Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1301) kislaci


kislaci
senior tag

Hali, van egy 300GB-os HDD-m, erre szeretném felrakni a mint17 cinnamon 64bitet. Kérdésem az lenne, hogy hogy lenne érdemes particionálni a vinyót. 30gb root többi meg home az jó? 3gb ram van, hibernálni nem akarok, swapot csináljak? köszi

(#1302) viralmind válasza kislaci (#1301) üzenetére


viralmind
aktív tag

A 30gb biztosan eleg a rendszernek,de en a home-nak is kulon csinalnek minimum annyit,es a tobbit meghagynam data-nak mondjuk ntfs-ben formazva,mivel a linux latja majd az ntfs-t de a windows pld nem az ext particiokat vagy csak kiegeszitokkel, es meg nem tudhatod hogy lesz -e szukseg ra.

[ Szerkesztve ]

(#1303) kislaci válasza viralmind (#1302) üzenetére


kislaci
senior tag

ja azt kihagytam, hogy ezen a laptopon csak ez a rendszer lesz fent, szóval windowsnak nem kell látnia semmit, egy külső vinyóra rá tudom rakni a dolgokat és onnan felmásolni esetleg a windowsos gépre. Én úgy gondoltam, hogy a home partícíó lenne maga data, szóval oda mindent feldobnék, nem jó ötlet?

(#1304) viralmind válasza kislaci (#1303) üzenetére


viralmind
aktív tag

Termeszetesen igy is jo lesz, a 30gb eleg a rendszernek ahogy irtam a tobbit pedig akkor rakhatod home-nak.En csupan azert irtam a masik megoldast mert ha valami miatt gyalulni kell esetleg a home particiot is akkor masolgatassal jar majd.En mindent egy kulon data particion tarolok ami meg megy felhobe is ,persze ez csak az en paranoiam miatt van igy :-)

(#1305) kislaci válasza viralmind (#1304) üzenetére


kislaci
senior tag

ok, köszi, és mi a helyzet a swappal? kell az?

(#1306) viralmind válasza kislaci (#1305) üzenetére


viralmind
aktív tag

Hat ez megint olyan dolog,hogy neked kell eldonteni,ha nem fogsz hibernalni akkor nyilvan nem szukseges a ram meretevel azonos,vagy nagyobb swapot keszitened,a teljes elhagyasa is szoba johet,bar azt en nem ajanlom,nem tudom mire fogod hasznalni a gepet,de ha kifutsz a rambol akkor azert nem art ha van swap :-)

(#1307) fradi81 válasza kislaci (#1305) üzenetére


fradi81
veterán

3GB RAM mellett swap nélkül is minden oké lesz, böngésző + 1-2 program mellett se nagyon megy 1,5 GB fölé a memória fogyasztás.

moto g72, Ninebot d28e

(#1308) Fenyő


Fenyő
őstag

Azt jól sejtem, hogyha egy nyílt driveres Ati X800-ast cserélek Nvidia 6800-asra, akkor csak annyi a történet, hogy Ati kártya ki Nv be, majd zárt nv driver föl és más teendő nincs is?

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1309) fradi81 válasza Fenyő (#1308) üzenetére


fradi81
veterán

Jól sejted, sőt lehet zárt meghajtó sem kell, mert lehet nincs is. Nálam a nyílt is egész jó 9600gt-vel.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#1310) Fenyő válasza fradi81 (#1309) üzenetére


Fenyő
őstag

És működik is, egyébként 13 (XFCE) alatt még Geforce2 MX-hez is van zárt driver (amit érdemes is feltenni, mert NV-nél a zárt driver minősége a Winesével vetekeszik, míg Atinál azért ez nincs még így), míg Atinál a HD szériánál régebbi kártyák már nagyon régen ejtve vannak (készítettem egy hevenyészett listát), különösen az X1950-es kariknál volt fájó a nagyon rövid támogatási időszak, még normális Win7 driver sincs hozzá nemhogy modern Linuxos, holott az egy generációval régebbi Geforce6-os karik támogatását az Nvidia csak egy éve fejezte be.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1311) Lathronos válasza fradi81 (#1309) üzenetére


Lathronos
őstag

Ezt értsük úgy, hogy a nyílt nvidia driverben is aktív az openGL, és nem kell telepíteni a 3D-hez a zárt meghajtót?

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#1312) fradi81 válasza Lathronos (#1311) üzenetére


fradi81
veterán

Játékkal nem próbáltam, de glxinfo kimenete: [link]

moto g72, Ninebot d28e

(#1313) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

LMDE másnál is szokott ilyet csinálni? A program települ minden esetben, csak ezt a hibát írja ki.

Illetve olyan van még, hogy ha a gnome commander-ben rákattintok a kapcsolatok/remote server, akkor kilép. :F

Szerk.: Uhh, erre gyorsan találtam is megoldást. [link]

[ Szerkesztve ]

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#1314) Bohus válasza Speeedfire (#1313) üzenetére


Bohus
aktív tag

Egyszerre csak egy szoftverfrissítő futhat, jelen esetben a dpkg is aktív. Várd meg amíg befejezi, majd próbálkozz ismét. Újraindítás után gond nélkül telepítheted a minitube-ot, vagy bármi mást.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#1315) Bohus válasza Bohus (#1314) üzenetére


Bohus
aktív tag

Nem olvastam el elég figyelmesen, csak utólag dobja fel az ablakot. Én nem tapasztaltam ilyent...

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#1316) Speeedfire válasza Bohus (#1315) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Friss telepítés volt és egyből ez fogadott, de nem találtam rá még megoldást. Futás közben is néztem a ps aux kimenetet, de nem találtam duplikálást.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#1317) olivera88


olivera88
veterán

Fel akarom rakni az új HDD re az LMDE t. De nem úgy indul a telepitő mint 1 hónapja mikor a régi HDD re raktam fel, ennek mi lehet az oka?
Ez hiányzik most. [link]
Meg ez is. [link]

Most DVD lemezről telepítem mert a pen re nem hajlandó kiírni mert behalt, de attól nem kéne h legyen különbség. Meg partíciót se enged létrehozni, mert már van 3 elsődleges.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#1318) ubyegon2 válasza olivera88 (#1317) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha van swap, akkor hiába kiterjesztetten van, azt is elsődlegesnek veszi, ezért már megvan a max 4. :U
Ha nem enged partíciót létrehozni, akkor amiatt nem jön be talán a kézi partícionálás?
Ha ennyi disztrót fel akarsz rakni, akkor miért csak elsődlegesre partícionálod mindet?
Valamelyik disztrót másold át a régi HDD- re.

Ha mindent ugyanúgy próbálsz telepíteni, akkor valami gáz van, de például Debian 7.5 esetén sem mindegy, hogy live- ból indítod a telepítést vagy boot intstallal.
Nem javult a pen állapota ezek szerint a formattól. :F

[ Szerkesztve ]

(#1319) olivera88 válasza ubyegon2 (#1318) üzenetére


olivera88
veterán

Van Swap igen. Nem másolom át régire mert az is haldoklik nyilván,+ még adat is van rajta ami nem lett átmásolva az újra. Nem javult meg, időnként eltűnik, csak mutatja a Windows h cserélhető lemez és nem írja a méretét, meg akkor is felakad ha látja. :O

[ Szerkesztve ]

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#1320) ubyegon2 válasza olivera88 (#1319) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor valamelyik elsődlegest törölnöd kell ill. az utolsót, és át kell alakítanod a partíciót kiterjesztetté, abból már csinálhatsz több logikait.

(#1321) Lathronos válasza olivera88 (#1319) üzenetére


Lathronos
őstag

Ez valami járvány lehet. Én is nemrég dicsekedtem, hogy a 10 éves 120 GB-os PATA Samsung HDD-m kora ellenére tökéletesen működik, erre tegnap reggel tönkrement(ráadásul a dvd írómmal sem lehet már lemezt írni, abból is vehetek újat). :Y :O Szerencsére van saját összeállítású telepítőlemezem a Mintből, de a családi digitalizált fotóalbum (kb. 800 kép) és elmentett könyvjelzőim mentek a levesbe. Kezdhetem előről a fotó szkennelést, hurrá. :W A többi adatom pedig javarészt pótolhatatlan, dehát ez van. Így jár aki nem írja lemezre rendszeresen az adatait. Hiába én is ember vagyok, csak a saját hibáimból tanulok.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#1322) Cyrin válasza Lathronos (#1321) üzenetére


Cyrin
addikt

azért nem semmi, mint-ből van mentés, de a családi képekből dokumentumokból nincs, ez ám a linux fan ;]

egyébként 10 éves HDD-n tárolgani bármit is... :D

most óvodai ballagásra én csináltam a búcsúztató videoklippet, feleségem meg a fotóalbumot, és ehhez mindenkitől képeket kellett beszerezni, hát ne tudjátok meg milyen fejetlenség van e téren (is) a szülőknél.
olyan is van akinek alig van képe a gyerekéről, másoknak a szülei laptopján egy nagy katyvaszban az egész. senki nem gondol arra, hogy ugyanúgy fog járni mint te, és sokan még előhívatott képeket se csinálnak ezekből.
oszt mit fog adni a gyerekének majd?

(#1323) olivera88 válasza Lathronos (#1321) üzenetére


olivera88
veterán

Megfogta a dicséret. :DDD Használj Dropboxot, v Google drivet én ide mentem a legfontosabb dolgaim. Az én WD mindőssze 2 éves csak. :((

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#1324) viralmind válasza Cyrin (#1322) üzenetére


viralmind
aktív tag

Sosem ertettem miert kell sajnalni azt az evi 5000huf-ot egy normalis felhos szolgaltatasra,amire nyilvan nem a torrent-mentest kell tenni hanem pld a csaladi fotokat,raadasul nem is maceras,beallitja a user melyik mappat szinkronizalja es teszi a dolgat a hatterben,aztan ha beut a gebasz akkor legalabb megvannak a csaladi fotok ,munka egyebek.Raadasul ahogy elottem is irtak ha nem kell tobb 100 giga tarhely akkor meg free megoldas is van szep szammal.

[ Szerkesztve ]

(#1325) CloZee válasza viralmind (#1324) üzenetére


CloZee
aktív tag

hülyevagyazNSAutánamkémkedikhátnemérted?

(#1326) viralmind válasza CloZee (#1325) üzenetére


viralmind
aktív tag

Tudom hogy ironizaltal :-),de jah sokan vannak igy vele,nos ok jobb ha tudjak,ha egyaltalan erdekelne az nsa-t a csaladi fotoi,vagy a hazipenztar xls doksija akkor azt megtekinti a vinyorol is,vagy nas-rol ,effelol ne legyenek ketsegeik,nem kell ehhez felhobe tolteni semmit :-)

(#1327) Lathronos


Lathronos
őstag

Tisztelt hölgyeim és uraim!

Mi lenne ha végre arra használnánk a topic-ot amire való, nem pedig a "mekkora gyökér vagy, hogy nem mentetted az adataidat" stílusú kioktatásra. Elhiszem, hogy marha jó érzés rugdosni a másikat, de talán ez a topic annakidején nem ebből a célból jött létre. Ami a fotókat illeti, mint írtam, megvannak nyomtatott formában, csak újra be kell digitalizálni őket, majd azon nyomban írom is ki őket pendrive-ra, később pedig ha vettem DVD írót, lemezre. Részemről a vita itt és most lezártnak tekintendő.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#1328) joecontra válasza Speeedfire (#1313) üzenetére


joecontra
addikt

VLC-vel is lehet YouTube videókat nézni.

Média -> Hálózati műsor megnyitása...

Ide bemásolod a YouTube linket majd Lejátszás.

Üdv,
J

(#1329) Speeedfire válasza joecontra (#1328) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

A minitube csak egy példa volt. :B

Amúgy úgy néz ki, hogy lmde alatt se a legjobb az evolution-exchange páros. Úgy néz ki hibába jobb egyik oldalról produktivitásban a linux, másik oldalról meg mindig kapok valami gellert, ami megnehezíti ezeket a dolgokat...

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#1330) Fenyő


Fenyő
őstag

Tegnap írni szerettem volna egy dvd-t a Brasero-val, de van egy olyan bugja, hogy figyelmen kívül hagyja a beállított írási sebességet és az író maximumát erőlteti, így jó eséllyel kuka lesz a média, tudtok rá vmi gyógyírt vagy milyen más - lehetőleg kis rendszerigényű - hasonló funkcionalitással bíró író progit tudtok javasolni helyette (első blikkre az xfburn-t találtam, ami eléggé régi és kellően fapad, de a lényeg azért benne van) ?

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1331) joecontra válasza Fenyő (#1330) üzenetére


joecontra
addikt

Xfburn?

Üdv,
J

(#1332) olivera88


olivera88
veterán

Akárhány DVD t kiírtam egynek se olyan a telepítője mint amit USB re írtam. :( Kiírtam egy LMDE Cinnamont és két Mate-t.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#1333) Falcon C.


Falcon C.
aktív tag

Lehetséges 13-ről 17-re frissíteni újratelepítés nélkül? (x64 Cinna). :R

[Redmi Note 11] [Acer V3-574G-54T5]

(#1334) joecontra válasza Falcon C. (#1333) üzenetére


joecontra
addikt

Szerintem 16-ról sem érdemes 17-re frissíteni. Amennyire tudom Linux Mint esetén nem javasolt út a frissítésen keresztüli verziószámváltás.

Üdv,
J

(#1335) Lathronos válasza Fenyő (#1330) üzenetére


Lathronos
őstag

Simpleburn. Az is olyan egyszerű, letisztult és kis erőforrásigényű mint a Barsero vagy az előttem már említett xfburn.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#1336) ubyegon2 válasza Falcon C. (#1333) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehetséges. How to upgrade to a newer release
Az másik kérdés, hogy érdemes- e! :)

[ Szerkesztve ]

(#1337) Fenyő


Fenyő
őstag

Vmi nagyon furcsa történ a 13 XFCE-vel, tegnap este nem én kapcsoltam ki (egy Firefox és a Transmission futott, amikből nem lett kilépve csak szimplán ki lett lőve a nagy bekapcsgombbal) és ma úgy jött be a rendszer, hogy minden egyes proginak a jobb felső sarkából hiányzik a tálcára tevő, átméretező és bezáró ikon, ill a futó progik a tálcán sem jelennek meg csak feladatkezelővel lehet kilőni őket.
Jól be van lakva már a rendszer jó lenne ha nem kéne újrahúzni...

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1338) Fenyő válasza Fenyő (#1337) üzenetére


Fenyő
őstag

Megtaláltam az xfwm4 parancsot kellet kiadni a terminálba és visszajöttek az elvesztett funkciók, reméljük nem jön többször/gyakran elő...

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1339) CloZee


CloZee
aktív tag

Valaki feltette az 5-ös linux-libc-dev (3.13.0-29.53) frissítést?

(#1340) fradi81 válasza CloZee (#1339) üzenetére


fradi81
veterán

nálam ez a verzió van.

moto g72, Ninebot d28e

(#1341) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Fel szerettem volna tenni az asztali gépre is az lmde-t, de azt sírta, hogy neki kell egy uefi boot, laptopon nem volt ilyen gondja. :F

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#1342) Fenyő válasza Speeedfire (#1341) üzenetére


Fenyő
őstag

Pendrive-val próbáltad? Sok (főleg régebbi) asztali gépnél gyakori bug, próbáld meg dvd-ről feltenni, azzal nem szokott gond lenni.
Más, megjelent a 17-es Mint XFCE RC verziója, reméljük hamarosan jön a végleges. :K

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1343) Speeedfire válasza Fenyő (#1342) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Igen, mind a 2 esetben pendrive-al akartam feltenni. A laptopon ment is, de asztalin nem. :(

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#1344) Bohus


Bohus
aktív tag

Megoldódott a flash gyorsítás gondom Firefox alatt. Mint 17, ATI open driver mellett ezt a három parancsot kellett kiadnom:

sudo apt-get install mesa-vdpau-drivers
sudo mkdir /etc/adobe
sudo echo -e "EnableLinuxHWVideoDecode = 1\nOverrideGPUValidation = 1" | sudo tee /etc/adobe/mms.cfg

Petra alatt bármit is ügyködtem, nem boldogultam. Most első próbálkozásra sikerült! :))

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#1345) Bohus


Bohus
aktív tag

Kipróbáltam a Mint 17 Mate verzióját, amelynek az ablakkezelője nem győzött meg. Logikus felépítésű, teszi a dolgát, de vannak hiányosságai és hibái. A menü néha csak a második, harmadik klikkre ugrik elő, hiányolom az ablakok fél asztalnyi átméretezését egérhúzással, és sajnos a conky-t sem tudtam stabil működésre bírni, állandóan eltűnik az asztalról.
Az erőforrásigénye is magasabb mint az Xfce környezetnek, ami egy elhanyagolt ablakkezelő, én mégis egyértelműen jobbnak tartom.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#1346) Bohus


Bohus
aktív tag

Conky közben megoldódott, még ha nem is úgy néz ki, mint ahogy eredetileg terveztem.

own_window_type override
own_window_transparent yes
own_window_argb_visual no

Ebben a variációban sem "show desktop" ikonra, sem asztalra kattintásra, sem munkaterület váltással nem tűnik már el a conky. Indításnál viszont nem jelenik meg, ezt némi késleltetéssel lehet kiküszöbölni a -p kapcsolóval. Nálam 10 másodperc már elég volt.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#1347) Lathronos válasza Bohus (#1346) üzenetére


Lathronos
őstag

Én a Cinnamon verziót használom, az sokkal kezesebb. Persze az erőforrásigénye a KDE-vel vetekedik, de mindennek meg van az ára. Például a 3 perces üzemkész állapot indítástól számítva egy alsókategóriás (2.4 GHz Conroe) CPU-val rendelkező PC-n(de legalább van időm meginni addig egy kávét :D ).

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#1348) Lathronos


Lathronos
őstag

És még a kinézetre sem lehet panasza a Cinnamonnak, a maximálisan testreszabható külsőről már nem is beszélve.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#1349) Fenyő válasza Bohus (#1345) üzenetére


Fenyő
őstag

Nekem az xfce (és az lmde) a kedvenc ablakkezelőm, gyors, logikusan felépített és könnyen kezelhető, conky amúgy hibátlanul megy rajta. Mate vhogy a senki földjén van, lassú gépekhez nem elég lájtos, a csilivilit kedvelőknek meg nem elég tetszetős, a cinnamon szép, bár nekem nem annyira könnyen átlátható az elrendezése mint egy xfce-nek, de a fő bajom mégiscsak az erőforrásigénye.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1350) Speeedfire válasza Fenyő (#1349) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

és az lmde
Az lmde is mate és cinnamon felülettel megy ki, sőt alapból cinnamon. :)
Sokat fogyaszt? Mihez képest?! Nálam 300-400MB egy default telepítés után. Belakva 600-700MB úgy, hogy kismillió java-s program fut.

[ Szerkesztve ]

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.