Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52101) #16939776 válasza #03969024 (#52098) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ha nem jut el a delej az alaplapig akkor igen, segíthet (ha tényleg ez volt a baja) de mielőtt költségekbe vered magad, meg kellene táplálni a lapot labortápról, és ellenőrizni hogy vesz-e föl egyáltalán áramot. Ha mutat életjeleket, akkor szabad a csatlakozó megvásárlásához, kicseréléséhez hozzáfogni.

(#52102) #16939776 válasza D.Dani (#52099) üzenetére


#16939776
törölt tag

Szia!

Ahogy most gyorsan szétnéztem a H110-es verziót már egy éve nem forgalmazzák, a H310-eseknek, meg nem találtam sehol nyomát, hogy külön forgalmazták volna.

Jelenleg európában a kontron-nál van valid, raktározott készlet STX alaplapokból: [link] sehol máshol.

(#52103) D.Dani válasza #16939776 (#52102) üzenetére


D.Dani
tag

Szia, köszi az infót.
Nem tudom hogy tudnék költséghatékonyan egy működő gépet összerakni.
Amim van egy DeskMini H110 ami sajnos intenzív grafika használatkor random de gyakran (webböngészés,remote desktop másik gépről erre,stb.) lefagy, ezért használhatatlan.
[link]

ASRock support nem ad szervízként másfajta (újabb inteles H310 vagy H470) vagy amd-s (X300) alaplapot, csak H110-est. Venni sem lehet külön.
1. veszek egy új DeskMini X300-ast és am4 procit + bele a meglévő alkatrészeim (mem,ssd,hdd), H110 alap kuka; ház+táp padlásra tartaléknak mert ugyanolyan mint az X300-é.
2. várok, hátha valaki (ecs,gigabyte,asus,asrock?) kihoz egy mini-stx alaplapot. ez bizonytalan.
3. elfelejtem mini-stx formátumot, és összerakok mini-(thin?)-itx konfigot, ami bírja az időnkénti hordozást is. ekkor a sodimm mem-ek is mennek a padlásra (később laptopba még jól jöhet).
4. h110 alaplapot megpróbálom megjavítani/magjavíttatni. a proci mellett látom hogy van egy hűtőborda, ez ha jól látom lecsavarozható, talán alatta vannak (a) hibás (tápellátással kapcsolatos?) alkatrészek. mások is jeleztek hasonló fagyásokat, ha nem eleve intel proci hiba, vagy valamilyen rossz firmware,bios,driver vagy esetleg pcb hiba (elöregedik, levegő nedvességet vesz fel?), akkor talán lehet esélye a javításnak. :F

[ Szerkesztve ]

(#52104) #16939776 válasza D.Dani (#52103) üzenetére


#16939776
törölt tag

kicserélteted garanciában a H110-es alaplapot és a dobozt+lapot eladod a fennmaradó garanciával. Máris beljebb vagy a következő STX géppel.

Nem volt a kezemben ilyen alaplap, de ha tippelni kellene, akkor a processzor leszorító mechanizmusa és a hátlapi merevítő nélkül felszerelt gyári processzorhűtő megdolgozza a processzorfoglalat alatti forrasztásokat. Ha AM4-re mész tovább, ott van hátlapi merevítő, de olyan hűtést kellene rá keresni, amivel szabályozható a leszorító erő. És a legjobb lenne, ha a hűtő az alaplap tartó lemezébe lenne becsavarozva, és az alaplap+processzor csupán össze lenne szorítva a hűtővel-alaplemezzel, nem az alaplap/processzor viselné a szállítás közben keletkező behatásokkal.

[ Szerkesztve ]

(#52105) cinemazealot válasza D.Dani (#52103) üzenetére


cinemazealot
addikt

Átérzem a dilemmádat, de amíg az STX nem ér el olyan népszerűséget, mint a Mini-ITX, addig nem látom reálisnak azt, hogy egy ilyen gépet költséghatékonyan és megfelelő alkatrész ellátással össze lehetne rakni. Jelenleg az ilyen kompaktabb (hordozható) gépek összeállítására az egyetlen megoldást Mini-ITX platformon, DIY ház építésében látom.

(#52106) Rick4 válasza D.Dani (#52103) üzenetére


Rick4
félisten

Amennyiben a jelenlegi termék nem javítható, vagy adnak egy ugyanilyet (kicserélés, aminél újra indul a gari) vagy vissza a pénzt, más opciót a törvények nem ismernek..
A pénzből meg veszel bármit.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52107) PROTRON válasza D.Dani (#52103) üzenetére


PROTRON
addikt

6100-al annak a lapnak nem szabadna ilyeneket produkálni és megfelelő hűtéssel fél-1 órán át futtatott AIDA64 stressz teszt alatt azért kibukik a proci hiba.
Nekem hasonló problémám van, de azt fentebb tisztáztuk hogy alapvetően nálam a DC csatival van gond.
Amúgy ha thin mini-itx lapot választasz, akkor ami nálam is jelentkezett gond arra figyelned kell.
Szerintem a sima mini-itx, panel táppal a legbiztosabb megoldás ha a hordozhatóság a cél (tehát nem menet közbeni használat), 12V-os ACDC téglatáppal. Amúgy nem tudom miért tartasz a sodimm ramjaidtól, HA-n mostanság nagyjából azonos összegért megy minden ezen a területen. Tehát ha van 2x4 gb 2400-as nem gagyi sodimm DDR4-ed, akkor nullszaldóra tudod kihozni az asztali modulokkal a bizniszeket.

#52102 Duracellm...

Még az érdekelne a témában a tapasztalataid alapján, hogy jelenthet-e megoldást az ha 19V-ról 12V-ra váltom a téglatápot. Hisz ilyenkor az alaplapom tápköreinek legalább azt a konverziót nem kell elvégeznie, ennyivel kevesebb hő.
Tudom így az áramerősség növekszik...

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#52108) Rick4 válasza PROTRON (#52087) üzenetére


Rick4
félisten

Ezen felbuzdulva végignéztem itthon mindent, semmi hiba. Az egyik kis házamban a legagyizott 10$-os kínai picopsu, és betekert anyás DC aljzat van, benne egy Kontron ktq87m alaplap integtált mobil i7-tel, igaz a betöltött gép működés közben csak konstans 17W-ot eszik (és ebben már a tápegység is benne van), de infra hőmérővel rámérve jelen pillanatban is 29-30°C, a ház hátsó részén a lemez máshol is annyi, tehát a kontakt itt rendben van.
Nem lehet, hogy nálad az 5.5X2.5-ös dugó egy 5.5X2.1-es aljzatba lett dugva, és nem értinkezik a közepe rendesen? Én ezekre figyelek, még kis átalakítóim is vanan innen oda, meg vissza is, és sose volt ilyen gond.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52109) PROTRON válasza Rick4 (#52108) üzenetére


PROTRON
addikt

Igen, fentebb én is felvetettem ezt a bénázásomat ( a gyártó sokadjára tudta csak elküldeni a jack múszaki rajzát ahol 2,1 szerepel, nekem meg elindult 2,5-össel így nem aggódtam), de úgy vettem ki a mester szavaiból hogy ez csak súlyosbítja a problémát, a degradáció már elindult.
Van egyébként felesleges ilyen jellegű átalakítód amit elpasszolnál Budapesten (pontosan az kéne amit írsz)?
A boltok kínálata zavaros, nem mindig egyezik a leírás a névvel. :Y

Amúgy most építem a homeservert m-ATX alapon, egy FSP 400W ATX táppal, ami 10 éves.
Jelenleg ott tartok hogy rámértem PARKSIDE lakatfogóval a tápkábel betáp kábelének fázis vezetőjére és ez alapján 1 db M.2-vel IDLE 0,090-0,140A, tehát kb 20-30W, míg full terhelésen az i3-8100-as 4mag 4szál procival 0,250A, tehát kb 60W.
Ezek az eredmények nem egészen tettszenek, hisz a 400W-os tápnak ilyen alacsony terhelésen 60-70%-os hatásfokkal kéne bírnia, tehát arányait tekintve a betáp kábelen jóval nagyobb áramokat kéne mérnem, teljes terhelésen szerintem 0,300A vagy felette, tehát 100W körül...

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#52110) D.Dani válasza PROTRON (#52107) üzenetére


D.Dani
tag

20 perces AIDA stressz teszt nem mutatott semmilyen hibát!

A gép kb. 5 éves, a 230V-os elosztó amibe be van kötve a tápja kapcsolós, amit naponta ki szoktam kapcsolni (lehet nem kellene?). Párszor volt csak olyan áram szünet, amikor éppen be volt kapcsolva és nagyon gyorsan ment el majd jött vissza az áram. Túlfeszvédős az elosztó, úgy vélem a táp jó. Hasonló áramszünet (gyors off/on, de az éjjel volt) kinyírta nálunk a 10+ éves gázkazánban lévő számítógép táp részét (vszeg az elkok kiszáradtak, de miért nem tudták ezt külső táppal megoldani? ja hogy így el tudja adni a gyártó a több mint 50-70eFt-os új számítógép részegységet is bele....ehh)
Van egy 2007-es gyártású Intel procis integrált grafikás laptopom, azt is naponta áramtalanítom, tökéletesen működik, igaz nincs benne még AVX és AVX2.... :D

ellenben a tesztjeim eredménye:
proci: i3 6100 3.7GHz
mem: 2x8GB kit 2133MHz XMP
Ubuntu 21 usb pendriveról bootolva, vezetékes netre kötve:
web.basemark.com WebGL 1.0.2 test (4/20) lefagy. lefagyásig a fogyasztás a 230V-nál mérve 55watt, fagyás után kb. 15W.

legfrissebb Win10 x64:
Aida64 GPGPU benchmark: passed. max.56watts
Aida64 system stability test: passed. max. 62w
Heaven benchmark: lefagy, más DeskMini H110 felhasználónál hasonlóan, ld.:
[link]

OCCT v.8.1.3 :
cpu test with avx2: passed. max.64w
3D test: freeze after 10sec or after 0sec
power test:
with sse: passed. max. 69w
with avx: passed. max.74w
with avx2: freeze. until freeze about 75w, after freeze 14.8w

Intel Processor Diagnostic Tool
[link]
floating point test -nél lefagy (nem kék halál,nem black screen, csak a power gomb segít...)

Win10 event viewer critical errors: kernel-power event id: 41 task category: (63)
Ubuntu 21 usb pendrive boot-nál egy ilyet ír ki, de lehet ez nem függ össze a fagyással:
"DMAR: [Firmware Bug]: No firmware reserved region can cover this RMRR [0x....], contact BIOS vendor for fixes
i915 0000:00:02.0: [drm] *ERROR* mismatch in DDB state pipe A plane 1 (expected (0,0) found (0,446))"

ASRock support szerint alaplap vagy cpu hiba, Intel support szerint vszeg alaplap hiba. Sajnos "távgyógyítani" (még?) egyik sem tud(ott)... :N

[ Szerkesztve ]

(#52111) Rick4 válasza PROTRON (#52109) üzenetére


Rick4
félisten

Nincs olyan, amitől megszabadulnék, viszont megmondom, hol vettem, egy csoki drágább dolog ezeknél.... Mikor még Szegeden laktam, (nemrég leköltöztem a Balatonhoz) a közelben, Algyőn volt egy nagyon jó kis elektronikai webáruház raktára, sok kis apróságot vettem tőlük, ez is onnan való, oda- vissza is van több méret, ne kelljen ezekért szaladgálni.
[link]
[link]

D.Dani:
floating point test -nél lefagy

everest Aida64-esnél FPU ray trace- tesztnél is ez történik?

[ Szerkesztve ]

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52112) PROTRON válasza Rick4 (#52111) üzenetére


PROTRON
addikt

Köszi,
Tudom hogy nem drága, csokival pont nem fizetnék érte, az nekem értékesebb mint az arany. Inkább sörrel, borral, fröccsel.:D
Azt is tudom hogy sok vidéki bolt kilistázza, ahogy sok Bp-i bolt meg nem, de ha személyesen bemész akkor kezedbe nyomják.
A problémám az hogy netes katalógusokban NEM lehet megbízni, ezért akartam Budapesten olyat átvenni ami valakinél már bizonyított. Pl a téglatápom 2,5-es belsővel belemegy, de a sima LED szalagokhoz vásárolt csavaros, szintén 2,5-es DC jack nem megy bele.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#52113) Rick4 válasza PROTRON (#52112) üzenetére


Rick4
félisten

Érdekes, ez sajos a gyártási tűrés miatt van, ami ilyen méretre megadott dolgoknál nekem is furcsa. Ők nagyon lelkiismeretesek, csak jó dolgaik vannak, ez egy családi vállalkozás, ott még adnak arra, hogy az ügyfél elégedetten távozzon.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52114) D.Dani válasza Rick4 (#52111) üzenetére


D.Dani
tag

FPU ray trace- tesztet sajnos most nem tudok futtatni mert időközben lecseréltem az i3-at egy am4-re (egy másik gépembe került).
hoppá, nocsak , ezt most találtam és gyanús nekem :Y :
Hibát találtak az Intel Skylake processzorban [link]
nemrég kiderült, hogy a Hyper-Threadinggel rendelkező Skylake processzorok valamiért lefagynak az AVX-et is használó programok futtatása közben...
Mára hivatalosan is kiderült, hogy a Skylake processzorok bizonyos, jellemzően komplex terhelés mellett valóban hibáznak, ami a rendszer lefagyásához vagy hibás eredményhez vezet.
Lehet hogy meg kellene próbálnom másik procival?
Vagy talán sorban minden bios update-et meg kell csinálni, nem elég csak a legfrissebbet?

[ Szerkesztve ]

(#52115) D.Dani válasza D.Dani (#52114) üzenetére


D.Dani
tag

[link]
Intel has identified an issue that potentially affects the 6th Gen Intel® Core™ family of products. This issue only occurs under certain complex workload conditions, like those that may be encountered when running applications like Prime95. In those cases, the processor may hang or cause unpredictable system behavior. Intel has identified and released a fix and is working with external business partners to get the fix deployed through BIOS. :Y

(#52116) Rick4 válasza D.Dani (#52114) üzenetére


Rick4
félisten

Asszony gépében az én régi gépbelsőm van i7-6700-zal, az is skylake, és direkt nem a legelején vettem, hanem mikor már eltelt vagy fél év, és ismert volt, hogy az egy jól bevált darab, és vállalható, de nálam sose csinált semmit, ami erre utalt volna, prime 95-tel is volt nyúzva, mivel ez már egy 5 éves sztori, gondolom a dolgok bios szinten rég megoldódtak már.

[ Szerkesztve ]

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52117) duo válasza Rick4 (#52113) üzenetére


duo
őstag

Én Vásárhelyi vagyok, (Algyő túloldalán), en pl gumi rezgéscsillapító bizbaszokat (ventillátorhoz) vettem tőlük. meg tudom erősíteni, rendesek.

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#52118) Crabface


Crabface
senior tag

Közben elkészült az NR200P rev.2 build. Ezúttal Rocket Lake alapokon... :B Majd ha meglesznek a custom kábelek akkor lesz kép.

"If you don't look back when you're walking away from your car, you bought the wrong one."

(#52119) D.Dani válasza Rick4 (#52116) üzenetére


D.Dani
tag

Mázlid van, én meg belefutottam. :W
Remélhetőleg a Kaby Lake-ben már nincs ilyen hiba.
Ha a biosban ASRock nem javította (5év alatt sem) vagy nem tudja/akarja javítani, akkor megpróbálok váltani újabb procira, vagy inteles alap kuka és helyette egy AMDs.

(#52120) Rick4 válasza D.Dani (#52119) üzenetére


Rick4
félisten

Közben felébredtem, és rájöttem, hogy hogy melyik lappal is van összerakva az a skylake proci, decemeberben is volt gépcsere, már házi szerverként dolgozik egy Asrock h110M-itx lapban, annak pedig a legfrisebb biosa 2018 márciusi, tehát ezután 2 évvel jelent meg, volt elég idejük javítani.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52121) D.Dani válasza Rick4 (#52120) üzenetére


D.Dani
tag

A h110m-stx oldalám más bios verziókat látok, mint az m-itx -nél. Mindkettőnél szerepel, hogy "Update Skylake CPU Microcode to revision C2" Várom a support mit ír majd bios ügyben...:F

(#52122) Rick4 válasza D.Dani (#52121) üzenetére


Rick4
félisten

Kíváncsi leszek, de mondom, nálam ment prime 95 is azon a gépen, semmiféle fagyás, gond nem volt, sőt, 2019 májusban, mikor váltottam i7-8700-ra, és az asszonyé lett a gép, ő is nyúzta rendesen, és ott már napi 16 órát ment, és soha semmi baj nem volt vele. Itthonról dolgozunk, feltűnt volna, a gond van, akárcsak havi 2x- i kékalál- restart is. Ez itt azt írja, win 10 frissítés már 2018 áprilisban megoldotta ezt a dolgot, ha a hwinfo programma c2 stepinget látsz, akkor már frissítve van a procid is. [link]

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52123) D.Dani válasza Rick4 (#52122) üzenetére


D.Dani
tag

az általad linkelt oldalon:
Skylake H/S 6th Generation Intel Core Processor Family
cpuid: 506E3 Intel Microcode update revision: 0xC2

nálam:
AIDA64 CPUID progival nézve:
Stepping: S0
CPUID Rev.: 6 5E 3
CPU-Z 1.96.0 progival nézve:
Family: 6 Model: E Steeping: 3
Ext. Family: 6 Ext.Model: 5E Revision: R0
:F a bios-om pedig a legfrissebb: 8.10 2019/4/16
a 7.60 (2018/3/29) -hoz írja: Update Skylake CPU Microcode to revision C2 and Kabylake CPU Microcode to revision 84. (For CPU security update)
feltételezem, hogy a BIOS cummulative, azaz elegendő csak a legfrissebbet flash-elni, nem kell sorban az összes korábbit :U

[ Szerkesztve ]

(#52124) D.Dani válasza D.Dani (#52123) üzenetére


D.Dani
tag

Sajnos már nincs meg az i3 proci és úgy látom AIDA64-el pont a CPUID microcode version részt nem néztem meg amíg megvolt. A CPU-Z a Revision-nél a CPU stepping értéket írja ki.
Nem vagyok eléggé képben, és ahogy olvasgatok erről, jól értem, hogy a windows is tölt(het) be microcode-ot a cpu-ba? Ez azt jelenti, hogy akár felül is írhatja, amit előtte a bios töltött be egy másik verzióval?
Úgy érzem magam, mint aki az Ámítástechnika bűzölgő mocsaras vidékére keveredett....

[ Szerkesztve ]

(#52125) PROTRON válasza D.Dani (#52124) üzenetére


PROTRON
addikt

Nyugi nem csak Te csodálkozol rá az ilyen dolgokra...mások csak akkor szoktak miután már ellopták a titkosított céges iratokat / bankkártya adataikat és fogják a fejüket hogy nem volt 2 lépcsős hitelesítés...

Amúgy srácok az létezik hogy normál 10 éves FSP ATX 400W 80+ tápegység ilyen 30W -60W terhelési tartományban is ilyen jó (80+) hatásfokkal üzemeljen?
Mert akkor lehet nem szórakozok pico-psu-val. :D
Legalábbis feltételezem hogy sima 8100-as procis rendszert csak alul underclock/volt tudom idle-ben 30W alá nyomni, nem véletlenül kérnek extra pénzt a "T" jelzésért.
Így legalább tuti nem lenne probléma azzal hogy egyeseknek a "PATA to SATA lose your data" manőver okozott fejfájást. :D (Tudom csak minőségi adapter kérdése.)

Csak a ventivel kell még valamit kezdenem, mert nem akarom hogy az előszoba-konyhába kihelyezve egy betörő megtalálja. :D

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#52126) D.Dani válasza D.Dani (#52124) üzenetére


D.Dani
tag

Bepillantás újabb mélységekbe/bugyrokba: [link]
Félek innen a Kaby Lake se ment ki csak az AMD....
Egyébként friss, ropogós (igaz elég basic) mATX-es AM4 konfigomon Prime95 primality test of M14942209 using FMA3 FFT 15%-nál tart 2 óra furás után, semmi fagylalt :DD

(#52127) Rick4 válasza PROTRON (#52125) üzenetére


Rick4
félisten

A 80+ hatásfokot honnan látod? Ezt szerintem max úgy lehet mérni, hogy egy fix fogyasztót rádugva méred a konnektorból felvett áramerősséget, onnan vissza lehet számolni, milyen a hatásfok, de a picopsu-k mindig jobbra jönnek ki, kisebbek, némák, viszont ha nálad ha van hely egy atx tápegységnek, akkor nem kell picopsu.
Amúgy a 80+ szerintem erős túlzás, minden ilyen táp a max terhelés közelében a legjobb, a ppicopsu-kra jóval 90% fölötti értékekekt írnak.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52128) HookR válasza HookR (#49116) üzenetére


HookR
addikt

MSI MPG B550I Gaming Edge MAX WiFi hivatalos oldal - [link]
- AM4

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#52129) PROTRON válasza Rick4 (#52127) üzenetére


PROTRON
addikt

A tápegységek normál teherlés-hatásfok görbéjével én is tisztában vagyok, ezért furcsállom a kapott eredményeket.
Az a gond hogy nem tudom hogy egy i3-8100 proci + 1 db M.2-vel szerelt normál alaplap mennyit fogyaszt idleben...VGA nélkül...mivel nem "T"-s ezért feltételezem hogy ha 20-30 közé jön ki az áramerősségből kalkulált terhelés, akkor abban nem sok veszteség lehet, mert nem energia takarékos prociként nagyjából ennyire lőném be az alap terhelését 100% hatásfok esetén. Aztán lehet tévedek és valóban 68%-on ennyi.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#52130) HookR


HookR
addikt

Streacom DB1 hivatalos oldal - [link]
- 220 x 220 x 101 mm (4,98l)

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#52131) Rick4 válasza PROTRON (#52129) üzenetére


Rick4
félisten

Ekkora számoknál a 10% eltérés is max 3W, azaz ha nonstop megy, 0.7kW-ot kajál meg egy nap, 21.6kW-ről beszélünk havonta, 750Ft-os áramköltséggel. Amennybren csak napi 8 órát megy, 250Ft-ot kell érte csengetni havonta, a 10%-a havi 25Ft, ennyiért nem érdemes mozdulni.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52132) PROTRON válasza Rick4 (#52131) üzenetére


PROTRON
addikt

Már kezded érteni a dilemmám és hogy miért zavarnak az eredmények.
Amúgy a 90%-os pico-s hatásfokba beleértik az ACDC átalakító veszteségét is?

Tehát az eredeti feltételezésem az volt hogy eleve magasabb az idle terhlés, ilyen 50-60W-nál amit az underclockolt 8100+háttértárak jelentenek idle-ben, ott csak 50% körül lehet a 400-asnak a hatásfoka, tehát 30-40W veszteség keletkezik. Napi 24/7 járatva ez havi jelleggel: 30kWh*36,2FT kb 1,1k huf.
Átállni PICO+téglatápra kb 12k huf. Megtérülés --->max 1 év.

De ezek a fenti eredmények elbizonytalanítottak. Ahogy te is írod ha 10W alatti a különbség, akkor már 3-5 évre nő a megtérülés, ami alatt sok minden megeshet.
Mondjuk az is gond hogy ez a FSP túl magas ahhoz a lapos-széles-monitor alá szánt házhoz amibe be akartam helyezni, de itt több probléma is van, mert ugyan a házban fizikailag van elég hely ennek a micro-atx alaplapnak mert az optobay kivehető, de a felfogatásokat olyan közel rakták az oldalsó lemezhez hogy csak mini-itx fér bele. :D

Ezen kívül még a hang is zavar amúgy, tehát néma táppal be mehetne a hátul nyitott szekrénybe a TV alá, míg ennek a 400-asnak elég hangos már a ventije.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#52133) Chaser válasza PROTRON (#52132) üzenetére


Chaser
titán

idle konnektorból max 20w környéke lehet az a gép
nemrég a 3800x-et teszteltem, de 4g-re fixálva, 3600-os ramokkal - 4 modullal ráadásul -
42-44w volt konnektorból x470 lappal - korábban b450-ekkel több, passz mért -
560-as platinum táppal, aminek "gyengéje" hogy kis terhelésen nem túl acélos - a többi sem, de ez valamivel gynegébb a többitől ebben a szegmensben - , tehát valósan talán-talán 30w körül evett úgy a gép, egy db 970 evo és gtx 1650 társaságában

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#52134) HookR


HookR
addikt

ZZAW A1 (Zen Zone Art World / 小喆优品) - AliExpress / Newegg / Amazon
- 200 x 109 x 253 mm (5,52l)

=====================================================

ZZAW B1 (Zen Zone Art World / 小喆优品) - Newegg / Amazon_1 / Amazon_2 / Youtube
- 310 x 140 x 237 mm (10,29l)
- DAN A4-SFX klón

=====================================================

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#52135) HookR


HookR
addikt

'Clean Custom Mini-ITX Case' by makerunit - Thingiverse / Youtube
- 3D nyomtatott ház

[ Szerkesztve ]

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#52136) AxBattler válasza HookR (#52134) üzenetére


AxBattler
félisten

Az A1-esnél kár a Flex tápért, igazán tervezhették volna SFX-el. :(

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#52137) hegegabi80 válasza AxBattler (#52136) üzenetére


hegegabi80
addikt

Jaja, én is pont ezt akartam írni. Bár nem is lenne vele gond, ha lenne flex tápból is választék. De nem igazán van, vagy ha van is az már veszett áron.

(#52138) PROTRON válasza D.Dani (#52126) üzenetére


PROTRON
addikt

Na most ez már engem is megijeszt...van a cégnél egy irodai AIO, i3-7100 procival ami már Kaby-lake.
Folyton megakad a használat, ami közben iszonyú belassulást és program elérést értek.
Általában együtt jár 100%-os HDD használattal.
De most elbizonytalanodtam, mert eddig azt gondoltam hogy a HDD-vel és annak kezelésével van a gond, tehát ha SSD-re cseréljük akkor megszűnhet a probléma, de legkésőbb egy Winfos10 újratelepítés megoldja.
Lehet még se fogja?

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#52139) Rick4 válasza PROTRON (#52132) üzenetére


Rick4
félisten

A legkisebb minimumokkal igyekeztem számolni, a különbség csak több lehet, mindenre őszinte vleményt mondana egy fogyasztásmérő, br annak a megtérülését ki se merem számolni. :D
Én ilyen esetben sosem megtérülést veszek alapul, ha szeretnék valamit megvenni, akor lemegyek és megveszem, és örülök neki, nincs pia, cigi, semmi olyan hibbi ami viné a pénzt, cserébe van napi 14-16 óra meló a gépnél, hadd legyen már nekem jó. :D
De a te oldalad is másképp néz ki, ha nem kell a 400-as táp, akkor eladod, az árához kell valamicskét hozzátenni, ami vételi helytől függően (itthoni kisker) egy lejárt garis ATX tápból friss, garis picopsu-t veszel, ergo nem csak a kisebb tápra, hanem a kisebb fogyira, és élő garira is fizetsz. Szóval szerintem ne várj, nem jársz a picopsu-val rosszul.

Én annyire felkészültem, hogy ha megállna itthon a technika, legyen mihez nyúlni, hogy van most két zsírúj 5A-es meanwell adapter, van még pluszban egy 12V 5A-es, egy 6A-es, van sosem használt picopsu, paneltáp, meg van két kisgép pluszban, de akad ram, ssd, kisvinyó, meg bontatlan dobozos itx házikó is, szóval akármi lenne, egy fél óra múlva mehet tovább a meló, kb 50 kiló mindenféle kábel, röbb router, 1kW-os szünetmentes egy rákötött 60Ah-s autóakksival, ha áram se lenne. :D
De mindez már az én hülyeségem. :D

#52138:
Szerintem a hdd sokat fog minden gépen, a használhatóságot erősen befolyásolja, de ami nálam totál kicsapta a biztit, hogy a T-s végű proci milyen lassú egy ugyanolyan, nem T-shez képest. Igaz, hogy az mág valami i5-4790t volt, vagy asonló, de szonyat különbség volt a sima és aközött, figyasztásban meg alig... Nem ilyesmi van benne, vagy valami gyengusz kétmagos?

[ Szerkesztve ]

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52140) PROTRON válasza Rick4 (#52139) üzenetére


PROTRON
addikt

Utána olvastam és tényleg jelenség a 100%-os HDD használat, csak a forrás beazonosításával vannak gondok.
Van hogy napokig gond nélkül megy, van hogy 1 nap 5x kell újraindítani a gépet ugyanolyan használat mellett...

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#52141) inf3rno válasza PROTRON (#52140) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Loggolni kéne a HDD használatot, hátha kiderülne, hogy milyen process okozza. A legjobb hálózaton keresztül lenne, mert arra nincs akkora hatása a HDD használatnak.

Buliban hasznos! =]

(#52142) D.Dani válasza Rick4 (#52122) üzenetére


D.Dani
tag

szappanopera [link] [link]
szvsz ez nem az ASRock hibája, nem is a Windowsé, itt az intel nagyon elkatyvaszolhatott valamit cpu hw,microcode vagy driver szinten.
meneküljön mindenki aki a skylake/kabylake szót hallja/látja....

[ Szerkesztve ]

(#52143) PROTRON válasza D.Dani (#52142) üzenetére


PROTRON
addikt

Gondolom azért nem bukott ki akkora mértékben, mert a DIY kategóriában amúgy is főként dedikált VGA-val használják. Irodai gépeken meg nem játszanak hogy megterhelnék...

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#52144) Rick4 válasza D.Dani (#52142) üzenetére


Rick4
félisten

Szappanopera 5468. rész: mindkét link rossz. :D
Skylake, mint írtam nálam sokadik éve hibátlan, és a 6-os sorozatnak a mai napig nincs rossz híre, Kaby Lake a 7-es széria volt, az nálam kimaradt, de sohga senkinél se olvastam ilyen gondot.

[ Szerkesztve ]

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52145) D.Dani válasza PROTRON (#52143) üzenetére


D.Dani
tag

Igen, ha csak ofisz meg wörd akkor valószínűleg nem ad fagylaltot.
De nekem már böngészésnél is fagyott, nyilván a sok izgőmozgó videóreklámos javascripthegyekkel telezsúfolt stb. oldalak könnyen előhozzák...
De ha pl. ezt kipróbálod és fagy akkor tuti nem kerek valami (nálam a webgl 4/20)-nál konstans mindig lehalt:
[link]
Remélem a repülőgépek és hasonlóan kritikus rendszerek tervezői nem ilyen szintű megbízhatóságú hw-t használnak....

(#52146) D.Dani válasza Rick4 (#52144) üzenetére


D.Dani
tag

bocs, elbénáztam a link beszúrást. talán most sikerül:

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/videotdrfailure-igdkmd64sys-with-any-cpu-stress/3c15e4a0-487f-4892-9ca4-
ba5372136882?page=1

https://community.intel.com/t5/Graphics/Intel-HD-530-with-frequent-Video-TDR-Failure/td-p/457890/page/1

sajnos a deskmini alap csak a 6.és 7.gen-t tudja, és a kaby is problémás a mellékelt ábra szerint, ezért csak kukázni tudom. karakteres módban használni luxus lenne... :DDD

(#52147) Rick4 válasza D.Dani (#52146) üzenetére


Rick4
félisten

Olvasom, simán lehet ugyanaz, amit napokkal ezelőtt írtam, táp gond. i7-6700-ről váltva i7-8700-ra a 120W-os paneltáp és a 75W-os adapter már kevés volt az aida 64-es fpu testhez, elment minden és restart. Neked is kellene másik táp, ram teszt, stb stb stb.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#52148) #16939776 válasza D.Dani (#52146) üzenetére


#16939776
törölt tag

Itt azt írják hogy a Hyper-trheading kell hozzá, hogy előálljon a hiba, próbáld meg kikapcsolni a HT-t.

(#52149) D.Dani válasza Rick4 (#52147) üzenetére


D.Dani
tag

Elhiszem. Nálad a legfrissebb Win update-el és Intel vga drive-el megy hibátlanul? Én folyamatosan frissítettem, de nem csak Win10, hanem még Win7 és Ubuntu alatt is volt fagyás, gondolom a linux is az intel-es driver-t és microcode-ot tölti be.
A H110M-STX-hez a legnagyobb kompatibilis proci amit ír a i7-7700K 91W és az összes DeskMini-hez 19V120W tápot írnak(adnak). Láttam olyan hozzászólást, ahol 150 ill. 180W-os tápot javasoltak, de én kétlem, hogy nálam ez megoldaná a gondot.
A tesztnél, amikor lefagyott max watt kijelzés módban 75-öt mutatott a konnektoros mérőm.
Lehetséges egy 5 éves tápnál, hogy a nagyobb teljesítményfelvételnél már nem stabil a kimenő feszültség eléggé vagy nem tudja leadni a kért teljesítményt, újkorával ellentétben?

(#52150) D.Dani válasza #16939776 (#52148) üzenetére


D.Dani
tag

Köszi, erre én is gondoltam csak most épp nincs már belevaló procim, ezért kezdtem el utánanézni, hogy a Kabysoknál is volt-e ilyen gond, amennyiben folytatom a nyomozást, akkor inkább olyat szerzek, hátha azzal eleve jól működne.

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.