Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#601) atti1985


atti1985
csendes tag

Sziasztok
Ez a linux Mint,hogy futna egy Intel Celeron M 1.50 GHz procival és 512 MB RAM-al ellátott laptopon? Köszi

(#602) fradi81 válasza atti1985 (#601) üzenetére


fradi81
veterán

Elvileg igen.

moto g72, Ninebot d28e

(#603) Braddock válasza RBJ (#598) üzenetére


Braddock
őstag

Pár héttel utána szokott kijönni. (Régebben így volt) Ubuntu alapú RC verziókat is 2-3 hét alatt véglegesítenek.

(#604) Braddock válasza RBJ (#598) üzenetére


Braddock
őstag

(#605) soldi3r válasza Braddock (#604) üzenetére


soldi3r
veterán

akkor ez ujabb, mint az itt talalhato 14-es verzio?
wubi-val telepitheto?

E30 (oo=[][]=oo)

(#606) fradi81 válasza soldi3r (#605) üzenetére


fradi81
veterán

A 14-es alapja nagyrészt ubuntu, amit a kolléga linkelt az viszont a debian-os változat. Kezdőknek inkább az előbbi az ajánlott, bár már a debianos is eléggé felhasználóbarát.

moto g72, Ninebot d28e

(#607) soldi3r válasza fradi81 (#606) üzenetére


soldi3r
veterán

tenyleg, nem figyeltem
jogos a 2 pont, totalisan kezdokent vagok neki a dolognak :)

E30 (oo=[][]=oo)

(#608) soldi3r


soldi3r
veterán

egy kis segitseg kellene
kiprobaltam a mint4win-t, szepen fel is ment, de ujrainditas utan elfelejti a beallitasaim, telepiteseim
a wubi-hoz kepest van egy olyan opcio az asztalon, hogy install, de ez pontosan mit takar? friss telepitest? vagy mint a wubi, windowson belul telepul?

E30 (oo=[][]=oo)

(#609) fradi81 válasza soldi3r (#608) üzenetére


fradi81
veterán

Sosem próbáltam, de itt írnak róla:[link]

moto g72, Ninebot d28e

(#610) soldi3r válasza fradi81 (#609) üzenetére


soldi3r
veterán

koszi! igazabol a lenyeget kihagytak
de talaltam egy youtube-os spanyol nylevu videot
http://www.youtube.com/watch?v=6PkhPd7MI88

E30 (oo=[][]=oo)

(#611) fradi81 válasza soldi3r (#610) üzenetére


fradi81
veterán

Ez a video dual-bootos telepítés ha jól látom, te meg a windowson belüli telepítésről beszéltél előbb, a kettőnek semmi köze egymáshoz.

moto g72, Ninebot d28e

(#612) soldi3r válasza fradi81 (#611) üzenetére


soldi3r
veterán

a dual bootot is tudja windowson belul telepiteni
csak nem telepedik fel mindjart, mint a wubi, hanem inkabb live rendszerkent indul

E30 (oo=[][]=oo)

(#613) 27Nobuo27


27Nobuo27
csendes tag

Tudtok ccleaner szerű programot linuxra? Természetesen elsődlegesen mintre, azért írtam ebbe a topikba. A többmenetes törlés lenne a fontos. Ccleanernél van 35 menetes, arra lenne szükségem.

(#614) fradi81 válasza 27Nobuo27 (#613) üzenetére


fradi81
veterán

Itt ilyenre nincs szükség, nincs registry mint windowsnál, szóval nem hízik a rendszer, fájlokat sem kell törölgetni. De ha hiányoznak ezek a dolgok akkor van egy bleachbit nevű program ami ilyeneket csinál, vagy:[link]

moto g72, Ninebot d28e

(#615) 27Nobuo27 válasza fradi81 (#614) üzenetére


27Nobuo27
csendes tag

Lényegében arra használnám, hogy truecrypt-el titkosított fájlok törlése után legyaluljam a meghajtót, hogy ne lehessen visszaállítani. Nem hiszem, hogy linux alatt elintézhetem annyival, hogy jobb klikk/törlés és azt nem lehet visszahozni.

Ezért lenne szükségem egy ilyen programra.

(#616) fradi81 válasza 27Nobuo27 (#615) üzenetére


fradi81
veterán

[link]

moto g72, Ninebot d28e

(#617) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Sziasztok.

2 napos Linux Mint 13 - Maya-m van, minden jól működik, kivéve 2 dolgot:

1 - mind a chrome, mint a firefox csinál néha érdekes dolgokat, chromeban néha a képernyő újrarajzolása nem sikerül tökéletesen, horizontálisan szürke vastag csík jelenik meg, görgetésre eltűnik, vagy a bookmark bar ég be a képernyőbe, ez is eltűnik görgetésre, illetve ehhez hasonló "beégések" vannak.
Firefoxban hasonló a helyzet, ott néha színes alakzatok "égnek" be, továbblépésre, vagy görgetésre, kijelölésre ezek is eltűnnek. Magyarán használható mindkét böngésző, de néha furcsa újrarajzolási, vagy -nem_tudom_milyen- problémák vannak. Ezeket leginkább csak böngészőben észleltem eddig.

2 - ha konzolból rebootolok, vagy shutdownolok, akkor nem kapcsol ki, illetve nem rebootol a rendszer. A grafikus felület eltűnik, helyette konzolos adatok jelennek meg, számomra ismeretlen forrás, mintha valamilyen system monitor alkalmazás futna infinity loopba, szépen lassan futtat valamit, de egy idő után mintha ugyanaz jelenne meg, nem indul újra a rendszer. Ha normálisan menüből megyek leállításra, akkor szépen, és gyorsan leáll a rendszer, és nincs fenti jelenség.

üdv

(#618) sh4d0w válasza Jim-Y (#617) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

A 2-est úgy hívják, hogy kernel panic. Én is jártam így, aztán megszűnt a jelenség egy idő után. Nem tudtam beazonosítani, mi okozta, de most már nem csinálja.

https://www.coreinfinity.tech

(#619) 27Nobuo27 válasza fradi81 (#616) üzenetére


27Nobuo27
csendes tag

Köszönöm.

Valaki játszott már az Alien Arenaval? Én csak kíváncsiságból akartam feltenni, mert érdekel milyen lehet egy 3D fps, amihez elég ilyen kevés videoteljesítmény, de amikor fel akartam tenni azt írta ki, hogy nem lett telepítve, de a játékoknál mégis bent van az ikonja, elindítani viszont megint nem lehet.

(#620) fradi81 válasza 27Nobuo27 (#619) üzenetére


fradi81
veterán

sudo apt-get install alien-arena

Erre milyen üzenetet ad?

moto g72, Ninebot d28e

(#621) 27Nobuo27 válasza fradi81 (#620) üzenetére


27Nobuo27
csendes tag

Mindjárt megpróbálom, bár a Supertux 2-re is azt írta nincs telepítve, de az ikonnal indul...

(#622) 27Nobuo27 válasza fradi81 (#620) üzenetére


27Nobuo27
csendes tag

Bemásolom:

Csomaglisták olvasása… Kész0%
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása… Kész
alien-arena már a legújabb verzió.
A következő csomagok automatikusan lettek telepítve, és már nincs rájuk szükség:
python-dnspython indicator-status-provider-emesene python-farstream
python-xmpp python-indicate
Ezeket az „apt-get autoremove” paranccsal törölheti.
0 frissített, 0 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 30 nem frissített.

Bár előbb képet akartam berakni róla, de levágtam gimp-el és direkt png-ben mentettem, de mindenképp xcf-ben menti. Nem akar itt lassan simán menni semmi. Így azért nem tudtam berakni, mert ugye a képmegosztók jpg, png, gif formátumokat támogatnak.

(#623) 27Nobuo27 válasza fradi81 (#620) üzenetére


27Nobuo27
csendes tag

Mindennek ezzel a paranccsal történik az installálása csak a nevet kell utána pötyögni? Uninstall esetén pedig kicserélem a parancsban uninstall-ra? Van egy feltelepített Truecrypt-em, amit le szeretnék szedni, mehet ezzel a paranccsal? Lehet sokat kérdezek, de nem akarom megpróbálni, amíg nem vagyok biztos benne. Megtanulni akarok ezeket nem tönkretenni a rendszert. :)

(#624) fradi81 válasza 27Nobuo27 (#623) üzenetére


fradi81
veterán

terminálban így kell telepíteni. örölni meg a remove parancs kell helyette. gimphez én se értek. Az általános parancsok sok helyen le vannak írva a neten, de csak párat kell általában használni. A játék telepítve van ez látszik, hogy miért nem indul azt úgy lehet kideríteni hogy terminálból indítod el, lesz majd hibaüzenet amire rá is lehet keresni. Ha beírod hogy: sudo apt-get autoremove, akkor törli azt a pár felesleges csomagot ami már nem kell.

moto g72, Ninebot d28e

(#625) 27Nobuo27 válasza fradi81 (#624) üzenetére


27Nobuo27
csendes tag

Köszönöm.

(#626) 27Nobuo27


27Nobuo27
csendes tag

Leszedtem a Libre Office4-et, de sehogy nem indul el a telepítés. A mappát kibontva sincs benne semmi olyan formátumú fájl, ami mást mint a többi, ahogy windowson a .exe pl. Terminálból sem megy a parancsal a pontos nevével kiegészítve sem, ahogyan fel van telepítve. Ilyenkor mi van?
Miért nem lehet a nyamvadt telepítéseket valami varázslóval megcsinálni? Kezdem unni a sok b_ziskodást a terminálban.

(#627) fradi81 válasza 27Nobuo27 (#626) üzenetére


fradi81
veterán

Melyik Linux van neked felrakva? A libre office az alaptelepítés része. Telepíteni pedig általában nem netről kell weboldalakról, hanem a rendszer saját tárolójából, terminállal,vagy csomagkezelő programmal, pl. synaptic.

moto g72, Ninebot d28e

(#628) 27Nobuo27 válasza fradi81 (#627) üzenetére


27Nobuo27
csendes tag

A Mint13 van fent. Nem találtam a Libre Office-on belül frissítést részt, ezért gondoltam leszedem az oldalukról. Akkor ajánlanál nekem egy működő telepítési módot?

(#629) Jim-Y válasza 27Nobuo27 (#628) üzenetére


Jim-Y
veterán

LM13-ban alapból fennt van. Ergo sudo apt-get remove -al leszedted, és most tennéd vissza?

Így tudod megnézni, hogy még telepítve vannak-e.

dpkg --list | grep libreoffice

[ Szerkesztve ]

(#630) 27Nobuo27 válasza Jim-Y (#629) üzenetére


27Nobuo27
csendes tag

A 4-et akarom feltenni, a 3.5.7.2 van fent.

(#631) Jim-Y válasza sh4d0w (#618) üzenetére


Jim-Y
veterán

Köszi, megvagyok jelenleg reboot nélkül is, úgyhogy nagyon nem idegesítő, remélem majd magától elmúlik :)

(#632) 27Nobuo27 válasza Jim-Y (#629) üzenetére


27Nobuo27
csendes tag

Félreértettél. Én nem töröltem le a 3.5-ös libre office-t, hanem fel szeretném tenni a 4-et vagy, ha lehet frissíteni 4-re.

[ Szerkesztve ]

(#633) Jim-Y válasza 27Nobuo27 (#632) üzenetére


Jim-Y
veterán

Szerintem frissíteni még nem tudsz, sejtésem szerint a mintesek még nem tették bele az új verziót a repóba.

Próbáld meg ezt letölteni, majd a GDebi package installerrel telepíteni.

Letöltés, kibontás után:
LibreOffice_4.0.1.2_Linux_x86-64_deb/DEBS/*.deb fájlon jobb klikk, majd open with GDebi Package Installer.

Egy próbát megér :)

MEGJ !! Ha 32 bites a linuxod, akkor ne a fenti linken lévőt töltsd le, hanem [link]

[ Szerkesztve ]

(#634) Jim-Y válasza Jim-Y (#633) üzenetére


Jim-Y
veterán

lejárt

A readme-t olvasd el előtte, például az leírja, hogy install előtt deinstallálni kell a korábbi verziót, illetve, hogy kell JRE is, amit nem csomagolnak a libreoffice mellé.

[ Szerkesztve ]

(#635) sh4d0w válasza 27Nobuo27 (#622) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nem menti csak a saját formátumában, a megoldás annyira pofonegyszerű, hogy sokan nem is gondolnak rá. Mindig olyan formátumban ment a GIMP, amilyen kiterjesztést megadsz. Alap az xcf, de ha beírod a fájl neve mögé a .png-t, akkor PNG-be menti.

https://www.coreinfinity.tech

(#636) 27Nobuo27 válasza sh4d0w (#635) üzenetére


27Nobuo27
csendes tag

Én nem írtam utána, hanem kiválasztottam a listából, mégis xcf-be mentette.
Ma reggel újratettem, mert volt némi problémám a csomagkezelővel és még elég hiányos a tudásom, nélkülözhetetlen adat sem volt rajta és a reinstall hamarabb meg van mint kijavítani. Most, hogy már fent van utánanézek a megoldásoknak.

Most az új telepítésnél nem engedi sehogy feltenni a teljes nyelvi támogatást. Mindig azt írja ki, hogy ellenőrizzem a netkapcsolatot, amivel minden rendben. Többször újracsatlakoztam, megpróbáltam újra, de ugyan az a hibaüzenet mindig. Mondjuk az előző telepítésnél is pár nap múlva engedte csak, de fogalmam nincs miért.

(#637) Istvan-One


Istvan-One
csendes tag

Sziasztok!

Szeretnék Mintre feltenni wine-al office 2010 Project-et. A telepítést el lehet indítani szépen a wine segítségével, nagy nehezen próbakulcsot is találtam hozzá, de a telepítésnél egyik elérési utat sem fogadja el. Találkozott már valaki ezzel a problémával? Magának a wine mappának sem tudom meghatározni az elérési útját.

(#638) TBG


TBG
senior tag

Hali!

Nincs külön LMDE topic?

ZTE Grand X powered by Intel® Atom™, Eladó: Panasonic HC-V10 HD+16GB SD kártya 25K.

(#639) sh4d0w válasza TBG (#638) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nincs, mivel az is Linux Mint.

https://www.coreinfinity.tech

(#640) TBG válasza sh4d0w (#639) üzenetére


TBG
senior tag

Minden tisztelettel, de azt leszámítva, hogy a Clement Lefebvre féle csapat csinálja mindkettőt, semmi közük egymáshoz. Szerintem simán megérdemelne az LMDE egy saját topicot.

ZTE Grand X powered by Intel® Atom™, Eladó: Panasonic HC-V10 HD+16GB SD kártya 25K.

(#641) Jim-Y válasza TBG (#640) üzenetére


Jim-Y
veterán

De miért nem nyitsz egyet? Nincs megtiltva, én tuti látogatnám, ugyanis pont ma váltottam LMDE-re így tuti lesznek még kérdéseim észrevételeim. Egyébként LM14-ről majd LM13-ról váltottam, mert azok nem voltak stabilak, már install után sem, ellenben most ez -lekopogom*- elég stabilnak tűnik :)

(#642) fradi81 válasza TBG (#640) üzenetére


fradi81
veterán

Sok értelme mondjuk nem lenne kettébontani, mert eléggé inaktív így is. Meg ott a linuxmint.hu és com. Túl kevés a gond vele :)

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#643) sh4d0w válasza TBG (#640) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nincs megtiltva, hogy megpróbáld, de szerintem fénysebesség fölött nulla egész öttel fogják bezárni... Mint ahogy más is mondta, ez a topic is eléggé kihalt, esélyes, hogy ott sem lesz nagyobb a forgalom.

https://www.coreinfinity.tech

(#644) TBG válasza sh4d0w (#643) üzenetére


TBG
senior tag

Jó, tényleg nincs nagy forgalom. Mivel tényleg nincs vele semmi gond.

ZTE Grand X powered by Intel® Atom™, Eladó: Panasonic HC-V10 HD+16GB SD kártya 25K.

(#645) RBJ


RBJ
addikt

Nálam az lmde pár órát volt fent, hamar le is szedtem. nem tűnt stabilabbnak vagy mi fene. :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#646) TBG válasza RBJ (#645) üzenetére


TBG
senior tag

Csodálkozom. Atomstabil. És piszok gyors.

ZTE Grand X powered by Intel® Atom™, Eladó: Panasonic HC-V10 HD+16GB SD kártya 25K.

(#647) fradi81 válasza TBG (#646) üzenetére


fradi81
veterán

itt is, de mondjuk egy minimális hozzáértés jó ha van :)

moto g72, Ninebot d28e

(#648) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Milyen torrent klienst javasoltok LMDE-hez, mert a kapott Transmission már 3-4 torrentnél összefo..a magát, belassul stb :(

(#649) fradi81 válasza Jim-Y (#648) üzenetére


fradi81
veterán

qbittorrent

moto g72, Ninebot d28e

(#650) vgyuri válasza Jim-Y (#648) üzenetére


vgyuri
őstag

Deluge-ot használok, 211 torrentnél (mind legális), 300gb adatnál is alig fogyaszt procit P4-es gépen.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.