Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#501) afgk2012 válasza gery2123 (#500) üzenetére


afgk2012
tag

A Cinnamonnál nem tudok olyan dolgokat kirakni a tálcára amik nekem kellenek. Proc-hőmérséklet, hálózati forgalom, stb. Ahol mindent meg tudok adni, az-a Xubuntu 12.10-es. De ott is vannak bibik. Bejeletkezéskor van, hogy a hangszóró-visszajelzésnél csak egy ízszintes vonál van. Vagyis nem találja meg a hangeszközt. Szóval azt meg igen gyakran kell újraindítanom. Sajnos nincsen tökéletes rendszer. Mindegyikben találok valami idegesítőt. Végülis ez a mint mate 14 lenne a legjobb. Gyors, stabil, stb. Szóval jó lenne megoldani valahogy ezt a billentyűzet-kapcsolót. Vagy a Xubuntu hangproblémáját. Valamelyiket. De most nagyon úgy tűnik, hogy mind a kettővel megfeneklett a tudományom. :(

(#502) gery2123 válasza afgk2012 (#501) üzenetére


gery2123
őstag

nekem a Mate1.4 es verzióval csak egy bajom van! Nem állítja a fényerőt a laptopon,és ezért raktam vissza a cinnamon verziót! (mondjuk nekem ez jött be a legjobban eddig)
Kérdezz rá az Ubuntus topikban,ott hátha tudnak segíteni a billentyűs kapcsolóban!
ezen azért elég sok minden látszik, illetve van jó pár hardwer monitor applets is!

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#503) afgk2012 válasza gery2123 (#502) üzenetére


afgk2012
tag

nekem a Mate1.4 es verzióval csak egy bajom van! Nem állítja a fényerőt a laptopon

Jó, hogy mondod, mert karácsonyra laptopot szeretnék. :B

Kérdezz rá az Ubuntus topikban,ott hátha tudnak segíteni a billentyűs kapcsolóban!

Kérdeztem, meg se nyikkantak.

ezen azért elég sok minden látszik, illetve van jó pár hardwer monitor applets is!

Bizony. Többek között olyanok is, amit én meg sem találtam a Cinnamonban. Ezek valami plusz dolgok? Azt látom, hogy gnome-shell-system-monitor-applet, de mire lehet ezeket felrakni? Biztos, hogy a Cinnamonra is felmegy? És a MATE-ra?

(#504) gery2123 válasza afgk2012 (#503) üzenetére


gery2123
őstag

Igen plusz dolgok, amiket a cinnamon honlapjáról tudsz letolteni! A készítő által leirt módon hozzadadod,és kész!

-- PSN_ID: GerY2123

(#505) afgk2012 válasza gery2123 (#504) üzenetére


afgk2012
tag

Nah, akkor holnap újra felrakom a Cinnamont! Köszönöm neked, hogy elmondtad ezt a dolgot. :R

(#506) gery2123 válasza afgk2012 (#505) üzenetére


gery2123
őstag

Nincs mit!

-- PSN_ID: GerY2123

(#507) afgk2012 válasza gery2123 (#506) üzenetére


afgk2012
tag

Nah, felraktam a Cinnamont. Nyomogatom-szagolgatom, de nem túl jó a véleményem róla. Először-is, valahogy lassú. Kattintok és nem azonnal történnek a dolgok. A firefoxban megnyitok egy oldalt, tekerek az egérrel, hááát alig-alig akar elindulni a scrollozás.

Egyébként ezzel a linuxmintes Firefoxal sok a gondom. Hiába van bejelölve, hogy több ablak kikapcsolásakor ne figyelmeztessen, nem lehet róla leszoktatni, csak durva módszerrel:

az about:config-ban átállítani ezt: browser.showQuitWarning true-ról false-ra

Aztán a kereső. Be kell raknom utólag a guglit. De a gugli csak nem akar úgy viselkedni ahogy szokott. Szeretném beállítani, hogy magyar oldalakon keressen, de nincsen benne ilyen menüpont.

Egyébként meg nem világos, hogy a letöltött zippelt új tálcaapletteket hogyan kell installálni. Nekem nem sikerül.

Szóval van vele gondom. Nem tetszik. Még azért futok vele egy kört, de ... :(

(#508) afgk2012 válasza afgk2012 (#507) üzenetére


afgk2012
tag

Nah, én végeztem ezekkel a mint-változatokkal. Vissza a Xubuntu 12.10-es-hez. :K

(#509) gery2123 válasza afgk2012 (#508) üzenetére


gery2123
őstag

Én chrome - ot használok, tehát a Firefoxra nem tudok mit mondani. Applet telepitese: kicsomagol, és a syste/usr/share /cinnamon /applets be berakva kész is a telepítés! Az igaz hogy lassabban nyitja meg a böngészőt, és néhány dolgot mint a Mate Pl, de én ezt betudom a régi laptopom hibajanak, mert a PC - n száguldott! Én a pearlinux - ot fogom kipróbálni, ha lesz kedvem ujrarakni a rendszert, de most nagyon jól megvagyok a Mint13 al, és hát azért jó a Linux mert ha nem tetszik az egyik akkor ott a másik disztribúció!de mindig visszaterek a Mint-hez!

-- PSN_ID: GerY2123

(#510) afgk2012 válasza gery2123 (#509) üzenetére


afgk2012
tag

Nézd, van jópár dolog ami tetszik a mintben, de a hibáival nehéz lenne együtt élnem. Szóval már le is nyestem. Köszönöm a beszélgetést. Szia.

(#511) afgk2012 válasza gery2123 (#509) üzenetére


afgk2012
tag

Még egy kört futnék akár, ha legalább a Firefoxot le tudnám cserélni a "rendes" ubuntus- Firefoxra. Próbáltam, de nem megy. :(

(#512) gery2123 válasza afgk2012 (#511) üzenetére


gery2123
őstag

Hát gondolom ha letorlod, és synaptic - bol, vagy letoltve a Firefox honlapjáról ujrarakod akkor változik, nem? Vagy a Mint ennyire belenyul? Nekem a firefoxal sincs problémám, de annyit nem használtam hogy ebben érdemben is állást foglaljak. Ja és ha a cinnamon - t frissited 1.6 rá, akkor már van olyan gyors mint a Mate!Legalább is nekem az 1.44 GHz procin, 849mb rammal xpress 200 as videokártyaval jobban megy mint egy xp...

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#513) afgk2012 válasza gery2123 (#512) üzenetére


afgk2012
tag

Pontosan úgy próbáltam ahogyan leírtad, mégsem sikerült. Nem lehet rá felrakni. Megtagadja.

Ja és ha a cinnamon - t frissited 1.6 rá, akkor már van olyan gyors mint a Mate!

Ezt pontosan hogyan kell csinálni?

(#514) gery2123 válasza afgk2012 (#513) üzenetére


gery2123
őstag

Ha hazaerek, és gép előtt leszek leírom! Most vonaton vagyok és megyek hazafelé! :-D

-- PSN_ID: GerY2123

(#515) afgk2012 válasza gery2123 (#514) üzenetére


afgk2012
tag

Közben megnéztem a SYNAPTIC-ból, és már alapból az 1.6.7-es CINNAMON van fenn.

Az appletteket meg kizippelem, berakom a helyükre. Látja is, beikszelem, de nem jelenik meg a tálcán. Újraindítom a rendszert, de akkor sem. Kipróbáltam háromféle rendszermonitort, egyik sem jelenik meg. A zördög tugggya mér'. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#516) gery2123 válasza afgk2012 (#515) üzenetére


gery2123
őstag

hát most nézem hogy nekem se jelenik meg a monitor alkalmazás!nem tudom miért nem,és ne vagyok akkora linux guru hogy meg tudjam mondani! :) na a jövő héten kipróbálok valami más disztrót is, meghoztad a kedvem egy kis kísérletezésre.

-- PSN_ID: GerY2123

(#517) afgk2012 válasza gery2123 (#516) üzenetére


afgk2012
tag

Köszi a válaszod! Nekem eddig a Xubuntu 12.10-es változata jött be, de az sem tökéletes sajnos. Dehát ingyen lónak ...

(#518) Braddock válasza afgk2012 (#507) üzenetére


Braddock
őstag

"alig-alig akar elindulni a scrollozás."
Nem lehet, hogy a finom görgetés a furcsa? Én mindig kikapcsolom.
Vagy a Cinnamonhoz nem elég erős a géped?

"linuxmintes Firefoxal"
Szerintem normál Firefox, csak elmentettek pár Mint könyvjelzőt benne.
Bár ha az a fontos, hogy "gyári"? legyen, ezt sem nehéz simán letölteni és telepíteni.

"kikapcsolásakor ne figyelmeztessen, nem lehet róla leszoktatni, csak durva módszerrel"
Akkor be lehetett állítani.

"magyar oldalakon keressen"
Keresőmotorok kezelése a böngészőben. Címsáv - jobb klikk, stb.

Se a Linux, se a böngészők nem mindenki szája íze szerint készülnek.
Erre szolgál a testreszabásuk. Van aki hamar feladja.

Mint 13 XFCE-t használok és semmi baja.
2 GB RAM, 2 GHz CPU.

Ha kipróbálsz több disztrót, az meg a hasznodra válik, ahogy nekem is.
Nekem is volt olyan, amiben idegesítő dolgok voltak, most épp elégedett vagyok :D

[ Szerkesztve ]

(#519) Braddock válasza afgk2012 (#517) üzenetére


Braddock
őstag

Még valami:
Az LTS verziók a kiforrott rendszerek, a köztes kiadások mindig kimondatlanul, de teszt verziók.
Könnyebb hibával találkozni ezekben, mint LTS-ben.

Javaslom a Mint 13-at, az 5 évig támogatott. (LTS verzió)

(#520) alitak


alitak
senior tag

Sziasztok,

olyan problémába futottam bele a frissen telepített Linux Mint 13-mal, hogy a HP Laserjet 1018 nyomtatót nem kezeli normálisan. Látja, hogy van, tudok is rá nyomtatást küldeni, de nem nyomtatja ki. Hálózati nyomtatóra tudtam küldeni, azt ki is nyomtatta. Ez a HP a gépre van szúrva, nyomtató jó, mert pár napja ugyanez a gép Ubuntu alól még használta a nyomtatót. Mi lehet a gond?

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#521) RBJ


RBJ
addikt

A Maya 13 LTS érdemes lecserélnem szerintetek 14,1 re?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#522) fradi81 válasza RBJ (#521) üzenetére


fradi81
veterán

Nem.

moto g72, Ninebot d28e

(#523) buta29030


buta29030
tag

Hogyan lehet a Cinnamon alá bevarázsolni új tálca-alkalmazást? letöltöm, berakom a helyére, újraindítom a Cinnamont, megjelenik, beikszelem és nem történik semmi. Nem lesz a tálcán. Ha nem így, akkor hogyan kellene csinálni?

(#524) fradi81 válasza buta29030 (#523) üzenetére


fradi81
veterán

Melyikre gondolsz és hogyan csinálod pontosan?

moto g72, Ninebot d28e

(#525) buta29030 válasza fradi81 (#524) üzenetére


buta29030
tag

14-es. Kicsomagolom a helyére.

(#526) buta29030


buta29030
tag

Valami tipp esetleg? Van egyáltalán olyan akinek ez már sikerült? :F

[ Szerkesztve ]

(#527) fradi81 válasza buta29030 (#526) üzenetére


fradi81
veterán

Ezekre gondolsz? [link]
Kicsomagoltam a megfelelő helyre a leírása szerint most a példa kedvéért ezt:[link], bepipáltam, és egyből meg is jelent a panelen.

moto g72, Ninebot d28e

(#528) buta29030 válasza fradi81 (#527) üzenetére


buta29030
tag

Én többet is kipróbáltam. Legutóbb a Hardware Monitort. Megjelenik a lehetőségek között. Be is lehet ikszelni, de nem jelenik meg a tálcán. Neked igen?

(#529) fradi81 válasza buta29030 (#528) üzenetére


fradi81
veterán

Érdemes néha lehet elolvasni a kommenteket, de legfőképp a leírást. Ott van benne pirossal a megoldás.

moto g72, Ninebot d28e

(#530) buta29030 válasza fradi81 (#529) üzenetére


buta29030
tag

Ez?: /!\ You may have to install the "gir1.2-gtop-2.0" package ! És ez pontosan mit jelent?

(#531) fradi81 válasza buta29030 (#530) üzenetére


fradi81
veterán

google fordító, szótár? :)

telepítsd azt a csomagot.

moto g72, Ninebot d28e

(#532) buta29030


buta29030
tag

Ez lenne az?

Még egy kérdés: Neked mennyire gyors ez az oprendszer? Nekem sokkal lassabbnak tűnik mint a rendes Ubuntu. (Az kb olyan sebességű mint a Windows XP.) Ott ha kattintok, azonnal megtörténik a reakció. Itt (ha gyorsan számolok) akár háromig is el tudok számolni, mire lesz valami.

[ Szerkesztve ]

(#533) fradi81 válasza buta29030 (#532) üzenetére


fradi81
veterán

terminálba beírod: sudo apt-get install gir1.2-gtop-2.0
és települ. Nálam a cinnamon sokkal gyorsabban reagál mint az ubuntuban lévő unity.

moto g72, Ninebot d28e

(#534) buta29030 válasza fradi81 (#533) üzenetére


buta29030
tag

Köszönöm, már megy is! :R :R :R

32, vagy 64 bites a tiéd?

(#535) fradi81 válasza buta29030 (#534) üzenetére


fradi81
veterán

Nehéz szülés volt de meglett :DDD 32-es, erre a gépre felesleges a 64bit.

moto g72, Ninebot d28e

(#536) buta29030 válasza fradi81 (#535) üzenetére


buta29030
tag

Nálam vajon miért lassabb? (ugyanazon a gépen, ugyanazon a winchesteren csak másik partíción)

Csak azért értetlenkedek, mert ugye mind a két rendszernek ugyan az a kernelje, ugyanazok a driverei, stb. Mégis szemlátomást lassabban reagál az egérkattintás után.

[ Szerkesztve ]

(#537) fradi81 válasza buta29030 (#536) üzenetére


fradi81
veterán

Ubuntun a unity felület van? Milyen videókártya? Ugyan az a vga driver van mindkét linuxon?

moto g72, Ninebot d28e

(#538) buta29030 válasza fradi81 (#537) üzenetére


buta29030
tag

Persze, ez egy régebbi inteles alaplap, alaplapi videokártyával. Minden ugyanaz, de valahogy mégis lassabb a mintes. Persze megmérni nem tudom. Nincs is stopperem. De biztos, hogy lassabb. Lehet emiatt fogok mégis ubuntuzni? Nem az a fél (vagy csak negyed?) másodperc, de valahogy idegesít. Jó lenne megszüntetni és akkor nagyon meg lennék elégedve ezzel a rendszerrel. :K

[ Szerkesztve ]

(#539) fradi81 válasza buta29030 (#538) üzenetére


fradi81
veterán

Akkor passz, nincs ötletem. de a mate biztos gyorsabb lenne mint a unity, lehet még a KDE is. De azt kell használni ami jól megy a gépen, ha unity, akkor unity :)

moto g72, Ninebot d28e

(#540) buta29030 válasza fradi81 (#539) üzenetére


buta29030
tag

Használom már egy ideje az UNITYt, de nem tudok megbarátkozni vele. Soha semmit nem találok meg. Ez egy elmebeteg megoldás. (Vagy én vagyok csak buta hozzá? ;) )

Köszönöm a segítségedet! Szia!

(#541) buta29030


buta29030
tag

Szeretném lecserélni a linuxmint saját firefoxát az ubuntus firefoxra. Sajnos ez nem megy könnyen. Aki csinált már ilyent leírhatná a lépéseket. :R

(#542) RBJ válasza buta29030 (#541) üzenetére


RBJ
addikt

elvileg csak a tárolót kellene megváltoztatni. De kérdem én minek. Ugyan az csak a skin más rajta.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#543) buta29030 válasza RBJ (#542) üzenetére


buta29030
tag

Nem, sajnos nem ugyanaz. Már megoldottam. Egy origináltat futtatok. Az jónak mutatkozik.

(#544) fradi81 válasza buta29030 (#543) üzenetére


fradi81
veterán

Egy folyamatosan visszatérő trolléga kérdezte ugyanezt, neki a mint keresője okozta a gondot ha jól rémlik. De nincs olyan hogy Mintes firefox. Van benne egy Mintes kiegészítő meg pár könyvjelző alapból kb ennyi.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#545) buta29030 válasza fradi81 (#544) üzenetére


buta29030
tag

Én nem vagyok troll, nekem a Firefox valóban másképpen viselkedett, de már megoldottam, köszönöm. Egyébként nem ugyanaz. Van benne hiba. Például ha több lap van nyitva és bezárod a Firefoxot, akkor kérdez. Dacára annak, hogy be van állítva ne kérdezzen. Sőt, hiába mondod neki, hogy legközelebb ezt ne csinálja, akkor is csinálja. Megpróbáltam az about:config-ban átállítani ezt: browser.showQuitWarning true-ról false-ra. Sajnos a következő indításra visszakapcsolja. Van még a helyesírással kapcsolatos és egyéb hibája is. Nem akarom most részletezni, hogy még milyen hibákat találtam benne, elég az hozzá, hogy ez a linuxmintes fordítás hemzseg a hibáktól. Én nem tudom miért gondoljátok azt kapásból, hogy ugyanolyan, amikor sajnos nem.

(#546) fradi81 válasza buta29030 (#545) üzenetére


fradi81
veterán

erre gondolsz? Miután bepipálom nem kérdez többet. A helyesírás ellenőrzése alapból magyar nálam jól működik, tehát a hiba nem a firefoxban van de a lényeg hogy megoldottad.

moto g72, Ninebot d28e

(#547) buta29030 válasza fradi81 (#546) üzenetére


buta29030
tag

Igen, ez volt az egyik hibája. Erre mondtam egy kézi letiltást, de azt meg minden indításkor visszakapcsolta. De más hibák is vannak sajnos a linuxmint XFCE 14-es verzióban. Már megcsináltam szinte mindet. Már csak a menü-szerkesztéssel bajlódok, mert a Főmenü opcióval nem lehet mindent szerkeszteni.

(#548) RBJ válasza buta29030 (#547) üzenetére


RBJ
addikt

Nekem is csinálja ezt de együtt tudok élni egy két hüyleségével a linux nak. Ez erről szól. :))
Pl a nyomtatómat azóta nem tudom használni mert nem ismeri. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#549) fradi81 válasza RBJ (#548) üzenetére


fradi81
veterán

ubuntu 12.10-es hiba, LM14-ben nálam se ment a nyomtató alapból de lett rá megoldás.

moto g72, Ninebot d28e

(#550) jackbacsi87


jackbacsi87
senior tag

Sziasztok!

Netbookomon fut egy linux mint 13 xfce. Pár napja eltűnt az asztalom, nagy feketeség volt velem szemben. Start menü megvolt, szóval mindent elértem. Ma újabb dolgok szálltak el. Ablakok között nem tudok váltani, Alt+Tab se működik, plusz eltűnt a címsor is, szóval kezd gáz lenni a dolog. Valaki tud esetleg megoldást rá?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.