Hirdetés

5¼ floppy meghajtó izzítás 30 év pihi után

Megmaradt pár nagylemezem és a régi meghajtóm is. Furdalt a kíváncsiság, milyen állapotban lehetnek, lehetséges-e a régi lemezekről adatokhoz jutni.

A meghajtó, abban az állapotában került csomagba, majd szekrénybe, amikor pár évtizede, kihasználatlanság miatt kikerült a gépből. Jó koszosan.
Gyártási évet nem találtam rajta, de a rajta lévő vezérlő IC 1987-es.

A lemezek dobozban, műanyag szatyorban, hasonlóan a drive-hoz, a polcon várták ébredésüket.
Márkás "3M"től, gagyi "Mini-Diskette"-en keresztül (mihez képest "mini" ugye, létezett 8 colos is előtte) a full noname-ig. HD-s és DD-s lemezek is. A DD-sek 800kByte-ra formázva, HD-sek 1,5 MB-ra ... kaptam is a fejemre akkoriban, miért nem 1,44MB-ra formáztam. Egyszerű cserealap lehetett volna a kislemezesekkel.
Akkoriban a 800.exe BIOS kiegészítés kellett a kezelésükhöz.
Az általam használt kései 486/P1 retro gépek BIOS-a már alapból ismeri a bővített lehetőségeket, extra program nélkül is írják-olvassák a kimaxolt lemezeket.

A nagy floppyk tokozása sajnos még a legjobb esetben sem valami nagy szám. Nincsenek elrejtve kemény műanyag tokban mint a 3½ lemezek. Ezeknél a tokban könnyen csiszolódik a lemez az oldalához, illetve az oda bejutó porhoz. Az említett 3M esetén van puha belső réteg, az olcsóbbakban semmi óvatoskodás.

Na de, első körben, vegyük elő a polcról a sok-sok évvel ezelőtt gondosan becsomagolt floppy olvasót :)
Portalanítás, tisztítás utáni első tapasztalat, hogy nem nagyon olvassa az évtizedekkel régebben megírt lemezeket.
Furcsa volt, hogy egy lemeznek sem olvassa be még a tartalmát sem.
Kellett egy szoftver, amivel tesztelni lehet a fejmozgatást, alapvető működést.

Nagy szerencsémre, gyorsan meg is találtam, az egyébként aktuális fejlesztésű, Imagedisk nevű szoftvert.
Ezzel pl. lehet head-clean-t indítani, ami random össze vissza mozgatja a fejet. Ami láthatóan meg is történt, vagyis nagy gond nincs a vezérléssel. Egyébként tisztítólemezekhez van kitalálva ez a funkció, amit akár magunk is gyárthatunk puha, de kellőképpen merev anyagból amit tisztítófolyadékkal itatunk át előtte.

Találunk a szoftverben fejbeállító lehetőséget is, szuper.
Az Allign opcióval a fejek kalibrálását végezhetjük el, ilyenkor a szoftver közvetlen a floppy kontroller hardverét vezérli, ezért modernebb Windowsok alatt nem funkcionál. DOS alatt nem lesz gond.
Kézzel vezérelve állítható egy-egy track-re, a fejet is megválaszthatjuk melyiken ellenőrizzen.

A kalibrálást érdemes az egységünk, egy még régebben, jó állapotában formatált lemezével végezni. Esetleg egy másik, szintén jól kalibrált eszközből származóra.
Ez azért lehet érdekes, hogy megőrizzük a kompatibilitást más egységekkel.

Ez esetben lényegtelen, hogy vannak-e valós adatok, fájlok a lemezen.
A funkciót elindítva, futnak a kiolvasott eredmények a monitoron.
Az utolsó két értéket kell figyelni. Az utolsó előtti jelzi hány darab sector azonosító ID-t talált ami passzol a fizikai cylinder-hez. Az utolsó azt jelzi mennyi nem stimmel, ennek 0-nak kell lennie.
Az utolsó előtti minél nagyobb szám legyen.
De a szoftver van olyan rendes, hogy mindezt hangjelzéssel kíséri, ahogy pörög a fej alatt átsuhanó információk kiolvasása. Minél magasabb a frekvencia annál jobb, ahogy mélyül a hang, egyre inkább rossz a fej beállítás.

A funkciót elindítva, gyorsan kiderült, hogy a 0-ás tracken nem, vagy nagyon rossz értékeket olvas. Érdekes módon a Track1-től felfelé rá tudott állni a trackekre hibátlanul. Ott már minden érték stimelt.
Nagyon úgy tűnt, hogy a fej van elcsúszva egy kicsit. (a fentebbi kép a tökéletes állapotát mutatja)

Esetemben, a TEAC FD-55GFR floppy drive fejállítása nincs túlbonyolítva, végtelenül egyszerűen oldották meg.
Egyszerűen csak meg kell lazítani a fejtartó csavarokat, majd jobbra-balra, fel-le elmozdítható a fej, a kívánt helyen rögzíthető.
Vagyis egy csöppet elég meglazítani, majd egy feszítés a kívánt irányban, rászorít, és már kész is :)

Először egy kicsit Bélásan túltoltam, akkor az utolsó track-eken gyengélkedett.
Egy kis finomítás után elértem, hogy minden tracken, mind a kettő fej, tökéletes értékeket olvasott ki.

Jöhettek a lemezek.
Innentől kezdve, már minden lemez tartalmát rendben felismerte az egység.

Sajnos itt újabb problémákba ütköztem, ami megoldhatatlannak bizonyult számomra.
Elég sok a hibás lemez, amiken megakad 1-1 fájl olvasása közben.
Ráadásul a noname lemezek fizikailag is eléggé kivannak. Nem emlékszem rá, hogy így volt-e annak idején, de némelyik szörnyű hangokat tud kiadni magából. Mintha egy csiszolókorong lenne benne.
Érdekes módon, az adatok kiolvashatósága nem feltétlenül függ ettől.
Volt lemez ami azt hittem mindjárt ketté is flexeli az egységet, de minden adat lejött róla. És van olyan 3M ami mintha új lenne úgy suhan, aztán csak megáll az adatok beolvasásakor.
A tárolásban lehetett különbség. Az egyik doboz szinte hibátlan, a másikban a fele hibás.
Valószínűleg a zsúfolt, dobozba bepréselt lemezek kevésbé lettek porosak, mint amelyikben lazábban elfértek.

Valószínűleg jót tenne az eltárolt lemezeknek - az első olvasás megkezdése előtt - egy tisztítás.
De erről nem találtam semmit, otthoni körülmények között mi lenne ajánlott egy-egy lemez "felkészítésére" az "első beolvasáshoz".

Találtam a drive-hoz kézikönyvet is. Nem is gondoltam, de elég sok jumperelési lehetőség is van. Régi XT rendszerekre más beállítások vannak mint a modernebb AT-ra, amikor is bevezették a HD lemez támogatását.
Ezek a "modern" meghajtók már 360 rpm-el repesztenek, a régi 300 helyett. Azt pl. lehet állítani hogy automatán kapcsolgasson lemez típustól függően vagy fixen a leggyorsabban menjen. (I,II,IS jumper)
Egy másik sor jumperrel az A: B: kiosztáson lehet variálni.
Sajnos olyat nem találtam, hogy fixen a lassabb, 300 rpm-re lassítsam le. Kipróbáltam volna, hátha úgy beolvas pár lemezt, amit már full speed-del nem képes.
Érdekes módon, éppen az Imagedisk oldalán van cikk arról, hogyan lassítsunk le elektronikusan egy ilyen drive-ot. Gondolkozom rajta, talán kipróbálom.

Némelyik lemez címkéjén látszik hogy előzőleg mi volt rajta. Persze pont azok lettek volna a legértékesebb kincsek. Akkori fejjel felülírtam az éppen megjelenő, kommersz, modernebb címekkel. Sajna ez van.
Igaz, a projekt végül nem lett tökéletesen zöld, azért így is sok érdekes dolgot találtam a lemezeken, amikre már nem is emlékeztem.

Vírusellenőrzés, írnom sem kell, kötelező. Volt is pár találat. Első körben karanténba került minden a floppykról, korabeli DOS scan/clean kezelte le mielőtt bármit csináltam volna a visszanyert fájlokkal.
Ez után egy modern gépbe átrakva az adatokat az is végigellenőrizte, de az eredmény ugyanaz lett, már nem talált újabb problémát.

Hopp, ez egy rövid szösszenetnek indult, csak sikerült túltolnom.

Na még egy gondolat. Találtam egy programot 7 db lemezre szétmásolva, amiknek csak a tartalma jön be. Adatot egyikről sem tudok kinyerni, azonnal megáll az olvasás még a legelején.
Elképzelésem nincs, mit sikerült alkotnom sok-sok évvel ezelőtt. Valami spéci formázás lehet. Ezt még próbálgatom.

The End

Érdekességnek update.
A hátramaradt 7 db olvashatatlan lemezzel küzdöttem még egy kicsit - amiken egy db progi van (vagyis egy időben lett a lemezekre írva)
Végül nem az fdread volt a megoldás ahogy a hozzászólásokban kaptam tippnek Rive-től. Egyszerűen ezekhez a lemezekhez további fejállításra volt szükség.
Miután ez megtörtént, szépen megjöttek az adatok ezekről a diszkekről is.
Az sem kizárt, hogy másik gépen, másik floppy drive-val készültek, még ezer évvel ezelőtt.
Érdekes, ez nem jelenti azt, hogy most meg az előzőleg beolvasott lemezek váltak volna olvashatatlanná. Nem, azok is rendben vannak így is.
Nüansznyi eltérés lehet a lemezek között, és ezek szerint, ez a formátum még kihozott további hiányosságot a fejpozícióban.

Még van hozzászólás! Tovább