Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#35251) szat8 válasza bringasisti (#35250) üzenetére


szat8
tag

Köszönöm a válaszokat!
Egy kis 60 literes akváriumról van szó, túlzás lenne ez az árkategória (nekem), úgy a tizedéből hoznék ki valamit.
Sajnos a tetőtér eléggé melegszik nyáron, és a klímát nem lehet szobánként állítani, meg nem is szoktuk nagyon alacsonyra venni, ha kint van 35°C, nem vesszük le 25 alá, úgyhogy az sem oldja meg teljesen.

Most kezd egyébként egész szépen beállni az akva, először nagyon visszavettem a tápozást a gyári érték fele alá, nagy hülyeség volt, csak a növények bánták. Utána a fényt vettem vissza, az mindent megoldott alga fronton, most fokozatosan emelem vissza hetente, és eddig minden rendben napi 5 óra világítással. Profito már a gyári javasolt szinten, és még így is szinte nullán a vas szint, jövő héten emelni fogom tovább.

Visszatérve a hűtésére, ezek alapján mégis ventilátor lesz a vége, van itthon pár 12-es PC ventilátor, majd csinálok nekik valami keretet, tápot is találok, és akkor már csak egy termosztát kell, talán megoldom egy ESP32 boarddal és egy hozzá való hőmérővel.

Mennyire hatékony ez a vízfelszín fújkálás? Gondolom 2-3 fokot hoz, vagy többet is?

(#35252) zsolti1


zsolti1
csendes tag

Sziasztok.
Köszönöm
Akkor a mai vízcserét csapvízzel keverem amit átengedek az ro készülék előuszűrőin.

(#35253) myk74 válasza szat8 (#35251) üzenetére


myk74
senior tag

[link]
Pc ventihez csinál a srác konzolt, 3D nyomtatással. Olcsó és egyszerű megoldás a hűtésre.

Nincs kéz Nincs csoki!

(#35254) Intel fan11 válasza Lami66 (#35241) üzenetére


Intel fan11
őstag

Igy nezki. Dbokba jott ki. Ez gondolom baj.?

Battletag: hojszi#2983

(#35255) Lami66 válasza Intel fan11 (#35254) üzenetére


Lami66
őstag

A mágneshengeren rajta kell lenni a lapátkeréknek. Nem biztos, hogy teljesen fixen kell rajta lennie (típusonkonként változó), egy kicsit (max fél fordulatot) elforoghat, de egy ponton meg kell akadnia és nem foroghat tovább. De csak foroghat, nem lötyöghet tengely irányban fel-le.
A fém tengelynek viszont fixen a helyén kellett volna maradnia, nem jöhet ki a helyéből csak úgy. Valószínűleg ez volt a hiba, elszabadult a helyéről a tengely, ezért vergődött összevissza a mágneshenger a szűk helyén, nekiverődve az álló elektromágneseknek. Ez adta a kerregő zörgő hangot.
Tehát a tengelyt valahogy vissza kell rakni a helyére, hogy fixen álljon, picit se mozoghat.
Aztán összerakni a forgórészt, és már kész is.

(#35256) hódmaci válasza szat8 (#35251) üzenetére


hódmaci
senior tag

Tölts meg vízzel egy pett palackot majd tedd fagyasztóba.
Miután megfagyott a víz benne tedd bele az akvába hűtésnek.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#35257) bringasisti válasza Intel fan11 (#35254) üzenetére


bringasisti
őstag

80 as évek közepén már nem használtáak fém tengelyt. Nem szabad pénzt költeni rá!

BENEFON DELTA--------N8

(#35258) Intel fan11 válasza Lami66 (#35255) üzenetére


Intel fan11
őstag

Ossze lehet rakni. A feher forgolapat megakad 1 pontom latszik a kepen viszont osszerakva elinditva latszik hogy mozog vegodik a forgolapat es az zorog. Ennek nem szabadna mozogni? A magnes henger a helyen van.

Battletag: hojszi#2983

(#35259) Intel fan11 válasza Intel fan11 (#35258) üzenetére


Intel fan11
őstag

Megoldodott a problema! Magnes forgo redzrol levolt torve a feher lapatkerek. Gariba kicsereltek most mar mukodik. Egyebkent kapni hozza kulon ilyen ha lejarna a gari 3200 ft.

Battletag: hojszi#2983

(#35260) szat8


szat8
tag

Sziasztok!
Megosztom az elmúlt pár hónap tapasztalatait a zöld cérnaalgával (Green Thread Algae), egy "alternatív" sötétkúrával (blackout method), és az akvárium low budget hűtésével kapcsolatban, hátha valakinek hasznos lesz.

Kiindulási alap: low tech 60p növényes akvárium ~1000 lumenes LED világítással, külső szűrővel, napi mikrotáp adagolással, a lakók nano halak, garnélák és csigák, az akvárium tavaly december végén indult, heti 50% vízcsere van.

A legtöbb algától megszabadulva már csak a zöld cérnaalga maradt főképp a rotalákon, és nem adta meg magát; nem drámai mennyiség nőtt, de zavaró.
Próbáltam easy carbo-val befújni, de nem olyan érzékeny rá, mint a BBA vagy a Rhizoclonium. A csigák nem eszik, cseresznye garnélák sem, az amano talán az elhalt szálakat eltüntetni, sziámi algázóhoz pici az akvárium, vegyszert nem akartam, a mikrotápot felére visszavettem, easy carbo-ból napi 2 ml-t adagoltam, CO2 beoldás irányban nem akartam elmenni. A víz hőmérsékletét 23 °C-on tartottam.
Boltban azt mondták, még a fél adag (napi 0.5 ml ProFito) is túl sok, a vas miatt van minden, vegyem még jobban vissza az alaposan benövényesített akvárium tápozását.
Az alga maradt, viszont a növények szenvedtek, a staurogyne repens levelei teljesen kifakultak, amit vas- és magnézium hiányként tudtam csak beazonosítani (úgy, hogy táptabletta és aktív talaj is van alatta), de a többi növény növekedése is leállt.
Ezek után vettem egy Fe csepptesztet, ami nem tudta kimutatni a vasat.

Megoldás:
Olvastam a sötétkúra módszerről, ami 3-5 nap teljes elsötétítést jelent, miközben csak a szűrő megy, nincs tápozás, nincs haletetés. Kicsit féltem belevágni, ezért inkább 1 napra becsuktam a szobát és lehúztam a sötétítőt, ami azért nem jelent teljes sötétet. Az etetést és a tápozást aznap kihagytam. Ezek után visszavettem a fényt napi 8 óráról napi 4-re, amit egy hétig tartottam. Utána hetente 1 órával emeltem az időtartamot, és a felére levett tápozást is fokozatosan emeltem vissza 1 ml-ig, ami a gyártói javaslat 50 literre.
Az eredmény teljes siker. A cérnaalga gyakorlatilag eltűnt. A tápot már 1.5 ml-re emeltem pár napja, a növények elkezdtek szebben nőni, kimutatni azóta is alig lehet a vasat, de az alga azóta csak 1-1 kósza szállal tűnik fel, az is szerintem inkább amiatt, mert a víz hőmérséklet felment 26-27 °C-ra a nyári melegben.

Ezzel át is térek a másik témára, amiről itt is sok segítséget kaptam.
Pénzt, időt és fáradságot nem kímélve, hosszas fejlesztés után létre hoztam egy professzionális hűtőrendszert, aminek az alapelve túl bonyolult ahhoz, hogy leírjam, ezért inkább beszúrok róla egy képet:

Külön büszke vagyok a felfogatási rendszer környezetbe illő színére, és az univerzális kialakításra, ami 4-10 mm vastagságú üvegre rögzíthető, és tetszőleges méretű PC ventilátorral kompatibilis.
A ventilátor 12 cm méretű, a légszállítási paraméterét nem kerestem ki, de a komolyabbak közül való, és az eddigi néhány nap tapasztalata alapján 3-4 °C-ot csökkent a hőmérsékleten. Cserébe persze úgy napi 1,5-2 cm-t lejjebb megy a vízszint, de valamit valamiért.

(#35261) szat8 válasza szat8 (#35260) üzenetére


szat8
tag

Kis kiegészítés a sötétkúrához, csak kicsúsztam a szerkesztésből:
Egész nap lehúzva van azóta a sötétítő az ablakon, amíg nem vagyunk otthon, tehát délelőtt csak minimális fény jut be a nyitott ajtón keresztül. Habár közvetlenül csak kora reggel tűz(ne) be a Nap, így biztosabbnak tűnik.
Kivétel a hétvége. Csak nem mondhatom a gyerekeimnek, hogy a sötétben kuksoljanak, mert úgy nem nő az alga. :DDD

(#35262) bringasisti válasza szat8 (#35261) üzenetére


bringasisti
őstag

Abszorpciós hűtő hűtő egysége a megoldás, vagy van táska hűtő és abban kell gondolkodni

BENEFON DELTA--------N8

(#35263) mivamma


mivamma
senior tag

Segítsetek, mert elvesztem :W
Szikes az akváriumi vizem. 0,2-es RO víz megy bele 8/4-re visszasózva. Ma mértem kb 6-os a víz az akváriumban.
Az aljzatom bazalt zúzalék. Létezik, hogy attól lesz szikes? Nem tudok másra gondolni….

" Aki legény éjjel, legyen nappal is éjjel! "

(#35264) hódmaci válasza mivamma (#35263) üzenetére


hódmaci
senior tag

Co2 beoldásod van?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#35265) mivamma válasza hódmaci (#35264) üzenetére


mivamma
senior tag

Igen

" Aki legény éjjel, legyen nappal is éjjel! "

(#35266) mivamma


mivamma
senior tag

Vettem ki tegnap az aljzatból egy kicsit, felöntöttem RO vízzel. Ma reggel rámértem és láss csodát tényleg az aljzat a hibás.
Így legnagyobb örömömre aljzat csere lesz. Nincsenek nagy igényeim, vegyes hálás/növényes akvárium.
Milyen aljzatot javasoltok?

" Aki legény éjjel, legyen nappal is éjjel! "

(#35267) Alg válasza mivamma (#35266) üzenetére


Alg
veterán

Szűrőhomok.

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#35268) mivamma válasza Alg (#35267) üzenetére


mivamma
senior tag

Köszi. Ha mégis maradnék a fekete talajnál, akkor arra mi a megfelelő?

" Aki legény éjjel, legyen nappal is éjjel! "

(#35269) szat8 válasza mivamma (#35268) üzenetére


szat8
tag

Nekem ilyen van. Ez inert, nem élesek a szemcsék, jól lehet tisztítani is, viszont elég drága egy homokhoz képest.

(#35270) Alg válasza szat8 (#35269) üzenetére


Alg
veterán

Vagy JBL sansibar black

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#35271) mivamma válasza Alg (#35270) üzenetére


mivamma
senior tag

Ez kell nekem! Örök hála :R

" Aki legény éjjel, legyen nappal is éjjel! "

(#35272) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Az aktív szén szűrő kiszűri a vízből az NH4-et?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#35273) Silentfrog válasza hódmaci (#35272) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Én úgy tudom hogy nem. Meghát ellenőrizni sem tudod amikor a teszt kimutatja akkor már rég rossz.

(#35274) hódmaci válasza Silentfrog (#35273) üzenetére


hódmaci
senior tag

Akkor mivel tudom kiszűrni a vízből az Ammóniát?
Nem feltétlen csak az akva vizére gondolok.
Esetleg ha kútvízzel csinálom a csere vizet akkor abból, hogyan tudom kiszűrni?
Talán gyanta?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#35275) Silentfrog válasza hódmaci (#35274) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Sajnos ebben nem tudok segíteni, csapvízzel cserélek abban nincs ammónia,biztos lesz valaki aki tudja. :B

(#35276) Eugene Roe válasza hódmaci (#35274) üzenetére


Eugene Roe
őstag

Nagyon elbaszott akvának kell lennie 2022-ben ahhoz, hogy folyamatosan ammónia problémád legyen :P tegyél bele valamilyen lebegő növényt, és hipp hopp megoldja az ammóniát.

[ Szerkesztve ]

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#35277) Silentfrog válasza Eugene Roe (#35276) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Szerintem nem az akváriumban van az ammónia hanem a cserevízbe lenne és gondolom nem akarja mérgezni vele az akváriumot. Normális szűrés mellett nem szabad ammóniának lenni kimutatható mennyiségben az akváriumban.

(#35278) hódmaci válasza Silentfrog (#35277) üzenetére


hódmaci
senior tag

Így ahogyan írod. :)
Nem az akva vize a kérdés!
Csere vizen a hangsúly.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#35279) bringasisti válasza hódmaci (#35278) üzenetére


bringasisti
őstag

Fővárosi állatkert tengeri medencei úgy voltak szürve, hogy csak aktív szén! Van ezüstözött kivitel! Évente egyszer vizcsere!

BENEFON DELTA--------N8

(#35280) hódmaci válasza bringasisti (#35279) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.

Kipróbálom.

De még várom az ötleteket. Hátha van valakinek valami tuti tipp. :D

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#35281) stellaz


stellaz
addikt

Sziasztok!

Áprilisban telepítettem egy 55 literes akváriumot, vizinövényekkel és 8-10 hallal.
Azóta brutálisan algásodik, naponta pedig már csak 2 óra megvilágítást kapnak, és minimális eledelt a halak. Az egyik növényem már kipusztult (a többi hajtásokat is hozott), annyira algásak lettek a levelei.
Volt egy idő, amikor csökkent átmenetileg az algásodás, de aztán újult erővel lépett fel.
Ehein külső szűrő van rajta, esőztetéssel. Növény táp kapszulát 2 hónapja tettem a növények gyökeréhez.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35282) szat8 válasza stellaz (#35281) üzenetére


szat8
tag

Használsz valamilyen (folyékony) tápot is?
A kapszula önmagában kevés, ha nincsen mikro táp adagolás, a növények szenvednek, valami cukros cuccot bocsátanak ki közben, ami az algának nagyon jó.
Nem tudom az ammónia szintet méred-e, a vízcseréknél a csapvízhez használsz-e valamilyen vízelőkészítőt, vagy hagyod-e állni, hogy a klór eltűnjön belőle, milyen gyakran cserélsz vizet...
Az algásodádnak nagyon sok oka lehet, kéne még infó az akváriumodról.

[ Szerkesztve ]

(#35283) szat8


szat8
tag

Kiindulási alapnak olvasd el ezt a cikket, ha eddig nem tetted, mert sok kérdésedre választ kaphatsz belőle, és segít beazonosítani, melyik algával van dolgod.

(#35284) stellaz válasza szat8 (#35282) üzenetére


stellaz
addikt

Köszi.

Hetente cserélem a víz kb 10%-át, sima csapvizzel, amit hagyok kicsit állni. Ammóniát nem mérek, illetve egyéb tápoldatot sem adok a kapszulán kívül.

A növényeken volt ilyen fonalszerű alga mikor megvettem. Lehet, hogy az is a probléma volt?

Most arra gondoltam, kipucolom sósavval az aljzatot és a köveket, aztán teszek bele alga írtót és ha eltűnt az alga, akkor megpróbálom onnantól vegyszer mentesen rendben tartani.

[ Szerkesztve ]

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35285) szat8 válasza stellaz (#35284) üzenetére


szat8
tag

A sósav előtt javaslom a sötétkúra kipróbálását, a fonalszerű algák egy részét jól megszünteti, hátha vegyszer nélkül is meg tudod vele oldani.
A "kicsit hagyok állni" lehet túl rövid idő, és akkor marad klór, ami kinyírja a szűrőben a bacikat, amik lebontanák az ammóniát, és onnantól veszett ügy.
Ha bizonytalan vagy hogy van-e ammónia, lehet venni tartóstesztet, amit csak beleraksz, és egy évig mutatja az ammónia szintet folyamatosan.
Ha a boltban eleve algás volt, az elég rossz hír, úgy nehéz ügyesnek lenni. Ha teheted, ne vegyél meg algásat, keress más beszerzés forrást.
Ha algád van, érdemes több vizet cserélni, inkább olyan 50% körül, az segíthet.
És amit korábban írtam, kell a növénynek táp. Egy pici mindenképpen, ami mondjuk a flakonon feltüntetett érték fele, az egy jó kiindulás az elején. Persze nem mindegy, hogy mennyi és milyen növényed van. El kell találni az egyensúlyt, az a nehéz a növényes akváriumban. Van olyan növény, ami a gyökerén veszi fel inkább a tápanyagot (pl. cryptocoryne fajták), az elvan a táptablettán, de van ami a levelén (pl anubias), azoknak nem nagyon segít a talajban lévő táp, főleg ha nem is lehet talajba ültetni.
Jaj, és fontos a víz hőmérséklete. Ha nem olyan halad van, ami kifejezetten a meleg vizet szereti, akkor ne nagyon engedd 23-24°C fölé a vizet, mert könnyebben fog algásodni.

De nem én vagyok itt a legprofibb, én is csak nemrég kezdtem a hobbit. Szóval ne vedd készpénznek, amiket írok, ha valami hülyeség van benne, remélhetőleg egy tapasztalt fórumtárs majd kijavít. :)

(#35286) Eugene Roe válasza stellaz (#35284) üzenetére


Eugene Roe
őstag

Heti 40% simán mehez addig, amíg nem fasza minden, nekem a végsö beállása az akvának kb. 6 hónap volt.

2 óra megvilágítás az kevés, az a baj, hogy 2 óránál a növény stresszbe kerül, elkezd bomlani és mégtöbb alga lesz. A fény legyen 8 óra, max alacsonyabb intenzitású, ha tudod szabályozni. Ha sötétkúrázni akarsz, akkor be kell tekerni fekete fóliával 48-72 órára, de közben hagyj egy lyukat levegőzni a halaknak.

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#35287) stellaz válasza Eugene Roe (#35286) üzenetére


stellaz
addikt

Köszi, kipróbálom

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35288) bringasisti válasza stellaz (#35281) üzenetére


bringasisti
őstag

A víz nem a fénytől algásodik, hanem a szerves anyag terheléstől

BENEFON DELTA--------N8

(#35289) stellaz válasza bringasisti (#35288) üzenetére


stellaz
addikt

Köszi.
Most lecseréltem a víz kb 40 százalékát, hagytam is a cserét állni 1-2 órát (nálunk alapból sincs klór szaga a cspvíznek), kiszedtem kézzel annyi algát, amennyit csak tudtam, adtam növény tápszert, átállítottam a fényt napi 8 órára, és bár nem akartam vegyszerhez nyúlni, de tettem be algairtót, hogy valami kiindulási helyzetre visszatérjek, mert ez most brutális.

Érdemes volna esetleg kiszedni az aljzatot és a köveket és atmosni sósavval?

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35290) Eugene Roe válasza stellaz (#35289) üzenetére


Eugene Roe
őstag

Nem a sósavon múlik :) akkor inkább vegyél pár csigát (ami nem szaporodik magától) meg 1-2 algázó gébet .

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#35291) stellaz válasza Eugene Roe (#35290) üzenetére


stellaz
addikt

Én arra gondoltam, hogy ha sósavval kiszedem az algát, akkor nem marad benne annyi szerves anyag, még ha sikerül is visszaszorítani az algákat.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35292) Eugene Roe válasza stellaz (#35291) üzenetére


Eugene Roe
őstag

Talajporszívózás és vízcsere elég mindenre.

Papír tesztcsíkokkal addig cseréled a vizet (ha kell, 3 naponta 40%), amíg jó érték nem lesz, de valószínűleg most sem ez a baj.

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#35293) Lami66 válasza stellaz (#35291) üzenetére


Lami66
őstag

Még azt sem tudjuk milyen alga. Barna vagy zöld? Egy fotó sokat tudna segíteni.
Nap rá tud sütni az akváriumra?

(#35294) stellaz válasza Lami66 (#35293) üzenetére


stellaz
addikt

Világos helyen van, de közvetlenül nem süt rá a nap. Illetve nincs tető az akváriumon.
Csináltam képet, de már vagy 2 marék zöld trutyit kiszedtem belőle, azért nincs mindenhol a képen.


[ Szerkesztve ]

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35295) stellaz


stellaz
addikt

Tudnátok ajánlani valami önetetőt nyaralás idejére?

Illetve az Eheim Classic 250 mennyi hangos, akinek van? Nekem olyan kellemetlen frekvencián zümmög amit szinte nem lehet csillapítani. Betettem zárt szekrénybe, tettem oda pokrócót, meg szivacsot, de minimálisan lett csak halkabb.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35296) bringasisti válasza stellaz (#35295) üzenetére


bringasisti
őstag

A tétjét nyomd le tenyérrel mit csinál? 2 hét kaja nélkül a halaknak olyan mintha nem reggeliznél egy nap.

BENEFON DELTA--------N8

(#35297) Silentfrog válasza stellaz (#35295) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Nekem a hálószobában van egy 600 literes és a külső szűrő 2 pléddel van letakarva, 2-3hónap múlva hogy koszolódik a takarítás után akkor már semmi hangja sincs.

(#35298) stellaz válasza bringasisti (#35296) üzenetére


stellaz
addikt

Kicsit halkabb, tettem a tetejére egy kis súlyt.
Az akvarisztikában mondták, hogy 3. nap már mindenképpen etetnem kell a halakat, ezért gondoltam, hogy kell az önetető. De ha nem kell, az jó hír!

Silentfrog
Köszi, remélem akkor ez is elhalkul egyszer, 2 hónapja lett beüzemelve.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#35299) szat8 válasza stellaz (#35298) üzenetére


szat8
tag

Próbáld meg légteleníteni. Nekem más típus van, de valahol azt olvastam, hogy a classic változat néha nem tudja kihajtani magából a légbubikat, és attól valamivel zajosabb.
Keress rá, biztos van róla videó is.

(#35300) Silentfrog válasza stellaz (#35298) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Ezek milyen halak? Mekkora méretűek? ( fiatal , idős? )

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.