Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15701) mzx válasza rokefeller (#15700) üzenetére


mzx
senior tag

Bocsi, igazatok van, a file rsz- lemaradt. :) NTFS. De sokkal gyakrabban linuxozom, mint win-ezek.

Linux alól milyen repairt alkalmazást ajánlotok?

Tényleg win alatt régen használtam chkdsk-t. Évekig semmi bajom nem volt egyik gépem vinyójával se... ez van, amikor nincs hdd hiba évekig és kimegy a vonatkozó rutinból az ember... ;)

(#15702) lionhearted válasza mzx (#15701) üzenetére


lionhearted
őstag

Nincs rá linuxos megoldás, át kell lépni winbe, és ott futtatni (akár guiról, akár cli).
Ha helyre áll a rend, akkor oké, ha nem, akkor undelete progik után kell nézni, hogy az adat részről visszanyerd, amit még lehet.

Tegnap még működött...

(#15703) McSzaby válasza lionhearted (#15702) üzenetére


McSzaby
őstag

Tényleg nincs semmilyen linuxos megfelelője a chkdsk-nak?? Esetleg valami hdd monitorozó program??

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#15704) CPT.Pirk válasza McSzaby (#15703) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A HDSentinelnek van egy egyszerű verziója terminálra, de az csak alap funkciókat tud.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15705) lionhearted válasza McSzaby (#15703) üzenetére


lionhearted
őstag

NTFS-re nincs. De egyébként is a wineset ajánlanám, hiszen ez keskeny talaj, és az NTFS fejlesztőjétől jobb a segítség. :)

Tegnap még működött...

(#15706) McSzaby válasza CPT.Pirk (#15704) üzenetére


McSzaby
őstag

Grafikus felülettel mi a helyzet? Nekem igazából csak annyi kellene, hogy tudjam meghatározni az állapotát illetve bad sectorokat tudjam megkeresni rajta.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#15707) Syl válasza McSzaby (#15706) üzenetére


Syl
nagyúr

Ha NTFS-t használsz, akkor van win a közeledben. Ellenőrizd azon.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#15708) McSzaby válasza Syl (#15707) üzenetére


McSzaby
őstag

Nem,nem ntfs van. Azért szeretném tudni mik a lehetőségek linuxra. :) ext3-4

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#15710) #40553216


#40553216
törölt tag

Csak én nem vagyok képben, ha a fsck-t gondolom teljesen azonosnak? Annyi különbséggel persze, hogy sokkal több fájlrendszert ismer és kezel, mint a chkdsk. Ráadásul az NTFS ellenőrzésére is van mód:

ntfsck

Az ntfs-3g csomag része.
Main differences between fsck and chkdsk?

(#15711) CPT.Pirk válasza McSzaby (#15706) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezeket az infókat kiírja terminálban, csak le kell futtatni az oldalukról letölthető fájlt.
Egyébként meg használd azt, amit tomtyi írt, sajnos este nem jutott eszembe.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15712) rokefeller válasza McSzaby (#15708) üzenetére


rokefeller
senior tag

A GNOME beépített lemezkezelője elég sokat tud. SMART adatokat meg tudod nézni, tesztet tudsz futtatni, fsck-t (csak nem mountolt partíción).
Itt van egy egész jó leírás, pár parancssoros cuccal: [link]

A télapó nem a régi már...

(#15713) McSzaby válasza rokefeller (#15712) üzenetére


McSzaby
őstag

Köszönöm mindet! :R

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#15714) #40553216 válasza McSzaby (#15713) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem akarom magamnak az elsőbbség jogát :DDD , de az fsck-t írtam én is. És még az ntfs-3g NTFS csekkolási lehetőségét is. Csak úgy látszik, a nevedre szelektíven olvasol. :DDD

(#15715) rokefeller válasza #40553216 (#15714) üzenetére


rokefeller
senior tag

Szerintem csak az én üzenetemre válaszolt, mert az volt az uccsó, de a "köszönöm mindet" az összes válaszra vonatkozott :-)

A télapó nem a régi már...

(#15716) Vladi válasza #40553216 (#15714) üzenetére


Vladi
nagyúr

Csak pislogok a pofa milyen üzletet csinált az ntfs-3g-ből. :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#15717) mzx


mzx
senior tag

Nem akarom magamnak az elsőbbség jogát, de én még Szaby előtt kérdeztem, mi a megoldás. :DD
Én meg minden-minden-mindenkinek köszönöm a válaszokat. :D :C (Én győztem :P )

Vladi bátyó, hova lett a lobotómiás őrületes aláfirkantásosságod...? :U

[ Szerkesztve ]

(#15718) Vladi válasza mzx (#15717) üzenetére


Vladi
nagyúr

ez jobb. Csak senki nem érti. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#15719) mzx válasza Vladi (#15718) üzenetére


mzx
senior tag

De én igen. :P Én is megmondtam, hogy HZHTZJKHEW , a TTHT és WHHHCDLŐÚGZ -vel. :P
Ezt ismered?
"- Arra céloz, Béla, hogy ön egy ősember?
- Ö hö... öö a ... nem, há' a másik fejére, höhö." ;)

[ Szerkesztve ]

(#15720) #40553216 válasza mzx (#15717) üzenetére


#40553216
törölt tag

Jogos. :DDD

(#15721) mzx


mzx
senior tag

Jaj, nem írtam emberek, magától megoldódott az elveszett mappám esete, de tényleg köszi mindenkinek. :) Amikor ismét beléptem Win-re, automatikusan chech disc-kelt, majd engedett belépni loginomba, és másfél-két órán át matatott a merevvé vált lemezem alsójában. :DD Mire kielégült(em én is), és helyreállt a rend. :D Visszakaptam a közel 3 gigámat, pedig nem is avval elégítettem ki a merev lemezemet.
(De előtte tényleg szopás volt.) :))

(#15722) McSzaby válasza #40553216 (#15714) üzenetére


McSzaby
őstag

Jah, nem, csak egyszerűen az volt kéznél a válasz! :) Írtam, hogy köszönöm MINDET! :) Úgy gondoltam, hogy az összes tippet. Az fsck-t,hdsentinelt, stb.. :) Tudom, hogy tiéd volt az első! :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#15723) master90


master90
aktív tag

Sziasztok !

Az elenne a problémám fel raktam a lubuntu linux variációt egy TinkPad R60 típusú laptopra
Minden rendben volt addig míg újra nem indult rendszer nem jött be !
A telepítés usb-röl csináltam aszatalin patentul felment .
Jelenleg úgy indul el a laptop hogy a usb-röl bootol-be !

Olyan lenne mintha a usb-re rakta volna a boot filokat !
Valami ötlet ?

ne csak nézz láss is

(#15724) CPT.Pirk válasza master90 (#15723) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Talán nem a vinyóra ment a grub.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15725) master90


master90
aktív tag

És ezt hogyan tudom úgy felrakni hogy rendesen működjön a merevlemezről ?

ne csak nézz láss is

(#15726) CPT.Pirk válasza master90 (#15725) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Alap esetben annak a hdd-nek az MBR-ébe települ a grub, ahová a root partíciót is teszed.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15727) tomi5244


tomi5244
őstag

Üdv!

Ahogy előzőekben már írtam gondolkodom egy SSD konfigon. Néha használok azért Wint is, úgyhogy arra gondoltam egy 60 gigás SSD-re neveznék be. 30 lenne a winnek, a maradék meg linuxnak.

Sorry az esetleges hülye kérdésért de elég lenne a linunak az a maradék 30 giga körüli hely? Nyilván a Home partíciót HDD-re tenném, a többi meg menne az SSD-re, mármint aminek arra kell mert, hogy őszinte legyek nem tudom mit érdemes HDD-re és mit SSD-re csatolni.

Másik meg az, hogy a biosom nem valami naprakész, azért meg nem akarok most alaplapot és jóformán teljes új rendszert venni, hogy friss biosom legyen. :N Egy MSI-P35 Neo3 lapom van annak a legfrissebb BIOS verziója 2008 11. havi. Kicsit körül olvasgattam a témában és úgy tudom az ssd ahci kódolást támogatnia kell BIOS-nak, ha ezt nem tudom elérni akkor hosszútávon ebből gáz lehet az SSD-t illetően?

Bocs a kissé off lenne a téma de eddig mindig el láttatok hasznos infóval gondoltam most is kisegítetek. :)

Köszönöm!
T

(#15728) CPT.Pirk válasza tomi5244 (#15727) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az AHCI mód azt jelenti, hogy a sata csatolós eszközöket sata eszközként kezeli a lap, és nem ősi IDE eszközként. Itt lényegtelen, hogy egy cd meghajtó, vagy egy ssd van rákötve. Az ahci módot meg egészen biztosan tudja a lapod már a legelső biosával is.

A Linux root partíció méreténél meg ne a Win igényit vedd alapul, ha a home-od máshol van, simán befér a root egy 10G-s partcióra és még maradni is fog hely bőven. Adj neki mondjuk 15G-t, akkor valszeg soha nem futsz ki a helyből.
Linux esetén viszont kézzel kell bekapcsolni a trim-et, hozzáadva a "discard" szót a fájlrendszer csatolási opcióihoz a /etc/fstab fájlban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15729) Carasc0 válasza CPT.Pirk (#15728) üzenetére


Carasc0
őstag

Szia!

Köszönöm a tartalmas választ. Majd valahogy én is megtanulom. Viszont egy témába vágó kérdésem lenne. Lehet rosszul tudom/gondolom, de ha mondjuk telepítek egy Debian 6-ost mondjuk LXDE felülettel, akkor azon nem tudok futtatni mondjuk egy gnome-ra írt számológépet (teszem azt)? Tehát ha jól sejtem a GUi korlátoz engem a futtatható programok körében? Hasonlóképpen mivel a K3B azt hiszem KDE-re lett írva, akkor azt más GUI alatt nem is tudom futtatni? Vagy ez nem így működik? Mert az én abszurd kezdő elképzelésem, hogy GUI függetlenül bármit futtathatok bárhol! :R

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#15730) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

Sziasztok! Tudnátok segíteni, milyen olyan linux van amivel telepítőlemezt betolva még telepítés előtt tudom formázni a winchesterem? Van egy formázatlan (lehet, hogy rossz) sata winyóm. Windows nem tud vele mit kezdeni. Gondoltam próbálkozom linuxal, van is egy ubuntu linux cd-m, (újabb változat), de telepítésnél, ha megadom ezt a winchestert, akkor azt írja ki, hogy: Nincs gyökér fájlrendszer megadva. A particionáló menüben adj meg egyet. Viszont akármit állítgatok nem találok ilyen lehetőséget, egyszerűen nem tudom mit kéne tennem. Van valami ötletetek? Válaszotokat előre is köszönöm!

(#15731) CPT.Pirk válasza Carasc0 (#15729) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nos, kb. úgy van, hogy vannak a GTK és a QT alapú alkalmazások. QT az KDE alatt van, Gnome alatt GTK cuccok vannak, azt hiszem lxde felé is ilyesmi van, de azt már régen láttam élőben. Egyébként nem lehetetlen keresztezni a dolgokat, csak ez együtt jár azzal, hogy a másik környezet jó részét is letölti a rendszer az adott alkalmazás függőségei miatt.
Viszont általánosságban elmondható, hogy más néven, de megvan a programok alternatívája a mindegyik asztali környezetben.
Azt tudom mondani, hogy ha neked tetszik a K3B (ami egy nagyon jó progi szerintem is), akkor keress KDE-s disztrót. Ezekből javaslom a Chakrát az Arch wiki és a felhasználóbarátsága miatt, valamint írtam róla a logouton is egy címlapost.

K3B <-> Brasero
Kparted <-> Gparted
és még hosszan lehetne sorolni.

Babetta-X: a live disztróknál tudod használni a partíció kezelő programot. Ott nálad a gpartedet keresd.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15732) Babetta-X válasza CPT.Pirk (#15731) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Az ubuntu alatt, ha a telepítő helyett elindítom cd-ről, akkor ott lesz valahol, vagy ez esélytelen? :)

(#15733) CPT.Pirk válasza Babetta-X (#15732) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na most ezt nem teljesen értem. :)

Plusz a helyzet az, hogy amikor utoljára használtam Uborkát, akkor még nem volt belőle live cd. Viszont ha most van és bebootlva róla bejön a teljes rendszer Unitys felülettel együtt, akkor csak meg kell keresned. Ha nem, akkor meg kapj le valamit, ami alapból live cd-nek van tervezve és telepíteni is onnan kell. Pl. az említett Chakra...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15734) Babetta-X válasza CPT.Pirk (#15733) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Hát ez elindul, vagyis kihozza a kipróbálás lehetőséget és utána egész jól néz ki, bár ilyen gpartedet nem igazán találtam, no majd próbálkozom hátha :)

(#15735) CPT.Pirk válasza Babetta-X (#15734) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gparted a csomag neve, lehet át van nevezve valamire, pl. partíció szerkesztő.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15736) Carasc0 válasza CPT.Pirk (#15735) üzenetére


Carasc0
őstag

Ismét köszönöm a választ! Nos azért gondoltam az LXDE-s Debian-t mert jópár hozzászólással ezelőtt másnak is ajánlottad. KDE-t utoljára Red hat 9-en láttam. Az volt az első GUI. Nekem valójában elég egy ablakkezelő is. :)

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#15737) pc-user


pc-user
aktív tag

Valamilyen op. rendszert tudnátok ajánlani, amivel könnyen beállítható a mobilnet (AMD64)?

(#15738) CPT.Pirk válasza Carasc0 (#15736) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A jelenlegi Debian6 még Gnome2-t használ (de az már halott), a következő verzió meg lehet, hogy xfce-t fog, de ahogy hallom, ott még semmi nem biztos.
A KDE nagyon sokat változott, nézd meg a cikkemet a mostani kinézetével: [link]

pc-user: kb. mindegyik Linuxon egyszerű, csak meg kell adni az adataidat a hálózat kezelőben. Akkor kelhet egy kis beállítgatás, ha az usb-s stick egyben pendriveként is működik.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15739) Carasc0 válasza CPT.Pirk (#15738) üzenetére


Carasc0
őstag

Tényleg klassz! Igaz annyi ellentét van a dologban, hogy nekem nem kell csecsebecse. Ronda legyen, de annál inkább testreszabható. Én terveim a jövőre nézve a linux mély szintű ismerete. Chakra tényleg jónak tűnik, de látszik hogy arra megy, hogy 1 klikk és minden történik. Én szívesebben térnék át a parancsolós módra.

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#15740) Rimuru válasza Carasc0 (#15739) üzenetére


Rimuru
veterán

Irány Arch Linux, vagy Gentoo egy sima Openboxal vagy awesommal. :D

Vigyázat, csalok!

(#15741) Carasc0 válasza Rimuru (#15740) üzenetére


Carasc0
őstag

Az Arch linuxot már nézegettem. Szerintem nekem az még kemény. Gentoo-val is erősen szemezek! :K

Gondolkodj globálisan és tegyél lokálisan!

(#15742) CPT.Pirk válasza Carasc0 (#15739) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hol marad az igényesség? Come on people! ;]

KDE-n van egy kis gomb, az megnyomod, onnan kezdve legó módjára építheted fel a felületet. Alapból ebben semmi csecsebecse nincs, egyszerűen csak ízléses a felület. Olyan bónuszok, mint a széthulló ablakok és egy rakás eye candy igény szerint bekapcsolható, beállítható.

Valamint a jól működő és kinéző felület nem szab határt annak, hogy nekiállj a terminálnak. Úgy is elő fog jönni, tekintve h. Chakrában nincs grafikus csomagkezelő jelenleg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15743) McSzaby válasza CPT.Pirk (#15742) üzenetére


McSzaby
őstag

Ebbe a témába megint be kell szállnom! :D :DDD Mi a helyzet a Suse-val? Az mennyire alkalmas a tanulásra? :) Én most Mageia-t használok, de otthoni szerverre lehet ráhúzom! :) Bár arra meg inkább valami Ubuntu lenne a jó.. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#15744) CPT.Pirk válasza McSzaby (#15743) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

OpenSuse? Nem túl rég kipróbáltam, de a Yast2-es cucc egy dzsungel volt. Korábban a Yast1 idején használtam, akkor szép és átlátható rendszer volt.

Szervernek otthonra Debiant raknék, ha annyira szervernek kell csak, akkor gui nélkül. Én nem használnék Ubuntut...

*tanulásra valamit Arch alapon keress szerintem. A wiki példa értékű.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15745) Nkboy válasza CPT.Pirk (#15742) üzenetére


Nkboy
senior tag

Szia!

Hogyan, vagy mi által kerültek ide a névnapok? [link]
Nem találom sehol ezt a beállítást.

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#15746) McSzaby válasza CPT.Pirk (#15744) üzenetére


McSzaby
őstag

Nekem nem volt bajom a Yast2-vel. Arch-t már régóta ki akarom próbálni. Lassan annak is eljön az ideje. Szerver..bocs, lényegében szerver is meg htpc is, szóval debian bukta, valamilyen olyan linux kéne, ami korrekt szerver oldalra és média oldalra is.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#15747) CPT.Pirk válasza Nkboy (#15745) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy!

Eddig hol volt?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15748) Nkboy válasza CPT.Pirk (#15747) üzenetére


Nkboy
senior tag

Ez nem az én gépem. Nálam nincs ilyen lehetőség, legalábbis én nem találom. Gugliztam is, de nem találtam semmi okosat

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#15749) atesz117 válasza Nkboy (#15748) üzenetére


atesz117
aktív tag

HI!
Az egy plazma-widget (naptár), panelen jobbkatt (feloldott állapotban) - új elem, itt megtalálod.

Samsung Galaxy A34 5G

(#15750) Nkboy válasza atesz117 (#15749) üzenetére


Nkboy
senior tag

De mi a neve? Nem találom.

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.