Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  Rendszergazda topic (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#24251) Buko01 válasza Buko01 (#24247) üzenetére


Buko01
tag

Bocs, a verzio Windows 10 Enterpreise 2016 LTSB

(#24252) Hunfiu12


Hunfiu12
csendes tag

Sziasztok!

Iskolai rendszergazda vagyok. Jelenleg úgy néz ki a hálózat, hogy a sulinetet használjuk, viszont az irodák és a tanári egy Asus router közbeiktatásával saját (192.168.0.0/24) subneten van amit szeretnék is így hagyni. Az egyetlen probléma ezzel, hogy az eduroam wifiről nem lehet elérni az ezen a subneten lévő nyomtatókat. Valakinek esetleg valami ötlete?

ui: a nyomtatók áthelyezése közvetlenül a sulinetes lan-ra nem játszik.

(#24253) kraftxld válasza Hunfiu12 (#24252) üzenetére


kraftxld
Topikgazda

Ezt normálisan VLAN-el lehetne megoldani, de nem tudom hogy az Eduroam kezeli-e. Az meg főleg nem biztos, hogy VLAN képes hálózati eszközök beszerzésére és a tudás megszerzésére ad-e pénzt a suli :D 99.99%, hogy nem.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#24254) kali válasza Hunfiu12 (#24252) üzenetére


kali
legenda

Szia,

Dashboard -> Bejelentések -> Új hibajegy -> Hálózati konfigurációra vonatkozó kérdések -> leírod, hogy pontosan mit szeretnél, megadsz minden szükséges paramétert és megkérdezed, miként megoldható
Amennyiben nincs dashboard hozzáférésed, e-mail útján is mehet a KIFÜ ügyfélszolgálati e-mail címére.
Ha megoldható, segítenek beállítani, vagy inkább bekonfigolják távolról.
Mondanám, hogy nézelődj a dashboard felületen a Hálózat / Helyi hálózat szekcióban a router portjaira kattintva - már amelyik elérhető és általad konfigurálható, mert azok elszíneződnek, ha rajta a mutató, ott állítható VLAN...stb. -, de az eduroam esetén nem minden esetben ilyen egyszerű a helyzet...

[ Szerkesztve ]

(#24255) Tamy válasza kali (#24254) üzenetére


Tamy
senior tag

Ha a saját Asus routere mögött van a nyomtató, akkor azt kellene konfigurálni, ehhez a KIFÜ max. telefonos iránymutatást adhat, ha nagyon jó fej, de leginkább még azt se.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#24256) kali válasza Tamy (#24255) üzenetére


kali
legenda

A saját router kapcsán csak képes lesz beállítani - nem ritka, hogy segítenek, adnak tanácsot -, de az eduroam vonatkozásában is lenne teendő, amit ő nem tud megoldani.

[ Szerkesztve ]

(#24257) Hunfiu12 válasza kali (#24256) üzenetére


Hunfiu12
csendes tag

Jelenleg azon gondolkodok, hogy a Dashboardon a tűzfal szekció alatt a privát tartományban engedélyezem a saját subnet felé a kapcsolatot és az asus routerben kikapcsolom a nat-ot. Aztán megnézem mi történik. De van egy sejtésem, hogy nem fog működni.

(#24258) CsodaPOK


CsodaPOK
senior tag

Sziasztok!

SMTP levélküldésre ki-milyen szolgáltatót használ?
Nem tömeges hírleveles küldésre gondolok, hanem pl riasztó által küldött emailek, backup riportok, stb. Havi pár száz levél.
Sendgridet használtam eddig, de ők bejelentették, hogy az eddigi felhasználónév/jelszó páros januártól nem fog működni, helyette API key-t kell használni. Most generáltam egy ilyen API key-t, 83 millió karakter hosszú és pl a Paradox IP modul nem tudja kezelni ezt a hosszú krixkraxot. Supporttal chateltem, "haver így jártál" volt a válasz.

Köszi!

(#24259) kraftxld válasza CsodaPOK (#24258) üzenetére


kraftxld
Topikgazda

Office 365, az ilyen régi cuccoknak meg on-prem SMTP aggregátor ami belső IP whitelist alapján fogadja a levelet majd TLS-en továbbküldi az O365-nek.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#24260) CsodaPOK válasza kraftxld (#24259) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

O365-nél korábban úgy olvastam, hogy el kell lőni egy licencet hozzá.
Az SMTP aggregátor nem opció. Összevissza vannak az eszközök, egy részük kint a puszta közepén mobilnet mögött.

(Részben otthoni privát felhasználásra is kellene, nem csak cégesre.)

(#24261) kraftxld válasza CsodaPOK (#24260) üzenetére


kraftxld
Topikgazda

IP alapúhoz nem kell, csak ha hitelesíteni akarsz. De az is megy majd modern auth-ra, úgyhogy a régi cuccok nem fognak menni.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#24262) CsodaPOK válasza kraftxld (#24261) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

O365 így kilőve :(

(#24263) CsodaPOK válasza kraftxld (#24261) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

Ja meg még az is hátráltató tényező, hogy van amelyik cucc nem tud TLS-t. Emiatt vetettem el annó az Amazon SES-t :(

(#24264) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

Webdomain-re beérkező terhelést osztanék. DNS szerver beállításából kezdő vagyok.

Lehetőség szerint affinitást állítanék be a load balancerekre, ha létezik olyan támogatás. Például ha X1 éppen üzemben van, Japánból lehetőség szerint arra küldeném a kapcsolatokat, és nem az X2-re, ami meg Európából szedné a beérkező kéréseket.

Ország / földrész / ip domain bármi előosztási vagy szabályozási lehetőség létezik, olvasgatnék róla. Fogalmaknak, blog linkeknek, tippeknek örülnék.

Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#24265) DopeBob


DopeBob
addikt

Sziasztok, kis segitseg kene. Ki honnan/milyen konstrukcioban szerzi be az O365 licencet? Az elmult 4 evben mar a 3. cegtol vonja meg az MS a jogot a licencertekesitesre... OLP licencet hasznalunk (kb. allando a felhasznaloszam) most elkezdtem mashonnan ajnalatokat kerni, senki nem akar ilyet eladni, csak CSP. Azt meg en nem nagyon akarom.

Ha valaki tud megbizhato ceget, kontaktok, johet priviben. Nagyon koszonom elore is.

MZ/X

(#24266) CsodaPOK válasza DopeBob (#24265) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

office.com :)

(#24267) radi8tor válasza DopeBob (#24265) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Softline

⭐ Stella

(#24268) Galopp válasza DopeBob (#24265) üzenetére


Galopp
tag

Kenyeret a kenyérboltból, Microsoft terméket a Microsofttól.

(#24269) X Factor válasza coco2 (#24264) üzenetére


X Factor
addikt

Cloudflare-t használunk ilyen célra.

Make things work

(#24270) Bear válasza DopeBob (#24265) üzenetére


Bear
aktív tag

(#24271) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Olyankor mi a fene lehet, hogy a webes Outlook némelyik O365 fiók esetén nem bír keresni, másoknál meg igen. Az asztali Outlook is panaszkodik, hogy nem megy a szerveres keresés, csak helyben

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#24272) I02S3F


I02S3F
őstag

Sziasztok!

Cél: Linux rendszergazda

Kontextus: Jött egy ötlet, hogy jó volna tudni Drupal-t telepíteni, de elbarmoltam a beállításokat.

Kérdés: Linux rendszergazdaként tudok-e előnyt kovácsolni abból, hogy tudok Drupalt telepíteni, üzemeltetni? :R

(#24273) CharlieDrop válasza I02S3F (#24272) üzenetére


CharlieDrop
veterán

A drupal eléggé rétegdolog hazánkban. De nem tudom a telepítés olyan nagy dolog lenne. Legalább is eddig mindig sikerült telepítenem :R

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#24274) I02S3F válasza CharlieDrop (#24273) üzenetére


I02S3F
őstag

Azt nekem is! Ampps-el két kattintás, de Ubuntu alatt virtualbox-ban nem sikerült teljes funkcionalitást elérni. Elkezdtem utána olvasni, konfolni, mire tönkre tettem :).

Tanulság: készíts backup-ot :).

(#24275) emvy


emvy
nagyúr

Helo,

HP 360 G9 ILO-ja valoszinuleg statikus IP-re van allitva. Hogy tudom atallitani DHCP-re monitor csatlakoztatasa nelkul?

while (!sleep) sheep++;

(#24276) kraftxld válasza emvy (#24275) üzenetére


kraftxld
Topikgazda

Milyen OS van a gépen, arra be tudsz lépni RDP-vel, SSH-val?

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#24277) emvy válasza kraftxld (#24276) üzenetére


emvy
nagyúr

Kivettem az elemet, igy megoldodott a problema. OS nincs rajta.

HP DL360 G9.

while (!sleep) sheep++;

(#24278) radi8tor válasza emvy (#24277) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Akkor csak fogyasztja az áramot? :DDD

⭐ Stella

(#24279) VeryByte


VeryByte
őstag

Van egy Sonicwall NSA2600-asunk amire a saját VPN kliensével jövünk be, RADIUS azonosítással, a RADIUS az egy Windows RRAS.
Tud valaki valahol egy leírást, hogy hogyan tudnék ehhez 2FA-t csinálni? Gondolom az RRAS-t kéne kicsit felokosítanom.

Előre is köszi!

VB

"What is the most important thing in a woman?" - "The soul."

(#24280) Tamy válasza radi8tor (#24278) üzenetére


Tamy
senior tag

Valamivel fűteni is kell :)

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#24281) Gargouille válasza CsodaPOK (#24260) üzenetére


Gargouille
őstag

Pedig amit kraftxld kolléga mond az a jó megoldás, főleg ha van olyan régi eszköz ami tls-t se tud. Én win szerverre raktam smtp szerepkört, fekonfoltam továbbítónak o365 felé 'oszt jónapot. Régi nyomtatók, céleszközök használják. Lehet whitelist-elni, korlátozni stb. Nyilván nem szabad pőrén kirakni a netre de ez már részletkérdés, ezer módon védheted.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#24282) bugizozi


bugizozi
őstag

Sziasztok!

Veeam-mel ment valaki felhasználói számítógépeket?
Eddig Druva-t használtak és úgy volt beállítva, hogy a %userprofile%\dokumentumok\cegnev mappát menti le, ezt kellene megcsinálni itt is. Az Object-eknél beállítottam ugyanezt, de hibára fut, gondolom a Veeam szervize a system nevében fut, ezért dobja ezt az üzentet. Ha csak simán a C:\Users mappát mentem az lefut gond nélkül.
Meg lehet ezt oldani, hogy a bejelentkezett felhasználó dokumentumait mentse le, vagy csak fix mappát lehet megadni?

Köszönöm! :R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#24283) I02S3F


I02S3F
őstag

Sziasztok!

Vannak olyan rendszergazda/it support praktikák, hogy például hálózati, internet elérési probléma esetén indítsd újra a routert, indítsd újra a gépet,... Stb.

Nincs erre valami leírás? Én magamtól ezeket a megoldásokat nem tudom kitalálni, a munkahelyemen nem tanít senki, de ha lenne egy összeszedett leírás... az király lenne! :)

(#24284) Gombinyó válasza I02S3F (#24283) üzenetére


Gombinyó
őstag

indítsd újra a routert, indítsd újra a gépet
A várj 5 percet is megoldás szokott még lenni. :DDD

(#24285) X Factor válasza I02S3F (#24283) üzenetére


X Factor
addikt

No offense, de google. Ami még megmaradt onsite uzemeltetesnek, az pont jo alapozas üzemeltetéshez, ha az ember problemamegoldo/progressziv szemlelettel rendelkezik.

Meghallgatod, hogy mi a panasz, utána megpróbálrsz rájönni, hogy a sok dezinfomáció között mik lehetnek a tényleg valós infomorzsák. Elindulsz azon azon az úton és step by step feltárod h. mi a root cause.

Most ez olyan, h. alapvetően, ahhoz h. azért ez menjen, nem árt ha tisztában vagy hálozati alapokkal, némileg van fogalmad hogyan épül fel egy infra, esetleg konnyÍtasz virtualizácios technikákhoz, backup rendszerekhez. De utóbbiakhoz való rálátás se pótolja a tapasztalatot amire ilyen esetben szükség van mind technikai mind humán téren.

Make things work

(#24286) I02S3F válasza X Factor (#24285) üzenetére


I02S3F
őstag

Köszönöm szépen! Lehet kicsit álom világban élek, hogy leírást keresek. Igen a Google nekem is eszembe jutott!

(#24287) Hunter2


Hunter2
addikt

Sziasztok!

Van egy számtech szervizem ahol csak a Telekom ADSL-t lehet köttetni, ami jobb napokon a fizetett 20Mbit-ből tud vagy 15-öt, felmerült az ötlet hogy kellene valami cache szerver ami a gyakran letöltött fájlokat letárolja így gyorsabban "lejönne". Tipikusan ilyenek a windows update tartalmak, driverek,stb.
Van valami ötlet mivel tudnám megvalósítani ezt?

(#24288) zolee001 válasza Hunter2 (#24287) üzenetére


zolee001
őstag

Windows Server -Branch cache pont erre való (esetedben részben)
Wsus-helyben tárolod a Windows updatet

(#24289) E.Kaufmann válasza Hunter2 (#24287) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Korlátlan mobilnetet keríteni, a DSL-t meg dugja fel magának a szolgáltató így a 20-as évek elején.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#24290) sziszi-fuszi válasza Hunter2 (#24287) üzenetére


sziszi-fuszi
senior tag

NAS? Vagy valami linux servert beállítani erre célra elfajzott ötlet lenne?

Mi alá kell írás?

(#24291) radi8tor válasza zolee001 (#24288) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

WSUS nem csak szerverek esetén használható?

⭐ Stella

(#24292) F.E.K.. válasza Hunter2 (#24287) üzenetére


F.E.K..
senior tag

Windows updatek-re pl. offline updater : [link]

De egy windows server branch cahe jobb. (A fentihez kevesebb dolog kell, de cserében support az nem igen van.)

Illetve friss ismétlődő telepítésekhez amúgy javasolt egy időnként frissítet image-t használni eleve.

[ Szerkesztve ]

Legyen olyan szép és vidám napod amilyet csak szeretnél!

(#24293) zolee001 válasza radi8tor (#24291) üzenetére


zolee001
őstag

Nyilván egy Windows Server részét képezi a WSUS server szerepkör amivel letölti helyi diskekre a kivánt updateket majd a kliensek onnan kapják meg

(#24294) radi8tor válasza zolee001 (#24293) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ezt a részét tudom, abban nem voltam biztos hogy workstation-ok is tudnak WSUS-ról dolgozni vagy csak serverek.

⭐ Stella

(#24295) Drag77 válasza radi8tor (#24294) üzenetére


Drag77
senior tag

Tudnak, annyi hogy a beállításokat, nem domain esetén registry-ben lehet állítani.

http://draginet.hu , MCSA, MCSE, UEWA, Microsoft 365 Certified: Modern Desktop Administrator Associa Microsoft Certified: Windows Server Hybrid Administrator Associatete,

(#24296) DopeBob válasza Drag77 (#24295) üzenetére


DopeBob
addikt

Nem a WSUS lesz a jó megoldás, ha szervíz akkor gondolom jönnek mennek a gépek. Átállítani aztán nem elfelejteni visszaállítani elég macerás.

A legegyszerűbb talán egy squid proxy ami cache-eli a windows update webhelyeket.

Esetleg Win10-nél az is jó megoldás lehet, ha engedélyezve van, hogy a hálózat más gépeiről szedje le az update-et. [link] Akkor is elég egy gépet netről frissíteni.

MZ/X

(#24297) Gargouille válasza I02S3F (#24283) üzenetére


Gargouille
őstag

Vannak ilyenek, de kb. ahány eszköz, oprendszer, környezet stb. annyiféle megoldás. Tehát olyan univerzális módszer ami tetszőleges eszközt vagy gépet újraindít, olyan nincs, max egy robot ami helyetted ott van a helyszínen. :)

Mondjuk egy Mikrotik routeren probléma nélkül tudsz ilyen script-et írni, ami adott esemény bekövetkeztekor rebootol, de például egy tp-link soho routeren nincs erre lehetőséged. Szóval erősen függ attól, hogy konkrétan mi az amit automatikusan újra akarsz indítani.

Update:
És nem is mindig a legjobb ötlet az automatikus restart, mert ha nem írsz hozzá valamilyen hibakezelést is, akkor simán egy restart loop-ba is kerülhet az eszközöd... szóval ahogy javasolták, ennek utána kell tanulgatni. De ha van konkrétum, akkor lehet tudunk segíteni.

[ Szerkesztve ]

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#24298) Tonyk válasza I02S3F (#24283) üzenetére


Tonyk
veterán

Gép "nincs net újraindításához" hirtelen, barbáriai-mekkelek módszerrel, ütemezett feladatok közé (1,2,5,10,x perc ismétlődéssel) felvenni -> 10 nincs válasz után reboot:
@echo off
set ip=%1
set /a szamlalo=0
:loop
ping -n 1 %ip% | find "Reply from"
    if not errorlevel 1 goto :endloop
    if errorlevel 1 (
                      set /a szamlalo=szamlalo+1
                    if %szamlalo%==10 (
                                         shutdown -r -t 0
                                         goto :endloop 
                                        )
                     )
goto :loop
:endloop

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#24299) E.Kaufmann válasza Tonyk (#24298) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ha nincs net, akkor egyes júzerek maguktól szét is ütik a gépet, ütemező nélkül is ;]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#24300) I02S3F válasza Gargouille (#24297) üzenetére


I02S3F
őstag

És Tonyk köszönöm szépen a segítséget!

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  Rendszergazda topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.