Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10966) Frawly válasza mAtech (#10958) üzenetére


Frawly
veterán

Nem hogy hasonlónak, de még jobbnak is kéne lennie a gép sebességérzeténél a Linuxnak. Ha esetleg gyorsabbat szeretnél, akkor Mint Cinnamon helyett a Mint Xfce vagy Mint Mate verziót próbáld.

A 9200SE már egy nagyon régi kártya. De Linux alatt a kernel automatice betölti hozzá a radeon nevű legacy kernel modesetting drivert, meg a 2D-s Direct Rendering gyorsítást, a Mesa csomag meg biztosítja hozzá az OpenGL 3D támogatást.

Egyébként az ATi-t sem értettem. A 9xxx-es Radeon kártyák mind egy kaptafára mennek. Ennek ellenére a 9200-ashoz driver max. XP-ig van, de én használtam 9600-as Radeont anno Win7-tel simán, így most megnézve vistás driver van hozzá, lehet azt használtam, már nem emlékszem, de probléma nélkül ment Win7-en.

Asztali gépnél azért én a 9200-es Radeont kikapnám belőle, és az AGP slotba beletennék egy olcsó, használt ATi HD4670 (legerősebb létező AGP-s kártya), vagy HD3850-es kártyát (ez sem sokkal gyengébb), esetleg NV GT730 (ez is ott van szintben, és nagyon kicsi a fogyasztása, a legmodernebb létező AGP-s kártya, árban talán kedvezőbb az első kettőnél). De ha nagyon gyenge proci, akkor a fenti háromnál is sokkal olcsóbban NV 7900, 7800GS, 6800 (nem Ultra), 6600, 6200, ATi X1900 is elég lenne bele, ezekhez van Win7 támogatás. A GT730-hoz Win10 is. Az NV retró kártyák kicsivel olcsóbbak, főleg a kisebbek. Csak arra az esetre írom, ha fent hagynád a Windowst is játszani, de a Linux is meghálálja a gyorsabb a GPU-t. Viszont ha Linux lesz rajta, akkor meg az ATi kártyák jobbak, és maradj a HD4670, HD3850, X1900, X1850, stb. lehetőségeknél.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.