Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows XP (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:19:58

LOGOUT.hu

Windows XP kérdések és válaszok

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49551) Bici válasza Doky586 (#49549) üzenetére


Bici
félisten

Doky586, quailstorm: Koszi!

Az AF-t kozben megoldottam egy regebbi VelociRaptorral, ami meg nem AF-os. :D

Ha a lapom csak egyben tudja az egesz SATA vezerlot AHCI-IDE mod kozott valtogatni, akkor mas OS-eknel is le kell mondanom az AHCI-rol, ami gondolom erzheto lassulas lenne, nem?
Van egy plusz sata kartyam, megnezem, hogy arrol tud-e bootolni a gep, es lehet-e azon allitani az ahci-t.

Esetleg XP-n valahogy nem lehet az AHCI-t beizzitani? Hiszen vannak AHCI driverek XP-hez, csak ugye az install kozben nem tud mukodni, vagy en vagyok bena. :U

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#49552) quailstorm válasza Bici (#49551) üzenetére


quailstorm
nagyúr

De lehet feltelepített XP-n is AHCI-ra váltani meg telepítőbe is integrálni a drivert, anno nézegettem, de aztán kiderült a G41 sehogy se tud AHCI-t.

IDE emuláció módban értelmezhetetlen az AHCI fogalma, azért nincs. PCI-os SATA kártya megoldás lehet.

[ Szerkesztve ]

(#49553) Doky586 válasza Bici (#49551) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Kipróbálhatod: [link] (nekem nincs tapasztalatom vele)
Ha nem jön be akkor viszont nem kínlódnék vele sokat. Ha a külön kártyáról tud bootolni és függetlenül állítható az IDE/AHCI az alaplaptól akkor használd azt.

[ Szerkesztve ]

(#49554) brd válasza Bici (#49547) üzenetére


brd
nagyúr

1. Integralni kell a telepitobe a vezerlo AHCI driveret - vagy a telepites kozben floppyrol beadagolni, ha van meg floppy meghajtod... Az utolagos AHCI valtast nem ajanlom, esetenkent erosen problemas lehet.

The only real valuable thing is intuition.

(#49555) quailstorm


quailstorm
nagyúr

Rettenet lassú már a Windows update XP-n...
Állítólag az Office 2010 csinálja, amit alá tudok támasztani, mert ha eltávolítom, akkor nincs gond. Tegnap 15:45-től 23:00-ig nem bírt frissítést találni...
Ma kézzel felraktam a POSReadyt, aztán úgy hagyom a keresést, de lehet Office is manuális lesz a végén...
Az is igaz, hogy ez még egy 2009-es SP2-es telepítés volt eredetileg. Igaz volt egy repair install SP3-mal talán 2013-ban.

Más: Skype még megy, továbbra is 7.36-os.
WebGL csak 52-es rókában megy, Chrome-ban, Yandex browserben nem.
Webassembly nem megy XP-n az 52-es rókában, Yandexben van, de ott meg WebGL nincs :DDD

[ Szerkesztve ]

(#49556) Bici


Bici
félisten

Koszi mindenkinek a valaszt!

Vegul felment, de kellett meg par dolgot allitanom, hogy jo legyen:

- optikai lemezrol install, mert pendrive-rol felrakva USB 1.1 modban ment, ami - azon kivul, hogy atom lassu - a vegen azt nevezte el C:-nek, es anelkul nem indult el.
- hot swap kikapcs, mert bekapcsolva nem ment az optikai meghajto
- XP rendszer elotti particiokat torolni kellett, mert ha van barmi particio a rendszer elott, akkor az lesz a C:, es a netes leirasok ennek megvaltoztatasara nem mukodnek (kovetkezo boot mar sikertelen).

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#49557) Doky586 válasza Bici (#49551) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

IDE to AHCI [link] ha már fent a driver. Olyan egyszerű mint a faék, W7-en csak heccből is váltottam néha.

(#49558) Bici válasza Doky586 (#49557) üzenetére


Bici
félisten

Es ez XP-n is muxik?
Mert a tobbi modszer nem ment, amit talaltam.

Vegul az integralas sikerult, de jo tudni, hogy van ilyen megoldas is. :U

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#49559) Doky586 válasza Bici (#49558) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ezt TE fogod megmondani ha kipróbáltad.. :P

(#49560) Doky586 válasza Doky586 (#49559) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nálam simán felmenne az elsőnek linkelt módszerrel és lehetne váltani IDE-ről AHCI-re, De nálam az XP-s gépek nem AHCI-sek így nem viszem végig. [kép]

(#49561) brd válasza Bici (#49558) üzenetére


brd
nagyúr

Nem működik, mert az XP-ben nincsen ilyen AHCI driver, amivel a leírt módon a Win7-en meg lehet oldani.

The only real valuable thing is intuition.

(#49562) Bici válasza brd (#49561) üzenetére


Bici
félisten

Sebaj, az intergralos megoldas mukodott masodikra. Annyi, hogy nem a lap gartojatol, hanem asz AMD oldalarol kell letolteni a drivert, es azzal ment, mint a karikacsapas. :K

Most minden tokeletes. :))

Koszi a tippeket mindenkinek! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#49563) Kartacsmost2


Kartacsmost2
újonc

Üdv Mindenkinek,

az alábbi problémában kérem a segítségeteket:
adva van egy gép, amin egy bizonyos alkalmazást szoktunk futtatni, de ma reggeltől úgy "döntött", hogy tanúsítványprobléma miatt ezt nem engedi elindítani.."A kiszolgáló tanúsítványa hibás" címszóval.

A gép szigorú biztonsági szabályzat alapján megy(ipari célgép. xp sp3, kiadott frissítések fent vannak), eddig soha nem volt gond, 1,5 éve folyamatosan ment rajta az alkalmazás (napközben 3-5 órát)...

Tanúsítvány nem járt le.
Alkalmazás üzemeltetője szerint a tanúsítvánnyal, alkalmazással nincs gond.
Amiket kipróbáltam:
- telepítettem a tanúsítványt (semmi hatása)
- felvettem a megbízható személyek/kibocsátók közé (szintén hatástalan)
- több vrusírtót lefuttattam, semmi problémát nem jelzett (csak néhány munkával kapcsolatos weboldalt szoktak megnyitni róla...)
Eseménynaplóban nem látok bejegyzést a hibás működésről.
Minden más megy a gépen, semmilyen más szoftverrel, nettel nincs gond.

Semmilyen rendszerbeállítás v. módosítás,szoftvertelepítés nem történt mostanában - pusztán annyi változás volt, hogy egy új felhasználói fiókot kellett létrehozni (a régi belassult, törölve lett), de ennek ugyanolyan jogosultsága van mint az előzőnek, ez gondolom csak nem gond..
Az alkalmazás(verzió) flottul ment rajta eddig, el nem tudom képzelni, hogy lehetséges, hogy csak így, máról-holnapra ne működjön, ami már évek óta gondtalanul megy... :W )

Bárkinek lenne működő tippje,megoldása nagyon megköszönném...

[ Szerkesztve ]

(#49564) Doky586 válasza Kartacsmost2 (#49563) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az alkalmazásoknak nincs szüksége tanusítványokra.. részletezd mi a gond.
Az internetes kommunikáció használ tanusítványokat. Nem lehet hogy a weboldal SSL-ről TLS re váltott, vagy TLS 1.1 -ről 1.2 -re?

[ Szerkesztve ]

(#49565) Kartacsmost3 válasza Doky586 (#49564) üzenetére


Kartacsmost3
újonc

Egy külön szoftverről van szó, amit telepítesz a gépre, az azonosításkor használ (Internet explorer) alapon tanúsítványt, (azonosító is kell felhasználónév, jelszó) majd indulna az alkalmazás(szoftver). (Nem böngészős megoldásról van szó, tehát egy külön szoftverről van szó, akkor így mondanám.)
Az internetbeállításoknál bejelöltem az opciókat (SSL2,SSL3, TLS1.0 használata) de sem így, sem nem bejelölve nem működik..
A tanúsítványfrissítés csoportházirenddel le volt tiltva, azt is engedélyeztem, mégsem megy..

Kérdeztem a szoftver üzemeltetőit, hogy frissítettek-e a rendszeren, váltottak/változtattak-e bármit a tanúsítványon, de nemleges volt a válasz.

"SSL-ről TLS re váltott, vagy TLS 1.1 -ről 1.2 -re?"
Ha váltottak SSL-ről,TLS-re, vagy TLS1.1-ről 1-2-re, akkor én mit tehetek a gépen, hogy alkalmazkodjak ??

[ Szerkesztve ]

(#49566) Doky586 válasza Kartacsmost3 (#49565) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

OK értelek.

"bejelöltem az opciókat (SSL2,SSL3, TLS1.0 használata)"

Sajnos ezek már mind elavult titkosítások, kezdik kivezetni őket (nem engedélyezettek szerver oldalon), TLS1.2 az általában használt, 1.3 bevezetés alatt. Szerintem az IE-ben próbálj kézzel csatlakozni, hogy egyáltalán eljut-e a jelszó kéréséig vagy kommunikációs hibára fut.

Ha nincs erre valami IE frissítés-hotfix akkor marad az OS csere valami frissebbre.. :((

(#49567) BÁ Nutrition


BÁ Nutrition
addikt

udv.
olyan problemam lenne h van egy regebbi laptopom es eleg durvan be van lassulva, ezt azonban gyakran kritikussa teszi az a jelenseg h szinte minden egyes alkalommal mikor bekapcsolom frissiteni kezdi magat, kulonosebben nem erdekelne csak gyakorlatilag elfogyott a hely a c meghajton :(( hiaba szabaditok fel valahogy mondjuk 2 gigat mint most vasarnap azt kb 2-3 frissitessel mar el is intezte maganak es alig maradt rajt valami, kb 150 mega. vasarnap mar csak csokkentett modban tudtam hasznalni mert akkor mar csak 25 mega volt es ugy kellett osszeguberalnom azt a 2 gigat, de szinte nincs is mar mas a 80 gigas c meghajton csak ez a f*s. szal ez normalis h ilyeneket csinal, vagy valami kalozkodik rajta? (winfos kikapcsolasakor irja ki amugy h firssiti magat)
bocs h ha par megfogalmazas nem volt a legprofibb de mar elavultam a temaban picit :)

(a noti amugy kb core2duo procival van es 1 vagy 2 giga ram van benne, nem emlekszem)
meg annyi h ezt a gepet hasznaltam vettem, igy ha ujratelepitenem mondjuk akkor tudok hasznalni vmi programot ami lecsekkolja milyen drivereket kene hozza beszereznem? kicsit maceras az egesz, ezt a gepet amugy csak par privat adat tarolasara hasznalom, mert a winfos 10ben nem bizok meg mert az jelent elvileg mindent h mit csinalsz rajta :F ami mai napig felfoghatatlan h lehetseges h legalis. :U

elore is koszi minden epito jellegu valaszt :)

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#49568) Oryctolagus


Oryctolagus
tag

Üdv!

Nem teljesen XP-vel kapcsolatos, de XP-n szeretném kivitelezni. :D

Tehát adott egy mappa amiben sok másik mappa is van.
Szeretnék egyszerre kettő, vagy több mappában egy fájlnévre keresni.
Tehát tudom, hogy melyik két mappában lehetne a keresett fájl, de minden mappa tele van 60+ állománnyal és jó lenne letudni egy kereséssel.
Lehet az Intéző keresője is alkalmas erre, de még nem néztem át. Esetleg DOS parancsokkal cmd-ből?

Remélem érthető volt amire gondolok.

Per aspera ad astra.

(#49569) bango válasza Oryctolagus (#49568) üzenetére


bango
tag

nem biztos hogy jól értem de ha egyszerre több mappában (és csak is azokban, tehát nem az összes almappában) akarsz keresni akkor pl. Total Commander
ott kijelölni a mappákat, Parancsok->Keresés ("csak a kiválaszott mappákban" : pipálni)

(#49570) Oryctolagus válasza bango (#49569) üzenetére


Oryctolagus
tag

Oké, nem is rossz!

Köszönöm, bár a TC nem mindenhol elérhető, ezért gondoltam volna valami olyanra amihez nem kell egy program.

X mappában -> A, B, C....stb mappák tehát pl.: keresés csak C és Q mappában 'valami' fájlnévre.

[ Szerkesztve ]

Per aspera ad astra.

(#49572) Winchester95


Winchester95
őstag

Sziasztok!
Nagy problémám lenne, kérném a segítségeteket.
Kellene egy Windows XP a laptopomra. 2GB USB Pendrive adott., CD DVD semmilyen formában sem.
Windows 10 van most rajta.Lenovo y520 legion.
Partíciót nem tudok létrehozni mert van 2db, mind a kettőn a cuccaim vannak, nem tudom áthelyezni törölni.
Vagy van erre valami ötlet?
Esetleg egy 2gb-os pendrive-ra való telepítés majd onnan bootolás? vagy ez hülyeség?

Köszi előre is.

(#49573) GeorgeV válasza Winchester95 (#49572) üzenetére


GeorgeV
aktív tag

Jó ötlet.
Működik pendrive-ról is.

(#49574) Keeperv85 válasza #03412736 (#49571) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

1, Semmi erőltetett nem volt a Vistában, meg is buktatta az MS...
2, Miféle halott technológiákkal? Mondjuk a DX10-zel? De jól megbukott, aham... Vagy a SATAII támogatással? Biztos...

"feleslegesen telezsúfolt futó folyamatokkal"

Ja, persze. Igaz, hogy minden "felesleget" le lehet állítani, sebaj...

"900 Mhzes laposom ma gyorsabb, mint egy vadonat újonnan Windows 10-zel vett gép"

Aham. Én is azon szoktam videót vágni, meg AutoCAD-ben renderelni. Ja... nem... az nem megy rajta.... Mióta SSD-re telepítettem a Win95-öt, képzeld, valamiért gyorsabb, mint a 10+ éves HDD-n lévő Win Xp... csak ez így nem mérvadó...

"és volt olyan egy 4 gigás SD kártyáról futó Linux alól"

A szezon, meg a fazon...

De jó a műsor, folytasd csak! Várjuk szeretettel! :DDD :R

(#49575) quailstorm válasza Keeperv85 (#49574) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Hagyjad, beteg szegény, nem érdemes bolygatni, akkor kevesebbet fog hülyeségeket beszélni, ha nem etetik.
Volt már pár kitiltása, de még a permabanig nem jutott el.

Viszont nekem egy noob proof XP frissítésintegrálós tutorial jöhetne. Szeretnék csinálni egy 2018-as XP telepítőt POSreadyvel, mert már megfekteti a gépet a frissítéskeresés végtelensége új telepítésnél. Idővel viszont nem állok jól, tapasztalat meg 0.

[ Szerkesztve ]

(#49576) Keeperv85 válasza quailstorm (#49575) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Hát én újabban (is) csak klónozok, szóval nem tudom melyik most a mérvadó frissítésintegrálás. Én azt csinálom, hogy csinálok egy tiszta telepítést, belerakom magamnak a progikat, ami kell, majd sysprep-el visszazárom az egészet. Mielőtt bebootolna Macriummal lementem. Mikor legközelebb telepíteni "telepíteni" kell, akkor csak a varázsló megy végig a Win elején a klónt visszahúzva. Az összes app fenn, csak az első indítást kell kibírni.

Lehet persze "ugyanezt" válaszfájlosra is...

[ Szerkesztve ]

(#49577) quailstorm válasza Keeperv85 (#49576) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Ezen is gondolkoztam, hogy csinálok egy ilyet VBOX-ba és azt klónozom, tán ez lenne a jobb. Azt nem tudom, hogy különböző CPU architektúráknál ez mennyire gond?
Mert Win7-nél van egy éles váltás SSE2-es és korábbi közt, teljesen más binárisokat használ. XP-t nem tudom.

Most épp nem lenne gond, mert Northwood P4 laposra kéne a friss rendszer.

Amúgy CoreQuad gépen is fél nap mire végez...

[ Szerkesztve ]

(#49578) Keeperv85 válasza quailstorm (#49577) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Win7-re is használjuk/Használtam. A sysprep elég hatékonyan kiüt minden drivert és beállítást. Csak a felhasználói fiókokat hagyja békén és a telepített app-.ok maradnak bent. Nyilván ha van valami rendszer szintű módosítás, azokat az új felhasználók megöröklik. (házirendek, layout.. stb.).

(#49579) quailstorm válasza Keeperv85 (#49578) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Az odáig oké, de W7-ből tudtommal külön van i586 és P4+. Ez akkor került elő, mikor 6GB körülire dagadt a kori-féle telepítő, és azt mondta ki fogja hagyni belőle a régi gépes részeket.

Maradjunk annyiban hogy nem tudom pontosan mi volt az oka, de kb. 2013-ban volt utoljára olyan integrált telepítője, ami egy Athlon XP vagy régebbi gépen is ment. És ez sok helyet foglalt az ISO-ban.

[ Szerkesztve ]

(#49580) Pali79


Pali79
aktív tag

Sziasztok!
Szereztem egy kis érintőképernyős atomos mini gépet amiben CF kártyáról valamilyen XP verzió üzemel. A gondom az vele, hogy feltelepítek egy programot és kikapcsolom vagy újraindítom a gépet, eltűnik mintha sose lett volna rajta. Én még sose láttam ilyet. Van valakinek ötlete, hogy mi lehet az oka ennek?

(#49581) quailstorm válasza Pali79 (#49580) üzenetére


quailstorm
nagyúr

ROM-ból fut mint a GPS-ek, gondolom én. Sokkal több részletet kéne megadni.
Lényeg az, hogy ez szándékos, hogy ne tudd elrontani, és feltételezem ez nem otthoni felhasználásra szánt XP-s tablet, hanem valami beágyazott vagy ipari cucc.

(#49582) Pali79 válasza quailstorm (#49581) üzenetére


Pali79
aktív tag

Igen iparból selejtezett gép. Milyen részletre gondosz? Megnézek bármit, de én nem értek hozzá. Azt is kipróbáltam, hogy ha csak simán felmásolok valamint az is eltűnik újraindítás után.

(#49583) quailstorm válasza Pali79 (#49582) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Az a dolga neki, hogy eltűnjön.
Mondjuk részletes specifikáció és terméknév nem ártana. Esetleg gyárilag telepített programok listája.
Jó lenne tudni, hogy hardveres vagy szoftveres blokk-e.

(#49584) Pali79 válasza quailstorm (#49583) üzenetére


Pali79
aktív tag

Itt a leírása
Semmi sincs rajta, csak a csupasz Win, abból is csak csak valami butított vagy nem is tudom milyen angol változat.

(#49585) Doky586 válasza Pali79 (#49582) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"ha csak simán felmásolok valamint az is eltűnik újraindítás után."

Megtaláltad az ideális Windows-t..! ;]
Nem lehet se teleszemetelni se telerakni felesleges programokkal!
A vírus is eltűnik a következő újraindításnál. ;)

(#49586) quailstorm válasza Pali79 (#49584) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Beágyazott XP, de ennyiből nem értem, és nem találkoztam még vele.
Meg kellene kínálni valami mással, mint a gyári CF kártya, valami elég naggyal és arra feltenni egy standard XP Pro-t.

(#49587) Pali79 válasza quailstorm (#49586) üzenetére


Pali79
aktív tag

A CF biztos nem a gyári, mert egy sima Kingstone 4GB. Arra én is gondoltam, hogy tennék rá mást. Van régebbről eredeti XP CD-m amit már nem használok. A gondom az, hogy ebbe nincs CD meghajtó. Van viszont egy USB-s CD-m, de azt olvastam alapból a WIN telepítése nem megy USB-ről. Szerinted?

(#49588) quailstorm válasza Pali79 (#49587) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Meg lehet oldani USB CD-ről is meg pendrive-ról is, bár én egyikkel se foglalkoztam még.
Legrosszabb esetben felteszel virtualboxba egy XP-t, sysprepelsz, majd rámásolod a CF kártyára.

(#49589) Pali79 válasza quailstorm (#49588) üzenetére


Pali79
aktív tag

Olyan kifejezéseket használsz, hogy felét sem értem. Megpróbálom először simán CD-ről, aztán ha nem megy akkor beleásom magam jobban.

(#49590) quailstorm válasza Pali79 (#49589) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Virtualbox: virtuális gép alkalmazás.
Sysprep visszaállítja a rendszert telepítés előtti állapotba, drivereket eltávolítja.
Egy sysprepelt Windows telepítés átvihető másik számítógépre fizikailag, vagy klónozva.

(#49591) Pali79 válasza quailstorm (#49590) üzenetére


Pali79
aktív tag

Simán fölment az USB CD-ről! Köszönöm a segítséget! :R

(#49592) farkas-j


farkas-j
őstag

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Van egy Toshiba netbook-om amit NAS-ként, torrent kliensként és FTP szerverként használok. Windows XP Home Sp3 van rajta. Eddig gond nélkül működött rajta minden. Hálózaton belül sima Windows-os könyvtármegosztást használok. A könyvtárakra engedélyezve van az olvasás és az írás jog is. Itt jött a probléma. Kb egy hete gond van vele. Az XP-s Toshibán megosztott könyvtárak továbbra is elérhetők a hálózaton, de megszűnt hálózatról az írási jog. A hálózatos gépekkel nem tudok az XP-s Toshiba megosztott könyvtáraiba írni, bemásolni. Olvashatóak a könyvtárak, letölteni is tudok róluk, sőt törölni is, ám írni nem. Már kipróbáltam, hogy megszüntetem a megosztásokat majd újra megosztom őket írás joggal, de a helyzet változatlan. Egy hete még működött. Az FTP-vel nincs probléma itt bármelyik könyvtár írható olvasható. Csináltam egy rendszer visszaállítást egy egy hónappal korábbi időpontra de a helyzet nem változott. Kikapcsoltam ideiglenesen az ESET tűzfalat de így sem oldódott meg a probléma. A többi gépen egymás között tökéletesen működnek a megosztások, csak az XP-s Toshiba gajdult meg.
Mit kell tennem, hogy újra működjön hálózaton belüli megosztásnál az írás jog?

[ Szerkesztve ]

Segédletek LG TV-khez: http://goo.gl/Brr7V4

(#49593) Andralin


Andralin
aktív tag

Sziasztok!

Egy 4 TB-os USB-s HDD-t hogyan tudok használhatóvá varázsolni XP alatt? Maxtor M3 Portable a típusa.

Addig eljutottam, hogy Windows 7 alatt töröltem róla a partíciót majd átkonvertáltam a HDD-t GPT-ről MBR-re és létrehozam rajta egy 2 TB-os NTFS partíciót. De az XP továbbra sem látja. Pontosabban a Device Manager-ben a Disk Drives alatt megjelenik, de a Disk Managerben már nyoma sincs az eszköznek. :U

(#49594) quailstorm válasza Andralin (#49593) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Nos, ez nem igazán jó ötlet, viszont talán szerencséd van. Maxtor HDD nincs már, a Seagate birtokolja és használja a nevet (Samsungot is).
A Seagate-nek pedig van erre egy megoldása elvileg.

Nem használtam még nem ismerem. Ezen kívül láttam egy hardveres megoldást, mely 4kbyte-os szektorokat hazudik, és azzal kijön a sok TB is (XP 512byte-ot kezel alapból). De ez neked nem játszik.

Valamint lehet még maradni a GPT-nél, de akkor meg kell venned ezt: Paragon GPT Loader [link]

Ha előre tudható volt az XP célú felhasználás, én maradtam volna 2TB-nál.

[ Szerkesztve ]

(#49595) King Unique válasza Andralin (#49593) üzenetére


King Unique
titán

A 32 bites XP a GPT particionálási stílus szerinti lemezeket eleve nem kezeli, adatlemezként max. a 64 bites tudná. Tehát ez a gond, ha a 32 bites változatot használod. A lemezkezelőben pedig ilyenkor egy GPT-védőpartíció fog megjelenni (példa). Viszont MBR alapon egy max. 2 TB-os kötetnek már használhatónak kellene lenni normál esetben XP-vel is.

Külső merevlemezeknél egyes gyártók szoktak trükközni a szektorméretekkel, ezáltal pedig kitolható az MBR korlátja. Viszont egy teszt szerint a Maxtor esetében a szokásos 512/4096 bájtos felállásnál és nem 4Kn, mint egy másiknál. Utóbbinál működik az, hogy MBR alapon kezeli az XP akár pl. a 6-8 TB-os külső merevlemezeket is.

A Windows 7 az OK, az nyilván már kezeli a GPT-t. Ha mindenképpen XP-vel is akarod használni az eszközt és annak teljes tárolókapacitását (4 TB), akkor ahhoz a már említett külső programok (pl. Paragon) kellenek. Aztán, hogy egy USB-s meghajtónál melyik használható, az más dolog.

[ Szerkesztve ]

(#49596) Andralin válasza King Unique (#49595) üzenetére


Andralin
aktív tag

Köszönöm az eddigi segítséget!

Gondolkodok rajta, hogy megveszem a quailstorm által ajánlott Paragon GPT Loader programot, de félek, hogy esetleg nem működne.

32 bites XP-m van, és hiába konvertáltam át Win7 alatt a HDD-t MBR rendszerűre, illetve hoztam létre rajta egy 2 TB-s NTFS partíciót, az XP alatt az egész HDD láthatatlan a Disk Manager alatt. Pedig te most azt írod, hogy így ott meg kellene jelennie, és a neten más oldalakon is ezt találtam.

Próbáltam két különböző gépen is, amin XP fut és ugyanez a helyzet. Az USB-s tároló eszközt felismeri, de a Disk managerben nincs nyoma sem. :F

Szerintetek ha megveszem a Paragon GPT Loader-t, az megoldja ezt a gondot is és azzal már meg fog jelenni rendesen a HDD az XP alatt?

[ Szerkesztve ]

(#49597) quailstorm válasza Andralin (#49596) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Nincs rá garancia, ha más ok miatt nem látja a külső HDD-t. Egyikünk se próbálta.

XP-ről az is tudni kell, hogy nem kezeli a 4k szektorméretet se alapból, nekem is külön 512e-s 2TB-os HDD-t kellett vennem alá (rendszermeghajtó).
Őszintén elfogyott a tudományom.

(#49598) Andralin válasza quailstorm (#49597) üzenetére


Andralin
aktív tag

Amúgy sajnos nem tudtam, hogy ilyen gondok lesznek XP alatt 2TB felett, ha tudom, akkor nem veszek ekkora HDD-t. :(

Valamiért egyáltalán nem látja a partíciókat, függetlenül annak típusától vagy a szektormérettől.
A Device Managerben viszont szépen látszik az M3 Portable eszköz, de a Volumes alatt semmi nem jelenik meg, még MBR-re konvertálás után sem.

Erre van valakinek ötlete? :F

(#49599) quailstorm válasza Andralin (#49598) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Szerintem itt már más gond is van mint a GPT vs. MBR...
Egy lemezkezelős képet azért még tölts fel, és/vagy minitool partition wizardosat (az vendég Linux, többet lát).

Távolról kapcsolódó. Nekem Orico USB3.0 PCI-E x1 kártyám, VIA chipes megy USB3.0 külső HDD-vel,
de 2TB-nál nagyobbal soha nem próbáltam, nincs a közelben.
Szóval USB3.0 XP-n megoldható ha nagyon akarja az ember.

[ Szerkesztve ]

(#49600) King Unique válasza Andralin (#49596) üzenetére


King Unique
titán

Az MBR-lemezt normál esetben az XP-nek is kezelnie kellene, mint említve volt. Ha az eszközkezelőben a screenshot alapján megjelenik rendesen a drive, de máshol nem, akkor a hardverváltozások keresése opciót is ki lehetne próbálni. Illetve, hogy parancssorban a DiskPart mit mutat, egy külső particionáló program (példák), vagy a saját Drive Manager szoftvere felismeri-e stb. Valamint PC-ken az előlapi USB-portoknál előfordulhatnak gondok és eleve inkább a hátlapon lévő portok használata javasolt. Na meg egy 2,5"-os USB-s meghajtónál a tápellátás is lényeges és ilyen téren a hátlapi portok megint stabilabbak szoktak lenni. De amúgy meg eleve az USB 3.0/3.1 portok használata javasolt.

Ezt a GPT Loader programot nem próbáltam, pláne nem külső merevlemezekhez. Szóval, hogy biztosan működne-e ilyen felállásnál, azt passzolom. De a szoftver készítőjénél esetleg rá lehetne kérdezni online. Valamint az ECM-et ki lehetne próbálni, hátha.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows XP (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.