- A videókártya költséghatékony használata.
- Egy kis depi (szösszenet inkább), remélem elfér itt :) 3#
- Pulsar X2 V3 Size 2 Gamer Egér és Pulsar 8K Wireless Dongle
- Út Korea turistaparadicsomába, amiről talán még sosem hallottál: Csedzsu-sziget
- Perplexity Pro AI képszerkesztési limit -egy képgenerátor függő tapasztalatai
- sellerbuyer: Hogyan turbózd fel a NAS-od sebességét olcsón és egyszerűen?
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- sziku69: Szólánc.
- GoodSpeed: Perplexity Pro AI képszerkesztési limit -egy képgenerátor függő tapasztalatai
- Parci: Milyen mosógépet vegyek?
- sh4d0w: Én és a számítógép
- sh4d0w: Tele a hócipőm
-
LOGOUT
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
I02S3F #69029 üzenetére
Ha valóban szerver, szvsz. akkor GUI nem szükséges rá.
Tényleg nem, de a kolléga külön említette, hogy kéne rá neki GUI.
Házi szervernél belefér. Mondom én nagyokosan, mivel soha nem használtam még ilyent!
Mondjuk egy Ubuntut ismerőnek annyiból lenne jobb Arch alapon szervert csinálnia, hogy tudna fogyni 6-8 kilót, mire meglenne. De előtte még megőszülne.
-
válasz
I02S3F #69027 üzenetére
Öreg nénit átsegítjük megint a zebrán........
Szeretnék rá rakni egy linuxot, főleg ubuntu alapúban gondolkodom, azt ismerem a legjobban.
Így írta a kolléga le nyíltan, márpedig akkor legyen Ubuntu, ha ismerném a skilljeit, simán Ubuntu szervert javasolnék és arra a felsorolt csomagokat egyszerűen fel lehetne tenni vagy egy lightos Lubuntu, úgyis ez menne fel(LXDE) szerverre is, ha GUI is kell. Ez nem közelebb áll a kérdező igényéhez, hanem ez maga az igénye!
Legalábbis az én olvasatomban.
Arch is nagyszerű lenne, kivéve annak, aki bevallottan Ubuntut szeretne.
-
válasz
I02S3F #68918 üzenetére
Pl bemountolta az alaplap EFI változóit írható változókba, tehát ha rossz helyre nyúlkáltál shell scriptből, végérvényesen haza tudtad vágni az alaplapodat. Vagy: nyomtató telepítése szétcseszte a tűzfal konfigurációt, de a networköt felhúzta totál default tűzfallal, a sysadminnak viszont nem szólt, hogy tárva-nyitva minden. Meg úgy általában szakít a unixos KISS filozófiával, egy bloatware fos az egész kóceráj. init replacement nek indult, de mára majdnem minden alrendszert bezabált.
https://lacyc3.eu/systemd
-
-
cigam
titán
válasz
I02S3F #68813 üzenetére
Valami közös van bennük, csak nem tudom, hogy az én szétesőfélben lévő laptopom a hunyó(memtest hibát dob, de a programok látszólag rendben működnek), vagy valami Gnome-ban rejlő újítás.
Tudom hogy valami kernel paraméterrel kihagyható a problémás terület, de nem is akarom kinyomozni pontosan, hisz már csak 2GB van benne, és lelkesen keresem az utódját. -
válasz
I02S3F #68342 üzenetére
Sose használok virtualt, nekem gyorsabb felrakni élesben SSD-re és valóban az történik, amit látni szeretnék. Direkt e célra van egy brutálgyors pendrive-om is.
Amúgy sem célszerű AMD APU használata mellett 756MB neki kiosztott memóval, de ezt csak úgy tippelem. (de így kezelheti a 16GB-ot egyedül plusz az APU-t)
A desktopban lévő régi Intel 520 120GB SSD 4 év alatt 7TB írást szedett össze csak, pedig pár száz disztrót felraktam rá ezalatt. Mitől kéne óvnom?Úgy őszintén, van értelme virtualban próbálgatni?
5+ év alatt 3 érdekesség volt mindössze, a Chakra kavarta össze a devices számozásokat, az Ubuntu nyírta ki utána a működő Chakra-t és a PopOS titkosított valami particiókat vagyis inkább lepusztította őket előtte.
-
válasz
I02S3F #68340 üzenetére
Persze, mert a 19.1 volt fenn, de egy hete a 19.2 is felment, kíváncsi az ember, tudod.....
(ha már a 6. éve használt fő disztrójáról van szó)Azt már el se merem mondani, hogy volt már fenn két tök ugyanolyan Mint is egy meghajtón......valamit ki kellett próbálnom és nem akartam a fő rendszert elbarkácsolni, egy tök új rendszer meg tényleg átlag 6 perc alatt megvan.
-
Frawly
veterán
válasz
I02S3F #68230 üzenetére
Nyilván te használhatod akármelyiket, ezek eddig is rendelkezésre álltak. Hanem sok ember még a régieket használja, gzip, bzip2, meg sok disztrónál is ragaszkodnak hozzá a forráskód meg a csomagok csomagolásakor, merő konzervativizmusból. Emlékszek, mikor a kernel.org-osok meg egy-két disztró a csomagoknál váltottak tar.xz-re (lzma), akkor jó néhány konzervatív emberke tolta a felháborodott dumáját, hogy hype, meg hogy ősrégi gépen milyen lassú. Ja, az, azon lassú, de azokon a gépeken egyik Linux sem lesz gyors eleve indulásból, ezen a gzip kibontásának relatív fürgesége sem fog segíteni, cserébe a tömörítési foka már elég gyengének számít.
Az x265-nél, HEIF-nél, stb.-nél sem az a baj, hogy nincs hozzá encoder, mert van, használhatod, hanem inkább meglévő anyagokat nem csomagolnak vele a tartalomelőállítók, ez vele a probléma.
-
Frawly
veterán
válasz
I02S3F #65458 üzenetére
Pont azért nem sebezhetőbb, mert mindenki belenézhet, meg a felmerülő sebezhetőséget is bárki tudja javítani, gyorsabban. Nincs benne ilyen meg olyan kiskapu, mint a zárt szoftverben, meg utóbbinál várni kell, mire a fejlesztő ráér, és szíveskedik a patchelni a sérülékenységet.
-
cigam
titán
válasz
I02S3F #65458 üzenetére
A katedrális és a bazár Ugyanakkor megkérdőjelezi a dolgot, hogy gyakran 20, 30 éves hibák felfedezéséről olvas az ember. pl.
35 éves hiba, amit a felfedezése után 3 hónappal később javítottak. -
válasz
I02S3F #65458 üzenetére
Ezért javasolt csak a hivatalos repókból telepíteni programokat, mert azokat ellenörzik, mielött bekerülnek. Ettöl függetlenül elöfordulhatnak problémák, de nagyon ritkán van súlyos gond.
Ha súlyos a gond (pl. shellshock), akkor is lehetséges a javítás, mert látható a forráskód. Zárt kód esetén meg kell várnod a gyártó javítását.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
I02S3F #65458 üzenetére
Ez egy hitvita, amit neked kell eldöntened. A nyíltnál belenézhetsz a kódba ha akarsz, mások is belenézhetnek, akár javasolhatsz is változtatásokat a fejlesztőknek. A zártnál meg nem tudod, hogy mi van benne és meg kell bíznod a kiadó cégben.
Egy érvet láttam eddig a nyílt forrás ellen: "mi van, ha maga a fordító rejt bele a készülő binárisba valamit". Sokat nem tudtam rá mondani, de nekem ez eléggé összeesküvés elmélet volt. A fordítók is nyílt forrásból fordulnak, az ilyesmi tuti kibukna.
-
Frawly
veterán
válasz
I02S3F #65047 üzenetére
Ezt már meg is oldották neked, a legutóbbi időkben kiszedtek egy csomó funkciót, és annyira lebutították, hogy majdnem tablet szintű lett a KDE.
(#65046) Dave™: az Xfce használ hardveres gyorsítást, de be kell kapcsolni a kompozitorában az OpenGL-t. Az LXDE és LXQt alapból nem használ, de ha felteszel melléjük Compton kompozitort és abban bekapcsolod az OpenGL kompozitálást, akkor lesz hardveres gyorsítás. A Lubuntu 18.10-ben az LXQt mellé default felrakták a Comptont is.
(#65048) ubyegon2: azért, mert szabadság van. Mindenki olyan DE-t használ, amilyet akar, az Arch ezt nem akarja korlátozni. Teljesen érthető, hogy telepíteni lehet rá KDE-t, hiszen az egyik legelterjedtebb DE. Persze nagyon vérbeli Archerek ritkán szokták használni, de azért van közöttük is jó pár ember, aki használja.
-
Dave™
nagyúr
válasz
I02S3F #65052 üzenetére
Nem értek egyet, pont az a lényege a testre szabhatóságnak, hogy olyanná alakítsd amilyet szeretnél. Pl. nekem tetszik a Manjaro megoldásában, hogy látszólag nincs fejléc, hanem egybeolvad az ablak többi részével. Ez "Gnome-os" megoldás. Azért mert KDE nem kell csicsásnak lennie (az alap Plasma már-már giccsbe hajlik szerintem is, pedig sokat finomodott az elmúlt években).
-
Dave™
nagyúr
válasz
I02S3F #65047 üzenetére
A KDE kinézete nagyon részletesen testre szabható, de a teljesítményt maximum az effektek kikapcsolása befolyásolja szerintem. A GUI rajzolásához GPU-t használ, tehát még gyengébb gépeken is kifejezetten fürge, de egy Atomos gépre azért nem tenném fel. Egy Core 2 Duoa (ha van legalább 3-4GB RAM) simán.
-
Shyciii
veterán
válasz
I02S3F #65035 üzenetére
Én használok Openboxot, igaz pure Arch-al. Olyan mértékben gyors az egész rendszer, hogy az valami bődületes. Természetesen kézzel kell mindent bekonfigolni, de ha megcsinálod, akkor utána igen hatékonyan és gyorsan tudsz dolgozni. Én már semmi pénzért nem térnék vissza az eddig használt DE-kre (KDE, Gnome, XFCE)
-
Frawly
veterán
válasz
I02S3F #65035 üzenetére
Ez egy elavult oldal, amit linkeltél. Az Openbox git-es oldala szerint 2015.05.31-ei a 3.6.0-ás verzió, sőt, valójában van egy ennél újabb is, a 2015.07.01-én megjelent 3.6.1-es. De abban igazad van, hogy ez is elég rég volt, kb. 3,5 éve. Egyesek szerint azért nem jelenik meg új verzió, mert tökéletes, nincs mit rajta fejleszteni, de ez bullshit. Inkább csak a fejlesztő elégedett vele, nem látja értelmét hozzányúlni. De idővel el fog avulni, úgyhogy mindenképp szükség lesz a jövőben is karbantartó kiadásokra.
Én azt várom nagyon, hogy: jobban témázható legyen, ne csak monokróm xbm képekkel lehessen témázni, meg hogy portolják Wayland alá.
-
I02S3F
addikt
válasz
I02S3F #65030 üzenetére
Azon gondolkodom, hogy készítek egy fullos Openbox-ot Ubuntu alatt.
Azt nézem, hogy 2010-es az utolsó frissítés. A Linux világában a régen frissített szoftver használata nem kockázatos? Attól nem félek, hogy meghackelik a gépet. Nincs mit elszedni róla. Az Openbox esetében hibába meg nem ütköztem. Használjam így nyugodtan?
-
válasz
I02S3F #64974 üzenetére
Debian miatt vauzok csak bele.
Ha van időd rá, akkor az ArcoLinux-ot próbáld ki, meg nem mondom, melyik változata az, amit kipróbáltam, de érdemes elmerülni benne. Azt keresd meg, ahol script-modulokból kell felhúzni Arch alapra a disztrót.
Kicsit hasonló az Arco-hoz a Debian teszt is kezdőknek, ha 2 percen belül tudatosan ki tudod választani, melyik iso kell neked, akkor belefoghatsz!
Telepítés közben és utána is tudnod kell pontosan, mit kell tenned, nem intézi el helyetted Ubuntus telepítősegéd.
Egyszóval olyan kezdőknek való a Debian, akik nem csak örülnek, ha történik valami, hanem értik is, ami történik telepítés során és utána főleg.Nem szívesen mondom, de a Manjaro valóban az Arch Ubuntuja, könnyű feltenni és vagy jól működik a gépeden vagy nem. Antergos dettó. ArchLabs Linux-nak adnék még esélyt a helyedben, a többi hasonló jót nem említem, mert jellemzően egy DE-re épültek, Chakra, Archbang és a SwagArch.....
belevau off
(#64977) cigam
Szerintem csak az egészséges kíváncsiság hajtja a kollégát, legtöbben végigdöcögtek ezen az úton. Teljesen jó ez így.
-
válasz
I02S3F #64561 üzenetére
Azt se tudtam, hogy van ilyen. De miért érdekes ez? Ugyanolyan KDE+Ubi LTS-nek tűnik, mint amit általában használok. (Ez a nem LTS 16-os Kubi inkább csak kényszer volt most.)
@Frawly : Általában azért tesz a kezdő valami elvadult rendszert, mert valahol azt olvasta
Amúgy minden erőltet LVM-et mostanában.
-
-
Anakin007
aktív tag
válasz
I02S3F #61682 üzenetére
Az LTS-el viszont az van, hogy sok "új" cucc nincs rá. Értsd új: 2-3-4 éves programok akár.
Legalábbis ez a tapasztalatom, kipróbáltam 3-4 éve, pont amiatt, mert nem akarok rendszert berhelni 1-1 frissítés után. Viszont volt pár program amit használok/használtam akoriban és egyszerűen csak forrásból tudtam volna felrakni, mert pl ppa-s forrást nem lehetett hozzáadni. Olyan debian stable kiadásra emlékeztetett akkoribanDe még olyannl is gond volt, mint egy viber. Vagy felrakok 200 lib-et meg franckarikát forrásból, hogy menjen egy darab cél program a függőségek miatt. Döntöttem, felejtős az LTS.
A cinnamon-t max. megszokja a KDE-n nevelkedett emberfia
-
agy73p
senior tag
válasz
I02S3F #59295 üzenetére
"Out of the box" disztrók, szerintem:
Fedora (+ Fedy) vagy Korora, Mageia, a magyar Fekete Párduc is szépen működik nekem, Manjarót is bírtam, bár az meg Arch, nem szeretnéd... esetleg openSuse.
Nekem nincs szerencsém az Ubuntus disztrókkal, a Debian alapúaknál nagy a tearing és a video stream probléma esélye, de én elég fogalmatlan vagyok, azt szeretem, ha minden működik simán, mélyebb linux ismeretek híján is.
Fedora fél évente megújul, Mageia kb évente, a Black Panther-t nem tudom, openSuse rolling.Nekem kellemes csalódás a Black Panther, de csak a disztro. A magyar fejlesztő kommunikációja inkább elrettentő, mint baráti a láma érdeklődőkkel szemben.
Ez csak az én véleményem: örök kezdő és műkedvelő.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Teszt Már csak két hónap van hátra a Windows 10 nyugdíjazásáig, ideje előrelépni
- Teszt [Linux] Vanilla OS, egy Debian alapú immutable operációs rendszer
- Teszt [Linux] Aeon Desktop, egy immutable operációs rendszer az OpenSUSE-tól
- Teszt [Linux] A Flatpak
- Bejegyzés MS Office365 Linuxon
- Bejegyzés [Linux] Futtassunk bármely disztrót a terminálunkban
- Bejegyzés Alpine Linux telepítés mindenféle low-end dologra
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Witcher topik
- Silent Hill f teszt
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- Formula-1
- sellerbuyer: Hogyan turbózd fel a NAS-od sebességét olcsón és egyszerűen?
- A Temu diktál Magyarországon, a hazai e-kereskedők fulladoznak
- Nők, nőügyek (18+)
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Arena Breakout: Infinite
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- További aktív témák...
- GYÖNYÖRŰ iPhone 12 mini 128GB Black -1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS3461, 96% Akkumulátor
- Bontatlan Lenovo T14S WUXGA Touch Ryzen5 Pro 7540U 16GB 256GB Radeon 740M Win11 Pro 3év Garancia
- Bomba ár! Lenovo X1 Yoga 1st - i7-6G I 8GB I 256SSD I 14" WQHD I HDMI I W10 I CAM I Garancia!
- Bomba ár! HP ProBook 645 G1 - AMD A6-5350M I 8GB I 500GB I 14" HD I Cam I W10 I Garancia!
- Bomba ár! Acer Travelmate P214-53 - i5-1135G7 I 8GB I 512SSD I 14" FHD I Cam I W10 I Garancia
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest