Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55451) Dragon3000 válasza szepsy (#55450) üzenetére


Dragon3000
veterán

Ha ugyanazt állítod be, mint amivel a gyártó árulja, akkor az megegyezik az xmp profillal, így nincs értelme vele külön vacakolni. Gondolom, mert az egyik értéket nem látod a biosban, a ramod gondolom 17 18 18 38-39 + a maradék 20 érték.

[ Szerkesztve ]

(#55452) szepsy válasza Dragon3000 (#55451) üzenetére


szepsy
senior tag

Majd megnézem mi a neve annak az első 3-nak...

(#55453) szepsy


szepsy
senior tag

Alapon így nézki:

XMP-s meg így.


(#55454) Alpi. válasza Dragon3000 (#55449) üzenetére


Alpi.
addikt

"Maximus XI formula lap" :B

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#55455) Dragon3000 válasza Alpi. (#55454) üzenetére


Dragon3000
veterán

Nem vagyok oda az asus lapokért, így a hülye elnevezéseiket se tudom, de a 3600MHz cl17 ram hajtás fontossága miatt azt hittem ryzenről van szó.

(#55456) Dragon3000 válasza szepsy (#55453) üzenetére


Dragon3000
veterán

Nézd meg cpu-zvel a memória fülön és ott látni fogod a 17-18-18-39-es értéket, mint ahogy korábban írtam a biosban az egyik érték vagy nem állítható vagy valahol lejjebb kell keresni, de a cpu-z-vel való megnézés gyorsabb.
Itt egy kép róla, igaz más frekvencia és más memória, de a lényeg látszik.

(#55457) szepsy válasza Dragon3000 (#55455) üzenetére


szepsy
senior tag

i9 9900k :DDD

(#55458) szepsy válasza Dragon3000 (#55456) üzenetére


szepsy
senior tag

Meló után megnézem...

(miért nem olyan egyszerű mint a cpu, gpu, berakom és megy ahogy kell...:) :B

[ Szerkesztve ]

(#55459) koko52 válasza szepsy (#55458) üzenetére


koko52
veterán

Mert OC. Semmi nem megy OC-n alapból.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55460) szepsy válasza koko52 (#55459) üzenetére


szepsy
senior tag

Tudom tudom:)
Először 2666 cl12-est akartam...

(#55461) szepsy válasza Dragon3000 (#55456) üzenetére


szepsy
senior tag

Ezt látom:


(#55462) Dragon3000 válasza szepsy (#55461) üzenetére


Dragon3000
veterán

Most alapon van? Mert a kép alapján csak 2400MHz-en megy a ramod.

(#55463) szepsy válasza Dragon3000 (#55462) üzenetére


szepsy
senior tag

Igen

(#55464) Dragon3000 válasza szepsy (#55463) üzenetére


Dragon3000
veterán

Amúgy a második képeden látszik, hogy xmp-3600-nál 17-18-18-39... értékeket állít be, vagyis a biosnál a Ras Precharge értéket vagy nem tudod állítani vagy valahol máshol van, így nyugodtan tedd xmp 3600-ra és örülj hogy jól megy. A nagyobb hő miatt, meg szerintem érdeklődj az inteles témában, csak jobban tisztában vannak a i9 9900k és ram oc-nak.

[ Szerkesztve ]

(#55465) szepsy válasza Dragon3000 (#55464) üzenetére


szepsy
senior tag

Azt látom én is biosba is írja xmpnél, csak gondoltam manuálisan mást kel beírni:S

Így állítottam be:

Oldalt látni hogy a frekit 3600, voltot 1.35-re állítottam.
A Ras Precharge-nek utána nézek.

(#55466) Dragon3000 válasza szepsy (#55465) üzenetére


Dragon3000
veterán

Csak nem értem a lényegét a manuális beállításnak, ha ugyanarra állítod, amire az xmp profil is.

(#55467) szepsy válasza Dragon3000 (#55466) üzenetére


szepsy
senior tag

Mert valaki azt írta, hogy az xmp állíthat mást is, ez volt az eredeti kérdésem:)
csak ugye nem tudom pontosan hogy kell a (gyári) cl17et beállítani.

(#55468) Dragon3000 válasza szepsy (#55467) üzenetére


Dragon3000
veterán

Az xmp alapjáraton a ram frekvenciát és a hozzá tartozó értékeket és a memória feszültséget állítja, ezen kívül minden ami változik, az a hardver működéséből fakadóan változik, ha manuálisan állítod be az xmp profil értékeit, akkor is ugyanazok a dolgok fognak változni.

(#55469) szepsy válasza Dragon3000 (#55468) üzenetére


szepsy
senior tag

Ezt akartam tudni...:)
Eddig xmp1-en ment szépen, cpu-n dark pro 3 hűtővel.
De cseréltem kraken x62re had látszódjon az rgbs ram +lap ha már rgb-s. :))
A i9 9900k meg ha jól tudom köztudottan jól fűt...

(#55470) szepsy válasza Dragon3000 (#55468) üzenetére


szepsy
senior tag

Én kérek elnézést :DD
Amikor elmentem a beállításokat írja hogy mit állít mire...

(#55471) Mizol29 válasza Dragon3000 (#55466) üzenetére


Mizol29
senior tag

Nekem konkrétan az xmp profile hibásan olvassa ki az adatot a ramból. 2800Mhz-es ram amihez 1.2V társul ehhez képest a profil betöltése után biosban adja neki az 1.35V-ot. A biosban ha megnézem a ramokban a xmp profilt, hogy mennyi feszültséget ír ott is 1.2V van. Szóval én manuálisan állítottam be. Nem fogom 1.35-ön járatni amikor 1.2V elég 2800Mhz-hez.

(#55472) Dragon3000 válasza Mizol29 (#55471) üzenetére


Dragon3000
veterán

Az xmp-hez tartozik egy feszültség, amit a gyártó letesztelt. Az, hogy neked megy 1,2V-tal az nem jelenti, hogy egy másik ugyanolyan pár fog menni vele. A finom hangolást mindenkinek külön ki kell tesztelni a saját rendszerével. Amúgy az 1.35V-tal nem lesz semmi gondja a ramnak, ha a fogyasztás érdekel ezek a kitek max 5W körül fogyasztanak így kB semmit nem nyersz a kisebb feszültséggel.

(#55473) Mizol29 válasza Dragon3000 (#55472) üzenetére


Mizol29
senior tag

Jó de ha a gyártó honlapján meg a memória dobozára is az van írva, hogy 1.2V akkor miért használnám 1.35V-al? Nem magamtól találtam ki ezt az 1.2V-ot. És igen az xmp-hez tartozik egy feszültség ami ennél a ramnál 2800Mhz 1.2V. És ezt az xmp profilnál mutatja. Mégis adja neki az 1.35-öt

[ Szerkesztve ]

(#55474) janeszbond


janeszbond
csendes tag

Sziasztok. Új vagyok az AMD világában, ezért kis támogatásra szorulok.
Asus B450-F / 3600X / HyperX Predator 2*8 GB 3200Mhz
Építettem a fentiekben szereplő konfigot, viszont a memóriát nem ismeri fel normálisan az alaplap. 2400-on megy. Ha átállítom akkor 2800on képes menni, e fölött el sem indul a gép. Küldjem vissza a ramot az emagnak és rendeljek más típust ( kérlek akinek ilyen alaplapja van és működik a ramja 3000/3200on az írja le,hogyan csinálja) vagy csak beállítási gondjaim lennének? Ebbe az alaplapba melyik típust tennétek?Köszönöm a válaszokat! :D

Kérdésed lenne felém, hívj bizalommal ! 06205330060 / 06306533443

(#55475) Albigator válasza janeszbond (#55474) üzenetére


Albigator
őstag

XMP profilt (DOCP) kapcsold be. A RAM-ok A2 B2-ben legyenek. :)

(#55476) Dragon3000 válasza Mizol29 (#55473) üzenetére


Dragon3000
veterán

Akkor nem rosszul olvassa ki, hanem a gyártó rossz adatot égetett bele. Mondjuk az oldalukon érdekes, a magasabb frekvenciás memóriáknál írják, hogy melyik profilhoz tartozik a megadott feszültség, míg a Tiednél csak egyszerűen 1,2V szerepel, de azt már nem írják, hogy a tesztelt 2800MHz-hez vagy az alap 2133-hoz tartozik. A neten lévő doboz illetve ram képeknél sehol nem látni a feszültséget, mindenhol csak a frekvencia, késleltetés, méret kiszerelés szerepel. Igazából mindegy, hogy 1,2 vagy 1,35.

(#55477) janeszbond válasza Albigator (#55475) üzenetére


janeszbond
csendes tag

köszi a tanácsot. kipróbáltam a tippet, de nem működik ... 16-18-18-1,35v és a 15-17-17 sem. Amint a2 b2ben vannak a ramok csak sárgán világít az alaplap és a cpu venti sem pörög fel :S

Kérdésed lenne felém, hívj bizalommal ! 06205330060 / 06306533443

(#55478) Dragon3000 válasza janeszbond (#55477) üzenetére


Dragon3000
veterán

Próbáld meg esetleg felcserélve a ramokat vagy berakni csak az egyiket, beállítani neki az xmp profilt és ha megy, akkor berakni a másikat is hátha megoldja a gondot.

Szerk: Bisoból a legfrissebb van fent?

[ Szerkesztve ]

(#55479) koko52 válasza janeszbond (#55477) üzenetére


koko52
veterán

Ryzen Masterrel is próbáld, valakinek úgy ment csak. Csak egyszer kell, BIOS szinten állítja.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55480) janeszbond válasza Dragon3000 (#55478) üzenetére


janeszbond
csendes tag

SIKER. Pár napja jött ki egy új bios, ezzel már megy :D
Egyébként összerakva a tanácsokat sikerült kisakkozni a dolgot.

1. Bios reset.
2. Bios upgrade.
3. B2 modul egyedül
4. B2 modullal Xmp1 beállítás.
5. B2+A2 start :)

Kösz, ma is tanultam!

u.i: A1 B1 el nem ment, ennek mi az oka? Gondolom szándékos , nem hiába lett említve!?!? :D

[ Szerkesztve ]

Kérdésed lenne felém, hívj bizalommal ! 06205330060 / 06306533443

(#55481) ledgeri


ledgeri
nagyúr

Hülye kérdés, de már kész vagyok...

Van-e bármilyen formában megnyilvánuló különbség két azonos órajelen és időzítéssel működő ram között?
Gondolok itt olyanra pl., hogy pl az egyik (még stabilan) de lelkét kilehelve, szétfeszelve, míg a másik rábinnelve... (Nem egymás mellett persze, csak ha van A és B konfig, minden egyezik, csak ez a különbség a ramoknál...)(Van-e különbség, ha csak a die más, de egy a Hz,és időzités?)

[ Szerkesztve ]

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#55482) Submarine válasza ledgeri (#55481) üzenetére


Submarine
senior tag

Szia!
Már először is akartam szólni, hogy túlintellektualizálod ezt az egészet.
És csak azt írd be milyen vasad van, ahhoz milyen memót vegyél.
De nem is válaszolt senki.
Ez most megint túl van spilázva.
Az elektronikai alkatrészeket, eszközöket(is) tervezhetnék 100 évre.
De nem tervezik, mert az nem jó a fogyasztásra épülő gazdaságnak.
Szóval variálhatsz te akármit, ha jó polgár akarsz lenni 2 évente mindenből vegyél újat.
Manapság 5 év használat már dinoszaurusz edísönnek számít.
Nyugodjál meg, "jól van" az úgy ahogy van.
Te sem erre a világra készültél, de ez jutott. Üdv a klubban.
Hogy, az unokák, meg dédunokák, hogy fognak boldogulni, ahhoz meg az "azt meg ki nem szarja le" a trendi nézőpont.
Mondjuk ha buddhistáék tudják jól, akkor pont mi leszünk a saját dédunokáink.
Jó poén.
Juppííí
:D

Ja, máskülönben minden gépet max. 75-85%-on járass a leghosszabb élettartamért.
Szóval ha bírja, akkor bírja, ami lazán viszi, az elméletileg tovább bírja - hogy, választ is kapj a kérdésedre.
Minden anyag az energiaminimumra törekszik, az elektromosan vezetőknél fellazul a rácsszerkezet, elektronhéjak leválnak, egyre csökken a kraft, idővel fizikailag szétporlad az egész.
;)

[ Szerkesztve ]

(#55483) szepsy válasza Alpi. (#55454) üzenetére


szepsy
senior tag

Problémás lap vagy miért írtad am?:)
Remélem nem nyúltam mellé vele...

(#55484) Alpi. válasza szepsy (#55483) üzenetére


Alpi.
addikt

Nem, semmi ilyesmi, csupán nem Ryzen cpud van, ezért sem Vsoc sem Infinity fabric nem lesz a bios-odban. :)

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#55485) ledgeri válasza Submarine (#55482) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Ha azt írod hogy az élettartam, meg második sort elé, akkor azt moondom: Köszi, tudom, szoktam
És megspórolod nekem azt olvasásba fektetendő energiát, magadnak meg az írásba fektetettet...

Sosem alapoztam RAM tudásra/ismeretre... most kezdem, hogy jól válasszak, ha kell.

Ha beírom a konfigom, akkor kapok egyet válaszul, ami passzol... de én nem fogom tudni, hogy miért jó az, miért, nem éri meg a kettővel felette lévő, és miért kerülendő a más értékekkel rendelkező, vagy miért lenne opció az eggyel alatta lévő, ha felhúzható, vagy akár túl rajta...

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#55486) szepsy válasza Alpi. (#55484) üzenetére


szepsy
senior tag

;)

(#55487) fudi2002


fudi2002
Topikgazda

Help szakik
tRCD értéket nem tudom lejjebb vinni 19ről. Próbáltam ramnak is és nb-nek is kakaót adni, de semmi. Mem teszt azonnal elhasal. Illetve tRC-t sem tudom levinni 52-re. Van még vmi csoda beállítás ami ezeken segíthet?
Crucial Ballistix 3200 cl16 amúgy.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#55488) pendre54


pendre54
addikt

Üdv!
Pár napja egy őt éves inteles konfigot cseréltem le a következőkre: i7 9700-es proci, Asus Prime Z390-A alaplap, és a kérdésem tárgyát képező memóriára [link]

A RAM-okat beüzemelve, azokat alapból csak 2400 MHz-en kezelte a rendszer, ezért a BIOS-ban engedélyeztem az XMP profilt, azon belül is az 1-est. Ez alapján én úgy értelmezem, hogy így már tudja is a gyári 3200 MHz-et.

Viszont, a topik összefoglalójában két monitorozó progi van kiemelve, amelyekkel ellenőrizhető a RAM-ok tényleges sebessége. Némi zavart az okoz nálam, hogy a két progi más-más sebességet ír ki.

A leírás szerint a CPUZ-nál elvileg 3200MHz a sebesség, de az AIDA-nál meg, ha jól értelmezem csak 3000 MHz, ráadásul az ott feltüntetett időzítési adatok nincsenek köszönő viszonyban a gyári értékekkel.
Szóval, akik járatosabbak ebben a témában, azoktól kérdezném, hogy most mi a valós helyzet?
Előre is köszi az infókat.

[ Szerkesztve ]

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#55489) Albigator válasza pendre54 (#55488) üzenetére


Albigator
őstag

Az aidánál mutatja rosszul. CPU-Z egyértelműen jó, ahogy már az aida mem bench ablaka is helyesen írja: 3200 MHz. Az időzítés pedig: 17-18-18-36 ami viszont fura, mert amúgy 3200-as profilhoz 16-18-18-36 kéne társuljon, látszik ez a BIOS-ban is és a linkelt kit oldalán is.
Ilyen memóriám van nekem is amúgy és a CL16-os XMP profillal semmi gond pedig ryzen procim van. Jelenleg pedig 3333 MHz-en használom.

Miket állítgattál a BIOS-ban?

Próbáld meg manuálisan beírni ezeket az értékeket: (16-18-18-18-36) , hátha rosszul olvassa ki az XMP profilt, ami számomra elég fura pedig, hisz intel CPU-ról van szó... Megfelelő slotba raktad amúgy a memóriákat? A2-B2 (procitól távolabb, üres hely közöttük)

[ Szerkesztve ]

(#55490) pendre54 válasza Albigator (#55489) üzenetére


pendre54
addikt

Szóval, a helyzet nem annyira egyszerű, mert erre most jöttem rá, hogy miközben aktiváltam az XMP1 profilt, közben mivel a proci non K-s, ezért úgy voltam vele, kevesebb fesz, kevesebb melegedés, ezért offset módban alulfeszeltem, egészen konkrétan -100-as értékig, ezen még stabil a rendszer, ráadásul a proci még a mostani nagy melegben se nagyon melegszik 2-3 óra folyamatos BF 5 multi után 64-65 foknál melegebbre.
Viszont ez az offsetes alulfeszelés kavarhatott be, mert most próbaképp autora állítottam vissza a CPU Core/Cache Voltage értéket, ezzel rögtön a gyári időzítéses értékek jelentek meg.
A RAM-ok természetesen az A2-B2 slotokban vannak.
Szóval, akkor nagyon megköszönném, ha tudnál abban segíteni, hogy összehozzam azt, hogy a gyári értékekkel menjen a RAM XMP profillal, de a procit is valahogy alulfeszeljem, mert fölöslegesen sokat kap auto beállításon.

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#55491) Albigator válasza pendre54 (#55490) üzenetére


Albigator
őstag

AMD-nél (2000-es Ryzeneknél) máshogy van, úgyhogy nem tudok sokat segíteni.
Nálam is alul van feszelve a proci (VDDR CPU Voltage) -0.1V-al, ami nekem is hűvősebbé teszi CPU-t + kicsit jobb órajelet is elérek vele. De ez nincs hatással a RAM beállításra.
Én azért molyoltam a memóriabeálltásokkal is, az összes értéket átírtam DRAM calculátor segítségével (ryzenhez való segéd progi), emellett tudtam a SOC feszen (VDDR SOC Voltage) is csökkenteni -0.1V offsettel amitől elvileg még hűsebb a CPU.
Most így megy nálam:

16-17-18-18-36-os timinggal 3333 MHz-en 1.35V DRAM fesszel (DRAM Voltage).

Azt javaslom inteles topikba érdeklődj ezzel kapcsolatban, ha itt nem jön érdemi segítség.

De ami még amúgy szemet szúrt és szerintem nem jó hogy a "Command Rate" 2T-n van nálad. 3000-es ryzeneknél ez 3800 MHz-nél vált át 2T-re de lehet ezzel még játszani is, afölött is mehet akár 1T-n.

Viszont inkább nem okoskodok, mert Intelnél lehet teljesen máshogy vannak ezek a dolgok.

[ Szerkesztve ]

(#55492) V60


V60
aktív tag

Sziasztok!

A kérdésem az lenne, hogy. Mennyire számít, ha 2x4 GB 1600-as DDR3-as ram van a gépben / különböző márkájúak / vagy 1x8 GB-os 1600-as.

Válaszokat előre is köszönöm :R

Üdv Zola

A bugyi nem a legjobb dolog a világon de közel áll hozzá!!!

(#55493) koko52 válasza V60 (#55492) üzenetére


koko52
veterán

Ha mennek párban akkor a 2*4 a jobb.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55494) Showhai


Showhai
tag

Sziasztok!

Mindössze arra lennék kíváncsi, hogy ez most "fél-dual" channel, vagy igazi.
[kép] [kép] [kép]

A ramok egyenként ugyanazok, de az egyik, a Samsung chipsetes kétoldalas, a Ramaxel chipes egyoldalas.
Tudom, hogy igencsak budget ramok, de erre tellett.
Bocsi, ha volt már...
Köszi előre is!

Duoble Chekc Everytihng

(#55495) V60 válasza koko52 (#55493) üzenetére


V60
aktív tag

:R

A bugyi nem a legjobb dolog a világon de közel áll hozzá!!!

(#55496) koko52 válasza Showhai (#55494) üzenetére


koko52
veterán

Alaplap 2 slot-os? Én 2x4-et látok. Hogy ír neked 16-ot?

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55497) Dragon3000 válasza Showhai (#55494) üzenetére


Dragon3000
veterán

Ha a ranks rész miatt kérdezed, annak nincs sok köze a single/dual channel-hez, így dualban megy, ahogy írja is. Bár az érdekes, hogy elvileg 4GB-os modulok vannak benne és 16GB-ot ír rá, pedig csak 2 slot van az alaplapon.

(#55498) Submarine válasza Showhai (#55494) üzenetére


Submarine
senior tag

Üdv!
1-3 Samu
2-4 Ramaxel
4x4 azaz 16GB
Én legalábbis így értelmeztem.
Inkább az eltérő fesz miatt rosáltam volna, de az értők nem szóltak miatta.
Mindkettő tudja ugyanazt az időzítést meg frekit, ezek szerint nincs vele semmi gond.

(#55499) Dragon3000 válasza Submarine (#55498) üzenetére


Dragon3000
veterán

Az elméleteddel csak egy gond van, az alaplapján csak 2 memória slot van így a cpu-z és a leírása alapján is csak 2x4GB van benne, de mégis a másik fülön 16-ot ír a program :D

(#55500) Showhai válasza Dragon3000 (#55499) üzenetére


Showhai
tag

ASUS P8Z77-M 4 slottal :)

Submarine: így van. De lehet, hogy a több ramchip miatt eszik többet? Ennél nagyobb hülyeséget perpill nem tudok kérdezni.

De ha Dual, üsse kavics.
Az viszont zavar, hogy olykor 2D-ben csonttá fagy a win10. Játék alatt soha.
Hamarosan memtest.
Köszönöm a válaszokat :R

[ Szerkesztve ]

Duoble Chekc Everytihng

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.