Hirdetés

2024. május 29., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14551) Kernel válasza desigo (#14550) üzenetére


Kernel
nagyúr

Némelyik fémházas tápegység kimeneténél van egy trimmer, azzal lehet kisebb korrekciót végezni. Ha ilyen nincs, akkor kis belső módosítással lehet ugyan, de az mégis hozzáértést kíván meg.

Másik lehetőség az utána beiktatott PWM-dimmer, ami a 12 V-ot nem csökkenti, hanem megszaggatja.

Másik hozzászólásoddal kapcsolatban:

Papíron 14.4 Wattal számolva az már 240 Watt lenne.Mérte ezt valaki,hogy mennyi a valós teljesítménye méterenként? Nem a nagy fényerő a cél hanem csak halvány dekor.A 12 Volt szabályozásával változik a színhőmérséklet is ? (4000 Kelvin van a zacskóján)

Van ilyen, hogy kisebb lesz a valós teljesítmény, pláne az elméleti érték nem számol a LED-szalag ellenállása miatt létrejövő csökkenéssel / veszteséggel sem.

A DC 12V csökkenésével csökken a színhőmérséklet is, de a PWM-szabályzástól nem. Ezt használják ki a TV-háttérvilágításoknál is, ami PWM-szabályzott, így nem módosítja a színhőmérsékletet. (Ennek ellentéte a PWM-mentes monitorok, ahol változik, de azt korrigálják szoftveresen a képtartalomban.)

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14552) mzso válasza Primary92 (#14547) üzenetére


mzso
veterán

Ez egy hálózati feszültségű reflektor...

(#14553) Primary92 válasza mzso (#14552) üzenetére


Primary92
senior tag

Igen, pont ezért kérdeztem, hogy próbálta-e már valaki a szóban forgó PT4115-ös modult.

(#14554) szzimo53


szzimo53
tag

Üdv,
Tudtok mondani nekem kevésbé drága de minőségibb led izzó gyártót?
E27-est nézegetek, találtam egy Optonica névűt jó áron, de nem tudom mennyire gagyi...
Esetleg Inesa?

[ Szerkesztve ]

(#14555) macilaci78 válasza szzimo53 (#14554) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Kereső, az Optonica szót tartalmazó hsz-ek kb fele az enyém, mindben szidom őket.
Inesa márkáról jókat olvasni és elvétve van egy-egy negatív tapasztalatról hsz.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#14556) szzimo53 válasza macilaci78 (#14555) üzenetére


szzimo53
tag

Akkor az Inesa lesz, 100-200ft pluszért tudja ugyanazt

(#14558) athomi válasza macilaci78 (#14555) üzenetére


athomi
veterán

Optonica-ból nekem 1 db van, próbaképp vettem, mert nem volt 400,-Ft a 10W-os, de szegény rendszeresen nekiáll villogni, van hogy 1-2mp-re is elmegy a fénye. Pecerájba bevágtam, oda jó lesz. :D

[ Szerkesztve ]

(#14559) n_stolz


n_stolz
tag

Adott egy LED szalag term. fehér hangulatvilágítás 17m hosszon, 120W-os táppal. Sajnos egy másik lámpával együtt kapcsolódik... Szóval értelmezhetjük úgy is, hogy állandóra van kötve...
Szeretném távirányítva wifin/infrán vezérelni(lekapcsolni) vagy még jobb lenne, ha fényerőszabályzót iktathatnék be.
Tudtok erre egyszerű/bevált/költséghatékony megoldást? :F

[ Szerkesztve ]

n_stolz

(#14560) macilaci78 válasza n_stolz (#14559) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A 12 V ágra raksz egy tetszés szerinti vezérlőt, a 230 V ágat pedig a kapcsolónál fixre kötöd.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#14561) tomazin


tomazin
veterán

Sziasztok!

próbálkozom olyannal, hogy (bontott) 18650-ekkel hajtsak meg led szalagot, de nem igazán jön össze. próbáltam 3-al, illetve 4el is sorba, de nagyon beesik a fesz és nem világít. a ledszalag 18w-os, tehát 1,5A kellene neki, amit tudna kellene (szerintem) a celláknak, mert 1A-el merítve 1500-2000mahot tudnak.
mi az amit benézek? (próbáltam értelmes leírást keresni, hogyan kellene ilyet csinálni, de eddig nem sikerült)
előre is köszi

(#14562) PHM válasza tomazin (#14561) üzenetére


PHM
addikt

Vegyes kapcsolás? (2-2 cella párhuzamosan, s azok sorba kötve.)
Mivel mérted a kapacitást? Nem túl nagy a cellák belső ellenállása?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14563) Silentfrog


Silentfrog
veterán

Ledes akvárium lámpa, Magyar cég, elég neves, de nekem hihetetlen számokat tüntetnek fel.

28,8W wattból tényleg ki lehet hozni 4320 lument ráadásul ezt 35 centi hosszúságban?
Ráadául ezt úgy hogy napi 12 órát használjuk és ugye ezt évekre veszi az ember.
Szerintetek létezik? / Nem durva a lámpa ára 25 ezer forint/

(#14564) Kernel válasza tomazin (#14561) üzenetére


Kernel
nagyúr

Világítania kellene, még akkor is, ha gyenge az akku, legfeljebb halványabban. Zárlat lehet valahol.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14565) tomazin válasza PHM (#14562) üzenetére


tomazin
veterán

megcsináltam úgy is hogy 6db volt (2p3s), de ugyanúgy beesett 6-7v-ra a fesz. (mágnessel rakom össze őket, illetve mivel még nem jöttek meg a krokodilcsipeszeim így a multiméterrel zárom az áramkört)

akkor amikor 5s-et csináltam, akkor egy nagyon kicsit világított (és akkor mértem 12,5v-ot terhelten)

(#14566) Kernel válasza tomazin (#14565) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akkor esetleg nem érintkezik rendesen a mágnes, nem tiszta a felület, az átmeneti ellenállás miatt esik a feszültség.

Egyébként a LED nagyon érzékeny, parázsláshoz már jelentéktelen áram is elegendő.

Multiméterrel ampermérőként lehet zárni az áramkört, ezt másképp nem tudom értelmezni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14567) balazs1956


balazs1956
senior tag

Sziasztok!

Két lakásra való E27-es led égőt szeretnék venni.

Melyik márkát/ boltot ajánlanátok most?

A segítségeteket, előre is nagyon szépen köszönöm!

(#14568) macilaci78 válasza balazs1956 (#14567) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Eglo, Inesa, Osram, Philips... Ilyen mennyiségnél alkudj! :K

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#14569) mzso válasza tomazin (#14565) üzenetére


mzso
veterán

Milyen mágnesek? Az nem lehet, hogy rettentő nagy ellenállásuk van?

(#14570) Myers válasza macilaci78 (#14568) üzenetére


Myers
senior tag

Fel is soroltad a praktiker kínálatát. :)

Tegnap voltam ott. Volt akciósan 2*60-as Osram körte 1600-ért. Volt belőle 7,2 és 9,5W-os. Az előbbi teljes körte, a másik csak amolyan fél (a foglalat után műanyag).

De nem vettem meg, mert nem tudták megmondani hány év garancia van rá. :) Van ezekre valami törvényi minimum?

Van nekik Eglo is, annak a dobozán 5 év szerepelt. De azt be is tartják, vagy hiába írnak 5 évet, arra is az irányadó törvény vonatkozik? Ami nem tudom mennyit ír elő. :)
Inesara 3 évet írtak.

http://www.muszaj.hu/

(#14571) tomazin válasza Kernel (#14566) üzenetére


tomazin
veterán

Multiméterrel ampermérőként lehet zárni az áramkört, ezt másképp nem tudom értelmezni.

ez a mondat hozta meg az áttörést (vagy inkább egy kis világosságot a fejembe) :)
ha sorban volt az áramkörben a multiméter (akár fesz, akár áram mérésre tekertem), akkor nem kapcsolt be. ha kontaktra? állítottam (200ohm és hfe közötti állás) akkor világított valamelyest.
viszont a fenti adta az ötletet, hogy kössem direktbe, úgy a 3 akksi is szépen meghajtotta.
köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#14572) macilaci78 válasza Myers (#14570) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Van ezekre valami törvényi minimum? - persze, tízezer Ft alatti termékre nem kell garanciát vállalni.

Van nekik Eglo is, annak a dobozán 5 év szerepelt. De azt be is tartják, vagy hiába írnak 5 évet, arra is az irányadó törvény vonatkozik? - nem tudom, van Eglo, most múlt 4 éves, nem ment tönkre, nem volt próbálva a gari.

A topik tapasztalataiból kiindulva ha az érvényesíthető garancia feltétel, akkor ott vedd, ahova a hibás terméket nem teher visszajuttatni. Párszáz Forintos termék postázása nem vicces.
Praktikerben nem tudsz alkudni, de vannak villanyszerelési szaküzletek. Én legutóbb az Elektroprofi-ban vettem 70 db ledégőt (GU10, E27 vegyesen), első szóra engedtek 5%-ot. Nem az ár volt az elsődleges, hanem hogy 3 saroknyira van az üzlet és vissza tudom vinni bármikor. Philips CorePro amúgy.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#14573) Kernel válasza tomazin (#14571) üzenetére


Kernel
nagyúr

Gyanús volt, de egyébként nem szabad feszültséget kapcsolni a szakadásvizsgáló vagy egyéb teszter áramkörökre, mert onnan kezdve már csak a műszer védettségén múlik, hogy tönkremegy vagy nem.

A feszültségmérő bemenet 10 MΩ nagyságrendű, az meg nem vezet gyakorlatilag, épp az a dolga, hogy ne terheljen a mérendő áramkörre.

200 mA és kisebb határokat egy 200 mA-os biztosítékkal szokták védeni, az már ki is éghetett a tekergetéstől.

A 10 A-os csatlakozó pedig egy jó vastag sönt, rövidzár ezeknél, biztosíték nélkül. Azt nem szabad bedugni a konnektorba, mert elcsattan még a műszerzsinór is. Meg persze a többit sem, ami nem odavaló.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14574) tomazin válasza Kernel (#14573) üzenetére


tomazin
veterán

köszönöm az okosítást. lehet az a probléma, hogy már sikerült kiégetnem a biztosítékokat benne, hogy hogyan azt még privátban is szégyelve írnám le
de szétszedem majd és megnézem mi újság van belül.

(#14575) Myers válasza macilaci78 (#14572) üzenetére


Myers
senior tag

Közben megkérdeztem őket. Náluk 1 év. Ha azon túli gari idő van megadva azt a gyártóval kell lerendeznem. :(

http://www.muszaj.hu/

(#14576) tomazin válasza Myers (#14575) üzenetére


tomazin
veterán

ez az ami nincs, csak szeretik magukról lerázni ezt a feladatot. a gyártó által vállalt teljes jótállás alatt köteles az értékesítő cég intézni ezt.

bár az a4team pofátlanságán semmi nem tesz túl, akik plusz pénzért árulták a gyártó által adott plusz gart

(#14577) urobee válasza Monti94 (#14530) üzenetére


urobee
tag

Szia, köszi a tippet, meg is rendeltem ezt:
[link]

Meg is érkezett a 4db, viszont vibrál mind a 4 és fura zúgó/zümmögő hang hallatszik?
Ezt mi okozhatja?
Egyelőre visszaraktam az eredeti izzókat.

(#14578) Elemental válasza Myers (#14575) üzenetére


Elemental
addikt

A Metro az inesa-ra fél évet ad.

(#14579) ginola válasza urobee (#14577) üzenetére


ginola
addikt

A kapcsoló éjszakai jelzős?

(#14580) urobee válasza ginola (#14579) üzenetére


urobee
tag

igen, az.
A probléma felkapcsolt állapotban jelentkezik

[ Szerkesztve ]

(#14581) Myers válasza tomazin (#14576) üzenetére


Myers
senior tag

Ezt jó tudni. Akkor ezek szerint ott kell venni, akik nem szórakoznak. Ebből a szempontból jó az Aldi és a Lidl, mert bár konkrét tapasztalatom nincs, de az elmondások alapján zokszó nélkül cserélnek mindent gari időn belül.

http://www.muszaj.hu/

(#14582) urobee válasza urobee (#14580) üzenetére


urobee
tag

Tápegység lehet a probléma? eddig hagyományos halogén izzókat használtam.

(#14583) PHM válasza urobee (#14582) üzenetére


PHM
addikt

Igen. Próbáld meg egy egyenfeszültségű táppal.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14584) ginola válasza urobee (#14580) üzenetére


ginola
addikt

Az a probléma, azért villog! Tipikus, a kapcsoló cseréjével orvosolható!

A Lidl LED, leginkább Eglo, az Aldis Müller-Light, ill. a fényerőszabályozós Megos, mindegyik kiváló minőség!

[ Szerkesztve ]

(#14585) urobee válasza ginola (#14584) üzenetére


urobee
tag

Akkor az is lényeg, hogy ne éjszakai jelzős legyen?

(#14586) Kernel válasza urobee (#14580) üzenetére


Kernel
nagyúr

De ezt írtad:

A probléma felkapcsolt állapotban jelentkezik

Bekapcsolt állapotban az éjjeli fényt átkötöd, rövidre zárod, mintha ott sem lenne.

Ilyenek csak kikapcsolt állapotban szoktak problémát okozni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14587) PHM válasza urobee (#14585) üzenetére


PHM
addikt

A tápegységed halogén lámpához való, egyszerű kapcsoló
üzemű transzformátor. A kimenetén szaggatott váltakozó
feszültség lehet. Mint írtam, egyenfeszültségű led táp kellene oda.
A kapcsolóval semmi dolgod.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14588) urobee válasza PHM (#14587) üzenetére


urobee
tag

Akkor ezt elszámoltam sajnos, még jó hogy csak pár darabot rendeltem... :)
Köszi a segítséget mindenkinek!

[ Szerkesztve ]

(#14589) PHM válasza urobee (#14588) üzenetére


PHM
addikt

Nincs semmi gond. Egy 12V 2A-es led táp simán ellátja a 4db-ot.
Ha több darabot akarsz használni, vagy vegyesen a régi halogénekkel,
nagyobb táp kell, ami elbírja az össz terhelést, + van egy kis tartaléka.
(A halogénnek mindegy, hogy egyen-, vagy váltófeszültséggel táplálod.)
Például: [link] [link] [link]
Ugyanezeket némi kereséssel valószínűleg kicsit olcsóbban is beszerezheted.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14590) urobee válasza PHM (#14589) üzenetére


urobee
tag

Sajnos valahol az álmennyezet mögött vannak a tápok, majd megnézem mennyire hozzáférhető bontás nélkül az, amelyikre most szükség van.
Köszönöm a segítséget!

(#14591) mzso


mzso
veterán

Mintha korábban valaki említett volna AC-s 12V-os ledes fényforrásokat is.

(#14592) PHM válasza mzso (#14591) üzenetére


PHM
addikt

Van több ilyen is, (AC/DC12V-osak) csak nem tudom,
mennyire tesz nekik jót a szaggatott, nem szinuszos
AC feszültség.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14593) Kernel válasza PHM (#14592) üzenetére


Kernel
nagyúr

A lámpának majdnem mindegy lenne, mert belül úgy kezdődik (a nem dimmelhető fajta), hogy egyenirányító --> puffer, vagyis mindenképp csúcsra tölt. De az elektronikus trafó nem egy komoly tápegység, nem jól reagál ilyen nemlineáris terhelésre, ami csak a csúcsot kapja el, viszont abba jó nagy áramimpulzussal "beleharap". Vagy kiszámíthatatlan lesz a reakció, vagy csak kisebb terhelést bír belőle:

http://sound.whsites.net/lamps/elect-trans.html

Tehát ez egy stabilizálatlan, negatív visszacsatolás nélküli, önrezgő áramkör, ami a hálózati puffert is nélkülözi, ezért a kimenet a 100 Hz hullámzást is követi, plusz tartalmazza még a kapcsolófrekvenciát is. Izzólámpának úgyis mindegy, csak izzítson, illetve az egy lineáris, ohmos terhelés.

Amúgy ilyen szerepelt az előzményben is:

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14594) n_stolz válasza n_stolz (#14559) üzenetére


n_stolz
tag

Ahogy írtam, van egy lad szalagom 17 m hosszon, dimmelhető, szeretnék fényerőszabályzót kötni a 12V-os szálra. A táptól 4 érpáron van megtáplálva a LED szalag.

Tehát akkor 4 csatornás fényerőszabályzót kell beszereznem?
Ha elveszem tőle az 230V-os áramforrást, akkor minden esetben hozzá kell tanítanom a fényerőszabályzót? (Elveszti a jelet?)

n_stolz

(#14595) gyenesmartin


gyenesmartin
őstag

Sziasztok!
E37-es foglalatba UFO lámpába milyen lámpát ajánlotok? Ezek a filament ledek mennyire jók? Nagyon észrevehető a villogásuk, valamint nem mennek sűrűn tönkre? Mivel nem levele világítanak, nem csak a szoba egyik felét világítsák be?

(#14596) macilaci78 válasza n_stolz (#14594) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Az a sorkapocs 1 db 230 V AC és 1 db 12 V DC ágat jelent. Végy egy pár 5-ös WAGO-ot, tedd bele a 4 érpárt, az 5. helyre a ledvezérlő kimenete megy.
A mai ledvezérlők már megőrzik az utolsó beállítást.
Hány Watt a 17 m ledszalag összesen, max fényerőn? Vagy vezérlőből kell combosabb, vagy kell jelerősítő is.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#14597) n_stolz válasza macilaci78 (#14596) üzenetére


n_stolz
tag

Köszi! :R
Kiszámoltam, a 17m LED szalag 61Watt teljesítményt tud leadni az eladói leírás szerint, de érzetre 100Wattot saccoltam volna. A tápja 120Wattos, ami a képen van.

[ Szerkesztve ]

n_stolz

(#14598) mzso válasza gyenesmartin (#14595) üzenetére


mzso
veterán

A filamenteseknek pont, hogy jobb a sugárzási szögük, kb mint az izzóknak. (Bár a csonka kúp formációban elhelyezettek alig ha nem jobbak mint az ilyen hengeresek)
(A többi független attól, hogy filamentes, de a konkrét fényforrást nem ismerem.)

(#14599) Kernel válasza gyenesmartin (#14595) üzenetére


Kernel
nagyúr

Opálburás UFO stb. lámpánál nincs jelentősége, mert az úgyis szórja a fényt. Kísérletek során gömblámpába építettem a képen látható hűtőcsillagos fajtából néhányat, az is úgy szórt, hogy fel sem tűnt, mi van benne.

Egyéb esetre vannak opál filamentek is, nekem az mondjuk jobban bejön, de ez is egyéni dolog.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14600) macilaci78 válasza n_stolz (#14597) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ha 61 W, akkor a 12 V mellett az durván 5 A. Sima fehér vezérlőből van 6 A-es is. Legutóbb ezt vettem 3 méter 2835/120 szalaghoz (20 W/m), de csak 2,3 m-t használok vele, kb 50 W teljes fényerőn. teljesen jó. Ez nem távirányítós, de nekem csak arra kellett, hogy a kívánt csökkentett fényerőre beállítsam a szalagot.
Ötös WAGO, egy tápcsati a 230 V tápegység felől, egy másik a WAGO-ba, meg kell még 20 centi 2×1,5 mm tömör vezeték. Ezzel könnyen össze tudod rakni, egy bicska és csavarhúzó kell hozzá. 12 V ágon piros a + ág, a csatlakozón jelölve is van.

Mivel a tápegységed fix bekötésű, csapd le a villanyórát. Ha kapcsolón van, akkor is, mert korántsem biztos, hogy a kapcsoló a fázist szakítja meg.

A linkek csak tájékoztató jellegűek, általános termék, villanyszerelési szaküzletben, de még OBI-ban is kapni, ebay-ről nem is beszélve. :K

[ Szerkesztve ]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.