Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#36151) szat8


szat8
tag

Ja, hogy 1.8 a foszfát? Valamiért azt hittem 0.18, átsiklottam rajta. Az nem is biztos , hogy csak 1.8, annyi a mérési határ! Szóval a legsötétebb kék lett? Akkor bármennyi is lehet.
Vagy valamit teljesen rosszul mérsz, vagy nagyon nagy baj van a tápozással. Ilyen szélsőséges értékekkel csoda, hogy még nem pusztultak ki a növények.

Nagyon alaposan nézd meg újra a teszteket, nem tudom elképzelni a gyárilag előírt adagolással a GA makro hogy okozhatja, hogy a foszfát elszáll, a nitrát meg nullán marad.
A profito egy viszonylag híg mikrotáp, az ilyen adagolás mellett nem okozhat gondot önmagában, de az nem szerencsés, hogy abban is van Kálium, és a GA tápban is. Mindemellett a GA a tápozását az EI tápozás szerint adja meg, az meg heti 50% vízcserét jelent. Szerintem érdemes csökkenteni rajta, főleg ha nincs sok növény.

(#36152) Atis45 válasza Kristof93 (#36150) üzenetére


Atis45
aktív tag


Ennyire növényes.

#36149szat8 : Valószínűleg a teszttel van valami gond, mert megmértem újra, és nullát mutatott, megmértem a csapvizet az is nulla. És ha lehet hinni a vízszolgáltatónak, akkor nálunk az adatlapja szerint 8.4 mg/l a nitrát szint a csapvízbe. Amúgy a teszt elviekbe 2025.10. hóig jónak kéne lenni.

(#36153) Warton válasza Atis45 (#36152) üzenetére


Warton
őstag

Ezek a tesztcsíkok nem annyira jók, összevissza mérhetnek, ezért komoly fenntartásokkal kell kezelni őket.

(#36154) Atis45 válasza Warton (#36153) üzenetére


Atis45
aktív tag

cseppteszttel méretem mindet.

(#36155) Warton válasza Atis45 (#36154) üzenetére


Warton
őstag

Jaaa?! Az gáz.

(#36156) Kristof93


Kristof93
senior tag

A nitrát tesztek nem valami pontosak, a csepegtetős sem. [link]

(#36157) -NoVa- válasza szat8 (#36147) üzenetére


-NoVa-
őstag

A terrarista múltra rátapintottál :)

Sivatagi jószág, ha nem is érte el a fajában világcsúcs 18 évet korban, de jó közelítést értünk el. Na neki tényleg jót tett a megfelelő Ausztrál jellegű UV és fényviszony kialakítása, de a napozólámpa miatt az nem ledes téma.

Viszont a papayafák telelését évek óta WRGB ledekkel intézem, szebben vészelték át a telet.

De magát az akváriumi lámpás okosságot pont a greenaquás egyik arc mondta, hogy a színes növényekkel felsőbb polcról kéne választani lámpát, és mutatott centinként 1000 ft-os meg drágább jóságokat WRGBU ledekkel. Inkább zöld irányban válogattam növényeket, és maradtam a WRGB kompromisszumnál, szép így is. Hónapos távlatban a piros növények kb semmit nem fejlődtek alatta (de élnek), a zöldek meg nagyon felélénkültek. Aztán ha többet érné természetes napfény az akváriumot, lehet megelégedne a sima fehérrel is, kinek hol áll az akvárium.

Ma pont voltam ott, lettek új drágaszágok.
Egy zacskó Blue Dream garnéla:

Skimmer:

(#36158) Kristof93


Kristof93
senior tag

(#36159) Tomocso


Tomocso
tag

Sziasztok,

kb 10 év után visszaörököltem apukától az akváriumom, de ez már nem elhelyezhető nálunk, így szeretnék egy új 120x50x50cm méretű aksit térelválasztóként elhelyezve építeni. A régi aksiból kb csak a halak jönnének át. (algaevő, díszcsík, sztendal, páncélos harcsák, vitorlás, gurámi)

Mindent vennem kellene hozzá, de elég nagy a kínálat így tanácstalan vagyok.

Mindenképpen külső szűrőt szeretnék, de melyiket? Melyik típust ajánlanátok?
Levegőztető ami csendes?
Ajzat?
INVITAL-tól érdemes rendelni? pl. japán aljzat,

Kell ebbe vízforgató?

köszönöm ha segítetek tanácsokkal

-

(#36160) Kristof93 válasza Tomocso (#36159) üzenetére


Kristof93
senior tag

Oase biomaster az előszűrő miatt. Sokkal könnyebb takarítani és a fűtő is elfér benne. Elég drága.

Más nem kell bele szerintem, ha mozog a víz felszíne a szűrő miatt és van növény is akkor lesz elég oxigén.

(#36161) bringasisti válasza Tomocso (#36159) üzenetére


bringasisti
őstag

Eheim, diffúzor. Nem kell pumpa, nem kell vizforgató

BENEFON DELTA--------N8

(#36162) szat8 válasza Tomocso (#36159) üzenetére


szat8
tag

Ahogy előttem írták, Oase biomaster nagyon jó minőségű, cserébe kicsit drága.
Nekem Eheim experience van, az is nagyon halk, és jó minőségű. Nem nehéz a takarítása, de nincs tapasztalatom az Oase-zel, lehet, hogy az még egyszerűbb. Egyikkel se tudsz mellé lőni. :)

(#36163) -NoVa- válasza szat8 (#36162) üzenetére


-NoVa-
őstag

"Egyikkel se tudsz mellé lőni. :)"

Ahogy mondták nekem is, ha már külső szűrő van, nagy gondot nem tudok csinálni. Atman CF-600 megy nálam gumialátéten, zéró hang. Nem állítható az áramlás sebessége, ócsó, egyszerű, működik.

(#36164) fjudors válasza Tomocso (#36159) üzenetére


fjudors
aktív tag

hamburger mattenfilter +áramoltató
esetleg alsópolcos saját építésű

(#36165) Tomocso


Tomocso
tag

Köszönöm a válaszokat.

Már néztem a oase-t, akkor ez jó választás lesz.

Melyik legyen a 600-as elég vagy inkább a 850-es ajánlott?

Talajnak ez jó lehet?:
[link]

Vízlágyítót érdemes venni? Nálunk nagyon kemény a víz, 20 feletti, vagy ezt meg lehet oldani szerekkel?
Lehet hülyeség de a páramentesítőből kijött vizet nem lehet akváriumba használni? ;]

köszi

-

(#36166) szat8 válasza Tomocso (#36165) üzenetére


szat8
tag

Lágy vizet fordított ozmózis szűrővel lehet csinálni, és azt visszasózni (vagy van aki keveri csapvízzel, de akkor a klórt kezelni kell persze).
A vízlágyító szerek nem erre valók, azok ha jól emlékszem csak a GH-t csökkentik, a KH-t nem, de ebben nem vagyok biztos.

(#36167) Warton válasza szat8 (#36166) üzenetére


Warton
őstag

Van olyan szer, ami a KH-t csökkenti, ezzel együtt csökken a pH, viszont tapasztalataim szerint ezzel együtt emeli a GH-t, úgyhogy összességében ugyanott leszel a keménységet illetően.

(#36168) Kristof93 válasza Tomocso (#36165) üzenetére


Kristof93
senior tag

Valami porózus törmelék, pl lávakő utána talaj (én tropica talajt használok, de lehet tóba való is), végül aquasoil vagy homok, vagy leginkább mind a kettő. Így lehet hosszú távon fenntartani a teljes nitrogén ciklust és a növények sem fognak kifogyni a tápanyagból.

Vegyszerrel nem változtatnám a vizet, ha lágyabb kell akkor szűrőt kell használni, ahogy írták.

[ Szerkesztve ]

(#36169) szat8 válasza Warton (#36167) üzenetére


szat8
tag

Pontatlanul fogalmaztam, igazad van.
Azt akartam írni, az általános vízlágyító szerek, amik nem akvarisztikai felhasználásra lettek kitalálva, nem alkalmasak erre, mert csak a víz keménységét okozó anyagok egy részét kezelik valójában. Azok arra valók, hogy ne rakódjon le a vízkő a háztartásban.

(#36170) Warton válasza szat8 (#36166) üzenetére


Warton
őstag

Saját tapasztalatom az, hogy az RO vizet nem annyira jó ötlet keverni csapvízzel. Vagy ha valaki így csinálja akkor nagyon patikamérleg módon kiszámolva csinálja. Én anno 1/3 csapvíz 2/3 RO víz keverésével kaptam egy picit jobb csapvizet, de igazából az értékektől nem ájulok el egyáltalán. A pH olyan 7,5; KH: 6; GH: 12. Mondjuk a KH GH arány végülis nem annyira szar, de összességében így nem sikerült lágy vizet csinálni. És kb. kisebb vízcserékkel sem javítható szignifikánsan. Nagyobb vízcserénél meg a halállománynak nem tetszene a pH, keménység hirtelen változása. Belőttem a sodastreames CO2-t, de a pH-ra nem sok hatása van, viszont a növények láthatóan szebbek. Ha valaki RO vizezik akkor az akvát engedje fel azzal és kb cseppenként (direkt túlzok) adagoljon hozzá csapvizet és folyamatosan mérje, és addig adagolja hozzá, míg a kívánt értékeket nem éri el. SZóval kb. az egész akvát víz szempontból elölről kéne kezdeni, de a francnak van kedve 100 liter RO vizet legyártani így hirtelen. :O

Az RO vizezésben az nem annyira jön be, hogy iszonyú nagy a veszteség, míg az RO víz csöpög addig a kemény víz folyamatosan folyik el, de igazából nem tudom miben tárolni a keményvizet és nem is nagyon tudok vele mit csinálni. :F

Amúgy ezt az egész vízparaméteres dolgot kezdem elengedni és csak olyan növényeket és állatokat tartani, amik bírják azt, ami van. Van egy másik akvám lehet, majd írok egyszer részletesebben róla, abban le van szarva a szar is: se CO2, se RO víz, se vízcsere féléve, se tápozás, se mérés se semmi: aztán az anubias vígan virágzik, a talajból random növények bújnak ki, a hellerik pedig havonta köpködik ki magukból a kishalakat, csak győzzem őket összeszedegetni mielőtt megeszik őket. Most is négy kishal úszkál a kórház akvában, lassan már nem tudom őket hova rakni. :U Abban a fentiekhez képest kb. 8 körüli a pH, a vízkeménységbe pedig bele se merek gondolni, de a GH olyan 20 körül lehet.

[ Szerkesztve ]

(#36171) -NoVa- válasza Warton (#36170) üzenetére


-NoVa-
őstag

Ilyenkor tudom értékelni a kertvárosi csapvizet otthon, kb 25 liter ioncserélt víz, 5ml savas akváriumhoz való PH kezelő lötyi (nem egyszerre, kb 2 hét alatt beleadagolva), és most frissen tesztelve 7.0 - 10 -10 a PH - KH - GH.
Egyelőre szabad gyökerű, nem táptalajos növényekkel van megpakolva a háttér, jó sok búvóhelyet nyújtva a garnéláknak, a talajon csak fél centi kavicsréteg, hogy könnyen áttisztítható maradjon. Ha ez így stabil és problémamentes marad hosszan, akkor neki merek állni a talajnak is.

Eheim 100 légpumpa javításra van valakinek valami triviális ötlete? Tőből könnyedén letört a műanyag csővég, amire a szilikont kéne húzni. Első körben raktam egy 200-as 2 fejes változatot, de annyival hangosabb, inkább visszaállítanám a 100-ast, ha életre sikerül rugdosni. Ragasztóval körbetömítek egy szilikoncsövet, és kész?

(#36172) Tomocso


Tomocso
tag

Tegnap vettem egy tesztet.... ebben a vízben vannak most a halaim :))

[kép]

valamit javítani kellene rajta nem??

Ez az RO készülék vállalható? Ennyit még áldoznék rá, ha használható.
[link]

köszi

-

(#36173) szat8 válasza Tomocso (#36172) üzenetére


szat8
tag

A gyorstesztek nem túl megbízhatóak, ezért nem tudom a ph adatban mennyire lehet megbízni, de elég magasnak mutatja.

Amit a saját tapasztalatom alapján viszonylag pontosan mutatnak ezek a tesztek, az viszont a nitrát szint. Nagyon sok a nitrátod, ez nem tesz jót az élőlényeknek. Nem a vízkeménység itt a legnagyobb gond. Arányok szerint kevesebb hal, vagy több növény, és/vagy sűrűbb vízcsere és aljzat takarítás szükséges.

(#36174) Kristof93 válasza Tomocso (#36172) üzenetére


Kristof93
senior tag

Szerintem először a nitrátot rendezd el, ha igaz amit mond a teszt akkor nagyon magas. Algát okoz, a halaknak is rossz. 20 fölé nem jó, hogy menjen, de co2 nélkül szerintem jobb ha 1ppm alatt van.

Működnek ezek az egyszerű RO szűrők. ~10-20ppm-re tudják csökkenteni, ha kevesebb kell (pl párolgást pótolni) akkor kell egy DI utószűrő is, de az később is rá lehet tenni.

(#36175) Warton válasza Tomocso (#36172) üzenetére


Warton
őstag

Én is ilyet vettem pár hónapja, teszi a dolgát, eddig nem tapasztaltam vele gondot.

(#36176) szat8 válasza Kristof93 (#36123) üzenetére


szat8
tag

Kristof93, a postakürt csigákat honnan szerezted, ha megkérdezhetem? Neten én csak 1 boltot láttam, akik árulják, a csigafarmot. Onnan vetted őket?

(#36177) Kristof93 válasza szat8 (#36176) üzenetére


Kristof93
senior tag

Ebay-ről, de Angliában lakom.

(#36178) szat8 válasza Kristof93 (#36177) üzenetére


szat8
tag

Ó, az más.
Köszi a gyors választ!

(#36179) -NoVa- válasza -NoVa- (#36157) üzenetére


-NoVa-
őstag

Aquario Neo Flow V2 skikmer és némi célzott baktérium hatása a filmesedő, habosodó vízfelszínre pár hét alatt:

(#36180) Gyb001


Gyb001
senior tag

Sziasztok. Ez a herkules csiga vajon elpusztult? Mi lehet rajta ez a kis vékony valami amit a garnéla eszik? Reggel kb ugyanitt volt. [kép]

[ Szerkesztve ]

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#36181) Gyb001


Gyb001
senior tag

Azóta sem mozdult pont ugyanott "lóg", most kivettem és elkülönítettem.

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#36182) Kristof93 válasza Gyb001 (#36181) üzenetére


Kristof93
senior tag

Na megmaradt?

(#36183) Gyb001 válasza Kristof93 (#36182) üzenetére


Gyb001
senior tag

Nem sajnos. Másfél nap alatt nem mozdult meg. De így legalább vehetek csiga evőket

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#36184) zoger


zoger
tag

Sziasztok!

Pár hónapja ilyen fátyolos az akváriumban a víz felszíne. Többmint tíz éve össze van rakva, azóta soha nem volt vele gond. Mi okozhatja?
link link

(#36185) Warton válasza zoger (#36184) üzenetére


Warton
őstag

Nekem a szülőszobában alakult ki ilyen, amikor nem ment a szűrő és volt némi túletetés.

[link]

(#36186) Silentfrog válasza zoger (#36184) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Jellemzően ez az eleségből kioldódó fehérje , zsír miatt szokott előfordulni.
Nem lehet hogy túletettél vagy a szűrőd el van koszolódva és nem mozgatja megfelelően a vízfeszínt?
Ha nagyon zavar gyors tüneti kezelésként dobj rá papírtörlöt az egyből összeszedi .

(#36187) zoger válasza Silentfrog (#36186) üzenetére


zoger
tag

Lemezes táppal etetek. Régen vettem egy nagy dobozzal. Lehet olyan, hogy megromlik?

(#36188) Silentfrog válasza zoger (#36187) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Meg tud romlani persze, főleg akkor szokott gyorsabban ha nedvesség éri.
Ha nem zavar a hang akkor állítsd a szűrőd nyomó ágát picit jobban csobogósra.

(#36189) zoger válasza Silentfrog (#36188) üzenetére


zoger
tag

Igen a csobogósra állítással már próbálkoztam, de az csak tüneti kezelés volt, jó lenne az okát megtalálni. Veszek másik eleséget.

(#36190) zoger válasza zoger (#36189) üzenetére


zoger
tag

Másik eleséget használok és úgy tűnik rendbe jön az akvárium.

(#36191) -NoVa- válasza zoger (#36190) üzenetére


-NoVa-
őstag

Seachem Pristine baktériumkultúra jót tesz ellene a vízbe. Nem kell sok, főleg ha skimmer is van, de jót tesz. Nálam a felszínen át ilyen a víz:

(#36192) Gyb001 válasza -NoVa- (#36191) üzenetére


Gyb001
senior tag

Nem válasz akart lenni, félre kattintottam.

Tudtok ajánlani nekem valamilyen békés garnéla barát neonhaltól kicsit nagyobb méretű halat?

65 liter
Jelenleg: 4 törpe szívíóharcsa, 6 neonhal, 8 db garnéla, 2 csigaevő csiga van benne.
2 anubias, remélem egyszer osszefüggő pázsit lesz a növényzet, meg 3 gömbmoha.

[ Szerkesztve ]

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#36193) -NoVa- válasza Gyb001 (#36192) üzenetére


-NoVa-
őstag

Én totális ellenséges közegben tartom őket, azaz...

A guppik ragadoznak. A citromtetrák békésnek tűnnek amíg nincs valami, ami belefér a szájukba. Az öves díszcsíkok meg csak azt várják, hogy hatalmasra nőjenek hogy mindenki mást felegyenek csak úgy, de az a távolabbi jövő problémája. De van rengeteg rejtekhely, aminek hála a, első hetekben egyet sem láttam a 10 beöntött blue dreamből. Bújtak és nőttek, amíg túl nem lépték a kajaméretet. Most meg látok már petezsákkal mászkáló garnélát, meg kicsiket is néha itt-ott, lassan szaporodik az élet. A kevés guppi is duppázódott negyed év alatt, arra lassan valami receptet kell keresni hogy korlátozzam a populációt :)

(#36194) Kristof93 válasza Gyb001 (#36192) üzenetére


Kristof93
senior tag

A mindenféle pseudomugil-ból lehet válogatni, csak a felszínen és vízben úszó morzsákat eszik, de a talajhoz, növényekhez nem nyúlnak, legalább is nálam. Azt hiszem a Pseudomugil Signifier a legnagyobb.

(#36195) Kristof93


Kristof93
senior tag

(#36196) -NoVa-


-NoVa-
őstag

Az első teljesen saját.nevelésű guppikölyök szép lassan felnőtt:

(#36197) -NoVa-


-NoVa-
őstag

És már a következő generációból is van pár, akiket be mertem engedni a nagyokhoz:

(#36198) Warton válasza -NoVa- (#36196) üzenetére


Warton
őstag

Nálunk ma délután vettem észre egy újabb kisebb csapatot, akik eddig nem voltak...

:DDD

(#36199) -NoVa-


-NoVa-
őstag

Valami tipp, mi lehet a díszcsík baja? Fehér folt a háta közepén, kedvetlenüp feljött a felszínre:

(#36200) bringasisti válasza -NoVa- (#36199) üzenetére


bringasisti
őstag

[kép]

BENEFON DELTA--------N8

(#36201) -NoVa- válasza bringasisti (#36200) üzenetére


-NoVa-
őstag

Ó, kössz. Kikerestem PDF-ben nagy felbontással, aztán böngészem. Meg jól dokumentálva holnap elugrok valami haldokival konzultálni, ha találok elérhetőt.

(#36202) bringasisti válasza -NoVa- (#36201) üzenetére


bringasisti
őstag

Rendszeresen adtak ki füzeteket, le kell az összeset rántani a netről.

BENEFON DELTA--------N8

(#36203) -NoVa- válasza bringasisti (#36202) üzenetére


-NoVa-
őstag

Kössz, este nyomozok. Karanténoztam oxigéndús vízbe, úszkál, bújik, relatív normálisan viselkesik egyelőre.

(#36204) -NoVa-


-NoVa-
őstag

Update, ez szegény felborult, és most nem csak alszik. Drasztikusan gyors volt. Most gondolom az egész akváriumot illik majd gyógykezelni, bármi is volt.

(#36205) -NoVa- válasza bringasisti (#36202) üzenetére


-NoVa-
őstag

Szakemberrel átbeszélve vegyes baktérium és gombakezelést kap az akvárium 3 napig, szép neonzöld a víz. Aztán vízcsere és aktív szén a szűrőbe, vitaminozás, és bizakodás, hogy nem kell megismételni.

(#36206) bringasisti válasza -NoVa- (#36205) üzenetére


bringasisti
őstag

Reménykedjünk

BENEFON DELTA--------N8

(#36207) Warton válasza -NoVa- (#36201) üzenetére


Warton
őstag

Ez tök hasznos, már csak egy ugyanilyen kéne növényekre.

(#36208) -NoVa- válasza Warton (#36207) üzenetére


-NoVa-
őstag

Jogos, utánajárok, hátha van értrlmes kontent. Fonálalga jelent meg itt-ott, ha lefutott a gyógykezelés, beszerzek sziámi ormányosmárnákat, az lelegeli. Most ment az utolsó adag gyógyszer a vízbe, holnap csere + aktív szén a szűrőbe, hétvégére kész. Vicces cucc ez a Sera, szép rikító neonzöld lesz tőle a víz, Fallout hangulat:

Minden hal aktívan elvan, semmi tünet, az jó.

(#36209) -NoVa-


-NoVa-
őstag

Már egy napja túl a vízcserén, az aktív szén szűri a maradékot. A felszínen úszó növényréteg körül a víz kicsit már habosodik néha, azaz újra kell önteni majd felszíni réteget evő baktériumot, meg a szűrő start baktériumkészletből is adagolok újra, miután kidobtam a szenet, de már nem zöld a víz, és vidáman elvannak a halak is. Így már csak két nagy. Tanulság, ha napokig nem látom valamelyiket, akkor inkább zaklatom a rejtekhelyeket, nem hagyom tartósan elbújni őket.


Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.