Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#901) Bohus


Bohus
aktív tag

Némi manuális utómunkára is szükséged lesz, valamint nem biztos, hogy szó szerint azt kell csinálnod amit a post taglal, mert ez attól is függ, hogy melyik környezetről melyik másikra váltottál. Vélhetően improvizálnod kell.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#902) ubyegon2 válasza Bohus (#900) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, ez nagyon szimpi kis Tips & Tricks Guide! :) Már egy csomó dolgot láttam benne, ami anno jól jött volna. Ezt végig olvasgatom majd, kiindulásnak egész jó.

Az Linux közösség szerintem amúgy azért kicsi a WIN közösséghez képest, mert a kezdők támogatása szinte nulla. A haladó kezdők már goglizva sok mindent találnak, amire szükségük van, de erre a szintre sokan már el sem jutnak, mert feladják. Egy ilyen fórumra is rá kell találni és akkor is rengeteg utána olvasásra van szükség. Ha valaki úgy kezdi, hogy az egyik disztró oldaláról indul ki, annak semmi esélye. :(

(#903) Cyrin válasza ubyegon2 (#902) üzenetére


Cyrin
addikt

Igazad van, de azért vannak jó próbálkozások, pl. manjaro nagyon szépen odafigyel a dokumentációra, ami nagyon pozitív.

(#904) ubyegon2 válasza Cyrin (#903) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi! Manjaro, no ezt megvizsgáljuk, bár úgy rémlik, ez kezdőknek nem ideális. - - -

No, megnéztem kezdő szemmel, elég jól összeszedett a Wiki oldala. Kezdőknek van kitalálva- mondanám az első linkre kattintásig! :Y Onnantól egy kezdő csak pislog.

Pár hónapos otthoni felhasználóként a Debian oldalán is kezdek eligazodni, megtalálni dolgokat, amik érdekelnek. De ezen az alap szinten már több oldalon is el lehet igazodni, de komoly nehézségek árán.
A különböző dokumentációk, könyvek szintén azoknak mondanak valamit, akik már pár hónapot végigízzadtak az alapok elsajátításával. Én már biztosan tudom használni arra a célra, amire a Win- t használtam itthon, de nem csodálkozom azokon sem, akik feladják az első próbálkozás után. :(

Itt a fórumon se olvastam arról, hogy abszolút kezdőknek milyen írások léteznek a megbarátkozáshoz. Gyaníthatóan nincsenek ilyen írások.

...közben az abszolút kezdő topicon...

kérdés:
"Mélyformázás kéne, dd-ről olvastam, de nem tudom hogyan kéne használni."
válasz:
Terminál: man dd

Egy abszolút kezdőnek a dd manual?

[ Szerkesztve ]

(#905) Cyrin válasza ubyegon2 (#904) üzenetére


Cyrin
addikt

nem kell mindent tudni, fel kell tenni és használni, ha valami probléma van, akkor keresni az összeszedett leírásban. használni egyszerűbb mint végigolvasni a leírást.

(#906) ubyegon2 válasza Cyrin (#905) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értettem! Végrehajtást megkezdtem! :R

(#907) MKLS válasza ubyegon2 (#906) üzenetére


MKLS
aktív tag

Mint nagyon egyszerű és kellemes win után, abszolút kezdőként egy hét Mint után átmentem Manjarora és nem váltanék erről másra! Csak ajánlani tudom neked is attól függetlenül, hogy a Mint egy jó disztró.

(#908) ubyegon2 válasza MKLS (#907) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, ha abszolút kezdőként ajánlod, akkor beveszem a kipróbálandók közé. Az új winyón párat mág kipróbálok, az biztos. :) Melyik asztali kezelő felülettel használod? A Cinnamon nekem tetszik és látom, hogy a Manjaro is telepíthető azzal.

(#909) Apollyon válasza ubyegon2 (#908) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A Cinnamon nem a Manjaro Team, hanem a közösség által fejlesztett opció Manjarora. Inkább xfce a javasolt, mivel az hivatalosan is támogatott, aztán ha már belejöttél a rendszer használatába, utána is feltehetsz más, tetszőleges DE-t.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#910) ubyegon2 válasza Apollyon (#909) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, ezt megfontolom, bár a Cinnamonnal már elég jól elboldogulok. Az XFCE- t már úgy is ki akartam próbálni.

(#911) gery2123


gery2123
őstag

Hali!

Olyan kérdésem lenne, hogy Mint 16 alatt, Nemo file manager nincs e valami olyan extra mint a Nautilus - nal, hogy dokumentum converter. Jobb klikk és képet PDF - be,...

Illetve van er megoldás az USB való másoláskor néha jelentkező belassulasra?
Előre is köszönöm.

-- PSN_ID: GerY2123

(#912) alitak


alitak
senior tag

találkoztatok már olyannal, hogy a vágólap csak az adott ablakban működik? Nem tudok egyik programból a másikba másolni. Kikapcsoltam volna valami lehetetlen gyorsgombbal?

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#913) Bohus válasza alitak (#912) üzenetére


Bohus
aktív tag

Elképzelhető, de nincs tippem, hogy mit. Terminálban ugye Ctrl-Shift-C és Ctrl-Shift-V kombinációkkal kell operálni. Létezik olyan módszer is, hogy amíg egy ablakban a kijelölés aktív, addig egy másik ablakban az egér középső gombja elvégzi a beillesztést.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#914) alitak válasza Bohus (#913) üzenetére


alitak
senior tag

Igen, a terminálos dolog megvan, itt egész konkrétan a netbeans és a chrome közt nem megy. Ha valamit vágólapra rakok, csak az adott programban megy. Ilyet ezelőtt ne mláttam még.

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#915) HuMarc


HuMarc
addikt

Sziasztok! Kicsit elegem lett így bő másfél év használat után az Ubuntuból. Linux Mintben gondolkodom. Van Win8-as licencem (legális meg minden), de nem látom értelmét felrakni. Játszani nem játszom, de ha játszanék, az Intel HD3000 inkább meggátolna, mint az Ubuntu.

Szóval Linux Mint: Dillema, hogy 16, vagy esetleg 13 LTS (bár Ubuntun is mindig frissítek). A másik, hogy Cinnamon, vagy MATE? Én a Cinnamon felé húzok, van bármi, ami miatt ez nem lenne jó választás?

(#916) mstills válasza HuMarc (#915) üzenetére


mstills
tag

Van Win8-as licencem (legális meg minden), de nem látom értelmét felrakni.
:F

(#917) BoB válasza HuMarc (#915) üzenetére


BoB
veterán

Esetleg valamilyen KDE-s disztró?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#918) Cyrin válasza HuMarc (#915) üzenetére


Cyrin
addikt

16 Cinnamon, aztán ha bejön, tavasszal az LTS.

(#919) HuMarc válasza BoB (#917) üzenetére


HuMarc
addikt

Nyújt valamit a KDE, ami miatt érdemes lenne azt választani? :B A KDE annyira nem jön be, azért is nem írtam. Mondjuk ez valószínűleg hülyeség, mert azért 2002 óta azért sokat változott a KDE.

mstills: A licencet nem vettem, hanem apám kapta a munkahelyén. De ő is Linuxozik.

(#920) Bertiee


Bertiee
aktív tag

Sziasztok!

1Gb ram, ati X200 video, 1,6 celeron 1 magos procis notira jó lenne a Mint?

Ubuntu 13.10-et használtam, de eléggé erőforrás igényes ehhez a géphez.... Esetleg mit javasolnátok ami nem annyira hardverigényes egy ilyen konfigra? (csak netezés, film, és office lenne)

(Full amatőrként telepíteném, nincs Linux tudásom...)

(#921) mstills válasza HuMarc (#919) üzenetére


mstills
tag

A "nem látom értelmét felrakni" részre gondoltam.

(#922) BoB válasza HuMarc (#919) üzenetére


BoB
veterán

Elég összeszedett. Azárt írtam mert Mate-et vagy Cinnamon-t használnál, mindkettő "'hagyományos" módon néz ki, csakúgy mint KDE.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#923) fradi81 válasza HuMarc (#919) üzenetére


fradi81
veterán

KDE: Kényelmes, szép, gyors, de kinek mi jön be.

Bertiee
Lubuntu elmegy rajta.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#924) HuMarc válasza mstills (#921) üzenetére


HuMarc
addikt

Megszoktam már a Linuxot. Másfél év használattal, hogy csak az iskolában, illetve ismerősöknél látok Windowst. Én már bal oldalon akarom bezárni az ablakokat, meg hasonló apróságok. Vezérlőpultban el tudok tévedni, mert nem használom, Ubuntun a legtöbb beállítást könnyen megtalálom. Ezért felesleges felraknom a Win8-at. Egyetlen előnye az MS Office lenne, de megvagyok LibreOffice-szal is.

Köszi a válaszokat nektek, akkor valószínűleg az lesz, amit Cyrin írt. :)

(#925) Bertiee válasza fradi81 (#923) üzenetére


Bertiee
aktív tag

Köszi, azt tettem fel. A youtube videók szaggatása gondolom a vas gyengeségéből adódik. Amúgy gyors, pörgős rendszer. :)

(#926) Bohus válasza HuMarc (#924) üzenetére


Bohus
aktív tag

Ha nem igazán erős a hardware, akkor a Mint Xfce verzióját is tudom ajánlani. Én pár hete ezt használom, teljesen frankó.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#927) HuMarc válasza Bohus (#926) üzenetére


HuMarc
addikt

Azért annyira nem gyenge, hogy Xfce kelljen (i3 2 mag + HT, 6 GB RAM, Intel HD3000). Ubuntu-t Unityvel (vagy mi is a felület neve?) simán viszi.

(#928) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Linux Mint Debian 201403 ma lett bejelentve.

Próbálta már valaki? Előző LMDE- ről van tapasztalata valakinek?

(#929) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Mitől lehet, hogy a 16-osban, ha beállítom a proxy-t, akkor minden alkalommal kikapcsolja magától? :Y
Kezd idegesítő lenni...

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#930) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
p4 amd1.7 proci,512M memory, videókártya valami geforce 2 talán
Szeretném Nasnak és egyéb gépnek beüzemelni
Melyik linuxmint-et ajánlanátok amin könnyen be lehet állítani mondjuk a samba,minidlnat ?

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#931) Bcy+ válasza hódmaci (#930) üzenetére


Bcy+
tag

Hali !
Én ilyen konfugurációból nem építenék NAS-t (Elég magas a fogyasztása ahoz hogy folyamatosan üzemeljen.)

||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||||| |||

(#932) hódmaci válasza Bcy+ (#931) üzenetére


hódmaci
senior tag

Szia!
Megmértem:
65-116W ig ugrál általában 78watton van az sok?
Mennyi az ideális?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#933) Bohus válasza hódmaci (#932) üzenetére


Bohus
aktív tag

Ideális? Minél kevesebb, annál jobb. 80W teljesítmény mellett napi 24 órás használatban a jelenlegi vill. energia díjak mellett hozzávetőlegesen (0,08kW*45ftkWh*24h*30d) 2.600 ft-al rövidíted meg a pénztárcádat. Döntsd el, hogy neked ez sok-e, avagy sem. Ha megoldod 20W-ból ugyanezt, akkor a negyedét fizeted. Vannak eszközök amivel ezt megoldhatod, ezért javasolta a fórumtárs, hogy ne ezt a konfigot használd.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#934) Bohus


Bohus
aktív tag

havonta 2.600 ft (ez kimaradt)

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#935) hódmaci válasza Bohus (#933) üzenetére


hódmaci
senior tag

Akkor viszont tudnátok valami konfigot ajánlani kis fogyasztással?
Korábban routerral csináltam de ott annyira lassú az adatátvitel az usb miatt hogy sajnos akadozik a dlna,plussz a másolgatás is hetekig tartott

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#936) vgyuri válasza hódmaci (#935) üzenetére


vgyuri
őstag

NAS-ok keveset fogyasztanak, nekem otthonra egy TP-Link 3600-as router is bevált, 2 usb portos, külső 2.5"-es merevlemezt dugtam rá: torrent, dlna, ftp, samba... minden megy rajta, és wifi-n is minden eszközzel elérem.

[ Szerkesztve ]

(#937) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Linux Mint 17 codenamed “Qiana

(#938) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Üdv. Segítséget szeretnék kéni. Van egy kis netbook-om, amin gyárival W7 van, de hát az kicsit sok rá, lassú mint a dög. Úgy néztem, hogy ez a Linux Mint jó lesz, de nem tudom melyik verziót(Cinnamon, KDE, Mate) töltsem le? Továbbá először csak LIVE-ként szeretném megnézni, hogy jó-e. Jól olvastam, hogy mindegyik Mint így indul? :R

(#939) ubyegon2 válasza KaiotEch (#938) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! Én is Win 7- ről váltottam Linuxra, szerintem a gépeden simán menne a Cinnamon- os MINT, ha 64 bites a proc, akkor azzal. A Mate és az Xfce még kisebb rendszerigényű, de ha fut a Cinnamon, akkor azzal próbálkozz először. Szerintem az alap iso-k mind live. Próbáld ki először az első kettő közül a megfelelő bites változatot. Nagyon fog tetszeni a MINT! :)

(#940) KaiotEch válasza ubyegon2 (#939) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

USB-ről megy, jónak tűnik. Gondolom felrakható a W7 mellé és akkor a grubból választható melyik induljon. :K

Amúgy szerintem a 32/64 bit az nem a procira vonatkozik, hanem a ram mennyiségére, ahogyan a Win-nél is. :F

[ Szerkesztve ]

(#941) ubyegon2 válasza KaiotEch (#940) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, nálam is Win mellé ment, azóta már több disztró is van egymás mellett, de grubból simán megy a választás, csak a Win öli meg a grub- ot, ha azt telepíted a Linux után.
A grub miatt (is) érdemes egy live disztrót tartani, ha tudsz, akkor írj ki egyet dvd- re.
A 64 bit- es rendszer csak 64 bites processzorral működik Win alatt is, bár a memória kezeléshez is van köze.

[ Szerkesztve ]

(#942) KaiotEch válasza ubyegon2 (#941) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

W7 után menne a Mint. Netbook-ról van szó, így nincs DVD, USB-t meg nem akarok mindig bennehagyni, mert az ugye live, az nem lakható be. Ez egy ócska Medion Akoya, így nem várom el tőle, hogy 64bit-es legyen :N

(#943) sh4d0w válasza KaiotEch (#940) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

De, a 32/64 bit pontosan a CPU-ra vonatkozik. Non-PAE kernel esetén összesen 4 giga memóriát tudsz megcímezni (2^32). 32 bites PAE kiterjesztéssel megy több is, csakúgy, mint 64 bit esetén.

Valójában arról van szó, hogy sokkal nagyobb ("szélesebb") regisztereket lehet használni, ezáltal egyszerre sokkal nagyobb adatmennyiséget lehet kezelni.

https://www.coreinfinity.tech

(#944) ubyegon2 válasza KaiotEch (#942) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek szerint csak live módban használod! Mér' gondoltam, hogy telepíteni akarod? :U
Nekem 8 éves asztali gépem van és nem várom el tőle, hogy 64 bites legyen, de ha már AMD Athlon 64 X2 4800+ processzor van benne... :))

(#943) sh4d0w :R

(a manó csípje meg, fanatikus lettem?)

[ Szerkesztve ]

(#945) KaiotEch válasza sh4d0w (#943) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Jó ebben is van vmi, igazatok van, nagyon vasárnap van :D

És kezeli a 64bit-et a kis Atom ami benne van. Bár azért kezdtem a 32bit-tel, mert W7-nél tudom, hogyha nincs meg a 4GB ram akkor lassabb a 64bit-es rendszer.

Linuxban amúgy nagyon nem vagyok otthon sajnos, de gondolom wine-al itt is futtatható 1-2 win-es szoftver. Kérdés még, hogy Mint-ben akartam nyelvet váltani, de ahhoz kér sok progit, amit telepíteni kell. Kérdem én a gimp az mi a jó fenének kell neki ahhoz? :F

(#946) Bohus


Bohus
aktív tag

Böngészőben - pontosabban firefox és opera alatt - nem tudok flash videót teljes képernyőre kirakva nézni, rettenetesen szaggat szinte számolni lehet a képkockákat, sőt a hang is elcsúszik a képtől. Mindez már egy 360p-s videónál is jelentkezik. Xorg drivert használok HD6850-al (zárt drivert nem tudok telepíteni, dpkg hibával mindig kidob), pár javaslatot kipróbáltam (force GPU acceleration), de ezidáig semmire sem jutottam.
Valaki ajánlotta a minitubot, ezzel legalább a youtube flash videók lejátszása nem ütközik problémába, pl. 720p videók szépen futnak teljes képernyőn 20% CPU kihasználtság alatt. De nem csak youtube-ból áll a világ, jó lenne megoldani, hogy firefox alatt se okozzon ez problémát. Más tapasztalt hasonlót? Mint 16 64-bit Xfce verziót használom.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#947) legendary


legendary
tag

Üdv mindenki!

Érdeklődnék, hogy mint-ben a chromium böngészőben hogy lehet beállítani hogy az alapértelmezett kereső a google legyen? Eddig mindig ubuntu-t használtam ott ezzel sose volt gond.

"Mindenki arra született, hogy azt tegye amire született..."

(#948) fradi81 válasza legendary (#947) üzenetére


fradi81
veterán

Hello

A chomium beállításában(settings) ki lehet választani a keresőt.

moto g72, Ninebot d28e

(#949) legendary válasza fradi81 (#948) üzenetére


legendary
tag

És te ezt tudod vagy csak úgy írod? Mert máskor mikor néztem nem igazán lehetett.

"Mindenki arra született, hogy azt tegye amire született..."

(#950) fradi81 válasza legendary (#949) üzenetére


fradi81
veterán

Nálam ez így van, linux mint 16 KDE-ben.

moto g72, Ninebot d28e

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.