Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5251) ubyegon2 válasza #54715584 (#5250) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Desktopot használok, így a fényerőhöz nem tudok hozzászólni, a játékokhoz sem, az alul lévő linket megnézheted.

A Rendszerbeállításoknál a Hardver/Hang alatt tudod beállítani a rendszerhangokat a felső csúszkával, vagy kikapcsolod:

A hardvereket az lshw, sudo dmidecode terminal parancsokkal is meg tudod nézni. Van valami GUI-s is, de most friss rendszeren vagyok, nem ugrik be a neve.

Terminal használat megy valamennyire?

software browse

[ Szerkesztve ]

(#5252) #54715584 válasza ubyegon2 (#5251) üzenetére


#54715584
törölt tag

A hangerőket beállítottam, köszi.

Terminal nem okozhat(na) problémát, DOS-on nőttem fel, bár a linuxos parancsokkal nem vagyok még tisztában. Szóval konkrét parancsokat tudok még csak beírni, magamtól még nem tudom kitalálni-összerakni, hogy hogyan kell, még a programok/csomagok neveit sem tudom. Még ez sem tiszta, hogy most appokról, programokról vagy csomagokról beszélünk. :)

Viszont az előbb betettem Startup Applications közé egy parancsot ez alapján:

Install xbacklight (sudo apt-get install xbacklight) and add
xbacklight -set x
(where 'x' = 0 to 100 desired brightness) to the startup applications via dashboard. For example:
xbacklight -set 50

Így most a jelszó beírása után rögtön visszaveszi 50%-ra a fényerőt.

A 2 parancs a hardwerre működik a terminalban. lshw-ra annyit írt, hogy super user módban kellene futtatnom. Ez most nem tiszta mit jelent.

Közben találtam egy hardinfo nevezetű programot, ami telepítés után a System Profiler and Benchmark nevet viseli az alkalmazások között, megnyitáskor pedig System Information a neve. :D
Ezért vagyok kicsit összezavarodva, hogy egy dolognak 3 neve is van.
Ami viszont nem jelzi az akksit és az USB eszközöket/portokat. De egyelőre a célnak megfelel.

Egyelőre úgy tűnik a sudo parancs a futtatás, az apt talán a programot / applikációt jelentheti, a get az gondolom a letöltésre vonatkozik, az install az tiszta.

Software Portalt nem láttam még, köszi. :R

[ Szerkesztve ]

(#5253) spammer válasza #54715584 (#5252) üzenetére


spammer
veterán

"Még ez sem tiszta, hogy most appokról, programokról vagy csomagokról beszélünk."

A csomagokkal jönnek a programok. A csomagok tartalmazzák a programot (futtatható binárist és/vagy scriptet), a hozzá tartozó kézikönyvet (man page), és egyéb fájlokat.

Az app is lényegében programokat jelent (Applications), csak ma divatos app-nak rövidíteni, meg ez szó összeforrt a sok szar mobilos alkalmazással.

"lshw-ra annyit írt, hogy super user módban kellene futtatnom"

Azt jeleneti, hogy root-ként. Vagy csak simán sudo-val.

De inkább a kezdő topik összefoglalóját olvasd át, na meg az ott található linkeket, mindjárt tisztább lesz, hogy mi mit jelent. Ha utána nem világos valami, akkor jöhetnek a kérdések. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5254) ubyegon2 válasza #54715584 (#5252) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Rendszerbeállításoknál a Kisalkalmazások alatt vannak jó kis appletek, például az Energiakezelő, amit említettél az előbb.

Érdemes spammer ft javaslatát megfogadni, az Összefoglalót innen is tényleg érdemes átolvasni, még így is fura lesz eleinte, de hamar megszokod! Emellett az említett Rendszerbeállításokat is tanulmányozd, nem csak a kisalkalmazások miatt, de rengeteg beállítási lehetőséggel szembesülsz majd!

Ha a témák, ikonok érdekelnek még pluszban, akkor javaslom a noonbslab-ot.

[ Szerkesztve ]

(#5255) #54715584


#54715584
törölt tag

Köszi mindkettőtöknek. Olvasok szorgosan, most éppen elvesztem a parancsok rengetegében. Bár ahogy látom, sok parancs szinte ugyanaz, mint a DOS esetében.
Most olyan érzésem van, mint amikor még anno programozni tanultam. Olyan, mintha új nyelvet tanulnék meg. :)
Ez a téma tetszetős, bár még az alap témákat sem néztem még végig. :)

[ Szerkesztve ]

(#5256) ubyegon2 válasza #54715584 (#5255) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szivesen segítünk minden potenciális Linuxosnak! :) Neked azért nem lesz nehéz dolgod belejönni, legalábbis hozzám képest. Ha én nulla informatikai tanulmánnyal és előélettel 3 hónap alatt elértem egy használható abszolút kezdő tudásszintre, most már stabil kezdő szinten leszek lassan. Ehhez mérd a helyzeted, hamar tisztán fogsz látni! :K

A téma linkje épp itt volt, mert újra kell öltöztetnem a tegnap felrakott LMDE2-t (épp a Ceti2 téma látszik a felrakott képeken is-illetve ez nem is téma igazából, csak ablakkeret és a vezérlőelemek), az alaptémák csökkentek amúgy, a régebbi disztrókban több volt, de rájöttek, hogy elég néhány kezdésnek.

Jó olvasgatást!

[ Szerkesztve ]

(#5257) #54715584 válasza ubyegon2 (#5256) üzenetére


#54715584
törölt tag

Köszi. :R
Hosszú távon majd az lenne a cél, hogy a laptopomon azt fogom használni. Aztán ha elrontok valamit, majd tanulok belőle. :)

(#5258) Lasersailing


Lasersailing
senior tag

SZiasztok,

új DE-t szeretnék telepíteni, egy gondom van csak: bejövő leveleket rendszereztem thunderbird alatt. Meg is találtam a mappát amibe menti a file-okat. Ha ezt a mappát lementem, majd telepítés után visszamásolom az azonos mappába, akkor azt meg fogja találni thunderbird? (értelemszerűen a levelezési beállításokat újra be kell állítanom, az talán menni fog)

Vagy ennél bonyolultabban oldható ez meg?

köszi előre is a segítséget!

(#5259) lev258 válasza Lasersailing (#5258) üzenetére


lev258
veterán

A DE jelentése Desktop Environment (grafikus felület). Egy adott rendszerre ebből többet is telepíthetsz és választhatsz, melyikkel indítod. Miért kell az újratelepítés? Elvileg működhet, amit írsz, de szerintem a Thunderbird-nek van biztonsági mentés opciója, amit aztán majd be tudsz olvasni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5260) Bohus válasza Lasersailing (#5258) üzenetére


Bohus
aktív tag

Nem Mint specifikus a kérdésed. Nem kell mappákkal bíbelődnöd, a profil fájlodra lesz szükség, (mentsd le, másold át olyan helyre amit a reinstall nem érint) újratelepítés után azt kell beállítanod, hogy a régi profilod használd. Bővebben itt.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5261) palota


palota
csendes tag

Üdv!
Linux Mint(64bit) 17.3-mat futtatok live módban(cinnamon), most ismerkedem vele.
A probléma az hogy 720p filmeknél magas a cpu használat (~50%) vlc-et használok, próbáltam a zárt driverrel is.win7-nel ez 18-20% csak.1080p-nel meg 100+%
A gép adatai amd 5350, radeon 8400, 4GB ram.
Mi lehet a probléma?

a haladó topikból irányítottak ide :)

(#5262) Bohus válasza palota (#5261) üzenetére


Bohus
aktív tag

Be kell állítani a VDPAU gyorsítást. Látogass el ide, és attól függően milyen drivert használsz, végezd el a parancssori műveleteket.Ezt követően a VLC-ben is állítsd be a megfelelő kimenetet.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5263) palota válasza Bohus (#5262) üzenetére


palota
csendes tag

Köszönöm a linket, ki fogom próbálni előbb telepítenem kell látom ezt live mode-ban nem lehet

(#5264) devil-k válasza Bohus (#5262) üzenetére


devil-k
nagyúr

Ez nálam is érvényes lehet az 1. pontban? [link]

- mozi bolondéria -

(#5265) palota


palota
csendes tag

sudo echo -e "EnableLinuxHWVideoDecode = 1\nOverrideGPUValidation = 1" >> /etc/adobe/mms.cfg

ennél a parancsnál Permission denied jelzést kaptam.Hogy tudom ezt megoldani?

(#5266) spammer válasza palota (#5265) üzenetére


spammer
veterán

echo -e "EnableLinuxHWVideoDecode = 1\nOverrideGPUValidation = 1" | sudo tee --append /etc/adobe/mms.cfg

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5267) palota válasza spammer (#5266) üzenetére


palota
csendes tag

sudo apt-get install mesa-vdpau-drivers
sudo mkdir /etc/adobe
echo -e "EnableLinuxHWVideoDecode = 1\nOverrideGPUValidation = 1" | sudo tee --append /etc/adobe/mms.cfg

lefutattam ezeket a parancsokat, majd reboot, utána feketeleves "falied to start x server" :(

[ Szerkesztve ]

(#5268) spammer válasza palota (#5267) üzenetére


spammer
veterán

Benne van a fájlban, amit beírattál az előbb?

cat /etc/adobe/mms.cfg

Ha igen, akkor az a driver vágta haza. Törölni ezzel tudod:

sudo apt-get remove mesa-vdpau-drivers

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5269) palota válasza spammer (#5268) üzenetére


palota
csendes tag

Igen volt a fáljba írva

na majd jövőre újrapróbálkozom addigra talán megoldódik ez a cpu probléma, azért az ilyenre a fejlesztők jobban figyelhetnének

[ Szerkesztve ]

(#5270) spammer válasza palota (#5269) üzenetére


spammer
veterán

Azért az SMPlayert kipróbálhatod, a VLC-t szerintem amúgy is jobb elkerülni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5271) palota válasza spammer (#5270) üzenetére


palota
csendes tag

kipróbáltam és gnome-mplayert is ugyanaz.
Köszönöm a segítséget :)

(#5272) petersonal


petersonal
tag

Hello!
Ki szeretném kapcsolni a Desktopos Linux mintemen (17.3 mate x64) a GUI részt. Elég a konzolos rész csak sshzok rá, és sok erőforrást megeszik a gui. Arra gondoltam, hogy ez alapján megpróbálom. Van valakinek ilyenben tapasztalata? A linkelt cikk, jó megoldás lehet?

(#5273) lev258 válasza petersonal (#5272) üzenetére


lev258
veterán

Én ezt követném: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5274) petersonal válasza lev258 (#5273) üzenetére


petersonal
tag

Tetszik a leírás, majd ha fizikailag is a gép mellett leszek kipróbálom köszi :)

(#5275) lev258 válasza petersonal (#5274) üzenetére


lev258
veterán

Egy dologra figyelj!
sudo gedit-ezt tilos használni
gksu gedit-ez a jó

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5276) petersonal válasza lev258 (#5275) üzenetére


petersonal
tag

Rootként indított mc-ben szoktam fájlokat szerkeszteni, esetleg nano-val ha nagyon muszáj. Előtte mindig csinálok backupot a szerkesztendő fájlról. Miért, mi különbség van a kettő között? Amit én használok az megfelelő?

(#5277) lev258 válasza petersonal (#5276) üzenetére


lev258
veterán

Ha sudo-val indít az ember grafikus programot, az tud olyan változtatást előidézni lényeges fájlokban, ami után nem fogsz tudni bejelentkezni. Függetlenül attól, te mely konkrét fájlhoz nyúltál hozzá.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5278) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Kapni fogok egy EasyCap DC60 USB Video Capture Adapter-t ami papíron működik linuxal ahogy ez a video is mutatja. [link] Viszont neki ott van a felvételi lehetőség is a VLC-ben ami nekem nincsen. Azt hogyan tudnám esetleg elővarázsolni? Ill ugyanez a dolog működhet akár SMPlayer-el is? Mármint azzal felvenni.

[ Szerkesztve ]

(#5279) petersonal


petersonal
tag

Köszönöm a tippet remekül bevált, a 90-100%os CPU helyett most 5-10% megy :DD :C Köszönet :R

(#5280) nemurea válasza Mtbsrác (#5278) üzenetére


nemurea
aktív tag

Nézet menü, Speciális vezérlőelemek bekapcsolás, vizuális segítség :)

Amúgy a VLC-nél a felvevőeszköz környékén megadható, hogy pl. közvetlenül fájlba mentse.

Azt nem tudom, hogy az SMplayer tud-e felvenni digitalizálóról.

(#5281) Mtbsrác válasza nemurea (#5280) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

:R

(#5282) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Van egy lenovo G565 laptop (AMD Athlon P320 Dual Core + HD5430) amire felraktam Mint 17.3 Mate-t
Minden szépen fel is ment de nagyon forró folyamatosan 80 fok körül van a CPU pedig elvileg működik a szabályzás (idle-ben visszaveszi az órajelet 800MHz-re)
Próbáltam a témában kutakodni, de csak összekeveredtem.
Illetve VGA-nál kiválasztottam az fglrx drivert, van még vmi teendő, hogy ebből az ati-ból a maximumot kihozza az ember?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#5283) lev258 válasza sonar (#5282) üzenetére


lev258
veterán

Lehet, hogy a nyílttal hűvösebb lenne (ha nem, akkor majd a 18-as Mint-tel nagy valószínűséggel), a kártyád zárt támogatása hamarosan meg is szűnik.
Takarítva mikor volt? A procinak van saját videókártyája vagy csak a dedikált van?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5284) sonar válasza lev258 (#5283) üzenetére


sonar
addikt

Ma takaritottam ki, szó mi szó volt benne por. Pár óra múlva újra tesztelem.
Azt honnan lehet tudni, hogy mondjuk a HW gyorsitás meg az OpenGL megy-e?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#5285) lev258 válasza sonar (#5284) üzenetére


lev258
veterán

A hardveres gyorsítás nem települ magától (nyílt driver esetén). Ha keresel egy leírást róla, abból valószínűleg kiderül, később hogy tudod ellenőrizni a működését. Az OpenGL támogatást én a glxinfo|grep OpenGL paranccsal szoktam megnézni. Te a Catalyst Center-ben is megnézheted (zárt driver esetén).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5286) Lasersailing válasza lev258 (#5259) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Köszönöm, visszaraktam a cinnamon DE-t, de nem olyan lett, mint volt amikor azt raktam fel egyből.

Igazából két lehetőség között gondolkodom (a cél továbbra is a hűtés némítása böngészés közben)
- Lathronos remasterét felrakom
- linux mint 18-at kibőjtölöm. linuxmint.hu-n azt olvastam, hogy talán május-június lesz. Elég régi bejegyzés volt, remélem még akkorra tervezik...

(#5287) sonar válasza lev258 (#5285) üzenetére


sonar
addikt

A takarítás meghozta az eredményét. 80 fokról 60-ra ment le. És ahogy néztem Win alatt is ugyanaz a helyzet. Bár ezt is magasnak tartom.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#5288) porthamt


porthamt
csendes tag

Sziasztok.

Ha azt akarjátok hogy a legújabb kodekek legyen a Minteteken vegyétek fel a következő tárolókat. Leírom lépésről lépésre:

sudo add-apt-repository ppa:mc3man/trusty-media

sudo add-apt-repository ppa:motumedia/ffmpeg-daily

sudo apt-get update

sudo aptitude upgrade

(#5289) alitak


alitak
senior tag

Sziasztok,

ma reggel bekapcsoltam a gépem és egyrészt a desktop megjelenés után kell 2-3 perc, mire működik az egér/bill, valamint a háttérkép is csak később tölt be (van ssd, eddig pöccre ment minden). A nemo úgy néz ki, mint egy 15 évvel ezelőtti fájlkezelő, meg a panel is elég furcsa. 17.3-as Mint van rajta (decemberi telepítés). Nvidia drivert próbáltam többet is, de se a 340es, se a 304es nem oldotta meg.
Bármi ötlet, hogy mitől csúszott szét a grafikus felület és hogy mit lehet vele kezdeni?

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#5290) sonar válasza alitak (#5289) üzenetére


sonar
addikt

Első körben a dmesg-et nézném át nincs-e vmi ERROR, FATAL Error...

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#5291) alitak válasza sonar (#5290) üzenetére


alitak
senior tag

csak a hálózati meghajtó csatolással volt gondja.

mod: restart után most ez az utolsó bejegyzés:
[ 3.674665] init: nvidia-prime main process (935) terminated with status 127

[ Szerkesztve ]

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#5292) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Végre megkaptam a digitális beltérit amit kompozit bemeneten működtetni tudok tvtime-on keresztül. Csak az a baj ha bezárom a tvtime progit akkor a feladatkezelőben ott marad tovább de megszakíthatatlan állapotban. Ezt hogy tudnám kilőni ha kellene?

(#5293) lev258 válasza Mtbsrác (#5292) üzenetére


lev258
veterán

A folyamat kilövése sem megy? Terminálban a kill, killall?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5294) ubyegon2 válasza porthamt (#5288) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

A PPA felvételétől és a frissítés után mitől lenne legújabb codec-ünk egyébként?
Örülünk, hogy segíteni akarsz, de értelmetlen beírásokkal ezt nem könnyű elérni!

Azt javaslom, hogy ha találsz olyan kérdést, amire tudod a megoldást, akkor azt írd le, de ne ilyen profi módon! :R

(#5295) Mtbsrác válasza lev258 (#5293) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

Nem, kill és killall se killall tvtime vagy killall -q tvtime így is próbáltam meg még párféleképpen de mindig ottvan. Most épp itt fagyott le. Kép: [link] Csak restartal javul meg.

[ Szerkesztve ]

(#5296) lev258 válasza Mtbsrác (#5295) üzenetére


lev258
veterán

A ps hogyan listázza? A killall argumentuma megfelelő volt (nem volt hibaüzenet)?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5297) Mtbsrác válasza lev258 (#5296) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

- Ez micsoda? :F
- Semmi sem volt. Csak a kövi prompt.

Esetleg olyan tv néző progi létezik még amin lehet állítani a bemeneten? Ne az antennát keresse csak hanem a compozit bemenetet is lássa?

(#5298) lev258 válasza Mtbsrác (#5297) üzenetére


lev258
veterán

Van több tvnéző program is, nézz körül a Szoftverközpontban.
Bocsi, ps -aux|grep tvtime parancsra gondoltam.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5299) Mtbsrác válasza lev258 (#5298) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

kifagyva most épp ezt:

topi 4595 3.7 0.0 0 0 ? D 01:42 0:20 [tvtime]
topi 4867 0.0 0.1 13256 2128 pts/1 S+ 01:51 0:00 grep --colour=auto tvtime

Ha killall-al a 4595-ös processz-t akarom kilőni akkor kiírja hogy 4595: nem található folyamat, holott ottvan megszakíthatatlan állapotban, ugyanez a 4867-re is. Ill néztem másik tv-néző progit a kp-ban és semmit se találtam.

[ Szerkesztve ]

(#5300) ubyegon2 válasza Mtbsrác (#5299) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.