Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5751) Bohus válasza nemurea (#5749) üzenetére


Bohus
aktív tag

Másfél évig gond nélkül használtam Mint-et KDE környezettel. (Családban van még 1-1 noti ill. netbook Xfce, és 1-1 noti ill. desktop MATE felülettel.) Nekem személyes kedvencem a KDE, elsősorban a KWin és a Gwenview miatt. Fórumokon látom, hogy egyes KDE hibák javítása akár évekig is elnyúlhat, ami nem túl biztató, főleg ha a 4-es vonalat egyre inkább hanyagolják majd, mert a Plasmara koncentrálnak. Egyenlőre várok, időm sajnos nincs sok a nyomozásra csak használni szeretném a rendszert.
Az nem zavar, ha a frissítések érdemben nem hoznak semmi újat (mert legtöbbször ez a helyzet), talán csak biztonsági foltozás van a háttérben. De ha a frissítés tönkrevágja az addig működő rendszert, az bizony bosszantó.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#5752) lev258 válasza donmackó (#5750) üzenetére


lev258
veterán

Az acpi=off egy erős módosítás, sok energiakezelési funkciót megszüntet. Ez generálja a problémáidat. Az eredeti hiba, ACPI_PCC okozott ténylegesen gondot? Vagy csak kiírta? Ha utóbbi, akkor felesleges vele foglalkozni. Egy 3.19-es kernelbug.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5753) donmackó válasza lev258 (#5752) üzenetére


donmackó
őstag

Nem vettem észre hogy valami is problémázott volna felfüggesztés vagy indulás esetén. Ezt csak úgy natúrban kiírta boot során. Használat közben sem vettem észre semmit.

Release the cable hounds!

(#5754) lev258 válasza donmackó (#5753) üzenetére


lev258
veterán

Akkor ne foglalkozz vele. Töröld az acpi=off-ot, aztán minden helyreáll. Ha nagyon zavar ez az üzenet, akkor esetleg megpróbálhatod a Frissítéskezelőben egy újabb (pl. 4.2-es) kernel telepítését.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5755) donmackó válasza lev258 (#5754) üzenetére


donmackó
őstag

Ok. Csak atz hittem hogy ez valami komolyabb gond. Mondjuk gondolhattam volna hogy nincs semmi baj, mert a dmesg-ben sem találtam semmi érdemlegeset.

Még egy kérdés: Az egérgörgő lenyomásra miért nem csinál semmit? Win-en ez lenne ugye a képernyő görgetés, és csak az egeret kell húzgálni. Viszont mint alatt semmi funkcióval nem rendelkezik. Az egérbeállítás is csak az alap dolgokat írja. No name egérről van szó.

Release the cable hounds!

(#5756) lev258 válasza donmackó (#5755) üzenetére


lev258
veterán

Firefox-ban nálam kell ehhez az Automatikus görgetés a beállítások között.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5757) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Kicserélném a laptopomban a HDD-t SSD-re.
Tudnátok tanácsot adni mit és hogyan állítsak be,hogy minél jobban kímélje az SSD-t illetve ki is tudja használni a rendszer megfelelően.

Linuxmint cinnamon menne rá.

Keresgéltem a neten de sajnos vagy régi cikkekbe botlottam,vagy teljesen mást írt.
Aztán egy átlagos felhasználónak igen zavaros a dolog

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#5758) Syl válasza hódmaci (#5757) üzenetére


Syl
nagyúr

[link]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#5759) hódmaci válasza Syl (#5758) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.
Meglesem. :)

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#5760) amdni


amdni
aktív tag

Hali!

Linux mind 17.3-at használok, a szoftvercsatornában nagyon régi a gnome commander, letöltöttem a legújabbat a weboldaláról, de nem tudom hogyan kell telepíteni.

Egy 'xz' kiterjesztésű állomány töltődött le, kicsomagoltam, de nem tudom hogyan tovább.
1 hónapja tértem át linuxra, tudna valaki segíteni?

Előre is köszi!!!

(#5761) Syl válasza amdni (#5760) üzenetére


Syl
nagyúr

A tárolóban 1.4.7 van a weboldalon meg 1.4.8. Ez szerintem nem olyan nagy különbség.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#5762) Dhampir válasza amdni (#5760) üzenetére


Dhampir
félisten

~ » tar -xf gnome-commander-$VERSION.tar.xz # unpack the sources
~ » cd gnome-commander-$VERSION # change to the toplevel directory
~ » ./configure # run the `configure' script
~ » make # build GNOME Commander
[ Become root if necessary ]
~ » make install # install GNOME Commander

Másik módja a telepítésnek:

~ » git clone git://git.gnome.org/gnome-commander
~ » cd gnome-commander
~ » ./autogen.sh
~ » make
[ Become root if necessary ]
~ » make install

Forrás

rpm-csomagkezelőt alkalmazó rendszeren update-tel, vagy Arch Linux alatt alapból a legfrissebbet kapnád.

[ Szerkesztve ]

(#5763) amdni válasza Syl (#5761) üzenetére


amdni
aktív tag

Nekem 1.2.8.17-et ír ki.
Kb. 1 hónapja telepítettem.
Akkor törlöm és újra letöltöm hátha ... köszi

(#5764) spammer válasza Dhampir (#5762) üzenetére


spammer
veterán

make install helyett inkább: CheckInstall (videó) Ez csomagot készít, melyet utána a csomagkezelővel egyszerűen lehet törölni, illetve követni.

A legjobb módszer pedig egy "rendes" .deb csomag készítése.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5765) Dhampir válasza spammer (#5764) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm a tippet, én is a rendesen elkészített csomagok híve vagyok. :K

(#5766) amdni válasza Syl (#5761) üzenetére


amdni
aktív tag

A tárolóban sz.tem hibás a jelenlegi, azt írja 0 Mb a mérete, és hiába megyek rá a telepítésre, nem telepíti, továbbra is a "telepítés" gomb jelenik meg. Megpróbálom azt telepíteni amit a weboldaláról töltöttem le.

(#5767) amdni válasza Dhampir (#5762) üzenetére


amdni
aktív tag

http://kepfeltoltes.hu/view/160528/K_perny_k_p___8211__2016-05-28_14_27_55_www.kepfeltoltes.hu_.png

Itt elakadtam.

(#5768) lev258 válasza amdni (#5767) üzenetére


lev258
veterán

Inkább ezt használd: [link]
64 bites.
Van egy Install Howto rész. A #-et ne másold.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5769) amdni válasza Dhampir (#5762) üzenetére


amdni
aktív tag

http://kepfeltoltes.hu/view/160528/K_perny_k_p___8211__2016-05-28_14_38_31_www.kepfeltoltes.hu_.png

sajna mindkét verzió megbukott, valami nem stimmel.

(#5770) Dhampir válasza lev258 (#5768) üzenetére


Dhampir
félisten

Csak azért nem ajánlottam ezt, mert nem a "legfrissebb". :D

Viszont ez a legegyszerűbb. :K

(#5769) amdni

Szerintem használd a lev258 javaslatában szereplő csomagot.

[ Szerkesztve ]

(#5771) amdni válasza lev258 (#5768) üzenetére


amdni
aktív tag

http://kepfeltoltes.hu/view/160528/K_perny_k_p___8211__2016-05-28_14_43_54_www.kepfeltoltes.hu_.png

Hogy kell telepíteni ezt? gondolom nem "deb"bel?

(#5772) lev258 válasza amdni (#5771) üzenetére


lev258
veterán

Az első parancs megvolt?
sudo sh -c 'echo "deb http://archive.getdeb.net/ubuntu trusty-getdeb apps" >> /etc/apt/sources.list.d/getdeb.list'
Használd ezt a parancsot a második helyett. Egyébként ott egy fájlt kellene szerkeszteni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5773) amdni válasza lev258 (#5772) üzenetére


amdni
aktív tag

http://kepfeltoltes.hu/view/160528/K_perny_k_p___8211__2016-05-28_15_01_21_www.kepfeltoltes.hu_.png

Igen első parancs megvolt, a másodikat bemásoltam amit írtál, a 3. update parancs lefutott
Negyedik nem megy.

(#5774) lev258 válasza amdni (#5773) üzenetére


lev258
veterán

Hajjaj.
Az első, ami furcsa, az Intrepid szó. A 8.10-es Ubuntunak volt ez a neve. Fel nem tudom fogni, hogy került a tárolólistádba. A többi csak arra vonatkozik, hogy már kétszer is szerepel a getdeb tároló. Mindegy.
Azt meg végképp nem értem, miért akar olyan csomagot is feltenni, amiből hivatalosan nem kell ennyire friss.
Egy kissé zavar az egész. Túl sok az anomália.
Ezt most elfelejtve, fel tudsz tenni bármit a Szoftverközpontból és működik is?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5775) spammer válasza lev258 (#5768) üzenetére


spammer
veterán

A .deb fájlt le is lehet tölteni közvetlenül és akkor nincs variálás a source listával:

gnome-commander_1.4.7-1~getdeb1_amd64.deb
(itt pedig maga az oldal, ahol van a link a deb-hez: [link])

Utána egy:
sudo dpkg -i gnome-commander_1.4.7-1~getdeb1_amd64.deb
parancs és telepíti. Jó esetben, feltéve ha nincs már valami gebasz a rendszerrel...

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5776) amdni válasza lev258 (#5774) üzenetére


amdni
aktív tag

Eddig működött, letöröltem , próbáltam telepíteni a weboldalon lévőt, nem sikerül, és már a szoftverközpontból sem tudom telepíteni.
Ott azt írja ki hogy a program mérete 0 mb, és nem telepíti fel.

(#5777) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Linux Mint 13 Maya Mate 64Bit.

Miért nem akar működni egyetlen videoszerkesztő sem normálisan?
Vagy képet nem enged betenni, vagy a kész videó mentésével vannak bajai, vagy az effekteket nem akarja normálisan használni, vagy új fájl importálásánál fogja és kilép.
Ezek a tünetek 7 különböző szerkesztőtől származnak. Miért nem mennek?

But who is watching the guardians?

(#5778) lev258 válasza Mr. Y (#5777) üzenetére


lev258
veterán

Több oka is lehet, nehéz válaszolni. Hiányzó kódolók/dekódolók, bug-ok, nem támogatott formátumok (régi programverziók).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5779) Mr. Y válasza lev258 (#5778) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

A fele a Szoftverközpontból van, a másik fele terminálból. De sehol egy hibaüzenet, semmi!
Akkor kezdetnek. Hogyan lehet kideríteni, hogy hol a probléma?

But who is watching the guardians?

(#5780) lev258 válasza Mr. Y (#5779) üzenetére


lev258
veterán

Terminálból indítsd őket. Ilyenkor beszédesebbek. Mi az, hogy Szoftverközpontból és Terminálból? Ezek nem függetlenek.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5782) lev258


lev258
veterán

Mr. Y: [link]
Ilyen sok információt nem másolunk be közvetlenül, nagy mértében rontja az átláthatóságot. Áttettem pastebin-re.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5783) Mr. Y válasza lev258 (#5782) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

És ide én is be tudom valahogy tenni, ha ilyes problémám adódna és nem szeretném akkor kódokkal bombázni a lapcsaládot? Hogy tudom megtenni?
Illetve tudom, nem nagyon átlátható, de nem volt ismerős egyik mellékhatás sem?

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#5784) amdni válasza amdni (#5776) üzenetére


amdni
aktív tag

Nos újraindítás után mégis meglett a gnome commander új verziója, ami a szoftverközpontban van.

Köszi a segítséget!!!

Viszont még az új verzióban sem találom a tömörítés lehetőséget, ami a Krusader programban benne van, de az nem tetszik.
Jelszavas tömörítés lehetőségre van szükségem.

Van egyáltalán benne, vagy valami kiegészítő kell hozzá? Vagy csak én nem találom ???

(#5785) Dhampir válasza amdni (#5784) üzenetére


Dhampir
félisten

Ha jól tudom, a PeaZip képes rá.

(#5786) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Linux Mint Maya 13 mate 64Biten hogyan lehet az integrált videokártyát aktiválni, vagy ahhoz több RAM-ot rendelni?

Hogy konkrétabban kifejtsem.

Steamen megvettem a Portal 2-t. Windowsra telepítettem, de laggolt, mint állat. Ekkor jöttem rá, hogy az integrált videokártyámnak nem is volt fent a Drivere. (intel series 4 chipset family). Miután feltettem, jobb lett, sőt, sokkal jobb, de nem volt az igazi. Mivel a játék Linux alapra is megvan, így letöltöttem arra is, mivel az alap gépigénye is kevesebb a rendszernek, hátha jobb. De olyan rosszul fut, mint driver nélkül win-en.
Arra viszont nem tudok opciót, illetve nem találok, hogy hogyan lehetne ezen platformon beinvitálni a driverét.
Viszont azt tudom, hogy egy videokártya annál jobban dolgozik (mint a rendszer is), minél több RAM-ot kap. Alapból viszont csak 300-450 MB-t kap a rendszertől. Van 4GB DDR3 RAM-om. Ebből lehet a kártyának többet adni, hátha jobban futna? (Vagy a driverezés, de szerintem ha mindkettő összejön, perfect lesz a működés).

Előre is köszönöm

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#5787) lev258 válasza Mr. Y (#5786) üzenetére


lev258
veterán

A videókártyád jobb teljesítményéhez frissebb rendszer kellene. A RAM-ból levett videómemória elvileg automatikusan szabályozott, ha nincs más beállítás a BIOS-ban.
A korábbi kérdésedbe még nem nagyon néztem bele, de átfutva nekem se volt világos, mi lehet a gond.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5788) Mr. Y válasza lev258 (#5787) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Elnézést, téves rendszer volt.
Még nem szoktam hozzá, hogy frissítettem. Most egy Linux Mint 17 Ciammon 64Bit-es rendszerem van.
Akkor ezzel hogy lehet valamit kezdeni?

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#5789) lev258 válasza Mr. Y (#5788) üzenetére


lev258
veterán

És abból melyik? 17.3?
Csak mert az egyes alverziókban más kernel és videódriver dolgozik. Azt egyébként jobb, ha tudod, hogy Linuxon az Intel driverek kevésbé optimalizáltak. Szomorú, de mást nem tehetünk, mint várunk.
Esetleg körülnézhetsz a neten, valahol vannak-e még javaslatok a játékhoz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5790) donmackó


donmackó
őstag

Miért van hogy ha fut a Conky, akkor a War Thunder nem hajlandó elindulni. Illetve futni fut, csak ledobja magát az asztalra és ha rányomok akkor sem hozza előtérbe. Ha kilövöm a Conky-t akkor zokszó nélkül megy. Ötlet?

Release the cable hounds!

(#5791) Mr. Y válasza lev258 (#5789) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Igen, 17.3, kodekmentes.
Megpróbálom még azt a BIOSt, vagy esetleg wine-al feltenni a drivert. Bár az utóbbinak sok esélyét nem látom.
Minden esetre köszönöm

But who is watching the guardians?

(#5792) lev258 válasza Mr. Y (#5791) üzenetére


lev258
veterán

Az utóbbinak aztán semmi értelme.
A rendszert, a programok működését meg kell ismerni. Enélkül a végén még tönkreteszed a rendszert.
Egyébként írnak néhány tippet, pl. a vsync kikapcsolását. A Portal2 Steam oldalát néztem.
donmackó: Terminálból indítottad ilyenkor? Dob valami hibaüzenetet?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5793) donmackó válasza lev258 (#5792) üzenetére


donmackó
őstag

Egyik sem a terminálból indul. A conky automatikusan indul a login után 10 sec-kel, a war thunder-nek meg van saját launcher-e, avval indítható. Látszólag (meg valóságban is) fut a conky mellett a wt, de nem hozza előtérbe ha a conky fut.

Release the cable hounds!

(#5794) lev258 válasza donmackó (#5793) üzenetére


lev258
veterán

Minden indítható Terminálból. Ez azért hasznos, mert extra információkat szokott kiírni, amik segíthetnek a hiba felderítésében.
Ha nem hozza előtérbe, akkor itt valami ablakkezelő gond lesz inkább (akár Cinnamon specifikus is lehet).
Alt+Tab-bal váltogatva se kerül elő valahogy?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5795) Mr. Y válasza donmackó (#5793) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Programnév &

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#5796) donmackó válasza lev258 (#5794) üzenetére


donmackó
őstag

Alt+Tab-bal sem enged rá váltani. Viszont csak próbaképp kinyitottam a terminált hogy kilőjem a conky-t, és láss csodát még csak parancsot sem kellett beírni, és simán engedett rá ablakot váltani. Valószínű hogy akkor kicsit bugos a játék.

Release the cable hounds!

(#5797) lev258 válasza donmackó (#5796) üzenetére


lev258
veterán

Mint írtam, lehet a grafikus felület a probléma forrása. Csak úgy lehetne kideríteni, ha megnéznéd Mate, Unity alatt is, ugyanúgy aktív Conky-val.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#5798) altare válasza lev258 (#5797) üzenetére


altare
tag

Nálam 17.3 Mate (64bit) alatt semmi gond nincs vele és conky is megy.

(#5799) amdni


amdni
aktív tag

Üdv!

Úgy döntöttem újra telepítem végülis a linuxot, ssd-t újraparticionáltam, win7-et telepítettem, és utána próbáltam a linux mint cinnamonn 17.3-at, mert a xubuntu legújabb változata nem települt fel egyserűen, tpm-es hibaüzenetet dobott ki.

A linux mint felajánlotta hogy megmarad a windows és indításkor én választhatom ki melyik operációs rendszert indítom.
Nem így lett, törölte a komplett windows 7 partíciót, felhasználta magának az egész ssd-t.

Rájöttem hogy a pendriveon levő boot menut amin volt a linux telepítő is azt nézte windows-nak. Az ssd-n lévő windows 7-et nem látja próbáltam újra.
Hogy telepítsem fel így?

Köszi a segítséget!

(#5800) lev258 válasza amdni (#5799) üzenetére


lev258
veterán

Elég zavaros az utolsó rész, hogy mit látott minek.
Live alatt talán meg visszahozhatod az eredeti helyzetet a testdisk-kel. Van hozzá részletes leírás a neten.
Egyébként a későbbiekre nézve, a Mellé telepítés helyett a Más opciót érdemes használni, ott mindent te irányítasz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.