Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5801) amdni válasza lev258 (#5800) üzenetére


amdni
aktív tag

Töröltem az összes partíciót az ssd-ről (csak egy 90-es ssd van a gépben)
win7 nek csináltam egy 35-ös méretűt, és még csinált egy 100 mb-osat mellé.
Linuxnak maradt több mint az ssd fele, azt nem particionáltam le sehogy, üres helynek maradt meg.
windows telepítés után linux mind-et próbálnám feltenni, de szerinte nincs operációs rendszer az ssd-n, nem ajánlja fel azt hogy megmarad az op rendszer , törli az egész ssd-t.
Ez a gondom.

10 évvel ezelőtt is lehetett windows mellé simán telepíteni linuxot, és ment mind a kettő spéci állítgatások nélkül is.
Nem értem hogy most miért van ez.

(#5802) lev258 válasza amdni (#5801) üzenetére


lev258
veterán

Ez már érthető. Az előző nem erről szólt.
Nézd meg a Más opciónál, milyen partíciókat lát. Lehet megint a Windows szórakozik a dinamikus partíciókkal.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5803) amdni válasza lev258 (#5802) üzenetére


amdni
aktív tag

Hát ez a hihetetlen, nem lát semmilyen partíciót, szerinte üres az ssd. :)
Pedig most is arra van telepítve a windows, most onnan írok. Nincs más adathordozó a laptopban.
Dell 4310.

(#5804) lev258 válasza amdni (#5803) üzenetére


lev258
veterán

Windows Lemezkezelőben nézd meg, hogy alap vagy dinamikus lemez van.
Linux alatt Terminálban megnézhetnéd a sudo fdisk -l parancsot.
Sajnos nem hihetetlen. A Windows tud ilyeneket. :)

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5805) DZs válasza amdni (#5803) üzenetére


DZs
senior tag

Mivel particionáltál?

(#5806) amdni válasza DZs (#5805) üzenetére


amdni
aktív tag

http://kepfeltoltes.hu/view/160530/1_www.kepfeltoltes.hu_.png

A windows 7 telepítőjével particionáltam.

(#5807) amdni válasza lev258 (#5804) üzenetére


amdni
aktív tag

Ezt a linux parancsot a kipróbálható telepítetlen linux terminálba írjam? Mert ugye feltelepítve nincs.

[ Szerkesztve ]

(#5808) lev258 válasza amdni (#5807) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5809) amdni válasza lev258 (#5808) üzenetére


amdni
aktív tag

Ok most dolgozok, este tudom megnézni.
Szóval nem tetszik a linuxnak a windows által létrehozott partíció?

(#5810) lev258 válasza amdni (#5809) üzenetére


lev258
veterán

Néha vannak gikszerek. Pl. A dinamikus partíció, de az is előfordul, hogy a Windows nem szabályos partíciós táblát csinál. Ilyenek mindig megzavarják az egyéb rendszereket.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5811) DZs válasza amdni (#5806) üzenetére


DZs
senior tag

Szerintem a 100mb-os rejtett partíció lesz a bibi.

(#5812) amdni válasza lev258 (#5810) üzenetére


amdni
aktív tag

Szuper, akkor linux-al csináljak egy windows partíciót?
És mellé egy 100 mb-osat, mert ha az nincs a windows 7 nem települ.

(#5813) amdni válasza DZs (#5811) üzenetére


amdni
aktív tag

De ha nincs a 100 mb-os, akkor nem is települ fel a win7.
A vistának még nem kellett külön, de win7-től már igen.
win7 100 mb
win8.1 350 mb
win10 500 mb
Ha jól emlékszem.

(#5814) amdni válasza amdni (#5812) üzenetére


amdni
aktív tag

Ghost-al elmentem a windows 7 partíciót, felteszem a linuxot, és a windows-t ráteszem egy linux által létrehozott partícióra. De hogy fogom megoldani a bootolást??

(#5815) lev258 válasza amdni (#5814) üzenetére


lev258
veterán

Próbáld a következőt.
Linux GParted-del törlöd nemcsak a partíciókat, hanem a partíciós táblát is. Létrehozol egy 100MB partíciót, valamint két másikat. Ezután telepíted a Windows-t. Majd ezután megpróbálod a Linuxot.
DZs: Nincs azzal semmi baj, Windows-nál normális.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5816) amdni válasza lev258 (#5815) üzenetére


amdni
aktív tag

Oké este kipróbálom mindenképpen.

Legacy módban persze.

Vagy lehet uefi-ben telepíteni pl. a xubuntu 16.04-et? Mindegy nem bonyolítom működjön legalább valahogyan.
Linux mind cinnamonn nagyon bejön, ez az elsődleges, de kipróbálnám a xubuntu 16.04-et is.
windows csak tartalék mert van amit csak azzal lehet megcsinálni.

(#5817) lev258 válasza amdni (#5816) üzenetére


lev258
veterán

Lehet UEFI-ben, de akkor a Windows-t is úgy kell telepíteni. Linuxnál meg ki kell jelölnöd az EFI partíciót.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5818) mikoljan


mikoljan
tag

Sziasztok,

Sajnos nem tudok a netbankba (Erste) belépni a Firefox alatt, a Kérem várjon felirat után nem enged be, és én már eleget vártam. (Eddig a Chrome-ot használtam és ott sikeresen be tudtam lépni, azonban az újabb verzió állandóan kifagy és omlasztja a DE-t.)
Tudtok ötletet adni, hogy mit kéne machinálni a rendszeren vagy Firefox alatt, hogy sikeres legyen a belépés?

Rendszer: Linux Mint 17.3 - Cinnamon
Kernel: 3.19.0-32 (ezzel legalább nem kapok fekete képernyőt, ha omlik a Chrome)
Java: openjdk version "1.8.0_91"
Shockwave Flash 11.2 r202
Shockwave Flash 21.0 r0
(Miért kell kettő Flash?!)
GPU: Intel 965GM
OpenGL Version: 2.1 Mesa 10.1.3

Köszi a segítséget előre is!

- - - We Enter Into The Future - - -

(#5819) lev258 válasza mikoljan (#5818) üzenetére


lev258
veterán

Állj!
Az Erste netbankhoz nem kell java és flash sem. Pontosan mi történik, amikor belépnél? Valami blokkolót használsz?
Két flash. Biztosan felraktad a pepperflash-t is. Remélem az nem zavar semmit, nem kellene neki.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5820) mikoljan válasza lev258 (#5819) üzenetére


mikoljan
tag

Java-t és a Flash-t csak tájékoztatásul írtam, hátha köze lehet bármihez is.
Ahogy írtam, a Kérem várjon felirat fogad és onnan nem lép tovább.
Igen, Adguard dolgozik a gépen és jó volt a gyanúd, ahogy kilőttem már be is léptetett a netbank-ba. Köszi szépen! :R

Igen, feltettem a pepperflash-t. Tegnap észrevettem, hogy kicsit diafilmesen játszott le egy videót az index.hu-n FF alatt a gép. Inaktiváltam az egyiket, de úgy láttam, hogy a másikat is kilőtte. A videó lejátszása érezhetően simább lett, viszont az ustream-es videónak már kellene valami, mert azokat nem tudtam már lejátszani.

[ Szerkesztve ]

- - - We Enter Into The Future - - -

(#5821) nemurea válasza amdni (#5816) üzenetére


nemurea
aktív tag

A FastBoot téma csak 8.x-től jött be a Windowsba? Mert nálam ilyenkor nem látja a telepített linux az NTFS partíciókat (pontosabban látja, csak nem tudja mount-olni). De mindenesetre próbaképp érdemes olyat csinálni, hogy a Win-t rendesen leállítod, tehát nem restart.

Amúgy Win7 mellé tényleg lehet (általában :B ) csont nélkül mindenféle Linuxokat telepíteni, a HTPC-men másik három rendszer van a Win7-tel közös meghajtón.

(#5822) cappa72 válasza nemurea (#5821) üzenetére


cappa72
nagyúr

Ezt én is megpróbáltam, és valóban, w8 esetén hibernált a fájlrendszer, és ezt az üzenetet vissza is adta a Linux (mint13, 64bit), ezért nem tudja mount-olni.
Azt nem tudom, hol kell kikapcsolni azt a gyors elindítást, de nagyon nincs is kedvem/időm vacakolni vele; főleg amilyen sűrűn használatban van a w8... két hetente kislányom gyakorolja a paint használatát.

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#5823) donmackó válasza cappa72 (#5822) üzenetére


donmackó
őstag

win 8.1 fastboot disable

Evvel én is szívtam amég rá nem jöttem hogy kell kikapcsolni. Plusz még kell hozzá a win-en cmd-ben kiadott powercfg.exe /hibernate off parancs is (rendszergazdaként). Addig nekem nem engedte mountolni a win partíciót.

Release the cable hounds!

(#5824) Rimuru válasza nemurea (#5821) üzenetére


Rimuru
veterán

Engedi mountolni igy is csak read only modban, nehogy seruljon a faljrendszer.
"próbaképp érdemes olyat csinálni, hogy a Win-t rendesen leállítod, tehát nem restart" - tudomasom szerint mikor windows alatt a kikapcsolasra mesz akkor felhibernalasos allapot lesz viszont ha ujrainditod akkor nem, rendesen kikapcsol, tehat ilyenkor csont nelkul tudni kene csatolni. Ha cli kapcsolod ki akkor se hibernal:
shutdown -s

Vigyázat, csalok!

(#5825) Dhampir válasza cappa72 (#5822) üzenetére


Dhampir
félisten

Ha már Paint, akkor ajánlom a MyPaint és az Inkscape program kipróbálását is. :)

MyPaint - digitális festőkészlet

MyPaint

Inkscape - vektorgrafika mindenkinek

Hogyan készíts digitális képregényt?

Érdekes cikk:

Wacom rajztábla Ubuntu alatt

[ Szerkesztve ]

(#5826) Dhampir


Dhampir
félisten

Te jó ég mire leltem, míg a rajzos dolgokat nézegettem.

Ezen a képregénysorozaton behaltok:

Bucó Szetti Tacsi :D

Wikipédia leírás

(#5827) cappa72 válasza Dhampir (#5825) üzenetére


cappa72
nagyúr

Köszi a linkeket!

Sajna ez a tanulnivaló Paint az m$-é, mert a sulban ezt oktatják (4.o.).
Amíg nem jártak suliba, addig a Tuxpaint-tel "kondicionáltam" őket :) A legkisebb fiam még mindig szivesen elindítja, rajzolgat vele (ő még csak elsős).
Aztán úgyis jön az általános iskola, és az m$ vonal.

Az viszont becsületére legyen a tanárnak, hogy nem csak 1 operációs rendszert említ meg annak ellenére, hogy Windows-t tanulnak.

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#5828) Dhampir válasza cappa72 (#5827) üzenetére


Dhampir
félisten

A MS Paint a maga nemében jó kis program, egyszerűen használható. :)

(#5829) amdni válasza lev258 (#5804) üzenetére


amdni
aktív tag

http://kepfeltoltes.hu/view/160531/IMG_20160531_180418_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/160531/IMG_20160531_181819_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/160531/IMG_20160531_180044_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Kipróbáltam Linux Mind alatt a parancsot amit javasoltál: fdisk -l, képen az eredmény. A 320-as hdd-n van a telepítő, külső usb-s hdd. Az ssd 90 gb-os.

A másik két kép Xubuntu 16.04-es-ről van, még a telepítő sem indul el. tmp-et kikapcsoltam, akkor sem.

(#5830) lev258 válasza amdni (#5829) üzenetére


lev258
veterán

Most a Mint telepítő mit lát az SSD-ből?
Illetve még megnéznéd, mit mond a sudo parted -l parancsra?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5831) amdni válasza lev258 (#5830) üzenetére


amdni
aktív tag

http://kepfeltoltes.hu/view/160531/IMG_20160531_184814_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/160531/IMG_20160531_184830_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

(#5832) lev258 válasza amdni (#5831) üzenetére


lev258
veterán

Na, szerintem ott a kutya elásva.
Írja a parted -l, hogy bár GPT partíciós táblád van, de nem egészen van rendben. És nagy valószínűséggel ez zavarja meg a telepítőt.
Tehát ezt kellene orvosolni. Vagy azzal, hogy Linux alól a teljes partíciós táblát is törlöd és újat hozol létre, vagy megpróbálsz valami spéci programot, ami talán tudja javítani adatvesztés nélkül is.
Egyébként most legacy módban megy a gép (az UEFI "ellentéte")? Mert akkor GPT helyett MBR jellegűt lenne érdemes használni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5833) amdni válasza lev258 (#5832) üzenetére


amdni
aktív tag

Akkor linux-al törlök mindent, ok, létre hozok 100 megás partíciót és egy 35 gb-osat win7-nek, ghost-al vissza teszem a rendszert a 2 partícióra, és linux telepítőt akkor próbálom.

Ok.
Ha összejön írok :) (ha lesz miről :) )

(#5834) lev258 válasza amdni (#5833) üzenetére


lev258
veterán

Nemcsak a partíciókat, magát a partíciós táblát is törölni kell.
A Ghost nem nyúl hozzá a partíciós táblához?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5835) Syl válasza amdni (#5833) üzenetére


Syl
nagyúr

Nem világos minek ez a 100 megás lovaglás? :F
Mint Boot alól Gparted programmal törölsz mindent és nem hozol létre semmit! Majd a Win7 telepítője megcsinálja ami neki kell.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#5836) King Unique válasza amdni (#5833) üzenetére


King Unique
titán

Inkább azt nézd meg, hogy a gép milyen módban bootol [link]? Ha Legacy boot, akkor nyilván MBR kell neki, ha UEFI, akkor pedig GPT.
Amúgy 35 GB kicsit szűkös lesz a 7-esnek, nem?

Mint 18 beta ISO-k még mindig nincsenek? A testing menüben is csak a 17.3 beta van fent...

[ Szerkesztve ]

(#5837) amdni válasza King Unique (#5836) üzenetére


amdni
aktív tag

Nos teljes kudarc.

A windows 7-nek vége, most linux ról írok.

gparted-del csináltam a parcíciókat, ghost-al átmásoltam a windows 7 partíciót, bejött a win7 logó de utána semmi.

Csökkentett módban sem, egy ideig töltött, majd megállt "classpnp.sys" betöltésénél.

próbaként tisztára töröltem az ssd-t win7 telepítővel, telepítettem, de mikor a telepítő újraindult, megint ugyan az a hiba jött elő, win7 logó bejön és nem lép tovább. (bootrec nt60 all ; bootsect /fixboot /fixmbr) sem segített.

Úgyhogy most linux mint van fent, van ghostolva egy komplett win7-em, van szabad tárhely még 35 giga, oda ghostolom a win7 c: partíciót, de elindítani nem tudom hogyan kell.

Legacy módban van minden sz.tem, bios arra van állítva és működik minden.
Nem is láttam telepítés közben semmit ami lehetett volna állítani hogy uefi módba települjön.

(#5838) amdni válasza King Unique (#5836) üzenetére


amdni
aktív tag

a win7 nekem csak arra kell hogy egy visual studiot tudjak használni, illetve van amit csak arról tudok megcsinálni.
Linux az elsődleges. És minden adat sd-n tárolódik, csak a rendszer van ssd-n. 35-ből 13 foglalt 64 bites win7-tel, igaz még a visual studio nincs rajta, de minden más ami kell már rajta van. A win update nem működik, terheli egyik magot 50 %-on, teljesen kikapcsoltam a frissítés szolgáltatást, nem fog hízni.

(#5839) King Unique válasza amdni (#5837) üzenetére


King Unique
titán

Itt az a kérdés, hogy ha tényleg Legacy boot, akkor mért volt GPT a partíció? Illetve hogyan törölted, mert GPartedben nem elég csak a partíciókat törölni, hanem msdos (=MBR) partíciós táblát kell rá tenni. Szintúgy a Windows telepítőben sem elég grafikus felületen törölni a partíciókat, hanem eleve diskpart módszerrel kell legyalulni a lemezt és esetleg átkonvertálni. Windows telepítőben a Shift + F10 gyorsbillentyűvel is megnyitható a parancssor.
A Win7 visszaállítása felől meg legjobb, ha a topikjában érdeklődsz.

[ Szerkesztve ]

(#5840) amdni válasza King Unique (#5839) üzenetére


amdni
aktív tag

Múlt héten volt egy kísérletem ezzel az ssd-vel, uefi win7 telepítőt csináltam, működött is de a telepítő újraindítás után nem futott tovább.
Ez után win7-et újratelepítettem rá, igaz csak a telepítő grafikus módszerével.
Itt lehetett a hiba akkor.
De már linux működik, win7-et pedig biztos el lehet indítani valahogyan. A linux boot menüjével gondolom.

Köszi mindenkinek az eddigi segítségeket!!!

(#5841) amdni


amdni
aktív tag

http://kepfeltoltes.hu/view/160601/K_perny_k_p___8211__2016-06-01_01_24_05_www.kepfeltoltes.hu_.png

Jelenleg ez a helyzet.

(#5842) Fenyő válasza amdni (#5841) üzenetére


Fenyő
őstag

Grub-ot update-elted miután visszaghostoltad a Wint?

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#5843) spammer válasza amdni (#5841) üzenetére


spammer
veterán

Miért nem használod a "Link" gombot, ha linket szúrsz be?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5844) lev258 válasza amdni (#5841) üzenetére


lev258
veterán

Csak kérdem. Az nem lehet, hogy amellett, hogy a Windows az elsődleges partíció híve, szeret elöl lenni?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5845) amdni válasza lev258 (#5844) üzenetére


amdni
aktív tag

Eddig elől volt a windwos, de nem működött valamiért nem indult el, a képen látható sys file betöltésénél megállt. És a linux nem látta. A windows topicban tudnak tehát abban segíteni hogy linux boot menu indítsa a windowst???

(#5846) amdni válasza spammer (#5843) üzenetére


amdni
aktív tag

Ok, legközelebb azzal lesz. :)

(#5847) amdni válasza Fenyő (#5842) üzenetére


amdni
aktív tag

Nem rég vagyok linux felhasználó, 1 hónapja kb., nem updateltem a grubot, nem tudom hogy kell.

(#5848) lev258 válasza amdni (#5847) üzenetére


lev258
veterán

sudo update-grub
Ahogy említetettem, lehet a Ghost-olás nem elég hatékony. Ha pedig olyankor használtad, amikor volt 100MB partíció is mellette, akkor azt is valahogy menteni kellene.
A Windows 7 tud ilyen partíció nélkül is települni, de ha ezzel együtt települ, akkor nélküle nem működik.
Korábban már javasoltam neked, hogy miután a partíciókat előkészíted, először a Windows-t tedd fel, majd ha minden rendben, jöhet a Linux.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5849) DZs válasza amdni (#5847) üzenetére


DZs
senior tag

Szerintem a klónozás nehezíti az egészet. Ahogy én csinálnám...

1) lementem az adatokat, ami kell
2) legyalulom a lemezt: törlöm az összes partíciót, csinálok egyet, formázok, a lemez elején létrehozok egy partíciót a winnek, mindezt diskparttal
3) feltolom a wint
4) telepítem a linuxt a "valami mást szeretnék" választással.

(#5850) amdni válasza lev258 (#5848) üzenetére


amdni
aktív tag

Igen így tettem ahogy írtad, linux-ban töröltem mindent, gparted-del, de nem indult el a windows 7. Ezt mégérdeklődöm a windows tipikban.

Mentettem a 100 mb-os partíciót is , csak most nem tettem fel, gondoltam linux el tudja indítani valahogy így is.
Akkor visszateszem azt is.

A gond ott volt hogy a linux nem látta a windwos 7-et a partíción. Teljes törlést az ssd-n hogyan csináljak? Ha a gparted grafikus verziója nem elég hozzá?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.