Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5901) Mr. Y válasza lev258 (#5900) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

17.3 és Mobile Intel (R) 4 series express chipset family.

Szerk.: Érdekes, hogy a TOP kihozta azt, hogy csak és kizárólag a Chromium viszi el kb 17%-ot, semmi több, holott vannak jelenleg is megnyitva mások. A HTOP kicsit zagyva nekem

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#5902) lev258 válasza Mr. Y (#5901) üzenetére


lev258
veterán

Ha vársz egy kicsit, a top szokott frissülni is. Megjelennek olyanok is az elején, mint maga a top, vagy Xorg.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5903) Dr.FantastiK válasza Syl (#5897) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

most irta hogy nincs bekapcsolva, oszt megis megjeleniti !!

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#5904) lev258 válasza Dr.FantastiK (#5903) üzenetére


lev258
veterán

Két különböző opcióról volt szó a Frissítéskezelő beállításaiban.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5905) Fenyő válasza Dr.FantastiK (#5903) üzenetére


Fenyő
őstag

5-ös szintű frissítések és a biztonsági frissítések nem ugyanazok, de van közöttük átfedés, magyarán ha a Syl által említett opció be van kapcsolva, akkor az 5-ös szintű biztonsági frissítések is megjelennek, egyéb 5-ös szintű frissítés viszont nem.
Szerk; Közben lev258 ugyanezt írta...

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#5906) Syl válasza Dr.FantastiK (#5903) üzenetére


Syl
nagyúr

Nézzük csak, mit is írt!
"az 5-ös szintű frissítéséket is megjeleníti, holott nincsenek bejelölve."

Vagyis ez az ábra:

Ha ez mellett az első fülön bekapcsolod a biztonsági frissítéseket, akkor biza megjelennek az 5-ös szintű cuccok ;)

Szerk.
Ah, látom már többen korrigálták :B :R

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#5907) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Hát sok nem derült ki...
De van mégegy kérdésem. A Laptopon van beépítve sztereo mikrofon, de hogy a felvételekhez ne kelljen hangosan beszéljek, elég legyen a suttogás, rá akartam kötni külső mikrofont. Port van, a hang kimenet mellett. De semilyen rendszeren nem tudom rávenni a gépet (Win7 & Linux), hogy ne a beépítettet használja. Mindig csak az vesz. Mikor beállítottam a KAZAM nevű képernyőfelvevőnél azt, hogy minden elérhető mikrofont vegyen számításba, akkor valószínű érzékelte, mert összeakadt és nem volt hang.
Szóval Linux platformon hogyan vehető rá a külső mikrofon használatára?

But who is watching the guardians?

(#5908) lev258 válasza Mr. Y (#5907) üzenetére


lev258
veterán

A hangbemenetnél kellene átállítani. Ha az alap Hangbeállításoknál nem megy, akkor a pavucontrol-ban.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5909) gery2123


gery2123
őstag

Na még csak most sikerült vissza jönni ide és látom, hogy a 18 "határ" már próbálgatjátok :DDD
Ha otthon vagyok akkor pendriveról én is kipróbálom, mondjuk ha nem sok a változás, akkor nem igazán éri meg a váltást egyenlőre annak aki 17.3 -al nyomja (nálam meg gnome után kitudja milyen élményt fog nyújtani) ...

-- PSN_ID: GerY2123

(#5910) King Unique válasza Syl (#5897) üzenetére


King Unique
titán

Telepítés után, amikor először megnyitottam a frissítéskezelőt, akkor felajánlott 3 opciót. A második volt az alapértelmezett, hagytam azon. :DDD

ITT nálam is ki van kapcsolva, de a fentebb lévő helyeken viszont be van jelölve. Tehát igen, valóban az volt a gond. :R

(#5896) lev258: mivel új főverzió, azt hittem kicsit több újdonság lesz, de ezek szerint nem. Na mindegy, azért így is ok és legalább vannak a 18-asnak pozitívumai is. Bár a Wi-Fi az eléggé (sz)akadozik, remélem a végleges kiadásban ezt javítják.

[ Szerkesztve ]

(#5911) lev258 válasza King Unique (#5910) üzenetére


lev258
veterán

A wifi szakadozás könnyen lehet, hogy valami driver/kernelgond. Ebben az esetben kicsi az esélye, hogy javítva lesz a végleges kiadásban. 16.04-es Ubuntuval is csinálja? Milyen wifi?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5912) King Unique válasza lev258 (#5911) üzenetére


King Unique
titán

Ubuntu / Ubuntu MATE 16.04 alatt nem. Illetve ott max. csak néha fordul elő, hogy kicsit lassan épül fel a kapcsolat, vagy szakadozik. De Mint 18 alatt ennél rosszabb a helyzet...szóval ez szerintem inkább Mint specifikus probléma. Fentebb már megadtam a típusát, illetve egy TP-Link TL-MR3220 router.

[ Szerkesztve ]

(#5913) lev258 válasza King Unique (#5912) üzenetére


lev258
veterán

Ebben az esetben valóban a Mint hibája lesz, csak azért furcsa, mert elvileg az ehhez fontos csomagok azonosak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5914) Cyrin válasza King Unique (#5895) üzenetére


Cyrin
addikt

azzal az atheros kártyával én is küzdöttem egy sort 16.04 alatt, vannak vele gondok:
[link]

(#5915) Dhampir válasza Cyrin (#5914) üzenetére


Dhampir
félisten

A Realtekkel is gondok vannak 16.04 alatt, de 14.04 és Linux Mint 17.3 alatt is.

Egy Qualcomm Atheros kártya például Ubuntu 14.04 alatt Live módban egyből működött egy laptopban.

(#5916) Cyrin válasza Dhampir (#5915) üzenetére


Cyrin
addikt

ez 14.04 alatt jól működik.

(#5917) King Unique válasza Cyrin (#5914) üzenetére


King Unique
titán

Akkor ezek szerint másoknál is problémás...hát ez van. Gondolom sokat nem érdemes vele vesződni, inkább OS szinten (16.04.1) kéne javítani rajta? Amúgy főleg a beta kiadás alatt volt vele gondom 16.04 alatt, de időnként most is előjön.

(#5918) lev258 válasza King Unique (#5917) üzenetére


lev258
veterán

Atheros-nál és Realtek-nél inkább az jellemző, hogy kell egy megfelelő opció/beállítás/kapcsoló neki (esetleg egy frissebb driver). Tegnap épp egy ilyet oldottunk meg az Ubuntu oldalon. Érdemes ilyen témákra keresni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5919) King Unique válasza lev258 (#5918) üzenetére


King Unique
titán

Meglestem a másik topikban, de nem teljesen világos. Ezt és az előzményeit kéne próbálgatni? Bár maga a rendszer még ugye béta verzió és vsz az is bekavar.

(#5920) lev258 válasza King Unique (#5919) üzenetére


lev258
veterán

Ubuntu oldalt mondtam, nem topikot. Az egy másik honlap. :DDD
Maguk a csomagok már nem fognak frissülni a bétában, hibajavítások várhatóak csak. A wifi nem az a kérdéskör.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5921) King Unique válasza lev258 (#5920) üzenetére


King Unique
titán

Ja, értem. Ahhoz azért valami link nem ártott volna. Majd meglátjuk milyen lesz a Mint 18 (Cinnamon) végleges. Na meg gondolom végre megtörténik az új KDE felületre való átállás is.

[ Szerkesztve ]

(#5922) lev258 válasza King Unique (#5921) üzenetére


lev258
veterán

Ha van kedved/időd, esetleg tehetsz egy próbát ezzel.
sudo nano /etc/modprobe.d/ath9k.conf
Bemásolod ezt: options ath9k nohwcrypt=1
Mentés, újraindítás.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5923) King Unique válasza lev258 (#5922) üzenetére


King Unique
titán

OK, majd lehet kipróbálom.
Köszönöm. :R

(#5924) amdni válasza ubyegon2 (#5866) üzenetére


amdni
aktív tag

Hali!

Nos megcsináltam a win7 telepítés uefi módban, és aztán linux mint-et szintén uefi módban.

Linux működik, indításkor felajánlja a windows indítását., köszönöm mindenkinek aki segített!!

diskpart-tal sikerült megoldani a problémát.

Viszont windows nem indul el, a következő hibakódot adja ki:
[kép]

Az uefi-s usb-s windows 7 telepítőt a "másolgatós " módszerrel csináltam, a rufusz megoldással nem indult el a telepítő, hibakóddal leállt.

Vagy ezt windwos fórumban kérdezzem inkább?

(#5925) DZs válasza amdni (#5924) üzenetére


DZs
senior tag

Először a wint kell telepíteni és utána a linuxot. A winhez dvd telepítő lemezt használj.

(#5926) amdni válasza DZs (#5925) üzenetére


amdni
aktív tag

Először a win települt. Azért pendriveot használtam, mert win7 alap esetben nem indul uefi módban dvd-ről. Win 8.1 igen, de win7 úgy tudom nem.

[kép]

(#5927) lev258 válasza amdni (#5926) üzenetére


lev258
veterán

Lehet rosszul emlékszem, de mi is az első partíció?
Mert emlékeim szerint az nem /boot/efi csatolási hely, hanem EFI rendszerpartíció, amit a fájlrendszer kiválasztásánál kell választani, nem csatolási pontnál.
Tehát a Linux telepítésénél szerintem rosszul csináltad és ez ölte meg a Windows-t.
[link]
Alulról a 3.
Szóval kezdd az elejéről, a Windows újratelepítésével. A Linux telepítésnél pedig figyelj a részletekre vagy kérdezz.
Az az ismeretlen partíció amúgy miért kell?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5928) DZs válasza amdni (#5926) üzenetére


DZs
senior tag

Újra kell telepíteni a wint, amihez újra kell particionálni a merevlemezt. Nem kellenek a 100 megás forgácsok.
1. Töröld az összes partíciót. Ezért:
2. Csinálsz egy 40 gigás, elsődleges, ntfs partíciót a lemez elejére. A lemez többi helye allokálatlan maradjon.
3. Feltolod a wint az egyetlen érvényes partícióra.
4. Linux telepítése az utolsó lehetőség választásával, a kézi változattal. Ekkor az allokálatlan részből megadsz egy 20 gigás gyökér partíciót (/) és a maradékot a saját könyvtárnak (/home). A linux telepítője ezután magának megcsinálja ezt a két partíciót és békén hagyja a win partícióját.

[ Szerkesztve ]

(#5929) lev258 válasza DZs (#5928) üzenetére


lev258
veterán

UEFI telepítést csinál. Ehhez kell az EFI partíció, amit Linux telepítésnél is megfelelően kell kezelni. Amit csinált, abban az utóbbi csúszott félre.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5930) amdni válasza lev258 (#5929) üzenetére


amdni
aktív tag

Mikor telepítettem a windows-t, már akkor sem indult el a telepítő újraindítás után.
Nem a linux tette tönkre.

(#5931) lev258 válasza amdni (#5930) üzenetére


lev258
veterán

Akkor meg először azt rázd gatyába, addig felesleges beszélnünk róla. A Linux telepítés nem fogja megjavítani.
Ettől még jegyezd meg, amit írtam, mert valóban hiba.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5932) DZs válasza lev258 (#5929) üzenetére


DZs
senior tag

Értem, akkor csináljon az efinek is helyett.

amdni Szerintem telepítés közben, amikor újra indul a telepítő a biost át kell állítanod, hogy a merevlemezről bootoljon és ne az usb kulcsról és úgy folytassa a telepítést.

[ Szerkesztve ]

(#5933) King Unique válasza amdni (#5924) üzenetére


King Unique
titán

"Az uefi-s usb-s windows 7 telepítőt a "másolgatós " módszerrel csináltam, a rufusz megoldással nem indult el a telepítő, hibakóddal leállt."

Az UEFI-hez való opciót állítottad be neki [link], jó a pendrive? A Rufus eddig mindenkinél megcsinálta jól, még NTFS-re formázva is működött bizonyos gépeken. Win7-nél pont a manuális másolgatós módszer problémásabb, mert a rendszer eleve elavultabb és korlátoltabb UEFI terén, mint az újabbak... De elvileg a gyári DVD lemezről is telepíthető. Az említett hibaüzenettel meg a másik OS topikjában kéne érdeklődni. Illetve meggondolni ezt az egész UEFI-s telepítést, mert eleve inkább az újabb Windowsok profitálnak belőle.

[ Szerkesztve ]

(#5934) zodo


zodo
nagyúr

Párom gépén is 17.1 Mate fut.
Gondoltam beállítom neki a levelező fiókot de ellenőrzéskor azt írja helytelen konfiguráció, hibás felhasználó név vagy jelszó.
Webes felületen simán be tudunk lépni a Gmail fiókba.

Tehát a mail cím és jelszó tuti jól írtam be de hol rontottam el, mi ez a felhasználó név. :F

(#5935) lev258 válasza zodo (#5934) üzenetére


lev258
veterán

Nem ismerem a részleteket, de rendszerint a kiszolgálót, webszervert is be kell állítani.
Nézz utána, hogyan lehet a gmail fiókot idegen kliensekben használni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5936) zodo válasza lev258 (#5935) üzenetére


zodo
nagyúr

Thunderbird levelezőt szerettem volna hadra fogni sima pop3 kiszolgálóval aminek paramétereit automatikusan kitölt. Laptopon (szintén Mint 17.1) saját magamnak pick pack be tudtam állítani mivel csak név, email cím és jelszó aztán működik.

(#5937) Rimuru válasza zodo (#5936) üzenetére


Rimuru
veterán

Nincs belove ketlepcsos azonositas?

Vigyázat, csalok!

(#5938) zodo válasza Rimuru (#5937) üzenetére


zodo
nagyúr

Nem rémlik hiszen csak hétköznapi felhasználók vagyunk de megnézem, köszi a tippet.

(#5939) Rimuru válasza zodo (#5938) üzenetére


Rimuru
veterán

Az hogy valaki hetkoznapi felhasznalo nem jelenti azt hogy nem vedheti az online szolgaltatasait. :)
Nekem mindenhol be van allitva a ketlepcsos azonositas ahol elerheto.

Vigyázat, csalok!

(#5940) spammer válasza Rimuru (#5939) üzenetére


spammer
veterán

Én inkább nem adom meg a telefonszámom sehol. :)
szerk: bár lehet, hogy kellene egy "kamu" szám, csak ilyen célra.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5941) Rimuru válasza spammer (#5940) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem kell hozza telefonszam, csak egy authenticator app. ;)

Vigyázat, csalok!

(#5942) spammer válasza Rimuru (#5941) üzenetére


spammer
veterán

Az érdekes, mert ha be akarom kapcsolni, rögtön azzal kezdi, hogy telefonszám megadása. Ha az Authenticatort akarom használni, akkor meg: "To set this up, first you need to complete SMS/Voice setup". [link] :U

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5943) Rimuru válasza spammer (#5942) üzenetére


Rimuru
veterán

Hat akkor a google valtoztatott. :P
Amugy meg ugyis tudja a telefonszamod, (ha androidon be vagy jelentkezve vagy) valakinek a nevjegyzekeben biztos ott vagy.......

Vigyázat, csalok!

(#5944) amdni válasza King Unique (#5933) üzenetére


amdni
aktív tag

A linux nem "profitál" az uefi-s telepítéssel?

A rufuszban a gpt uefi telepítést választottam.
Telepítő újraindítás után van csak gond. szóval írjam át a "másolgatós módszer"-rel létrehozott windows 7 uefi-s telepítő fájlokat dvd-re? Hátha úgy jól fog települni? Azért erőltetem a win7-et mert ez van meg jogtisztán erre a gépre.

(#5945) King Unique válasza amdni (#5944) üzenetére


King Unique
titán

Linuxoknál nem mélyedtem bele, de ott korábban a Secure Boot támogatása is problémás volt. Nem kell semmit manuálisan bütykölni, ha Windows alól a Rufus nem csinálja meg jól, akkor kb. semmi. Persze azt nem tudom, hogy a pendrive és az ISO ok-e (nem mókolt)? Illetve, ha jó opciót választottál és bebootol rendesen, akkor vsz jól írta ki. Ha restart után elhasal, akkor ott lehet más probléma lesz. Amivel kapcsolatban pedig az itteni topikjában kéne érdeklődni, illetve akár a javítást is meg lehetne próbálni a telepítővel.

[ Szerkesztve ]

(#5946) amdni válasza King Unique (#5945) üzenetére


amdni
aktív tag

Bios update megoldotta a hibát. Már megy a windows 7, minden rendben van :) . Nem a legfrissebb verzió volt fent. Köszönöm mindenkinek a segítséget az ügyben.

(#5947) King Unique válasza amdni (#5946) üzenetére


King Unique
titán

Igen, ilyen rejtélyes hibáknál ezt is szokták még javasolni. Múltkor egy UEFI-s multiboot telepítésnél nálam is probléma lépett fel a laptopon és csak a BIOS update oldotta meg. :D

(#5948) Solten válasza King Unique (#5895) üzenetére


Solten
addikt

En is. A 16.04-ek kozul az Ubuntu szinte osszes variansat teszteltem de nem komaljak a gepeim oket, allando hibauzenetek (a Kubuntuval nem sokaig szorakoztam, nem tetszik a felulete) jonnek, beallitom az idojaras-ertesitot - hibauzenet. A Xubuntu volt a legjobb es a legstabilabb (es qrvajol tesztreszabhato, jo ez az xfce) de a kepfrissites aszinkronban volt (remelem jol irtam le) videoknal meg bongeszesnel es csikozodott a kep. A Compton telepitese meg hazavagta az egesz rendszert. Lehet szereztem par osz hajszalat de nem adtam fel, a Mint 17.3 Cinnamon kovetkezett, allandoan ledobja a wi-fit. Halleluja volt a Mint Xfce, betonstabil, wi-fi mukodik, beepitett Compizal jon, szep es egyenletes a kep, csak a gyari temakat hajlando megjeleniteni.
Mint 18 Mate beta: hat beta letere az osszeshez kepest atomstabil, minden rendesen es ugy mukodik ahogy szeretnem, szoval errol majd frissitek a veglegesre.. :)

Saor Alba

(#5949) Fenyő válasza Solten (#5948) üzenetére


Fenyő
őstag

16.04-es Xubuntu is tearingmentesíthető, karitól függően, nem kell hozzá, compiz vagy compton sem.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#5950) King Unique válasza Solten (#5948) üzenetére


King Unique
titán

A 18-as MATE beta kiadását még nem próbáltam, de lehet itt-ott jobban működik, mint a Cinnamon. Már ezt a fényerő dolgot sem értettem, hogy 17.3 alatt előbbinél mért ok, utóbbinál mért nem... :F
Nálam fent van az Ubuntu & Ubuntu MATE & Kubuntu 16.04, de pár kisebb bugtól eltekintve viszonylag jól működnek. Hát igen, az eltérő hardveres környezet. :D

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.