Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1751) ubyegon2 válasza derivalt (#1742) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"Régóta tudom hogy zseni vagyok egy mondatból egy szóból ki tudom emelni a lényeget "

Ne, ennek örülök, mert akkor csak kiszűröd az utóbbi hozzászólásainkból, hogy jelenleg nem kérünk a hathatós segítségedből! Jó,hogy röviden bemutattad képességeidet, így, ha valaki nem elégszik meg a MINT normál beállításaival, bizonyára kizárólag hozzád fog fordulni segítségért! :R

Azt javallom, hogy ha ekkora őstudással rendelkezel, vesd magad bele kicsit az LFS vagy a Gentoo rejtelmeibe, az inkább kihívás egy ilyen zseninek, a MINT- et jelenleg nagyanyám is könnyűszerrel kutyulássza, akár a rántást a pörgölt alatt.

Talán még az Archos srácokra is ráférne a segítség, sokan biztos eldobják az agyukat, ha megjelensz nekik! :K

(#1740) exchanger
:D Gabika néne tényleg igen okos asszonyka, nekem nagy kedvencem! Hogy mér'?
Cak! :P

[ Szerkesztve ]

(#1752) winhate válasza ubyegon2 (#1751) üzenetére


winhate
őstag

Ne küzdj ellene :

2014-12-08 14:52, azaz 0 napja ― újonc

1 Napos kiscsibétől mit várunk ? :)

Szerintem mehet neki egy KickBan :K

http://pouet.net/prod.php?which=5633

(#1753) ubyegon2 válasza winhate (#1752) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dehogy kűzdök! Örülök, hogy megjelent közöttünk egy zseni is. :Y Ritka manapság az ilyesmi! :) Csak elfáradnak a zsenik is valamikor. ;)

(#1754) ubyegon2 válasza winhate (#1752) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dehogy kűzdök! Örülök, hogy megjelent közöttünk egy zseni is. :Y Ritka manapság az ilyesmi! :) Csak elfáradnak a zsenik is valamikor. ;)
Eleinte aggódtam kissé, hogy komolyan írja, amit ír, de most, hogy kitárult előttünk nyiltan, már teljesen megnyugodtam. :DDD

(#1755) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#1754) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Huha! Ezt nem tudom hogyan csináltam!? A rendszert is össze tudja zavarni egy zseni a megjelenésével, már tegnap este is észleltem zavarokat. :U

(#1756) whbear


whbear
senior tag

Kutyaprotkó... Ez valami vicc ami itt folyik? :) Amúgy régen nem röhögtem ennyit mint mostanában a Linuxos fórumokat olvasgatva :)

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#1757) Rimuru válasza ubyegon2 (#1751) üzenetére


Rimuru
veterán

Jöjjön nyugodtan, legalább meg fogja mutatni hogy rakhatom fel ezeket, plusz nagyon kíváncsi vagyok arra a 32bites kernelre hogy miért lenne nekem az jó az alapvetően 64bites rendszeren (multilibet használok). :R Az ilyen panelmódosítós dolgot meg se említem, nincsenek is olyan gombok a wiboxomon. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#1759) derivalt válasza Rimuru (#1757) üzenetére


derivalt
csendes tag

Mát leírtam, önmagában a pae (Physical Address Extension) technológia a 32 bites kerneleknél az az hogy megszünteti a 4 gb-os memória limitet. DE mint minden kiterjesztés ez egy kicsit lassítja a 32 bites kernelt és alacsony válaszidőt eredményez. Ezt az alacsony válaszidőt szünteti meg de mondjuk ez, a low latency ez a nevében benne van.

[ Szerkesztve ]

(#1760) 8zabi válasza derivalt (#1759) üzenetére


8zabi
őstag

az alacsony válaszidő nem pozitív dolog az informatikában? ;]

(#1761) toth_janika


toth_janika
őstag

Rég röhögtem ennyit HSZ-eken... :DDD

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#1762) Rimuru válasza derivalt (#1759) üzenetére


Rimuru
veterán

Na jó most komoly leszek: Szerinted milyen előnye van egy 32 bites PAE-t támogató kernelnek egy 64bites kernelhez képest? -szerintem semmi-

Vigyázat, csalok!

(#1763) lev258 válasza Rimuru (#1762) üzenetére


lev258
veterán

Arról ne is beszéljünk, hogy szakmailag is problémás a felvetés.
Don't feed the troll.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1764) fradi81 válasza Rimuru (#1762) üzenetére


fradi81
veterán

Ki lett rakva ez az accountja. A többit szerintem most pihenteti amíg elfelejtődik, addig pihen az odújában :)

[link]

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#1765) lev258 válasza fradi81 (#1764) üzenetére


lev258
veterán

És a másik kettő? :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1766) Rimuru válasza fradi81 (#1764) üzenetére


Rimuru
veterán

Láttam én is, úgy voltam vele majd válaszol másik névvel. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#1767) Efeszi


Efeszi
csendes tag

Tanácsot szeretnék kérni, mint kezdő Mint használó, sok Windows-os beidegződéssel!

- Amikor csomagot teszek fel a Szoftverkezelővel (pl. skype, openarena, bármi) akkor feltelepíti gond nélkül, de sejtelmem sincs hova. Van erre valami szabály, vagy hol lehet megtalálni a programok könyvtárát? (Readme-t elolvasni, játékhoz pályát másolni, stb.)

- Teljes képernyőn futtatva próbáltam játszani, de a program fagyott, s nem tudtam bezárni az alkalmazást. Lehet itt Feladatkezelőt előcsalni, vagy taszkot váltani, mint Windows esetén ALT+TAB? Egyáltalán a Cinnamon kezel ilyen módon több futó programot, ami között enged váltani?

- Eszközkezelő alternatíva van? Tehát meg tudom nézni gond van-e a hardverekkel? Az lspci parancsot próbáltam, de nem volt túl átlátható...

- Nvidia driver modernebb kártyához. Hallottam, hogy van nyílt, meg zárt, milyent ajánlotok? Egyáltalán hol lehet drivert cserélni, frissíteni? Volt egy illesztőprogram kezelő, vagy hasonló nevű alkalmazás, de azt mondta nincs fent semmi... talán külső drivereket keresett?

- Wine az akkor megy, ha van fent Windows is, vagy anélkül lehet megpróbálni Windows-os programot telepíteni, majd futtatni?

Elnézést, ha valami butaságot írtam, próbáltam válaszokat keresni a neten, amire találtam, azt le se írtam, de már belefáradtam kissé a kutatásba...

(#1768) fradi81 válasza Efeszi (#1767) üzenetére


fradi81
veterán

Szerintem játékra kell egy windows, wine csak szenvedés. A programok a /usr/bin alá települnek legalábbis a futtatható részük. A synaptic csomagkezelőt érdemes használni, ott jobb klikk a csomagra tulajdonságok és meg tudod nézni mit hova rakott.
Alt+tab-nak működnie kellene ez alap. Konkrétan miféle hardvergond érdekel? Ha nem működik, akkor talán ki sem listázza. Nvidiához ha játszani is akarsz próbáld a zárt drivert, egyébként a nyílt is jó. google: nvidia chipset+linux/ubuntu verzió.

moto g72, Ninebot d28e

(#1769) Efeszi válasza fradi81 (#1768) üzenetére


Efeszi
csendes tag

Köszönöm!

"Alt+tab-nak működnie kellene ez alap."
OpenArena-t elindítottam (full screen), hiába próbáltam ALT+TAB-al kilépni vagy bármi mással, nem csinált semmit, futott a játék, amíg ki nem léptem. Egyszer fagyott is, próbáltam grafikát állítani, viszont nem tudtam kilőni a programot, nem tudom hogy mit lehet tenni ilyenkor?

"Konkrétan miféle hardvergond érdekel?"
Nem hiányol-e valamilyen drivert, minden működik-e? Illetve vga-ról hogy milyen drivert használ, meg nem tudom hogy lehet lecserélni.

Synaptic és Szoftverkezelő között mi a különbség egyébként?

(#1770) fradi81 válasza Efeszi (#1769) üzenetére


fradi81
veterán

-Szoftverkezelő látványosabb, kezdőknek. Synaptic puritánabb de komolyabb.
-Onnan tudod hogy van-e driver az adott hardverhez legegyszerűbben hogy az szemmel láthatóan működik. chipset, hang stb driverek alapból menni szoktak. Inkább csak Zárt vga és wifi driver amit telepíteni kell, ezeket google szépen kiadja. lshw parancs is szépen kilistázza ami a gépben van. Synaptic-ban egyébként látszik, nvidia-current zárt driverr, xserver-xorg-video-nouveau meg a nyílt.

De itt van még egy szép kis parancs: lspci -vnnn | perl -lne 'print if /^\d+\:.+(\[\S+\:\S+\])/' | grep VGA

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#1771) ubyegon2 válasza Rimuru (#1766) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:) Egy zseni ezt simán megoldja! A MINT topikot jól felpörgette a koma, máskor fél év alatt van ennyi hsz.

(#1760) 8zabi Abból indult ki, hogy az alacsony, mint jelző, általában negatív! Ha már egyszer akkora nagy IQ- ja van! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#1772) lev258 válasza Efeszi (#1769) üzenetére


lev258
veterán

Alt+Tab-bal programablakok között tudsz váltani. Kilépésre az Alt+F4-et meg lehet próbálni.
Ha minden működik, akkor nem hiányol driver-t. :)
Amúgy Nvidia-hoz a zártat kell felrakni, ha komolyabb teljesítmény kell.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1773) Efeszi válasza fradi81 (#1770) üzenetére


Efeszi
csendes tag

Huh és ez a szép kis parancs mit csinál? Tényleg ennyi paraméter kell?
Jó, de hogy telepítsem a zárt drivert, a Synaptic talál egy rakás nvidia sort, bár ahogy elnézem ősrégi mindegyik...

(#1774) Efeszi válasza lev258 (#1772) üzenetére


Efeszi
csendes tag

Köszi a tippet! Ezek szerint az ALT+TAB-nak működnie kellene...

(#1775) fradi81 válasza Efeszi (#1773) üzenetére


fradi81
veterán

Mi a vga kártyád típusa? Mikor volt nvidiám ugye alapból ment a nyílt, ha kellett a zárt felraktam az nvidia-current csomagot és ennyi. A legújabbakhoz kellhet a google kereső amit írtam. Ha egy programból nem tudsz kilépni, vagy nem reagál semmire bezárhatod pl. így: ctrl+alt+F1, login név+jelszó, top parancs kilistázza ami fut, megnézed mi a neve, q betűvel kilépsz. sudo killall programnév. Ezt a szép parancsot a google adta egy gyors rákeresésre: [link]

moto g72, Ninebot d28e

(#1776) exchanger


exchanger
tag

Hogyan lehet beállítani, hogy az appletek is automatikusan frissüljenek a rendszerrel együtt?

(#1777) fradi81 válasza exchanger (#1776) üzenetére


fradi81
veterán

Ezek az appletek benne vannak a tárolóban?

moto g72, Ninebot d28e

(#1778) exchanger válasza fradi81 (#1777) üzenetére


exchanger
tag

Hát gondolom, mivel a rendszer alapból látja őket mint "Kisalkalmazások", csak éppen külön kell frissíteni őket

(#1779) Varga Ferenc válasza derivalt (#1733) üzenetére


Varga Ferenc
csendes tag

Még annyit hozzátennék, hogy a felvett tárolók után fel kell rakni annyi multimédiás szoftvert amennyit bírtok (devede ogmrip ryrthmbox, xbmc + codececek multimédiás konténerek szóval annyit ami csak eszetekbe jut, és a leírt kernel frissítés után fefutatattatni az előbb beírt FFMPEGET és OPENSSLT, majd kernel fríssítés, majd megint FFMPEG ÉS OPENSSL, és a LÉNYEG: Ezek után lefuttatni a legszigorúbb beállítások mellett a BLEACHBITET mind rendszergazdai, mint normál beállítások mellett az kitöröl egy csomó nem odavaló beállítást és csak a szükségest és teszi alapértelmezetté és hogy az egészet összehozzátok megint le kell futtatni az FFMPEGET ÉS OPENSSLT és világbajnok linuxotok lesz. És csinálni a Kendek által készített biztonsági mentést. Utána már csak azzal kell törődni hogy telepítsétek az érkező frissítéseket.

ÉS BEFEJEZTEM! TÖBB NINCS. ELNÉZÉST KÉREK A MODERÁTOROKRÓL! CSAK AZT SZERETNÉM HOGY A LINUX VILÁGBAJNOK LEGYEN!

ÉN befejzetem! ÉS több másik nickem nem lesz!!!!!!!

http://bleachbit.sourceforge.net/download/file?file=bleachbit_1.6_all_ubuntu1404.deb

[ Szerkesztve ]

(#1780) Tonyk


Tonyk
veterán

Ilyenkor bezzeg nem olyan aktívak a moderátorok... :(((

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#1781) N0zer0 válasza derivalt (#1742) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ha állítólag tényleg olyan okos vagy, akkor milyen egy fórumon dicsekedsz, miért nem kezdesz magaddal valami értelmeset a való életben, vagy keresel a szuperképességeiddel pénzt fórumozás helyett? Másrészt, ha olyan zseni vagy, lehetne annyi eszed, hogy nem reklámozod a 8 osztályod. Nem fontos, és anonim a fórum, úgyse nyomozta volna ki senki.

Aztán meg senki nem kérte, hogy a Linuxát megjavítsd, mert adott esetben el sem romlott, aztán még mindig adódna a kérdés, hogy miért pont neked kéne javítanod. Az ilyen egy nap alatt rájövős dolgokra aludni kell néhányat.

(#1782) kislaci


kislaci
senior tag

Mint 17 frissítéskezelőjéből tudok frissíteni valahogy 17.1-re? Nem látok ilyen lehetőséget. Köszi

(#1783) fradi81 válasza kislaci (#1782) üzenetére


fradi81
veterán

Majd igen:
"A megegyező frissítési eljárás elérhető lesz az Xfce és KDE kiadásokhoz, amint azok 17.1-es stabil kiadásai elérhetőek lesznek a hónap végén."
[link]

moto g72, Ninebot d28e

(#1784) kislaci válasza fradi81 (#1783) üzenetére


kislaci
senior tag

Köszi, cinnamon felületem van, csak nem tudtam, hogy a Szerkesztés fül alatt lehet rendszert frissíteni.

(#1785) Fenyő válasza fradi81 (#1783) üzenetére


Fenyő
őstag

Frissítéskezelő már frissítve van (tehát már az is csoportonként frissít nem csomagonként) a 17 XFCE-ben is, gondolom akkor a KDE-ben is, amúgy tényleg felesleges PPA-kal televágni a rendszert, alapvetően csak 2 hasznosat találtam (XFCE-t használok);
- Compton Compiz helyett XFCE alatt kiküszöböli a tearing (vsync) problémákat és az amúgy jó válaszidő még gyorsabb lesz, gyenguszabb gépen is használható, amin alapvetően a compizt kikapcsolnám.
- Freshplayer ppapi-npapi fordító pepperflashez Firefox alá, így róka alatt is használható a legfrissebb flash, hátránya, hogy alapvetően nyílt driverekkel működik tutira, a régebbi zártakkal biztos nem (tehát a régebbi Nv karik esnek ki leginkább a körből).

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1786) jackbacsi87


jackbacsi87
senior tag

Sziasztok!
Kicsit összezavarodtam. A rendszer mint 17 xfce.
Asztali gépen a 64bit-esnél a tálcán az óra mellett a dropbox nem jelenik meg. Tegnap 2x raktam újra, synaptic-ból meg hivatalos oldalról is próbáltam leszedni. Háttérben tuti fut, mert szinkronizálja a fájlokat. Csak így nem látom, hogy mennyi van hátra, meg szinkronizálást se tudom szüneteltetni.
Az érdekes az, hogy netbookon 32 bitesnél működik, húgom laptopján 32bitesen meg megint nem.
Van tippetek rá?

(#1787) F34R


F34R
nagyúr

Te mekkora egy debil lehetsz, ezeknek amugy mi ertelme van?

(#1788) lolka1980


lolka1980
aktív tag

Sziasztok.
Nekem ezeket a frissítéseket fel kellene telepítenem?Illetve ajánlott volna-e?
Már csak a nevéből adódóan mert nem ez van a pc-n

Linux Mint 17.1 Rebecca
Vagy ezeknek nincs jelentősége

(#1789) lev258 válasza lolka1980 (#1788) üzenetére


lev258
veterán

Fura, hogy ezeket ajánlja, viszont csak a korábbi disztribúciók háttereiről van szó, szóval szép képek. :D

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1790) lolka1980 válasza lev258 (#1789) üzenetére


lolka1980
aktív tag

Na jó jó de ezzel mit kezdjek?Ok hogy szép képek de miért a legfontosabb(1) közé kell ezt sorolni?
Mintha ettől fügne,hogy stabil maradjon a rendszerem.
Vagy valamit félreértettem? :B

(#1791) lev258 válasza lolka1980 (#1790) üzenetére


lev258
veterán

Én se értem, de miért ne. Végülis ha nyugtató hatásúak a képek, akkor a gép élettartamát is növelhetik. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1792) F34R válasza lolka1980 (#1788) üzenetére


F34R
nagyúr

upgradeltel az elozo mintekrol? mert lehet a taroloban meg a reggi mirror csomagjait is akarja frissiteni, vedd ki azokat frissitsd a listad es akkor talan mar nem lesznek ezek ott.

(#1793) Fenyő válasza F34R (#1792) üzenetére


Fenyő
őstag

Az elég macerás, szvsz inkább 17.1 új fícsőrről lehet szó;

This edition comes not only with new wallpapers for 17.1, but all the wallpapers since the previous Mint LTS were included (Maya, Nadia, Olivia, Petra, Qiana), as well as several older wallpapers tagged as ‘Retro’. In conclusion, there are over a hundred wallpapers to choose from. Forrás

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1794) Varga Ferenc válasza lolka1980 (#1788) üzenetére


Varga Ferenc
csendes tag

Semmi baj, az a helyzet mindent rakjál fel ami a mint frissítőjéből jön. :-)

Varga Ferenc zseni.

(#1795) ubyegon2 válasza lolka1980 (#1790) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a felsorolás nem fontossági sorrend, ha jobban megnézed:

Synapticban is ott pihennek az előző verzió háttérképei, ezek túl sok gondot nem okoznak:

Egyébként, ha terminalból frissítesz, akkor nincs ilyen aggasztónak tűnő lista, frissíti még az 5- öst is. :)

(#1792) F34R MINT- nél még valóban 17/17.1 az első upgrade képes változat, ezelőtt csak trükközve lehetett frissíteni. :)

(#1794) Varga Ferenc
Varga Ferenc zseni.
:DDD

[ Szerkesztve ]

(#1796) Dhampir válasza BoB (#1721) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönet a kiegészítésért!
Ha már "rákényszerít", én használom, hiszen biztosan nem kitolásból találták ki. :D

(#1797) lev258


lev258
veterán

Már egy ideje gondolkodtam rajta, én miért nem tudok 17.1-re frissíteni. Aztán beugrott, hogy korábban kicseréltem a kiszolgálókat. Miután visszaállítottam a fő szerverekre, végre nekem is megjelent a Mint Update frissítése. Jelentem, büszke 17.1 felhasználó vagyok most már (és még belefért a 3.13-as kernel frissítése is).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1798) lev258


lev258
veterán

Már egy ideje gondolkodtam rajta, én miért nem tudok 17.1-re frissíteni. Aztán beugrott, hogy korábban kicseréltem a kiszolgálókat. Miután visszaállítottam a fő szerverekre, végre nekem is megjelent a MintUpdate frissítése. Jelentem, büszke 17.1 felhasználó vagyok most már (és még belefért a 3.13-as kernel frissítése is).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1799) ubyegon2 válasza lev258 (#1798) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mikre cserélted le a kiszolgákat? Meg mér'? :)
Én sajnos nem bírtam kivárni a frissítést, pedig kíváncsi voltam a megoldásra. Bár ugyanazt csinálta a rebecca source berakása is a listába.

(#1800) lev258 válasza ubyegon2 (#1799) üzenetére


lev258
veterán

Egyszerűen megnéztem, mely kiszolgálókat mondja a Szoftverforrások a leggyorsabbnak a lakhelyemen. Úgy tűnik ezeket, vagy egy részüket még nem érte el a Rebecca hullám.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.