Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1851) <>jana<>


<>jana<>
senior tag

Üdv mindenkinek! Lenne egy apró problámám . Adsl netem van, és routeren keresztül osztom meg 3 gép között. Két windows és egy linux. A linuxos gépen azt vettem észre, hogy bekapcsolás után rövid idővel vissza esik az internet sebbessége. Általában 800-900 k között jön le bármi amit letöltök.Linux alatt ez leesik 45-55 kb/s ra. Windowsos gépeken minden rendben van. Több gépre is telepítettem linuxot, több routerrel kipróbáltam, az eredmény mindég ugyan az. Linux beállítások között lehet a hiba.
Kipróbáltam : Linux Mint , Mint KDE, Ubuntu, Kubuntu,
Több Hálókártyával is. Ha van valami ötletetek hol kutakodjak tovább, azt megköszönném. Szeretném a saját gépemen megtartani a Mint KDE változatát, de így nem tudom használni sajnos.

(#1852) lev258 válasza <>jana<> (#1851) üzenetére


lev258
veterán

Olyan előfordul, bár az okát nem ismerem, hogy egy adott routeres kapcsolaton a Linux valamiért hátrányba kerül (ezt általában a router okozza), viszont olyat még nem láttam, hogy hálózattól (routeres környezettől), géptől és rendszertől függetlenül is jelentkezik. Részletezd a dolgot, mert így nincs rendben. Amúgy közvetlenül (router-t átugorva) is jelentkezik a probléma?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1853) <>jana<> válasza lev258 (#1852) üzenetére


<>jana<>
senior tag

Minden gépen wi-fin keresztül használom a netet, még nem próbáltam kábelről. Szedtem le torrentel a külömböző linuxokat ott vettem pszre a sebesség csökkenést. Több ruterem is van, 2 d-link egy TPLink. Mind a három ugyan ezt produkálja. Kb 5-10 perc után kezdi el. Én az energia gazdálkodás környékén kutakodtam volna, de nem túl böséges a beállítási választék linuxban sajnos. Egyetlen nalkalommal sem jött vissza a sebesség, csak ujra indítással.A gépem egy Lenovo G570 2 magos intel proci 2 giga ram. A másik gép egy régebbi Dell asztali gép Sima p4 proci 2 giga ram. Egy usb-s wi-fi kártyával. Az is d-linkes a tipusokat megnézem és leírom. Milyen infora lenne még szükséged?

[ Szerkesztve ]

(#1854) lev258 válasza <>jana<> (#1853) üzenetére


lev258
veterán

Például megnézhetnéd, hogy amikor a probléma jelentkezik, a router újraindítása elegendő-e a megoldáshoz. Milyen rendszerek, kernelek? Milyen wifi van a gépekben (lspci, lsusb alapján)?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1855) growler válasza <>jana<> (#1853) üzenetére


growler
őstag

A linuxos gépnél a jelszintmérő mit mutat ?

(#1856) <>jana<> válasza lev258 (#1854) üzenetére


<>jana<>
senior tag

Laptop :
Hálózati kártya Ralink RT3090 802.11n WiFi Adapter (192.168.0.173)
Kisgép.
d-linkdvva 111
Ezek a hálókártyák.
linux verziók:
Linux Mint ciamon, Linux Mint KDE, Ubuntu 13 32 bit, Kubuntu 32, 64 bit Mindkettő KDE. Mageia linuxot most készülök kipróbálni.
Minden linux verzió a legfrissebb, mindegyiket lefrissítettem.

[ Szerkesztve ]

(#1857) <>jana<> válasza growler (#1855) üzenetére


<>jana<>
senior tag

70 % körül. De ha átviszem a router közelébe, ott is ugyan az a helyzet.

(#1858) lev258 válasza <>jana<> (#1856) üzenetére


lev258
veterán

Másikról inkább lsusb alapján. Egy dmesg-et fel tudnál tenni valahova a Ralink-esről?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1859) <>jana<> válasza lev258 (#1858) üzenetére


<>jana<>
senior tag

Fél óra után sem hajlandó elindulni a d-linkes adapter itt a linux minten. Holnap felrakok megint egy linuxot a kisgépre és akkor meg tudom adni az infokat.

(#1860) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!
Nem tudom, hogy ez bug-e, vagy mi, de 17.1 frissítés óta a Firefox (34.0) érdekeseket művel. Pl. ha van egy animgif az oldalon, akkor rögtön elkezdi, a Rendszerfigyelő szerint, 110%-on járatni a procit, és semmit nem lehet vele kezdeni, csak kilőni a FF-ot.
Ha pl egy éjszakára "magára hagyom a gépet", és a FF bekapcsolva marad, akkor reggelre a proci és a memória is 100%-on van, és ezt mind a FF csinálja a Rendszerkezelő szerint..
A gépben i3 proci és 4GB memória van. Mit tudok ezzel kezdeni? Az rendben, hogy éjszakára kilövöm a FF-ot, de azt nem tudom előre, hogy az adott oldalon lesz-e gif...

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#1861) lev258 válasza toth_janika (#1860) üzenetére


lev258
veterán

Szintén i3-as procim van, én viszont nem tapasztaltam hasonlót eddig. Bár az is igaz, hogy a NoScript sok szeméttől megkímél.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1862) lev258 válasza toth_janika (#1860) üzenetére


lev258
veterán

Meg kellene nézni, Live alatt is ezt látod-e. Meg persze nem árt egy memóriateszt se.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1863) Bohus válasza toth_janika (#1860) üzenetére


Bohus
aktív tag

Ne higgy a rendszerfigyelőnek, nézd meg top paranccsal, hogy mi a helyzet. Nálam a rendszerfigyelő pl. nem mutatja a BOINC daemon-t, holott az kihasznál minden felesleges procidőt, azaz ~100%-on fut a procim. Azt, hogy ez 17.1 specifikus hiba-e, nem tudom, eddig nem igen néztem rá a rendszerfigyelőre.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#1864) ubyegon2 válasza toth_janika (#1860) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

tracker-miner
tracker-miner-fs

Ezekre pillants rá, nem futnak- e, mert okozhatnak ilyen 100%- os prociterhelést, bár régebben ez főleg az egyik Debianra volt jellemző! Simán ki lehet ezeket szedni a disztróból, mert semmi hasznuk nincs.

Másik 5let, hogy tedd fel a Firefox ESR változatot innen. Nekem is gondjaim voltak a legfrissebb Firefox használatával és az ESR- t használom azóta!

(#1865) toth_janika válasza ubyegon2 (#1864) üzenetére


toth_janika
őstag

Köszönöm az ötleteket és a segítséget mindenkinek! :R

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#1866) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!

Bocs, hogy ennyiszer zaklatlak benneteket, viszont egy barátom áthozta a laptopját (Mint 17.1 van rajta), és olyat csinál, amit még nem láttam. Ha a jobb felső sarokba viszem az egeret, akkor átvált egy másik munkaterületre. Teljesen üres asztal, meg minden...

Az "Érzékeny sarkok" beállításban a jobb felső sarokra az van beállítva, hogy "Minden ablak megjelenítése"...
Nem értem, hogy miért csinálja... Nálam nem csinálja ezt... Mi lehet elszúrva? :F

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#1867) lev258 válasza toth_janika (#1866) üzenetére


lev258
veterán

A munkaterületek számát csökkentsd, az biztos megoldja.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1868) toth_janika válasza lev258 (#1867) üzenetére


toth_janika
őstag

Köszönöm a választ. A munkaterületek beállításaiban semmi nincs engedélyezve...

Valaki le tudná írni, hogy tudok egy képet linkelni a hsz-be? Akár privátban is, mert úgy talán egyszerűbb lenne...

Szerk.:
Közben megvan...Van olyan beállítás, hogy "Ablak mozaik és élváltó", és az "Élváltó engedélyezése" menüpontot kellett kikapcsolni...
Csak tudnám mi a t*köm az az élváltó....

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#1869) tomi_x válasza toth_janika (#1868) üzenetére


tomi_x
tag

Sziasztok !

Hirtelen ötlettől vezérelve tegnap éjjel letöltöttem és most fel is telepítettem a Mint-t.
Egy gyors kérdésem lenne, bár lehet hülyeség: kell e keresgélnem valamiféle virusirtót, tűzfalat ehhez vagy ebben van ilyesmi védelem ?

köszi
tomi

(#1870) lev258 válasza tomi_x (#1869) üzenetére


lev258
veterán

Normál használat esetén nem lesz rá szükséged, pontosabban nem fogod érzékelni a hiányát.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1871) joecontra válasza tomi_x (#1869) üzenetére


joecontra
addikt

Általában nem szokott kelleni, a windows-ra írt vírusok nem futnak le linuxon.

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#1872) toth_janika válasza tomi_x (#1869) üzenetére


toth_janika
őstag

Én régebben az ipchain-el kínlódtam, de rájöttem, hogy felesleges, mert a routeres fw "mindent" megfog :DDD

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#1873) tomi_x


tomi_x
tag

Köszi.

Ismerkedem tovább a rendszerrel. :)
Egyenlőre még csak a laptopon.
Az asztali gépre még majd csak ezután rakom fel.
Azzal kapcsolatban is lenne kérdésem: a rendszer száméra egy 120 GB -os SSD van fentartva. Elfér azon a win7 és a Mint ?

(#1874) lev258 válasza tomi_x (#1873) üzenetére


lev258
veterán

Persze, a Windows igényei a nagyobbak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1875) Fenyő válasza lev258 (#1870) üzenetére


Fenyő
őstag

Ufw-nek van vmi értelme? Csakmert megszokásból friss telepítésénél mindig az egyik amit terminálból engedélyezek (ha már ott vagyok) az a tűzfal. Mondjuk sok erőforrást nem foglal, de ha haszontalan akkor leszokom róla. :DDD

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1876) N0zer0 válasza tomi_x (#1873) üzenetére


N0zer0
senior tag

Elfér. Bőven.

(#1877) ArGab


ArGab
őstag

Sziasztok

Vettem egy másodlagos gépet noti mellé tévére kötve és elkezdtem újfent Linuxszal kísérletezni (Mint 17.1 Cinnamon), de van pár dolog ami kifogott rajtam és nem is találok rá megoldást:

1: Tévére van kötve (Intel HD Graphics 2500 HDMI-n) és szeretnék 24p-t kicsikarni belőle, de nem akar összejönni, xrandr segítségével már át tudtam állítani Full RGB-ről Limited-re viszont mikor a frissítést állítanám át vele egyszerűen nem történik semmi. Nincs semmilyen üzenet, egyszerűen marad 60Hz-en mintha mi sem történt volna.

2: Elég gyenge a processzor (Celeron 1037U) és teljesen passzív hűtésű úgyhogy jó lenne összehozni a hardveres videógyorsítást Flashhez, mivel már a 720p is durván leterheli és rengeteg a frame drop. Ez alapján próbálkoztam: http://www.webupd8.org/2013/09/adobe-flash-player-hardware.html
De elég felemás lett a végeredmény. Youtube úgy-ahogy megy, de a videók felénél elszáll a plugin betöltéskor, ezt leszámítva jól működik. De bármely más oldalon azonnal elszáll ha megpróbálok beletekerni a videóba. Van erre megoldás?

3: Vaapi videólejászáshoz szintén nem jön össze. Az mplayer-vaapi-val bármit próbálok, egyszerűen darabos a lejátszás. Pár másodpercig jó majd pár másodpercen keresztül akadozik. Sima mplayert szintén próbáltam és különböző kimeneteket is, de mind ugyanolyan.
VLC-vel már működik a dolog, de itt meg a képminőség valahogy sokkal gyengébb a szoftvereshez képest. Részlettelen, folyton szétmosódik kicsit majd újra éles lesz, mintha valami dekódolási hiba lenne.

(#1878) fradi81 válasza ArGab (#1877) üzenetére


fradi81
veterán

hali

VLC-vel nálam is rosszabb a kép így az itt felejtős mert a gép bírja. mplayert így próbáltad?[link]
Most nem vagyok linux előtt, majd megnézem ezt is.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#1879) tomi_x válasza N0zer0 (#1876) üzenetére


tomi_x
tag

Már fent is van.
:)

Megint kérdés:
Viber desktop-t telepiteném, de 2 félét kinál : Debian vagy RPM. Melyiket ?

(#1880) ArGab válasza fradi81 (#1878) üzenetére


ArGab
őstag

Igen így, de minden kimeneten ugyanazt a hibát produkálja, nem csak vaapi-val.

(#1881) spammer válasza tomi_x (#1879) üzenetére


spammer
veterán

Debian vagy Ubuntu (azaz .deb), ez való Mintre.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#1882) tomi_x válasza spammer (#1881) üzenetére


tomi_x
tag

Köszi !

(#1883) fradi81 válasza ArGab (#1880) üzenetére


fradi81
veterán

Nálam ezzel megjelent a vaapi az smplayerben, viszont a terhelés nem csökkent tőle, hardveres gyorsításnak nyoma sincs. Nálad is ezért lehet olyan mint a többi.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#1884) lev258 válasza ArGab (#1877) üzenetére


lev258
veterán

Pár gondolat.
A beállítandő frekvenciát tudja a kimenet? A mindenféle gyorsításokhoz szerintem frissebb kernel és xorg se ártana, viszont a flash-ről tudni kell, hogy az eleve nem minőségi (Linuxra évek óta nem fejlesztik).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1885) tomi_x


tomi_x
tag

Mégegy kérdés, azt hiszem mára az utolsó:
videokártya, alaplap, és stb. drivereket honnan tudok letölteni ?
Valahogy nem lelem sehol.

(#1886) fradi81 válasza tomi_x (#1885) üzenetére


fradi81
veterán

Nem kell ilyeneket letölteni, vga milyen?

moto g72, Ninebot d28e

(#1887) tomi_x válasza fradi81 (#1886) üzenetére


tomi_x
tag

Ati radeon 4670, nem egy mai darab
:)

(#1888) fradi81 válasza tomi_x (#1887) üzenetére


fradi81
veterán

Jelengleg gondolom a nyílt driverrel megy. Valami nem oké vele?

Adminisztráció - Ilesztőprogram-kezelő-ben meg talán van telepíthető zárt driver.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#1889) Fenyő válasza tomi_x (#1887) üzenetére


Fenyő
őstag

Ahhoz csak nyílt van, de azok (amd) újabban egész jók.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1890) tomi_x válasza fradi81 (#1888) üzenetére


tomi_x
tag

Nincsen.
De igazábol nincs bajom vele, csak nem tudtam hogy kell-e drivereket telepítgetni mint windowsnáál.

(#1891) tomi_x válasza Fenyő (#1889) üzenetére


tomi_x
tag

Ez pl. ?
[link]

(#1892) fradi81 válasza tomi_x (#1891) üzenetére


fradi81
veterán

AMD Desktop Product Family Compatibility , nincs benne a kártyád.

moto g72, Ninebot d28e

(#1893) Fenyő válasza tomi_x (#1891) üzenetére


Fenyő
őstag

Ez zárt driver és csak újabb karikhoz jó a HD 4 ezres szériához már több mint egy éve nincs hivatalos támogatás, utoljára a 12.04-esre épülőben (Mint 13-as) volt zárt driver hozzá, de a 17-esben lévő nyílt szvsz sokkal jobb mint a 13-asban levő zárt, amd-nek nem erőssége még mindig a zárt Linuxos driver, ellenben a nyílt drivereik szépen fejlődnek az utóbbi időben.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1894) ArGab válasza lev258 (#1884) üzenetére


ArGab
őstag

Ivy Bridge, tudnia kellene 23.976 és 24.000-t is. Win 8.1 alatt működik is.

(#1895) N0zer0 válasza tomi_x (#1885) üzenetére


N0zer0
senior tag

Általában sehonnan. A kernel tartalmaz minden drivert. Nagyon ritka, ha külön drivert kell használni, akkor is csak csomagban kell letölteni vagy kernelmodulként használni. Tipikusan a videókártyához szokott kelleni másik driver, esetedben ez lehet nálad is a megoldás a hw-es dekódolásra.

(#1896) Bohus


Bohus
aktív tag

33-as és későbbi Firefox verziókban a kezdőlap (about:home) is biztosít keresési javaslatokat. Ez nálam Mint alatt továbbra sem működik. Van erre valami megoldás? (Win alatt ua. a gépen működik.)

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#1897) Lathronos válasza Bohus (#1896) üzenetére


Lathronos
őstag

Előszőr is Boldog Új Évet Kívánok mindenkiek!

Szia Bohus!

Nálam a google.com van beállítva kezdőoldalnak, így oldottam meg. Én is kérdeznék vagy inkább kérnék valamit ha nem vagyok túl pofátlan. :D Ezt a conky konfigodat elkérhetném? Előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#1898) Ezekiel Ston


Ezekiel Ston
senior tag

Boldog új évet mindenkinek!

(#1899) Bohus válasza Lathronos (#1897) üzenetére


Bohus
aktív tag

Boldog Új Évet Kívánok minden fórumtársnak!

A conky konfigom alapját én is egy fórumról vadásztam, már egy éve folyamatosan csiszolom, csak a váz maradt meg az eredetiből. Kellenek hozzá ilyen olyan állományok, ezért célszerűbb ha összegyúrom ezekkel és úgy teszem közzé a letöltőlinket. Nem fog "out of the box" működni, hozzá kell igazítani a hardverhez, ezért talán még előtte kommentelem az utólag hangolásra szoruló részeket.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#1900) Cyrin


Cyrin
addikt

mondtam hogy szólok ha van problem, eddig annyi, hogy a grive nem indul automatikusan, és nem is szeret rendesen magától szinkronizálni, le is szedtem lesz helyette insync.

a másik qbittorrent, seed közben lelassulnak a böngészők 10 másodpercig csak tekercselnek :D egyelőre levettem azt is.

ja és az istennek nem tudom induláskor felcsatolni automatikusan a HDD-t ami csak tárolásra van. ez lehet hogy a több felhasználóval van összefüggésben.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.