Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#301) jackbacsi87 válasza jackbacsi87 (#300) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

közben megoldódott. újraindítottam vagy 3x, meg bejelentkezésnél átváltottam más felületekre, most műxik minden.

(#302) tusi_ válasza fradi81 (#291) üzenetére


tusi_
addikt

Akkor úgy mondom, hogy ubuntus uniti féle felület.

A 11.9 alatt a 201109-es verziót értem.

eat, sleep, play, replay

(#303) Braddock válasza tusi_ (#302) üzenetére


Braddock
őstag

Ez az Unity felület, ami csak Ubuntun van:
Unity

A Mint-hez nincs Unity.
Szerintem LMDE ami van neked a dátumos elnevezésből tippelve.
Azon alapban Gnome van vagy XFCE.
Most a múlt heti frissítés óta meg lehet rajta még: KDE, Cinnamon, Mate, Gnome, XFCE.

Egyébként Én is LMDE-t használok teljes megelégedettséggel :D
Töltsd le az UP4-et, de ebben már Gnome 3 van alapból.
A Mate, ami helyettesítheti a Gnome 2-őt.

[ Szerkesztve ]

(#304) tusi_ válasza Braddock (#303) üzenetére


tusi_
addikt

Nekem tök jó a g2. :)

eat, sleep, play, replay

(#305) Braddock válasza tusi_ (#304) üzenetére


Braddock
őstag

Akkor a tárolókat be kell fagyasztanod, hogy ne frissítsd az UP4-re.
Itt a leírása

(#306) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

subscribe

https://www.coreinfinity.tech

(#307) tusi_ válasza Braddock (#305) üzenetére


tusi_
addikt

Köszi :R

eat, sleep, play, replay

(#308) zoli62


zoli62
addikt

Valaki tudja, hogy a Cinnamon desktop fut vimwareplayeren?

(#309) sh4d0w válasza zoli62 (#308) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nem fut - vagy legalábbis nekem nem futott, hiába adtam 3D gyorsítást a virtuális VGA-nak.

https://www.coreinfinity.tech

(#310) zoli62 válasza sh4d0w (#309) üzenetére


zoli62
addikt

Köszi, én is ezt találtam keresgélve.

(#311) mibog válasza aag (#295) üzenetére


mibog
tag

köszi aag, de ez szerkesztő nekem meg készítő kéne.

Tiszalökön ház eladó, horgásztó, strand közelében http://nyiregyhazanelado.blogspot.com/

(#312) zoli62


zoli62
addikt

(#313) chab7


chab7
addikt

LMDE + XFCE

Egy tipp azoknak akiknek semmi csicsa nem kell csak dolgozni akarnak sok-sok programmal. Eddig egyetlen diszt. sem tudta akadásmentesen kezelni a programokat amiket használok, és amik vegyesen gtk qt kde gnome stb. szóval amiket a legjobbnak találok adott feladatra, függetlenül melyik platformra készültek.
Az így reggel elindítgatott 10-20 programommal (köztük nagyobb adatmennyiséget használóak is) estére már nagyon belassult a rendszer bármely linux alatt.
Most az LMDE-t kipróbáltam xfce felülettel és csak pislogok, hogy reggel óta futnak a programok szinte röccenés nélkül stabilan.
Nem zavar be semmi erőforrászabáló csicsa (compiz, unity...) hanem dolgozik a gép simán szépen ahogy szeretném. :C :C :C
Persze ez csak azoknak jó így akik nem egy eyecandy stílusgépet akarnak üzemeltetni (mutogatni), hanem csak egyszerűen a programjaikon akarnak dolgozgatni bosszankodás nélkül. Na meg ugye még csak nagy csúcsgépük sincs mint nekem. (6 éves thinkpad, 1,8-as procival 1 giga rammal.)

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#314) Vladi válasza chab7 (#313) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Én is így vagyok ezzel. Amit még megtehetsz: a felesleges démonokat kilövöldözöd, ha vannak olyanok, meg a használt programokat is leváltod. CD írásra nem kell k3b, ágyúval verébre. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#315) meoindil válasza Vladi (#314) üzenetére


meoindil
aktív tag

És mire váltod le? Mert eddigi tapasztalatom szerint nálam az egyetlen megbízható cd/dvd-író program linux alatt. A többivel amit próbáltam mindig volt valami nyűg. Rontották a lemezeket, nem ellenőrizték az adatot a végén - az egyetlen ami bevált a k3b.

Más, mi lehet az oka hogy nagyon lassan indul a Mint egy gépen. Ismerősnek szeretnék felrakni egy régebbi gépre linuxot biztonságos netezéshez. Mint LXDE-re gondoltam mert annak kisebb az erőforrásigénye. A gép 2 giga körüli egymagos proci 400 valahány mega RAMmal. Fel is raktam rá, de valami gyalázat lassan indul (2-3 perc), ugyanazon a gépen az XP szó szerint hasít mellette. Van valami ötletetek mit nézzek meg?

(#316) aag válasza meoindil (#315) üzenetére


aag
őstag

ImgBurn-t ajánlom WINE alatt. Tökéletes!

(#317) chab7 válasza Vladi (#314) üzenetére


chab7
addikt

Pont ez volt a koncepcióm, hogy ne kelljen leváltani a programokat, hiszen olyan funkciójaik vannak amiket nem találtam meg más programokban - ezért is a sokféle platform.
De ez így most nagyon jól muzsikál.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#318) chab7


chab7
addikt

Bújom a netet, de a következő hibára nem találok megoldást. A chromium böngésző nem akar magyar lenni. Minden magyar a rendszerben, a programok menük, stb. kivéve a chromium menüi. (A helyesírás az oké, az magyar.)
Hol kell ezt beállítani? Vagy milyen csomag kell hozzá? Már az összes l10n és -hu csomagokat átkutattam. Az "under the hood" alatt meg hiába állítok hungariant, az csak a helyesírás ellenőrzésre vonatkoztatja magát.
Ha tudtok ötletet miért lehet ez akkor írjatok. Köszi.

(Azért ebbe a topicba írom mert LMDE-n van így, Ubuntun nem volt ez a problémám, szóval valahol disztro specifikus gond kell legyen.)

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#319) rum-cajsz válasza chab7 (#318) üzenetére


rum-cajsz
őstag

Chromeban:
chrome://settings/languages

bal odlalt kiválasztod a magyart és jobb oldalon két gombnak kell lennie.
Mindkettőt nyomd meg.

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#320) chab7 válasza rum-cajsz (#319) üzenetére


chab7
addikt

Na itt választottam a magyart, de csak egy gomb van a jobb oldalon, ami szerint a magyart használom a helyesírás ellenőrzéshez.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#321) Brutforsz válasza chab7 (#318) üzenetére


Brutforsz
aktív tag

A chromium-l10n csomagot kell feltenned - ha a Synapticban jobbklikkelsz a chromiumon, akkor ott is lesz mint javasolt.

Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

(#322) chab7 válasza Brutforsz (#321) üzenetére


chab7
addikt

:C :C :C itt a megoldás, köszönöm

Eddig valamiért nem vettem észre a csomagot, de így egybe beírva a keresőbe kiadta és nem volt feltéve.
Most már magyarul írja a menüket is. Köszi :))

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#323) meoindil


meoindil
aktív tag

Sziasztok!

LMDE Xfce-nél, hol tudom beállítani az automatikus bejelentkezést?. Egy felhasználó fogja használni, értelmetlen lenne a jelszavazás az elején.

(#324) chab7 válasza meoindil (#323) üzenetére


chab7
addikt

Menü->Rendszer->Felhasználók és csoportok

Itt ugye ha egy felhasználó van akkor rögtön azt mutatja. Jobb oldalon "jelszó: bekérés bejelentkezéskor". A módosítás gomb menüjében lesz a jelszó kikapcsolás.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#325) chab7


chab7
addikt

Na én is kérdezek még egyet.

thunar-shares-plugin feltéve, újraindítás megvolt.
Mégsem jelenik meg a megosztás fül a jobb gombos tulajdonságok menüben mint itt a képen:

forrás: [link]

Ez vajon miért lehet?

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#326) chab7


chab7
addikt

További dolgok amiket hiányolok az xfce-ből amik gnome alatt simán megvoltak:

- Külső vinyók nem mountolódnak automatikusan a rendszer indulásakor. (Megoldásként kihúz-visszadug, és mountolja, mert az be van állítva hogy behelyezéskor auto mount legyen. De ha már úgy indítom a gépet, hogy csatlakoztatva van, akkor magától nem mountolja fel, mint gnome alatt.)
Ez nem olyan eget verő probléma, lehet élni vele, bár ha lenne rá mód hogy mountolja akkor is ha már csatlakoztatva van, akkor beállítanám.
- A megosztott mappák addig nem látszanak míg a "sudo service samba restart" parancsot ki nem adom. Futni tehát fut a samba, mert a parancs leállítja és újra elindítja. De ha ezt nem adom ki akkor nem látszanak a mappák. A parancs után minden oké.
Szóval ez is megoldható gond, de itt is jó lenne ha ez menne rendben magától.
- TV-re ha kiterjesztett asztalt akarok (pl azon menjen egy film, de közben a gépen dolgozzak) akkor a gyári monitor beállítóban csak klónoz, kiterjesztett lehetőség nincs.
Egy paranccsal ez is megoldható: xrandr --output VGA1 --auto --right-of LVDS1
(Ezt inkább csak infónak írtam le, mert amíg a gui-ba nem teszik bele ennek a lehetőségét, mint gnome alatt, addig erre más nem lesz csak a parancs.)

Ezek ellenére még mindig az xfce a nyerő, mert fényévekkel gyorsabb nálam mint a gnome, na és mert ezek nem olyan vészes bajok, csak leírtam őket, mert lehet lesz valaki aki tud ezekre gyógyírt.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#327) chab7 válasza chab7 (#326) üzenetére


chab7
addikt

A kiterjesztett asztal problémára találtam egy arandr nevű programot, így már nem muszáj előtúrni a parancsot ha aktiválni akarom a vga kimenetet.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#328) aag


aag
őstag

Hogyan lehet a Mayában hatástalanítani a kulcstartót?

(#329) rum-cajsz


rum-cajsz
őstag

A fejlesztő csapat büszkén jelenti be, hogy elkészült a Linux Mint 13 “Maya” végleges kiadása.

Két változatban érhető el, a Linux Mint 13 letölthető a már stabil és kiforrott MATE 1.2 asztali környezettel és az egészen új kinézettel rendelkező Cinnamon 1.4 környezettel. Ez a két asztali környezet a lehető legjobb választás, mivel tökéletesen beépülnek a Linux Mint-be és nagyszerű alternatívát jelentenek a Gnome 2 felhasználóknak. A Linux Mint 13 úgynevezett LTS (Long Term Support) kiadás és 2017 áprilisig kap támogatást.

Rendszer követelmények:
* x86 processzor
* 512 MB RAM (1GB ajánlott a zökkenőmentes használathoz).
* 5 GB szabad lemezterület
* 800×600 felbontású grafikus kártya
* CD/DVD meghajtó vagy USB port

[link]

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#330) jackbacsi87 válasza rum-cajsz (#329) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Most megint húzhatom újra a rendszert.... :C :C :C

(#331) aag válasza aag (#328) üzenetére


aag
őstag

Újra megkérdezem, mert hátha tudja valaki: Hogyan lehet a Mayában hatástalanítani a kulcstartót?

(#332) Melack


Melack
veterán

Helló!

Az alábbi a gondom: wifin keresztül nem csatlakozik a gép netre. Win7/Android alatt/mellett igen, de Mint alatt nem. Driverek fenn vannak, jelszavak egyeznek, de folyton visszadobja (openSUSE alatt is ez volt, azért is váltottam erre). Van vkinek vmi ötlete, hogy mi lehet a gond? Előre is köszönöm a segítséget!

Ralink RT3090 802.11n 1T/1R PCI-E Wireless Network Adapter PCI - ilyen wifi kártyám van a gépben HP-G62

[ Szerkesztve ]

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#333) fradi81 válasza Melack (#332) üzenetére


fradi81
veterán

hello

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

ezeket beírod:
blacklist rt2800pci
blacklist rt2800lib
blacklist rt2x00pci
blacklist rt2x00lib

elmented, újraindítod. Lehet jó is lesz a wifi.

moto g72, Ninebot d28e

(#334) Melack válasza fradi81 (#333) üzenetére


Melack
veterán

Köszönöm, megnézem.

A boot sorrendet hol tudom átállítani? Mert kerestem, de nem találtam olyat, mint Suse alatt.

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#335) Melack válasza fradi81 (#333) üzenetére


Melack
veterán

Megnéztem, hát egyből eltűnt a wifi lehetősége is, konkrétan nem látta a wifi kártyámat. Ez is egy megoldás, csak kicsit erős :) Valami más ötlet?

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#336) jackbacsi87


jackbacsi87
senior tag

Linux mint 13-at próbálta valaki? iso-t letöltöttem, dvd-ről próbálom feltenni, de felhasználónevet meg jelszót kér....

[ Szerkesztve ]

(#337) jackbacsi87 válasza jackbacsi87 (#336) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Megoldódott....Ctrl+Alt+F7 csodákra képes....:DD

(#338) Ric4m0nd


Ric4m0nd
aktív tag

Mint4Win programmal telepítettem Linux Mint 13 (cinnamon-nocodec) verziót XP mellé. Mint frissítéseket talál az interneten, de azok nem települnek rendesen. A beállítások, pedig elvesznek, miután a gép újraindult. Kevés lemezterületre hivatkozik, amikor 30Gb áll a rendelkezésére. Az asztalon van egy ikon Install Linux Mint néven. Ez azt jelenti, hogy innen folytatni kell tovább a telepítést? Nem elég az, hogy a Windowsból indult a Mint4Win, és utána már működik is a rendszer?

(#339) chab7 válasza Ric4m0nd (#338) üzenetére


chab7
addikt

Ezek szerint te nem telepítetted fel hanem csak a LiveCD-ről futtatod. Naná, hogy újraindítás után alapállapotba áll. Ha telepíteni akarod akkor kell egy külön partíció a gépeden ahová felrakhatod. Ha valóban érdekel akkor keress rá a google-ban "ubuntu 12.04 telepítés". Lesz pár írás róla ami végigvezet ;)

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#340) Ric4m0nd válasza chab7 (#339) üzenetére


Ric4m0nd
aktív tag

Kösz a tanácsot!

(#341) kispx


kispx
addikt

Üdv,

Akadt egy pár problémán a legújabb Linux Mint-tel. A frissítéskezelő akarja automatikusan jelezni, hogy van elérhető frissítés, pedig az indítópultban benne van a frissítéskezelő.(Ubuntuban és Lubuntuban automatikusan feldobott egy ablakot indulás után pár perccel, hogy elérhető frissítés)

A hibernálás nem működik. Rákattintok a leállításra ott csak a felfüggesztés, újraindítás, és a leállítás van. (Ubuntuban sem volt hibernálás). Viszont a Lubuntuban volt és működött is.

A felhasználói fiók típusa jelenleg rendszergazda (de azért sudozni kell). Úgy hallottam, hogy alapértelmezetten nem rendszergazdaként hozza létre a felhasználói fiókot a Linux. Érdemes szabványosra átállítani a fiók típusát vagy maradhat úgy?

A válaszokat előre is köszönöm.

(#342) RBJ


RBJ
addikt

Használ valaki cinnamont? most cseréltem le a jól megszokott kubuntumat.
tippek?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#343) kispx válasza RBJ (#342) üzenetére


kispx
addikt

Egy pár napig használtam. Összességében elég jó, és kényelmes, viszont én a gnome classic-ra visszaváltottam mert
- Az Urban Terror (játék) cinnamon alatt nem ment, mindig kijelentkezett
- valahogy nekem a Mint Menu-t (ha jól tudom ez a neve) lassan hozta be (2-3 mp, nem vészes, de engemet zavart).

Ennyi rosszat tudok róla elmondani.

(#344) Ric4m0nd


Ric4m0nd
aktív tag

Futtatja valaki az LHC/CERN - Test4Theory projektjét VirtualBox-ban BOINC alatt Mint13-on?

(#345) RBJ


RBJ
addikt

a mint menü icon t véletlenül elállítottam. hol találom meg az ikont?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#346) tusi_


tusi_
addikt

Maya-nál a debian mint hez képest eltünt a lemez kezelő és a taávoli asztal is. Ezeket hol lehet bekapcsolni, vagy mivel lehet pótolni?

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#347) jackbacsi87 válasza Ric4m0nd (#344) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Ez kb olyan, mint amikor bementem vodafonba, hogy:Jó napot! Rootoltam a telómat, de valószínű benéztem a romot, mert nem tudom elérni a recovery-t, csak a bootloadert. Csak pislogtak, hogy ez meg melyik bolygóról jött.... :C :C
Ha jól értem, a CERN kiadja a feladatokat a felhasználóknak, akik "feláldoznak" pár magot a kutatásokhoz?Ez tök jól hangzik! Mondjuk nincs 4magom :C de lehet beszállok:)
Hol érdemes utánanézni?

(#348) chab7 válasza jackbacsi87 (#347) üzenetére


chab7
addikt

Amit leírsz az meg nekem a SETI programra emlékeztet. Anno áldoztam is erőforrást rá a PII-es gépből. De hát még az én segítségemmel sem találtak semmit azóta sem :DD

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#349) jackbacsi87 válasza chab7 (#348) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Dehogy nem, találtak :C :C !Így eggyel nő a világvégék száma 2012-ben!

(#350) kispx válasza RBJ (#345) üzenetére


kispx
addikt

/usr/share/cinnamon/theme/menu.png

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.