Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#4351) benceyce válasza brd (#4350) üzenetére


benceyce
tag

Kezdem kapizsgálni...
Ez csak 256 MB-ot hozott létre, tehát ez a bibi.
Egyébként a félhardveres PCI buszos bus-limites változathoz hasonló korlátok vannak ha az alaplapi sata portra kötött lemezeket sw-esen XP-alól fűzöm? 160m-nál többet nem tudtam kicsikarni belőle. Kipróbálom holnap ezt a Szandikát. :)

Cinikus belátásom, hogy hamarosan kiírtjuk magunkat az eldobható luxuscikkek birtoklásáért

(#4352) benceyce válasza brd (#4350) üzenetére


benceyce
tag

NNA! Ez az ATTO a partíciót tesztelte amit fűztem. Próbáltam Everest-tel, de az lemezt ellenőrizne és nekem ugyebár nem BIOS-ból tákolt tömböm van, hanem XP SW-es. Akkor most erőlködjek Szandrával, vagy az is csak lemezt ellenőriz, partíciót nem?

Cinikus belátásom, hogy hamarosan kiírtjuk magunkat az eldobható luxuscikkek birtoklásáért

(#4353) brd válasza benceyce (#4352) üzenetére


brd
nagyúr

Tud lemezt is, de ott a File System Benchmarkja, ami egy nagy file-t hoz létre, és abban végzi a tesztet. Az Everest nem jó neked, mert az csak lemezeket tud ellenőrizni, így a SW-s RAID-ről sem tud.

The only real valuable thing is intuition.

(#4354) Neovenator


Neovenator
senior tag

Üdv!

Lenne pár kérdésem:
Adva vagyon egy külső vinyó: http://go.iomega.com/en/products/external-hard-drive-desktop/desktop-hard-drives-double/double/?partner=4740#tech_specsItem_tab

Két darab SATAII-es Seagate ST3500830AS van RAID-be kötve benne (gondolom RAID 0).

Valami oknál fogva nem pörgeti fel a vinyókat az eszköz, csak kattognak. Szerintem a tápjával lehetnek gondok, elég megtörtnek tűnik az egyik bemeneti, a vinyókon minden épnek tűnik, nem sült meg semmi, de ez mindegy is.

Átrakhatom-e a két vinyót a gépem belső RAID vezérlőjére adatvesztés nélkül? Valamint honnan tudom, melyik volt az első és melyik a második kötet, hogy milyen sorrendben kell rádugnom? Ha próbálgatom a sorrendet, az nem okozhat adatvesztést?

Előre is köszi a segítséget! :)

[ Szerkesztve ]

"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"

(#4355) Gergosz2


Gergosz2
veterán

6 db 160 gb-s Hitachi vinyót(ilyet) szerettnék RAID-be kötni.

Milyen írási és olvasási sebességre számíthatok?

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#4356) vd1992


vd1992
tag

Sziasztok!

Hogy lehet megnézni egy RAID kötet-nek a SMART-ját?? (ICH9R és 2x160GB SAMSUNG)

már próbáltam egy csomó progit, de egyik se látta.....

THX

(#4357) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Huhh. Ma vízűtést szereltem a gépbe, és sikerült picit megáztatni az alaplapot a hangkártya PCI slotjánál.
Amint észrevettem, hogy csöpög, kirántottam a tápkábelt, kiszárítottam, letöröltem a kormot, és működik is minden, csak épp szétesett a RAID 0 tömböm.
Intel ICH9R vezérlővel van összerakva két winyó, a RAID BIOS most azt írja Status: Failed
Van rá esély, hogy szoftveresen helyrehozzam?

(#4356) - Csak úgy, hogy letiltod a RAID vezérlőt, aztán ha nem raid tömbön van a windows, akkor onnan, ha azon, akkor pendriveról bootolva DOS alól (HD Sentinel-ből van ingyenes DOS verzió).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#4358) janos666 válasza janos666 (#4357) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ja, igen. A gond az ott van, hogy legutóbb valamiért úgy járta kedvem, hogy GDP és nem MBR partíciós táblát dobtam fel a tömre. Ezt ki tudja valamit bogozni? Mert azok a programok, amiket ismerek nem nagyon.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#4359) janos666 válasza janos666 (#4358) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Az Active Partition Recovery megtalálja az NTFS partíciót, tudok is turkálni a mappákban, minden ott van szépen. Viszont helyreállítani nem tudom, mert hibaüzenettel kivág, hogy csak MBR tipusú meghajtókat támoat. Ez meg ugye GDP meghajtó volt. (Más átkozom a napot, mikor érdekességképp ilyennek csináltam meg a RAID tömböt, de ki gondol ilyenekre, míg nem tanulja meg valahonnan -> a saját kárán).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#4360) janos666 válasza janos666 (#4359) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Megoldódott. Az Active Partitino Recovery szenvedett vele, és hibaüzenettel kivágott, hogy ismeretlen partíció, csak MBR-t támogat, de mikor bootoltam Win7-be, megjelent a partíció, és olvashatóak a fileok.
Most már nem GDP hanem MBR a partíció típusa a disk manager szerint. (ezek szerint ilymódon konvertálni is lehet GDP-t MBR-be :DDD )

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#4361) cyklon


cyklon
csendes tag

Sziasztok!
Egy vevőm kérdezi, hogy egy ADFD és egy AHFD raptor menne -e Raid 0 ban.

(#4362) brd válasza cyklon (#4361) üzenetére


brd
nagyúr

Igen. (Mi a különbség a két HDD között egyébként?)

The only real valuable thing is intuition.

(#4363) cyklon válasza brd (#4362) üzenetére


cyklon
csendes tag

Az AHFD a Raptor X. Van rajta egy plexi, amin keresztul be lehet kukucskalni. Ennyi tudtommal. Nagyon hatarozottan mondtad. Tuti?

(#4364) brd válasza cyklon (#4363) üzenetére


brd
nagyúr

Gyakorlatilag az a helyzet, hogy direkt keresni kellene olyan HDD-ket, amelyek nem működnek együtt megfelelően. ;) Ha a fontosabb paramétereik megegyeznek (elérési idő, tányérok száma, kapacitás, csatolófelület...), még a sebességben sem lesz észrevehető, hogy nem 2 db tökéletesen egyforma HDD működik együtt.

The only real valuable thing is intuition.

(#4365) dbius válasza cyklon (#4363) üzenetére


dbius
veterán

+ az ahfd a plexiből adódóan hangosabb az adfd-nél. Legalábbis én így tapasztaltam.

(#4366) cyklon válasza brd (#4364) üzenetére


cyklon
csendes tag

Köszi!

(#4367) cyklon válasza dbius (#4365) üzenetére


cyklon
csendes tag

Hangosabb? Az fincsi...

(#4368) Fr3eWar


Fr3eWar
őstag

Sziasztok, nemrégiben vettem egy Giga X48-as lapot amin elvileg van RAID támogatás, most egy 320gigás samsung a randszervinyó, de van 2x500 giga WD green merevlemezem (5400rpm), az lenne e kérdésem, ha a WD-ket RAID 0-ba állítom akkor gyorsabb lenne-e az úgy rendszermeghajtóként mint most az egy 320GB (7200rpm)? Vagy inkább próbáljak meg még egy 320-as samsungot invesztálni??

(#4369) Barney™ válasza Fr3eWar (#4368) üzenetére


Barney™
aktív tag

a green nem igazán raid 0-ra lett kitalálva, de biztos gyorsabb lenne ;)

(#4370) Fr3eWar válasza Barney™ (#4369) üzenetére


Fr3eWar
őstag

Gondoltam, de anno ahhoz tudtam minimális befektetéssel hozzájutni (WD My Book Essential változatban). ezért gondoltam hogy a meglévőből hozom ki amit lehet:D

(#4371) Barney™ válasza Fr3eWar (#4370) üzenetére


Barney™
aktív tag

szerintem a green vinyókat tarsd meg adattárolásra, és a 320-asodhoz vegyél még egyet..
ennyi minimális bfeketetés kell egy raid rendszerhez ;)

(#4372) tribalfriend


tribalfriend
csendes tag

Adott "A" gép, két 160-as maxtor winyóval, abit nf7-s alaplap... A gond, hogy nem ismeri fel se biosba se sehol egyiket sem, csak a raid eszközöket mikor mutatja ahol ctrl+s-el tudnám babrálni... "B" gép fainul látja mindkettőt. Tehát nem a winyók nem jók. Biosban már próbáltam kilőni, de az a legrosszabb. nagyon mennie kéne rá az xp-nek... mitévő legyek? pontosítsak valamit?

(#4373) Barney™ válasza tribalfriend (#4372) üzenetére


Barney™
aktív tag

mi az hogy biosban próbáltam már kilőni ??:F

(#4374) smints


smints
csendes tag

Haliho
Én most fogok összerakni raptorokat raidba ,a fentebbi konfig lesz amit kérdeztek hogy megy e együt a két raptor (ADFD és egy AHFD raptor)

A válasz ugye hogy okés lesz,na most már csak az a kérdés hogy mit és hogy kell állitani ,hogy mennyen a raid0!??
Alaplapom Gigabite P35 DS4 IRC9
A biosba és az alaplapon is mondjátok el kérem szépen ,na meg valami driver kell e!??

Meg aztán mire vigyázzak hogy ne legyen gebasz a rendszerrel

Köszi elöre is

[ Szerkesztve ]

Elado vagyok minden szervem tökéletes... :)

(#4375) Robb202


Robb202
tag

Sziasztok!

Jelenleg vista 64bitet használok core i7 alatt 6gb rammal. Teljesen elképeszt, hogy ennek ellenére a rendszertöltési idő majdnem 7 perc. Idegesítő a HDD szenvedése. Vírus nincs, és a gép sincs minden szarral össze-vissza installálgatva. Mivel én használom csak, erre nagyon odafigyelek.

Egy haveromnak RAID-ba van kötve a a HDD-je és azt mondja, sokkal gyorsabb az egész rendszer. Kérdem én tényleg 2x-es gyorsulás várható? Milyen winchestert javasoltok?

Én a WD VelociRaptor -al szemesztem. Nemtudom milyenek a tapasztalatok. tényleg kétszer gyorsabb lesz tőle a rendszer lemez és a töltés is?

Esetleg érdemes gondolkodni a Seagate cheetah megoldásában? Vagy ez a széria mér régi?
Mennyire számít az RPM?

Mit javasolnátok?

Az SSD-k azért nem kerültek képbe, mert sajna még drága, meg hallottam rendszertöltésnél nem is a legideálisabb? 32GB-osak túl kicsik a Vistához és a programokhoz.

Segítséget előre is köszönöm.

(#4376) Petya-wh


Petya-wh
tag

hello!

Van egy ATA 133 Raid Controller Silicon Image SL0680 RAID vezérlőm, még a régmultból :)

adott 2 darab 4,3 vagy 2 darab 20Gb-os (wd200BB) hdd.

..és persze mindez alá egy "valamilyen P3-P4 PC

Kérdés az lenne, hogy valami kiindulópontként "szájbarágósan" valahol lenne-e leírás, vagy valami támpont, netán valaki itt tudna-e segíteni, hogy miként lehet ezeket RAID- rendszerbe állítani?

A célom első sorban "ismerkedés a RAID-del" lenne.

üdv

ASUS P5B; C2D E8500; CoolerMaster TX2; Geil UltraDual 2x1Gb Kit ; ASUS nVidia GeF6600 ; 36Gb/10.000 WD Raptor + SAM HD403LJ/400Gb SATA2

(#4377) Robb202 válasza Petya-wh (#4376) üzenetére


Robb202
tag

Valaki kérem segítsen nekem. Nagyon fontos lenne. Pls.

(#4378) Petya-wh válasza Robb202 (#4377) üzenetére


Petya-wh
tag

:F

na most ezt konkrétan miért is nekem céloztad?

élöben még nem is láttam i7-t :D

ASUS P5B; C2D E8500; CoolerMaster TX2; Geil UltraDual 2x1Gb Kit ; ASUS nVidia GeF6600 ; 36Gb/10.000 WD Raptor + SAM HD403LJ/400Gb SATA2

(#4379) LGLuke válasza Robb202 (#4375) üzenetére


LGLuke
őstag

Akkor szépen sorban:

RAID0-ba kötve 2 HDD-t tényleg gyorsulhat a rendszer.
A rendszertöltés fontos tényezői a fordulatszám, és az adatsűrűség.
A mai magas adatsűrűségű HDD-k igen jól kárpótolják a kicsit magasabb késleltetéseket.
A VelociRaptor egy jó alternatíva lehet, mivel a magas fordulatszámának köszönhetően sokkal alacsonyabbak az elérési- és keresési idők. Ezért a kis fájlokból álló töredezett meghajtóval is elboldogul viszonylag gyorsan.

Sokan azt mondják, hogy tetszőleges 2 gyors HDD is elég hozzá. Pl. Seagate 7200.12-es szériából 2db 500GB-os változat, és fölösleges drága HDD-ket venni.

A lényeg, hogy a leglassabb HDD sebessége fog duplázódni, ezért célszerű 2 teljesen egyforma lemezből építeni a tömböt.

Az SSD-k a legjobbak, ráadásul abból elég 1db is. Amennyiben SSD vételén töri valaki a fejét a komoly teljesítmény miatt, akkor mindenképpen SLC-s változatút érdemes beszerezni. Vannak már 64GB-os változatok is viszonylag olcsóbban.

Seagate Cheetah szerverekbe való SAS/SCSI csatolós HDD. Gondolom nincs kedved 500k-t kiadni csak vezérlőre. Persze lehet kapni olcsó pár 10000 HUF-os SAS/SCSI vezérlőt is, de akkor is plusz költség lesz, és horror ára van a Cheetah-nak, főleg 2-nek. Szóval ez még drágább lenne, mint 1 nagyon gyors SSD.

RAID0 egyébként főként a lineáris olvasási- és írási sebességet duplázza, így régebbi HDD-k esetében hoz töltési időben gyorsulást. Késleltetés még egy picit növekszik is.

Üdv!

(#4380) christprhrdv


christprhrdv
tag

Sziasztok!

Véleményt szeretnék kérni.

Adott egy 400GByte-os 8MB cache-vel rendelkező 5400RPM-es 2.5" vinyó. Ha vennék még egy ugyanilyet, RAID0-ba kötve, elérné-e egy gyorsabb 3.5" 7200RPM vinyó sebességét.

Tudom, h a késleltetés és a két adat elérése közti idő a noti-vinyóknál hosszabb - azért is, mivel ez 5400-as -, de általános használat mellett, ha kettő vagy három RAID0-ba kötött notivinyó, kiváltana egy gyorsabb (mondjuk WD black, v Samsung Spinpoit) vinyót, akkor ezt választanám!

Köszönöm előre is!

(#4381) christprhrdv válasza Robb202 (#4377) üzenetére


christprhrdv
tag

Szia!

A raptorok, meg 10.000 RPM-es vinyók, nagyon gyorsak, sőt, ha ezeket RAID0-ba kötöd, akkor meg ... A rendszerbetöltés ideje viszont egyáltalán nem biztos, hogy megfeleződik, még akkor sem, ha a RAID0 köteted kb 2X lesz gyorsabb, mint egy vinyóval!

De ha ilyen procid és ennyi RAM-od van, és egy nem "össze-vissza telepített" vistád, akkor szinte biztos, h más gond is van ott! A rendszerbetöltés nem lehet 7 perc...
A frissen telepített Vista-d, driverekkel, progik nélkül mennyi idő alatt bootolt?

Nekem egy 4850E-s 45W-os AMD procim és "sima" WD Caviar Blue-m van 500GB-os 16MB cache-el (ja és 2G RAM-om volt), de sztem nem boot-olt másfél percnél tovább! És nekem van fent progi bőven!

Sztem mielőtt pénzt költesz bizonyosodj meg róla, h nem vmi hardware v software gond ez! Meg megnézhetnéd mondjuk akár HD Sentinel-el a vinyód állapotát!

üdv!

[ Szerkesztve ]

(#4382) LGLuke válasza christprhrdv (#4380) üzenetére


LGLuke
őstag

Szerintem egy Seagate 7200.12-es 1TB-os lemezzel jobban jársz.
100MB/s felett van az átlagos olvasási sebessége. Ráadásul ez 500GB-os tányérokkal van szerelve, így összesen 2db van. Szerintem halkabb, kevesebbet fogyaszt és kevesebbet is fűt, mint a régebbi 2,5"-os HDD-kből több.
Én inkább azt választanám.

(#4383) christprhrdv válasza LGLuke (#4382) üzenetére


christprhrdv
tag

Hmm megnézem mit írnak róla!

Köszönöm! :R

(#4384) Robb202 válasza christprhrdv (#4381) üzenetére


Robb202
tag

Köszönöm a hozzászólásokat LGluke-nak és neked is.

Vista frissen telepítve gyorsan betöltődik, bár van olyan időszak mikor örökösen kerregteti a meghajtót. Amit lehet kikapcsoltam, előtöltő alkalmazás, indexelés.
A programok ahogy rákerülnek egyre lassabban kezdhetem meg a munkát, rengeteget tölt a rendszer hiába látom az asztalt meg mindent, a HDD úgy dolgozik mint állat, és amíg nem fejezi be szinte dolgozni sem lehet. Persze miután minden betöltődött már nincs gond. Szóval sok idő míg elkezdhetek dolgozni. Nagyobb programok is nehezen töltődnek be. Érdekes mert linux alatt meg gyors minden. Kétlem hogy a hardverrel lenne gond.

HD sentinellel megnéztem a lemez állapotát. 37 hibás szektor van ami át lett csoportosítva a tartalék területre. Kondíció: 63%. Ez gondolom nem túl jó?

Új rendszer winchestert mindenképpen szerettem volna vásárolni, mert Win, linux OSX is felkerül és annak a jelenlegi Seagate kevés lesz.

Hmm a Raid0 az veszélyes, ha egy HDD elszáll, akkor vége a bulinak? Szóval ha úgy döntenék esetleg akkor elég két hagyományos gyors HDD is? a Cheetec csak azért került szóba, mert 220 dollárért árulják a 300GB-os darabokat. 15e RPM meg nem olyan rossz, igaz némelyik használt.
Mivel túl sok pénzt nem szeretnék azért rááldozni ezért hajlok a hagyományosabb megoldásra.
Létezik olyan raid megoldás ami gyorsá teszi a rendszertöltést, program indítást de ha elszáll egy hdd akkor azért nem vesznek el az adatok. A Raid0-tól ezért félek.
A programokat egyéb dolgokat más hdd-n tartom, csak a rendszer vinyó lenne raidelve.
Mennyibe kerül olyan raid kártya ami OS független? De lehet managelni Win, Linux és OSX alól is?
Ha sima HDD-t kellene javasolni akkor melyiket javasolnátok? Én egy 750Gb-os Samut néztem ki.

Elnézést a bizonytalankodásért, a további segítésget is köszönettel várom.

(#4385) Petya-wh


Petya-wh
tag

#4376 ? :F

:U

[ Szerkesztve ]

ASUS P5B; C2D E8500; CoolerMaster TX2; Geil UltraDual 2x1Gb Kit ; ASUS nVidia GeF6600 ; 36Gb/10.000 WD Raptor + SAM HD403LJ/400Gb SATA2

(#4386) LGLuke válasza Robb202 (#4384) üzenetére


LGLuke
őstag

Huh, jó sok kérdésed van! :DD
Nah sorban:
A RAID5 esetében egy meghajtó kiesésével még működhet a rendszer és valódi gyorsulást hoz, csak 2 probléma van vele:
1. legalább 3db HDD kell hozzá.
2. Ehhez normális RID kártya kell, mert különben iszonyúan terheli a CPU-t a szoftveres RAID, ráadásul, ha megfő az OS, akkor verheted a fejed a falba, a kártya ára pedig 100k+ HUF

Én RAID-et nem ajánlom otthonra, ha nem muszáj. Amennyiben csak rendszert akarsz RAID-be vágni, akkor elég a szoftveres RAID0. 2db Seagate 7200.12-es szériás 500GB-os HDD-ből. Erre mehet az össze progi, meg még akár adatok is, de azok mindenképpen legyenek meg egy másik adat HDD-n is a biztonság végett.

Én egyébként otthonra elegendőnek tartok egy 7200.12-es 1TB-os Seagate HDD-t. Ez a leggyorsabb 7200RPM-es, de a leghalkabb is. Eddigi tapasztalatok szerint elég megbízható is.

(#4387) LGLuke válasza Petya-wh (#4385) üzenetére


LGLuke
őstag

Nem nagyon tudok ilyen cikket, de annyira nem bonyolult. Gép indítása után a saját alaplapi BIOS után feljön a RAID kártya BIOS-a. CTRL+S, vagy F4 vagy hasonlóval lehet belépni. Angolul kell egy kicsit tudni. Kiválasztod a HDD-ket és a RAID típusát aztán annyi. Ha nincs fontos adat, akkor nyugodtan kiséletezgethetsz, nagyon nem tudod elbénázni.

(#4388) benceyce válasza Petya-wh (#4385) üzenetére


benceyce
tag

1
2
3

1
2

[ Szerkesztve ]

Cinikus belátásom, hogy hamarosan kiírtjuk magunkat az eldobható luxuscikkek birtoklásáért

(#4389) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Hi
Ha két vinyót raid0-ba köt az ember akkor a partíciók eloszlása a vinyókon pont egyforma lesz?
És az adatok mindkét vinyóra íródnak egyszerre?

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#4390) brd válasza 7Heads Drago (#4389) üzenetére


brd
nagyúr

A stripe size-nak megfelelő darabokban lesz szétosztva. Tehát ha mondjuk 8k a stripe size, akkor pl. egy 4k-s file csak az egyik HDD-re fog felkerülni, viszont egy 16k-s file már úgy fog felkerülni a HDD-kre, hogy az egyik fele az elsőre, a másik a másodikra (több HDD-s RAID0 esetén nyilván többfelé lesz elosztva). Persze ez is csak az ideális esetet feltételezve, ugyanis a filerendszer szervezése miatt előfordulhat, hogy nem egymás utáni blokkokba kerül a file, hanem a második fél is egy olyan blokkba (vagy a blokk olyan részébe) kerül, ami ugyanazon a HDD-n található.

The only real valuable thing is intuition.

(#4391) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Egy másik topicban merült fel a probléma, ami mint kiderült azt akinek eredetileg
válaszoltam, nem is érinti, de én viszont már kiváncsi lettem, hogyan is működik ez: [link]

"Azt viszont nem tudom, hogy ilyen mezei, SATA-s RAID 1 (az elöbb elírtam a másik topicban) esetében, ha az egyik vinyó behal, akkor nem lefagy az egész gép ? Vagy tovább tud müködni a kieséssel ?"

(#4392) kovasz válasza brd (#4390) üzenetére


kovasz
senior tag

és mekkora az ideális méret? pl van egy nfoce alaplapi sata raid-em (ez hw vagy sw?) arra akarok két ssd-t akasztani radi0-ban. Akkor elvileg 300MBps lenne az olvasás és 200 az irás. De mekkora stripe size kell ahhoz, hogy tenyleg igy legyen?

(#4393) brd válasza kovasz (#4392) üzenetére


brd
nagyúr

Ez a felhasználási feltételektől függ. A legjobb érték általában 32-64k, esetleg 128k-val jön ki, de ha kis file-okat használsz a köteten, akkor kisebb érték jobb eredményt adhat. Le kell mérni, hogy az adott rendszerben mi a legjobb, mert sok dologtól függ az átviteli sebesség. Lehet, hogy a túl kicsi stripe size-zal annyira megterhelődik a vezérlő a sok darabra bontogatás közben, hogy elvész a sebességbeli előny.

The only real valuable thing is intuition.

(#4394) brd válasza atesss (#4391) üzenetére


brd
nagyúr

Elvileg tovább működik, pont ez lenne a lényege. Persze szarabb vezérlők, és a hozzá tartozó driverek esetén előfordul, hogy megoldhatatlan feladat számukra ez a helyzet, és eldobják az agyukat...

The only real valuable thing is intuition.

(#4395) atesss válasza brd (#4394) üzenetére


atesss
addikt

Hát úgy konkrétabban az Intel újabb déli hídjaira (ICH7R-től felfele, de leginkább ICH9R és ICH10R), és az AMD 780G-hez tartozó déli híd vezérlőjére gondolok.
Esetleg az Nvidia 8200 / 9200-ban lévőre.
Azaz kb. a ma kapható újabb alaplapok vezérlői.

(#4396) brd válasza atesss (#4395) üzenetére


brd
nagyúr

Az Intel-es vezérlőkkel nekem ebből a szempontból jó tapasztalataim vannak, az Nvidia-ról az utolsó infóm, hogy a 3-as/4-es széria képes eldobni magát ilyen hibától (kékhaltat a driver), azóta meg nem veszek semmi olyat, amihez köze van a cégnek (más ok miatt) az AMD-ről semmit nem tudok.

The only real valuable thing is intuition.

(#4397) atesss válasza brd (#4396) üzenetére


atesss
addikt

Na igen, azt sejtettem hogy az Intel-el nincs gond.
Nforce 3 meg 4 azért már nem mai darabok...
Az AMD 780G déli hídja az SB700 még ami érdekel jobban, de akkor ezt megpróbálom megtudni a topicjában majd.
Bár ott én nem hallottam semmilyen problémáról a vezérlő tekintetében, az Nforce-al meg voltak különféle problémák, ez nekem is rémlik.
Ezt ki lehet egyszerűen úgy is próbálni, hogy hirtelen lehúzod az egyik RAID-ben lévő vinyóról a tápot, nem ?

Ja és ezek az alaplapi vezérlők tudnak olyat, hogy Win alól működés közben újraépítem a Raid kötetet, pl. berakva egy másik vinyót, tükrözze le, és használja úgy, mint ami elromlott ?
Amit Logouton olvastam 3 kötetes RAID cikket, az alapján nem, viszont az én PCI-os SIL3114-es vezérlőmet lehet win alól menedzselni, és úgytudom új RAID kötetet is létrehozni (4 eszközös a vezérlő) - persze ha nem azon lesz a Win.

Ja és még egy már nem teljeen ide vágó kérdés:
Mi kell ahhoz, hogy müködjön a Hot Plug SATA 1-es vezérlő esetében ?
Mert régen működött az, hogy ha az eszközkezelőben eltávolítottam a vinyót, akkor leállította, és ki lehetett szedni. Rádugtam és ujra simán felismerte.
Az utóbbi időben ez viszont nem működik (a 2. része asszem mondjuk igen, de le nem állítja a vinyót (marad a Sajátgépben is), csak ha ujraindítanám).
Lehethogy valami elromlott / elállítódott az XP-ben ?

[ Szerkesztve ]

(#4398) brd válasza atesss (#4397) üzenetére


brd
nagyúr

Igen, ilyesmikkel gyönyörűen lehet tesztelgetni, táp/adatkábel lehúz, vagy egy biztosan hibás sectorral teli, de még működő HDD-ből csinálsz RAID-et, aztán azt használgatod erősen, akkor kiderül, ha hiba van.

A normálisabbja tud olyat, hogy win alól managelheted. A mégnormálisabb (ez mondjuk ritkább) pedig pontosan ugyanazokat tudja win alól, mint a saját BIOS-ából.

Fizikailag kell tudja mindegyik vezérlő (benne van a S-ATA szabványban). Amelyik nem, azt külsérelmi nyom nélkül tedd tönkre, és kérj helyette másikat garban. Bizonyos S-ATA fiókok működéséhez nem elég a "molex" csatlakozó, hanem a S-ATA tápcsatlakozó kell (a HDD-knek mindegy). Egyes vezérlők driverei szándékosan nem támogatják a win felé a hot plug-ot megfelelően, pl. ICH9 (nem R). De itt is van megoldás, a Hotswap! nevű program használata. Továbbá az is gond lehet, ha hallgatva a "magukat okosnak képzelő, de mégsem igazán azok" típusú emberekre, valaki a S-ATA vezérlőt legacy/compatible/stb.(ugyanazt jelentik) módba beállítva telepítette a windowst, mert ekkor a driver (és a windows is) nem támogatja a S-ATA feature-öket, mivel ilyenkor P-ATA vezérlőként jelenik meg a rendszerben.

The only real valuable thing is intuition.

(#4399) ngabor2


ngabor2
nagyúr

van egy jól szituált sas/sata raid kártyám (minden cicomával, akku, 512MB ddr2 cache), és ezt szeretném most hadrendbe állítani. egy 5, vagy 6 lemezből álló raid5 tömböt szeretnék 1TB-s vinyókból, tehát 4, vagy 5TB lenne a kapacitása. olvastam, hogy pl. a wd green power vinyókat valami miatt nem igazán ajánlják erre a célra... miért? ha csak annyi, hogy lassú lesz, az nálam annyira nem szempont, ha 2x olyan gyors, mint 1-1 vinyó külön, nekem már elég (tudom, kicsik az igényeim :D). milyen, elfogadható árú és beszerezhető vinyókat javasoltok? a raid edition lényegesen magasabb ára nekem nem éri meg.

(#4400) brd válasza ngabor2 (#4399) üzenetére


brd
nagyúr

Ha a sebesség nem szempont, használd nyugodtan őket. ;)

The only real valuable thing is intuition.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.