Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5401) lev258 válasza DJosef (#5399) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5402) ubyegon2 válasza DJosef (#5399) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor újra, ajánlatok[link]. 4 napja volt! :( Látom, figyelsz a kapott válaszokra erősen!

(#5403) DJosef válasza ubyegon2 (#5402) üzenetére


DJosef
őstag

Laikusként az everpad-et én úgy próbáltam telepíteni, hogy beírtam a szoftver frissítőbe a nevét, de nem talált.

Forget about it

(#5404) petersonal


petersonal
tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, fut nálam egy transmission daemonként és valamiért több szálon indul el,ami ugye nem egészséges. Tanácstalan vagyok mitől lehet ez, illetve merre kéne elindulni (nyilván beállításait megnéztem) :F (linux mint 17.3)

(#5405) Bohus válasza petersonal (#5404) üzenetére


Bohus
aktív tag

Biztos, hogy több szálon fut? Több PID-et ad vissza a "pgrep transmission-daemon"?
Nagyon népszerű a transmission, de én qbittorrent-et használok.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5406) petersonal válasza Bohus (#5405) üzenetére


petersonal
tag

Hát elvileg csak egy számot írt ki, ami ha jól értem azt jelenti, hogy azon az egy szálon fut, de ha indítok egy htopot, látom hogy nem csak egy hanem három sor is van a debian-transmission nevében. (csatoltam képet) [link]

[ Szerkesztve ]

(#5407) nemurea válasza nemurea (#5335) üzenetére


nemurea
aktív tag

Kb. egy hete kérdeztem rá, hogy mit tehetek a Mint-en, hogy a bluetooth-os fülhallgatóm A2DP-n (Hi-Fi mód) csatlakozzon. Ha valaki hasonló cipőben járna ( bluetooth-os hangfal vagy fejhallgató nem működik, csatlakozik, csak hangot nem lehet rá kiadni, Streaming failed vagy ilyesmi hibaüzenettel), leírom címszavakban:

Több szint van, sokaknak sikerült megoldani egy egyszerű paranccsal vagy szerkesztéssel (főleg egy-két verziószámmal korábban):
-) /etc/bluetooth/audio.conf fájlba Disable=Socket szöveg beírása
-) pactl load-module module-bluetooth-discover

Cannot select A2DP profile on headset - Linux Mint 15 (ez elég régi)
PulseAudio not allowing A2DP for Bluetooth headset (ez egész friss)

Nekem ezek nem működtek, de ez már igen (a lényeg a már telepített blueman upgrade-je egy alpha állapotú verzióra, külön ppa-ból):

$ sudo add-apt-repository ppa:blueman/ppa
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get upgrade blueman

Fix “stream setup failed” error with blueman audio sync on Ubuntu

Bár az upgrade parancsot nem mertem végigengedni (elkezdett kérdezősködni, hogy engedem-e változtatni különböző, fontosnak látszó text-fájlokat), de utána a normál grafikus frissítő már gond nélkül felajánlotta az új verziót és le is töltötte.

Jelenleg (remélem, így is marad) szépen működik, még váltani is lehet a Hi-Fi és a Telephony profil között, persze nem nagy élmény telefon minőségben zenét hallgatni :U

Kb. elfogytak a 'helyrehozandó' dolgok a rendszeren... Uncsi... :C

(#5408) Bohus válasza petersonal (#5406) üzenetére


Bohus
aktív tag

Nem a htop a mérvadó. Nem igazán értem hogyan informál a htop, de itt is volt rá példa, hogy nem lehet értelmezni soronként összeadva a memóriahasználatot, mert jóval többre adódna, mint ami a gépben van (illetve a htop első sorában látható aggregált érték). Sztem semmi gond nincs nálad.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5409) ubyegon2 válasza DJosef (#5403) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szoftverfrissítőbe nem tudom hogyan írtad be. A Synapticba beírva egyből ott van, ugyanaz a Mint, csak ez Cinmanós.

(#5406) petersonal
Használd inkább a Glances-t.

[ Szerkesztve ]

(#5410) Bohus


Bohus
aktív tag

0.91-es inkscape verzióval nem boldogultam. Nem tudom, hogy maga az inkscape a hibás, vagy csak a Mint-tel nem jön ki, de jelenleg számomra használhatatlan. Egyrészt a magyarítás sem tökéletes, itt-ott megjelennek angol nyelvű popup információk, de az igazi gond az, hogy vonalzóról nem tudok segédvonalat behúzni a munkaterületre, ez pedig ellehetetleníti a munkát.
Visszaraktam a 0.48.4-es verziót, frissítést letiltottam, azzal nincs gond.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5411) Bohus válasza Bohus (#5410) üzenetére


Bohus
aktív tag

KDE specifikus lehet a probléma. Vonalzóról lehúzás esetén az egész ablak átvált kisméretűre (a segédvonal pedig nem jelenik meg). MATE alatt szerencsére nincs ilyen gond a 0.91 inkscape-el.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5412) nemurea válasza Bohus (#5411) üzenetére


nemurea
aktív tag

Én az ilyen kis nüansznyi, csak elég gyakori problémák miatt váltottam Kubunturól...

ON: ugye Lathronos maestro Mint 32bit XFCE + Openbox remasterjét használom. Az Openbox részre belépve ott van a szépen felparaméterezett Conky, de én általában (mindig) az XFCE felületet indítom el. Mennyire bonyolult azt megoldani, hogy itt is elinduljon automatikusan (vagy bárhogyan)?

(#5413) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Megérkezett a EasyCAP DC60+ usb-s tv kártyám, felettem a firmware-jét papíron kezeli is, majd vlc alatt megpróbáltam elindítani de nem láttam ott a videoban látott lehetőséget 2:07-nél. Innentől ugye lőve a dolog.

Vagy egy másik megoldás:
Itt írják hogy indították el sudo somagic-capture -c --iso-transfers 100 --pal --sync=1 | mplayer -nocache -vf yadif -demuxer rawvideo -rawvideo "pal:format=uyvy:fps=25" -aspect 4:3 -
így, ez el is indul elvileg csak épp az mplayert nemlátom seholse. Ha bezárom egy pillanatra felugrik az ablaka. Ezt hogy tudnál láthatóvá tenni?

(#5414) Bohus válasza nemurea (#5412) üzenetére


Bohus
aktív tag

Én mindig a Menü indítópultjába teszem be a conky-t, DE-től függetlenül. Amikor indul a grafikus környezet, akkor betölt a conky. Valahol, vmi., miatt szükségem volt késleltetésre, ezért így adom meg az elérését: "conky -p 10 -c" (és persze a conkyrc útvonal a végére).

[ Szerkesztve ]

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5415) kislaci


kislaci
senior tag

Sziasztok, lenne egy olyan gondom, hogy amikor bedugok a külső vinyóm ezt dobja fel:

Másik Mintes gépbe dugva teljesen jó, windowsoson is. Viszont a laptopomon ezt dobja fel. Mit tudnék csinálni vele? Nincs wines gépem a közelben. Rajta lévő adatok kellenének, formázás kizárva. Köszi

(#5416) lev258 válasza kislaci (#5415) üzenetére


lev258
veterán

Másik Mint-es gépben nem írja ezt?
Ez elég egyértelműen a külső merevlemez fájlrendszerének hibájára utal.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5417) kislaci válasza lev258 (#5416) üzenetére


kislaci
senior tag

Ott jó volt, onnan húztam, ki, leválasztva szabályosan. Az egy asztali gép, sosem volt ott semmi gond. Most hogy a laptopba dugtam volna, ezt írja ki. Miután kiírta, bedugtam egy wines gépbe, ott is jó volt.

(#5418) lev258 válasza kislaci (#5417) üzenetére


lev258
veterán

A Win-es gép az ne legyen mérvadó, ott elég nagy hibatűrése van az NTFS-sel kapcsolatban.
Bezzeg a FAT32-es pendrive-jaimat mindig formázni akarja. :F
Még megnézhetnéd egy Live Ubunturól indítva a gépet, ott mit mond a külső merevlemezre.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5419) kislaci válasza lev258 (#5418) üzenetére


kislaci
senior tag

Most még azt letölteni meg ilyenek nincs időm, köszi azért, majd csütörtökön hazamegyek és megnézem mégegyszer az ottanin, majd lementem és megformázom.

(#5420) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Valahogy lehet hardveresen kódolni mp4-et hogy ez legyen a formátuma? Kipróbáltam már pár videószerkesztőt de mint prociból dolgozik.

(#5421) lev258 válasza Mtbsrác (#5420) üzenetére


lev258
veterán

Hardware accelerated video encoding
Ezt kell keresni.
3 tényező kell: megfelelő videókártya, megfelelő driver és megfelelő kódoló program.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5422) altare


altare
tag

Hali mindenkinek.
Van egy Samsung tv-m, amit monitornak használok már lassan fél éve. 1366 x 768p a felbontása, ami számomra igazából kicsit kicsi már. Windows-on van egy lehetőség, amivel fel tudom vinni a felbontást. kép viszont Linux Mint-en nem tudom, hogyan oldjam ezt meg, mivel windows-on a videókártya driver telepítés után tudom megcsinálni a kezelőfelületén, de linuxon nincs ilyen, vagy nem tudok róla. A videókártya egy AMD R7260X. A linux terén sem vagyok valami nagy profi. Ha valakinek van valami megoldása számomra, annak örülnék, mert szeretném Linux-on is fullhd felbontásban használni a gépet.

(#5423) ubyegon2 válasza altare (#5422) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Erős a gyanúm, hogy csak a catalyst control centerben lehet ilyen beállításokat végezni, így fel kell raknod a zárt drivert és hozzá a CCC-t is.

Az fglrx és a fglrx-amdcccle csomagok kellenek hozzá. A fglrx lassan le lesz cserélve, de most még jónak kéne lennie.

terminalban kiadva a parancsot ezt írd be:

sudo apt-get install fglrx fglrx-amdcccle

ill. a Synapticban rákeresel és onnan telepíted.

(#5424) altare válasza ubyegon2 (#5423) üzenetére


altare
tag

Köszönöm a választ, a napokban lesz csak rá lehetőségem, ugyanis nem vagyok otthon a napokban, amint oda tudtam kerülni a gépemhez, megcsinálom amit tanácsoltál, majd a fejleményekkel jelentkezem.

(#5425) tolvaj!


tolvaj!
őstag

Sziasztok!

Mate és cinnamon verziók más hálózat kezelőt kaptak? Ha igen,a fahéjas verzióknak mi a neve?

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#5426) lev258 válasza tolvaj! (#5425) üzenetére


lev258
veterán

Én úgy hiszem, mindegyik a network-manager-t használja, tipikusan gnome frontend-del.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5427) tolvaj! válasza lev258 (#5426) üzenetére


tolvaj!
őstag

Már rég nem foglalkoztam a dologgal, csak most feltűnt hogy nem tudok működő AP-t csinálni a laptopból. Régebben 17.1 cinnamon alatt simán ment, most meg 17.3 mate van fent és más a felület (a network manager é) és tudás is. Mindkét kernel támogatja a wifi modult.

[ Szerkesztve ]

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#5428) lev258 válasza tolvaj! (#5427) üzenetére


lev258
veterán

Talán: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5429) tolvaj! válasza lev258 (#5428) üzenetére


tolvaj!
őstag

:(

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#5430) lev258 válasza tolvaj! (#5429) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan mi nem ment? Vagy újraindítás után sincs változás?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5431) tolvaj! válasza lev258 (#5430) üzenetére


tolvaj!
őstag

Nincs. Minden végigment és ugyanúgy nem tudom összekötni a telefonomat vele. Egy éve ment gond nélkül. Lehet visszarakom azt. Úgyis lts. :)

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#5432) altare


altare
tag

Hali, Linux Mint 17.3-at raktam fel a gépre, hogyan tudnám rajta magyar nyelvre varázsolni a kdenlive-ot?

(#5433) lev258 válasza altare (#5432) üzenetére


lev258
veterán

Feltetted a magyar nyelvi csomagokat?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5434) altare válasza lev258 (#5433) üzenetére


altare
tag

Elméletileg az összes fent van magyarból. A többit töröltem, ami nem magyar volt, egyedül egy angolt hagytam csak meg.
kép 1

kép 2
Itt nem tudok más nyelvet választani, csak az angol van ott.

[ Szerkesztve ]

(#5435) lev258 válasza altare (#5434) üzenetére


lev258
veterán

Nem biztos, hogy van a programnak magyar fordítása.
Nézd meg ezt, talán segít. [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5436) syler123


syler123
veterán

Sziasztok!

Linux mint 18-ról nincsenek kiszivárgott képek, hogy hogyan fog festeni a desktop? Korábban olvastam hogy modernizálják, új kinézetet kap. Most jelenik majd meg az Ubuntu 16.04, gondolom a Mint is követi 1-2 hónap múlva, de érdekelne hogy érdemes-e várni rá. Természetesen ha kijön a végleges Ubuntu, akkor abba is belenézek, de laposra, meg htpc-re csak jobb lenne egy Linux mint mate vagy xfce.

[ Szerkesztve ]

(#5437) altare válasza lev258 (#5435) üzenetére


altare
tag

Közben sikerült lemagyarosítanom, az általad linket dologgal a k3b-t sikerült magyarítani, mert az sem volt magyar, majd kdenlive ppa tárolóból lefrissítettem a kdenlive-ot és végre kapott a két dologgal magyar nyelvet is.

Viszont lenne még egy kérdésem, mikor elindítom a gépet, 800MHz-n pörög a proci a mint szerint, ezt tudom fixálni 2,8ghz-re (ami az alap frekvencia a processzornál) kép (itt tudom fixálni, de egyesével a 6 magot minden indításnál unalmas már megcsinálni..) szóval...lehet ezt valahogy fixálni, hogy ne terheléstől függően növekedjen az órajele a processzornak, hanem folyamatosan 2,8GHz-n pörögjön nekem?

(#5438) lev258 válasza altare (#5437) üzenetére


lev258
veterán

Ez valószínűleg még most is helytálló.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5439) altare válasza lev258 (#5438) üzenetére


altare
tag

Köszönöm, sikerült megoldanom.

(#5440) Cyrin


Cyrin
addikt

Én se értem hogy a simple scan pl. miért nem magyar mint-en, amikor van magyar fordítása, másik gépen linux lite alatt pedig magyar...

(#5441) altare válasza Cyrin (#5440) üzenetére


altare
tag

Hát ja...találtam én is pár dolgot, ami alapba nem magyarul kerül fel és kis móklás után sikerült magyarra megcsináljam, de amit te írtál pl Simple Scan, azt én töröltem is, úgysem használom, felesleges fent lennie.

[ Szerkesztve ]

(#5442) kislaci válasza Cyrin (#5440) üzenetére


kislaci
senior tag

Nekem magyar és nem buheráltam semmit sem.

(#5443) y510problema


y510problema
csendes tag

Sziasztok! nemrégiben kezdtem el használni a mintet. Lenne pár kérdésem amit nem értek és nem találtam rá megoldást:
Még mielőtt bejelentkeznék a Mintbe megesik hogy ki kell kapcsolni a gépet. Rákattintok hogy leállás és a kér elsötétül de nem kapcsol ki a gép, ez elég zavaró nekem. Nem reagál semmire az egeret látom hogy mozog, de semmit se tudok előhívni és erőltetetten kell kikapcsolnom a bekapcsológombot folyamatosan nyomnom. Erre van valami megoldás?

Miután feltelepítettem az nvidia drivert a beépített fényerő szabályzó nem működik, illetve a színeken is látszódik hogy nincs minden rendben. (nincsenek szép színátmenetek, arra tudok gondolni hogy nem 32 bitben jeleníti meg a színeket) Ezzel mit lehetne kezdeni?

(#5444) gojko.m válasza Cyrin (#5440) üzenetére


gojko.m
senior tag

Nálam is magyar (jelenleg ez a verzió: Simple Scan 3.12.3)

(#5445) FF23


FF23
senior tag

Üdv!

Nagyon kezdő vagyok linuxban. Cinnamon
Ezeket hogy kell telepíteni [link] [link] ?

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#5446) soldi3r


soldi3r
veterán

Hello!
Adott egy HP 8570w laptop, mSATA SSD + HDD komboval. W7 van rajta jelenleg es elteve egy 20 gigas particio a linuxnak.
Aztan tegnap este probaltam telepiteni a legujabb, mintet, de nem latta a particiokat:
[link]
Pedig a W7 mukodik, Bootol, latja:
[link]

fdisk -l parancsra latom mindharom particiot az SSD-n.
A sudo parted -l parancs szerint viszont GPT tabla van rajta. Hogyan tudnam rabeszelni a telepedesre?

[ Szerkesztve ]

E30 (oo=[][]=oo)

(#5447) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Üdvözlet!

A tegnapi nap egy Logout.hu-n kapott jótanács következtében... sikerült megölnöm a Windowst, így gyalultam, felment a Linux.
Az asztali PC-men is fent van egy (az Ubuntu és a Windows7 mellett), de azok 32Bites rendszerek.
Teszteltem a következőt;
Betölt a Linux (32Bit), fel a szoftverközpontba, gond és baj nélkül lekezelte a "WINE" nevű programot, települt, működött. Ubuntu esetében ugyanez történt. Ezután kiírtam Pendrive-ra a rendszert, arról bootoltam, s mivel ott nem elérhető a szoftverközpont letöltési lehetősége, így az alap csomagot szétszedve terminálból raktam fel, és működött.
De ez most más... Túl azon, hogy 64Bites a rendszer, és telepítve van (22GB szabad helye van jelenleg, ennyit foglalt a Windows összesen, mintha megcserélődtek volna a patríciók :)) ), a szoftverközpont először még eljátszott a letöltési művelettel vagy fél órát!!!, de utána leállította. Azóta (csak arra) nem is reagál, hiába újraindítások, stb, megjelenik egy tized másodpercre, hogy ó dolgozik, majd semmi. És nincs telepítés...
Gondoltam sebaj, fel a netre, szedjük le a verzióját és mennyen terminálból.
Leszedtem a wine-1.7.1-et, azt írták, ez a 64Bites verzió. De hiába csinálok mindent lépésről lépésre ugyanúgy, a végeredmény eltérő, ezen esetben annyi ERROR jön velem szemben, hogy azt rossz nézni.
Az oldalon, ahonnan beszereztem, egészen másféle parancsok vannak, de azokkal is ugyanez a végeredmény.

Tud valaki ebben segéd parancsokat küldeni?

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#5448) Bohus


Bohus
aktív tag

Mint 17.3 alatt mostanában vezetékes kapcsolat mellett pár perc elteltével (~1-20perc véletlenszerűen) az internetkapcsolat elhasal. Vagy másfél éves telepítés, soha nem fordult még elő ilyen. Először kábelezésre gondoltam, de u.ezen a gépen Win alatt minden rendben.
???

[ Szerkesztve ]

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5449) King Unique


King Unique
titán

Üdv!

Azt, hogyan lehet beállítani Mint 17.3 Cinnamon és MATE alatt, hogy más rendszerek partíciójának ikonjait ne pakolja ki állandóan az asztalra :F
Egy külső SSD-ről van szó, amire több Linux van felrakva és minden egyes alkalommal automatikusan felcsatol minden partíciót és az asztalra is kirakja mindegyik ikonját. Sőt, a meglévő többi (saját mappa, FF, LO, terminál stb.) ikonra is rápakolja őket, ami kicsit zavaró... Az Ubuntuban be lehet állítani, hogy vegye ki az indítóból (oldalsáv), de Mint esetén nem találtam ilyen opciót.

[ Szerkesztve ]

(#5450) y510problema válasza King Unique (#5449) üzenetére


y510problema
csendes tag

Helló! Bal alul menü -> rendszerbeállítások -> asztal -> csatolt kötetek "ki"

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.