Hirdetés

2024. május 29., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14501) Clever0 válasza Kernel (#14499) üzenetére


Clever0
senior tag

Feltételezem számít, hogy elalvás előtt milyen fényben tartózkodtál. Ha a melatonin termelést csak a 6000K feletti fény gátolja, akkor alatta mindegy.

(#14502) mzso válasza Brandynew (#14497) üzenetére


mzso
veterán

Te vagy az aki magyarázod folyamatosan valótlan hitedet. Ha a 4000K tetszik használd azt, csak ne akard másoknak bemagyarázni, hogy a 3000 műfény meg hogy "jobb a szemnek" a 4000, meg egyebek. Mert nem igaz.
A már említett görbe alapján változik, hogy az ember fehérnek vagy sárgásnak/kékesnek érzi a fényt. Aztán embere válogatja ki melyik hatást kedveli inkább.

"A 4000 kelvin teljesen más, annak nincs kékes árnyalata, "természetes fehér"-nek is nevezik, ami sokkal jobb a szemnek és nem gátolja a melatonintermelést."

Ez sem igaz. Mindegyikben van kék (különben nem lehetne fehér...), minél nagyobb a K annál nagyobb a kék aránya. Tehát összességében a fényerő és a színhőmérséklet együtt határozza meg a kék tartományt.

(#14503) mzso válasza Clever0 (#14501) üzenetére


mzso
veterán

Mindegyik fehér gátolja. (csak ugyanolyan fényerőn a melegebb fehér kevésbé) Csak a kék tartomány mellőz lámpák nem (gyakorlatilag, piros vagy sárga), de ilyen lakásvilágításra nem nagyon van.

(#14504) Zeus válasza ANOka (#14492) üzenetére


Zeus
újonc

A Win 10-ben már gyárilag van ilyen beállítási lehetőség.
Értesítési terület--->Éjszakai fény
Időzíteni is lehet a gépházban! :)

(#14505) Brandynew válasza mzso (#14502) üzenetére


Brandynew
őstag

Ez nem hit kérdése, a 2700-3000 kelvin színtartományt műfénynek hívják. Értem én, hogy te jobban szereted a narancssárgás színeket, de nem kell ilyen indulatosan ráerőltetni másra is.

(#14506) mzso válasza Brandynew (#14505) üzenetére


mzso
veterán

Jól van. Látom immunis vagy a józan észre. Higgy amit akarsz, csak ne szemeteld vele a témát.

(#14507) pjen válasza Brandynew (#14505) üzenetére


pjen
félisten

A napfény színhőmérséklete évszaktól, napszaktól függően folyamatosan változik. Derült időben, átlagos napsütés esetén ez kb. 5600 K. Hajnalban vagy naplementekor a színhőmérséklet 2500 K-re is csökkenhet, viszont borult, párás, ködös időben 6-10 ezer K-re is növekedhet. Nyílt tengeren, illetve magas hegyekben a színhőmérséklet 10-20 ezer K-t is elérheti.
csak úgy.

(#14508) Brandynew válasza pjen (#14507) üzenetére


Brandynew
őstag

Ez így van.

(#14509) pjen válasza Brandynew (#14508) üzenetére


pjen
félisten

Ha a nap tud ilyet,akkor miért műfény?

(#14510) Brandynew válasza pjen (#14509) üzenetére


Brandynew
őstag

Ez rá a szakkifejezés, ha érdekel, olvass utána.

(#14511) pjen válasza Brandynew (#14510) üzenetére


pjen
félisten

Az lehet,de az élettani hatásnak a szak kifejezéshez nem sok köze van.

(#14512) Brandynew válasza pjen (#14511) üzenetére


Brandynew
őstag

Valóban nincs hozzá köze, de hogyha utánaolvasol a témának, akkor láthatod, hogy a 2700-4000 (valahol 3000-4500) kelvint egy csoportba sorolják, mert nincs köztük különbség abban a tekintetben, hogy mennyire gátolják vagy serkentik a melatonintermelést. Sokan azért választják a 2700 helyett a 4000 kelvint, mert az utóbbinak természetesebbnek hat a színe, mert hiába van a napfelkeltének 2200-2700 kelvines színhőmérséklete, kétlem, hogy bárki is összekeverné a napfelkelte színét a led lámpa által előállított narancssárgás színnel. Nem véletlenül hívják műfénynek, ez egy szakkifejezés, és nyilván oka van az elnevezésnek.

(#14513) PHM válasza Brandynew (#14510) üzenetére


PHM
addikt

Na, ez érdekelne. Kérhetnék egy linket?
Amúgy szvsz az összes világító eszköz műfény, talán az erdőtűz kivételével.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14515) Tony21


Tony21
tag

Ugorjuk már ezt a színhőmérséklet témát.

(#14516) pjen válasza PHM (#14513) üzenetére


pjen
félisten

Láva ömlés? :D :DD :DDD

(#14517) mzso válasza Brandynew (#14510) üzenetére


mzso
veterán

"Ez rá a szakkifejezés"

Marhára nem. Az a melegfehér lenne.

Szerk.:
Ja hogy egy véletlenszerű sokadrangú oldalon ezt írták, és ettől szerinted ez szakkifejezés.

[ Szerkesztve ]

(#14518) mzso válasza Brandynew (#14512) üzenetére


mzso
veterán

"mert nincs köztük különbség abban a tekintetben, hogy mennyire gátolják vagy serkentik a melatonintermelést."

Hányszor fogod még leírni ezt a hülyeséget?

(#14519) Brandynew
Bagoly mondja...

[ Szerkesztve ]

(#14519) Brandynew válasza mzso (#14518) üzenetére


Brandynew
őstag

Ne spammelj.

(#14520) Lemaitre


Lemaitre
tag

Sziasztok!
Volt a PC-ben egy RGB LED szalag és olyan problémám lenne vele, hogy a tegnapi nap folyamán egyszerűen nem ad zöld fényt a szalag, illetve a piros is elég gyenge lett, így konkrétan csak kék illetve lila- rózsaszínűen tudom világíttatni a led szalagot. Szerintetek ez a LED szalag baja lehet? (kb. 2-3 éves , minden nap használatban volt kb. 6-10 órát, néha néha több :DDD )

Brolex

(#14521) Primary92


Primary92
senior tag

Szükségem lenne 550 nm körüli megvilágításra (zöld), 15-30 fokos szögben 7-8000 lumen. ha jól számoltam, akkor ez egy 10 cm átmérőjű körben 50000 lux körüli megvilágítást okoz, ha 15-20 centiről világítunk.
Tud valaki ebben segíteni. Valami itthoni beszerzés lenne a legjobb.

(#14522) mzso válasza Primary92 (#14521) üzenetére


mzso
veterán

Ilyen mire kell? Nem tudom elképzelni mire lehet jó. :)
Elég brutál igények, nem hinném, hogy valami házibarkácsolás nélkül ilyet össze lehetne hozni.

Szerintem ilyen max ilyen 100W-os COB led vonalon tudsz elindulni. Hozzá meg collimator, talán van olyan ami a 30%-ot épp hozza, ha nem akkor valamilyen sajátot kell csinálni...

(Nem tartom valószínűnek, hogy itthon be lehet szerezni ilyen nagy teljesítményű monokróm COB LED-eket )

Hűteni meg gondolom egy jobb fajta ventis procihűtővel tudod.

[ Szerkesztve ]

(#14523) mzso válasza Lemaitre (#14520) üzenetére


mzso
veterán

Szerintem hőhalált haltak ennyi idő alatt.

(#14524) Kernel válasza Lemaitre (#14520) üzenetére


Kernel
nagyúr

12 V-os szalagon hármasával vannak sorba a LED-ek, ezért ha egy megszakad, egyszerre három alszik ki. Még olyan is lehetséges, hogy egy zárlatos lesz, emiatt a másik kettő jobban világít, majd túlterhelődés miatt alszik ki. Viszont nem mennek tönkre pont egyszerre.

Lehet szakadás valahol, érintkezési hiba, egyszerű áramkör lévén ez pontosan megállapítható, mérhető, csak így távolról nem lehet megmondani.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14525) Primary92 válasza mzso (#14522) üzenetére


Primary92
senior tag

Biotechnológiai kutatás.

Ez a collimator jó ötlet. Azon gondolkodtam, hogy veszek egy normálisabb reflektort (pl. Atys-co-tól) és kicserélem a COB modult benne. Viszont túl nagy szögben világítanak. Ezzel viszont meg lehet regulázni a sugarakat.

(#14526) mzso válasza Primary92 (#14525) üzenetére


mzso
veterán

Hát nem tudom hogy 30 fokos létezik-e, én csak 60 fokost látok 100W os COB-hoz. De talán még ez is keskenyebb annál ami reflektoroknál elérhető.
De gondolom esetleg tudsz fele olyan távolságról világítani. :)

[ Szerkesztve ]

(#14527) urobee


urobee
tag

Sziasztok, a konyhában szeretném cserélni a jelenlegi MR 16-os halogén spot izzókat, ledes fényforrásra.
A jelenlegi izzók ezekkel a paraméterekkel rendelkeznek:

12V
20W
36fok
210lm
3000K
A foglalat max20W-ot jelez.

A probléma, hogy sajnos kevés foglalatot épített be az előző tulaj de egyelőre nem szeretnénk hozzányúlni, ezért maradna az az opció, hogy komolyabb fényforrást szerelünk be.
Ahogy túrtam a webshopokat, egyre bizonytalanabb lettem természetesen... Valahol említették, hogy a led égőhöz másik táp is kell, nem jó ami a halogénhez van. Ez valóban így van?

Milyen izzót lenne érdemes vásárolni ami ebben a helyzetben fényt hozna a félhomályba? :) :)

Köszi a válaszokat előre is!

(#14528) Tony21


Tony21
tag

Garázsba kellett már nagyon egy mozgásérzékelős lámpa.

Volt itthon egy mozgásérzékelős dugalj, amit nem használtam semmire (alkonyat érzékelős, időzített kikapcsolással).
Kiszedtem a dugalj részt, kapott egy GU10-es foglalatot és egy 5W-os LED fényforrást, valamint egy rögzítőfület ....
Aztán lett belőle egy home made mozgásérzékelős lámpa.
Tökéletesen működik :C

Vezetéket azóta bandázsoltam, szép fehér lett.

[ Szerkesztve ]

(#14529) Elemental válasza Elemental (#13572) üzenetére


Elemental
addikt

Update.

1. Kicseréltük az egyik helyiségben az összes (16db) v-tac 7w-os ledet inesa 7w-os ledre. Három hónapja egy darab nem romlott el, előtte a v-tacból kb két hetente kellet cserélni. Szóval lehet, hogy tényleg a v-tac 7w-os ledjeiben van valami hiba. A kb 30 darab 5w-os-ból eddig összesen egy darab ment tönkre.

2. Az apósom, aki villanyszerelő, elvitt egy romlott 7w-ost, szétkapta, és azt találta, hogy a led izzóban lévő sok sok dióda közül az egyik ment tönkre. Vett led szalagot, abból kikapott egy diódát, kicserélte vele a rosszat, és már jó is lett.

(#14530) Monti94 válasza urobee (#14527) üzenetére


Monti94
csendes tag

Szia!

3000K
https://lumenet.hu/beghelli-spot-ecoled-mr16-4w-830-gu53-95-3000k-12v

4000K (talán ezt ajánlanám jobban konyhába)
https://lumenet.hu/beghelli-spot-ecoled-mr16-4w-840-gu53-95-4000k-12v

Havernál mondjuk mi kidobtuk a trafókat, és kapott sima 230v GU10 foglalatokat.

Jobb megtenni és megbánni, mint megbánni, hogy nem tettem meg.

(#14531) Silentfrog válasza Elemental (#14529) üzenetére


Silentfrog
veterán

Én annyi V-tac os fényforrást hordok vissza hogy már lassan szégyenlem. A családban több helyen is ezt a márkát használjuk, havi szinten 4-5 megy vissza. Van már olyan 17 wattos ami ki volt cserélve és újra megadta magát. :((( Múlt hónapban egy 30 waattos refi egy 17 és egy 15 wattos E 27-es ment vissza és egy 5 wattos Gu 10.

[ Szerkesztve ]

(#14532) pjen válasza Silentfrog (#14531) üzenetére


pjen
félisten

Ez megéri,én szép lassan leépíteném a típust.

(#14533) macilaci78 válasza pjen (#14532) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Én is a Philips felé megyek el.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#14534) Mike88 válasza Elemental (#14529) üzenetére


Mike88
senior tag

Nem a 7W-ossal van gond, hanem a V-tac-al. Elképesztően sokan panaszkodnak rá.
Gyakori hiba, hogy egy LED megadja magát, de eddig nálam 1 kivételével mindben az elektronika ment tönkre. 1 LED-et egyébként még akár át is hidalhatsz!
X évvel ezelőtt vettem 2db 13W-os E27-es LED-et, mindkettőben 1-1 led ment tönkre 3 év használat után, konyhában(!) szóval volt benne üzemóra. Ezt követően áthidalva még 1 évig bírta! Akkor vásároltam, amikor még 1500 Ft alatt nem volt 13W-os LED, biztos, hogy az olcsóság a minőség rovására megy s a V-tac az olcsóságáról híres, csak akkor azt nem értem, hogy a bánatba lehet még "életben" a nappaliban az 5db Optonica 3 év elteltével, mikor azt amikor vettem, olcsóbb volt, mint a V-tac és szintén van bennük üzemóra!
Tavalyelőtt a konyhában csináltam pultvilágítást, 3528-as dekor led került föl (az olcsóbb fajtából) mert úgy gondoltam, hogy fél méter távolságból ez is bőven elég fényt fog adni és igazam is lett. Nem tudtam, hogy V-tac-ot rendelek, nem volt feltüntetve a márka. 8m led került föl, 8m ledben 18db forrasztott toldás volt! 18!!! Mikor letekertem és megláttam, kitört belőlem a röhögés, hogy mégis ez mi... Volt olyan szakasz, ahol 3 ledenként volt forrasztva! Gyanítom selejtes áru van felvásárolva, és az abban ép szakaszokból van LED szalag gyártva avagy már így jön nekik Kínából és "akciós" termék. OK, lehet venni kétszer annyiért is 3528-as dekor ledet, szó se róla, az biztos nincs 10-30 centinként toldva...

(#14535) PHM válasza Mike88 (#14534) üzenetére


PHM
addikt

A led szalagok fél méterenként mindenképp toldva vannak.
Típustól, márkától függetlenül.
Nemrég vettem a Lomexnél 5050-es RGBW szalagot aranyárban,
az is az utolsó fél méteren 3 darabból volt összetoldva...

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14536) mzso


mzso
veterán

(#14532) pjen, (#14533) macilaci78
Csak az a baj, hogy amellett, hogy olcsó csak a V-TAC-nak van ilyen széles választéka. 3000K-es összesen egy tucat sincs (e27-esből) a lumeneten, pedig ők forgalmaznak jó pár márkát.Ha a vtac.hu-n rákeresek e27-re és szűkítem 3000K-ra kijön 19 darab.

(A hatékonyabb filamentesekből sajnálatos módon meg V-TAC-ból, meg semmi másból sincs...)

[ Szerkesztve ]

(#14537) Mike88 válasza PHM (#14535) üzenetére


Mike88
senior tag

Kizárt ez a "mindenképp".
5m-es RGB led szalagom 4 darabból van toldva (nem 10-ből), Kínából rendeltem, webshopból és nem a legolcsóbbat választottam. (Na nem direkt! Így sikerült!)
Nem fél méterről van szó, hanem 3 ledenként toldva volt egy szakaszon 3 vagy 4 darabból, már nem emlékszem. (ahogy egyébként nálad is)

[ Szerkesztve ]

(#14538) pjen válasza mzso (#14536) üzenetére


pjen
félisten

Inkább megalkuszom a szűkebb választékkal,lehet nincs is rá szükség.

(#14539) mzso válasza pjen (#14538) üzenetére


mzso
veterán

Hogy ne lenne szükség, ha egybként nincs olyan ami neked kéne. A 3000K pl nem egy grandiózus igény.

No mindegy. Hátha javul a jövőben a helyzet, ás találkozik az ár a választék meg a minőség.

[ Szerkesztve ]

(#14540) macilaci78 válasza Mike88 (#14537) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Én meg egy szemgenst 9V elem oldalára ragasztottam elemlámpaként... ;)
Persze, toldva van, de amíg szép a forrasztás, nem zárványos, nem matt, nem égeti meg a nyákot, nincs rövidzár, addig nem érdekel. Ónszippantóm is van, meg előszeretettel toldom a gyári forrasztás helyén, mert nem kell csiszolgatni a rezet. :K

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#14541) pjen válasza mzso (#14539) üzenetére


pjen
félisten

Picit körül néztem,találtam jó pár 3000K Philips led fényforrást.

(#14542) PHM válasza Mike88 (#14537) üzenetére


PHM
addikt

Ez idáig csak olyan szalaggal találkoztam, ami fél méterenként
toldva volt. Igaz, csak 3528-as, 5050-es és 2835-ös szalaggal
volt dolgom, bár ezekből több félével is.
Nem lehet, hogy a tiéd volt gyári hibás? ;)
Annyi még, hogy csak 60 led/m, vagy sűrűbb szalag volt nálam.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14543) Primary92


Primary92
senior tag

Mit gondoltok erről?
LED táp
Megteszi autóba 10W COB modulhoz?

(#14544) mzso válasza pjen (#14541) üzenetére


mzso
veterán

Én pl 4 féle E27-est és 0 féle e14-est látok a lumeneten.Gyakorlatilag csak a CorePro típus négyféle méretben. Én ezt igen gyérnek hívnám. Ha megszűnik a típus lehet nem is lesz többet...

Ami megfájóbb, hogy a modernebb ledszálasokból nincs is 3000K-s.

[ Szerkesztve ]

(#14545) macilaci78 válasza Primary92 (#14543) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Input Voltage:DC12-24V Ha van, jobban járnál egy 6-24 V-ossal szerintem. Az autóakku töltve 14 V körül van, de tud az 12 V alatt is lenni, télen, hosszas állás és sok indítózás után...

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#14546) mzso válasza Primary92 (#14543) üzenetére


mzso
veterán

Az nem olyan COB led amit direktben kell 12V-ra rákötni mint ezeket?

(#14547) Primary92 válasza mzso (#14546) üzenetére


Primary92
senior tag

Nem, Ilyen.
Egy ideje agyalok azon, hogy hogyan lesz tisztességes világítás apám Berlingójában. A LED szalag nem praktikus, a "offroad" munkalámpák meg nagyon kis szögben világítanak.

(#14548) Primary92 válasza macilaci78 (#14545) üzenetére


Primary92
senior tag

Szerintem PT4115 van a panelen, az működik kisebb feszültségnél is. Pár tized volt a dropout.

(#14549) Kernel válasza Primary92 (#14548) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mivel FET-kapcsolós, ilyeneknek nem sok kell, az áramérzékelő söntön is csak 100 mV esik, viszont a bemeneti Graetz-hidat átugorva, közvetlenül a pufferre célszerű kötni a betápot.

Ezeket kis modulokat trafós halogénlámpák kiváltására gyártják, ahol a kisebb terhelés miatt eleve 12 V fölé szökik az AC és még annak a csúcsára tölti kondit (gyök2 szorzat). Ott nem számít, hogy 2-2 diódán esik mondjuk 1,5 V.

Ha ilyen 3x3 elrendezésű COB és az ki is bírja a 900 mA áramot, akkor jó lehet hozzá.

Ezek 9 V körül nyitnak, 900 mA áramnál 10-11 V eshet rajta nagyjából:

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#14550) desigo


desigo
senior tag

Mivel tudom a maximum kimenő feszültséget 10 Voltra korlátozni?
kb 200 Watt a teljesítmény

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.