Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55601) RECSKA válasza emiki6 (#55599) üzenetére


RECSKA
veterán

trcd menjen 19re...

Nézd meg a hirdetéseim. Finomságok!!!

(#55602) emiki6 válasza RECSKA (#55601) üzenetére


emiki6
veterán

A fentebbi beállítést a memtest stabilnak írta, de valójában meg játékindítéskor kikresselt. Tekintve, hogy a kalkulátor szerint eljárva a legmagasabb freki safe presettel a 3266 volt, 16-os késleltetéssel, erősen kétlem, hogy egykönnyen össze tudok hozni egy c16-os 3600-at, noha nem lenne rossz, a 3400 se.

[ Szerkesztve ]

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#55603) HdRew


HdRew
őstag

Sziasztok!

Van egy msi b450 tomahawk MAX lapom, benne gskill trident Z rgb 3200 mhz, viszont ahogy látom, 2133-on futnak csak. XMP-ből hogy tudom pontosan beállítani az alap 3200-ast? Mert ahogy elnézem, akkor az időzítéseket is manuálisan kellene beállítanom.

Köszi előre is a segítséget. :)

(#55604) , válasza HdRew (#55603) üzenetére


,
addikt

XMP beállít mindent, órajelet, időzítéseket, feszültséget.

(#55605) HdRew válasza , (#55604) üzenetére


HdRew
őstag

Oh, oké, köszi. :)

(#55606) HdRew


HdRew
őstag

Köszi, betöltöttem az egyes profilt, és már ugrott is 3200 mhz-re. :)

(#55607) , válasza HdRew (#55606) üzenetére


,
addikt

Ennyi az egész (jó esetben).

(#55608) HdRew válasza , (#55607) üzenetére


HdRew
őstag

Huh, ennek örülök akkor, hogy nálam nem volt probléma. :)

(#55609) Fred23


Fred23
nagyúr

Kíváncsiságból rákerestem, mert érdekelt, és hátha mást is fog, ha kissé ez már a múlt is.

Szóval az AFR jobb, mint az MFR.

[ Szerkesztve ]

(#55610) emiki6 válasza emiki6 (#55602) üzenetére


emiki6
veterán


Mára ennyi...
A tRTP-n lazítva nem dobott már hibákat a memtest, a memtesttől függetlenül elvileg stabil. A tRCD-ket pedig hagytam szinkronban. A tRFC-t is hagytam lazán, a fesszel se spóróltam (SoC: 1.1, DRAM: 1.4V) Holnap még probálom csiszolni, tesztelni, hol lehet még húzni rajta, legvégén pedig hogy mennyit lehet lecsípni a feszből.

Ez a cikk jól jött: [link]

[ Szerkesztve ]

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#55611) Shirko


Shirko
tag

Sziasztok!

Problémám adódott: Van egy Asus p5g41t-m lx alaplapom és a benne lévő 2 GB RAM-ot szerettem volna bővíteni.
Tegnap vettem egy Kingston kvr13n9s8/4 4GB-s modult. Sajnos sem a meglévővel (Kingmax) együtt, sem önmagában nem tudom működésre bírni.
A Biosban a 9-9-9-24 időzítést és a 1.5 V feszültség állítást azt megcsináltam. Az FSB értéket is fel tornáztam próbaként, hogy kiválaszthassam a 1333 MHz-t. Semmi siker. Néha resetelnem is kellett a BIOS-t, hogy legalább a működő RAM-ot felismerje a gép. (A Bios beállításokat mindig a Kingmax alatt sikerült csak elérnem, aztán modulcsere.)
Az időzítéseknél láttam olyan állítható értékeket, amikre nincs referenciaadat, tehát a 9-9-9-24 -en kívüli lehetőségek.
Mit lehet még csinálni?

2x Nexus 5 ; Huawei P Smart ; Windows + Linux PC : Kicsit Kocka user

(#55612) Starchm válasza Shirko (#55611) üzenetére


Starchm
őstag

Berakod új ramot és utána csinálsz bios resetet, aztán hagyod magának állítgatni a cuccokat.

Esetleg kipróbálni a ramot másik gépben, hogy ott müködik-e?

(#55613) Shirko válasza Starchm (#55612) üzenetére


Shirko
tag

Mit értesz az alatt, hogy "aztán hagyod magának állítgatni a cuccokat"
Honnan tudom, hogy most állítgat magának, vagy simán lehalt?
Amikor sikerült úgy elállítani, hogy az eredeti RAM-mal is ugyanazt a sötétképernyő-CPU viszont megy kombót csinálta, akkor a RESET gomb megnyomása után bejött a bios. Az új RAM-nál ugyanerre leáll a gép.

2x Nexus 5 ; Huawei P Smart ; Windows + Linux PC : Kicsit Kocka user

(#55614) Submarine válasza Shirko (#55613) üzenetére


Submarine
senior tag

A BIOS-t reseteld, ne a gépet.
Manual 16.-18. oldal.

Tedd át a jumpert a másik oldalra, 10mp után meg vissza.
Valamit elállítottál, amit nem kellett volna.
Majd ő beállítja magának indításkor, aztán újraindul, ne lepődj meg.

[ Szerkesztve ]

(#55615) joseph66


joseph66
csendes tag

Helló!
A Hardveraprón vettem 2x4GB Corsair DDR3 memóriát. Egy asztali gépet próbáltam bővíteni vele, a típusa (Corsair CML8GX3M2A1600C9) ugyanaz, mint ami eddig is volt a gépben. A fiam Minecrafttal játszik vele. Az a gondom, hogy ha beteszem a frissen vett ramokat, akkor a Minecraft egyik módja, egy Forge 1.8.9 kék halállal leakasztja a Windows 10-et. Próbáltam a memtest86-ot, de nem mutatott ki hibát.
Nincs valami ötletetek, hogyan tudnám kideríteni, hogy a frissen vett RAM tényleg rendben van-e?

(#55616) kaszaking


kaszaking
tag

Egy ilyen ramot van esélyem 3000 mhz közelébe húzni?
https://ipon.hu/shop/termek/hyperx-8gb-fury-ddr4-2400mhz-cl15-hx424c15fb28/1385288
Az alaplap gigabyte b450m gaming
Processzor meg ryzen 5 2600

(#55617) rasotamas


rasotamas
veterán

Sziasztok!

Van 4x4 giga ddr3 1600 cl11 ramom quad channelben.
1.5V-os, hűtőborda nélküli, sikerült cl9-en járatni.
Érdemes lenne-e 1866-on vagy följebb járatni? Mennyi feszt szabad neki adni? Ugyanúgy kéri majd a feszt a frekinöveléshez és a latency csökkentéshez is? Mi a jobb, 1866 cl11 vagy 1600 cl9? Hol szokott lenni a sweet spot?

Köszi

https://tinyurl.com/rasoapro

(#55618) Shirko válasza Submarine (#55614) üzenetére


Shirko
tag

Szia, amikor a Bios resetelésről írtam akkor erre értettem. Amikor a reset gombot nyomtam akkor meg a hard resetre. Ezeken túl vagyok. Az érdekelne van-e még valami lehetőség, hogy mondjuk a boot processzt ne akassza meg plusz ram, és esetleg a rendszer alól használni, vagy a bioszba belenyúlni.

2x Nexus 5 ; Huawei P Smart ; Windows + Linux PC : Kicsit Kocka user

(#55619) exlepra


exlepra
tag

Sziasztok,
G.Skill F4-3600C16D-16GTZNC RAM, MSI B450 Tomahawk MAX lapban, 3600 CPU.
Ha a kettő közül az egyik modul bármelyik DIMM slotban (egyedül vagy párban) bent van akkor W10 sleep wakeup után crash. Ha a másik modul egyedül van akkor semmi hiba.
Memtest86 nem talált hibát 4 pass alatt, így félek tőle, hogy ha gariztatni akarom simán elhajtanak. Milyen tesztet futtassak még?

köszi.

(#55620) koko52 válasza exlepra (#55619) üzenetére


koko52
veterán

Aida64

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55621) emiki6 válasza exlepra (#55619) üzenetére


emiki6
veterán

Jó, hát az, hogy a memtest nem dob hibát, az még nem jelenti, hogy stabil a rendszer, sőt!

Amúgy egy ajánlás:
"MemTestHelper or your memory tester of choice. Karhu RAM Test(paid) is also a good choice. I wouldn't recommend AIDA64 memory test and Memtest64 as they are both not very good at finding memory errors."

Bár crash tesztnek jó az aida. Is.

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#55622) hallgi


hallgi
csendes tag

Sziasztok! Van egy G.Skill TridentZ 3200MHz 2X8 GB (F4-3200C16D-16GTZR) memory kitem, amit egy Asus ROG Strix B450-f Gaming alaplapban használok a legfrissebb 2704-es bios-szal (most raktam össze a gépet). A BIOS a ramokat alapból 2133MHz-re állította be. BIOSban az Ai Overclock tunert átállítottam manuálisra, utána átállítottam 3200MHz-re és a BCLK-t meg 1600-ra. Mentés, és újraindítás után nem bootolt, a RAM hibát jelző led égett csak, úgyhogy jumper resettel tudtam csak ismét eljutni a BIOS-ig. Néztem egy CPU-Z-t is, ott is 1066,4MHz-et ír. Szerintetek szoftveresen orvosolható, vagy létezik, hogy rossz kiteket kaptam? Megnéztem a dobozt, a szériaszám stimmel a modulok matricáival, eredetinek tűnik minden. A válaszokat előre is köszönöm!

(#55623) hallgi válasza hallgi (#55622) üzenetére


hallgi
csendes tag

*edit: nem a BCLK-ra gondoltam, hanem az infinity fabric-ra.

(#55624) rasotamas


rasotamas
veterán

Sziasztok!

Pár napja kérdeztem ram tuninggal kapcsolatban, sajnos nem kaptam választ, de azért megosztom a tapasztalataimat.
Sima Hynix borda nélküli rammal a gyári 1600 11-11-11-28 cr2 1.5V-ról ott tartok, hogy 1866 9-10-10-27 cr1 1.55V
2000 nincs a választási lehetőségek közt, 2133 nem megy 1.575 cl11-en sem.
Kiadáskori bios van a P9X79 lapomon, érdemes lenne frissíteni? Lehet, hogy ott már javítottak ezeken a beállításokon, és ott már lesz valami lépcsőfok 1866 és 2133 közt?
Merre tovább? 1866 9-9-9-24 legyen akkor a cél?
Még egyszer mondom sima ramom van, nincs rajta hűtőborda vagy lemez. Esetleg szerezzek rá? Kínából ilyen 1-2$ körül lehet kapni. Meddig lehet nyomni a feszt nélküle? És meddig vele?

https://tinyurl.com/rasoapro

(#55625) , válasza hallgi (#55622) üzenetére


,
addikt

Alap esetben 2133 MHz, kapcsold be az XMP-t, elvileg utána már mennie kell a magasabb órajelen is.

(#55626) hallgi válasza , (#55625) üzenetére


hallgi
csendes tag

Igen, csak nem találtam, hogy az ASUS biosban ezt hol lehet, eddig MSI alaplapom volt. Úgy nézem a D.O.C.P standard-ra kell állítani hozzá. Este ki tudom próbálni.

(#55627) Mizol29 válasza hallgi (#55626) üzenetére


Mizol29
senior tag

Igen a D.O.C.P az Xmp megfelelője. Állítsd azt be mennie kell

(#55628) exlepra válasza emiki6 (#55621) üzenetére


exlepra
tag

Megoldódtak a B450 Tomahwak MAX sleep crash gondjam, végül nem is VGA vagy RAM volt hanem BIOS. A 7C02v31 BIOS-szal crash nélkül felébred sleep-ből a gép.

(#55629) HdRew válasza exlepra (#55628) üzenetére


HdRew
őstag

Ugyanezen alaplapnál nálam is ez a gond, hogy sleep-ből elmegy a net, minden, de újraindítás esetén rendben vannak a dolgok. Akkor majd felteszem a legújabb BIOS-t, köszi! :)

(#55630) exlepra válasza HdRew (#55629) üzenetére


exlepra
tag

Ez pont egy régebbi BIOS amivel minden jó, az újabbakkal nem megy.

[ Szerkesztve ]

(#55631) HdRew válasza exlepra (#55630) üzenetére


HdRew
őstag

Köszi szépen a segítséget! :)

(#55632) pendre54


pendre54
addikt

Üdv!
Aki járatosabbak ebben a témában, azoktól kérdezném, mivel kb. másfél hónapja cseréltem le egy több mint 5 éves konfigot, így ez az XMP-s dolgok eléggé sötét ló. ;]
Az új konfig áll egy i7 9700 non K-s prociból, egy Asus Prime Z390-A-s alaplapból, és egy 16 GB-os, 3200 MHz-es Kingston HyperX RAM-ból, egészen pontosan et a típus: [link] .
A BIOS-ban két XMP profilt lehet állítani, az I-es az 3200 MHz16-18-18-36-1. Eddig ez volt beállítva.
Gondoltam, hogy kipróbálnám az XMP II-est, ami 3000 MHz 15-17-17-36-1.
Amikor azonban átállítottam a BIOS-ban, a kilépéskor az időzítéseken kívül még más egyéb is megváltozott:

Változna pl. a BCLK, amiről az se tudom, hogy micsoda, de változik pl. a képen nem látható Min, és Max CPU Cache Ratio is, mindkettő Auto-ról 43-as értékre.
Szóval, mivel nem vagyok tisztában ezekkel a dolgokkal, végül is nem változtattam, azaz maradt az XMP I, de érdekelne, hogy lenne-e értelme használni az XMP II-t, hozna ez valami érdemi gyorsulást, pl. a multis játékoknál, lenne-e annyira stabil így a rendszer, mint a jelenlegi XMP I-el? Röviden, van értelme, vagy hagyjam a fenébe? :D
Előre is köszi az infókat.

[ Szerkesztve ]

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#55633) koko52 válasza pendre54 (#55632) üzenetére


koko52
veterán

Én a 3200-on hagynám. A magasabb mhz-ből jobban profitálnak a játékok.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55634) King Charles


King Charles
tag

Sziasztok

Egy kis segítséget szeretnek kérni. Ha beállítom az xmp profilt akkor a gep nem tud bebootolni. Csak porog a venti mikozben a monitor kiirja hogy nincs jel. Ha a memóriát alap orajelen hagyom akkor semmi gond nincs.

Viszont a cpu-z semmit nem tud mondani a memoriarol csak annyit hogy 32 giganyi van benne.

Most raktam ossze egy gépet. Ryzen 2600, msi tomahawk max, gskill ripjaw 3200 cl16 2*16, thicc II 5700xt.

Köszi a segítséget.

(#55635) Fred23 válasza King Charles (#55634) üzenetére


Fred23
nagyúr

Kézzel állíts be BIOS-ban 2933 cl16-ot először, azzal már talán elindul, aztán onnan finomíthatsz még! Valszeg sok neki a 3200 cl16. Feszt is növelhetsz persze a modulokon, de én nem azzal kezdeném.

(#55636) hallgi válasza Mizol29 (#55627) üzenetére


hallgi
csendes tag

D.O.C.P-vel megy minden, egyből belőtte 3200MHz-re.

(#55637) Mumee


Mumee
őstag

Bekérdezek már, mert nem tudom mennyire kellene még erőlködnöm.
Aegis RAM-al, tehát Hynix AFR ez mennyire jó :
3200/14-18-18-18 Geardown off, alt timingok kicsit loose-ok mivel nem találtam meg melyik okoz instabilitást még pontosan.
tRFC 540, tCKE 8
1,38V

(#55638) Greg Lacy


Greg Lacy
csendes tag

Üdv.!

Nem igazán találtam választ a kérdésemre idáig, ezért kérdezni szeretnék :)

3db DDR4 2400MHz-es CL15 modul hogy teljesítene?
Ebből 2x4GB 1-es és 3-as slot-ba van jelenleg is, és lenne egy 8GB-os a 2-es vagy 4-es slot-ba (meg kell néznem az alaplap leírását mit ír a sorrenddel kapcsolatban).
Mindhárom egy márka lenne (Kingston HyperX Fury). Lenne-e bármi gond a teljesítményben, vagy kompatibilitással?

Köszi előre is!

Gigabyte Aorus Gaming 3, Core i5-8400, 16GB DDR4 2400MHz HyperX Fury, GTX1660 Super 6GB, 500GB Intel m.2, 2TB Toshiba, 1TB Toshiba

(#55639) P41N


P41N
senior tag

Sziasztok!

Sajnos ismételten problémám van a RAM OC-vel. Most egy P5Q Deluxe alaplapot használok egy Xeon E5420-val. Ha felhúzom a Kingston HyperX 4x2GB 800MHz ramot 1066 MHz-re 2,1V-val, akkor nincsen semmi probláma. Viszont, ha már a CPU-t is felhúzom, akkor már nem jó a ram, lehet az akár pontosan 800 MHz-en is. A CPU teljesen stabil, a teszteléseket pedig az AIDA64-vel végeztem. Más lapomnál is volt ilyen, de csak akkor, ha módisított bios-t használtam.

(#55640) koko52 válasza Greg Lacy (#55638) üzenetére


koko52
veterán

Nem jó megoldás. Ugrik a dual chanel.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55641) Greg Lacy válasza koko52 (#55640) üzenetére


Greg Lacy
csendes tag

Az első kettőről is?
Tehát ami 2x4GB van benne arról is?

Gigabyte Aorus Gaming 3, Core i5-8400, 16GB DDR4 2400MHz HyperX Fury, GTX1660 Super 6GB, 500GB Intel m.2, 2TB Toshiba, 1TB Toshiba

(#55642) Pkc83 válasza Greg Lacy (#55641) üzenetére


Pkc83
őstag

"A RAM-okat érdemes párban bővíteni úgy a leghatékonyabb a memória kezelés. Ha nem párban bővítjük a ramokat, mondjuk 2x2GB mellé berakunk egy 1GB-os modult, akkor elveszíthetjük a dual csatornás memória kezelést és teljesítmény növekedés helyett, teljesítmény csökkenést fogunk tapasztalni, mivel a dual csatornás memória kezelés során 2 modult egyszerre lehet írni és olvasni ám ha páratlan számú a memória modul, akkor a memóriákat csak egyenként, külön-külön lehet írni és olvasni ami lassabb hiába a több RAM. Ezárt mindég párban bővítsük a RAM-ot. 2×512, 2×1, 2×2, 2×4. Kivéve i7 konfiguráció esetén. i7 konfigurációk már három csatornás memória kezelést használnak, ezért azokban a RAM-ot hármasával ajánlott bővíteni. 3×1, 3×2, 3×4. Valamint érdemes azt is figyelembe venni a modulok párosításánál hogy azonosak legyenek. Ha nem azonosak a modulok, előfordulhat hogy nem képesek együtt működni de ha mégis, nem feltétlenül lesznek hatékonyak. A legjobb ha a párba helyezett modulok azonosak."

(#55643) rasotamas válasza Pkc83 (#55642) üzenetére


rasotamas
veterán

Hú ez azért elég elavult. I7 és a triple channel, ez kb 2010-ben helytálló volt. Ezt a végét kitörölhetted volna, nehogy félrevezesd szegény gyanútlan érdeklődőt

https://tinyurl.com/rasoapro

(#55644) Pkc83 válasza rasotamas (#55643) üzenetére


Pkc83
őstag

Jogos sorry! :R

De azért a lényeget ki lehet belőle olvasni! :K

(#55645) koko52 válasza Greg Lacy (#55641) üzenetére


koko52
veterán

Azon marad, de hullámzó lesz a teljesítmény. Én nem használnék 3 modult. Kivétel a netezős, officeos, filmezős gépek.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55646) Greg Lacy


Greg Lacy
csendes tag

Köszi mindenkinek!

Gigabyte Aorus Gaming 3, Core i5-8400, 16GB DDR4 2400MHz HyperX Fury, GTX1660 Super 6GB, 500GB Intel m.2, 2TB Toshiba, 1TB Toshiba

(#55647) Floyd80


Floyd80
addikt

Kipóbáltam ezt a Dram calculatort (Corsair LPX 3000 CL16), a Micron B-die ennyire rossz, hogy csak safe presetet ad ki a progi? :) A javulás így minimális, de végülis működik.

Viszont 3200-őn simán megy gyári XMP-vel 1.35-ön, ez már benchmarkban is jól mutat, ugyanakkor a progival adott értékekkel, pedig az is safe, befagyott az egész, pedig fesznek 1.37-et adtam, valami nem tetszett neki.

Ezzel kapcsolatban, a Gigabyte BIOS-ban az időzítéseket két helyen is el lehet érni (A BIOS frissítés után az AMD overclock menüben is). Ha átírom a hagyományos részben, akkor az OC-s részben is át kell? Mert ott marad auto-n minden.

Illetve a BGS-nek van vmi Gigabyte-os megfelelője?

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#55648) koko52 válasza Floyd80 (#55647) üzenetére


koko52
veterán

Melyik BIOS-tól van AMD overlock?

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55649) Floyd80 válasza koko52 (#55648) üzenetére


Floyd80
addikt

Ez a legújabb F42C, az AMD CBS menü alá került.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#55650) blountex


blountex
senior tag

Üdv:

Érdeklődnék ram ügyben
Ryzenes gépem van B350 tomahawk artic és bár a supportba nincs a ram kompatibilitásban a Kingston Savage, még is hibátlanul megy.
Kérdés hogy érdemes-e ilyennel bepróbálkozni dual chanel esetén?
Vagy esetleg külön-külön használni ha nem válik be?

Köszi a segítséget.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.