Hirdetés

2024. június 21., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24901) Jorus válasza Dyno (#24899) üzenetére


Jorus
nagyúr

Eddig egy DDR2 modult sikerült csak megsütnöm, 2.65V-vel. Elnéztem neki. :) Minőségi modulokra nem jellemző, hogy csak úgy szimplán meghibásodnának, ha gyárilag hibátlanok voltak. (Én Ősembertől venném, ha konkrétan az én véleményemre vagy kíváncsi.)

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#24902) Dyno válasza Jorus (#24901) üzenetére


Dyno
veterán

Értem, sikerült eladni a cuccokat már adom is le neki a rendelést, és igen értékelem a véleményed, és egyet is értek, köszönök szépen mindent.

Tiszteletem. :R

(#24903) MaSzKa válasza hossszú (#24900) üzenetére


MaSzKa
senior tag

szerintem 1,75-öt biztosan

(#24904) Zájec válasza hossszú (#24900) üzenetére


Zájec
veterán

ha core i5 - core i7 platformba akarod tenni akkor 1.65v-nél ne adj többet...

ez az Intel által meghatározott max. érték.

(#24903) MaSzKa :: "szerintem 1,75-öt biztosan" annyit nem adnék neki soha.. :( , esetleg p45-ben, de p55,x58-ban semmiféleképp...

(#24905) hossszú válasza Zájec (#24904) üzenetére


hossszú
őstag

Jelenleg AM3-as lapban van, ott is ez a max?

„A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál.” Darwin

(#24906) Zájec válasza hossszú (#24905) üzenetére


Zájec
veterán

az AMD-t nem ismerem... :)

(#24907) petyuska74


petyuska74
tag

Sziasztok!

segítséget szeretnék kérni memória vásárlás kérdésében.
Nem tudom eldönteni, hogy milyen rendszert építsek a fateromnak. azt már tudom, hogy az alaplap egy Gigabyte lesz, és a processzor egy Athlon II X2 240-es.
Már csak azt nem tudom ,hogy a memória DDR2 v. 3 legyen (tudom, ettől aza alaplap is függ még, de csak azt mondstam, hogy Giga :) ).

Szóval a kérdés lényege az lenne, hogy 2x1 GB CL4-es 800MHz-s (esetleg egy 1066MHz-es nem tudom milyen időzítésű) RAM-hoz képest a DDR nem tudom milyen sebességű és hozzá tartozóan milyen időzítésű RAM tud jobb teljesítményt nyújtani.
És amikor tudom ezt a választ, akkor az ár függvényében el tudom dönteni, hogy a több pénzért érdemes-e a valamennyivel (nem tudom mennyivel) nagyobb teljesítményre "áldozni".

Remélem érthető a kérdése(i)m, a segítségeteket előre is köszönöm.

üdv

(#24908) $p@rr0w


$p@rr0w
őstag

Orthos 2 hours, 21 minutes után ezt dobta ki:

Test 1, 19000 Lucas-Lehmer iterations of M4501145 using 224K FFT length.
FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4
Hardware failure detected, consult stress.txt file.
Torture Test ran 2 hours, 21 minutes 25 seconds - 1 errors, 0 warnings.
Execution halted.

Valaki mondjon valami okosságot erre légyszi. illetve a stress.txt-t hol keressem ha kell, mert az Orthos könyvtárában nincs.

Kinőhetnétek már abból, hogy leírogatjátok miből nőttetek ki.

(#24909) Gyuri27 válasza hossszú (#24905) üzenetére


Gyuri27
félisten

Ott nem. :N

Amd - Radeon - Ryzen

(#24910) Qru válasza hossszú (#24905) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

1,8-2V fölé azért ne nagyon menj AMD-nél sem.

#nincsbennetarcsi

(#24911) hossszú válasza Qru (#24910) üzenetére


hossszú
őstag

Akkor próbálkozhatok az időzitést lentebb szoritani egy kis plusz fesszel ha már az órajelet nem tudom emelni.

„A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál.” Darwin

(#24912) Qru válasza hossszú (#24911) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Érdemes megpróbálni mindenképpen. AMD nem tudom pontosan, hogy reagál az időzítés megkurtítására, de i7-nél szinte mindegy 1600MHz felett, hogy CL9 vagy 8-ban nyomja az ember.

#nincsbennetarcsi

(#24913) Zénó1000


Zénó1000
csendes tag

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni. Memóriát szeretnék bővíteni. Az alaplapom Gigabyte GA-EP35-DS3R. Jelenleg van benne 2 x 1 GB Kingmax 1066 MHz. Most raknék még bele 2 x 2 GB Kingmax 1066 MHz-es ram-ot, de megnéztem a Giga oldalán az alaplapomnál a memória támogatási listát és ezt a 2 GB-os Kingmaxot nem tartalmazza. Ettől még működhet szerintetek?

Ha nem, akkor mit vegyek? A memória támogatási lista amúgy nem tartalmaz 2 GB-os modulból egyetlen 1066 M Hz-es típust sem, max 800 MHz-eseket támogat, de abból sem sokat. Esetleg bios frissítéssel lehet ezen változtatni?

Előre is köszi a válaszokat.

(#24914) hossszú válasza Zénó1000 (#24913) üzenetére


hossszú
őstag

A Giga P35-ös lapok szeretik a Kingmaxokat bármilyen méretben, nyugodtan megveheted.

„A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál.” Darwin

(#24915) Zénó1000 válasza hossszú (#24914) üzenetére


Zénó1000
csendes tag

Köszi az infót, akkor megkísérlem.

Bár közben a támogatott típusok között találtam Geil Black Dragon kit-et 4 x 2 GB, de ez csak 800 MHz-es. Sokat számít mondjuk játékoknál, hogy 800 vagy 1066 MHz-en megy a memória? Ezekről a Geil-ekről minha azt olvastam volna, hogy jól bírják a tuningot, akkor lehet, hogy akár fel lehetne húzni 1000-1100 MHz-re.

(#24916) FNZ


FNZ
őstag

hali!

új gépet raknék össze magamnak.
gigabyte ma790xt-ud4p alaplap amd phenom 550 procival.

kérdésem melyik ramot érdemesebb bele rakni
GEIL Value 2x2 gb DDR3 1333Mhz CL9 KIT
vagy
GEIL Value 2x2 gb DDR3 1066Mhz CL7 KIT

a sebesség vagy az időzítés számít inkább?

[ Szerkesztve ]

(#24917) oxox


oxox
addikt

Sziasztok,

Van 2x1GB DDR 1200Mhz-es OCZ Reaper ram a gépembe...annyira értek, hozzá, hogy a szépsége miatt választottam ....ez sokat elárul.

Biosban 1111MHz-re állítottam őket (EP45-DS3R) lapom van, de a cpu-z nevű programban teljesen mást mutat ("DRAM Frequency 555.7MHz")...hol tudom ellenőrizni, hogy mennyi mennek jelenleg?

thx :R
oxox

Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

(#24918) Zénó1000 válasza oxox (#24917) üzenetére


Zénó1000
csendes tag

Az teljesen jó! A DDR2 rammoknál a tényleges órajel fele az effektív órajelnek. Ez a technológiából adódik. Én sem értek hozzá, de ezt tudom. Ha a CPU-Z 555,7-et mutat, akkor az 1111,4 MHz effektív órajelnek felel meg.

(#24919) Gyuri27 válasza Zénó1000 (#24918) üzenetére


Gyuri27
félisten

Azért van mert a ddr-ben valahol el van rejtve az a szó, hogy dupla. ;)

Amd - Radeon - Ryzen

(#24920) oxox válasza Zénó1000 (#24918) üzenetére


oxox
addikt

:R :R Bíztam valami hasonlóban. (Gyuri27 neked is a megerősítést)
Köszi, és szép napot!
oxox

[ Szerkesztve ]

Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

(#24921) teddi24


teddi24
csendes tag

Sziasztok!

Memória bővítés előtt állok.
Ezt a tipust néztem ki az edigitálnál 14400ft-ért. :F
Szerintetek megéri? Vagy nézzek valami más gyártót? :F

Geil Value 4GB 800MHz GX24GB6400DC (2 x 2GB kit) 5-5-5-15 DDR2

(#24922) Picturemaker válasza teddi24 (#24921) üzenetére


Picturemaker
őstag

Üdv!

Nem rossz, de CL5-ösben inkább 1066-ost nézz. Ha 800-as akkor inkább CL4.

Más: Zeppelin DDR3-as ramokkal van valakinek tapasztalata? Biztos én voltam ügyetlen, de a gyártó honlapját sem sikerült megtalálnom.

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#24923) Henker2


Henker2
addikt

Sziasztok!

4 GB (2*2G 1066MHz 5-5-5-15) OCZ Reaper DDR2 RAM-om van.

Az lenne a kérdésem, hogy ez megy-e CL4-ben?

Illetve 5-ről mit lehetne 4-esre állitani?

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G

(#24924) Picturemaker válasza Henker2 (#24923) üzenetére


Picturemaker
őstag

Helló!

Valószínű, hogy kb. 900MHz-ig bírni fogja, túlfeszelve talán még többet is.
De jobban jársz, ha a magasabb frekvenciát és a Cl5-öt választod. (szerintem :) )

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#24925) Henker2 válasza Picturemaker (#24924) üzenetére


Henker2
addikt

Pedig de jó lenne, ha birná! Lehet érdemesebb lenne 4*1GB-ot beszerezni helyette?

Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G

(#24926) hossszú válasza Henker2 (#24925) üzenetére


hossszú
őstag

Á dehogy :N a 4db modullal még kevesebb lenne az esélyed a tuningra.
Esetleg adj neki egy kis plusz feszt, próbáld úgy.

[ Szerkesztve ]

„A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál.” Darwin

(#24927) Henker2 válasza hossszú (#24926) üzenetére


Henker2
addikt

OCZ-nek mennyit lehet tolni, ami még elmegy?

Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G

(#24928) hossszú válasza Henker2 (#24927) üzenetére


hossszú
őstag

Na ez jó kérdés, soha nem volt OCZ-m, a Curcialoknak 2,15V-ot adtam max. hűtés mellett.

„A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál.” Darwin

(#24929) persil


persil
nagyúr

Hali!

Egy nagyon érdekes dolgot tapasztaltam.
A gépben minden változatlan, semmitnem cseréltem, nem húztam, tehát minden ugyanolyan CSAK egy 1 gigás ram modul helyett tettem bele egy 2 gigás modult. Mind a kettő 800mhz.

És a lényeg, hogy a 2 gigás modullal 1000-el kevesebb pontot kapok 3dmark-ban :D:D
Ez most mi?!:D

Tehát minden változatlan, csak kétszer annyi ram van a gépben.(ráadásul teljesen ugyanolyan mind a két modul, mindenben, csak egyik 1giga, másik 2)
Ha bent van mind a kettő, tehát 3 giga van, akkor is ez a bizonyos 1000-el kevesebb pont jön, mint amit 1 gigával kaptam.

Aki ezt meg tudja magyarázni, annak jövök egy felessel :D

Eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/persil/index.html

(#24930) hossszú válasza persil (#24929) üzenetére


hossszú
őstag

Az időzitése is ugyanaz a 2gb-os ramodnak mint az 1gb-osnak?

„A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál.” Darwin

(#24931) persil válasza hossszú (#24930) üzenetére


persil
nagyúr

Halál pontosan két ugyanolyan kingmaxról van szó, csak az egyik gigás a másik meg kétszer ekkora modul.

Fel nem tudom fogni, hogy mi okozhat ekkora különbséget:D Nem vagyok amúgy 3dmark buzi, sőt egyáltalán nem érdekelnek az ottani eredmények, ezt is véletlen vettem észre, de több, mint furcsa, hogy tök ugyanaz maradt változatlanul minden, csak több ram(mondom, ha együtt van a kettő, akkor is 3gigával is a kevesebb pont) és több, mint 1000 ponttal kevesebbet hoz.

Mondjuk ha kisebbre váltottam volna, akkor sem tudnám, elképzelni, hogy ilyen "nagy" pont különbséget hozzon ki.

Eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/persil/index.html

(#24932) persil válasza hossszú (#24930) üzenetére


persil
nagyúr

Egyébként az időzítés számítana egyáltalán ilyen sokat? (ezt az időzítés témát tényleg nem vágom, ezért kérdem)

Eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/persil/index.html

(#24933) Picturemaker válasza Henker2 (#24925) üzenetére


Picturemaker
őstag

hossszú jól mondja, nem lenne jobb a 4x1 G sem.
Tulajdonképpen csak próbálgatással lehet megtudni, hogy egy memória mit bír.
Ha aktívan hűtöd a memóriákat, akkor 2,2-2,3 V még talán elmegy. Persze csak saját felelősségre. :)

persil: Az utóbbi időben a DDR2-es ramokat szeretik elég gyatra időzítésű "csipekkel" szerelni. Az is lehet, hogy az alaplap a gyári értéknél is gyengébbet állít be automatikusan.
Nem egyszer előfordult, hogy bizonyos muduloknál, ha auto-n van a lap, 7-7-7-20-ra állította a memót. Ez már okozhat észrevehető lassulást.
Neked mire van beállítva?

[ Szerkesztve ]

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#24934) persil válasza Picturemaker (#24933) üzenetére


persil
nagyúr

Hú, auto-n van biosban, feltételeztem, hogy a gyárit állítja be, de akkor ennek is adok egy próbát, köszi!

Eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/persil/index.html

(#24935) Picturemaker válasza persil (#24934) üzenetére


Picturemaker
őstag

Kíváncsi vagyok, hogy segít-e a problémán a kézi beállítás.

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#24936) $p@rr0w válasza persil (#24934) üzenetére


$p@rr0w
őstag

Biztos h nem, hacsak nem 100%-ban hivatalosan kompatibilis a lapoddal.

(#24935) Picturemake: Szerintem fog, nálam is az segített.

Kinőhetnétek már abból, hogy leírogatjátok miből nőttetek ki.

(#24937) persil válasza $p@rr0w (#24936) üzenetére


persil
nagyúr

Én már semmit sem értek:D (oké, nem is értek hozzá bevallom)

Szóval biosban 800mhz-re van állítva, mivel ugye 800as modul. Időzítések jelenleg auto-n vannak. Gyárilag ennek az időzítései 5-5-5-18 elvileg.
Na most everest szerint jelenleg 4-4-4-12... akkor az alaplap automatán kisebb értékekre állította volna?!

Ráadásul, akkor elviekben jobb időzítéssel, ráadásul több rammal kapok 1000-el kevesebb pontot?!:D Több mint érdekes.

A 4-4-4-12 egyébként, legalábbis hivatalosan az 533mhz-hez tartozó időzítések lennének.

Eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/persil/index.html

(#24938) Picturemaker válasza persil (#24937) üzenetére


Picturemaker
őstag

Cpu-z-vel nézd meg, hogy az mit ír a memóriákra, Everestben én annyira nem bízok.

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#24939) persil válasza Picturemaker (#24938) üzenetére


persil
nagyúr

Az még viccesebb, ugyanis cpu-z 3-3-3-9es időzítéseket mutatott:D (szintén 800mhz esetén)
Azt meg kizártnak tartom, hogy ennyivel jobb időzítéseket állítana be az alap auto-n :)

De mindjárt végez egy folyamatom, amire vártam, utána újra tudom indítani a gépet és akkor kézzel átállítom a gyári 5-5-5-18-ra és megnézem úgy, hátha, csak az alaplap generálja a furaságot, ha auto-n van az időzítés.

Eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/persil/index.html

(#24940) Picturemaker válasza persil (#24939) üzenetére


Picturemaker
őstag

VGA-nál már találkoztam olyannal, hogy kicsit túlhajtott memóriánál nem látszott még hiba, de az összteljesítmény kisebb lett.

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#24941) persil válasza Picturemaker (#24940) üzenetére


persil
nagyúr

Na, én nem tudom milyen black magic volt ez már megint, de miután hozzányúltam az időzítésekhez majd biosban újra auto-raállítottam, most már everest is normálisan az 5-5-5-18at mutatja és 3dmark-ban is azt a pontszámot kaptam mint előtte... :D
(tehát nem a misztikus 1000-el kisebb értéket)

Az ötleteket köszi nektek:)

Ha valaki nem írja le, hogy mókázhat az alaplap auto beállítása is, akkor egyébként meg sem néztem volna, azt gondoltam az a természetes, ha az auto belövi a gyári beállításokat.
De megint tanultam valamit :P

Eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/persil/index.html

(#24942) Picturemaker válasza persil (#24941) üzenetére


Picturemaker
őstag

Sajnos sok beállítást nem érdemes auto-n hagyni. Többek között a feszültségeket sem.
Pl. most raktam össze egy 785-ös AMD-s lapot Athlon II X2 240-es procival. Rögtön felismerte, de a feszt 1.45-re állította. A proci gyári értéke meg 1.35 V.
Ramoknál is tévedni szoktak a bios-ok, úgy feszültségben, mint időzítésben.

Örülök, hogy megoldódott a probléma.

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#24943) eszgé100


eszgé100
őstag

sziasztok!

Gigabyte GA-MA770T-UD3- ba kellene ram.
processzor vagy Athlon II x4 620-as lesz vagy Phenom II x3 720 BE lesz.
a fentieket figyelembe véve milyen ramot tudnátok nekem ajánlani?
érdemes venni nagyobb méretűt (4GB) vagy inkább a gyorsaság számít?

"-Meddig tart a játék? -Amíg mindenkinek ki nem verik a fogát..."

(#24944) eszgé100 válasza eszgé100 (#24943) üzenetére


eszgé100
őstag

erről miket hallani. működne rendesen ebben a lapban?

"-Meddig tart a játék? -Amíg mindenkinek ki nem verik a fogát..."

(#24945) persil válasza eszgé100 (#24944) üzenetére


persil
nagyúr

Elviekben minden további nélkül működni fog benne, mivel pont 1600as ddr3 a max amit bele tudsz paszírozni abba a lapba :)

A mennyiség/sebességről meg szerintem örökérvényű szabály, hogy minél jobb.... nos annál jobb:) Csak a pénztárcád szabhat határt.
Viszont, a mennyiséget nem lehet a sebességgel kiváltani, tehát nincs "ez vagy az", mert ha valaminek "sok" ram kell, akkor a kevés gyors nem lesz elég, minél több és minél gyorsabb legyen, a lehetőségeidhez képest.

[ Szerkesztve ]

Eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/persil/index.html

(#24946) eszgé100


eszgé100
őstag

hát nem könnyű de akkor rászánok még egy tízest egy 4GB-osra, és akkor később nem kell bővítenem. találtam egy Geilt egy Corsairt meg egy CSX-et.

[ Szerkesztve ]

"-Meddig tart a játék? -Amíg mindenkinek ki nem verik a fogát..."

(#24947) persil válasza eszgé100 (#24946) üzenetére


persil
nagyúr

Én nagy laikusan azt mondanám, hogy a 3 közül talán már mindegy, hogy melyik:) Bár, ha jól nézem a csx 1600mhz és 2x2 giga, talán az a legszimpibb.

Bár én azt mondom, hogy ha az ember nem akar tuningolni, akkor hót mindegy milyen ram van a gépben:D Amíg bele nem nézel úgysem lehet megkülönböztetni...;)

Persze, mindjárt szól majd a sok izomgazdag tuningos, akik szerint csak és kizárólag az igazán márkásak a jók és valamilyen szinten nekik is igazuk van :)

Eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/persil/index.html

(#24948) MZsoltee válasza eszgé100 (#24946) üzenetére


MZsoltee
veterán

KINGSTON HyperX 4096Mb DDR3 1800Mhz CL8 KIT

[ Szerkesztve ]

A tökéletes nő süketnéma, nimfomániás, és az apjának kocsmája van.

(#24949) Picturemaker válasza eszgé100 (#24946) üzenetére


Picturemaker
őstag

Üdv!

4GB mindenképpen jobb a legtöbb esetben, mint 2GB.
Ezek közül a CSX.
Az 1333/Cl9-esek (szerintem) felejtősek.
Amit MZsoltee linkelt, az jó lehet az adatai szerint, ezek fényében még
"olcsónak" is tűnik. A feszültségének célszerű lenne utána nézni.
Az alaplap memóriakompatibilitási listáját célszerű átnézni, és lehetőleg ott felsorolt
ramot venni.

[ Szerkesztve ]

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#24950) arn


arn
félisten

olcso ddr3bol most mit erdemes venni tuningra? mongy ami elviszi az 1600at vmi epkezlab idozitessel.

i5/i7 eseten mennyit szamit, ha mongy csak 1200on menne? mennyire savszelerzekeny?

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.