Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows XP (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:19:58

LOGOUT.hu

Windows XP kérdések és válaszok

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50451) Tutti-amigo válasza cocka (#50450) üzenetére


Tutti-amigo
tag

Hali!

Nekem is pont ezt a hibàt dobja az oldal. Akkor lehetséges, hogy nem az én oldalamon lesz a gond. :U Kivàncsi vagyok mi lesz a dolog vége.

riki: Köszi az ajànlàst, megnézem. Eddig a Basilisk-et néztem és tetszett. Kipróbàlom majd a többit is.

Üdv
Tutti

(#50452) cocka válasza Tutti-amigo (#50451) üzenetére


cocka
veterán

Az a gyanúm, hogy ez valójában a valódi mondjuk úgy, hogy 3. end of life-ja az XP-nek. Mert ugye az összes többi már a beépített windóz update programon keresztül frissít, nem pedig a weboldalon.

(#50453) quailstorm válasza cocka (#50452) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Update catalogon még a 2000 is elérhető. Amúgy XP-n sem muszáj az IE alapút használni. WUMT vagy automata frissítésnél a beépített nem használ IE-t.

(#50454) cocka válasza quailstorm (#50453) üzenetére


cocka
veterán

MS catalogue az más. Most itt kifejezetten az ActiveX-es marhaságjukra gondoltam.

(#50455) batyuska100


batyuska100
senior tag

Hali!

Kaptam egy eléggé régi Cerka 2Ghz gépet, 512Mb rammal és gondoltam, hogy maradok az XP-nél, szeretném úgy megcsinálni, hogy lehessen internetezni rajta, műhelybe kellene.
Mit kell ilyenkor először csinálnom? XP SP3 Professional telepítőm van, azzal nem kell sokat frissíteni?

(#50456) quailstorm válasza batyuska100 (#50455) üzenetére


quailstorm
nagyúr

"Mit kell ilyenkor először csinálnom?"

Rájönni, hogy ez nem fog menni, és életképesebb alternatíva után nézni.

Valószínűleg egy olyan 10 évnyi frissítést kéne felrakni, de úgyse várnád ki azon a vénségen.

2GHz Celeron, cache nélkül, RAM nélkül. Ez 15 évvel ezelőtt se volt jó semmire. 1GB RAM-os Northwood-os laptop alig hozza be az oldalakat már. Pedig az másik szint.

(#50457) batyuska100 válasza quailstorm (#50456) üzenetére


batyuska100
senior tag

Értem. Mire tudnám még hasznosítani a gépet?

(#50458) quailstorm válasza batyuska100 (#50457) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Retro játékok, soros, párhuzamos portos hardverek felprogramozása, vezérlése.
Esetleg szíváson keresztüli tanulás különböző oprendszerekkel.

(#50459) batyuska100 válasza quailstorm (#50458) üzenetére


batyuska100
senior tag

A Puppy linuxxal kellene megpróbálkoznom, retro játékokhoz van PIII gép.

(#50460) quailstorm válasza batyuska100 (#50459) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Ja, az jó ötlet ahhoz a géphez.

Semmit nem tudni róla, de ha olcsón tudsz bele kukázni RAM-ot, meg nem Celeron procit akkor jobb a helyzet, úgy már türelemmel behozna weboldalakat is.

(#50461) batyuska100 válasza quailstorm (#50460) üzenetére


batyuska100
senior tag

Inkább akkor már veszek bele Socket 775-ös lapot, procival és rammal, ~5k-ra kijövök az egészből. Arra már mehet újabb OS.

(#50463) batyuska100 válasza #90384640 (#50462) üzenetére


batyuska100
senior tag

Napi használatra van erősebb gép is itthon, ez a műhelybe kellett volna kapcsolási rajzokat keresni Google-n, de már kinéztem egy Core 2 Duo félgépet hozzá.

(#50464) Frawly válasza #90384640 (#50462) üzenetére


Frawly
veterán

Látom a mi Flesink nő fel szemléletében. Annyit megjegyeznék, hogy Flash játékok, ahogy írod is, böngészőfüggőek és nem OS függőek, így nem az XP kiváltságai. Illetve a vékonykliens, RDP, SSH, stb. távoli birizgálásra meg egy modern Linux is ugyanolyan jó.

Amire szerintem az XP még jó: retró játékok, főleg EAX-et használók, vagy olyanok, amik bugosan futnak újabb Windows alatt, pl. Far Cry 1. Meg olyan legacy alkalmazások (ezek főleg céges, professzionális felhasználás), amik utoljára XP alatt futottak, újabb verziókon bugosan futnak. Vagy olyan régi eszközök meghajtására, amikhez utoljára XP-hez volt driver, régi videókamera, szkenner, valami nagyon spéci nyomtató, stb.. Ezekre kiváló, és indokolt lehet. Mindennapi felhasználásra, főleg böngészésre nem erőltetném.

(#50465) batyuska100 válasza Frawly (#50464) üzenetére


batyuska100
senior tag

Már teljesen lemondtam a gépről.

(#50466) Frawly válasza batyuska100 (#50465) üzenetére


Frawly
veterán

Lemondani nem kell róla, mert hobbiprojektnek teljesen jó ez a gép, pl. Linuxszal vagy NetBSD-vel, megnézni mit tudsz belőle kihozni. Netezésre nem való, akkor inkább vidd le az okostelefont a műhelybe, vagy egy laptopot, ilyesmit, az az s775-ös gép is teljesen jó, ha olcsón megkapod. Akár még egy Rpi is jobb választás erre, mint egy régi P4 cerkás 512 MB RAM-os vas. Ennek nem is az a gondja, hogy milyen OS-t tegyél rá, hanem a nethez és böngészőkhöz kevés a számítási ereje és memókapacitása, úgy, ahogy van. A net lett ilyen bloat, ezen az XP vagy egy sovány Linux nem tud segíteni.

(#50467) batyuska100 válasza Frawly (#50466) üzenetére


batyuska100
senior tag

Nem beszélve arról, hogy az internetsebesség se lenne gyors mert Wifi kártyát akartam bele rakni, de végül levezettem egy netkábelt a műhelybe.

(#50468) riki válasza batyuska100 (#50467) üzenetére


riki
senior tag

Azért,nem kell teljesen feladni a dolgokat. Erre a gépre mehet ,/most meg fognak kövezni/ win98 . Lehet találni a neten olyan böngészőt ami még támogatott . A K -Meleonnak is van ilyen verziója. Vannak a világon ,nagyon szegény rétegek,ahol a géppark nagy része, a jobban élő réteg levetett darabjai. Agykapacitás megvan,így a régi rendszereket tartják életben,és nem mindenkinek a linux alapú distrok /bár a levetett verziók ,semmivel sem biztonságosabbak mint az xp/ a lehetőség. A win98 -nál ,nem tudom ,hogy mely antivirusok támogatottak ,de biztos van valami alternatíva. Én az xp-hez a Webrootot használom. /tűzfal,web védelem ,indentitás védelem,rootkid védelem /sajnos fizetős, de van free több termékből /pld.Avast,360ts. Vannak direkt retro forumok, ott sok okos dolgot lehet találni,de rengeteg idő és elszántság kell hozzá ,hogy lehető legnagyobb biztonságosban legyél a neten. Meg még ott van a hardverek támogatottsága, ez is megér egy misét.Sok sikert. :U

[ Szerkesztve ]

(#50469) quailstorm válasza riki (#50468) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Mikor neteztél Win98-on utoljára? Nem az évszázad ötlete. Kb. semmi nem fog betölteni, vagy csak hibásan.
Annál jobbat teszel egy üres XPSP3 és a régi Opera 12.10 kombóval.

Meg ott a Puppy Linux...

[ Szerkesztve ]

(#50470) batyuska100 válasza riki (#50468) üzenetére


batyuska100
senior tag

Win98-al én biztos, hogy nem fogok szenvedni, P3 gépre se sikerült felrakni mert mindig kékhalál megy fagyás volt.

(#50471) quailstorm válasza batyuska100 (#50470) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Az viszont már nem a Win98 hibája. Megfelelő gépen megfelelő driverekkel problémamentes, sőt nekem alaplapcserét is simán túlélt.

(#50472) batyuska100 válasza quailstorm (#50471) üzenetére


batyuska100
senior tag

Nekem sokan azt mondták akkor, hogy memóriahiba lehet.

(#50473) quailstorm válasza batyuska100 (#50472) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Az is lehet. De éppen okozhatja túl sok memória is, 512MB felett patchek nélkül.
Ugye ezt a memtest megmondja neked, hogy van-e RAM hiba.
Azon kívül lehet valami rossz chipset driver, vagy badsectoros vinyó.

Rossz driver egy modernebb gépet is megborít. Pl. az ICH10R chipsetes Core2Quad gépem az alaplapgyártó oldaláról letöltött AHCI driverrel Windows 7 alatt csonttá fagy egy SSD trim parancs kiadásakor (Macrium Reflect), míg a legutolsó Intel Rapid Storage driverrel simán megy.

[ Szerkesztve ]

(#50474) batyuska100 válasza quailstorm (#50473) üzenetére


batyuska100
senior tag

128 vagy 256mb 133mhz ram volt benne és egy Seagate Barracuda ATA II, 100/100 állapotú vinyóval.

[ Szerkesztve ]

(#50475) DarthSun válasza batyuska100 (#50474) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

512MB- ig nincs gond a Win98SE- vel, a Loew driver pedig megszünteti a RAM korlátot. 1 és 2GB- al próbáltam, stabil - [link], [link] - a nagy procisebesség fail is megdőlt, 3 és @4GHz-es Prescottal megy, nagy vinyókat is támogatja NTFS- el, sőt az SSD- ket TRIM- el is. Az UOSP is hozzáad sok feature- t, bár a netezést még nem próbáltam mostanában, régen egész tűrhető volt Operával.
P-III- on is mindenképpen stabil, ha azon gondja van, akkor valami szoftver, driver, vagy hardverprobléma van a háttérben sztem is.

(#50476) batyuska100 válasza DarthSun (#50475) üzenetére


batyuska100
senior tag

régen egész tűrhető volt Operával
Az se most lehetett, egy Fujitsu P1610-es netbookom van és azon most Vista Business 32bit (ezt most fájt leírni) van, így is nagyon lassan tölt be a Firefox, az Opera telepítőjét el se indítja..

(#50477) DarthSun válasza batyuska100 (#50476) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Régebbi Opera verzióval próbálnám, esetleg ki is próbálom majd, ha ismét előszedem azt a P4- et - most el van csomagolva, dobozolva.

(#50478) batyuska100 válasza DarthSun (#50477) üzenetére


batyuska100
senior tag

Majd én is próbálkozok még, most kezdődik a suli, nem lesz sok időm foglalkozni vele.
Alapból a drivereket se volt valami könnyű felrakni, mert a driver booster telepítője se indul el..

(#50479) DarthSun válasza batyuska100 (#50478) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

A drivereket Win98- hoz a saját telepítőjükkel vagy eszközkezelőből szoktam feltenni.

Egyedül XP- ből van egy automata telepítősöm, mely +driverezik, olyan 2009/10- ig felismeri az eszközöket. Kényelmes, bár sokan fújnak az ilyenre, én kedvelem. A telepítés végén legfeljebb felülbírálok/frissítek néhány drivert az általam jobbnak tartottra.

(#50480) batyuska100 válasza DarthSun (#50479) üzenetére


batyuska100
senior tag

Most témátváltva, erre a P1610 laptopra nincs xphez driver, a driverbooster itt elindul, csak nem telepíti fel az összes drivert.

(#50481) DarthSun válasza batyuska100 (#50480) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Próbálkozz az általam fentebb említett telepítő DVD- vel. Ha van rendes XP kulcsod akkor legális. A nevét privátban, mert sokan annyira utálják, hogy még a végén bannolnak :B :DDD .

(#50482) Frawly válasza DarthSun (#50481) üzenetére


Frawly
veterán

Ha nincs kulcsa, akkor is legális. 2019-től az XP abandonware lett, se támogatás nincs hozzá, se megvenni nem tudod a MS-tól már, így a warez használatával sem tudsz jogilag kárt okozni, ami pedig lényegi eleme lenne a szerzői jogok megsértésének. Az XP szabad préda most már bárkinek, ahogy a nem forgalmazott DOS-os meg C64-es játékok is. Ha a kollégának kell, akkor írjon privátot, adok neki működő kulcsot XP-hez. Azért nem ide, nehogy valami moderátor belekössön.

De ha csak netezni akar, akkor én nem szenvednék ilyen DVD-kkel, meg kulccsal, felhúz a gépre egy Puppy Linuxot vagy még inkább AntiX-ot, vagy valami más 32 bites IceWM vagy FVWM szintű felülettel egy minimalista disztrót, és netezik azon Pale Moon-nal, az még az a legminimalistább böngésző, amiben minden weboldal megjelenik. Vannak minimalistább böngészők (Falcon, Midori, Slimjet, Qutebrowser, surf, Dillo), de azok nagyon lassúak, és/vagy sok oldal nem jelenik meg velük, vagy nem helyesen.

(#50483) DarthSun válasza Frawly (#50482) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Ezt nem is tudtam hogy akkor gyakorlatilag már free az XP.
Puppy teljesen jó, a Bartonos konfigról (mely végülis a P4 kortársa) ránéztem Firefox- al a netre, igaz csak futólag, de jónak látszott - [link].

(#50484) batyuska100 válasza DarthSun (#50483) üzenetére


batyuska100
senior tag

Puppyt már próbáltam rajt, azon a kicsi 1.2 Ghz-es Core Solon is gyorsan ment, még a netezés is. Egyetlen problémám megint a driverhiány volt, az alap videokártya meg chipset drivereket felrakta, de se az ujjlenyomat olvasó, se az érintőkijelző nem ment.

(#50485) DarthSun válasza batyuska100 (#50484) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog

Ujjlenyomat olvasó és az érintőkijelző az sztem reménytelen sajna, hacsak valaki meg nem írta a drivert. Meg lehet próbálni keresgélni a neten, de nem valószínű hogy ilyen spec cucc fellelhető.

(#50486) Doky586 válasza Frawly (#50482) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Mi történt 2019-ben az XP vel??

A win7-t sem árulják már (2015 óta [link]), nem támogatják idén februártól. Az is abandonware lett? :F

(#50487) batyuska100 válasza Doky586 (#50486) üzenetére


batyuska100
senior tag

A Win7 támogatása már január 14. lejárt.

(#50488) Doky586 válasza batyuska100 (#50487) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

2020.jan.31. én jelent meg win7-hez az utolsó ingyen letölthető frissítés (kb4539601).

[ Szerkesztve ]

(#50489) batyuska100 válasza Doky586 (#50488) üzenetére


batyuska100
senior tag

Akkor szerintem én az automatikus frissítésekről beszélek.
[link]

(#50490) Doky586 válasza batyuska100 (#50489) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Én is. :K

Tudom mi a hivatalosan megadott időpont, csak azon csodálkozom hogy te a február -tól ragozáson miért akadtál így meg. (óra perc másodpercet is írnom kellett volna?) ;)

[ Szerkesztve ]

(#50491) batyuska100 válasza Doky586 (#50490) üzenetére


batyuska100
senior tag

Szerintem azért, mert egy kicsit érdekesen fogalmaztál.
nem támogatják idén februártól
Elég fura, mert már majdnem szeptember van, de szerintem inkább fejezzük be ezt az érvelést, mert jön egy modi és elpicsáz.. ;)

(#50492) Frawly válasza Doky586 (#50486) üzenetére


Frawly
veterán

2019. áprilisában lejárt róla a POSReady támogatás. Annyi történt vele. Így megszűnt a legutolsó támogatási forma is rá, végképp legacy státuszba került. De már vagy 5 éve nem lehetett sehol megvenni a MS-tól, meg a támogatás is lejárt rá 2014-ben, de a fennmaradó 5 éves POSReady miatt még wareznek számíthatott, de most már nem.

Win7-nél ugyanez lesz, de nem most, hanem majd 2023. januárjában, mikor a +3 éves rendkívüli támogatás is megszűnik rá. Addig hiába nem árulják, meg járt le a támogatása 2020 januárjában, van, aki még használja, fizetős szolgáltatás keretében, ergo még nem nyílt pálya mindenkinek, vagyis a jogi státuszáról el lehet vitatkozni. XP-nél már nincs ilyen vita. Ennek mutatója az is, hogy a MS lekapcsolta már az XP-s online aktivációt is. Ezzel épp olyan muzeális szoftver lett, mint a Win2k, 9x, 3.x, MS-DOS, stb..

(#50493) zolee001 válasza Frawly (#50492) üzenetére


zolee001
őstag

Attól mert mert nem támogatott egy szoftver attól még szellemi tulajdon és nem helytálló az állitásod,ugyanugy wareznak számit .
A gyártó avagy a fejlesztö teheti szabadon terjeszthetö /ingyenssé

(#50494) Frawly válasza zolee001 (#50493) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, nincs ilyen Magyarországon, hogy szellemi tulajdon. Szerzői jogok megsértése lenne, de annak meg követelménye, hogy vagyoni hátrányt kell vele okoznod a szerzői jog jogosultjának, Btk. 385. § szerint „(1) Aki másnak vagy másoknak a szerzői jogról szóló törvény alapján fennálló szerzői vagy ahhoz kapcsolódó jogát vagy jogait vagyoni hátrányt okozva megsérti...”. Itt a vagyoni hátrány okozása rész nem áll már meg, ha nem árusítják a szoftvert egyáltalán.

Onnantól fogva, hogy már nem támogatják, nem árulják sehol, onnantól senkinek nem okozol vele kárt. Amíg van rá külön fizetős támogatás, addig igen, mert elvben vehetsz használt licencet és előfizethetsz erre a külön támogatásra, ezért pl. a Win7 még nem szabad préda még két és fél évig. Az XP az már teljesen az. A MS már semmilyen formában nem szed be utána pénzt, így ha saját szakállra használod, akkor sem éri őket kár. Persze, vehetsz még használtan magánkézből XP licencet, de abból a MS egy fillért nem lát már, így neki mindegy, hogy licenccel vagy anélkül használod, nem véletlenül kapcsolták már le az aktivációs szervereket is. Nem érdekli őket semmilyen szinten az XP, nem tesznek már bele pénzt, teljesen magára hagyták. Egyfajta történelmi szoftver már. Igen, elvben 70+ évig még védi a szerzői jog, de ha ezt megsérted, az önmagában nem von maga után semmilyen jogi következményt, legalábbis nem Magyarországon.

Nyugodtan lehet már az XP-t használni bárkinek. Arra figyeljetek csak, hogy vagy rendes hivatalos XP SP3 MSDN lemezképből telepítsétek, vagy XP Posready 2009 Editiont, és ne ilyen torrentes buherált orosz crackes verziót, meg Black Edition meg hasonló marhaságok. Ezt sem a legalitás, hanem csak a vírusveszély miatti gyakorlati okokból lehet fontos.

[ Szerkesztve ]

(#50495) zolee001 válasza Frawly (#50494) üzenetére


zolee001
őstag

Olvass utána,nem vitafelvetés és egyáltalán nem érdekel a téma de irodalom,zene,film,szoftver van elévülési idö amennyiben nincs jogilag örökös
A windows esetében az MS döntése mint jogtulajdonos ,hogy mikor teszi gpl/gnu licencelhetövé..Soha
Mivel a windowsban számos olyan technologia van amit maga az MS is licencel más gyártóktól igy az ö engedélye is kellene hozzá valamint az éppen forgalmazott termékének is a része.

De ismétlem,marhára nem érdekel a forum pistike mit és hogyan telepit

(#50496) Doky586 válasza Frawly (#50494) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"Lekapcsolták már az aktivációs szervereket"

Erről tudnál adni valami hivatalos MS linket ?

(#50497) quailstorm válasza zolee001 (#50495) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Az abandonware meg a GNU és a GPL az egy kicsit más fogalom.

Az abandonware kb. annyit jelent, hogy senki nem kezeli a jogait és mindenki letojja hogy van másolva, kalózkodva moddolva.

(#50498) Frawly válasza Doky586 (#50496) üzenetére


Frawly
veterán

Ha annyira akarod, kereshetek neked, de ez nem hivatalos infó. Egyszerűen nem mennek az aktivációs szerverek már tudtommal. Gondolom nem véletlen, tehát nem az van, hogy csak lehaltak, és nem vette észre senki.

(#50495) zolee001: a GNU GPL a forráskódról szólna. Nem kell ilyen licencmódosítás. A licenc sok esetben amúgy is irreleváns, mert a magyar és uniós törvényeket nem írhatja felül. Pl. a MS előírhatja, hogy licenc nélkül nem használhatod, meg előírta OEM-nél is, hogy OEM licencet nem lehet újrahasznosítani, ez volt benne a licencszerződésben, és az EU mégis azt határozta, hogy de, igenis jogszerű OEM-et újrahasznosítani, és ez a MS-nak hiába nem tetszik, nem tud vele mit csinálni, mert ez a helyi törvény. Épp így a magyar törvények értelmében a MS akkor sem tud veled mit csinálni, ha licenc nélkül használod a nem támogatott, nem árusított, rég kifutott termékes OS-eit. Polgári perben is csak azért tudna perelni hogy ha kárt okozol neki vele, de megint ugyanott vagyunk, hogy nincs belőle bizonyítható káruk, mert már nem árulják, nem látnak belőle pénzt semmilyen szinten. Egy már teljesen kivezetett termékről van szó. Egyszerűen jogilag nem lehet semmilyen következménye a használatának. Egyedül cégnél tudom elképzelni, meg közintézményeknél, hogy BSA cseszegetheti őket, ha nincs hozzá megvásárolt, számlára igazolható jogszerű licenc, de még elvben ez sem probléma, mert a BSA sem hivatalos szerv, el lehet őket küldeni a sunyiba, nem kötelező beengedni őket a céghez, meg vállalni a BSA ellenőrzést, ez önkéntes alapon megy maximum.

(#50499) ekkold válasza Frawly (#50498) üzenetére


ekkold
őstag

Tehát ha mondjuk a céges laptopra felteszek egy ingyenes virtualboxot, és azon futtatok egy XP-t (pl. néhány régebbi szoftver kedvéért), abból sem lehet különösebb probléma?

(#50500) Doky586 válasza ekkold (#50499) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A probléma itt azzal lesz, hogy az xp aktiválni akarja magát ami már nem fog menni, de így nagyon kényelmetlen lenne használni. Ha keresel ellene eszközt, annak használata meg egy teljesen másik törvénybe ütközik.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows XP (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.