Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5201) VaniliásRönk válasza Urban Terror (#5198) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Ha van IGP akkor vedd ki a videokártyát, sokat úgy sem számít.

[ Szerkesztve ]

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#5202) misimagaki


misimagaki
aktív tag

Sziasztok!

Linux Mint alatt mivel formázzam le egy 1 TB-os lemezt ext4-re?
Jó a beépített lemezkezelő?
Elkezdtem, de, elment a rendszer alvó üzemmódba, majd nem tudtam feléleszteni... :F

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#5203) Bohus válasza misimagaki (#5202) üzenetére


Bohus
aktív tag

Jó a beépített lemezkezelő (bármelyik DE alatt). Igazából ez gyorsan megvan, talán valami extrém rövid idő van beállítva az energiagazdálkodásban az altatására? Ha igen, akkor állítsd át egy ésszerű értékre!

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5204) Bohus válasza Bohus (#5203) üzenetére


Bohus
aktív tag

Vagy kapcsold ki teljesen sleep-et, nem mindenkinél működik, korábban volt erről szó már itt.
Nekem anno - majd 10 éve - 2x jött ki BIOS frissítés amiatt, hogy nem állt fel a gép alvó módból. Most a modern op.rendszerekkel (nem csak linux) megint előjött ez a probléma, esélyem sincs, hogy új bios-t adjanak ki a nyugdíjas alaplapomhoz.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5205) misimagaki válasza Bohus (#5203) üzenetére


misimagaki
aktív tag

NTFS volt a lemezen, töröltem az összes partciót, de valami eszméletlen ideig csinálta a valamit...

Majd el kellett mennem itthonról, így nem tudom mit csinált....

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#5206) misimagaki


misimagaki
aktív tag

gparted-del sikerült... :)

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#5207) misimagaki


misimagaki
aktív tag

Segítséget kérek. Nem bírok szinkronba kerülni a Mint-tel. 4 évig nas4free-vel freebsd-vel boldogultam, de itt most elakadtam.

Hogyan tudok jogot adni magamnak a frissen formázott merevlemezre? /media/felhasznalonev/letrehozott particio?

Ráadásul nem felejtette el a lemez windowsos dolgait (rendszer számára fenntartott hely, régi ntfs-s cimkéje) gondolom ezeket törölnöm kellettt volna, illetve lecsatolni mielőt formáztam, jól gondolom?

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#5208) lev258 válasza misimagaki (#5207) üzenetére


lev258
veterán

Lecsatolás nélkül nem is enged formázni.
Jogot adni: gksu nemo, majd jobb gomb a lemezre (partícióra), Tulajdonságok, Jogosultságok. Beállítod, hogy a mezei felhasználód is csinálhasson rajta mindent.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5209) misimagaki


misimagaki
aktív tag

Köszönöm.

A régi ott marad bejegyzéseket hogyan tudom törölni?
Mert azok miatt megakad az indulás, és csak kézi beavatkozásra megy tovább?

Ha a gksu nemo után azt írja:

(gksu:3380) : Gtk-WARNING **: Failed to set text from markup due to error parsing markup: Error line 1 char 86: Element 'b' was closed, but the currently open element is 'big'

Akkor nagyon mellé ment valami?

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#5210) lev258 válasza misimagaki (#5209) üzenetére


lev258
veterán

Ha a /etc/fstab-ra gondolsz, abban gksu gedit /etc/fstab paranccsal tudsz turkálni. De légy óvatos.
Azzal a hibaüzenettel meg nem kell foglalkozni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5211) Bohus válasza misimagaki (#5209) üzenetére


Bohus
aktív tag

Vélhetően igen. Ha jól értelmezem, mindent törölni szerettél volna, hogy azután készíts a 1TB-s vinyón egy nagy ext4 partíciót. Ehhez gparted-ben először minden partíciót törölnöd kell, majd készíteni az üres terület egészére egy nagy ext4 partíciót. Ezeket a lépéseket kell szépen egymás után elvégezned, majd egy "alkalmaz"-ra kattintással a gparted el is végzi ezeket a változtatásokat. Ha tudod, hogy a vinyód jó kondiban van, akkor a felület ellenőrzésre nincs szükség, így villámgyorsan meglesz, ne menj el otthonról :) !

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5212) misimagaki


misimagaki
aktív tag

Végül sikerült megoldanom amit elkezdtem. Persze generáltam magamnak újabb problémákat.

Amit most fedeztem fel. Asrock E350m1/USB3 a lap. HDMI-n van összekötve a tv-vel - HTPC lesz a lelkem.
A tv kikapcsolása után, ha valamennyi idő múlva visszakapcsolom nem lesz kép a tv-n. Nem érzékel jelet a bemeneten. Közben a gép megy, mert seedel már, illetve terminálon bejelentkeztem rá...

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#5213) VaniliásRönk válasza misimagaki (#5212) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Gondolom a zárt meghajtót használod, nálam is volt ilyen, szerintem az X pusztul meg. Ilyenkor kipróbálhatod a Ctrl+Alt+Backspace-t vagy ha az nem működik akkor állítsd be hogy a bekapcsoló gomb megnyomására álljon le a gép. Nem tökéletes megoldás, de egy resetnél még mindig jobb.
Nyílt meghajtóval nálam nem fordul elő, szóval azzal is tehetsz egy kísérletet.

Szerk.: Már alig várom, hogy az X meg az agyon toldott-foldott OpenGL végre ki legyen búgatva. :U

[ Szerkesztve ]

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#5214) misimagaki válasza VaniliásRönk (#5213) üzenetére


misimagaki
aktív tag

Holnap megnézem.Az a meghajtó van rajta, amit feltett magának.Gondolom az a zárt.

Szerinted, illetve szerintetek reális elképzelés, hogy a Mint úgy működjön, hogy:
wake on lannal bármikor bekapcsolható legyen
bekapcsolás után induljon a seed - ez részben megy
induljon a Kodi, és ez legyen a főképernyő - már elindul, nem kerül előtérbe
legyen rajta samba, ftp
normálisan leállítsa a merevlemezeket
és időzítetten kikapcsoljon - erre már kaptam javaslatot itt a fórumban
távolról ne csak terminállal legyen elérhető - bár ez nem tudom miért fontos, talán a wines beidegződések(?)

illetve most az a legnagyobb gondom, hogy benne maradt annak a lemeznek az automountolása, amit most leformáztam ext4-re, és eddig NTFS volt. Így boot közben megáll, mert nem találja meg a lemezt, és S, vagy M lenyomására vár. CTRL+D-re indítana helyreállító gui-t, de nem történik semmi ha megnyomom. S nyomogatása után tovább megy.
Ráadásul átrendeztem a boot sorrendet a BIOSban, és csak második megnyomásra indul normálisan, egyébként fekete képernyőn megáll, pedig telepítéskor csak az a lemez volt csatlakoztatva, amire telepítettem. Úgy látom generáltam pár problémát magamnak, és közvetve nektek is. :R

[ Szerkesztve ]

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#5215) VaniliásRönk válasza misimagaki (#5214) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Alapesetben a nyílt meghajtó települ, de azért ellenőrizd.

Szerintem egyszerűbb lenne ha törölnéd a partíciókat (mindet) és újrahúznád a rendszert, minthogy megpróbálod egyenként megoldani ezeket a problémákat. (ne UEFI módban telepíts/bootolj mert azzal csak a baj van)

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#5216) nemurea válasza misimagaki (#5214) üzenetére


nemurea
aktív tag

Hm, a leírás alapján Neked egy szerver+HTPC kombó kell ugye... Ha összejön, oszd meg, kérlek, mert én már több éve keresem az Ideális Megoldást, de eddig még nem sikerült :N Külön-külön nagyon jó rendszerek vannak (OpenELEC, Ubuntun Kodi, illetve OpenMediaVault, XPEnology, Free4NAS stb), de egyben én nem találtam. De azok a funkciók, amiket kérsz, HDD leállítás, transmission, samba stb, ezek szerverfunkciók. A legjobb lenne virtualizálni, de szerintem az a Te alaplapoddal sem fog nagyon működni - bár egy próbát megér, mivel elég modern.

Hogy ne legyen teljesen OFF: én két verziót próbálnék ki:
1) Nem biztos, hogy a Mint a jó alap, hiszen nem kell egy full-extrás, szövegszerkesztővel, programok tömkelegével telepakolt disztró, én egy csupaszabbat választanék. Abba mehetne a Kodi, és van benne böngésző, ha alkalmanként kell - mást úgysem nagyon fogsz egy HTPC-vel csinálni. Ha az alaplapod támogatja a VT-x-et, akkor próbaképp ráraknék egy VirtualBox-ot, abba XPEnology-t vagy OMV-t, és készen vagy a szerver résszel is. XPE alapból tud torrentet is, OMV-t nem ismerem (még) részleteiben.

2) Egy olyan szervercsomagot találtam, ami telepíthető rendesen oprendszerre is, tehát nemcsak külön, ez az OMV, de csak Debianra. Tehát ezzel a megoldással elkerülhető a virtualizáció, ami egyébként problémás tud lenni. Csak a Debian, ahogy látom, nem annyira "egyszerű", mint az Ubuntu/Mint vonal.

+1: Most jutott eszembe, mintha hallottam volna, hogy az Ubuntu-forkokra is van egy komplett szervercsomag, ami azokat tartalmazza, ami Neked kell (FTP, SMB stb), valaki esetleg?

(#5217) misimagaki válasza VaniliásRönk (#5215) üzenetére


misimagaki
aktív tag

Az éjszaka én is erre jutottam, hogy talán jobb lenne újratelepíteni. Pedig kedden telepítettem újra. Nekem volt a notebookon telepített Cinnamon, de rájöttem, hogy nagyon jó rendszer, de a legtöbb plusz alkalmazást az életben nem fogom látni. Ezenkívül akad rajta a 1080p-s videó. :F
Ezért telepítettem újra Xfce-vel. Csak akkor még minden lemezem ntfs volt. Persze előjött minden gond, ami másnak is. De a kaput a ntfs megosztási kísérletére kapott hibaüzenet tette be. Akkor döntöttem, hogy a torrentes lemezt formázom ext4-re.
Mindaddig nem voltak bootolási gondok, amíg kivettem a hdd-ket a boot sorrendből, és csak az SSD maradt.
Amit javasoltál, a CTRL+ALT+Backspace visszahozza a rendszert. Mondjuk azt nem értem miért kér felhasználó nevet és jelszót, amikor mindent kikapcsoltam az energiagazdálkodásban.

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#5218) misimagaki válasza nemurea (#5216) üzenetére


misimagaki
aktív tag

Hát igen...
Pár éve, amikor először kezdtem foglalkozni ezzel a kérdéssel, akkor azt javasolták, hogy Ubuntu szerver és minden jó lesz. Aztán pár évig el voltam a nas4free-vel egyéb okok miatt.
Most összeállt minden feltétel, tv, felszabadult az alaplap, találtam egy viszonylag normális házat a cuccnak. Így hajrá.
Win7-tel kezdtem. Mindent megoldottam amit akartam, wake on lan - mondjuk ez évek óta működik, szinte nem is kapcsoltam be a gombjával :) , Kodi, smb, ftp, torrent, automatikus leállás időzítetten. Bárhonnan elértem távoli asztallal.
Egy dolog nem tetszett: random elindította azt a lemezt, aminek nem kellett volna mennie - nem találtam biztos megoldást, vagy csak nem kerestem elég kitartóan.Plusz a winre rendszeresen rá kell nézni.

Mintből utoljára az Xfce-t telepítettem, az eléggé fapados, így pont megfelelőnek tűnt.
Mondjuk a Kodi alatt akadnak a komolyabb felbontású filmek, amíg a saját médialejátszójával nincs gond. Lehet csak beállítás kérdése.
Win alatt nem próbáltam a Kodival a lejátszást, de MPC-HC- vel nem volt gond a 3D tartalmakkal sem.
Nagyon hajlok a Linux felé, mert alkalmasabbnak látom a céljaimra, de hirtelen sok gondom lett vele. Időm persze annál kevesebb a megoldásukra.... :F

Illetve az sem tetszett, hogy egy lemezen van a rendszer és a torrent mappa. SSD-re gondoltam helyette, de újat nem akartam erre a célra szánni. A használt használható méretűek, meg egyszerűen nem érik meg az árukat az újak ára mellett - túl drágán adják az emberek pl. a használt 120-as ssd-ket, szerintem.
Aztán találtam egy 32 GB-ost, ami teljesen megfelelt a Mintnek. Ez volt az utolsó lökés a Mint felé...

[ Szerkesztve ]

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#5219) Raynes válasza misimagaki (#5214) üzenetére


Raynes
tag

Jajj, ezért most nehogy újratelepítsd. A /etc/fstab fájlból szedd ki a régi NTFS partíciókról szóló sorokat. Persze előtte készíts biztonsági másolatot a fájlról, és legyen kéznél egy liveCD, mivel ha elszúrod az fstab fájlt, akkor a rendszered bootképtelen lesz, és liveCD-vel kell visszaállítani a biztonsági másolatot.

(#5220) VaniliásRönk válasza Raynes (#5219) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Amikor az ember csak ismerkedik a rendszerrel belegányol ide is, oda is, aminek mindenféle váratlan következménye szokott lenni. Szerintem akkor szúrna ki magával ha mindent megpróbálna kézzel helyrerakni. Egy Mint telepítés külső források és programok visszaállításával sem tart tovább egy óránál, igazán belakni a rendszert meg még úgy sem volt ideje szerintem.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#5221) ubyegon2 válasza VaniliásRönk (#5220) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pont így nem ismerkedik a rendszerrel, ha minden fél perc alatt megoldható dolog miatt újra telepíti a Linuxot!

Itt az fstab szerkesztése, pofon egyszerű egy ntfs sort kiszedni belőle. Kéne már csinálni egy jól áttekinthető fstab ismertetőt.

Itt meg az Abszolút kezdőben minden segítséget megkap egy kezdő a problémák megoldásához, sok esetben a keresővel is találni jó megoldásokat. Hirtelen ennyit találtam csak tőlem az Ubuntu topikban az fstab szerkesztéséről.
Mindent nem lehet megoldani újratelepítéssel.

[ Szerkesztve ]

(#5222) growler válasza ubyegon2 (#5221) üzenetére


growler
őstag

"Kéne már csinálni egy jól áttekinthető fstab ismertetőt."

Egy kis segítség, / alap: [link]

(#5223) spammer válasza VaniliásRönk (#5220) üzenetére


spammer
veterán

Kérdezni kell és/vagy utánaolvasni. A problémákat megoldani kell, nem megkerülni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5224) nemurea válasza VaniliásRönk (#5220) üzenetére


nemurea
aktív tag

Nem megvédésből, de itt nem a fórumtárs "gányolt bele ide is, meg oda is", hanem a Linux akart jót és belepakolta az fstab-ba a régi NTFS partíciót.

Amúgy épp tegnap futottam bele egy NAS+HTPC leírásba:

NAS+HTPC kombó, hardver
NAS+HTPC, szoftver, Ubuntu szerver alapon

(#5225) lev258 válasza nemurea (#5224) üzenetére


lev258
veterán

Segítség is kell hozzá.
Nálam az ntfs partíció egyetlen telepítés alkalmával sem került be az fstab-ba.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5226) ubyegon2 válasza growler (#5222) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, ez jó kezdő link, a (#5221)-ból kiindulva legalább 15x van már linkelve! :R

(#5224) nemurea A Linux akart jót! :) Ez tetszik, de az fstab- ba azt rakja bele, amit telepítéskori partícionálás során a telepítést végző saját maga csatol! Azt kénytelen a Linux helyettünk elvégezni, különben nem indulna a rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#5227) VaniliásRönk válasza spammer (#5223) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Ha oszlop van előtted akkor meg csak kövér gázt adsz, mert megkerülni szégyen... értem mit akarsz mondani de nem értek veled egyet.
Először is a cél a probléma megoldása (hogy elegánsan vagy lémer módon az igazából lényegtelen), nem pedig Linux gyorstalpaló elvégzése. Tanulni pedig akkor tud igazán az ember amikor használja a rendszert, nem pedig amikor frusztrált egy bosszantó probléma miatt.

#5224 nemurea: Tudom milyen volt az első Mint telepítésem, meg milyen a mostani. Amikor új rendszert kezdesz használni sokszor nyúlsz oda ahova nem kellett volna. Pl. ha a Disks-et használta volna a particionáláshoz/formázáshoz az a gyanúm nem futott volna bele ebbe a problémába, annak legalábbis illene elvégeznie a piszkos munkát is.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#5228) misimagaki


misimagaki
aktív tag

Sziasztok!

Engem is meglepett, hogyan kerültek oda az ntfs partíciók, hiszen telepítéskor lehúztam mindent.Elfogadom, hogy ez a rendszer segítsége, hogy lássam a régi dolgaimat. Mennyivel elegánsabb megoldás ez, mint a win esetében, ahol nincs ilyen jó dolga az embernek, ha linuxos partíción lakott eddig.

Igazából nem is a régi partíciók aggasztanak, sejtettem, hogy arra lesz megoldás. Az nem értem, miért nem bootol normálisan az ssd-ről.Mi történt a biosban, amikor eltávolítottam az összes többi eszközt a boot orderből.

Nem off kérdéseim is vannak. Csak ilyen komplikált módon lehet beállítani a megosztásokat, és az FTP-t?
Illetve megtalálom valahol a Transmission config állományát?
Nas4free esetén kiválaszthattam hova tegye, így nem volt gond, ha valamit elkeféltem a rendszeren, mert a config állomány alapján megtalálta letöltött dolgokat a lemezen, és legalább azt nem kellett újra ellenőriztetni.

Egyébként amikor megáll akkor ezt írja ki:

[ Szerkesztve ]

Murphy mondja: "Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, akkor úgy is ki kellett volna cserélni."

(#5229) spammer válasza VaniliásRönk (#5227) üzenetére


spammer
veterán

Nagyon rossz hasonlat.

A probléma megoldása annak megtalálása és kijavítása. Ezáltal fejlődik a problémamegoldó képesség, plusz naná, hogy tanul belőle, hiszen legközelebb tudni fogja, hogy mit kell tenni ilyen esetben. Az újratelepítésből nem fog tanulni, maximum annyit, hogyan kell n+1. alkalommal újratelepíteni. Nem mondom, hogy az újratelepítés nem megfelelő dolog, inkább azt mondom, hogy ne rögtön az legyen az első lépés. Ha nem sikerül megoldani a problémát, akkor úgyis az újratelepítés marad, de akkor legalább megpróbálta, és abból is tanul, hogy mivel és hogyan nem tudta megoldani.

Tucatnyi hasonló esetet lehet olvasni mondjuk a böngészős topikokban: valami elromlott, újratelepítjük a böngészőt, közben csak egy kiegészítő okozza a hibát, amit ki kellene kapcsolni esetleg.

Bár tudom, hogy ez a hozzáállás/nézőpont emberfüggő, nekem is van olyan ismerősöm, akikek ha elsőre nem megy valami, inkább feladja vagy megoldja másképp, aztán ha előjön újra a probléma. megint megkerüli, véletlenül sem oldja meg egyszer rendesen. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5230) nemurea


nemurea
aktív tag

Egy kis promo, és főleg köszönetnyilvánítás Lathronos mester remasterjéhez: Linux Mint 32 bit XFCE+Openbox. A Win mellett eddig Kubuntut használtam, de már kezdtem fáradni a kis bosszantó és a 21. században nem megengedhető hibáitól:
- 'Start' menüben beírom, hogy mit szeretnék indítani, és véletlenszerűen, de gyakran csontra fagy a launcher
- Másolok egy nagyobbacska iso-t hálózaton vagy pendrive-ra, és szépen-fokozatosan a lehetetlenig lassul (mindig, minden fájlkezelővel – ritkább linux hiba, én kifogtam)
- A grafikus felület kissé intenzívebb Chromium használatnál lefagyogat, X újraindítás sem hatja meg
- USB-s cuccok, főleg szkennelés esetleges.

Ehhez képest ez a Mint remaster olyan, mint egy Alma (már ahogyan mesélik, nekem nincs :-) ) - Just Works.
- Gyorsan betölt és gyorsan működik
- Kevés memóriát foglal
- Szkennelés, nyomtatás elsőre működik
- Felfüggesztés, sleep működik (igen, én is intenzíven használom, nemcsak Syl :-) )
- Nem pörgeti a procit és a ventillátort
- Chromium sok lapnál sem adja meg magát (na emiatt is váltottam Winről, a másik a nagware Win10, meg a frissítések, meg a...stb)
- Azok a progamok vannak benne, amelyek igazán kellenek (legalábbis nekem)
- És stabil, és nem fagyott le eddig, és azt teszi, ami a dolga, és Élmény Vele Dolgozni.

Korábban már majdnem vettem egy SSD-t, de így minek? :-)

Szóval maxi riszpekt (Jar Jar Binks) Lathronos fórumtársnak ezért a munkáért, és ha valaki épp új disztrót akar kipróbálni, mindenképp ajánlom.

És a fentiek nem OFF, mivel egy jól működő megoldást népszerűsít ;-) De amúgy bocs a hosszú posztért.

(#5231) Raynes válasza nemurea (#5230) üzenetére


Raynes
tag

Hát, elég furcsa, amit írsz a Kubunturól. Nálam minden jól működött azon is, ha nem kellett volna eladnom a gépem, még mindig az futna rajta, míg ki nem rohad alóla a gép. Pláne az USB, szkennelés, hálózati másolás az, ami nem is KDE specifikus, hanem általános linuxos téma. Szerintem nálad elcsesződött valami, vagy túl kevés memória volt a gépben, vagy valami más anomália okozhatta ezeket a tüneteket, mondjuk grafikus driver vagy hasonló. Hasonlóképp a Mint KDE-vel sem volt bajom, az is működött volna az idők végezetéig, de nem bírtam kivárni, mire megjelent volna a következő verzió, így váltottam Kubuntura. Egyedül a Debian KDE-vel szívtam anno, de hát az ügye Debian, nem a KDE-vel volt ott a gond.

Igazából most is Arch KDE-t használnék, de túl gyenge és túl ótvar a gép a KDE-hez, így pótmegoldásként most LXDE-vel van fent az Arch, és egyelőre eddig beválik ez is, de szerintem az Xfce is menne rajta ugyanolyan jól.

Mindegy, azért nem akarom Lathronostól elvenni a sikerélményt, biztosan örül, hogy egy rajongója akad, múltkor már teljesen maga alatt volt 1-2 kritikától, aztán megfogadta, hogy soha többé remaster, meg semmi más sem.

(#5232) nemurea válasza Raynes (#5231) üzenetére


nemurea
aktív tag

Bármi lehet. A laptopban i5-ös proci, HD4000-es intel integrált videóchip, 4 giga RAM van, teljesen standard, semmi háklis alkatrész, pl. AMD GPU vagy ilyesmi. Az LTS-sel tényleg megbízhatatlanul működött, a 15.10-zel már használható volt. Én is azért kezdtem a KDE-vel, mert mindent testre lehet szabni, de rájöttem, hogy a csilli-villi ficsörök egyszerűen nem érdekelnek, meg most már az új trendi flat dizájn is itt van, de annyira azért nem tetszett.

Gondolkodtam még a Manjaro KDE-n, ha nem vált volna be ennyire ez disztró, akkor megnéztem volna az Arch vonalat, kíváncsi lennék rá (hagytam neki helyet a HDD-n), de most így inkább más projektekre koncentrálok, ha már ez a disztró ilyen jól működik.

Üdv,
Rajongó #1

(#5233) oncsi


oncsi
őstag

Sziasztok
LighScribe írást szeretném megoldani valahogy a Mint alatt. Van erre mód, vagy ne is keressem?

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#5234) ubyegon2 válasza oncsi (#5233) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Innen a két deb fájlt próbáltad telepíteni már Gdebi-vel?

(#5235) oncsi válasza ubyegon2 (#5234) üzenetére


oncsi
őstag

Nem, mert nem ajánlja fel mentésre, mint pl. az rpm-et. Megnyitja a Firefox olvasásra, ami ugye így csak egy csomó katyvasz

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#5236) spammer válasza oncsi (#5235) üzenetére


spammer
veterán

Jobb klikk->Mentés másként? :F

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5237) oncsi válasza spammer (#5236) üzenetére


oncsi
őstag

Természetesen ha lenne olyan már megoldottam volna.

Win alól persze egyből letudtam menten Firefox-al is. Ez miért van?

[ Szerkesztve ]

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#5238) spammer válasza oncsi (#5237) üzenetére


spammer
veterán

Milyen Firefoxot használsz? :F Csak mert ez egy teljesen alapfunkció a böngészőben, sőt, minden átlagos böngészőben az. Ha neked nincs ilyen a menüben, akkor ott valami el lett piszkálva, netán valami kiegészítő eltüntette.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5239) lev258 válasza oncsi (#5237) üzenetére


lev258
veterán

A "Hivatkozás mentése más néven" létező menüpont.
A .rpm-es csomagokat át kell majd alakítanod .deb-re.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5240) oncsi


oncsi
őstag

Azt amit a Mint felrakott. A Win-es ugyan ilyen, azzal szinkronizálva. De amit most a win alól le tudtam menteni (mert azon lehetett :U ) azt már jó, és telepítette is.

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#5241) VaniliásRönk válasza spammer (#5229) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Tökéletes hasonlat, a probléma eleve nem is került volna elő ha telepítés során particionál, vagy ha a Disks-et használja ahelyett hogy kihúzza a partíciót az fstab alól. Először azt kell megtanulni hogyan kell valamit rendesen megcsinálni, nem azt hogy nyugodtan össze lehet barmolni valamit aztán utána többszörös időráfordítással helyrehozni.

Nekem is van ismerősöm, az enyém olyan hogy elsőre, meg sokadszorra sem gondolkozik, csak folyamatosan olyan problémákat próbál megoldani, amik fel sem merültek volna ha elsőre rendesen megcsinálja amit kell. Persze ő is mindig hihetetlen büszke a végeredményre is meg az erőfeszítésre is...

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#5242) #54715584


#54715584
törölt tag

Sziasztok,

Lenne néhány kérdésem, gugliztam, de nem jártam eredménnyel. Bár kezdő vagyok, szóval lehet benéztem valamit. Laptopról beszélünk, dual boot rendszer, hogyan lehet ezeket a beállításokat megváltoztatni?

1. Képernyő fényerő: amikor elindul a rendszer a fényerő maximumon van, hiába veszem kisebbre a laptopon, a következő indulásnál megint maximumon van.

2. Ugyanez a helyzet a hangerővel is, az nincs a maximumon, de közel 80-90%-on áll, ami elég hangos.

3. A Software Managerben ha kiválasztok egy program kategóriát, akkor kevés programot jelenít meg, míg keresővel megtalálom, amit szeretnék. Például a 0 A.D. játékot nem dobja ki a Real Time Strategy alatt, ott összesen 6 játékot jelenít csak meg. Ha viszont rákeresek, megtalálja, fel is telepítettem. Mivel nem tudom milyen programok elérhetők a rendszer alatt, szeretnék böngészni, de nem látok mindent. Van erre valami beállítás, hogy több elemet jelenítsen meg a listában?

4. Tetszenek az asztalon megjeleníthető dolgok, de az Applets és Desklets alatt nem találok például olyan appokat, amik a rendszerről jelenítenének meg adatokat a desktopon (mint a widgetek). Találtam olyat, hogy Screenlets, de amikor feltelepül a program(?), akkor a lista üres és itt meg is állt a tudományom.

5. A Tálca(?) méretét meg tudom változtatni, de picit amorf, viszont jó lenne ha kicsit nagyobb lenne az értesítési terület, mert a kijelző 14" de 1600x900 a felbontása.

6. Driver Manager alatt nem látok semmit, nincs lista. Kellene itt látnom valamit? Minden funkció működik a laptopon, nincsen rá panaszom. De azt gondoltam itt látom a használatban lévő eszközöket és a hozzájuk tartozó meghajtóprogramokat. Ezek automatikusan frissülnek az Update alatt?

Bocsi a fél magyar-angolért, angolul használom a rendszert, de nem vagyok benne biztos, hogy mindent tükörben fordítanak magyarra. :)

Segítséget előre is köszi. :R

[ Szerkesztve ]

(#5243) VaniliásRönk válasza #54715584 (#5242) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

1. Ha appletet adsz a panelhez akkor az valószínűleg megoldja a fényerő problémádat. (a letölthető appletek között van a Brightness, telepíted aztán hozzáadod a panelhez)

2. A hangerőt meg kéne jegyeznie a rendszernek, hogy miért nem teszi fogalmam sincs.

3. A Software Manager olyan amilyen, meg kell barátkoznod vele. Egyéni igények esetén egyébként is magadnak kell utánajárnod melyik program a legjobb.

4. Vannak, csak nem az alapértelmezettek között, ugyanaz mint az első pont, megnézed a letölthető appletek, deskletek listáját (második tab), kijelölöd ami tetszik, telepíted és hozzáadod a panelhez vagy az asztalhoz.

5. A Cinnamon most jutott el odáig, hogy az ikonok normális méretben jelennek meg az értesítési területen, eddig ami nem rendszerkomponens volt az kilógott alul, szóval erre valószínűleg nincs egyszerű megoldás.

6. Gondolom Intel IGP van a laposban, ahhoz nincs zárt meghajtó, így nincs választási lehetőség sem.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#5244) Raynes válasza #54715584 (#5242) üzenetére


Raynes
tag

Néhány jótanács a jövőre: írd le mi van fent. Persze azt kitaláltuk, hogy Linux Mint, ha egyszer annak a topikjába írtál, és feltehetőleg cinnamonos, de azért nem ártana ezt így leírni. Az viszont nem baj, hogy az elnevezéseket angolul írtad, az lett volna a rosszabb, ha lefordítgatod feleslegesen.

Sajna Cinnamonban segíteni nem tudok, mert már nem használom, de mikor még én használtam, nálam a fényerőt és a hangerőt megjegyezte simán a Mint.

A Software Managerben elég bénán vannak szétosztva a kategóriák, és közöttük az alkalmazások, van, ami lehetetlen helyre van besorolva, talán olyan is, amelyik sehová nincs besorolva, azért kell inkább rákeresni a nevére. Ez sajnos valóban bug volt már régen is, szerintem nincs az a beállítás, ami megoldja.

(#5245) spammer válasza VaniliásRönk (#5241) üzenetére


spammer
veterán

Ezt írtam én:

"Kérdezni kell és/vagy utánaolvasni. A problémákat megoldani kell, nem megkerülni."

Ezt meg te:

"Ha oszlop van előtted akkor meg csak kövér gázt adsz, mert megkerülni szégyen... "

Ez tökéletes hasonlat? :F Fejjel menni a falnak/oszlopnak és megsérülni/belehalni, teljesen értelmetlenül az neked tökéletes hasonlat arra, hogy a hiba okát találjuk meg és szüntessük meg és ezáltal tanulunk is belőle (ami hasznos)? :U És esetekben rövidebb ideig is tart, mint megkerülni a hibát (újratelepíteni).

"A probléma eleve nem is került volna elő ha telepítés során particionál, vagy ha a Disks-et használja ahelyett hogy kihúzza a partíciót az fstab alól."

És ehhez újra kell telepíteni? :F Nem. Kijavítja a hibát, tanul ebből és egyúttal azt is megtanulja, hogy hogyan kellett volna eleve (elég, ha elmondják neki, hogy legközelebb így vagy úgy, és kész, nem kell végigcsinálni újra az egészet). A hibából és a hiba kijavításából is tanul.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5246) spammer válasza #54715584 (#5242) üzenetére


spammer
veterán

1. Ez egy bug, lehetséges megoldások:

Brightness is reset to Maximum on every Restart

Fix Brightness Getting Reset (To A Very Low Value Or Maximum) On Reboot In Ubuntu ~ Web Upd8: Ubuntu / Linux blog

Csak irányadónak linkeltem őket, ne állj neki azonnal végigcsinálni, előbb írd le pontosan a gép adatait, akkor talán valaki tud konkrétabbat mondani. Ez a fényerő probléma régebben többször is előkerült a különböző linuxos topikokban (kezdő topik, ubuntu topik stb.).

Tovább azt sem árt tudni, hogy a fenti megoldások a jelenlegi Mintek alatt működhetnek, de ha frissebb Ubuntura fog épülni a következő kiadás (ami már systemd-t használ), akkor már valószínűleg nem fognak működni, továbbá frissebb (15.04+) Ubuntuk alatt sem működnek.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5247) zenwalk


zenwalk
senior tag

Sziasztok
Asztali effektet szeretnék alkalmazni, viszont azt írja ki, hogy az effektus OpenGL-t igényel.GTX960-as VGA-m van, fel van rakva az Nvidia illesztőprogram. Mi lehet a gond? KDE verzió van fent.

[ Szerkesztve ]

(#5248) ubyegon2 válasza zenwalk (#5247) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ha az abszolút kezdőben már feltetted a kérdést, inkább ott kérdezz rá, mert láthatóan elfelejtődött. Ne rakd be egy másik topikba, mert az esetleges válaszok szétszóródnak! Ráadásul szinte ugyanazok az emberek mindkét topikot látogatják!

Abszolút kezdőben már rá is kérdeztem az illesztőre, ott folytassuk!

(#5250) #54715584 válasza VaniliásRönk (#5243) üzenetére


#54715584
törölt tag

1-2. A fényerőt tudom állítani a laptopon is gombokkal, csak fura, hogy nem jegyzi meg a beállításokat. A hangerőt megjegyzi, rosszul írtam. A bejelentkezési hang hangos.

3-4. Valamiért azt gondoltam az egész listát látni fogom, vagy az alkategóriák alatti összes szoftvert. Az nem baj, ha nekem kell utána járnom mit szeretnék, csak mivel nem tudom mire keressek, így kicsit nehezebb. Főleg, hogy néhány szoftvernek más a neve telepítés után, mint a Software Managerben. A "linux mint rts games" meg elég tág fogalom gugliban, de ezek szerint kicsit naiv voltam. :)

6. Igen, Intel IGP van a laptopban. Van a rendszerben olyan app, ami kijelzi az összes hardvert, esetleg drivert vagy le kell töltenem hozzá szoftvert?

(#5244) Raynes Igen, bocsánat, csak így belecsaptam a közepébe. Linux Mint Cinnamon-t használok, 17.3 (Rosa). A használok erős szó, most ismerkedem a linuxszal. :)

(#5246) spammer Lenovo T420 a laptop, amit használok. Megnézem a kezdő topikot, hátha van ott megoldás.

Köszi mindenkinek a válaszokat. :R

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.