Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#701) de-nem-baj válasza joecontra (#699) üzenetére


de-nem-baj
csendes tag

Ahogy a windows8-ban is útálat tárgya a mozaikos felület, úgy az ubuntut is elszarták az unity felülettel. A mintes fiúk ezt próbálják kikerülni kétféle módon is. A mate az ősrégi gnome2 felújított változata és egészen prímán működik nálam (kivétel a firefox módosításai, amikkel képtelen vagyok együtt élni). A cinnamon egy merőben új fejlesztés, ami sajnos még ezer sebből vérzik, de amin jól látszik, hogy van jövője, ha még dolgoznak rajta a fiúk pár évet.

Nekünk, felhasználóknak az lenne a legjobb, ha a windows és az ubuntu nem ökörködne tovább. Vissza a kályhához és kész.

Fradi81: Szerintem nem kell gyorsabb gép matéhoz. Nekem van egy öreg 486-os 2 gigás gépem alaplapi nagyongyenge videóval. Tökéletesen fut rajta. persze én nem aktíválok soha semmilyen effektet. Azok lehet lassabbak lennének, ezt nem tudom. Miután az ember gyorsan ráun (sőt, megcsömöröl) ezekre a hívságokra, értelmetlen őket használni. Így viszont nincs is miről beszélni a sebességükkel kapcsolatban.

[ Szerkesztve ]

(#702) joecontra válasza de-nem-baj (#701) üzenetére


joecontra
addikt

Szia!

Köszönöm neked is a reakciót.

Üdv,
J

(#703) sh4d0w válasza de-nem-baj (#701) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

A Cinnamon GNOME3 fork és egész jó, nemigen találok benne problémát. Ami volt, az driverhiba volt eddig.

https://www.coreinfinity.tech

(#704) de-nem-baj válasza sh4d0w (#703) üzenetére


de-nem-baj
csendes tag

Én már találtam. Sokat. Engem zavar, ezért használom a matét. De nem szeretnék ebből itt vitát nyitni. Ha te azt mondod, hogy nincs benne, hát lelked rajta. :)

(#705) Jim-Y válasza de-nem-baj (#704) üzenetére


Jim-Y
veterán

Milyen problémákkal találkoztál? Én se találtam még benne hibát csak azért kérdezem :)

(#706) sh4d0w válasza Jim-Y (#705) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Engem is érdekelne (no offense!), hogy nálam is meg tudjam nézni.

https://www.coreinfinity.tech

(#707) de-nem-baj válasza Jim-Y (#705) üzenetére


de-nem-baj
csendes tag

(#708) Jim-Y válasza de-nem-baj (#707) üzenetére


Jim-Y
veterán

Én értem azt, hogy neked nem érdekes, de nekünk igen, mert akkor mi is könnyen belefuthatunk a jövőben, lévén én is Cinnamonnal használom a Mintet :)

megj: én meg csak játékra használom a FF-ot mert másra nem jó :D

[ Szerkesztve ]

(#709) RBJ


RBJ
addikt

Nekem vannak betegségei néha a 14 hez képest.
Nem boot ol vagy nem kapcsol ki néha. weather beállítás nuku, meg ha gyorsan görgeti az ember a böngészőt fel le akkor mintha hullámozna a kép egyes helyeken. :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#710) fradi81 válasza RBJ (#709) üzenetére


fradi81
veterán

Csak a böngésző hullámzik? Ablakok széle húzáskor nem töredezik?

moto g72, Ninebot d28e

(#711) RBJ válasza fradi81 (#710) üzenetére


RBJ
addikt

Nem. de nem is szoktam ablakokat huzgálni. ;]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#712) jackbacsi87


jackbacsi87
senior tag

Sziasztok!

Van 3 felhasználó Mint 14-en. Azt szeretném, hogy 2 felhasználónál ne kérjen jelszót bejelentkezéskor.
Amikor létrehoztam őket, bepipáltam, hogy ne kérjen bejelentkezéskor jelszót. A csoportoknál a nopasswdlogin-ban meg is jelennek, ennek ellenére mégis pötyögnöm kell induláskor. Van ötletetek?

[ Szerkesztve ]

(#713) joecontra


joecontra
addikt

Feltettem a 13 MATE 32-bit verziót. A tapasztalataimat nem másolom be, inkább belinkelem: [link]

Üdv,
J

(#714) RBJ


RBJ
addikt

MOst mát ténylegesen kezd a bögyömbe lenni az Olivia. Addig szívózik míg tényleg rápróbálok a Manjaro ra.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#715) fradi81 válasza RBJ (#714) üzenetére


fradi81
veterán

Hajrá ne is húzd az időt :)

moto g72, Ninebot d28e

(#716) RBJ válasza fradi81 (#715) üzenetére


RBJ
addikt

De tényleg ma vagy 3. nak sikerült bebootolni, ilyet még semilyen rendszerem nem csinált.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#717) Jim-Y válasza RBJ (#716) üzenetére


Jim-Y
veterán

Én ma váltottam le az LMDE-t sima Debianra mert elég rendszeresen nem sikerült bebootolni elsőre, csak 2.-ra vagy 3.-ra :(

(#718) soldi3r


soldi3r
veterán

jol mukodo screenletet tudna valaki mondani az uj mint mate-hoz?

E30 (oo=[][]=oo)

(#719) joecontra


joecontra
addikt

Ide is kapcsolódik, ezért belinkelem hátha valaki itt keresné. A téma: GRUB felbontás állítás.

[Probléma]
[Megoldás]

Üdv,
J

(#721) sh4d0w válasza thunder505 (#720) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Szerencsére nem.

https://www.coreinfinity.tech

(#722) RBJ


RBJ
addikt

Sajna feltettem a Manjaro t és hétvége óta fent van a Mint mellett. Azóta rá se néztem a Mintre. se ki és bekapcs gond nincs. :P

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#723) joecontra válasza RBJ (#722) üzenetére


joecontra
addikt

A Mint 13 LTS MATE 32-bit esetén sincs se kikapcs, se bekapcs gond.
Megy ahogy kell, köszönöm az érdeklődést. ;]

Üdv,
J

(#724) RBJ válasza joecontra (#723) üzenetére


RBJ
addikt

De pikkpakkosabban is megyen minden. :P

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#725) RBJ


RBJ
addikt

sikerült már valakinek beállítani az accuweather deskletet?
a help nél megadott linken semmi nem jön be.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#726) RBJ


RBJ
addikt

Linux Mint magyar közösség oldalát eltérítették?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#727) kispx válasza RBJ (#726) üzenetére


kispx
addikt

Jah, mókás benne, hogy nem rég jelent meg a WP újabb verziója, ami biztonsági hibákat javít :)
De a win topicokban szokták mondani, hogy felesleges gyorsan telepíteni a biztonsági frissítéseket...

[ Szerkesztve ]

(#728) zlotty


zlotty
tag

Sziasztok!

Linux Mint 15-öt használom. Olyan problémám van, hogy ha a hangerő kb. 18% alatt van akkor már nem is szól semmilyen hang. Ezzel lehet-e csinálni valamit, hogy ne 18%-tól kezdjen el szólni?

Előre is köszönöm a válaszokat!

(#729) fradi81 válasza zlotty (#728) üzenetére


fradi81
veterán

Hello

Szerintem nem ez ilyen.

moto g72, Ninebot d28e

(#730) zlotty


zlotty
tag

Az kár , de köszönöm a válaszodat :(
:)

Még egy kérdésem lenne.
Free Pascalt valaki használ/használt--e linux alatt. Szeretnék segítséget kérni, hogy itt hogyan működik. Eddig windows7-en használtam, de nagyon zavaró, hogy nem lehet kirakni teljes képernyőbe.

(#731) J97


J97
tag

Üdv.!

Ubunturól most tértem át mint -re vagyis annak egy alváltozatára. Egész konkrétan [erre]. A gépemben ATI radeon dolgozik és szerettem volna belőni rá a drivert, ugye mégse 1024 -es felbontásban szórakozzunk. Az [itt] leírtaknak megfelelően cselekedtem, tehát telepítettem fel a meghajtót, eredményül az egész X összeszakadt és nem hajlandó betölteni. Van valakinek rá megoldása, hogy hogyan lehet felerőszakolni erre a rendszerre egy használható ATI meghajtót?

Gép konfig: AMD A4-3300M APU with ATI Radeon Graphics (6480G) + 6470M diszkrét kártya dual graphics módban. Ubuntu alatt az open driverrel gond nélkül választható volt a diszkrét kártya vagy az apu. Nekem elegendő ha az apu megy esetlegesen még ha a hardveres video gyorsítást is tudná az már remek lenne!

Minden nap egy alma és a doktor al ma. | Kirby a parancsnok!

(#732) J97 válasza J97 (#731) üzenetére


J97
tag

Most nézem, hogy az AP linux faq szerint a rendszer nativ támogatja az ati kártyákat. Egyéb ati driver telepítese az X rendszer összeomlasahoz vezethet. No ez megtörtént. :D Akkor kérdés miért max az 1024. Felveszem manualisan az 1366-os felbontás a xorg.conf -ban és meglátjuk mi lesz. Azért várom a tapasztalatokat.

Minden nap egy alma és a doktor al ma. | Kirby a parancsnok!

(#733) Vladi válasza J97 (#731) üzenetére


Vladi
nagyúr

Van alap támogatás a nyílt driverrel. Milyen régi a disztró? Mert nem biztos, hogy a friss driver van hozzá.

felbontást az simán kéne beállítani, nem hiszem, hogy xorg kell hozzá neked.

Hardveres videó gyorsításon mit értesz? Néhány dolgot tud a nylít, de nem mindet.
Egyébként gyári ati drivert csomagkezelővel telepíts minden esetben.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#734) J97 válasza Vladi (#733) üzenetére


J97
tag

Ez Audiophile Linux. Kicsit átbuherált Linux Mint Cinnamon [32-bit]. Azt hiszem ez 2013.03. -as verzió. A támogatás alapból működik mint kiderült. A felbontással "sincs" már gond. A probléma az volt, hogy rá volt dugva a notira D-SUB -on egy külső megjelenítő. Nos ennek az adatait nem tudja lekérni mivel nincs. Ezért ehhez mérten állította be a notin is a legnagyobb felbontást, ami 1024. Mihelyst lehúztam a külső megjelenítőt a felbontás beállt. Ettől függetlenül ez probléma, mert a külső megjelenítőn nézek filmet. Gondoltam a xorg.conf -ban lövök hozzá felbontást kézzel, de nincs xorg.conf. :) Valószínűleg kernel szinten van a vga driver? Szóval erre még nem találtam ki megoldást. A másik a rendszer dual graphicos. Egy AMD A4 APU van a gépben és egy 6470M. Sysinfó -ban látja mindkét kártyát de mégis csak a diszkrét kártya van használatban, ami szintén gond. Mivel így a noti ventijét állandóan pörgeti a gép, ami elég zavaró, mert hangos. Még lövésem sincs, hogy kényszerítem ki az APU használatára. A hardveres videogyorsítást a wines DXVA megfelelőjére értem. Annyira nem gond ha nem megy sose ment igazán más disztróval sem, ez már inkább amd gond. Az fglrx -et megpróbáltam feltenni saját tárolóból, amd oldaláról a letöltöttet. Mindegyik esetben eredményül az X összeomlását okozta.

AP Linux faq -ban ez áll:

We choose Linux Mint Debian as base OS because of good native support for ATI cards and video. If you have an ATI graphic card, no proprietary drivers are needed. Proprietary drivers are bad. They crash X windows and mess with the kernel. So If you can, use native drivers.

Tipp a megoldásra?

Minden nap egy alma és a doktor al ma. | Kirby a parancsnok!

(#735) Vladi válasza J97 (#734) üzenetére


Vladi
nagyúr

"Audiophile Linux"

hajaj. Debian based mint based linux. Már régen rossz. :D Érdemesebb inkább a fő vonalaknál maradni. Jójó, hogy specializált disztró, de ezt lényegében bármivel megcsinálnád, mert csak felteszed a megfelelő programokat és kész.

"Nos ennek az adatait nem tudja lekérni mivel nincs."
Valami van, csak nem bírja rendesen beolvasni. az xrandr programot javasolom. Azzal lekéred az adatokat és beállítod a kimenetet. Igaz, hogy konzolos, meg "kőkorszaki" de biztos. link

"de nincs xorg.conf."
Mert egy ideje az x szétnéz a gépben és automatikusan állít be mindent.

"A hardveres videogyorsítást a wines DXVA megfelelőjére értem."
ehhez fglrx kell mindenképpen.
Ehhez linux mintes megoldást keress, mert az áll legközelebb a rendszeredhez.

Fedorán például felteszem a tárolót, meg a csomagokat és kész. Itt se lehet sokkal bonyolultabb.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#736) J97 válasza Vladi (#735) üzenetére


J97
tag

Igaz, az xrandr -t használtam régen az ubuntunál is. A mint -es fglrx -et már próbáltam mindnek összeomlás volt a vége. :D Ubuntun nem volt nagy hatása egyébként az xvba -nak a proc terhelésre. Fedorán mi ezzel a helyzet, műxik rendesen?

Minden nap egy alma és a doktor al ma. | Kirby a parancsnok!

(#737) elodman


elodman
aktív tag

Ave

Mint-et jó pár éve nem nyüstölök, de kb. 2 évig jól viselte magát egy antik laptopon.
Mostanság asztali gépre is szánom multiboot-ként.

1- Wine vajon mennyire gyorsan / megbízhatóan futtat progikat?
(pár Win-es zeneszerkesztő, photoshop, MS office)

2- DosBox gondolom hasonlóan hatékony mint Win-en.

3- Virtual Box - ba pakolt Win XP elvileg működhet - mondjuk kb. fele hatásfokkal?
(HW kiépítettség elég gyenge: Athlon x2 3Ghz, 4GB Ram, integrált VGA)

4- Nem égeti le a procit a huzamosabb - pl. emulációval - max. terhelés, védi-e vmi progi a hardvert?

Thanx, ave.

(#738) fradi81 válasza elodman (#737) üzenetére


fradi81
veterán

helo

3. szerintem igen

4. A nem ősrégi gépek lekapcsolnak leégés előtt.

moto g72, Ninebot d28e

(#739) #83009024


#83009024
törölt tag

Sziasztok!
nemrég feltelepítettem egy Linux Mint-et(w7 mellé)és nagyon tetszik :)
és hogy így van, próbálgattam pár régi cuccot ami w7-en nem ment, és ráakadtam a pinnacle pctv usb2 tv tuner kártyámra, ami xp alatt ment, de 7 alatt már nem, nah és találtam egy kis leírást(?) is neten hogyan kell linuxra drivert telepíteni de nem értem :'(
http://linuxtv.org/wiki/index.php/Pinnacle_PCTV_USB2
ha valaki tudna segíteni nagyon megköszönném :R (egyébként a pc amire telepíteném egy hp probook 4515s)

(#740) fradi81 válasza #83009024 (#739) üzenetére


fradi81
veterán

hello

Ez a leírás nem feltétlenül jó. Itt azt írják pöccre megy, csak a tvtme-ot kell feltelepíteni. próba

moto g72, Ninebot d28e

(#741) #83009024 válasza fradi81 (#740) üzenetére


#83009024
törölt tag

Köszi, feltelepítettem, bedugtam a tunert , világít rajta a kék led de am semmi( windowsos voltom miatt várnám hogy valamit pittyegjen a gép vagy legalább rugjon belém hogy megy valami :D)
a tv-time ban no vidao source, no signal van, :C change video source-re kattintok semmi nem történik :'(

(#742) #83009024 válasza #83009024 (#741) üzenetére


#83009024
törölt tag

Vagy itt linuxon nincs valami eszközkezelő ?

(#743) fradi81 válasza #83009024 (#742) üzenetére


fradi81
veterán

itt nem így működik. mikor be van dugva a tuner, írd be a terminába: lsusb
Mit ad vissza? olyan sort keress ami a tv tunered lehet.

moto g72, Ninebot d28e

(#744) #83009024 válasza fradi81 (#743) üzenetére


#83009024
törölt tag

Bus 001 Device 002: ID 058f:6254 Alcor Micro Corp. USB Hub
Bus 001 Device 006: ID 23ff:0208
Bus 002 Device 002: ID 04f2:b159 Chicony Electronics Co., Ltd
Bus 006 Device 003: ID 03f0:231d Hewlett-Packard
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 005: ID ffc0:0040
ezeket dobja ki
Mégegyszer köszi a segítséget :)

(#745) fradi81 válasza #83009024 (#744) üzenetére


fradi81
veterán

én itt pinaccle cuccot nem látok, pedig nem ártana. húzd ki, dugd be, és írd be ezt: dmesg. A kimenetét rakd fel ide: [link]

moto g72, Ninebot d28e

(#746) #83009024 válasza fradi81 (#745) üzenetére


#83009024
törölt tag

http://pastebin.com/brPjUEJT
oh itt már van valami pinnacle cuccos a végén :)
és ugye a "A kimenetét rakd fel ide:" azt jelenti h select all és kopipészt ?
bocs de linuxból (még) hülye vagyok, viszont nagyon tetzik(eddig :) )

(#747) fradi81 válasza #83009024 (#746) üzenetére


fradi81
veterán

a menüben keress valami driver vagy zárt meghajtós progit, elindítod és ha látja van tunered abban telepítheted hozzá a firmware fájlt, már ha van. Ha ez nem menne így akkor csak simán telepítsd fel ezt a csomagot: linux-firmware-nonfree

moto g72, Ninebot d28e

(#748) #83009024 válasza fradi81 (#747) üzenetére


#83009024
törölt tag

megcsináltam, mostmár driver managerben az unknown:unkown-hoz ezt "párosítja"

most mit tegyek?tv time még mindig nemcsinál semmit ha az inputra kattintok,lsusb ugyanazt írja ki

(#749) fradi81 válasza #83009024 (#748) üzenetére


fradi81
veterán

Indítsd újra, és próbáld a tvtime-ot. Ha nem jó akkor több ötletem nincs, marad a google turkálás.

moto g72, Ninebot d28e

(#750) #83009024 válasza fradi81 (#749) üzenetére


#83009024
törölt tag

Hát semmi :/
Azért köszönöm szépen!
Még egy problémám lenne:a wifi
addig eljutottam hogy tettem fel egy drivert a beépített wifihez, de most ha lent a kis kábelre kattintott, ott a wireless mellett az OFF-ra, semmi nem torténik, marad úgy OFF-on , nemtudom bekapcsolni

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.