Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#251) rum-cajsz válasza chab7 (#245) üzenetére


rum-cajsz
őstag

Megjegyzem, hogy az Ubuntum, azóta kicsit gyorsabb lett, amióta újratelepítettem.
Disztro váltás előtt adhatnál neki egy utolsó esélyt. Kendek progijával lemented a mostani állapotot, csinálsz egy szűz telepítést, és visszaállítod a mentésed.

Ezen kívül érdekesnek tűnik a shadow által az ubuntó fórumban tegnap belinkelt disztro: Zorin OS. (de nem próbáltam ki, csak olvasgattam a honlapjukat)

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#252) chab7 válasza rum-cajsz (#251) üzenetére


chab7
addikt

Már frissíti magát az LMDE. A lassulás csak az egyik ok volt. De jól jött hogy végre rávegyem magam egy cserére.
Eddig tetszik ez a disztró, bár még sok mindent nem csináltam rajta. Frissítési stádiumban van.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#253) rum-cajsz


rum-cajsz
őstag

tegnap megjelent a 12-es verzió magyarul: [link]

Örömmel jelentjük be, hogy hosszas fejlesztési és tesztelési időszak után elkészült a Linux Mint 12 Lisa magyar nyelvű kiadása. A Linux Mint Magyar közösségi oldal szerkesztői azért is kifejezik örömüket, mert ez a projekt a Magyar Ubuntu Közösséggel együttműködve született meg. Az Ubuntu Közösség részéről Sevoir (Szenográdi Norbert) volt segítségünkre. Rendszerépítési tapasztalatainak köszönhetően kijavította a lokalizált ISO készítő szkript hibáit és azt tovább fejlesztve tökéletesítette. Továbbá a tesztelés eredményeként kijavított néhány, a Linux Mint hivatalos kiadásában szereplő hibát és ezzel egy jól használható telepítő készletet hozott létre. Emellett a Linux Mint 11-es kiadásánál még meglevő hibák is javításra kerültek.

A Linux Mint 12 Lisa magyar nyelvű kiadásából egyenlőre csak a 32-bites, kodekek nélküli CD változatot készítettük el. Reméljük, hogy minél többen letöltitek, kipróbáljátok és megelégedéssel használjátok. A magyar telepítő készlet létrejöttének célja, a Linux és azon belül a Linux Mint megismertetése másokkal. Hogy meg tudjuk mutatni, a rendszer képes a programokat magyar nyelven futtatni és ezért nem olyan ördöngösség Linuxot használni.

Sevoir által létrehozott magyar nyelvű telepítő készlet tulajdonságai:
- Nyelvek tekintetében a lemezen magyar és angol nyelv található.
- Magyar nyelvű Boot menü
- Live rendszer magyar nyelven jelenik meg, a programokat is beleértve
- Telepítés magyar nyelven, magyar vonatkozású beállításokkal működik
- Magyar nyelvű telepítési diák.
- Telepített rendszer első indulásnál magyar felülettel rendelkezik.

Magyar nyelvű telepítő letöltése (32-bit, Gnome, CD kodekek nélkül, 718MB)

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#254) aag válasza rum-cajsz (#253) üzenetére


aag
őstag

718MB. Akkor ezt mire kell felírni? DVD-korongra, vagy ráfér egy 700MB-os CD-re is?

(#255) raper válasza aag (#254) üzenetére


raper
senior tag

800 MB CD, már ha lehet kapni, de javallott a DVD. :)

(#256) aag válasza raper (#255) üzenetére


aag
őstag

DVD-re nem akarja felírni nekem. :(

(#257) >-48-<


>-48-<
aktív tag

Pendrive-ot próbáltál ?

#!

(#258) raper válasza aag (#256) üzenetére


raper
senior tag

Akkor adj neki DVD-t.

(#259) raper


raper
senior tag

Úgy olvasom, hogy ezt linux distrót is ki kell próbálnom, mert annyi jót írtatok róla.

( Mellesleg a distrowatch.org-on is ez vezet )

(#260) rum-cajsz válasza aag (#256) üzenetére


rum-cajsz
őstag

szerintem is próbáld a pendrive-ot, ha a géped tud bootolni róla.
Környezetkímélőbb és tisztább, szárazabb érzés. :)

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#261) aag válasza rum-cajsz (#260) üzenetére


aag
őstag

Pendrájvra lehetett csak felírni.

(#262) #56573440


#56573440
törölt tag

sziasztok
felkerült nálam is a mint, egy gondom van már csak vele. suspendből ébbredve a laptop ventivezérlését eldobja szerintem, maxon forgatja, és nem igazán akarja csak restart után levenni a fordulatszámot...

ötletek?
köszönöm előre is :R

(#263) mrskatejoe válasza rum-cajsz (#253) üzenetére


mrskatejoe
aktív tag

Sziasztok

Pár órája telepítettem (Linux Mint 12 Lisa magyar nyelvű kiadást). Sajna csak 32 Bites. DVD-re írtam ki. LIVE-ként kipróbáltam , majd telepítettem Windows 7 mellé.
Kicsit macerás volt, és nem igazán szép a dual bootloadere.

Kicsit többet vártam tőle :F ...bár én még nagyon nem értek a Linux rendszerekhez.

[ Szerkesztve ]

ZTE-Skate; SkaTe_v2 by kelzsoca; T-Mobile Hu

(#264) fradi81 válasza mrskatejoe (#263) üzenetére


fradi81
veterán

Hello
Hát az grub az így néz ki, célnak megfelel.

moto g72, Ninebot d28e

(#265) mrskatejoe válasza fradi81 (#264) üzenetére


mrskatejoe
aktív tag

Hali.

Azóta eltelt pár óra ;) Kicsit elfogult voltam vele kapcsolatban.
Kezdünk haverkodni. Előtte Ubuntut próbálgattam LIVE- formátumban.
Az a helyzet, hogy Linuxal még az UHU korszak kezdetén foglalkoztam minimális mértékben.
Azóta nagyok sok idő telt el, és sok disztró jelent meg.
Szóval kezd szimpatikus lenni és ez nálam igen jó jel. Főleg ha lenne valami leírás (bővebb) mert így autodidakta módon igen hosszadalmas lesz :F Letöltöttem a "Hivatalos
Felhasználói Kézikönyv " át is bogarásztam, de kellene valami részletesebb bővebb leírás, mivel igen kezdő vagyok.

ZTE-Skate; SkaTe_v2 by kelzsoca; T-Mobile Hu

(#266) fradi81 válasza mrskatejoe (#265) üzenetére


fradi81
veterán

Fórumok olvasgatásával lehet megtanulni, itt a ph-n is van több linuxos, ubuntu.hu keresője, linuxmint.hu linuxmint.com Rákeresel arra ami nem megy. Meg csak úgy olvasgatod a témákat, csak így lehet megtanulni.

moto g72, Ninebot d28e

(#267) mrskatejoe válasza fradi81 (#266) üzenetére


mrskatejoe
aktív tag

Köszi :)

már találtam is egy párat

ZTE-Skate; SkaTe_v2 by kelzsoca; T-Mobile Hu

(#268) Dead Zone


Dead Zone
tag

Üdv mindenki.
Az lenne a kérdésem,hogy mekkora a probléma ha nem eggyezik az md5 karakterre pontosan?Nem tudom hogy egyezik-e mert utólag tudtam meg hogy erre oda kellene figyelni.
És már írták hogy botnetes is lehet.Nos, végül is azt szeretném tudni hogy mekkora az esély?És ha utólag másik iso-val ellenőrzöm ugyanonnan és az megfelel akkor valószínűleg jó az előző is?
A választ előre is köszöszöm

(#269) rum-cajsz válasza Dead Zone (#268) üzenetére


rum-cajsz
őstag

"Az lenne a kérdésem,hogy mekkora a probléma ha nem eggyezik az md5 karakterre pontosan?"

Ha nem egyezik, két dolgot jelenthet:
1. nem jól töltötted le a fájlt
2. a fájlt módosították

Másik ISO-ra másik md5 kell.

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#270) Dead Zone válasza rum-cajsz (#269) üzenetére


Dead Zone
tag

Úgy értettem hogy ugyan azt az iso-t és ha az ugyanaz akkor valószínű lehet-e az előző is jó ami 2 nappal régebbi.A letöltési hiba az semmiség,a módosítás az így kizárható-e?

(#271) rum-cajsz válasza Dead Zone (#270) üzenetére


rum-cajsz
őstag

légy szíves próbáld érthetőbbre fogalmazni a kérdésed, mert nem nagyon értem mit akarsz kérdezni.

Az md5 egy olyan összegzést csinál, ami egy és csakis egy fájlra alkalmas.
Természetesen ezt a fájlt beszerezheted különböző forrásokból is. Így ha két oldalról is letöltöd ugyanazt a fájlt, akkor ugyanazzal az md5 lenyomattal tudod őket ellenőrizni. De ha valaki hamisít egy iso fájlt, akkor hamisítani fog mellé egy md5 fájlt is.

Ha biztosat akarsz, akkor legegyszerűbb a Mint honlapjáról letöltened az ISO fájlt, és akkor nem érhet csalódás.

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#272) Dead Zone válasza rum-cajsz (#271) üzenetére


Dead Zone
tag

Köszönöm szépen a segítő készséged,de már megoldódott a probléma.

(#273) aag


aag
őstag

Egy gyors kérdés: a linuxmint 12 melyik ubuntu-tárolóból dolgozik, az oneiricéből?

(#274) hanog válasza mrskatejoe (#263) üzenetére


hanog
csendes tag

Keress rá a GRUB kifejezésre ubuntu wikiben. Lesz leírás hogy szépítsd. Háttérkép, felbontás, színek stb. Mindenre van megoldás és nem is bonyolult.

(#275) headhunter


headhunter
addikt

Ubuntu 11.10 van egy külső Racken, telepíthető mellé a Linux Mint 12?

Melyik verzió a legstabilabb és használhatóbb?

1. Linux Mint 12 "Lisa" - Gnome + MATE (DVD)
2. Linux Mint 12 "Lisa" - Gnome (32-bit) (CD)
3. Linux Mint 12 "Lisa" - LXDE (32-bit) (CD)
4. Linux Mint 12 "Lisa" - KDE (32-bit) (DVD)

(#276) fradi81 válasza headhunter (#275) üzenetére


fradi81
veterán

Mehet mellé, stabilitásra elvileg ugyanaz mind, csak más a felület, döntsd el melyik kell és mehet is fel, ami még benne van a 12-be az cinnamon, elég jó kis felület az is. (Az igazán stabil meg majd a 13-as lesz.)

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#277) Braddock válasza headhunter (#275) üzenetére


Braddock
őstag

A DVD-s verziók alapban több mindent tartalmaznak.
Codec-kek, stb.

(#278) zoli62


zoli62
addikt

Kipróbáltam a 12-es LXDE kiadást. Debian és Ubuntu után meglepően kezelhető, az asztali rendszer memóriakezelése egész jó, a beépülök alapból települnek.
Pár megjegyzés. A Google Chrome telepítése nem ment simán a csomag installálása után kellett neki neki egy apt-get install -f. Mint többeknek, úgy nekem is sikerült egy kattintással az asztalon a jobb gombos helyi menünél az Openbox-ét beállítani.. Visszaállítani az eredetire már nem volt egyszerű, kellet egy kis utánaolvasás, és pcmanfm-el egy kis trükközés, ezt lehetne egyszerűbben is. A magyar linuxmint.hu oldalon nem találtam közvetlen letöltési linket a Debian Edition-hoz. Egyébként ugye ez a Debian Testing-nek felel meg?

(#279) fradi81 válasza zoli62 (#278) üzenetére


fradi81
veterán

info1
info2 :)

moto g72, Ninebot d28e

(#280) mrskatejoe


mrskatejoe
aktív tag

Sziasztok

Mint 12 (Lisa )van a laptopomon ami Asus X51L.
USB-n hozzácsatoltam egy Logitech webkamerát.
A kérdésem az lenne, hogy mit kell tennem ahhoz, hogy működjön ?
Néztem de sehol nem találtam a "rendszerben "
Nem rég óta használok linux-ot ...

Köszi

ZTE-Skate; SkaTe_v2 by kelzsoca; T-Mobile Hu

(#281) mrskatejoe


mrskatejoe
aktív tag

Probléma megoldva ;]

ZTE-Skate; SkaTe_v2 by kelzsoca; T-Mobile Hu

(#282) zoli62


zoli62
addikt

LMDE 4. frissítőcsomag. [link]

(#283) #56573440


#56573440
törölt tag

sziasztok

egy kérdésem lenne, amire nem igazán találtam választ eddig. egy ideje megy a gnome változata a mintnek a gépen. ami hiányzik hogy a felső menüt teljesen testre tudjam szabni...

feltettem "pár" számomra fontos ikont, időjárás, netsebesség, proci, memóriafigyelő, stb (ha mindet bekapcsolom kb középig mennek ki, és jobbra kilóg a vége...). a gond, hogy nem tudom a sorrendjüket állítani, se a pozíciót. és ez nagyon tud zavarni. van erre valami megoldás? plussz az advanced settings menüben végignyálaztam hogy ki lehet e szedni a bal oldalon található "ikont" ami a fókuszban lévő programot mutatja (nincs rá szükségem, egyébként se látom értelmét) de semmit nem találtam... a legjobb az lenne ha lent megmaradna a tálca a progikkal, fent pedig szabadon mozgathatnám a telepített kijelzőket, kapcsolókat, stb...

köszi előre is :R

[ Szerkesztve ]

(#284) zoli62 válasza #56573440 (#283) üzenetére


zoli62
addikt

Ezt nézted? [link]

(#285) #56573440 válasza zoli62 (#284) üzenetére


#56573440
törölt tag

nem ez van feltelepítve alapvól others/advanced settings fül alatt ? ugyanezeket tudom állítgatni így első blikkre, ki tudom kapcsolni az alsó sávtól kezdve a telepített kijelzőkig mindent. ha lefutott az update (persze hogy gnome frissítés közben szakadt össze valami és fel se állt a rendszer úgy hogy reinstall lett a vége :DDD én voltam a birka :( )

(#286) #56573440 válasza zoli62 (#284) üzenetére


#56573440
törölt tag

de. ez gyárilag rajta van. és ezzel se tudom drag and drop módon mozgatni fent az ikonokat vagy kiirtani a bal oldalon az aktív ablakok :( ubi 10 alatt simán ment telepítés után, nem értem miért nem hagyták benne, nagyon rá lehet szokni hogy az idő pl középen van

[ Szerkesztve ]

(#287) tusi_


tusi_
addikt

Nekem ez a Lisa nem jött be, nagyon Ubuntus lett Uniti felülettel. A 11.9-est tettem vissza, az nagyon bejövős. Benti gépem Ubuntus, de visszarakva a gnome felület, de akkor sem annyira átlátható számomra, mint a Debian-Mint.
Unetbootin programot felrakva nem kell cd/dvd-re karcolgatni a telepítőt, simán felrakja egy 2 Gb-s pendrivre és onnan kb negyed óra a telepítés.

eat, sleep, play, replay

(#288) tusi_ válasza #56573440 (#286) üzenetére


tusi_
addikt

Rakd fel a 11.9-est, ott oda pakolsz, ahova akarsz. Amit eddig hbájának tratok, hogy se a Wine, se a vmware nem megy fel. Bár ez utóbbi annyira nem nagy probléma.

eat, sleep, play, replay

(#289) #56573440 válasza tusi_ (#288) üzenetére


#56573440
törölt tag

egyik se fontos számomra. teszünk egy kört arrafele. köszi a tippet :R

(#290) #56573440 válasza tusi_ (#288) üzenetére


#56573440
törölt tag

japp. és tényleg frankó. egyetlen apróság ami szemet szúr, 5% prochasználat és 20% memfoglalás mellett semmi nem fut, mégis az egér olyan szinten lagol be hogy az eszetlen... néha azt hiszem hogy lefagyott de nem...

[ Szerkesztve ]

(#291) fradi81 válasza tusi_ (#287) üzenetére


fradi81
veterán

Valamit kavarsz, Mintben nincs Unity, van viszont vagy 3 másik felület, 11.9-es meg tudtommal nincs.

moto g72, Ninebot d28e

(#292) zoli62


zoli62
addikt

Megjelent az LMDE 4. frissítőcsomagja. [link] Van aki már telepítette és használja? Mik a tapasztalatok?

(#293) fradi81 válasza zoli62 (#292) üzenetére


fradi81
veterán

A szerverek le vannak/voltak halva, így kicsit nehéz telepíteni, egy napja jól szuperál. Cinnamont raktam rá meg KDE-t,és persze a mate-t is megnéztem. Ha van telepítve compiz, vagy le kell törölni vagy beállítani hogy ne induljon el különben nem fog menni a gnome3-ba való bejelentkezés.

moto g72, Ninebot d28e

(#294) mibog


mibog
tag

sziasztok. tudnátok valami jó kis működőképes zenekészítőt ajánlani linux mint-re?
a rosegardennel próbálkozom de ha azt bekapcsolom minden hang megszűnik a gépen :D
lelkes kezdőnek indultam de most inkább csak szenvedés az egész...

Tiszalökön ház eladó, horgásztó, strand közelében http://nyiregyhazanelado.blogspot.com/

(#295) aag válasza mibog (#294) üzenetére


aag
őstag

Audacity?

(#296) Braddock válasza zoli62 (#292) üzenetére


Braddock
őstag

Nehezen, de sikerült frissítenem az UP4-re.
Pár nappal ezelőtt, délelőtt 10-kor hasított, gondolom USA-ban épp aludtak az emberek, ezért érdemes ilyenkorra időzíteni.
Most Mate-val használom és minden kerek :)

De mindjárt kihozzák az új iso-t, zerozero már lelkendezik clem-nek :D
Ha valaki gondolkozik az LMDE kipróbálásán, mindenképpen érdemes megvárnia, szerintem pár nap és kint lesz. Akkor megússza a sok UpdatePack frissítést.

[ Szerkesztve ]

(#297) zoli62 válasza Braddock (#296) üzenetére


zoli62
addikt

Már megy gyorsan a frissítés. Nekem is a Mate vált be.

(#298) jackbacsi87


jackbacsi87
senior tag

Sziasztok!

Böngésző teljes képernyős módban indul, van ötletetek???
F11 nem nyert, fenn megjelenik a "kilépés a teljes képernyős módból" menü, az se műxik....

(#299) fradi81 válasza jackbacsi87 (#298) üzenetére


fradi81
veterán

Hello
Melyik linux mint és melyik böngésző, verzió?

moto g72, Ninebot d28e

(#300) jackbacsi87 válasza fradi81 (#299) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Igen, jól leírtam a problémát....
Chromium böngésző (18.0.1025.142) +12es linux.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.