Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5451) King Unique válasza y510problema (#5450) üzenetére


King Unique
titán

OK, megnézem majd és kipróbálom.
Köszönöm!

(#5452) lev258 válasza Mr. Y (#5447) üzenetére


lev258
veterán

Csak a Wine kérdésre reagálok most.
64 bites rendszeren a Wine is alapértelmezetten 64 bites környezetet hoz létre. Ez utóbbi viszont még problémás, sok programmal nem működik. Ilyen esetben rá lehet venni a 64 bites rendszeren levő Wine-t, hogy 32 bites környezetet hozzon létre. Ezután már minden rendben van, csak fontos, hogy ezt a környezetet használd, amikor telepítesz valamit.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5453) Mr. Y válasza lev258 (#5452) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Köszönöm!

Valaki tud valami alternatívát Linuxra azon Microsoftos jegyzettömb kárpótlására, ami kezeli a rajzbevitelt (Wacoom) és jnt fájlt hoz létre?

But who is watching the guardians?

(#5454) Sonja válasza Mr. Y (#5453) üzenetére


Sonja
veterán

Windows Journal Alternative

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#5455) Mr. Y válasza Sonja (#5454) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Köszönöm szépen

But who is watching the guardians?

(#5456) (jan)


(jan)
őstag

Sziasztok!

Linux mint 17.2 64bit oprendszert használok, és számomra érthetetlen ok miatt a youtube videók véletlenszerűen 1-2 másodpercre felakadnak. Valakinek esetleg ötlete miért lehet ez ?

a konfig

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#5457) lev258 válasza (jan) (#5456) üzenetére


lev258
veterán

Melyik Nvidia drivert használod?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5458) (jan) válasza lev258 (#5457) üzenetére


(jan)
őstag

304.131 jelenleg

de 340.96-al is csinálta

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#5459) lev258 válasza (jan) (#5458) üzenetére


lev258
veterán

Sajnos annál újabb nincs hozzá. A nyílt meg nem tudom, hogy áll jelenleg (frissebb rendszerben).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5460) (jan) válasza lev258 (#5459) üzenetére


(jan)
őstag

Gondolod VGA gond miatt van az akadás ?

mert akkor kirepítem belőle a kártyát és kap egy másikat.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#5461) lev258 válasza (jan) (#5460) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, csak tipp.
Felmerül az a kérdés is, hogy flash vagy HTML5, illetve régi flash (Firefox) vagy új (Chrome). Megnézhetnéd a Minitube programmal is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5462) (jan) válasza lev258 (#5461) üzenetére


(jan)
őstag

Minitube is akad :(

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#5463) Falcon C.


Falcon C.
aktív tag

Ilyenkor mi van srácok? :F

Thinkpad R400. A WiFi és a BT, tudtommal, egy kártyán van. BIOS-ban nincs letiltva az eszköz.

rfkill list all
0: tpacpi_bluetooth_sw: Bluetooth
Soft blocked: yes
Hard blocked: yes
1: phy0: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: yes

Fn+F5-re nem reagál, hálózatkezelőben visszaugrik OFF-ra.

[ Szerkesztve ]

[Redmi Note 11] [Acer V3-574G-54T5]

(#5464) Falcon C. válasza Falcon C. (#5463) üzenetére


Falcon C.
aktív tag

Bedugtam egy USB-s WiFi adaptert. Felismeri, de nem kapcsolható be az se. :(

[Redmi Note 11] [Acer V3-574G-54T5]

(#5465) lev258 válasza Falcon C. (#5463) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan milyen eszközök ezek (lspci, lsusb szerint)? Ubuntu 16.04 Live-ot nézted már? Nincs egy kapcsoló a gép oldalán?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5466) Falcon C. válasza lev258 (#5465) üzenetére


Falcon C.
aktív tag

lspci
03:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 5100 AGN [Shiloh] Network Connection

lsusb
Bus 002 Device 002: ID 0bda:8179 Realtek Semiconductor Corp.

Tegnap gond nélkül használta asszony a gépet, ma délelőtt játszott is a gyerek a Minecrafttal. Most bekapcsoltam, nincs WiFi, de az USB-s se működik.

Egy livecd-t még kipróbálok, mielőtt szétszedem a gépet.

Kapcsoló nincs, csak az Fn+F5 kombó, de arra sem reagál, ahogy a Hálózatkezelőben se tudom átbillenteni se a beépített, se az USB WiFi-t ON állásba.

[ Szerkesztve ]

[Redmi Note 11] [Acer V3-574G-54T5]

(#5467) Falcon C. válasza lev258 (#5465) üzenetére


Falcon C.
aktív tag

OK, úgy néz ki, meghalt a WiFi & BT adapter a gépben. Egyébként felismeri a rendszer, de nem tudom se Mint, se LiveCD alól bekapcsolni. De mi a rákért nem engedi bekapcsolni az USB-st? :F

[Redmi Note 11] [Acer V3-574G-54T5]

(#5468) lev258 válasza Falcon C. (#5467) üzenetére


lev258
veterán

Amikor az usb-s benn van, akkor mit mond az rfkill list?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5469) Falcon C. válasza lev258 (#5468) üzenetére


Falcon C.
aktív tag

Visszavonva, balf@sz vagyok. Minden OK, csak most megyek és eret vágok... :W

[Redmi Note 11] [Acer V3-574G-54T5]

(#5470) akom


akom
senior tag

Sziasztok!

Szülőknek lett összerakva egy gép amire Linux Mint 17.3 került.
Minden feltelepült szépen, de a firefox iszonyatosan lassú. 3-5 másodperc mire elindul, az oldalak betöltése is lassabb mint windows-on, illetve a görgetés is akadozik.

A gép paraméterei:
Asrock N3050B-ITX + 4GB RAM + 64GB SSD

Kevés lenne a gép a böngészéshez?

(#5471) lev258 válasza akom (#5470) üzenetére


lev258
veterán

Videókártya, driver? Live-ban is tapasztalod? Más rendszerrel, pl. Ubuntu 16.04 szintén ez van?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5472) akom válasza lev258 (#5471) üzenetére


akom
senior tag

Driver managerbe nincs semmi. Hivatalos oldalon nem látok linux drivert. Live-ot kipróbálom. Ubuntun nem próbáltam, de Windows 8.1+Firefox párossal nem tapasztaltam ezt a lassúságot.

Szerk.: Ha külön VGA-ra gondoltál, akkor nincs a gépben. Integrált VGA van használatban.

[ Szerkesztve ]

(#5473) lev258 válasza akom (#5472) üzenetére


lev258
veterán

Én megnézném egy Ubuntu 16.04 Mate vagy bármely egyéb friss verzióval. Nem tartom kizártnak, hogy a Mint kernele, videó drivere még nem tökéletes ehhez az alaplaphoz.
Gondolom a memória új, arra ne gyanakodjak.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5474) akom válasza lev258 (#5473) üzenetére


akom
senior tag

Memória nem új, de egy másik gépben már fél éve tökéletesen működött.
Megpróbálhatom az Ubuntut, de nem hiszem hogy arra váltanék. Az öregek miatt akartam hasonló felépítésű OS-t mint a Windows. Ezért került a Mint-re a választás. Sajnálnám ha nem sikerülne megoldani ezt a problémát Mint alatt.

(#5475) lev258 válasza akom (#5474) üzenetére


lev258
veterán

Azért írtam a Mate változatot, mert az is közelebb áll a Windows-hoz. De írhattam volna Xubuntu vagy Lubuntu 16.04-et is. A Mint 18-ra még várni kell vagy 2 hónapot. Előbb ki kellene deríteni, tényleg az-e a gond, amit írtam. Ha igen, némi segítséggel elvileg tudod a 17-es Mint-et is megfelelően frissíteni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5476) akom válasza lev258 (#5475) üzenetére


akom
senior tag

Köszönöm a segítséget.

Este körbezongorázom a dolgokat, és nyilatkozok.

(#5477) altare


altare
tag

Hali, nagyjából személyre szabtam egy nemrég telepített Linux Mint 17.3 Mate x64 rendszert. Viszont lenne egy kérdésem, meg lehet oldani, valahogy, hogy a képen kijelölt felület, ne fehér legyen?
képlink
Illetve a kukának kicseréltem az ikonját és hiába állítok be bármiféle ikon témát, nem cseréli le az ikont, ezt hogyan tudnám korrigálni? Nem nagyon vagyok jártas a linux-xal kapcsolatosan. Párszor volt már feltelepítve a gépemre és elszórakozgattam vele az utóbbi másfél év során.

(#5478) akom válasza lev258 (#5473) üzenetére


akom
senior tag

Szia,

Mint Live CD-vel is lassú volt a Firefox. Ajánlásodra felraktam az Ubuntu Mate-et, és sokkal gyorsabb az egész rendszer. Firefox is zökkenőmentesem használható.

(#5479) lev258 válasza akom (#5478) üzenetére


lev258
veterán

Akkor valószínűnek tűnik, hogy a Mint nem elég friss.
altare: Én a témákban nem vagyok jártas, de gondolom a Kukát most azért nem módosítja, mert te egyénit állítottál be. Te tudod, ezt hogyan csináltad, hogyan lehet visszacsinálni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5480) altare válasza lev258 (#5479) üzenetére


altare
tag

Kuka meg lett oldva, viszont a másik kérdésem továbbra is fent áll egy hozzáértőnek.

(#5481) spammer válasza altare (#5477) üzenetére


spammer
veterán

Gyanítom, hogy a témában kell átírni a megfelelő részt, gtkrc néven találod meg a fájlt vagy fájlokat. A témák a /usr/share/themes és a ~/.themes könyvtárban szoktak lenni, ha csomagkezelővel telepítetted, akkor az előbbi helyen lesz valószínűleg.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5482) altare válasza spammer (#5481) üzenetére


altare
tag

A hely meg van és maga a fájl is, esetleg valami ötlet, hogy melyik sort kell módosítanom hozzá?

(#5483) spammer válasza altare (#5482) üzenetére


spammer
veterán

Így vaktában biztos nem, de mivel fehér, ezért a #FFFFFF színkódra keress rá, valószínűleg több helyen is szerepel, úgyhogy nézd meg jól mit írsz át, előtte csinálj mentést a fájlról.

Vagy ha le lehet tölteni weboldalról is ezt a témát (pl. zippelve vagy valami), akkor linkeld be, letöltöm és ránézek.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5484) kislaci


kislaci
senior tag

Sziasztok, feltettem 4.4 kernelt, hogy tudnék visszaálni a 3.19-re ami a 17.3-hoz default?

(#5485) lev258 válasza kislaci (#5484) üzenetére


lev258
veterán

Ki lehet választani a Grub-ban bármikor. A 4.4-est meg bármikor leszedheted ugyanott, ahol felraktad.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5486) altare válasza spammer (#5483) üzenetére


altare
tag

Magát a témát több összetevőből állítottam össze a jelenlegi kinézetére. Tehát nem található meg az interneten a jelenlegi formában. Viszont itt van a hozzá tartozó gtkrc fájl: link a gtkrc-hez

[ Szerkesztve ]

(#5487) spammer válasza altare (#5486) üzenetére


spammer
veterán

Akkor szerintem nálad összekavarodott valami, én egy másik témámba bemásoltam ezt a gtkrc-t és sötétszürke a háttér a fájlkezelőben (Thunar) (kép)

Elvileg ezek a beállítások felelősek érte:
bg[PRELIGHT]
base[NORMAL]
base[PRELIGHT]
base[INSENSITIVE]

illetve a többi base és bg is, de a fájlban mind jól vannak beállítva (bg_color és shade bg_color).

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5488) altare válasza spammer (#5487) üzenetére


altare
tag

Az a helyzet, hogy én a Caja 1.12.7 változatát használom, mint fájlkezelő.

(#5489) altare válasza altare (#5488) üzenetére


altare
tag

Már nem engedte szerkeszteni, szóval, feltelepítettem a Thunar fájlkezelőt és ott nekem is sötétszürke már a háttér, viszont nem tudom, hogyan állítsam be alapértelmezett fájlkezelőnek. Ha a caja verziót törlöm akkor az asztalon nincsenek ikonok, illetve nem nyit meg mappákat a "start" menüben (helyek résznél a saját mappa, kuka etc..) van egy alapértelmezett alkalmazások rész mate-ben, de ott hiába állítombe. A caja a mint alapértelmezett fájlkezelője, ha jól tudom a thunar meg xfce alapértelmezettje. Valami tanács esetleg, hogy hogyan cseréljem le a caja verziót a thunarra teljes egészében?

(#5490) spammer válasza altare (#5489) üzenetére


spammer
veterán

Passzolom, én nem használok Mintet, majd valaki megmondja. De inkább a hiba okát kellene kiderítened, hogy a Caja miért nem értelmezni rendesen a témát, míg a Thunar igen.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5491) altare válasza spammer (#5490) üzenetére


altare
tag

Sikerült megoldanom. Thunar uninstall. Caja-n belül pedig a szerkesztés menüpont alatt található egy "hátterek és matricák.." menüpont, ott kell manuálisan beállítani a már megadott témák között, illetve sajátot is van lehetőségünk hozzáadni.

(#5492) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Üdvözlet!

Linux Mint 13.3 alatt hogyan lehet egy laptop integrált ujjlenyomat olvasóját életre kelteni? (64Bit)
A terminálos sudo apt-get install fingerprint nem működik, és a sudo get-apt search fingerprint-re is az a válasza, hogy nem található.
A szoftverközpontban található pár alternatívának mondható program, de azokat telepítés után nem lehet külön elindítani, mert ugye kiegészítők és nem tudom, mit kellene vele csinálni.
Most nem akarom azért a WINE-t használni, hogy beinvitáljam a windows szoftverét, mert a képernyőzárnál nem hiszem, hogy támogatná ezt az ötletet.

Szóval lényeg; Olyan cucc kéne, amivel a Linux képernyőzárnál a kódot vagy helyettesíteni, vagy megerősíteni lehetne azzal az integrált olvasóval.

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#5493) altare


altare
tag

Érdemes feltelepíteni a 4.4.0-21 -es kernelt? Jelenleg 3.19.0-32 -es kernel van fent. Nem igen vagyok otthon ebben a témában, valaki el tudná tömören magyarázni, mire jó egy kernel frissítése? Érdemes-e egyáltalán frissíteni kernelt?

(#5494) BoB válasza Mr. Y (#5492) üzenetére


BoB
veterán

Először nézd meg egyáltalán megoldható-e azzal a leolvasóval.

lsusb

Fentebbi parancsot terminálban elindítva tudsz majd bogarászni. (shift + pageup, pagedown navigáció ha nem lehet scrollozni)

Támogatott olvasók listája itt: [link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#5495) lev258 válasza Mr. Y (#5492) üzenetére


lev258
veterán

Múltkor valamelyik kolléga kérdezte, viszont fontos tudni, a te gépedben milyen van. lsusb?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5496) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Köszönöm, meg fogom nézni, amint lehet, de van egy újabb gondom. Ez Linux Mint 17.1 Rebecca 32Bit-es rendszeren;

Harmadlagos a rendszer, azaz két másik mellett dolgozik. Így, mivel egy alap négyfelé vágott félterrás egységről dolgozik, az egyik partíción kért 2*4GB helyet. Nade ez nekem nem elég, viszont engedte csatolni a többi meghajtót is, eddig az onnan való munka Very Happy. Viszont az ODA való...
hiába vannak csatolva, fent az asztalon, ugye egészen újraindításig vannak ott. Gondolom ez az alapja a problémámnak.
Hogyan lehetne rögzíteni azokat, vagy, hol lehet megkeresni a gyökérkönyvtárból kiindulva?
Mert eddig csak egy mappát megnyitva oldalsávból ment, viszont rá akarok venni egy programot, hogy egy csatolt könyvtárra dolgozzon (107GB-s kötet).
Ha meg lehet keresni a gyökérkönyvtárból kiindulva mappákon belül az adott meghajtókat, már nyert ügyem lenne, de annyi a mappa és a fejvesztés, plusz az oldalsávba ugye csak GB-s kötetekben írja, így megcímzett nevet sem tudok keresni.
Szóval...

Hol találhatóak a külső (rendszer számára külső), csatolható meghajtók?

Szerk; Megnéztem, és nem is túl nagy a lista... Lényeg; AuthenTech, Inc. A Fujitsu-Sieens Lifebook-ot támogatja a küldött oldal, de ott az S7110-es van feltüntetve, nekem meg T5010-esem van. Van ráció, hogy működik, vagy puding próbája az evés?

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#5497) BoB válasza Mr. Y (#5496) üzenetére


BoB
veterán

Nem azt kell nézni. Másold be ide a az lsusb ide vonatkozó részét.

A partíciós problémád nem értem, kész katyvasz.

Mindenesetre automata módon felcsatolt lemezeket ubuntu vonalon szerintem a /media alatt találod.

Rögzíteni fixen meg ahova akarod: fstab. Keress rá neten.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#5498) Mr. Y válasza BoB (#5497) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Bus 006 Device 002: ID 08ff:2550 AuthenTec, Inc.

Onnan veszem, hogy ez az, mert mikor windows 7 volt a gépen, akkor ezen gyártó által kiadott driverek kellettek hozzá a hivatalos oldalról, de azon a támogatott rendszerek csak win7 32/64Bit, vista 32/64Bit és XP.
Szóval a lényeg, hogy ott azon az oldalon nincs neki Linux támogatása/hozzá driverek.

A másik pedig; a /media/y alatt megtaláltam 3 meghajtót (a 6-ból), de az a baj, hogy ebben a 3-ban nincs benne azon 2 meghajtó, amire szükségem volna... Már csak a partíciók memóriamegosztása miatt fontos számomra, hogy minek hol kell lennie

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#5499) lev258 válasza Mr. Y (#5498) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan ez kellett. A teljes sor. Mindjárt linkelem a megoldást.
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5500) Mr. Y válasza lev258 (#5499) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Nagyon szépen köszönöm.

Bár akadt egy probléma már a legelső sor beírása után, aminek tudom a jelentését, de mégsem értem, mit akar;
ERROR; need a repository as argument

Közben kiegészítettem az előzőt, ha van valakinek arra további ötlete, szívesen várom :))

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.