Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1701) FőDudu válasza Márton (#1697) üzenetére


FőDudu
addikt

Fizikai ismereteim mar biztosan megkoptak, de:

A viz fajhoje valami 4200j/kg*K
Leegyszerusitve: kilonkent (azaz kb. literenkent) 1 fokos homerseklet emelkedeshez kell 4,2Kj energia.

Neked van 3000 liter vized, azaz annal 1 fok emelkedeshez kell 3000*4,2KJ energia.
Idealis hoatadasnal van 1000Ws azaz masodpercenkent 1000Joule energiad.

Jozan paraszti esszel en a 4,2KJ-t beosztanam ezerrel, igy 3000x4,2 masodperc kell 1 fok homerseklet emelkedeshez a medenced eseten. Ugyebar 1 ora az 3600s. Igy konnyu kiszamolni, hogy idealis esetben (1000W energia teljesen hove alakul, nincs veszteseg a parolgas okozta hutes miatt, oldalfalon se hul, stb) kb 3,5 ora alatt tudsz egy fokot futeni a medenceden. Azaz 3,5KWh fogyasztas aran lehet 1 fokot futeni.

Szerintem nem eri meg ezzel veszodni. Vagy nagyobb teljesitmenyu cucc kell, vagy hopumpas futes ahol a befektetett energia tobbszoroset pumpalja bele (mint a split klimaknal a COP). Esetleg szolar takaro vagy egyeb napelemes megoldas. Talan akkor szorakoznek hasonloval, ha napelemrol jonne az aram es a szolgaltato lofutyit se adna erte. Akkor megerheti ilyenre 'pazarolni' a megtermelt energiat.

Javitsatok ki ha tevedtem valahol. :C

FőDudu

(#1702) j.bravo válasza FőDudu (#1701) üzenetére


j.bravo
addikt

Ugyanerre a 3.5 óra per Celsius értékhez jutottam én is, de nem papíron, hanem kb fejben, és addig nem akartam kiposztolni, hátha valahol tizedest rontottam.
Meglepő ugyanakkor számomra, hogy mások melegíteni akarják a medence vizét - én hűteném :D (itt sitty-sutty felszalad 30 Celsius fölé)
Tavaly a szolár fólia jól működött, a csaphidegről két nap alatt 28-30 fokosra melegedett.

Whatever.

(#1703) Márton válasza FőDudu (#1701) üzenetére


Márton
nagyúr

Köszönöm, akkor marad a szolárfólia, csak az a baj, hogy mindez egy hétvégo háznál van, ahova heti 1 max 2-szer járunk ki. És du-tól árnyékban a medence...

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#1704) j.bravo válasza Márton (#1703) üzenetére


j.bravo
addikt

Mikor töltöttétek fel? Azt gondolnám, hogy ha ilyen meleg napok jönnek mint amilyenek voltak az utóbbi hetekben (több mint 30 fok árnyékban)
akkor huszonsok fokra felmelegszik az a víz egy hét alatt. A vízforgatás, szűrés, klórtartalom (kipárolgása) miatt jobban aggódnék.

Whatever.

(#1705) FőDudu válasza j.bravo (#1704) üzenetére


FőDudu
addikt

Nalunk pentek ota esos ido van, nap sem sokat sut, ejjel 17 fok van kint - ma 25 fokos a viz.

FőDudu

(#1706) j.bravo válasza FőDudu (#1705) üzenetére


j.bravo
addikt

A szépséges Pesterzsébeten az utóbbi esők legdurvábbikakor hűlt le 38-ról 27-re, pikk-pakk visszamelegedett 33-ra, tegnap 29 volt, ma még nem néztem.
mondjuk a takaró fekete.

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#1707) j.bravo válasza j.bravo (#1706) üzenetére


j.bravo
addikt

Ma 27.5 - 28

Whatever.

(#1708) Márton válasza j.bravo (#1704) üzenetére


Márton
nagyúr

Ó már pár hete feltöltöttük, de kezdők voltunk :D
Mivel a terep enyhén lejtett, hordtunk földet az alacsony részre, beállítottuk a vízszintet, raktunk alá obis fóliát és hajrá. Pár napig bírta is, de aztán mikorlegközelebb kimentünk 10 centis víz fogadott. Kifolyt minden ott, ahol feltöltöttük a földet. Csakhogy nem tömörítettük, locsoltuk.. Azóta 20 centis vízben hűsöltünk benne, de most kiöntöttük ezt is, megcsináltuk újra a földet, főleg mivel pár nap nagy esőt jósoltak (amiből úgy néz ki nem sokat kaptunk)..
Szóval a hét közepén újra nekifutunk a felállításnak.
És igen, ha több napon keresztül 30+ fokok vannak, akkor azért élvezhető, de amint jön egy kis 25, akkor jó lett volna valami elektromos fűtéssel rásegíteni, mert fázósak vagyunk, csak a gyerekek mennek be boldogan a hűvösebb vízbe is. És arra is gondoltam, milyen jó lett volna a szeptemberi 20-25 fokokban is langyos medencében fürödni, nézni a sárguló leveleket. De akkor az 1000W lófütty ide. Ha meg találnék is nagyobb teljesítményűt, akkor arányosan a villanyszámla is emelkedne. Egyelőre fólia akkor :R

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#1709) FőDudu válasza Márton (#1708) üzenetére


FőDudu
addikt

Szoktak akciozni hopumpakat - olyan 300-500 Euro kornyeken mar vannak 4KW kornyeken tudok. Az mar kb orankent 1 fokot emelne a hofokodon.

[ Szerkesztve ]

FőDudu

(#1711) j.bravo válasza Vesa (#1710) üzenetére


j.bravo
addikt

Köszönöm! Valamiért ódzkodtam a gondolattól hogy a medence alá próbáljam begyűrni, de ha kiköhögöm a nagyobb fólia árát, nem is rossz ötlet.

Márton: kiegészítésként esetleg fekete csőkígyó a napra?

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#1712) Márton válasza j.bravo (#1711) üzenetére


Márton
nagyúr

Meglátjuk mit csinál a szolártakaró.

FőDudu: köszi, annyit persze a történet nem ér meg. 22e volt a medence, keringtetővel, és max 20-nál járunk eddig a tartozékokkal is. 100+ ezret kizárt, hogy melegítésre költsünk :)

A medence és föld közé ki mit javasol? Olvastam több helyen a geotextílt, ami nem engedi tovább nőni a gyökereket, mégis lég- és vízáteresztő, ha jól emlékszem. Emlékszem szülőknél régi szőnyeg volt alatta, ami irtó kellemes érzést biztosított a talpnak és ezen sem hatolnak át a kósza gyökerek.

[ Szerkesztve ]

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#1713) j.bravo válasza Márton (#1712) üzenetére


j.bravo
addikt

Mi a geotextil illetve medence alatt fólia, ezek kombója, majd pár év után geotextil és arra legolcsóbb műfű, majd egy év múlva beton járólap (alatta sóder/kvarchomok) és arra a műfű lépéseken mentünk végig. Ezzel a jelenlegi megoldással így elég elégedettek vagyunk.

A műfű miatt sokkal jobb a medence alján, simább, puhább.

Whatever.

(#1714) Vesa válasza Márton (#1712) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Simán a földre tenni azért nem célszerű hosszabb távon, mert egyrészt minden kis akármit érezni lehet és ez nem valami komfortos, másrészt ezeknek a medencéknek az alja papírvékony, könnyen sérül. Harmadrészt, nagyobb eső után képes megsüllyedni, bár ez főleg csak akkor gond ha lejtős a telek és kimossa alóla a szintezést. Ahogy az előttem szóló kolléga írta, 1-2 szezont el lehet így lenni, de ha bejön a medencézés, akkor érdemes egy rendes alapot készíteni hozzá egy fix helyen.

A geotextil nem sokat csinál, mert vékony, tehát az apróbb kavicsoktól és egyebektől nem védi meg a medencét! Korábban vol terről egy részletes poszt, kicsit keress vissza.

A tudomány a valóság költészete!

(#1715) Vesa válasza j.bravo (#1711) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Nem kell azt nagyon begyűrni, sokszor már meg se csinálom csak hagyom lógni. Így sem viszi el a szél. Csinálhatod azt is, hogy a négy sarkánál ráteszel egy téglát vagy valamit. Az elmúlt években jópár vihar volt, egyszer sem repült el. Az külön jó, hogy takarja a vázat is.

A tudomány a valóság költészete!

(#1716) Márton válasza Vesa (#1714) üzenetére


Márton
nagyúr

Persze, a simán földre tenni nem is volt opció.
Találtunk régi szőnyeget, az lesz idén :)

köszi j.bravo is!

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#1717) j.bravo válasza Márton (#1716) üzenetére


j.bravo
addikt

Arra számíts majd, hogy ha be tud jutni a víz a medence alá (oldalról is) akkor a szőnyeg jó eséllyel be fog rohadni, azaz majd kukázandó lesz. Ezért lett műfű, amiből nagyrészt ki tud folyni/száradni.
De segít a szőnyeg a belépés komfortján és a kis kavicsok stb ellen.

Whatever.

(#1718) Márton válasza j.bravo (#1717) üzenetére


Márton
nagyúr

köszi
3db 4x1m-es szőnyegdarabunk van (medence átló 3.05)
Még azt nem tudom körbevágjam-e pont medence méretre, vagy maradjon négyzetes és akkor lesz rész, ahol rá lehet lépni, lesz ahol meg nem látszik ki.
Illetve eddig egy 4x5m-es obis fólia volt alatta, lehet érdemes még ezt is a szőnyegre tenni, így kevésbé lesz vizes, több szezont bírhat?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#1719) FőDudu válasza Márton (#1718) üzenetére


FőDudu
addikt

Mivel gondod van a hofokkal, rakj ala styropor lapokat.
3 centi vastag, 300-as (ez a kg/cm2 terhelhetosege) es a fold fele alig fog hulni.

Nem mellesleg a styropor lapokon a lepkedes is kellemes, mert nem total kemeny.
Nalam elegge ugralnak a gyerekek, ha ratalpalnak, max picit benyomodik, de nem beton kemeny.

Nekem a hepehupas talajon van homok, arra ment vastag fekete nylon, arra a styropor (20 centis csavarokkal lefurva a foldbe), arra a medence alaltet foliaja es ugy a medence.
Masodik szezonban vagyunk, nincs gond. A medencet felszedtem, de a tobbi maradt telen is.
Nem nott at semmi rajta.

FőDudu

(#1720) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Sziasztok!

Sajnos úgy néz ki hogy lemérgeztem a vizem. 3.06-os Bestway medence, kb. 4000 liter vízzel.
Eddig kristálytiszta volt. Egész nap gondoztam. Digitális mérővel mértem a pH-t, majd hirtelen egyik napról a másikra az ideális 7,2-től 2,9-re esett a pH. Először hibás készülékre gyanakodtam, de a csapvizet 7,6-nak mérte, a medencében lévő vizet meg 2,9-nek... Tehát valami nem okés. Ekkor döntöttem úgy hogy veszek pH plusz-t. Szépen bele is tettem 0,5 kg-ot. Másnapra a mérőműszer már 6,9-et mutatott, a csapvízre ugyanúgy 7,6-7,7-et. Gondoltam hogy minden ok. Erre a mai napon megjelent az alga. És a víz sem kristálytiszta már...

Szerintetek mit tegyek?
-Állítsam vissza? Tegyek bele 0,5 kg pH minus-t?
- Klórsokk, forgassam napokon keresztül?
- Engedjem le, és töltsem fel friss vízzel?

Egész nap takarva van fekete fóliával, multitab úszik benne...

Térkőre tettem, arra vastag fóliát, azért csíkos... A fugákban ült meg először az alga

[ Szerkesztve ]

(#1721) RR-13 válasza tonermagus (#1720) üzenetére


RR-13
őstag

Az alga nem nagyon viselkedik így csak akkor, ha az áramlásból kimarad a medence alja, vagyis keveset van forgatva a víz.
Nem lehet az inkább a résekben lerakodó apró szennyeződés? Nem látom elég jól, hogy az mi, mert inkább barnás, mint zöld alga, bár barna alga is lehet...
Közelről kéne megnézni, ha takarva van a medence, akkor meg főleg nem lehetne alga. :U
És nehogy vissza állítsd a rossz értékre pH mínusszal. :Y

[ Szerkesztve ]

(#1722) Vesa válasza RR-13 (#1721) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Már miért ne lehetne alga, ha takarva van a medence?

A tudomány a valóság költészete!

(#1723) tonermagus válasza RR-13 (#1721) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Biztos hogy nem kosz. Ma estére letakarva hagytam, előtte kiporszívóztam. Reggel felhajtottam a ponyvát és tiszta volt az alja. Felhajtott ponyva mellett keringtettem 1 órát, mikor kinéztem láttam hogy elkezd megint kialakulni az alján ez a ködös-barnás trutyi. Tehát 1 óra alatt újra megjelent.

Elképzelhető hogy várnom kellene még? Hirtelen vittem fel a pH-t? Ugye azt nem mondtam, hogy vasárnap délután tettem bele a pH növelőt, és gyakorlatilag 2,9-ről 6,9-re tolta fel a pH-t. Lehet ez sok volt neki?

(#1724) RR-13 válasza tonermagus (#1723) üzenetére


RR-13
őstag

Én elhiszem, hogy alga, csak nem látom jól. :U
Ha az alga, akkor az a napsütés hatására szokott kialakulni, akár rövid idő alatt is, kevés klórtartalom mellett.
Javaslom a klórsokkot, és a folyamatos vízforgatást, letakart medencénél, hogy a klór ne tudjon elpárologni. :K

(#1725) Vesa válasza tonermagus (#1723) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Ha multi tabs van benne, akkor abban elvileg van pelyhesítő (azért elvileg, mert olyan is létezik, amiben nincs). Ha nem volt 100-as a vegyszerezésed és az opálosodás meg tudott indulni (algaképződés), majd utána a korrekcióval helyreállt, akkor a pelyhesítő "összeragasztja" nagyobb állagú dzsuvává az elpusztult algákat és egyéb anyagokat. Lehet, hogy ezt átod az alján. Ki kell porszívózni.

Ha kicsit vissaolvasol, volt itt egy hasonló eset, ott is digitális mérő volt, ami mint kiderült, rosszul mért és emiatt a kolléga rossz irányba indult a PH korrekcióval. Ha biztosra akarsz menni, vegyél egy rendes, megbízható folyadékos vízelemző készletet, mert az pontosan mér. Arra is volt ajánlás korábban (Taylor). Ha a PH 7,2-7,6 között van, a klór pedig 0,5-1mg/l, és rendesen forgatod a vizet, akkor nem lehet gond a vízminőséggel.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#1726) Márton válasza Vesa (#1725) üzenetére


Márton
nagyúr

Egy ilyen olcsóbb is megbízható pH és klór mérésére?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#1727) Vesa válasza Márton (#1726) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Sajnos részemről passz, én nem ismerem ezt a típust. Talán valaki másnak lesz vele tapasztalata.

A tudomány a valóság költészete!

(#1728) Aidan85 válasza Márton (#1726) üzenetére


Aidan85
aktív tag

Én vettem ebből az olcsóbból. De nem tudom jó szívvel ajánlani. A lenti képen az egyik első mérésem látható. Magyar leírást nem mellékelnek hozzá, csak a weben a termék lapon írják le a mérés folyamatát.
A klóros skála számomra a 0.3-on kívül megkülönböztethetetlen sárga, pedig a színtévesztés teszteken jól szerepelek gyerekkorom óta. :))
Ráadásul az ideális értéket sem 0.3 - 0.6 közé lövi be, mint a vegyszerek útmutatói, és a leírások, hanem 1 - 1.5 közé.
A PH része használhatóbbnak tűnik.
Jelenleg úgy használom, hogy ha a PH jó, akkor a klórt 0.3-ra igyekszem belőni. A tesztcsíknál mindenképp jobb, quattrotabs mellett nálam tiszta a medence vize. De következőnek biztos, hogy a korábban is többször ajánlott Taylor-t veszem majd.

(#1729) Márton válasza Aidan85 (#1728) üzenetére


Márton
nagyúr

Köszönöm, akkor ezt hagyom.
Ellenben mivel tegnap felállítottuk és félig feltöltöttük a medencét,
gyorsan kéne valami..
Az OBI oldalán látom van ilyen tablettás mérő.
Erről ott jókat írnak és itt sem találtam rossz véleményt _konkrétan erről_.
Valakinek tapasztalat? Jó lenne erre a másfél hónapra egy pontos tesztert megúszni 2-3 ezerből.. Lehetetlen? :U

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#1730) tonermagus válasza Vesa (#1725) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Először én is hibás digitális mérőre gyanakodtam. De időközben sikerült beszereznem egy megbízható tesztcsíkot, és egy csöpögtetős verziót is. Mindkettő 0,1-0,2-n belüli értéket mutatott a digitálishoz képet. Tehát a mérő jó. Ezek szerint tényleg 2,9 -es volt a víz pH-ja hiába volt kristálytiszta. Ellenben most jól odavágtam a pH-nak és most hiába van 7,1 közelében az bizony alga az alján. Minden este felporszívózóm, reggel pedig kitakarva forgatom 2 órát a vizet. Mire letelik a 2 óra addigra meg is jelenik az alján az algacsík. Most tettem bele egy nagyobb mennyiségű klórt, aztán bízom benne hogy kitisztul lassan.

De hogy az alapjában véve szörnyű pH-jú kristálytiszta víz hogy lett zavaros a megfelelő pH-ra állítás után az kérdés :D

(#1731) Márton válasza tonermagus (#1730) üzenetére


Márton
nagyúr

melyik az a megbízható tesztcsík, hol kapható?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#1732) Richard válasza tonermagus (#1730) üzenetére


Richard
őstag

Nagy hátrány, hogy ezeknek a medencéknek nincs az alján lefolyó/leeresztő. Így alul minimálisan foroghat a víz. Nálam a szkimmer csapja teljesen nyitva van, az alsó leeresztőé pedig félig. Így soha nincs baj.

(#1733) RR-13 válasza Richard (#1732) üzenetére


RR-13
őstag

Én ezt úgy oldottam meg, hogy a 3 méteres 1"-os slagot a beszívó ágra csatlakoztattam bent, és a medence közepén van az alján összetekerve, és onnan szívja ki a vizet, nem pedig szinte a peremtől. :K
Medencézésnél persze letekerem belül a slagot, és a medence szélére teszem a víz alatt, ott nem zavaró.

[ Szerkesztve ]

(#1734) Piftuka válasza DQ (#1682) üzenetére


Piftuka
veterán

Itt a PH! fórumán egyelőre nincsen "jacuzzi" topic.

Ami a klóros fertőtlenítést illeti... a "Medicarine" tudtommal gyors oldódású tabletta. Kifejezetten gyors fertőtlenítésre használják.

Lassú oldódású tablettából szvsz megfelelő a "Quattrotabs", vagy valamelyik elérhető kombinált "Aqua multi" tabi. Utóbbit könnyebb adagolni ilyen "kis" vízmennyiséghez.

Ha pusztán klórral szeretnéd megoldani a víz fertőtlenítését, akkor két-három naponta ~3-4 gramm granulátum (vízben feloldva) is elegendő lenne a jacuzzid üzemeltetéséhez. (Ha jól számolok... ;) )

Persze sok minden függ a használat gyakoriságától, hogy izzadtan beleültök-e, vagy csak tisztán, kint a szabad levegőn van-e, mennyi szerves szennyeződés (por, piszok, rovar, stb.) jut bele, takarjátok, vagy szabadon áll, süti végig a nap, stb....

- A műszeres mérés a Te döntésed. Van, aki esküszik ezekre a pár ezer forintos digitális mérőkre, de én személy szerint nem vennék. Bízom a profi medence telepítő szakember tapasztalatában, akivel ezügyben elbeszélgettem. Azt mondta, hogy a megbízható digitális mérők a kb. 80.000 forintos kategóriában indulnak. (De hobbi medencéhez, jacuzzihoz nyilván aránytalan, szükségtelen beruházás.)

- A kemény vízzel igazából mindig illene foglalkozni. Hobbi medencénél is (ha fontos az eszközök hosszú távú működése), de jacuzzi esetében szvsz mindenképpen.

Ebben jellemzően magasabb a víz hőmérséklete, mint a medencében (hiszen kifejezetten fűteni is szokták a vizét, amolyan "japán fürdősre"), az pedig segíti a vízkő kiválását. Hosszú távon a szűrőnek, és a fűtésnek sem használ.

Különféle vízlágyító megoldásokat tudsz vásárolni, külön erre a célra. Az "Aquafiness"-nek dedikált megoldásai vannak: [link] (Profi, bár nyilván nem a legolcsóbb megoldás.)

Olcsó viszont a "patronos" kivitelezés: Wellis vízlágyító

Ezzel egy egészen tisztességes mennyiségű vizet lehet a feltöltés során lágyítani. (Neked kb. 10 teljes jacuzzi feltöltéshez elegendő volna.)

Illetve van olyan vegyszer, ami a vízkő kiválását akadályozza meg (de nem lágyítja a vizet): Pontaqua Aquafix

"Aquila non captat muscas."

(#1735) Piftuka válasza DopeBob (#1689) üzenetére


Piftuka
veterán

Itt is belóg. Ez egy kifejezetten lágy PVC anyag, ami a Nap hőjének hatására még lágyabb lesz.

Egy bizonyos átmérő felett nem tudod megakadályozni, hogy elérje a vízfelszínt. Ráadásul a fémvázas medencénél a vízfelszín ideális feltöltési mennyiség mellett csak ~5 cm-re van a felső peremtől.

A mi felfújhatós peremű medencénk előnye, hogy ~20-30 cm vastag/magas csak a perem. És annak alsó részénél van a vízfelszín. Az ezzel megegyező anyagból készült INTEX takaróponyva alaposan összehúzva a kötözőjével kb. 15 cm légréteggel a szolárfólia felett "lebeg". Még az elmúlt napokban ráhullott sok 100 liter esővízzel együtt is éppen csak eléri (vagy el sem éri) a szolárfóliát, avagy a vízfelszínt.

Valamit, valamiért. :)

"Aquila non captat muscas."

(#1736) Piftuka válasza SP!T (#1699) üzenetére


Piftuka
veterán

Azért (is) fontos a PH-érték megfelelő szintre beállítása, mert a vízelemző nem megfelelő PH mellett fals eredményt mutat a szabad klór-szintre. :)

Nagyon bíbor lilás a tesztelt víz, te azt hiszed, hogy túlklóroztad... Pedig nem biztos, hogy úgy van.

"Aquila non captat muscas."

(#1737) Piftuka válasza tonermagus (#1720) üzenetére


Piftuka
veterán

Én a többiekkel egyetértve továbbra is egy megbízható vízelemzőt szereznék be a helyedben.

A 2 körüli PH extrém. A te medencédhez több liter kénsav, vagy sósav, vagy sok kilogramm nátrium-hidrogén-szulfát lenne szükséges ehhez.

Vagy valami napokig a medencédbe eső, és azt félig megtöltő extrém (kén)savas eső. (De még az sem.)

Ha megjelenik az alga, akkor az azt jelenti, hogy a vízhez adott fertőtlenítő szer nem tud hatni.

A fotó alapján én is elpusztult algát mondok. Porszívózd ki (ha még azóta nem tetted meg), mérd meg rendesen a PH-t, állítsd be megfelelőre (7.0-7.6 közé), és ha szükséges adj hozzá klórt.

Ha minden jól megy, és nem extrém a vized TA értéke, akkor a kombi tabiban lévő PH stabilizáló segíteni fog, hogy a PH érték egyre kevésbé, majd ne "mászkáljon el".

Nálam 2-3 hete frankón 7.2 a medencevíz PH értéke. :K (Taylor elemzővel mérve.)

"Aquila non captat muscas."

(#1738) Piftuka válasza Márton (#1729) üzenetére


Piftuka
veterán

Nyugodtan vehetsz tablettás mérőt. :K Ha a tabi friss, akkor elég pontosan mérnek.

(Annyi megjegyzés, hogy szvsz a skála olvashatósága szempontjából ez a kivitel sokkal jobb: [link], mint az általad linkelt OBI-s.)

A probléma az velük, hogy gyorsan romlik, és "macerásabb" a használata. Nem érintheted meg kézzel a tablettát, mert már fals eredményt ad...

Én leginkább az első miatt váltottam a "Taylor" szettre. Elegem volt a sok levélnyi kidobott, nem oldódó, megfeketedett, romlott tablettákból.

No persze a másik része is akkora előny, hogy már nem cserélném fel semmivel. :N Mármint a gyors mérés.

Megtöltöm a műanyag fiolákat vízzel, 3x5 csepp, és már ott is van az eredmény. Fél perc sincsen az egész művelet. ;)

"Aquila non captat muscas."

(#1739) Vesa válasza Piftuka (#1738) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Nem is értem, minek gyártanak ilyen gagyi teszteket. Aztán ha nem jó a mérés, akkor kezdődik a kálvária az össze-vissza vegyszerezéssel, ami nyűg, költség, idő. Az ár is relatív. A folyadékos drágább ugyan, de 3-4 szezont minimum használom, mielőtt új reagenst vennék hozzá. Illetve nem szezonban kell megvenni 8k-ért, hanem szezon végén 5k-ért akcióban.

A tudomány a valóság költészete!

(#1740) Tosee


Tosee
őstag

Sziasztok.

Van egy felfújható peremű 3,05m es medencénk, aminek a peremén lett pár lyuk sajnos, és ereszti a levegőt... Mivel lehetne tartósan leragasztani? Mit ajánlanátok?
Ezzel esetleg? [link]

[ Szerkesztve ]

A4-es rajzlapom, hasonló típusú Audira cserélném!

(#1741) Piftuka válasza Vesa (#1739) üzenetére


Piftuka
veterán

Azért gyártják, mert el tudják adni. :) Nagy üzlet a "hobbi medencézés" piacán jelen lenni.

A "Taylor" szett tényleg prémium minőség. Örülök, hogy váltottam erre. :K

"Aquila non captat muscas."

(#1742) Piftuka válasza Tosee (#1740) üzenetére


Piftuka
veterán

A "tartós" fogalma kérdéses, amikor már így jártál. :)

Mindenesetre a folyadékos ragasztó helyett szvsz a felfújhatós peremhez praktikusabb a "ragasztó tapasz".

Több féle létezik, olcsó, és gyorsan felhelyezhető. Előtte a felületet alaposan zsírtalanítsd egy kis sebbenzinnel, vagy tiszta etil-alkohollal (vagy egy házi zsírtalanító nedves törlőkendővel). Az segít neki még jobban megtapadni.

Alapvetően elég tartósak, de az első mondatot azért írtam, mert van egy határ, amelyen túl már nem érdemes "foltozgatni" a peremet.

Mi is így jártunk 3 éve egy ugyanilyen medencével. Nem takartuk le éjjelre, és kismadarak, vagy a szomszéd macskája végiggyalogolt a peremen. Annyi apró lyuk volt rajta, hogy már ilyen módszerrel sem lehetett megragasztani.

"Aquila non captat muscas."

(#1743) SP!T


SP!T
addikt

Sziasztok! Ujra ph… Mar kb 0.8kg ph- granulatum utan is ezt a skalat latom alabb. Mar azon tunodok hogy lehet ez a szin inkabb azt jelenti tul keves? Egyertelmu 7.8-rol indultam. Kapott 50gr-ot es azota a nem letezo lila szint kapom mereskor. Azt gondoltam ez a skala feletti ertek azert ilyen. A mero szerintem jo mert a csapvizet mindig 7.8-ra hozza. Akkor ph+ kell nekem? A viz kristalytiszta am a torkom tudja csipni de gondolom az a klor. Vagy nem? Illetve a kezem hamar kiszarad.

[ Szerkesztve ]

There's a device that I've been using called a whoop.

(#1744) amulet


amulet
senior tag

Sziasztok, melyik tesztet ajánljátok ph és klór mérésére? A színekkel nincs bajom, de pl a klórnál nem lehet behatárolni melyik szín (folyadékos teszter)
Valami linket amit használtok és tuti jó a színskála. Tele van gagyikkal a piac :((

(#1745) Piftuka válasza amulet (#1744) üzenetére


Piftuka
veterán

A mostanában sokat emlegetett "Taylor" szettet ajánlom Neked is.

Prémium minőség az anyag, és a mérőfiolás része is. (Ahogyan az ügyfélszolgálatuk is.)

Aki azt tervezte, annak volt fogalma arról, milyennek kell lennie egy vízelemzőnek, hogy jól lehessen látni az értékeket.

"Aquila non captat muscas."

(#1746) Piftuka válasza SP!T (#1743) üzenetére


Piftuka
veterán

Ha csíp a víz, irritálja, szárítja a bőrödet, akkor vagy túl lúgos, vagy túl savas. Remélhetőleg trihalogénmetán, vagy klóramin nincsen jelen a medencéd vizében! Belégzéskor az irritálja a nyálkahártyát is.

Az biztos, hogy a medencéd PH értéke szemlátomást nagyon ingadozik.

A fotóidat elnézve én már ezt az "úti" vízelemzőt sem tudom mire vélni. :F Azon gondolkodom, mi vezérelhette a tervezőt és a gyártót? Elfér a mellényzsebben.... Hátha valaki turistaként az összes medence vizét megméri, amit lát amerre jár? :P

Komolyra fordítva... nem praktikus ez így.

Egyébként ha ilyen lila a PH-t mérő fiola vize, az a nagyon lúgos vízre utal. Ha a klór mérő mutat ilyen színt, az pedig arra utal, hogy vagy túl savas, vagy túl lúgos a víz, és emiatt nem mérhető a szabad klór megfelelően.

És ha a PH érték ennyire magas, és állandóan felfelé mászik el, hiába csökkented PH mínusszal, akkor az arra utal, hogy nagy valószínűséggel nagyon magas, vagy nagyon alacsony a csapvíz TA értéke nálatok.

Erről jól leírja a lényeget ez a cikk: VÍZKEZELÉS HALADÓKNAK

És ez is "ajánlott olvasmány": Az úszó- és masszázsmedencék teljes vízkarbantartási útmutatója

Ez pedig már igen sok "hard core" elemet is tartalmaz ( :DDD ): A víz egyensúlyi állapota, és a korrózió az uszodai vízkezelésben (Ám, akit érdekel kicsit komolyabban a téma, a fizikai és kémiai jelenségek és magyarázatok, annak szvsz érdemes elolvasnia.)

Ez a videó pedig teljesen érthetően mutatja be az "OBI-s" tablettás mérő használatát, és a fő lényeget: Medence víz Ph és Klór szintjének mérése

Mivel elég sok PH csökkentőt tettél a vízbe, egyelőre ne adj hozzá még többet! Úgy 1 kg-nál többet nem szabad egy nap hozzáadni.

Most várj 24 órát, utána mérj rá a vízre, és mondd, mit tapasztalsz.

(Ha nagyon magas a TA, és szerencséd van, akkor ilyen mennyiségű PH mínusz átbillentette, és folyamatos használat, és stabilizálás mellett be fog állni a megfelelő értékre.)

[ Szerkesztve ]

"Aquila non captat muscas."

(#1747) amulet válasza Piftuka (#1745) üzenetére


amulet
senior tag

köszönöm, ez tetszik :)
Még egy kérdés, napközben hogy melegszik fel jobban a víz, ha rajta van egy szolár takaró és egy teljes fekete takaró vagy takarók nélkül?

(#1748) Piftuka válasza amulet (#1747) üzenetére


Piftuka
veterán

Függ a medence méretétől, de alapvetően a fekete ponyva nélkül. (Bár ha az rálóg a vízfelszínre, akkor szintén melegíti azt.)

Én pl. ilyen kánikulában nem is használom a szolártakarót (a víz melegítésére), mert a nap úgyis gyorsabban melegíti fel a medence vizét (~7,5 m3), mint szeretném.

Ma különösen nagyon jó volt a múlt hétvégének köszönhetően visszahűlt medencevízben lenni. :) Most még 27°C, de tegnap még 25 körül volt. Holnapra már inkább 29-et várok, hétvégén pedig eléri a 30-32-t. Jön ismét a kánikula... ;)

"Aquila non captat muscas."

(#1749) cd930


cd930
aktív tag

Sziasztok!
A kérdés mellett először leírom a nagy örömöm: lecseréltem végre az alap papírszűrős vízforgatót egy szintén papírszűrős, de nagy Intexre.
Adaptert is tudtam hozzá venni, így a 38-as csövek le vannak szűkítve az átvezetésnél 32-esre.
Nyomja a vizet, mint a barom :) , nem kell már tapogatni, hogy most jön ki valami víz belőle vagy nem.
Talán itt a fórumban olvastam, hogy valaki rátett egy 90 fokos csatlakozót a befúvó ágra és így a kerek medencébe szépen köröz a víz. Nem találom a hozzászólást, pedig kényelmesebb volna tudni, mit kérjek a szerelvényboltban.
A kimenet tehát 32-es, a balülről beledugható kifújószelep csövének átmérője 25-27mm.

20+ éve a Prohardveren

(#1750) gollum válasza cd930 (#1749) üzenetére


gollum
tag

Én ezt nem variálnám túl, ha ilyet akarnék.
A befúvót kivenném, az átvezetőcső belső átmérője kb. 30-as, vennék egy akkora pvc könyököt, bele az átvezetőbe, kívülről meg rá a cső, meg a bilincs.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.