Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu



Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#86951) makszutov.hu válasza SunMount3r (#86949) üzenetére


makszutov.hu
tag

Mielőtt bootolna a win, DEL-lel lépj be a BIOS-ba és állíts be mindent, ami szívednek kedves! :)

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86952) makszutov.hu válasza Doky586 (#86950) üzenetére


makszutov.hu
tag

Hogyan sikerül a mentett beállításokat visszatöltened??? Egy előző BIOS verziót ha lementesz, azt az újba nem fogod tudni visszatölteni! :( BIOS-t pedig akkor frissítünk, ha a régi valamiért nem felel meg.

[ Szerkesztve ]

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86953) SunMount3r válasza Doky586 (#86950) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ez a Secureboot valami nagyon fontos dolog és veszélyes lehet a Windows-ra nézve, ha épp úgy bootol be, hogy nincs visszakapcsolva?

Szerk.: Hát pedig az ASUS manual-jaiban és a weboldalon is mindenhol azt írják, nagyon-nagyon javasolt, hogy visszaállítsuk az gyári alapbeállításokat a frissítés előtt...???

#86951makszutov.hu -> Épp ettől félek, hogy rögtön a frissítés után el tudom e kapni azt a pár másodpercet, hogy egyből belépjek a BIOS-ba.

[ Szerkesztve ]

(#86954) Doky586 válasza makszutov.hu (#86952) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A lapomon ez a bios beépített funkciója. Tudja és kész. [kép]

(#86955) Doky586 válasza SunMount3r (#86953) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

a Secureboot a vírusvédelem egy fontos része.

(#86956) Csorbi válasza SunMount3r (#86953) üzenetére


Csorbi
addikt

Ha nem tudod elkapni, akkor mi történik? Nem fog a Windowsod tönkremenni. Csak nem tölt be. Nagy kaland, restartolsz és próbálsz újra belépni. Ha kell, akkor ötszázszor megpróbálhatod. Milyen módban van telepítve a jelenlegi Windowsod? UEFI vagy Legacy/CSM?

(#86957) makszutov.hu válasza Doky586 (#86954) üzenetére


makszutov.hu
tag

OK, lemented. Visszatölteni is próbáltad? :N

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86958) Doky586 válasza makszutov.hu (#86957) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Amint láthatod évek óta. Idei bios van fenn és az évekkel ezelőtti mentés is ott van. [kép]

(#86959) SunMount3r válasza Csorbi (#86956) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Természetesen UEFI.

#86954 Doky586 -> Az én lapom BIOS-ában is biztos van ilyen lehetőség, de én annyira azért nem merném megkockáztatni. Csak arra gondolok, hogy eltérő verziókban az egyes beállítások is eltérőek lehetnek.

(#86960) IzI


IzI
senior tag

Hi

Mennyire szokványos,hogy alaplapokon elromlanak a usb csatlakozók? Nem rég vettem dac erősítőt,1 hónapja kb és már a 2. csati döglik be,ahova az be van dugva.
Bolt javittatni szokta vagy cserélnek? Alza-ból van.
1 éves gigalap

(#86961) SunMount3r válasza SunMount3r (#86959) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Szerk.: Ja, szóval úgy csinálom majd, mint az "őskorban", hogy minden BIOS menü képernyőjét szépen befotózom és majd azok alapján állítgatom vissza.

(Olyan funkció azért már igazán lehetne bennük, hogy legalább egy txt file-ba ki lehetne menteni az összes aktuális beállítást.)

(#86962) makszutov.hu válasza SunMount3r (#86961) üzenetére


makszutov.hu
tag

De sajnos nincs... Ezért kell minden BIOS frissítés után újra állítgatni. (Kivéve persze Doky586 fórumtársat - neki működik a visszatöltés! :) )

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86963) Csorbi válasza SunMount3r (#86961) üzenetére


Csorbi
addikt

Ne csináld már :(
Néhány ALAP dologgal kell mindössze tisztában lenni. Amilyen módban volt telepítve az OS, a frissítés után azokat kell visszakapcsolni, de legalábbis ellenőrizni. Nincsenek nagy dolgok, az UEFI/Secure Boot/TPM trióról van szó mindösszesen, ezek befolyásolják az OS-t.
A többi meg azon múlik Te mit állítottál be/el még pluszban ezeken kívül, de ezt neked kell tudnod.

(#86964) SunMount3r válasza Csorbi (#86963) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

UEFI/Secure Boot/TPM-> Hát pont ezektől félek. Ha ezek átállítódnak a frissítés során, akkor is áll az amit írtál?: Ha nem tudod elkapni, akkor mi történik? Nem fog a Windowsod tönkremenni. Csak nem tölt be. Nagy kaland, restartolsz és próbálsz újra belépni. Ha kell, akkor ötszázszor megpróbálhatod.

(#86965) Fox Mulder válasza IzI (#86960) üzenetére


Fox Mulder
aktív tag

Ha valóban tönkrementek az usb-k akkor küld vissza garanciába a lapod, de az erősítőt is érdemes lenne megvizsgálni mert akkor valószínű ott lesz valami.

(#86966) Doky586 válasza SunMount3r (#86961) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A jobb lapokban van ilyen funkció, a gagyikban nincs..
Jobb lapokban a tervezők már számoltak azzal hogy van igény ilyesmire, a rági lapokon meg marad a fényképezés screenshot módszer.. :K

(#86967) SunMount3r válasza Doky586 (#86966) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ok, de már ezt kitárgyaltuk, hogy szerintem mi lehet a gubanc ezzel a módszerrel...
(Amúgy remélem nem arra akarsz utalni, hogy az én lapom meg "gagyi" lenne...?)
----
Screenshot BIOS alatt? Nekem ez új. Na majd utána nézek...

(#86968) Csorbi válasza SunMount3r (#86964) üzenetére


Csorbi
addikt

Erről beszéltem eleve a hozzászólásban, hogy nincs mitől félni. Ha ezek átállítódnak, nem történik az égadta világon semmi azon kívül, hogy a Win esetleg nem tölt be. De nem megy tönkre 100000000 fals indítás után sem. :D Beállítod ahogy kell, és onnantól már bebootol. No para. Relax.

(#86969) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Gyűjtöttem kis erőt, a teszthalott h170m itx/ac lapocskámat ha lehet, szeretném az élők sorába visszahozni.
Jelen szitu: működő tápra kötve (na ez volt az előző 3 napi cirkusz főtémája) "se kép se hang", cpu-venti nem moccan. Elemet lehúztam-visszadugtam, cmos-reset pineket shortoltam.

Homályos emlékeim szerint korábban csinált már olyat, hogy a hibátlan sfx tápra nem reagált, a pico-psu-val, amivel mindig is használtam, viszont gond nélkül ment. A bekapcs-gomb esetleges hibáját közvetlen drótos rövidzárral elimináltam.

Lehet még valamit próbálni-mérni kuka előtt? A minikonfit 3éve nem használtam, kikapcsolva pihent a sufniban...

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#86970) Doky586 válasza SunMount3r (#86967) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Évek óta nincs semmi gubanc ezzel a módszerrel. Tehát működik.

"Screenshot BIOS alatt?"
Már a 10 évvel ezelőtti gépemben is benne volt. Alapfelszereltség uefi bios esetén.
Bedugsz egy fat32 pendrivevot és megnyomod az F12-t a biosban. (más gyártóknál más lehet a funkcióbillentyű, utána kell názni a user manualban)

[ Szerkesztve ]

(#86971) IzI válasza Fox Mulder (#86965) üzenetére


IzI
senior tag

Még szerencse,hogy sok usb hely van : )

(#86972) wrongduke


wrongduke
aktív tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni alaplap kompatibilitás ügyében.

Adott egy DELL OptiPlex 9010 DT gép. Megkértek, hogy cseréljek benne alaplapot: [kép] Van olyan másik típus ami kompatibilis ezzel? Ahogy nézegettem a 9010 MT, 7010 DT és 7010 MT elvileg igen. Nem nagyon találok pont ugyan ilyet és így nehéz felmérni, hogy lehet-e cserélni és megéri-e cserélni.

"A tigris az mindig egy jellem, sőt, jellem és tigris az egy!" Discord: wrongduke#6214

(#86973) Anaren91 válasza wrongduke (#86972) üzenetére


Anaren91
senior tag

Ha a házba bele tudsz rakni sima ATX vagy MATX lapot, akkor keress egy megegyező sockettel rendelkező lapot, és le van tudva. Lapon kívül mindennek standardnak kell lennie. De javítsatok ki ha tévedek.
De ha nem megy bele a házba akkor is inkább néznék egy olcsó használt házat meg egy normál lapot és átraknám bele a megmeradt cuccokat.

[ Szerkesztve ]

MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18

(#86974) Csorbi válasza wrongduke (#86972) üzenetére


Csorbi
addikt

A PCIe slot feletti QR kódos matrica az érdekes, azon van a lap modellszáma. Jó eséllyel 0W2F8G, csak a feltöltött képen nem olvasható.

(#86975) bambano válasza wrongduke (#86972) üzenetére


bambano
titán

Én a tápot is megnézném, mielőtt bármi történik.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#86976) LuiT válasza SunMount3r (#86967) üzenetére


LuiT
tag

Az alaplapod tudja és ismeri a profilok mentését és visszatöltését.
Tool menü => ASUS User Profile címszó alatt mentheted el, illetve töltheted vissza a Bios beállításokat.

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#86977) LuiT válasza wrongduke (#86972) üzenetére


LuiT
tag

Ez egy sima microATX lap, sztem bármilyen jó bele.

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#86978) wrongduke válasza wrongduke (#86972) üzenetére


wrongduke
aktív tag

#86973 Anaren91
#86977 LuiT

Én is abban reménykedtem, hogy jó lesz bele akármilyen mATX lap, viszont a kábelek nem biztos, hogy elérnek ahova kell. Az elülső panel kábelei nem túl hosszúak, picivel hosszabbak, mint ahova el kell érniük. Ha kellék anyag kéne hozzá és átlépjük 15k határt, akkor már inkább javasolnám egy másik vásárlását (laptop vagy asztali). Ez egy tanulós gép egy általános iskolásnak.
Valamint a csavarok helyében sem vagyok biztos szabvány ide vagy oda, de ez már csak az én babonám :DDD

#86974 Csorbi
0KV62T
CN-0KV62T-72200-26F-010W-A00

Ez alapján érdemes nézelődni?

#86975 bambano

Igen, ez nekem is a fejemben van, viszont én nem vagyok olyan szaki aki ki tudja mérni. Egy másiktól hozták, aki nem akart vele foglalkozni, "csak kiderítette, hogy az alaplap szállt el." :) (én is érzem...) Arra kértek meg, hogy cseréljem ki az alaplapot. Elsőnek, azt akarom megnézni találok-e bele lapot, azután milyen tápok vannak és így mennyibe kerülne.

"A tigris az mindig egy jellem, sőt, jellem és tigris az egy!" Discord: wrongduke#6214

(#86979) Csorbi válasza wrongduke (#86978) üzenetére


Csorbi
addikt

Persze, az a pontos modell (0KV62T), azt kell keresni. (Bár, itthon nem igazán fogsz találni..., onnantól meg már erősen kérdés hogy megéri-e ez az egész hacacáré)

(#86980) wrongduke válasza Csorbi (#86979) üzenetére


wrongduke
aktív tag

Sanszos. Köszönöm a pontosítást és a megerősítést!

"A tigris az mindig egy jellem, sőt, jellem és tigris az egy!" Discord: wrongduke#6214

(#86981) Foobar


Foobar
tag

Sziasztok,

Egy általános (és nagyon laikus) kérdésem lenne: mit jelent az, hogy bizonyos M.2 aljzatok a CPU-hoz "tartoznak", másikak pedig a chipsethez? Köszönöm a türelmet, és ha elmagyarázza vki. :) (Vmi olyasmire gondolok, hogy egyiket a CPU, másikat a chipset vezérli, de ennél kicsit szakszerűbben .... ?)

[ Szerkesztve ]

(#86982) Csorbi válasza Foobar (#86981) üzenetére


Csorbi
addikt

Pontosan ennyi az egész. Mit kell ezen még tovább ragozni? :))

[ Szerkesztve ]

(#86983) makszutov.hu válasza Foobar (#86981) üzenetére


makszutov.hu
tag

Nem szakszerű, de remélem érthető: A CPU-hoz csatlakozó M.2 gyorsabb működésre képes.

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86984) mrzed válasza makszutov.hu (#86983) üzenetére


mrzed
senior tag

Kb 1-3%-al gyorsabb, viszont ezek az m2-es csatlakozók rendre ott vannak a proci közelében, nálam közvetlen a vga felett, a toronyhűtő alatt. Ott oly karcsú a légmozgás, hogy inkább leraktam mindkettőt a lap aljára chipset vezérlésre. Itt az alsó, befele fújó házventilátorok hűvösen tartják mindkettőt.

(#86985) makszutov.hu válasza mrzed (#86984) üzenetére


makszutov.hu
tag

"PCIe 4.0 transfers data at 16 GT/s, and PCIe 5.0 at 32 GT/s" Azért ezt nem nevezném 1-3%-nak... :F Ha az SSD nem képes rá, akkor az más tészta. Hűteni pedig lehet - az SSD-t is.

[ Szerkesztve ]

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86986) Csorbi válasza makszutov.hu (#86985) üzenetére


Csorbi
addikt

De nem ez volt a kérdés. Hanem mit jelent hogy az egyik a CPU-hoz, a másik a chipsethez tartozik. Nem a különbségre, és a specifikációra kérdezett (fogalmazása alapján), a nyers adatok ott vannak, világosan olvashatóak és értelmezhetőek.

(#86987) mrzed válasza Csorbi (#86986) üzenetére


mrzed
senior tag

Amelyik lapnál tudja a pcie 5.0-t az m2, ott a pcie1 visszaveszi a tempót x8-ra ha 5-ös nvm-et teszel bele.

(#86988) Csorbi válasza mrzed (#86987) üzenetére


Csorbi
addikt

Az is oda van írva alul. :))

(#86989) makszutov.hu válasza Csorbi (#86986) üzenetére


makszutov.hu
tag

De talán nem kellett volna olyan baromságokat leírni, (Nem Te írtad le, tudom) hogy a PCIe 5.0 "kb.1-3%-al gyorsabb" mint a PCIe 4.0. Azt pedig, hogy "mit jelent hogy az egyik a CPU-hoz, a másik a chipsethez tartozik." kézzelfoghatóbban nem lehet elmondani, mint a sebességgel.

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86990) makszutov.hu válasza Csorbi (#86988) üzenetére


makszutov.hu
tag

Sajnos az (értő) olvasás egyre több embernek komoly kihívás... :F

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86991) mrzed válasza makszutov.hu (#86989) üzenetére


mrzed
senior tag

Nem így szólt a kérdés, hogy pcie 5 vs 4.

(#86992) makszutov.hu válasza mrzed (#86991) üzenetére


makszutov.hu
tag

Háááát igen... :-) "bizonyos M.2 aljzatok a CPU-hoz "tartoznak", másikak pedig a chipsethez?" Vajon mi a különbség? :D Biztosan nem 1-3% !!! :DD :N :(( !!!

[ Szerkesztve ]

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86993) mrzed válasza makszutov.hu (#86992) üzenetére


mrzed
senior tag

Ha azonos generáció a vezérlő a cpura és a chipsetre drótozva akkor a cpu-hoz kötött kb 1-3%-al gyorsabb. Ennyi amit mondani szerettem volna... de jogos, ahogy fogalmaztam nem volt teljesen pontos. :R

(#86994) makszutov.hu válasza mrzed (#86993) üzenetére


makszutov.hu
tag

Így már teljesen más a leányzó fekvése... :) De a Z690 csak 4x PCIe-t tud. [link]

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86995) mrzed válasza makszutov.hu (#86994) üzenetére


mrzed
senior tag

Igen, az csak 4x-t tud, viszont a kivágott képecske inkább z790 leírásából származhat, mert két m2-is van a cpu-n, egy 5-ös és egy négyes.

(#86996) makszutov.hu válasza mrzed (#86995) üzenetére


makszutov.hu
tag

Felhívnám a figyelmed egyrészt az értő olvasásról mondottakra, másrészt a kép közepén található "Intel @ Z690 Chipset" feliratra... Persze az Intel hülye, csak te vagy helikopter :Y

[ Szerkesztve ]

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86997) Csorbi válasza makszutov.hu (#86996) üzenetére


Csorbi
addikt

A #86981-es, kiinduló hozzászólásban lévő képről beszél. :U
Egyáltalán, hogy kerül ide a Z690, mint példa? :F

[ Szerkesztve ]

(#86998) mrzed válasza makszutov.hu (#86996) üzenetére


mrzed
senior tag

Segíts már légy szíves, mert én nem találom azon a képen "Intel @ Z690 Chipset" feliratot.
#86981
A link szövegéből bogarászva egy Asrock Z790 Riptide wifi lapra következtetek.

szerk: Közben Csorbi helyretette... viszont az értő olvasást nem csak nekem kell gyakorolni.... :R

[ Szerkesztve ]

(#86999) makszutov.hu válasza mrzed (#86998) üzenetére


makszutov.hu
tag

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#87000) makszutov.hu


makszutov.hu
tag

OK, valóban nem volt szó a Z690-esről. Viszont a 12.gen-től felfelé a CPU PCIe sinje 5.0-ás, ami a Z690/790 esnek a duplája (NEM 1-3%!) , sebességét tekintve - úgyhogy az eredeti kérdésre a válasz: Igen, a CPU sinre kötve a megfelelő SSD-t 2x gyorsabb lesz!!!

[ Szerkesztve ]

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.