Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows XP (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:19:58

LOGOUT.hu

Windows XP kérdések és válaszok

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50001) quailstorm válasza zolee001 (#49999) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Tudtommal az IA 64 verzió is NT5.2, tehát Server 2003.
Igen, volt olyan is, mint utánanéztem, de volt egy korai NT5.1-es verzió is. Mindig tanul az ember.
Bár értelemszerűen nem erre gondol 789. Amit linkelt, az Server 2003.

[ Szerkesztve ]

(#50002) zolee001 válasza quailstorm (#50001) üzenetére


zolee001
őstag

Akkoriban a 64 bit verseny dult amit ugye az AMD megoldása nyert meg mint tudjuk,én összesen 1 db IA64 gépet láttam de azt sem magyarországon,az ára megfelelt egy kisebb ország GDP-jének
2003-2005 környékén még nem volt annyira releváns a 64 bit használata mivel 4GB ramnál több nem nagyon volt a home userek gépeiben,serverek pedig elötte is támogatták a 4GB + memoriát amit a kliens rendszerek csak PAE,4G stb mágiákkal lehetett megoldani

(#50003) 789 válasza Frawly (#50000) üzenetére


789
csendes tag

Ennyi elég ?

https://ckirbach.wordpress.com/2012/11/13/how-to-optimise-windows-xp-for-ssd-solid-state-disk-operation/
https://www.pchardwarehelp.com/guides/optimize-ssd-windows.php

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sdb1 * 63 66412709 33206323+ 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb2 66412710 125045423 29316357 83 Linux

(#50004) 789 válasza Frawly (#50000) üzenetére


789
csendes tag

https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/ssd.html

(#50005) Frawly válasza 789 (#50003) üzenetére


Frawly
veterán

Az első linken lévő írásból a defrag letiltása kell csak, meg a legvégéről a helyes partícióeltolás.

A második cikknek nem veszed hasznát, mert az Win7 és későbbi verziókhoz van csak.

Az fdisk kimeneteden látszik, hogy NEM jó a partíciók eltolása, legalább 32 szektorral kéne oszthatónak lennie (a modern particionálóprogik, és Windowsok 2048 szektorral osztható szektornál kezdik a partíciókat, ami megfelel a 8, 32, stb. szektorral való kezdésnek is). Nálad szépen látni, hogy 63 szektoros CHS HDD rendszerben vannak a partíciók, ami SSD-nek nem jó, mert belassul tőle, meg fizikai NAND lapokon nyúlnak át a partíció és fájlfoglalási egység határai, ami miatt egy szektor vagy egység miatt két NAND lapon is át kell mozgatni az adatokat.

(#50006) 789 válasza Frawly (#50005) üzenetére


789
csendes tag

Köszönöm.

cfdisk (util-linux 2.21.2)
parted (GNU parted 3.1)
fdisk

Hogyan mondom meg nekik (legalább is egyiküknek), hogy ott kezdjék ahol kell ?

(#50007) Frawly válasza 789 (#50006) üzenetére


Frawly
veterán

Alapesetben egyiknek sem kell megmondani, mert default 2048 szektorral osztható határon particionálnak, jó pár éve ez az elfogadott sztenderd.

A felsorolt 3 közül a cfdisk használatát ajánlom, az a legfelhasználóbarátabb.

(#50008) 789 válasza Frawly (#50007) üzenetére


789
csendes tag

Hogy ezen a két SSD kártyán hogy sikerült 63-nál kezdeni ? Megnéztem az összes HDD-t, és mindegyik 2048-nál kezdödik.
parted az amit általában használok

(#50009) Frawly válasza 789 (#50008) üzenetére


Frawly
veterán

A Windows XP telepítője kezdi a partíciókat 63-mal osztható szektorcsoporton, mivel az volt a régi Cluster-Head-Sector-séma (CHS), a hagyományos HDD-ken 63 szektor volt sávonként, és így nem nyúlt át szektor sávhatárokon. De ez a CHS eltolás nem jó a modern, 4K-s HDD-knek sem, nem csak SSD-ken problémás.

Jó pár éve a 2048 szektor a default minden modern particiónálóprogiban (nem csak a linuxos utilityknél) és Windows telepítőben. Mivel az megfelel a 4K-s, 16K-s HDD-knek, SSD-knek is és meg fog felelni a jövőben a még nagyobb lapméretű (feltehetőleg 32K-s) meghajtóknak is (3D QLC SSD-k lesznek jó eséllyel ilyenek).

De az jó, ha magabiztossággal forgatod a Linuxot, jól kiigazodsz a terminálon, meg a parted-en, mivel a TRIM-ezést is Linux alól meg tudod ejteni: sudo fstrim -a -v futtatásával. Nem kell minden nap, csak mondjuk havonta egyszer, live rendszerre bebootolsz egy pendrive-ról. Feltéve, hogy XP alatt nem találsz rá más módot.

[ Szerkesztve ]

(#50010) 789 válasza Frawly (#50009) üzenetére


789
csendes tag

2006 óta használok Linuxot (Slackware) fö rendszerként, csak eddig a lemez parcellák össze pászitása még nem ütötte fel a fejét.

2006 óta windows nem megy az utcára, csak otthonra van.

(#50011) Blue Eagle


Blue Eagle
őstag

Sziasztok! XP.-re tudnátok működő vírusírtót javasolni? Köszi előre is!

[ Szerkesztve ]

(#50012) Andralin válasza Blue Eagle (#50011) üzenetére


Andralin
aktív tag

ESET NOD32 9-es nálam tökéletesen működik XP alatt, sok éve a NOD32-t használom.

(#50013) Frawly válasza 789 (#50010) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor fedezve vagy TRIM ügyileg is. Amit nem írtam: a 63-mal osztható szektorcsoportnál kezdődő partícióknak is van értelme, régi HDD-n, amely még nem 4K-s. De már elég kevés ilyen meghajtót használnak, és azt sem nagyon particionálgatják.

(#50014) farkas-j


farkas-j
őstag

"Rendkívüli frissítés érkezett az évek óta nem támogatott Windows XP-hez is egy súlyos sebezhetőség kijavítására." A probléma az, hogy a letöltő oldal bejön, a frissítés viszont nem. Másnál?

Segédletek LG TV-khez: http://goo.gl/Brr7V4

(#50015) 789 válasza farkas-j (#50014) üzenetére


789
csendes tag

http://download.windowsupdate.com/c/csa/csa/secu/2019/04/windowsxp-kb4500331-x86-custom-hun_682b18b7b72a0a7f58fb61c03c4bc200db5628d1.exe

http://download.windowsupdate.com/d/csa/csa/secu/2019/04/windowsserver2003-kb4500331-x64-custom-enu_e2fd240c402134839cfa22227b11a5ec80ddafcf.exe

(#50017) quailstorm válasza #03412736 (#50016) üzenetére


quailstorm
nagyúr

html5test-en mennyit tud a 900-as Cerkán? Most sajna nincs lehetőségem kipróbálni, de ha jól sejtem olyan Firefox 56 körül lehet.

(#50018) Frawly válasza #03412736 (#50016) üzenetére


Frawly
veterán

Egyem a szíved Flesi, még mindig azt a szerencsétlen cerkás netbookot nyúzod? Az már akkor használhatatlan volt bármire, mikor sok éve cukkoltunk vele a hwsw-n. Arra aztán a forkok forkjának a forkját is rátehet, akkor sem lesz alkalmas netezésre. Keress bontókban vagy refurb gépekkel foglalkozó boltban valami rettenet olcsó, használt C2D-ós laptopot helyette, még úgy is olcsóak már, ha nézel bele egy nagyobb C2D-ós használt procit, meg 4 GB DDR2 RAM-ot. Esetleg egy i5-ös gép, azok sem rettenet drágák, és azok alapból 4 GB RAM-mal szoktak jönni.

(#50019) Blue Eagle válasza Andralin (#50012) üzenetére


Blue Eagle
őstag

Köszi, felraktam.

(#50021) quailstorm válasza #03412736 (#50020) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Downgrade helyett vehetnél AMD-t vagy ARM-os laptopot is...

(#50023) zolee001 válasza #03412736 (#50020) üzenetére


zolee001
őstag

Feltételezem,hogy az összes nemzetközi hacker csoport célbavette a te gépedet van egy haverom aki most ruházott be egy Asus EEPC-re 2GB os beforassztott sd kártyás tárhellyel és 512 MB rammal,szerintem fogjatok össze

(#50024) quailstorm válasza #03412736 (#50022) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Ez azt jelenti, hogy ez a WebGL is megy?

És ez?
Utóbbi biztos nem ment FF ESR 52-n. (adatlapos gépem)

[ Szerkesztve ]

(#50026) farkas-j válasza 789 (#50015) üzenetére


farkas-j
őstag

Köszönöm szépen!

Segédletek LG TV-khez: http://goo.gl/Brr7V4

(#50027) Frawly válasza #03412736 (#50022) üzenetére


Frawly
veterán

A biztonsági dolgok téged úgysem érdekeltek soha, fölösleges a procisérülékenységek miatt aggódnod. Továbbá nem, nem tud semmit sem az a gép, pont ez a poén. RAM nagyon kevés, proci nem támogatja az újabb utasításkészleteket (SSE4, VT-x), sem a 64 bitet, egy szálas, nincs benne használható GPU.

Arra a gépre max. Arch32, Arco Linux vagy Manjaro, IceWM, dwm, i3wm, Sway valamelyikével, böngészőnek Falkon, Midori, Surf. De már ezek alatt is nyögni fog a gyenge proci, kevés memória, stb. miatt, szóval az OS meg a böngésző fog rajta menni, de már értelmes dologra használni nem lehet, mert ahogy betöltenél valami alkalmazást, meg weboldalt, csak tekerni fogja a swapet.

De már egy XP SP3 vagy SP4 továbbfrissítve PosReadyvel is sok annak a gépnek, már egy asztali P4, 1 GB RAM is határeset, XP-hez is ajánlott legalább egy normális C2D min. 2 GB RAM-mal, és akkor mindig csak a minimumot karcolgatjuk.

(#50030) bango


bango
tag

dualboot rendszer xp partícióját szeretném klónozni, de klónozás után egy se kép se hang eredmény fogad, fekete képernyő (csak az új meghajtó van a gépben ekkor, a boot sorrend beállítva rá)

a klónozást egy másik xp rendszer segítségével végeztem (ami szintén C: -n ül)

ezért az eredetileg C: meghajtó egy G: -t kap amivel gondolom a BCD store semmit nem tud kezdeni ha neki C: van megadva, ettől még be kellene jönni a rendszerindító menünek ? vagy ennél nagyobb gubanc van

kell egy külön bootolható klónozó eszköz esetleg utána fixboot, fixmbr :F

(#50031) cocka válasza bango (#50030) üzenetére


cocka
veterán

Ez Macrium Reflecttel történik? Igaz nekem azért megy, mert nem két külön partíció van lemezen, hanem két külön lemezen van 1-1 bootpartíció, így nincs is szükségem külön boot menüre, elég a BIOS-é.

A betűjelezés meg Macriummal állítható automatikusra is tudtommal. Aztán ha mégis rossz betűjelet adott, akkor utólag átállítható. Inkább az a kérdés, hogy az eredeti meghajtóbetűjel mi volt, mert ugye a registryben ahhoz vannak a programok hozzárendelve. Bár elvileg symbolic linkkel megoldhatók az ilyen esetek is, bár elég körülményesnek tűnik.

(#50032) bango válasza cocka (#50031) üzenetére


bango
tag

Easeus Partition Master, választhatok ugyan de C:-t semmiképp
az eredeti meghajtó is C: volt

(#50033) bango


bango
tag

végülis mindegy mit osztanak a klónozók úgy tűnik, ha bebootol akkor marad a C:

ahogy sejtettem fixboot, fixmbr oldotta meg valamilyen formában a problémát ui. a boot menü is eltűnt egyúttal igaz semmi szükség nincs is rá, a parancsok előtt még aktívvá kellett tenni a partíciót enélkül a D: betűjelhez akarta írni a rendszertöltőt

hiába volt az xp partíción boot mappa, bootmgr stb. a másik partíció volt a boot partíció

(#50034) bango


bango
tag

Laptopon XP fut, a telepítőt kellene elindítanom javítás céljából de a driverek betöltése után kék halállal leáll a merevlemezre hivatkozva. Egyetlen okát látom, hogy történt nemrég egy sikeres átállás IDE-ről AHCI mode-ra a rendszeren amivel a telepítő nem tud megbirkózni. Be lehet adni a telepítőnek az AHCI drivert?

(#50035) 789 válasza bango (#50034) üzenetére


789
csendes tag

Igen.

A géphez való meghajtót kell beszerezni

https://www.win-raid.com/forum.php

http://driverpacks.net/

https://msfn.org/board/forum/34-windows-xp/

utána beleoltani a telepitöbe

(#50036) cocka válasza 789 (#50035) üzenetére


cocka
veterán

Hát erről az AHCI történetről annyit, hogy meglévő natív IDE módra telepített rendszert utólag sehogy sem tudtam rávenni, hogy AHCI-ben bootoljon. Úgy, hogy ha átteszem vegyesre, hogy alapból AHCI-n van az alaplap, de a sata port amiről bootolna az XP, az natív IDE-ben megy, akkor hajlandó elindítani a telepítést és az alaplapi AHCI-s XP-hez való drivert kiválasztva feltelepül a cucc és látszik is asszem egy újraindítás után az összes meghajtó, meg a telepítőbe is sikerült beleintegrálni, viszont annak ellenére, hogy feltelepül oprendszeren belül az AHCI driver, továbbra sem tud róla bootolni.

Szóval valamit az elején kell szarakodni még a rendszerrel, hogy még a bootoláskor betöltse a drivereket, amit ezek szerint nem tesz meg. Rátelepíteni meg nem mertem, mert oké, hogy felismerte a telepítőlemez a hozzáadott driverek alapján a meghajtókat, de mindenáron csak az új rendszertelepítést kínálta fel, javítást nem, mert az egy ésszerűbb kerülőút lett volna.

De most már nem is bánom látva azt, hogy amúgy mennyi problémát okozott ennek a gépnek az AHCI-re váltás.

(#50037) bango válasza cocka (#50036) üzenetére


bango
tag

gondolom ez alaplap függő történet esetleg dual boot rendszer tud még érdekességeket produkálni, nálam IDE módra volt telepítve, a gyártó AHCI driverét feltettem a futó XP-n és a BIOS ban átállítottam AHCI mode-ra és bootol is.

(#50038) bango válasza 789 (#50035) üzenetére


bango
tag

köszönöm a linkeket, de ahogy írtam nem rég álltam át így a driverem megvolt csak a telepítő nem nagyon tudott róla, végül is sikerült beintegrálnom.
most már elindult a telepítő is nagy nehezen, elsőre befagyott az egész az első 5 másodperc után..

(#50039) cocka válasza bango (#50037) üzenetére


cocka
veterán

Én ugyanezt csináltam, csak éppen nem bootol. Hibaüzenetet ír ki a bootoláskor. missing NTLDR asszem, azt szevasz. Pedig nyilván ott van az NTLDR a boot partíción.

(#50040) 789 válasza cocka (#50036) üzenetére


789
csendes tag

Egyet értek, nem igazán éri meg a sok babrálást. (ahci se nem szebb, se nem okosabb mint ide)
Voltak (vannak) olyan gépek amiket telepités után is gond nélkül át lehetett állitani.
Más esetekben viszont a telepitöbe kell beleoltani a géphez megfelelö meghajtót, és arról telepiteni, AHCI módban.

https://archive.org/details/ibmXP

[ Szerkesztve ]

(#50041) bango


bango
tag

XP-n SSD Trim-hez elég ha 'átbootolok' a win7 partícióra néha? Automatikusan elvégzi ilyenkor?

(#50042) ::djuice::


::djuice::
csendes tag

Üdv!

Ismerősnek van egy régi XP-s gépe. Bekapcsoláskor felvillan a 3 led a billentyűzeten (PS2) de az XP elindulása után nincs a rendszerben billentyűzet és nem lehet hozzáadni sem a hardvervarázslónál.

Mi lehet a gond? Biosba sem tudok belépni olyan gyorsan továbbfut, nem reagál a DEL billentyűre sem.Mit lehetne tenni?

Köszi!

(#50043) cocka válasza ::djuice:: (#50042) üzenetére


cocka
veterán

USB-s billentyűzettel kipróbálni vagy másik PS2-essel.

(#50044) unclefucka


unclefucka
senior tag

Sziasztok!

Egy régebbi XP-s gépem rendszermeghajtója elszállt, teljesen.
Az "adat" merevlemezen voltak EFS titkosítású állományok.
Van rá bármilyen mód, hogy ezekhez hozzáférjek?
Köszi előre is.

Akkor válsz felnőtté, amikor a nálad fiatalabbak elől igyekszel eltitkolni, hogy még mindig gyerek vagy.

(#50045) Doky586 válasza unclefucka (#50044) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Amennyiben a régi XP alatt kiexportáltad a kulcskezelőből a titkos privát EFS kulcsodat akkor azt a későbbi osbe csak be kell importálni. (már nem műkodőképes rendszerből kinyerni gondolom nehezebb). Ha viszont már törölted a régi OSt akkor az EFS filejaid is elvesztek..

[ Szerkesztve ]

(#50046) unclefucka válasza Doky586 (#50045) üzenetére


unclefucka
senior tag

Már nem működőképes merevlemezről kinyerni a kulcsot lehetetlen...
Gondoltam, hogy ez vár rám, de hátha.

Azért kitalálhattak volna egy olyan titkosítást, ami nem vonja maga után a teljes megsemmisülést ilyen esetekben. :(((

Akkor válsz felnőtté, amikor a nálad fiatalabbak elől igyekszel eltitkolni, hogy még mindig gyerek vagy.

(#50047) Doky586 válasza unclefucka (#50046) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

"kitalálhattak volna egy olyan titkosítást, ami nem vonja maga után a teljes megsemmisülést"

Ezt már kitalálták mások. Úgy hívják: 'Ne nézz bele' mappa.. ;]

A titkosítás pont ettől titkosítás.. :W

[ Szerkesztve ]

(#50048) cocka válasza unclefucka (#50044) üzenetére


cocka
veterán

Voltak vagy vannak? Mert ha csak voltak, akkor ahogy az előző válaszban már szerepelt, buktad.

Tehát azért írtad, hogy "voltak", mert most éppen nem férsz hozzájuk, de még ott vannak, vagy azért mert le is törölted őket?

(#50049) cocka


cocka
veterán

Már nem működőképes merevlemezről kinyerni a kulcsot lehetetlen...

De azt a tanúsítványos efses szart nem kötelező a rendszerlemezen tárolni. Kimented egy pendrive-ra vagy akárhova, hogy utólag is pótolható legyen.

(#50050) unclefucka válasza cocka (#50048) üzenetére


unclefucka
senior tag

Az "adat lemezről" ( D: ) átmentettem őket másik meghajtóra, de az eredeti lemezen is ott vannak.
A "rendszer lemez" ( C: ) megsemmisült.
A kulcsot anno nem mentettem.
"Mester-kulcs" nem létezik, az EFS feltörhetetlen, nincs zug-hekker az ismerőseim között.
Az adatok -ezek szerint- elszálltak.
Nagyjából összefoglalva.

[ Szerkesztve ]

Akkor válsz felnőtté, amikor a nálad fiatalabbak elől igyekszel eltitkolni, hogy még mindig gyerek vagy.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows XP (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.