Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#35401) bringasisti válasza Warton (#35397) üzenetére


bringasisti
őstag

Ez hülyeség! Aki értékhatár közelébe, vagy fölötte van az hűtőt vesz, mert nem tud enni, de halat nem biztos! Ha én most halaznák a régi 13-15 ezres számlák miatt biztos vissza vennék mert nem lehet kitermelni!

BENEFON DELTA--------N8

(#35402) Eugene Roe válasza bringasisti (#35401) üzenetére


Eugene Roe
őstag

Tekintve, hogy halhoz kell engedély, napijegy, etetőanyag, autó, üzemanyag és viszonylag sok idő is a hűtőn kívül, így kb. ennyi ;]

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#35403) bringasisti válasza Eugene Roe (#35402) üzenetére


bringasisti
őstag

Azért nem teljesen van így. Én körülbelül 8 ezret költöttem villanyt a halak érdekében, ami azt jelenti, hogy most gond lenne

BENEFON DELTA--------N8

(#35404) Motion_Blur válasza Motion_Blur (#35387) üzenetére


Motion_Blur
félisten

Mértem egy vízkeménységet, 40 nk.

Azt hiszem ez lesz az alapvető gond :o

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#35405) Mikolino


Mikolino
lelkes újonc

Mit habzik ez az akva?

54L
ISTa szivacsszűrő L
gyenge LED megvilágítás (csak igénytelen, lassan növő növények - de abból sok). 10-12 órákat megy. A növények egyelőr enem bánják
fekete homok (0.8-1.3)
1 zebra és 1 hagymacsiga
5-6 Amano
5 Espei

Az espeik kb 4 napja érkeztek az ő vizük volt kissé habos, és az érkezésük óta van ez a fehlr hab a növények vízből kilógó része kerül, illetve a fal mentén.

Most cseréltem kis vizet, igaz, a másik akvából tettem csak át öreg vizet, mert ott elég jó flóra.

(#35406) Motion_Blur válasza Motion_Blur (#35404) üzenetére


Motion_Blur
félisten

Van RO vízlágyítóm, az 6-os vizet csinál.

Járahtó út hogy pár naponta csinálok ezzel a vízzel egy 20-25%-os vízcserét? Ahogy olvasom a halak nem nagyon szeretik a hirtelen változást.

A változó keménységem is 19 basszus... szal 37/19-es most a víz.

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#35407) Warton válasza pjen (#35383) üzenetére


Warton
őstag

A budacenteres Fressnapsban láttam Koronás Bettát garnélákkal egy akváriumban.

(#35408) Zirowe


Zirowe
nagyúr

Sziasztok, kérdés.
Ma vettem egy új 5kg-s palack töltetet (biogon) a megszokott helyen, utoljára januárban vettem.
Általában a súlya tele és kupakkal 17,5kg körül szokott lenni, a mai különösen könnyűnek érződött az üres 11,2kgjához képest, otthon lemérve csak 13,2kg volt kupakkal és az ára is nőtt (8500ft).
A kupakon a "hivatalos lezárást" jelző szigszalag érintetlen volt.

Most akkor hibás vagy jó ez így?

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#35409) bringasisti válasza Zirowe (#35408) üzenetére


bringasisti
őstag

Félig van töltve, dupla áron.

BENEFON DELTA--------N8

(#35410) stellaz


stellaz
addikt

Sziasztok!
Hétvégén csináltam egy teljes akvárium takarítást, mert brutális mennyiségű alga volt benne (sötét kúra után is), kimostam az aljzatot és az akváriumot sósavval, leöblitettem a növényeket.
Azóta nincs is alga, újra szép az akvárium, enni minimálisan kapnak a halak.
Viszont ma reggel azt vettem észre, hogy valami fehér dolog úszik a víz felszínén, teljesen beterítve azt. Nagyon vékony réteg lehet, az ujjammal nem is tudok belekavarni, csak a kaja morzsak tudnak vékony csíkot húzni bele. A víz nem zavaros, úgy látom csak a felszínen van ez a valami és a lámpa fényében látszik jól, ahogy ezt visszaveri.
Van ötletek, hogy ez mi lehet? Délután csinálok egy 30-40 szazalékos vizcserét , ráadásul penteken elutazunk egy hétre.

[ Szerkesztve ]

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35411) Silentfrog válasza stellaz (#35410) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Ez általában fehérje réteg szokott lenni, ha csobogtatnád a felszínt akkor felhabozna. Gyors megoldás ha papírtörlőt dobsz a teljes vízfelszinre és egybe kidobod a papírt akkor könnyen el tudod távolítani. Ha újra beáll a biológiai egyensúly akkor el fog tűnni magától.

(#35412) stellaz válasza Silentfrog (#35411) üzenetére


stellaz
addikt

Köszönöm!

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35413) SzaLev


SzaLev
csendes tag

Sziasztok!
Úgy alakult, hogy lett egy cca 70 literes akváriumunk, amit most kezdünk "felszerelni" . Egyenlőre két guppi uszkál benne némi növénnyel ;)
Szűrő még nincs rajta és bár olvasgattam sokat, de elég bizonytalan, mivel szinte semmi tapasztalatom nincs e téren és az ismerettségi körben sincs aki komolyabban foglalkozna az akvarisztikával.
Szűrő ügyileg egy ekkora aksihoz külső szűrőt túlzásnak tartanék így akasztóst vagy belsőt tennék bele.
Az egyik jelölt a https://greenaqua.hu/hu/oase-biostyle-115-gray.html a másik a https://greenaqua.hu/hu/eheim-aqua-200.html
Egyrészt melyik lenne jobb valásztás?
Illetve ezekben a töltet tudom-e / érdemese másra cserélni, mint a gyári?
Előre is köszönöm!
Lev

(#35414) bringasisti válasza SzaLev (#35413) üzenetére


bringasisti
őstag

Link?

BENEFON DELTA--------N8

(#35415) SzaLev válasza bringasisti (#35414) üzenetére


SzaLev
csendes tag

oase-biostyle-115 [link]

eheim-aqua-200 [link]

Remélem műkik, elvileg az első leírásban is így szerettem volna :((

[ Szerkesztve ]

(#35416) bringasisti válasza SzaLev (#35415) üzenetére


bringasisti
őstag

[link] ami a pénztárcába és magasságba belefér. Ahol nincs diffúzor ott szűrés sincs

BENEFON DELTA--------N8

(#35417) SzaLev válasza bringasisti (#35416) üzenetére


SzaLev
csendes tag

Köszönöm, ezen is dilemmázta, de akkor jó eséllyel ez lesz a 200-as épp belefér.

(#35418) stellaz


stellaz
addikt

Azt hiszem most lett elegem az akváriumból. 2 hete kimostam az aljzatot sosavval, kitakarítottam mindent. A világítást 6 órára vettem, kaját a halak alig kapnak. Elmemtünk nyaralni egy hétre, addig kaját sem kaptak, előtte se kaptak többet a szokasonál és.... újra itt az alga.
Azt hiszem én ezt feladom.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35419) Alg válasza stellaz (#35418) üzenetére


Alg
veterán

Újraindítás után 2 héttel az lenne meglepő ha nem algásodna...

Nekem általában kell vagy 3 hónap, de inkább fél év mire beáll az akvárium úgy hogy na most már nem kell közdeni az algával... persze addigra a növényzet is átalakul 3szor...

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#35420) szat8 válasza stellaz (#35418) üzenetére


szat8
tag

Ha fonalszerű alga jelenik meg a növényeken, az attól is lehet, hogy nem kapnak megfelelő tápot a növények, ettől szenvednek, cukrot választanak ki, ami az algát táplálja.
A szűrőnek is idő kell, hogy beálljon, ha nem volt előtte bejáratva.
Az elején a sűrű vízcsere is javasolt.
Az első héten én naponta cseréltem a víz felét, következő héten 2-3 naponta, aztán álltam át heti 1-re. Most már 2 hetet is bőven elmenne, csak kicsit magas nálam a nitrát, ezért nem tudom sokáig hagyni, 1-2 hetente így is cserélem.
Ha egy friss akváriumot egy hétre magára hagytál, nem meglepő, hogy nem ment vele minden rendben.
Ha úgy érzed, nagyon frusztrál ez a kezdeti szakasz, amikor több törődést igényel az akvárium, és idő kell neki, hogy már alig kelljen vele foglalkozni (a tápozáson és etetésen kívül), akkor ez talán nem megfelelő hobbi számodra, de legalábbis ne növényes akváriummal kezdj, hanem valami egyszerűbbel.

(#35421) Warton válasza stellaz (#35418) üzenetére


Warton
őstag

Sűrűbb vízcsere lenne szükséges az elején (heti kétszer 30% mondjuk). Kérdés, hogy milyen algaölő biorobotjaid vannak az akvában?

Én pl. rengeteget küzdöttem barna algával, aztán vettem 4 csigát azóta eltűnt a barna alga.

(#35422) stellaz


stellaz
addikt

Köszi mindenkinek. A vizet heti kétszer cserélem amúgy, és adok növényi tápot is. Közben a harcos halam is eléggé betegnek néz ki szegény.
A szűrő már nem pár hónapja ment, illetve akvárium vizet is öntöttem még vissza egy keveset. Most látok barna is zöld algát is,.de akkor lehetséges, hogy valami csigával megpróbálkozom.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35423) szat8 válasza stellaz (#35422) üzenetére


szat8
tag

Egyébként megértem mit érzel, amikor mindennek utána olvasva belekezdtem, és egy-két hét után megjelent a hajalga, amit utána 3 hétig szedegettem naponta, a végén már én is úgy éreztem, hogy feladom. De utána helyreállt.
Ha csiga, nekem a süncsiga bevált, egyébként meg az amano és a cseresznye garnéla is szépen szedegeti le az algát. De azért pár kis garnéla nem tud csodát tenni a saját tapasztalatom szerint. Nekem az eleje óta vannak benne, és amikor 6-7 cseresznye garnéla volt a 60 literben, és eldurvult a hajalga, nem váltották meg a világot.

Nem tudom van-e jelentősége, de nálam a süncsigák szeretnek egymás hátán utazni rendszeresen. Szinte mindig látni olyat, amelyik a másikon pihen.

(#35424) bringasisti válasza stellaz (#35418) üzenetére


bringasisti
őstag

Én többször említettem, de valahogy nem maradt meg. UV-C a megoldás!

BENEFON DELTA--------N8

(#35425) stellaz válasza szat8 (#35423) üzenetére


stellaz
addikt

Köszi, lehet, hogy akkor brszerzek ilyesmit.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35426) stellaz


stellaz
addikt

Pár hete teljesen kipucoltam az akváriumot és az aljazatot. Minden jól ment, amíg egy hétre nem mentünk nyaralni, akkor elindult az algásodás, ami megintegallithatatlannak tűnik. 2 naponta cserélek vizet, folyékony növénytáp előírt adagolásban, öt és fél óra megvilágítás, kaját alig kapnak. Az alga meg elöntött megint mindent.
Mit tudok még tenni?

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35427) Alg válasza stellaz (#35426) üzenetére


Alg
veterán

Első lépésként állítsd le a tápozást. Nálam vagy 3 hónapig ment nulla táppal az akvárium, az összes alga eltűnt és makkegészségesek a növények

[ Szerkesztve ]

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#35428) Whynot? válasza Alg (#35427) üzenetére


Whynot?
aktív tag

Azért ez növény fajtától, a növények számától, fénytől és még számtalan dologtól függő dolog. Nem mernék ilyet javasolni senkinek, mert nem egy akvarista kolléga tudna mesélni, hogy a tápozás hiánya hogy tönkre vághat egy akváriumot.

(#35429) Warton


Warton
őstag

Utóbbi időben azt vettem észre, hogy kissé opálos a vizem, nem brutális mértékben, de pont annyira, hogy már zavaró.

Főbb paraméterek: 54literes akva, akasztós szűrő. Mindenféle növény vannak benne olyan 6-8 tő, Anubiasok főleg, köveken moha a rákoknak. Lakók 4 Molly, 4 neon, 2 guppi, 20-30 garni, 2-3 sisakcsiga, 1 szívóharcsa. A halak elvannak, a mollykat látom néha pipázni. :F

Tápozás: profito héten egyszer, illetve carbon minden nap. Világítás 8 óra. (Ez mondjuk lehet, hogy egy picit sok, mert az akva világosabb helyen van.) A növények úgy éppen elvannak nem halnak meg, de nem nagyon növekednek.

Vízcsere hetente kétszer olyan 10-15%. Korábban hetente egyszer cseréltem, de azt vettem észre, hogy a talajon barna színű szemcsés izék telepednek le vízcsere után már 3 nappal is, így a porszívózást összekötöttem egy kisebb vízcserével is.

Mértem vízminőséget, amit az kimutatott, hogy kemény a víz, illetve az alga jelenlétét. Nitrit, nitrát elvileg jó. Jah mégvalami: a vízszinten az üvegen erős vízkőképződést tapasztalok, azzal mit lehet csinálni. Az ecet jó lenne, de azt meg a halak nem szeretik ? :F

(#35430) bringasisti válasza Warton (#35429) üzenetére


bringasisti
őstag

A víz követ sósav segítségével le tudod szedni. Egy picit be kell kenni.

BENEFON DELTA--------N8

(#35431) JHONNY 79


JHONNY 79
aktív tag

Ha vakit érdekel a 21. ker-ben ingyen átvehető az alábbi növény

(#35432) szat8


szat8
tag

Sziasztok!
Lenne egy elvi kérdésem az RO szűrőkkel kapcsolatban:
2 kijövő ága szokott lenni rajtuk, az egyik a "tiszta" RO víz, a másik meg a "szennyvíz". Na most ez utóbbit azért durva így hívni, mert a két előszűrőn az is átmegy, szóval egy elég tiszta víz, viszonylag nagy vízkeménységgel. Mondjuk kb. duplája, mint a csapvíznek.
A kérdésem, hogy kis túlzással nem az ásványvízhez hasonlatos? Szóval kár kiönteni, ivóvíznek ideális lenne. Vagy rosszul gondolom?
Ti nem szoktátok felhasználni?

(#35433) bringasisti válasza szat8 (#35432) üzenetére


bringasisti
őstag

Fel van dusulva benne a sz@r! Egy picike nehéz fém, és egyéb nyalankságok!

BENEFON DELTA--------N8

(#35434) szat8 válasza bringasisti (#35433) üzenetére


szat8
tag

Az aktív szén szűrő nem szedi ki belőle ezeket?

(#35435) bringasisti válasza szat8 (#35434) üzenetére


bringasisti
őstag

Egy ilyen rendszerben az illó anyagokat veszi ki, vagy akvárium szűrő esetén a baktérium megtelepedését szolgálja. A víz oldott és oldatlan keménységét, benne a nehézfém az a sejtmembrán dolga

BENEFON DELTA--------N8

(#35436) szat8 válasza bringasisti (#35435) üzenetére


szat8
tag

Azt hittem valamiért, hogy a nehézfémeket már a szénszűrő is kiszedi, és a membrán már csak az oldott ásványi anyagokat szűri, de akkor ez téves volt.
Így már értem, köszönöm a választ!

(#35437) bringasisti válasza szat8 (#35436) üzenetére


bringasisti
őstag

[link]

BENEFON DELTA--------N8

(#35438) s4ny4b4


s4ny4b4
csendes tag

Sziasztok!

Hátfalas szürést fogok építeni, a következő kérdésem lenne ezzel kapcsolatban:
- milyen ragasztót ajánlatok az üveg-plexi összeragasztásához?
- hány mm-t kell kihagyni az üveg és a plexi között a ragasztó anyagnak?

Köszönöm!

(#35439) bringasisti válasza s4ny4b4 (#35438) üzenetére


bringasisti
őstag

F.BS az igazi üveg ragasztó, rá van írva hogy műanyagot is ragaszt ami szerintem költői túlzás, de azért kicsit megfogja 3 milliméter nem árt mert a műanyag a vízben megduzzad. A polikarbonát kevésbé törik, és karcolodik.

BENEFON DELTA--------N8

(#35440) szat8


szat8
tag

Ma sikerült végre beüzemelnem az RO szűrőt.
A TDS mérő 10-es értéket mutat, a csapvízre 240-260 között. Furcsa mód az akváriumban 340-re is felmegy, pedig a kövek elvileg inertek, de ha jól tudom, nem csak a vízkeménység növeli a TDS-t...

Viszont sajnos csak 2.2 bar körül van nálunk a hálózati víz nyomás, és így elég rossz az arány, olyan 4:1 körül van a szennyvíz aránya az RO-hoz képest.
Jól értem, hogy valami ilyesmi nyomásfokozó szivattyúval akár 1:1-re is javítható ez az arány?

(#35441) bringasisti válasza szat8 (#35440) üzenetére


bringasisti
őstag

+- arány a vizkeménység függvénye

BENEFON DELTA--------N8

(#35442) Directors válasza szat8 (#35440) üzenetére


Directors
senior tag

Igen, nyomásfokozó szükséges hozzá. Viszont olyat vegyél ami egy komplett szett. Magyarán tápegység is van hozzá, illetve ami figyeli hogy van-e megfelelő nyomás.

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#35443) szat8 válasza Directors (#35442) üzenetére


szat8
tag

Huh, köszi a választ.
Gyanítom, hogy ezt se fogom olcsón megúszni.
Tudsz esetleg ajánlani bevált szettet?
Köszönöm!

@bringasisti: Igazad van, a vízkeménységtől is függ, meg a víz hőmérsékletétől is, de ezeket kevésbé tudom befolyásolni jelen esetben.

(#35444) bringasisti válasza szat8 (#35443) üzenetére


bringasisti
őstag

Én nem utazom RO készülékben, de a csapvizet én is szűrőm. A vizművek 80 mikron vizet garantál, mármint a telephelyükön! Ehez hozzá jön a csőhálozatból leválló szennyeződés. Én 20 mikronos szűrőt használok, és van kosz rendesen. Ha jól tudom 2 mikron a leg finomabb. Ezzel kíméled a méregdrága sejtmembránt, és vizet takarítsz meg vele!

BENEFON DELTA--------N8

(#35445) szat8 válasza bringasisti (#35444) üzenetére


szat8
tag

A szettben, amit vettem, van egy 5 mikronos előszűrő, egy szénszűrő, és utána az 50 GPD-s RO membrán, ami 190 l/napot jelent átszámolva. Így egy nap után elmondhatom, ennek a harmadát hozza, ami nem zavarna, ha közben a másik kifolyón nem ömlene a víz a csatornába.
(Korábban már beszéltem a vízművekkel, amikor 2 bar alá esett a nyomás, de azt mondták, nekik 1,5 bart kell biztosítaniuk hivatalosan, ha nem tetszik, költözzek el máshová, ahol nagyobb a nyomás...)

Próbáltam nyomásfokozó szivattyú szetteket keresni, amit @Directors javasolt, így első körben ezt és ezt találtam.
(Hát nem számítottam rá, hogy máris duplájára nő a költség, mert kb. ennyibe került a szűrő is, de inkább ez, mint a víz pazarlás. :( )
Jó helyen keresgélek? Ezek közül bármelyik jó lehet?

(#35446) Directors válasza szat8 (#35445) üzenetére


Directors
senior tag

Ezek a nyomásfokozó szettek teljesen rendben vannak, jók!

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#35447) bringasisti válasza szat8 (#35445) üzenetére


bringasisti
őstag

Én azért javasoltam az elő szűrést, mert amit én használok az bronz szita, és több százezer liter után is tökéletes, csak meg kell tisztítani. Ha használod akkor már a szénre se megy rá a féltégla. Mert én a tizediken lakom és mikor még 1 m2 cseréltem hetente, gyakran kellett tisztítani.

BENEFON DELTA--------N8

(#35448) fecke78


fecke78
senior tag

sziasztok a képen látható fehér halnak mi a neve , 2-en voltak de a haverja sajnos elpusztult , szeretnék másikat venni

(#35449) bringasisti válasza fecke78 (#35448) üzenetére


bringasisti
őstag

Esetleg? [link]

BENEFON DELTA--------N8

(#35450) fecke78 válasza bringasisti (#35449) üzenetére


fecke78
senior tag

Esélyes ,rémlik picinek ilyenek voltak
Köszi

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.