raid0 sebességét hoznia. A diszkek amiket használsz pedig max 36,1MB/sec-et tudnak... én az alábbiakat tenném/nézném a helyedben:
- megnézni(alaplap/szerver maualjában), hogy milyen egyéb eszköz van még ugyanazon a PCI(X) buszon. Lehetőleg más eszközzel ne osztozzon (integrált cuccal sem...)
- megnézni, hogy tutin megy-e 66MHz-en a slot
- legfrisebb bios?
- controller cache legyen write back (UPS vagy BBU van remélem) (tesztelés alatt lehet write through..)
- diszk cache-ek bekapcsolva vannak a raid biosban?
- ATTO és Iometer teszt 1 diszkkel (elég egy 100% sequential read 2-4 outstanding IOval)
- Ha az előző reremények hasonlítanak arra, amit papíron a diszk tud, akkor jöhet egy 2 diszkes Raid0 teszt, illetve e egz 2 diszkes RAID1, szintén atto, és iometer
-Ha ez is jó lett, akkor ismét jöhet a 3 diszkes R1E. Szintén nem használnék más programot, csak atto és iometer
- Ha nem valamilyen SQL adatbázis lesz rajta, akkor mehetne a dolog 64k-s stripe mérettel. Ennek a vezérlőnek a leggyengébb pontja ugyanis az IO processzora, egyszerűen nem elég gyors Én RAID5-el használtam, stabil volt, megbízható, de, ez volt az első, amit lecseréltünk a szerverben, mert nem skálázódott a teljesítménye 3 diszk felett, és, az sem volt elég gyors...
- Ha 1 diszkkel sem jó a sebessége, próbáld ki a kártyát egy sima gépben, PCI buszban ben.

A teszteredményeket belinkelhetnéd, kíváncsi lennék. A mi régi kártyánk már nincs meg, hogy megnézhessek bármit...

Na, hirtelen ennyi... sok sikert.

Ízirájder öcsém, ízirájder...

(#4123) Sunzi válasza Finwe (#4121) üzenetére


Sunzi
aktív tag

Menni fognak. Csak ajánlás a pontosan egyező típus, és fw verzió, de azért be szoktuk tartani. Rendszeres backup legyen a fontos adatokról...

Ízirájder öcsém, ízirájder...

(#4124) Finwe válasza Sunzi (#4123) üzenetére


Finwe
őstag

Köszi az infót! Sajnos nem tudtam figyelni arra, h teljesen egyforma legyen. Az ezen a tömbön tárolt adatot nem szeretném már pluszba menteni sehova, raid1-re gondoltam pontosan a biztonság miatt, ha pedig tudok venni még 2 vinyót akkor raid1+0 vagy raid5 (az ICH9R tudja) tehát ha mindenképpen menteni kéne még ezt is akkor nem vágok bele.

Finwe

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#4125) TomiLi


TomiLi
addikt

Sziasztok!
Lenne egy Gyerekszínész kérdésem:
Asus striker II extreme lapban, mire kell állítani a raid típusát? "striped", vagy "spanned" -ra?
Ha simán két HDD-t akarok raidbe fűzni?
Köszönöm!!!!

Bogyóka

(#4126) letix válasza Sunzi (#4122) üzenetére


letix
aktív tag

Szia!

Köszönöm a kimerítő választ!
Amint hazaérek, mindent átnézek amit ajánlottál!

Amit máris biztosan állíthatok.:

-64bit/33mhz-es slotban van, 66mhz-es nincs a lapon.
-A lemezek cache-jei be vannak kapcsolva.
-Legfrisebb bios van mind a gépen, mind a raid vezérlőn.

-Kipróbáltam 3hdd-vel, Low rebuild rate-re állítva, RAID 0 szinten, 64kb stripe unit size-al a tömböt, újratelepítés után 53-55Mb/s az érték(hdparm)

-Ugyanez a beállítás, RAID 1E szinten 33-35 MB/s.

-Továbbá próbáltam úgy is, hogy nem a RAID vezérlőre, hanem az alaplapi SCSI vezérlőre kötöttem a vinyókat (elvielg egy Adaptec Aic-7892? ), az elsőre felhúztam egy rendszert, az érték így 35-37Mb/s -re változott.

udv
letix

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#4127) Sunzi válasza letix (#4126) üzenetére


Sunzi
aktív tag

Ha tudod, próbáld ki gyanazt a beállítást mint amit 64-es stripe-al mértél, 128-al is...
Annak idején azt írták, hogy a vezértlő IO proci művelete korlátozza a kártyát, azaz, ha jelenleg is ez a korlát, akkor a tesztprogramban kellene némi sebességnövekedést látni 128k-val...

Ja, meg meg kéne nézni, hogy a raid-en levő partíció aligned-e vagy sem.. (windows esetén: [ms kb]

Egy atto, vagy hdtune file benchmarkra is kíváncsi lennék, ha van rá időd..

A 35-37MB az amnit a diszkek max tudnak, az egyértelmű.
A rebuild rate-t én high-ra szoktam venni, és megvárni amíg végez és utána tesztelni, mert lasabb a tömb, hiába low rate-en van

Csak érdekességképp írom, ezzel az IO procival egy hasonló kártya+8db 36-os raptor RAID5-ben 130-140MB max olvasási sebességet ért el... ezt nézve a Te eredményeid annyira nem is vészesek.

Ízirájder öcsém, ízirájder...

(#4128) letix válasza Sunzi (#4127) üzenetére


letix
aktív tag

Szia!

Ismét köszönöm a hsz.-ed!

Nos a maximális stripe méret 64kb. Továbbá ami érdekes, ezen vezérlő csak RAID 0, 1E és 5 level-eket enged készíteni. (span arrays-t is elvileg)

A legelső tesztben, 8kb-ossal próbálkoztam, horribilis értékek születtek. 10-12 Mb/s, RAID 1E-be, rebuild rate HIGH-on.

Nem tudtam, hogy "Sustained data rate" tulajdonságuk is van ezeknek a lemezeknek, már ezt is tudom. :) . És ahogy látom SCSI vezérlőn 1 lemez hozta is, amit kellett.

Erről az aligned partíciós dologról még nem igen hallottam, este utánna nézek mit is jelent.

Egy másik fórumon a kollégák szerint a tömböm degraded. (manager szoftver-t még nem telepítettem, nem tudom hogy létezik e hozzá, hogy ellenőrizni tudjam, OS alól)

Hdtune-t este majd futtatok, és copyzom az eredményeket.

udv
letix

[ Szerkesztve ]

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#4129) Sunzi válasza letix (#4128) üzenetére


Sunzi
aktív tag

Ha a státusza a boot-kor nem degraded, akkor nem az, és a vezérlő biosában is ezt kellene látnod. Amig rebuilding van, addig persze nem lesz gyors. Teszteléshez én a Fast Initializationt szoktam választani (ha van ilyen opció), mert nem írkálja tele nullákkal a diszkeket, hamar készen van...
Nekem az adatptec kártyánkról rémlik, hogy nem sorolta a létrehozható tömbök közé azokat, amelyikekhez nem volt elég szabad diszk rádugva...

Ízirájder öcsém, ízirájder...

(#4130) Sunzi válasza letix (#4128) üzenetére


Sunzi
aktív tag

itt van a legfrisebb szoftver: [link]

Ízirájder öcsém, ízirájder...

(#4131) letix válasza Sunzi (#4129) üzenetére


letix
aktív tag

Ez a rebuilding mit takar?

Ha hozzá illesztek egy új hdd-t a tömbhöz, és szinkronizál?
Vagy ha egy lehal, és akkor ... ?

Mert ha így van akkor nálam nem szabadna rebuilding-elnie. (szépen magyarosan)
Gondolom, azt hallanám is :)

udv
letix

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#4132) letix válasza Sunzi (#4130) üzenetére


letix
aktív tag

Köszönöm!

Ez igen hasznos, korábban láttam az ibm oldalán, de nem nagyon foglalkoztam vele.

Otthon fel is telepítem szépen.

udv
letix

[ Szerkesztve ]

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#4133) Sunzi válasza letix (#4131) üzenetére


Sunzi
aktív tag

(re)building-et csinál ki amikor először felépíti a tömböt, illetve, ha hiba esetén diszkcsere után helyreállítja a struktúrát, vagy ha bővíted/migrálod a tömböt. Most megnéztem, ezen a vezérlőn viszont nem ezt írja ki állapotnak miközben a tömböt készíti elő, de nem derült ki egyértelműen, hogy mit...

Ízirájder öcsém, ízirájder...

(#4134) szelesjanos válasza brd (#4115) üzenetére


szelesjanos
tag

Azt mit jelent, hofy a megfelelő drivert feltenni? van ilyen, hogy raid driver?

Köszi

www.windydigital.hu

(#4135) Lord Dragon válasza brd (#4115) üzenetére


Lord Dragon
senior tag

Sikerült megoldanom formázás nélkül! Túlélte a Win :B :DD Köszi még egyszer az infókat! :R

(#4136) Lord Dragon válasza szelesjanos (#4134) üzenetére


Lord Dragon
senior tag

Jaja, az alaplap telepítő CD-n lennie kellett egy RAID Driver-nek. Vagy, ha nem akkor a gyártó honlapjáról tuti le lehet tölteni ilyesmit! :R Ja és az indítópultban (msconfig-nál) is mindig ott van nekem minden indításnál az nvidia raid. :R

[ Szerkesztve ]

(#4137) Zealot


Zealot
tag

Helló!

Szerintetek a 3 megoldás közül melyik lenne a leggyorsabb rendszermeghajtóként?

1. 1 db VelociRaptor 300GB

2. 2 db Samsung HD501LJ RAID0-ban

3. 1 db Samsung HD103LJ + 1 db WD Caviar GP - ebben nem vagyok biztos, hogy egyáltalán lehetséges e két különböző hdd-t RAID0-ba kötni :F

(#4138) Zealot válasza Zealot (#4137) üzenetére


Zealot
tag

Jah és persze a 2 HD501LJ 500GB-os
a HD103LJ és a WD Caviar GP pedig 1TB.

(#4139) Sunzi válasza Zealot (#4138) üzenetére


Sunzi
aktív tag

A velociraptor. Messze annak a legjobbak az elérési idejei, és a folyamatos írási/olvasási sebessége is igen jó.

2 különböző diszk mehet raid0-ba, de nem szokás...

A caviar GP-t mondjuk nem is értem, hogy került szóba rendszerlemeznek..Az ideális összeálítás egy velociraptor+GP vagy hasonló egymás mellett, raid nélkül...

[ Szerkesztve ]

Ízirájder öcsém, ízirájder...

(#4140) kaoszpapja


kaoszpapja
aktív tag

hali!
egy WD caviar-t(WDC500AAKS) és egy WD caviar black-et (WD5001AALS) szeretnék raid0-ba kötni egy GIGABYTE GA-EP45-UD3P lapban. az előző hozzászólásokból az derült ki számomra hogy ez lehetséges. na most én a raidról azt se tudom hogy kell bekötni (gondolom abba a két db lila sata csatiba a lapon :DDD ) nemhogy még hogy kell beállítani meg ilyenek :DDD . valaki letudná írni hogy mit hogyan csináljak? :R
előre is köszönöm :R

(#4141) Sunzi válasza kaoszpapja (#4140) üzenetére


Sunzi
aktív tag

Szia.

Menni fog a két különböző, én még nem hallottam e kapcsán konkrét problémáról, de minden gyártó ajánlásában az szerepel, hogy egyforma lemezeket használjunk.

Azt, hogy adott alaplapon hogyan mit hogyan kell beállítani, meglepő módon az user manual részletesen leírja, ennél jobban gyk. lehetetlen elmondani: [87. oldaltól érdekes] :U
Érdemes inkább nem a lila csatlakozókat használni, hanem a 6 másik közül bármelyiket...

Amúgy a RAID-kapcsán tájékozódásul: [readme]. A cikk 3 részes...

Ízirájder öcsém, ízirájder...

(#4142) kaoszpapja válasza Sunzi (#4141) üzenetére


kaoszpapja
aktív tag

köszi!
tényleg a manual nem is jutott eszembe :W

(#4143) Sunzi válasza kaoszpapja (#4142) üzenetére


Sunzi
aktív tag

:)

Ízirájder öcsém, ízirájder...

(#4144) asd6


asd6
csendes tag

Hy all!

Lenne pár kérdésem a RAID-dal kapcsolatban:

1.RAID üzemmódot csak 2 vagy több winyóval lehet létrehozni, vagy 1 winyóval is olyan módon, hogy partícionálom?

2.Egy gamer PC-ben érdemes használni ezt a funkciót, hozna vmilyen gyorsulást?

3.A magasabb RAID szintekhez elegendőek a mai alaplapi RAID vezérlők, vagy csak külön erre a célra gyártott kártyával működne normálisan anélkül, hogy lassítaná a gépet?

THX a válaszokat.

(#4145) brd válasza asd6 (#4144) üzenetére


brd
nagyúr

1. Kártyával kialakítandó RAID-nél ez szerintem nem működne. Software-esnél igen, de mi értelme lenne? :F
2. Attól függ, hogy a játékok többsége, amit használsz, milyen módon olvas a HDD-ről, kis, vagy nagyobb adatblokkokat egyszerre, ill. egymás mellett lévő adatokat olvasgat, vagy olyanokat, amelyek jó eséllyel nem egymás mellett vannak... Le kell mérni. Általánosságban azt tudnám mondani, hogy jobban jársz egy gyors (főleg a véletlen elérést tekintve), különálló HDD-vel.
3. Önmagában az, hogy egy RAID vezérlő integrálva van-e az alaplapra, vagy bővítőkártyaként lesz jelen a rendszerben, nem határozza meg a támogatott RAID módok milyenségét. Sőt, a működési minőségét sem ez határozza meg. Létezik ilyen is, olyan is. A tapasztalataim alapján pl. az Intel Matrix Storage korrektül működik, és hasonlóan az nvidia megoldása is (és általában a chipset-ek fejlesztője által készített megoldások), de pl. Sil vezérlőre nem biznék RAID-et, akár integrált, akár kártyaként jelenik meg. ;)

The only real valuable thing is intuition.

(#4146) asd6 válasza brd (#4145) üzenetére


asd6
csendes tag

THX a választ.

(#4147) rootkiller


rootkiller
őstag

Srácok! A 965PM/ICH8M páros (természetesen 2 egyforma merevlemez megléte mellett) alkalmas RAID 0-ra? Ha igen, hogy kell nekiállni? Előre is köszi!

Artengo TR 990 Pro

(#4148) boomerang


boomerang
csendes tag

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem. Van nekem egy 80 gb IDE és egy 80 gb SATA vincsim. Azt szeretném ha mindkettőt egyszerre tudnám használni, mindösszesen ennyi. A rendszer az IDE vincsin van, fogtam magam és rádugtam a SATA portra a sata vincsit, de nem ismerte fel és nem műxik. Viszont a gyári RAID programban látszik a vincseszter, de a Sajátgépben mégsincs ott.

Tudnátok segíteni ?
köki

(#4149) Sanya válasza boomerang (#4148) üzenetére


Sanya
nagyúr

jobb klick a saját gépre--> manage/kezelés fül

alul meglesed a disk managementben, hogy miért nem látja

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#4150) boomerang


boomerang
csendes tag

Szia!

Köszönöm szépen a segítséget, SIKERÜLT. Úgy jártam el ahogy leírtad, ott rögtön felismerte és adták magukat a további lépések. Megformáztam NTFS-re és szuper.
Mégegyszer THX!

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.